OPINIONE

   
21.04.2003 - Trepca.net

STANDARDET DHE KRIMI I ORAGNIZUAR

RIBASHKIMI I KOMBIT NUK MUND TĖ ARRIHET PĖRMES KRIMEVE DHE ATENTATEVE POLITIKE..!?

 
21 prill 2003 / Shkruan: Rexhep Elezaj
 
Edhe pse vrasjet nuk janė dukuri qė paraqiten vetėm tek shqiptarėt, me tė drejtė ato janė vlerėsuar si veprat mė tė rėnda penale dhe ate sipas tė gjitha legjislacioneve botėrore, ngase me vrasje nė mėnyrė mizore shuhet jeta e njeriut, andaj gjithkund nė botė aktorėt e tyre, pa marrė parasysh shkaqet dhe motivet qė ēojnė deri tek ato, kanė njė emėr qė quhen; kriminelė.
 
Pra, vrasja si krim i ndaluar ose si akt shfarosės i popujve siē e kanė ushtruar ate nė mėnyrė barbare regjimet serbe kundėr shqiptarėve ndėr shekuj ka qenė dhe mbetet akti mė i dėnuar, qoftė sipas librave fetare siē ėshtė Kur’ani dhe Bibla, qoftė sipas normave ligjore dhe juridike ndėrkombėtare. Duke qenė se vrasja ėshtė akti mė makabėr me tė cilėn njeriut i mirret jeta, dhe duke pasur parasysh faktin se askush nuk ka tė drejtė ta shuajė jetėn e njeriut pėrpos Zotit i cili e ka krijuar, duke qenė se tė jetuarit pėr njeriun ėshtė vlera dhe kuptimi mė sublim i ekzistenės sė tij si qenjė mė e pėrsosur nė botė, pastaj e drejta e tij universale pėr tė  jetuar si krijesė e lirė qė nė mėnyrė tė denjė tė mund t’i kryejė detyrat dhe misionin njerėzor qė ka marrė mbi vete si qenja mė e vetdijshme nė kėtė botė siē i ka hije njeriut si individ dhe si kolektivitet, duke qenė se tė jetuarit pėr njeriun ka kuptim vetėm nėsė ai e zhvillon jetėn e tij nė harmoni me rregullat qė pėrcaktojnė domėthėnjėn e saj deri nė ēastin e fundit tė jetės, kur ai (njeriu) vdes natyrshėm, dhe kėshtu me rradhė, del shumė mė e qartė filosofia mbi jetėn e njeriut si kategoria kryesore e qenjės sė tij fizike dhe shpirtėrore e cila nė vete pėrmban thelbin e tė qenurit njeri.
 
Kur ėshtė fjala pėr krimin e organizuar dhe vrasjet politike, ēėshtja e denoncimit tė tij brenda njė shoqėrie, dosido bėhėt mė e komplikuar, sepse si akt i shėmtuar dhe i ndalur me tė gjitha normat shoqėrore dhe juridike merrė dimensionin e njė dukurie tė planifikuar qė mė parė nga qendra tė koordinuara qė pėrmes vrasjeve marrin karakter tė njė lufte tė hapur kundėr kundėrshtarėve nė taborrin tjetėr politik pėr tė arritur qėllime tė caktuara duke pėrdorur, pėrpos mjeteve tjera qė i shėrbejnė kėtij qėllimi siē janė mjetet e informimit publik, dhunėn dhe vrasjet e personaliteteve dhe njerėzve qė kanė peshė tė caktuar nė shoqėri ose tė atyre tė cilėt bėhėn pengesė pėr realizimin e planeve qė i kanė caktuar vetės “bosėt” e shtabeve  urdhėrdhėnėse, tė cilat pėr ta imponuar idenė dhe konceptet e tyre politike brenda shoqėrisė qė i takojnė, nuk denjojnė qė t’i pėrdorin as metodat mė tė ndaluara siē janė vrasjet me motive politike ose ekonomike.
 
