OPINIONE

   
22.04.2003 - Trepca.net

TREVA E RUGOVĖS HUMBI STĖRNIPIN E KAĒAKUT TĖ MALEVE TĖ RUGOVĖS AGAN SEKUT, ILIR SELIMAJ

Vrasja e ushtarit tė UĒK-sė Ilir Selmanaj ka prapavijė politike

 

Edhe nė periudhėn e lavdishme tė "Lidhjes Shqiptare tė Prizrenit" familja e Ilir Selimajt ka patur luftėtar tė njohur siē ishte Hys Haxhi (stėrgjyshi i Ilirit), i cili pat marrė pjesė nė luftėrat e krerėve tė "Lidhjes sė Prizrenit" kundėr pushtetit otoman tė Turqisė. Pėr sa i pėrket gjeneratave tė reja, babai i Ilirit njihej si pėrkrahės i Lidhjes Demokratike tė Kosovės ndėrsa djali i xhaxhait tė Ilirit Rrustem Selimaj ėshtė njėri ndėr aktivistėt dhe drejtuesit e njohur tė LDK-sė nė Lluga tė Drinit, afėr Nabėrgjanit tė Pejės.

22 prill 2003 / Shkruan: Besim KRASNIQI

Ish-ushtari i UĒK-sė Ilir Selimaj, njėri ndėr dėshmitarėt kryesor tė procesit tashmė tė njohur gjyqėsor "Grupi i Dukagjinit" i vrarė kėto ditė nė pritė dhe pabesisht nė Osuja afėr Nabėrgjanit tė Pejės rrjedh nga njė familje e njohur historikisht si familje patriotike. Pėr t'i ikur propagandės sė mundshme tė mediave majtsite nė Kosovė si dhe pėr lexuesit qė nuk e njohin historinė e trungut familjar tė Ilir Selimaj theksojmė se tė parėt e tij ishin tė kyēur vazhdimisht nėpėr lėvizjet atdhetare tė cilat ia kthyen pushkėn armiqve serbomalazezė nė trevėn e Rugovės.

Po tė shfletojmė historinė e Rugovės, do tė hasim nė emra tė njohur tė luftėtarėve dhe komandantėve tė lėvizjeve kaēake tė asaj ane, me tė cilėt krenohej edhe vetė ushtari i UĒK-sė Ilir Selimaj. Xhaxhai i Ilirit Sadri Bajrami njihej si kaēak trim i "Lidhjes kaēake" tė trevės sė Rugovės dhe si i burgosur disa herė nga pushteti serbomalazez. Bashkė me Sadri Bajramin ishte edhe Agan Seku (gjyshi i Ilir Selimajt), i njohur poashtu si kapoband dhe aktivist i "Lidhjes Kaēake" nė vitet 1944-45.

Haxhi Ymeri (kushėri i gjakut me babain e Ilirit, Brahimin) i njohur si kryetar i "Ballit Kombėtar" pėr Rugovė, i ndjekur dhe i burgosur poashtu vazhdimisht nga pushtetarėt komunist tė serbosllavisė. Edhe nė periudhėn e lavdishme tė "Lidhjes Shqiptare tė Prizrenit" familja e Ilir Selimajt ka patur luftėtar tė njohur siē ishte Hys Haxhi (stėrgjyshi i Ilirit), i cili pat marrė pjesė nė luftėrat e krerėve tė "Lidhjes sė Prizrenit" kundėr pushtetit otoman tė Turqisė. Pėr sa i pėrket gjeneratave tė reja, babai i Ilirit njihej si pėrkrahės i Lidhjes Demokratike tė Kosovės ndėrsa djali i xhaxhait tė Ilirit Rrustem Selimaj ėshtė njėri ndėr aktivistėt dhe drejtuesit e njohur tė LDK-sė nė Lluga tė Drinit, afėr Nabėrgjanit tė Pejės.

Duke marrė pėr bazė historikun e familjes Selimaj nga Haxhaj tė Rugovės, e njohur si familje nacionaliste dhe kundėrshtare e rreptė e ideologjisė komuniste, por edhe kontributin e ushtarit Ilir Selimaj gjatė luftės ēlirimtare, sikurse edhe dėshminė e tij para organeve tė drejtėsisė nė lidhje me rastin e zhdukjes respektivisht vrasjes sė katėr ushtarėve tė Brigadės "Mėrgimi" mund tė konkludojmė se vrasja nė pabesi e Ilirit ėshtė vrasje e paramenduar, e organizuar dhe me motive politike nga forcat e errėta e antikombėtare.

Gjetja e maskave dhe e thikave nė vendin e ngjarjes tragjike, tregon qartė se maskat e zeza nė Kosovė janė tė organizuara nga ata tė cilėve po iu pengon nacionalizmi i Lidhjes Demokratike tė Kosovės, tė cilėve iu pengon kėmbėngultėsia e Dr.Ibrahim Rugovės pėr realizimin e vullnetit tė lirė tė popullit shqiptar tė Kosovės - Pavarėsia e Kosovės, tė cilėve po iu pengon demokracia e vėrtetė. Rol tė veēantė nė mbijetimin e krimit politik nė Kosovė po luajnė edhe mediat ideologjike tė shkruara dhe elektronike, tė cilat pėrkrahin politikėn e Thaēit ("Epoka e re") dhe tė Haradinajt ("24 Orė"), vazhdojnė krrokatjet e tyre tė mjera, duke akuzuar tė tjerėt pėr nxitje tė vėllavrasjeve derisa vrasjet politike tė kryera ndaj drejtuesve dhe pėrkrahėsve tė LDK-sė i konsiderojnė si vrasje jopolitike, duke shkuar aq larg sa qė e akuzojnė vetė LDK-nė apo "shėrbimin sekret" tė saj se kinse ajo po i vritka aktivistėt e saj!

Nė kėtė kontekst duhet parė edhe vrasjen e ish-ushtarit tė UĒK-sė Ilir Selimaj, i cili siē dihet ka qenė dėshmitar i ngjarjeve tragjike dhe i veprimeve kriminele tė disa drejtuesve tė UĒK-sė nė pjesėn e Rrafshit tė Dukagjinit, andaj, janė tė kota protestat e organizuara nėpėr Deēan e gjetiu pėr t'a ndryshuar mendjen e qytetarėve tė Kosovės pėr "pafajsinė" e "Grupit tė Dukagjinit", derisa vazhdohet me eliminimin e dėshmitarėve tė kohės sė luftės. Siē e kemi theksuar edhe mė parė, tentimvrasjet ndaj Vesel Muriqit, pastaj vrasja e kolonel Tahir Zemės si dhe vrasja e Ilir Selimajt janė tė motivuara politikisht, dhe pėrgjegjėsia pėr kėto vrasje politike bie mbi ata tė cilėt dėshirojnė t'u ikin tė vėrtetave historike pėrgjatė periudhės 1998-1999 e kėndej.           

Copyright©2000-2003 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.