OPINIONE

   
22.04.2003 - Trepca.net

Njeriu gėnjen edhe kur hesht tė vėrtetėn

 

22 prill 2003 / Agim Vuniqi *

Komunikimi ne mes njerezeve eshte i ndryshem, ai behet ne gjuhe te ndryshme dhe eshte plotesisht i kuptueshem po qe se ekziston mirekuptimi,  nese praktikohen norma normale te komunikimit. Por nuk ia vlen te komunikosh, bile bile as te kritikosh ndonje fenomen te caktuar, kur nuk ka pajtueshmeri normash. Kultura politike dhe rrespekti per bashkebiseduesin jane pjese te komunikimit normal, kur mungojne keto kritere atehere nuk ka bashkebisedim, situata te tilla ndryshe quhen konfliktuoze.

Per te pasur konflikt jane te mjaftueshem dy veta, veēanerisht ne rastet kur ata edhe pse e flasin te njejten gjuhe nuk kuptohen, ne raste te tilla vlen institucioni i arbitraritetit, ndersa ne vendet ku vepron ligji vendose institucioni i gjykatave. Meqe nuk jam i prirur te krijoi situata te tilla, me me deshire do te heshti, meqe dhe ne raste te tilla kur nuk ka bashkebisedues ka pajtueshmeri te plote,  dhe artikullkruesi do te kenaqet me veten se askush nuk reagoi dhe keshtu do te krijohet mendimi i uniformuar, dhe te gjithe do te gezohen me demokratin qe do te "flakaresh" gjithesecilin qe nuk do te pajtohet me mendimin e tij, dhe keshtu shoqeria do te kete demokracine totale, do te kete qendren ku do te centralizohen mendimet dhe prap do t'i thojne "demokraci".

Dhe te gjithe ata qe nuk do te pajtohen do te jene vasal te dikujt, duke mos u lejuar asnjerit te kete qendrime politikisht te pavarura, edhe ne rastet kur nuk deshiron t'i bashkohet asnjerit tabor politik, duke dashur te zhvilloje vetedijen shteteformuese te lexuesi e jo ate partiake. Dhe te gjithe te tjeret qe nuk mendojne si artikullshkruesi do te jene rusofil, edhe pse edhe Rusia ka pranuar pluripartizmin si alternative te zhvillimit shoqeror, vetem Kina dhe Kuba kane mbetur shtetet e vetme ku doktrina marksiste dhe monizmi politik jane alternativat e vetme te zhvillimit shoqeroro-ekonomik.

Cdo shoqeri e organizuar e gjykon krimin, por ajo nuk i lejohet individit te gjykoje, ai mund vetem te deshmoje ne rastet kur eshte deshmitar okular, pra nuk mund te fajesohet askush pa argumente, meqe keshtu krijohet filozofia e dyshimit dhe vjen te lufta e klasave politike, do te zhvillohet rebelizmi politik dhe keshtu do te pesoi qytetari, por edhe te gjithe ata qe do te indoktrinohen me nje mendim te tille filozofik.  

Jam shume i prirur te gjykohem per gabimet eventuale nga institucionet e shtetit, e jo te gjykohem me linēė nga grupe njerezish.

Nuk kam deshire te lendoj asnjerin shqiptar pavaresisht prej preferencave te tij politike, perkundrazi do ta pershendes por edhe do ta cmoj pavarsisht prej gabimeve qe ka bere kunder personaliteitit tim.

Me kete nga ana ime mbylli cdo diskutim te metejme duke ju pershendetur te gjitheve , pse jo edhe Besim Krasniqin dhe  Agim Bregun.

Redaksine e Trepca.net e falenderoj per hapesiren qe me ka dhene per te shprehur mendimin tim, jo reagimin.

Per shkak te kohes se manget kerkoj falje qe teksti nuk eshte redaktuar.

*Ēdo diskutim tė mėtejme e konsideroj tė mbyllur nga ana ime.

Copyright©2000-2003 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.