Ata tė cilėt janė pėrcaktuar pėr pėrdorimin e dhunės dhe tė krimit si mjet pėr realizimin e planeve tė tyre brenda shoqėrisė tė cilės i pėrkasin, nuk ka dyshim se janė pjesa mė e kriminalizuar e saj, prandaj si tė tillė, tė anatemuar pėr shkak tė veprave kriminale, pėrmes atentateve dhe vrasjeve tė figurave kyēe nė anėn e “kundėrshtarit” pėrpiqen qė me ēdo kusht “filosofinė” e vetė politike ta paraqesin si rrugė tė vetme pėr zgjidhjen e ēėshtjės kombėtare, tė cilės (diktatit politik), gjithnjė sipas tyre, duhet t’i nėnshtrohen tė gjithė njėsoi.
 
Nuk ka dyshim se ėshtė kjo mėnyra mė e gabuar e luftės pėr arritjen e qėllimeve politike nė shoqėri, e cila, jo vetėm se ėshtė tėrėsisht nė kundėrshtim me konceptin universal mbi shtetin dhe kombin, por nuk ka asgjė tė pėrbashkėt mė ēėshtjen kombėtare dhe as me nacionalizmin shqiptar. Tė gjithė e dijnė se aktet e krimit janė veprat mė tė ndaluara, mė tė liga dhe mė tė dėnuara, kėshtu qė ata tė cilėt bėjnė krime kundėr njeriut, pa marrė parasysh motivet tė cilat ēojnė tek vrasjet, duhet ta dijnė se me akte tė tilla nuk i bėhėt kurfarė shėrbimi ēėshtjes kombėtare, se me likuidime dhe vrasje tė njerėzve mė tė zellshėm tė kombit nuk arrihet gjė tjetėr pėrpos se derdhet kotsėkoti gjak dhe lotė shqiptare.
 
Duhet ta dijnė se krimi dhe vrasjet me motive politike nuk janė rruga e cila ēon kah ribashkimi i kombit shqiptar, ose rruga qė shpie drejtė bashkimit kombėtar. Pėrkundrazi, sepse krimi dhe vrasjet janė mjeti mė antinjerėzor, mė antihuman, mė anticivilizues, mė antidemokratik, mė antikulturor, mė antifetar, mė antiligjor, etj, qė si i tillė, mjerisht kombit shqiptar vazhdon t’i sjellė tragjedira tė reja familjere dhe kolektive, i cili nė fund tė fundit nėsė nuk ndėrpritet do tė ēojė nė anarki dhe kaos politik, gjė tė cilėn si gjithmonė, mė sė shumti e ka dėshiruar Beogradi dhe Athina.
 
Se vrasjet politike tė pasluftės nė Kosovė kanė qenė me motive politike dėshmojnė tė gjitha rastet duke filluar qė nga atentati ndaj kol. A. Krasniqit, E. Malokut, Xh. Mustafės, E. Rexhės, I. Hajdarajt, U. Bytyēit, kol. T. Zemės e deri te ish ushtari Ilir Selimaj, etj, tė cilat jo vetėm se destabilizuan situatėn politike nė Kosovė, por faktikisht ate e kthyen shumė mbrapa deri nė ate masė sa sot pas katėr viteve nė “liri” ēėshtja e pavarėsisė sė Kosovės nga ana e faktorėve ndėrkombėtarė tė kushtėzohet nė mėnyrė tė prerė; sė pari standardet, pastaj bisedat rreth statusit final tė Kosovės. A thua vrasjet dhe aktet me motive politike qė kanė ndodhur dhe qė po ndodhin nė Kosovė nuk bien nė kuadėr tė plotėsimit tė kėtyre standardeve?!
 
Sigurisht se po, sepse sipas kritereve me tė cilat kushtėzohet anėtarsimi i popujve tė Europės nė BE, njė Kosovė e destabilizuar politikisht si dhe njė Shqipėri e korruptuar deri nė absurditet nuk mund tė pranohen nė kėtė Bashkėsi pa e ē’rrėnjosur deri nė fund krimin e organizuar, kontrabandėn, prostitucionin, korrupsionin si dhe keqpėrdorimet tjera, etj, sepse dihet mirė fakti se pa respektimin e tė drejtės ligjore si dhe pa funksionimin e shtetit juridik asnjė vend nuk mund tė bėhėt anėtare e plotė e kėtij Komuniteti europianė.
 
