OPINIONE

   
20.04.2003 - Trepca.net

Nė emėr tė pajtimit dhe unitetit kombėtar

ĒDO SHQIPTAR ĖSHTĖ LUFTĖTAR I LIRISĖ

 

SUEDI, 20 prill 2003 / Shefki Ollomani

Ēdo shqiptar ėshtė luftėtar i lirisė, pavarėsisht nga ideja, feja, ideologjia, gjinia e krahina.

Ėshtė kėshtu, sepse nė gjirin e kombit shqiptar ka patriotė, atdhetarė e luftėtarė lirie tė fesė muslimane, katolike, ortodokse dhe sekteve tė tjera fetare mė tė vogla. Ėshtė kėshtu, sepse nė gjirin e kombit shqiptar ka patriotė, atdhetarė e luftėtarė tė lirisė me ideologji borgjeze, komuniste, kapitaliste, liberale, socialiste, socialdemokrate, demokristiane, majtiste, djathtiste, tė qendrės,…etj. Ėshtė kėshtu, sepse nė gjirin e kombit shqiptar ka patriotė, atdhetarė e luftėtarė tė lirisė tė gjinisė femrore e mashkullore dhe nga tė gjitha krahinat etnike shqiptare tė Shqipėrisė dhe nga diaspora.

Feja, ideja dhe ideologjia e ēdo shqiptari, para sė gjithash, ėshtė shqiptarizmi, atdhetarizmi, ndjenja e lirisė dhe dashuria ndaj atdheut - ėshtė Shqipėria e Ribashkuar Etnike. Patrioti, demokrati dhe shqiptari i vėrtetė nuk i ndan luftėtarėt e lirisė dhe dėshmorėt e kombit mbi baza partiake, fetare, krahinore apo ideologjike. Luftėtarėt e lirisė janė vetėm luftėtarė lirie dhe askush nuk mundet dhe nuk guxon t'i ndajė ata nė baza ideologjike, fetare, politike, krahinore, partiake, gjinore, racore,…etj. Luftėtari i lirisė, i ēlirimit dhe i bashkimit kombėtar shqiptar ėshtė vetėm luftėtar atdhetar dhe asgjė mė shumė e asgjė mė pak. Luftėtari i lirisė nuk ėshtė as komunist, as demokrat borgjez, as fashist, as liberal, as socialdemokrat, as i majtė e as i djathtė, as i bardhė e as i zi, as i kuq e as i gjelbėrt,..., dhe aq mė tepėr ai nuk ėshtė ekstremist dhe terrorist, por ėshtė vetėm luftėtar patriot i lirisė dhe i Shqipėrisė Etnike.

Jeta dhe gjaku i ēdo shqiptari qė lufton dhe bjen nė altarin e lirisė pėr bashkim kombėtar ėshtė i shenjtė, pa dallim tė besimit fetar, apo bindjeve tė tij politike dhe ideologjike. Nė gjirin e ēdo populli tė botės ekzistojnė rrymat e ndryshme fetare, politike dhe ideologjike, pra edhe ato komuniste, prandaj kombi ynė nuk mund tė bėjė assesi pėrjashtim nga ky fenomen natyror, shoqėror dhe njerėzor. Ata tė cilėt duan tė luftojnė pėr liri, pavarėsi, demokraci, dekolonizim dhe ribashkim tė Shqipėrisė, por pa pjesėmarrjen e ish-komunistėve, ata janė demagogė dhe pėrēarėsit mė perfidė tė kombit tonė dhe anasjelltas, ata ish-komunistė qė duan tė bėjnė bashkimin kombėtar vetė, duke pėrjashtuar dhe injoruar shqiptarėt me ideologji tjetėr politike, janė poashtu demagogė, pėrēarės e antikombėtarė.

Jemi nė robėri, nėn okupim e copėtim territorial dhe jemi nė luftė pėr ēlirim e bashkim, prandaj sot nė gjirin e kombit shqiptar, nuk ka mė: komunistė, marksistė-leninistė, enveristė, stalinistė, maoistė, titistė, ballistė, zogistė, borgjezė, kapitalistė, demokratė, diktatorė, proletarė, majtistė, djathtistė,..., por ka vetėm: patriotė dhe pseudopatriotė, ka luftėtarė tė lirisė dhe pacifistė, ka trima dhe frikacakė, ka demokratė dhe pseudodemokratė, ka shqiptarė dhe shqipfolės,...!

