OPINIONE

   
21.04.2003 - Trepca.net

NĖ VEND TĖ PĖRGJIGJES

Agim Vuniqi zbulon haptas shpirtin e tij vasal ndaj nomenklaturės enveriste nė Kosovė

 

Tė mėsuar tashmė me "porositė" dhe kėrcėnimet e pseudoanalistėve tė "Kosovapressit" dhe "Epokės sė re", pėr hirė tė opinionit po e rishtjelloj temėn e artikullit tė lartėpėrmendur me titull "DEMOKRATĖT E KOSOVĖS GJENDEN NĖN "APARTEIDIN" E MASKAVE EKSTREMISTE" duke mos u marrė me shpifje biografishė, meqė ato janė veprimtari qė i takojnė shėrbimeve sekrete tė cilat shėrbime kanė gjetur pėrkrahje tek ata qė vuajnė nga sindromi i ashtuquajtur "karrierė politike", e qė mund tė jenė me siguri rast i mirė edhe pėr mjekun serb tė Mitrovicės, me tė cilin paska jarani tė madhe "shoku" Agim.

21 prill 2003 / Shkruan: Besim KRASNIQI

Pėrkundėr faktit se shqiptaro-amerikani i Michiganit Agim Vuniqi nė reagimin e tij ndaj artikullit tim me titull "DEMOKRATĖT E KOSOVĖS GJENDEN NĖN "APARTEIDIN" E MASKAVE EKSTREMISTE" botuar mė 20.prill 2004 nė faqet e respektuara tė "Trepēa.net"-it, nuk sjell kundėrargumente ndaj artikullit tim nė fjalė, por merret (sikurse ēdo marksist-leninist tjetėr) me personalitetin tim, duke u marrė me shpifje pėr kinse nevojėn time pėr tė fituar qėndrim tė pėrhershėm nė Zvicėr".

Kėto shpifje tė qėllimshme kundėr personalitetit tim dhe me porosi nga bosėt e kuq tė Agim Vuniqit, pėr ata qė mė njohin do tė tingėllojnė mė tepėr se qesharake, por edhe pėr hirė tė modestisė sime as qė do tė futem nė sqarime tė mėtejme se kush ėshtė Besim Krasniqi. Personalisht kėtė "reagim" tė Agim amerikanit tė brumosur me ideologjinė e tejkaluar rusofile, e kuptoj si kėrcėnim i drejtėpėrdrejtė ndaj fjalės sė lirė, si dhe vazhdimėsi e kėrcėnimeve tė deritanishme ndaj meje nga strukturat e organizuara propagandistike brenda dhe jashtė Kosovės.

Tė mėsuar tashmė me "porositė" dhe kėrcėnimet e pseudoanalistėve tė "Kosovapressit" dhe "Epokės sė re", pėr hirė tė opinionit po e rishtjelloj temėn e artikullit tė lartėpėrmendur me titull "DEMOKRATĖT E KOSOVĖS GJENDEN NĖN "APARTEIDIN" E MASKAVE EKSTREMISTE" duke mos u marrė me shpifje biografishė, meqė ato janė veprimtari qė i takojnė shėrbimeve sekrete tė cilat shėrbime kanė gjetur pėrkrahje tek ata qė vuajnė nga sindromi i ashtuquajtur "karrierė politike", e qė mund tė jenė me siguri rast i mirė edhe pėr mjekun serb tė Mitrovicės, me tė cilin paska jarani tė madhe "shoku" Agim Vuniqi.

Eshtė e vėrtetė se zgjedhjet lokale dhe ato qendrore i ka fituar Lidhja Demokratike e Kosovės, dhe se nė kushte normale ajo do tė duhej tė mbante pėrgjegjėsinė pėr sukseset dhe dėshtimet nė tė gjitha sferat e jetės.

