OPINIONE

   
23.04.2003 - Trepca.net

Reagim i z. Viktor Berisha lidhur me letrėn e z. Petrit Abdullahut tė botuar nė "Kohėn ditore" mė  29.12.2002

 

23 prill 2003 / Viktor Berisha*

Pikė se pari do tė doja tė nėnvizojė se nuk do tė dėshiroja tė polemizojė ose debatoje me dikėnd mbi cėshtjen e Katedrales, mirėpo kjo leter mė ka shty tė mendojė se sa e errėt mund tė jetė mendja e njeriut, prandaj  do tė jetė vetėm sqarim pėr ty, pėr disa gjėra qė duket se nuk i ke tė kjarta. Prandaj do tė shkoje pikė pėr pikė, e shpresoj se kjo letėr do tė ja arrijė qėllimit: E me kėtė polemika ndaj teje pėrfundon, se nuk kam kohė si ti tė shkruhem me letra, plus edhe niveli i yti i intelegjencės ėshtė i dyshimtė e  nuk ia vlen te polemizohet me ty.

1.         Presidenti Rugova nuk ka kėrkuar tė ndėrtohet Katedralja. Eshtė kėrkuar pėrkrahja e tij, por jo vetėm e tij, por edhe e lidereve tjerė partiak. Me siguri po tė ishte kėrkuar njė gjė e tillė nga organizatat e ndryshme arabe qė kanė ndėrtuar mijėra Xhamija nė Kosovė, do ta kishin pėrkrahjen e tij. Pasi qė njė herė e pėrgjithmon duhet tė respektohet Presidenti por edhe Institucionet tjera, se Presidenti nuk ėshtė vetem emėr si Ibrahim Rugova, por ėshtė President i zgjedhur dhe mund tė quhet gjithqysh, ėshtė institucion qė duhet tė respektohet, e pėrkrhja duhet tė kėrkohet se nėse jo atėhere ajo gjendje quhet Anarki.

2.         Cfarė faktori tė duket vetja, qė Presidenti ose ndokush tjetėr  tė deklarohet ty pėr pėrkatesine e tij nacionalė ose fetare. Me siguri se presidenti Rugova ėshtė i deklaruar si Shqiptarė, pasi kjo ėshtė kėrkuar nga ai kur ėshtė regjistruar, por pse tė kėrkohet pėrkatėsia fetare nga ai vetėm se ka psrkrahura iden e njė projekti. Kush ka kėrkuar nga ti qė tė deklarohesh se cka je. Sipas emrit e shoh se je Shqiptarė, nuk di se a je katolikė a musliman, por me siguri i takon njė feje, por jo muslimane ose katolike, por ndoshta ndonjė sekte radikale e ekstreme, pasi qe Islami/Muslimanizmi e predikojne barazinė dhe tolerancen ndėrmjet religjioneve ose kombeve, kurse ti nuk je duke predikuar kėtė.

3.         Ti duhet tė krenohesh qė nje objekt me emrin KATEDRALA NENE TEREZE, ėshtė duke u ndėrtuar nė Kosovė, se para luftės i tėrė populli e ka thirrur NATO-n nė emėr tė asaj se Nėna Terezė ėshtė Shqiptare, e tani qoheni kundėr kėtij emri, sa shpejt i harruat lutjet perendimit pėr intervenim kundėr shkijeve. Nejse Zoti ėshtė i Madh.

4.         Pse refendum pėr ndėrtimin e Katedrales. Nuk me kujtohet se ėshtė kėrkuar referendum pėr ndėrtimin e Xhamijave ose ndonje objekti tjetėr. Eshtė e drejtė e patjetėrsueshme e cdo finansieri tė ndėrtojė aty ku don Katedralen por edhe ndonjė objekt tjerėr, si psh banesor ose biznesor, nėse ka leje ndėrtimi dhe i plotėson kushtet e ambientit. Me siguri se Katedralja nė ndėrtim i ka tė plotesuar kėto kushte. A ke kundėrshtuar ndonjėhere ndėrtimin e objekteve pa leje, me siguri qė Jo.