Pėr vėshtirėsitė e kėsaj rruge fletė mė sė miri rasti i mospranimit tė Turqisė deri mė tani nė BE si dhe ai i shumė vendeve tjera tė Europės lindore pėrfshirė edhe Shqipėrinė, tė cilat edhe poēėse i plotėsojnė standardet e parapara llogaritet se nuk do tė bėhėn anėtare tė saj para vitit 2010?! Atėherė, si mund tė hyjė Kosova nė kėtė familje derisa nuk i ka plotėsuar standardet minimale tė parashtruara nga ana e bashkėsisė ndėrkombėtare siē janė siguria fizike e njeriut, siguria e pronės, respektimi i vullnetit tė popullit, respektimi i rregullave tė lojės demokratike, ndalja e vrasjeve me motive politike, etj, dhe kjo pra jo pėr shkakun se Kosova nuk e ka merituar pavarėsinė, por pėr shkaqe qė u cekėn mė lartė?!
 
Se krimi i organizuar dhe vrasjet me motive politike nė Kosovė, Shqipėri dhe Maqedoni po e dėmtojnė rėndė procesin e pavarėsisė sė Kosovės, se po e rrėnojnė nė themel imazhin e kombit shqiptar nė Europė dhe botė, se po e rrezikojnė tė ardhmėn e kombit shqiptar, se po e  ngadalėsojnė zhvillimin dhe pėrparimin e shoqėrisė shqiptare, se po e shkatėrrojnė qenjėn tonė kombėtare dhe kulturore, se po e ēojnė Kosovėn drejtė njė statusi tė padefinaur politik ose drejtė mbetjes nėn robėrinė e re sllave, rreth kėsaj nuk ka mė kurfarė dilemash.
 
Dhe si tė ketė dilema rreth kėtyre dėmėve tė mėdha qė po bėhėn nė emėr tė “idealeve kombėtare”, kur vėllavrasjet mes shqiptarėve kanė filluar qysh gjatė kohės sė luftės, sidomos me mbarimin e saj, sepse nė vend se nė vazhdim tė bėhėshin mobilizime tė reja politike pėr ta pėrshpejtuar procesin e pavarėsisė sė Kosovės, nė vend se tė harroheshin dhe faleshin tė gjitha gjaqet brendashqiptare pėr hirė tė lirisė sė fituar me aq shumė viktima dhe sakrifica, nė vend se tė bėhėj pajtimi midis tė gjitha subjekteve politike pėr hirė tė realizimit tė tė gjitha synimeve tona kombėtare, etj, pėr fat tė keq, pėr shkaqe krejtėsisht banale do tė vie te ashpėrsimet e reja politike, tek dallimet konceptuale rreth rrugės dhe metodave qė ēojnė te pavarėsia e Kosovės, deri tek vrasjet e shumta me motive politike qė e vėshtirėsuan shumė situatėn politike nė Kosovė, kur gjatė katėr viteve tė “lirisė” nė Kosovė u vranė mbi 20 burra mė tė mirė tė saj si komandantėt ushtarakė, luftėtarė dhe patriotė tė cilėt me aq shumė vuajtje i rriti nėna Kosovė.
 
Pra, kjo nuk ka qenė dhe nuk ka mundur tė ishte rruga e cila Kosovėn do ta shpiente nė pavarėsi, kjo nuk ishte dhe nuk ka mundur tė jetė opsioni pėrmes tė cilit mund tė arrihej ribashkimi i kombit, kjo nuk ishte autostrada e cila shqiptarėt i ēon nė Europė! Nė tė kundėrtėn, logjika e dhunės dhe krimit ēon nė izolim dhe diktaturė politike, ēon drejtė mbetjes sė Kosovės nėn diktatin e tė tjerėve, pėr tė mos thėnė nė thundrėn e huaj. Shtrohet pyetja; deri kur dhe me ēfarė pasojash tė reja do tė vazhdojė drama politike brendashqiptare, ose thėnė pakė mė ndryshe; cili Zot mund t’i pajtojė dhe bashkojė shqiptarėt?!

 

Copyright©2000-2003 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.