Mirėpo, pėrveq pėrkrahjes morale tė shumicės sė shqiptarėve tė Kosovės qė e ka LDK-ja, ajo nuk ka opozitė konstruktive politike qė do t'a kundėrshtonte LDK-nė me argumente profesionale dhe ligjore pėr tė mirėn e qytetarėve tė Kosovės, por LDK-ja ka tė bėjė me disa grupime politike tė cilave iu janė errėsuar sytė pėr pushtet tė pakufijshėm enverist, nė emėr tė vlerave tė pėrvetsuara me bujė dhe eufori propagandistike nėpėr mediat e shkruara dhe elektronike.

Kjo nėnkupton se LDK-ja jo vetėm qė kundėrshtohet nė Parlamentin e Kosovės dhe institucione tjera sa herė qė nga ajo dalin propozime tė drejta dhe nė dobi tė qytetarėve tė Kosovės, por ajo luftohet me tė gjitha mjetet (e palejueshme), deri tek vrasja e veprimtarėve dhe simpatizantėve tė saj, pėr t'u quajtur mėpastaj kėto vrasje nga opozita e mjerė si "vrasje jopolitike"!?

Tė zbresim nė nivel lokal tė organizimit, nė komunat ku LDK-ja ka fituar shumicėn e votave, nga ana e opozitarėve organizohen veprimtari sabotuese vetėm e vetėm qė pastaj faji pėr mospėrmbushjen e premtimeve t'i mbetet LDK-sė, mu ashtu sikurse tenton edhe "shoku" Agim nė reagimin e tij tė porositur.

Pastaj, nė komunat ku ka fituar opozita, pėr tė patur ndonjė shansė pėr punėsim, qytetarėt detyrohen tė kalojnė nėpėr subjekte politike qė janė nė pushtet, pėrndryshe ata nuk kanė mundėsi tė mbijetimit nė atė komunė. Nėpėr shumė komuna tė Kosovės, veēmas nė komunėn e Skenderajt dhe atė tė Deēanit tė jesh anėtar dhe simpatizant i LDK-sė apo i ndonjė partie tjetėr me orientime demokratike e nacionaliste, ka mundėsi qė atė simpati ta paguash edhe me jetė.

Pėr kėtė dėshmojnė vrasja e Haki Ymerit (vrasje e parė politike e pasluftės), vrasja e Enver Malokut, zėdhėnėsit tė presidentit Rugova z.Xhemajli Mustafės, e demokratit luftėtar Ukė Bytyēit, vrasja e kolonelit Tahir Zemaj me djalin dhe nipin e tij, vrasja e gazetarit dhe kolegut tonė tė gazetės kombėtare "Bota sot" Bekim Kastratit, vrasja e truprojes sė presidentit Rugova Besim Dajakut, plagosja e Gani Gecit dhe sė fundi vrasja e nipit tė Ahmet Delisė, Azem Ahmetit.

Pra, "shoku" Agim, siē po shihet, nė Kosovė po luftohet secili qė angazhohet si demokrat e nacionalist i vėrtetė pėr realizimin e pavarėsisė sė Kosovės, prandaj nė fjalorin politik kjo gjendje konsiderohet "apartheid" i llojit tė vet. Kėtu shihet edhe fakti se kush ka bėrė dhe po bėn vazhdimisht ndarjen e qytetarėve nė "dhi" tė zeza e tė bardha, sikurse qė janė bėrė edhe klasifikimet e vullnetarėve tė UĒK-sė nė portin e Durrėsit nė "ushtarė tė FARKUT" dhe nė "ushtarė tė UĒK-sė" nga ana e bashibozukėve tė nanoizmit.

Megjithatė, pėrkundėr apartheidit, diskriminimit dhe pėrkundėr rreziqeve qė u vijnė ēdo ditė nga mbeturinat enveriste tė mbėshtjellura nėn velon e "kombėtarėve",  Demokratėt e Kosovės (LDK, PLK, PSHDK, PNDSH, Balli Kombėtar etj.) janė tė vendosur nė misionin e tyre tė nisur kombėtar, pėr realizimin e vullnetit tė lirė politik tė shqiptarėve tė Kosovės - Pavarėsinė e Kosovės.

 

Copyright©2000-2003 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.