5.         Deklarimet mbi atė se Shqiptarėt jane pro-perendimor duhet tė shihen edhe nė praktikė ashtu si duhet tė shihet nė praktikė deklarimet pėr pavarsėsi. Ti nuk po me dukesh pro-perendimor por as pro-lindor, se nė lindje (si ne te afėrtėn por edhe te lagtėn) nuk janė kundėr Kishave.

6.         Feja Katolike njihet si konzervues dhe mbrojtėsI Shqipes dhe cdo gjė qė ka tė bėje me Shqiptarinė, por nuk do te hy nė histori me ty nuk donė qė ta kuptosh kėtė.

7.         Eshte problem i yti primar se a ke votuar apo nuk ke votuar. Ti voto ose mos voto. Me cfarė drejte ti kėrkon dic kur nuk ke votuar, kur nuk ke dal nė votim edhe ti ndihmosh qė votat tona tė shtrenjta tė mos i shkojne shkijeve.

8.         E bukura e shtetit tonė nė ndėrtim ėshtė pikėrisht ky varietet i objektve fetare dhe religjioneve. Nė Kosove do tė duhen tė ndėrtohen edhe Kisha Ortodokse Shqiptare, pasi qė ti je duke menduar qė shqiptarėt jane vetem mysliman, e s’ka tjerė. Sa per info. Populli ynė pėrbėhet prej tri feve tė mėdha edhe sekteve mė tė vogla, por pjesė tė Shqiptarisė. Prandaj, ty po te pengon Katedralja, e fakti ėshtė qė duhet tė ndėrtohen mė shumė Kisha (edhe Ortodokse Shqiptare) edhe Xhamija.

9.         Komuna nuk ėshtė investitor, prandaj mos ke frike qė ti si tatimpagues paret do tė shkojnė huq. Nuk je votues e ndoshta nuk je tatimpagues e plus qet kushte dikujt qė mundohet tė bėj dicka.

10.       Petrit, a je pyetur ndonjėhere se sa parcela nė Kosove, por pasi qė po flasim pėr Prishtinėn, i kanė takuar Kishės Katolike Shqiptare, e qė janė eksproriuar nga paraardhesit e tu, komunistat. Shumė shpejt do tė shihesh, se do te duhet ti rrėnojme edhe disa objekte ne qendėr tė Prishtinės e qė janė pronė e Kishės (pėr tė cilat une i di se ku janė). Ligji do te jete i njėjtė pėr tė gjithė. Prandaj tė gjithė duhet tė kerkojnė atė qe i ka takuar me ligj.

11.       Nėse ke brenga, si kinse disa arqitektė kosovarė, mbi atė se a do ti ploteson kushtet kjo Katedrale. Me siguri nuk do tė gėzojė fakti, qė arqitektė nė kėtė rast do tė jenė Italianėt, e ndoshta nuk i dinė aftesite e arqitektėve Italian. Ti duhet nė dicka tė kesh besim, nese jo ne fe, atehere se paku ne arqitekt. Ne bazė te asaj cka une di mbi kėtė ndėrtim, ajo do te jetė mė funksionalja nė qytet, edhepse do tė jete nė qendėr, edhe sa i perket parkingut…mirėpo po e le kėtė si krem mbi tortė, e le tė xigilohet pak imagjinata....

12.       Kjo Kosove, sa per informate tėnden, nuk ėshtė dhe as kurrė nuk do te jetė Shtet Islam/Musliman si disa shtete arabe. Nė kėtė mund tė garantoj si tė duash. Prandaj Presidenti nuk ėshtė duke  luajtur me besimin e shumicės, pasi qė kjo nė pėrqindje nuk do tė thotė asgjė.

13.       Edhe njė gjė. Sado qė dikush si ti, do te spekulojė, qė:  Pasi qė i kemi hjek shkijet, kena me i hjek edhe katoliktė, po ta bėj njė gjė me dije.

PAVARSIA E KOSOVES O DO VIJE PER TE GJITHE O PER ASKEND.

 

*Lus redaksine e Kohes Ditore ta publikojė kėtė reagim ndaj letrės sė Petrit Abdullahut tė datės 29.12.2002, pėr hirė tė llojlloshmėrisė sė mendimeve.

Copyright©2000-2003 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.