Shumica e partive politike qė sot veprojnė nė pozitė apo opozitė, si nė Shqipėri, Kosovė, Maqedoni, Mal tė Zi e nė Kosovėn Lindore janė fraksione tė ish-PPSH-sė, ish-LKK-sė, ish-LKJ-sė dhe ish-LKM-sė. Kėto parti politike, udhėheqja e tyre dhe thuajse tė gjithė anėtarėt e kėtyre partive janė ish-komunistė, tė ish-partive komuniste, tė ish-regjimeve komuniste nė Shqipėri dhe Jugosllavi. Dallimi i vetėm i tyre ka qenė nė emėr – nė Jugosllavi janė quajtur titistė, kurse ata nė Shqipėri enveristė, por nė thelb tė dy palėt kanė qenė me ideologji komuniste. Asgjė nuk ka ndryshuar tek kėto parti politike, tek udhėheqėsit e tyre pse ato e quajnė sot veten demokratė e antikomunistė, dhe pse i kanė emėrtuar partitė e tyre nga komuniste nė socialdemokrate, nė socialiste apo nė demokratike. Mentaliteti, mėnyra e tė menduarit dhe tė vepruarit tė kėtyre ish-komunistėve titistė dhe ish-komunistėve enveristė ka mbetur i pandryshuar.

Prandaj, t’i lėmė akuzat, etiketimet e njollosjet reciproke ideologjike e partiake dhe t’i bashkojmė forcat, mendjet e zemrat tona; ta bashkojmė popullin politikisht dhe ushtarakisht nė luftėn finale pėr liri, bashkim kombėtar dhe demokraci. Guri i provės pėr tė gjithė ish-komunistėt titistė dhe ish-komunistėt enveristė sot, se ata kanė qenė dhe janė patriotė e kombėtarė shqiptarė, ėshtė lufta pėr ēlirim, dekolonizim dhe ribashkim kombėtar, ėshtė lufta pėr Shqipėrinė e Ribashkuar Etnike.

Nė kėto kohė krizash e udhėkryqesh kombėtare shqiptare, kur sot a kurrė ėshtė shtruar pėr zgjidhje ēėshtja jonė kombėtare - Ribashkimi i Shqipėrisė, tė merremi me etiketa ideologjike, me distancime e denoncime politike nė stilin ky ėshtė komunist, ai liberal, tjetri demokrat borgjez, ai tjetri fetar e ky tjetri ateist..., s'bėjmė asgjė tjetėr pos qė thellojmė pėrēarjen kombėtare, tradhėtojmė luftėn pėr liri dhe bashkim kombėtar - pra, bėjmė vetėvrasje kolektive kombėtare!

Kur tė bėhet ēlirimi i trojeve tė pushtuara shqiptare nga greko-sllavėt dhe tė kemi formuar Shqipėrinė e Bashkuar, atėherė komunisti shqiptar le tė bėhet mė komunist se Marksi, demokrati borgjez shqiptar le tė bėhet mė demokrat se Bushi, katoliku shqiptar le tė bėhet mė katolik se Papa i Vatikanit, muslimani shqiptar le tė bėhet mė islamik se Muhamedi, kurse nacionalisti shqiptar le tė bėhet mė nacionalist se Mit'hat Frashėri..., por ama tė gjithė do tė jemi vėllezėr shqiptarė dhe do tė bėjmė gara politike e demokratike pėr pushtet, kurse ai qė do tė na legjitimojė pėr pushtet do tė jetė sovrani popull me votėn e tij tė vullnetit tė lirė.

Jemi nė gjendje lufte pėr jetė a vdekje me armiqtė shekullorė tė Shqipėrisė Etnike, prandaj nuk kemi kohė tė merremi as me analiza filozofike, as me kundėrshtime ideologjike, as me polemika politike, as me studime historike, as me tė kaluarėn biografike tė njerėzėve. Jemi nė gjendje lufte dhe lufta kėrkon punė e jo llafe. Jemi nė gjendje lufte dhe lufta kėrkon luftėtarė tė penės dhe tė pushkės. Jemi nė gjendje lufte dhe lufta kėrkon bashkim dhe solidaritet nė mes tė shqiptarėve e jo pėrēarje dhe ndarje ideo-politike apo fetaro-krahinore. Jemi nė gjendje lufte dhe lufta kėrkon parį, bukė dhe municion. Jemi nė gjendje lufte dhe lufta kėrkon tė luftosh me armė nė dorė deri nė fitore, deri nė ēlirimin e pėllėmbės sė fundit tė Shqipėrisė Etnike.

