OPINIONE

   
20.04.2003 - Trepca.net

Shprehje mendimi

Lidhur me komentin e Besim Krasniqit tė titulluar "NĖ KOSOVĖN ME LIRI TĖ PĖRGJYSMUAR"

Duartrokitje frenetike pėr "ēunin demokrat"

 

Po qė se do tė pranohej konstatimi se LDK-ja dėshtojė plotėsisht nė qeverisje (duke mos realizuar asnjėrėn nga premtimet qė ua shpalosi elektoratit), dhe se UNMIK-u dhe KFOR-i janė pėrgjegjės pėr sigurinė nė Kosovė atėherė do ta kisha kuptuar plotėsisht "ēunin demokrat"

20 prill 2003 / Agim Vuniqi

Do tė doja tė kuptoja  diēka nga shkrimet e  z. Besim Krasniqi, por  ēėshtė e vėrteta atė ndoshta e keēkuptoja, ndoshta pėr shkaqe frustruimi, e ndoshta nuk e dinja qė ėshtė i izoluar nga bota, por edhe prej vlerave tė qytetėrimit.

Besimi, nje ēun shqiptar, edhe pse jeton nė njė shtet i cili ėshtė ndėrtuar nė vlerat e demokracisė qytetare ku fjala publike ka peshė dhe ku sundon ligji, harron se gjendet nė Evropė e jo nė Afrikė, harron se nė Evropė nuk ka patur kurrė apartheid, ka pasur shkelje tė rėnda tė drejtave dhe lirive tė njeriut sidomos nė Evropėn Lindore ku ēizma diktatoriale ka shtypur fjalėn e lirė, ka shtypur tė drejtėn e organizimit politik dhe sindikal, prandaj tė pėrdorish njė terminologji tė tillė ėshtė vėrtetė mė tepėr se paturpesi.

Nė ēdo shtet juridik do tė duhej tė rrespektoheshin dhe tė ēmoheshin vlerat civilizuese, e jo populli tė ndahet nė "dhi" tė bardha dhe tė zeza, meqė nė Kosovė jetojnė qytetarėt qė kanė lejtėrnjoftimet e UNMIK-ut dhe tė Serbisė, por edhe pasaportat "jugosllave" dhe tė UNMIK-ut (nuk e di ēfarė dokumenti posedon Besimi, apo nuk ka tė drejtė tė lėvizjes sė lirė nga territori i Zvicrės),  e  ndoshta shkrimet i bėnė pėr tė pasur ca argumente pėr tė vazhduar qėndrimin e mėtejmė nė Zvicėr, pėr tu deklaruar para organeve tė Policise pėr tė huaj "Police fur auslander" se njė "demokrato-mohikan" i fundit ėshtė i rrezikuar tė kethehet nė Kosovė.

Meqė supozoj se ai e ka tė njohur qė Kosova administrohet nga Misioni i Kombeve tė Bashkuara dhe nga i deleguari special i Sekretarit tė Pėrgjithshėm tė OKB-sė, z. Shtajner, nė bazė tė rezolutės 1244, nė asnjė dokument zyrtar nuk pėrdoret terminologjia me tė cilėn "ēuni demokrat" artikulon mendimet e tija.

Poashtu e ka me dije qė zgjedhjet qendrore ashtu edhe ato lokale i fitoi me njė pėrqindje mė tė lartė LDK-ja se sa dy subjektet tjera politike (me kėtė edhe pėrgjegjėsia), me kėtė fituan tė drejtėn tė qeverisin nė shumicėn e komunave nė Kosovė, prandaj ēdo dėshtim si nė aspektin e sigurisė qytetare, ekonomike etj., bie mbi subjektin qė udhėheqė me komunat e Kosovės, por edhe me Kosovėn aq sa u ka lėnė hapėsirė z. Shtajner.

Fatmirėsisht po qė se nuk ka mundėsi diagnostifikimi tė pasojave tė luftės (vetėm "ēuni demokrat" e di ku ishte ne atė kohė) nė Zvicėr ai mundet lirisht tė kthehet nė Kosovė dhe tė shėrohet nė spitalin e Mitrovices, drejtor i tė cilit eshtė Millan Ivanoviqi, tė cilin ēuditėrisht asnjėherė nuk e pėrmend nė shkrimet e tij.

 

Copyright©2000-2003 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.