OPINIONE

   
21.04.2003 - Trepca.net

Reagim ndaj shkrimeve tė z. Ollomoni dhe z. Vuniqi tė datės 20 prill 2003

 
Pejė, 21 prill 2003 / Agim Bregu
 
Si lexues i TREPCA.Net po shpreh disa mendime.
 
Zoti OLLOMONI shkruan:
 
"Shumica e partive politike qė sot veprojnė nė pozitė apo opozitė, si nė Shqipėri, Kosovė, Maqedoni, Mal tė Zi e nė Kosovėn Lindore janė fraksione tė ish-PPSH-sė, ish-LKK-sė, ish-LKJ-sė dhe ish-LKM-sė. Kėto parti politike, udhėheqja e tyre dhe thuajse tė gjithė anėtarėt e kėtyre partive janė ish-komunistė, tė ish-partive komuniste, tė ish-regjimeve komuniste nė Shqipėri dhe Jugosllavi. Dallimi i vetėm i tyre ka qenė nė emėr – nė Jugosllavi janė quajtur titistė, kurse ata nė Shqipėri enveristė, por nė thelb tė dy palėt kanė qenė me ideologji komuniste. Asgjė nuk ka ndryshuar tek kėto parti politike, tek udhėheqėsit e tyre pse ato e quajnė sot veten demokratė e antikomunistė, dhe pse i kanė emėrtuar partitė e tyre nga komuniste nė socialdemokrate, nė socialiste apo nė demokratike. Mentaliteti, mėnyra e tė menduarit dhe tė vepruarit tė kėtyre ish-komunistėve titistė dhe ish-komunistėve enveristė ka mbetur i pandryshuar.
 
Prandaj, t’i lėmė akuzat, etiketimet e njollosjet reciproke ideologjike e partiake dhe t’i bashkojmė forcat, mendjet e zemrat tona; ta bashkojmė popullin politikisht dhe ushtarakisht nė luftėn finale pėr liri, bashkim
kombėtar dhe demokraci. Guri i provės pėr tė gjithė ish-komunistėt titistė dhe ish-komunistėt enveristė sot, se ata kanė qenė dhe janė patriotė e kombėtarė shqiptarė, ėshtė lufta pėr ēlirim, dekolonizim dhe ribashkim kombėtar, ėshtė lufta pėr Shqipėrinė e Ribashkuar Etnike.""
 
 
Shume bukur shkruan zoti OLLOMONI dhe ashtu duhet vepruar. Une e lexova krejt Z. Ollomoni dhe krejt keshillat e tije i quaj me vend mirpo praktikisht cka duhet bere?
 
Asgje nuk na meson Ollomoni konkretisht.
 
"Prandaj, le ti lėme Akuzat"  thote Ai por KUSHTRIMI vogel 4 vjec nuk u vra nga "AKUZAT" por nga kallashi dhe ketu eshte thelbi i ceshtjes ne Kosoven e sotme qe Ollomoni nuk i jep zgjidhje ne Shkrimin e tije fantastik oratorik. Ollomoni nuk thote se kush duhet te leje menjane kallashin e kush akuzat e duke mos thene ai e le kallashin te "ligjeroje" mbi Kushtrima e Drina e perpiqet te mbylle gojen atyre qe shkruajne me pende disa te verteta. Pra Ollomoni nuk i prek plaget por vec i lyen me bojna te bukura oratorie pa OBJEKT.
 
Po ashtu zoti Vuniqi shqetsohet nga shkrimi i "cunit demokrat" dhe pa prekur fare problemin per te cilin flet Cuni demokrat shpreh inatin ndaj LDK-se. Ai i thote me mllef cunit demokrat:
 
"Po ashtu e ka me dije qė zgjedhjet qendrore ashtu edhe ato lokale i fitoi me njė pėrqindje mė tė lartė LDK-ja se sa dy subjektet tjera politike (me kėtė edhe pėrgjegjėsia), me kėtė fituan tė drejtėn tė qeverisin nė shumicėn e komunave nė Kosovė, prandaj ēdo dėshtim si nė aspektin e sigurisė qytetare, ekonomike etj., bie mbi subjektin qė udhėheqė me komunat e Kosovės, por edhe me Kosovėn aq sa u ka lėnė hapėsirė z. Shtajner. ""
 
Po Kushtrimin 4 vjec ku e le o VUNIQ?
 
Cuni demokrat ben thirrje qe Kushtrimat duhet te jetojne ne KOSOVEN e Cliruar nga NATO e Vuniqi fare nuk e ka at merak por vec ku te gjeje argumenta anti-LDK.
 
Vuniqi harron ose ben sikur harron se Kushtrimat nuk po vriten nga Pushtetaret Lokale te LDK-se por nga maskat e zeza te atyre qe nuk pranojne verdiktin e Popullit.
 
VUNIQI pranon se ka fituar LDK por te pranosh ke dhe "pergjegjsi" e kjo do te thote se duhet ta respektosh FITUESIN e bashk me fituesin duhet respektuar dhe pushteti i fituesit dhe rregullat njerzore te BOTES.
 
Vertet qe pushteti lokal i LDK duhet ta ndale ate (MASKEN) qe naten po shkon te zej prite e te vrase Uken ose Drinin e Kushtrimin por para LDK-se ate duhet ta ndale AJO Force politike qe kallashin nuk e ka lene ne magazine ose tek Votra por e perdor dhe nga ky perdorim hap varre perdite.
 
Cuni Demokrat ka guximin te vej Gisht mbi Plagen, mbi krimin, mbi  Maskat e VUNIQI e OLLOMONI  jo vetem nuk guxojne por tjerrin lesh  si "turista" provizore per nje vend te huaj.
 
Ata nuk e gjejne te arsyeshme ta mbrojne Kushtrimin 4 vjec e ti thone Ndal Maskes femije-vrasese dhe padroneve te tyre.
 
Prandaj "cuni demokrat" Besim Krasniqi, eshte dhe TRIM e Vuniqi e OLLOMONI aspak trima por vec solidare me maskat e zeza.
 
Natyrisht eshte me Komode ( e rehatshme) ne nje kohe te turbullt ku te shkon KOKA te jesh ne anen e atyre qe heqin koka e jo te atyre qe duan jeten. Por Shqiptari ne Histori do i bej vend Trimave , atyre qe nuk zgjedhin Komoditetin por Rrezikun per hir te Kombit qe po Terrorizohet nga Ata qe erdhen ne Kosove mbas Ushtarit te NATOS e qe me dhune duan te njihen Zoter te Kosoves.

 

Copyright©2000-2003 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.