Jemi nėn okupim dhe nė luftė pėr ēlirim, prandaj ne e ndjekim dhe do ta ndjekim pa u luhatur kėtė rrugė tė drejtė tė lirisė, pa kthyer kokėn majtas-djathtas, pa dėgjuar dhe duke injoruar tė gjitha akuzat monstruoze ideo-politike reciproke qė po bėhen ndėrmjet politikanėve dhe veprimtarėve kombėtarė shqiptarė. Ne duhet tė pėrgjigjemi pėr atė qė bėjmė dhe themi, dhe ne tė gjithė, pa pėrjashtim, kemi thėnė e themi se jemi vetėm luftėtarė tė lirisė e tė ribashkimit kombėtar, jemi atdhetarė (patriotė) e kombėtarė (nacionalistė), jemi ilirė e shqiptarė qė ideal tė vetėm kemi ēlirimin dhe bashkimin e Nėnės sonė - Shqipėrisė. Kush nuk i beson sot Betimit tonė, do t'i besoj nesėr veprės sonė - Bashkimit Kombėtar.

Patriotėt, demokratėt, shqiptarėt dhe luftėtarėt e vėrtetė nuk duhet tė luftojnė njėri-tjetrin, nuk kanė nevojė qė tė etiketojnė ndonjė individ, grup apo parti politike, t’i denoncojnė apo emėrtojnė si antikombėtare dhe tradhėtare, sepse ēdo individ, grup apo parti politike qė dėmton interesat kombėtare pėr ēlirim, dekolonizim dhe ribashkim kombėtar, ata individė, grupe apo parti me veprimtarinė e tyre destruktive antishqiptare e etiketojnė, e demaskojnė dhe e emėrtojnė vetėveten si antikombėtare e tradhėtare.

Pra, ēka i bėn vetėvetes s’ta bėn askush, as armiku! Ēdokush mikun dhe armikun e ka nė vetėvete, nė trurin dhe nė zemrėn e vet. Ėshtė e kotė tė kėrkojmė armiq jashtė vetėvetes, nėse ne jemi vetė armiq tė vetėvetes dhe tė kombit tonė! Mos tė fajėsojmė tė tjerėt se na quajnė tradhėtarė, nėse ne vetė ia ngjisim vetėvetes nė ballė kėtė etiketė me punėn tonė tė pėrditėshme antikombėtare.

Mos tė fajėsojmė faktorėt politik ndėrkombėtarė pėr politikė antishqiptare, nėse ne vetė si popull dhe si komb jemi tė pėrēarė e tė armiqėsuar mes veti dhe nuk bashkojmė forcat, mendjet dhe zemrat tona pėr ēlirim dhe bashkim kombėtar. Kongreset dhe konferencat e Fuqive tė Mėdha europiane nuk e kanė copėtuar e ndarė Shqipėrinė Etnike nė 5-6 copa, kėtė e kanė bėrė vetė shqiptarėt me pėrēarjen e tyre, me armiqėsinė, bajraktarizmin, krahinarizmin dhe lokalizmin e tyre tė shėmtuar e tė pashėruar! Kongreset dhe konferencat e huaja, s’kanė bėrė tjetėr gjė, veēse e kan konfirmuar, e kanė firmosur dhe vulosur kėtė pėrēarje, kėtė ndarje dhe copėtim brendashqiptar.

Patriotė e demokratė, tė majtė, tė djathtė e tė qendrės, tė gjithė jeni shqiptarė, ushtarė tė Atdheut dhe luftėtarė tė lirisė, prandaj pajtohuni dhe bashkohuni pėr tė bėrė bashkimin e kombit, pėr tė bėrė Ribashkimin e Shqipėrisė!

 

Copyright©2000-2003 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.