OPINIONE

   
20.04.2003 - Trepca.net

NĖ KOSOVĖN ME LIRI TĖ PĖRGJYSMUAR

DEMOKRATĖT E KOSOVĖS GJENDEN NĖN "APARTEIDIN" E MASKAVE EKSTREMISTE!

 
Aparteidi enveristo-komunist ndaj demokratėve tė Kosovės nuk ėshtė vetėm njė padrejtėsi sociale apo materiale, por kjo ėshtė njė padrejtėsi e cila prek nė nderin njerėzor tė tyre, e cila i ėshtė e garantuar ēdo qytetari tė botės. Se ėshtė mė se e vėrtetė se Demokratėt e Kosovės janė duke vuajtur nėn diskriminim dhe ashpėrsinė e veprimeve kriminale tė klaneve tė maskuara dhe tė pamaskuara, regojnė vrasjet politike ndaj veprimtarėve tė partisė mė tė madhe demokratike nė Kosovė "Lidhjes Demokratike tė Kosovės" dhe ndaj pėrkrahėsve tė kėsaj partie me orientime tė qarta demokratike.
 
20 prill 2003 / Shkruan: Besim KRASNIQI

Nė qoftė se dikush nė Kosovė mendon se aparteidi dhe diskriminimi janė dukuri qė mund t'i hasim vetėm nė Afrikėn e jugut, padyshim se me kėtė rast harron Kosovėn. Termi zyrtar "aparteid" nėnkupton diskriminimin i qytetarėve nė bazė tė pėrkatėsisė nacionale dhe tė ngjyrės sė lėkurės, ndėrsa nė Kosovė aparteidi bėhet ndaj pėrkatsisė politike e ideologjike, sepse nė Kosovėn e pasluftės demokratėt dhe nacionalistėt respektivisht antikomunistėt shqiptarė tė Kosovės qė nga periudha e pasluftės e kėndej janė diskriminuar nė baza idelogjike, nė bazė tė bindjeve politike dhe tė pėrkatsisė partike, dhe pėr kėto ēėshtje ata janė ndėshkuar nga individė dhe grupe kriminale me orientime staliniste-enveriste-titiste nė format mė tė ashpėra qė kanė shkuar deri te vrasja dhe djegia makabre e kufomės.
 
Nė Kosovėn e pasluftės pozita e individėve dhe grupimeve politike me orientime tė djathta demokratike dhe pėrkrahėse tė politikės sė SHBA-sė ėshtė tepėr e vėshtirėsuar nė ēdo sferė tė jetės, sepse krimet politike, ekonomike, korrupsioni, prostitucioni etj. udhėhiqen nga disa pėrfitues tė luftės ēlirimtare nė Kosovė, nė tė cilėn luftė siē dihet tashmė ishte pjesa e madhe e qytetarėve tė Kosovės me orientime tė djathta kombėtare. Dhe mu ato klane politike qė Kosovėn e shohin si terren shumė tė pėrshtatshėm pėr tė bėrė "karrierė politike" qoftė edhe me eliminimin fizik tė kundėrshtarėve tė tyre politik, kanė "legalizuar" veprimtarinė e maskave ekstremiste nėpėr disa rajone tė Kosovės, tė cilat maska kanė futur frikė dhe pasiguri tek qytetarėt shqiptarė qė e ndjejnė veten dhe veprojnė si demokratė dhe nacionalist tė moderuar.

Aparteidi enveristo-komunist ndaj demokratėve tė Kosovės nuk ėshtė vetėm njė padrejtėsi sociale apo materiale, por kjo ėshtė njė padrejtėsi e cila prek nė nderin njerėzor tė tyre, e cila i ėshtė e garantuar ēdo qytetari tė botės. Se ėshtė mė se e vėrtetė se Demokratėt e Kosovės janė duke vuajtur nėn diskriminim dhe ashpėrsinė e veprimeve kriminale tė klaneve tė maskuara dhe tė pamaskuara, tregojnė vrasjet politike ndaj veprimtarėve tė partisė mė tė madhe demokratike nė Kosovė "Lidhjes Demokratike tė Kosovės" dhe ndaj pėrkrahėsve tė kėsaj partie me orientime tė qarta demokratike.

Demokratėt e Kosovės u dėmtuan rėndė fillimisht nė organizimin e tyre tė brendshėm ushtarak, dėmtim ky qė filloi me vrasjen e Komandantit tė Forcave tė Armatosura tė Republikės sė Kosovės Ahmet Krasniqi nė Tiranė, duke vazhduar mėpastaj me vrasjet politike anembanė Kosovės tė anėtarėve dhe simpatizantėve tė LDK-sė dhe tė politikės kombėtare tė tė madhit dr. Ibrahim Rugovės.
 
Vrasja e Haki Ymerit, Shaban Manajt, Ekrem Rexhės, Enver Malokut, Xhemajli Mustafės, Bekim Kastratit, Ukė Bytyēit dhe vrasja e kolonel Tahir Zemės e kanė dėmtuar padyshim rėndė skenėn politike tė sė djathtės nė Kosovė, qėllimi ky i fundit i klaneve enveriste nė Kosovė. Demokratėt e Kosovės vazhdojnė tė pėrkujtojnė aktivistėt e ēėshtjes kombėtare pėr ēdo vit, por edhe vazhdojnė t'i numėrojnė tė vrarėt edhe sot e kėsaj dite.
 
Pėrveq vrasjeve qė konsiderohet si krim i rėndė, Demokratėt e Kosovės janė vėnė nė shėnjestėr tė fletushkave propagandistike tė dalura si kėpurdhat pas shiut nė kohėn e pasluftės. Kėto fletushka propagandistike tė cilat po e luajnė rolin e pėrgaditėsve tė terrenit dhe tė atmosferės pėr likudimin dhe vrasjen e figurave eminente politike tė sė djathtės shqiptare nė Kosovės, po i ndihmojnė vazhdimisht aparteidit dhe dhunės politike nė adresė tė tė djathtėve shqiptarė, duke e quar Kosovėn drejt njė humnere tė pashmangshme.
 
Ato fletushka mortore pėr ēdo dėshtim politik tė enveristėve komunistė nė Kosovė akuzohjnė Demokratėt e Kosovės me akuzat mė tė rėnda si "antikombėtar", "anti-UĒK", "tradhtar", si dhe me akuza pėr nxitje tė vėllavrasjes brendashqiptare, ndėrsa pėr habi tė tė gjithėve vrasjet e kryera ndaj Demokratėve tė Kosovės nuk qenkan antikombėtare, nuk qenkan anti-UĒK, nuk qenkan veprime tradhtare dhe ato nuk nxitkan vėllavrasje sepse tė likuiduarit politik janė viktimė e ideologjisė sė mbrapshtė enveriste prandaj edhe nuk bėn (sipas tyre) tė konsiderohen si tė tilla.
 
Marrėzira tė tilla morėn hov pėr fat tė keq menjėherė pas luftės, nė periudhėn kur ēdo gjė nė Kosovė i takonte (edhe jeta e shqiptarėve demokratė) partive "tė dala nga lufta" dhe pėrkrahėsve tė tyre politiko-ideologjikė dhe kjo dukuri vazhdon tė sundojė akoma nė shumė pjesė tė Kosovės, por tani duke u treguar me njė intenzitet edhe mė tė shtuar kriminal dhe atė jo vetėm kundėr Demokratėve tė Kosovės, por duke ia kthyer tytat e kallashave UNMIK-ut, KFORI-it dhe SHPK-sė sikurse rasti i fundit nė Irzniq dhe rasti i aktit terrorist nė afėrsi tė Zveēanit. Andaj, deri kur kėshtu...?

 

Copyright©2000-2003 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.