19.04.2003 - Trepca.net
 

Recension:

 

Libėr me interes nė fushėn e kritikės

 

19 prill 2002 / Muhamed KRASNIQI

Rizah Sheqiri: “Shprishje”, pėrmbledhje me recensione, shėnime kritike dhe studime pėr letėrsinė tonė pėr fėmijė. E botoi Shtėpia Botuese ”Toena” – Tiranė, 2002.

    

Krijuesi ynė i mirėnjohur Rizah Sheqiri, autor i mbi 30 veprave nė prozė, poezi, dramaturgji, kritikė letrare, studime e publicistikė, i pėrkthyer edhe nė disa gjuhė botėrore, si angleze, gjermane, suedeze e tė tjera, publikut lexues i paraqitet edhe me njė libėr tė ri, kėtė herė nė fushėn e kritikės dhe tė studimeve letrare.

Rizah Sheqiri, pėrndryshe edhe anėtar i Shoqatės sė Shkrimtarėve tė Suedisė, ka botuar lirba edhe nė gjuhėn suedeze dhe ka pėrkthyer nga suedishtja nė shqip. Rizah Sheqiri, dikur gazetar i Radio Prishtinės dhe bashkėpunėtor i gazetave dhe revistave nė Kosovė, qe njė dekadė krijon nė Suedi.

Ballina e librit ”Shprishje”

Rizah Sheqiri

Ėshtė i nderuar me bursėn vjetore tė Shoqatės sė Shkrimtarėve tė Suedisė, kurse nė vitin 2002 ėshtė fitues i Ēmimit pėr Kulturė tė Komunės sė Karlskronės, shpėrblim ky vjetor qė ndahet pėr merita tė veēanta nė lėminė e kulturės, ndėrsa shkrimtarit tonė ky ēmim i ndahet pėr pėr tė arritura tė veēanta nė fushėn e krijimtarisė letrare.

Libri mė i ri i Rizah Sheqirit ”Shprishje” me recensione, shėnime kritike dhe studime  pėr letėrsinė tonė pėr fėmijė, nė botim tė Shtėpisė sė njohur Botuese ”Toena” e  Tiranės e botuiar vitin 2002, lexuesit dhe kritikės i ofron njė qasje krejt tjetėr tė krijimtarisė sonė  pėr fėmijė qė zė fill me fytyrėn qendrore tė Rilindjes Kombėtare Naim Frashėrin, duke vazhduar pastaj tė shqyrtoi shkrimtarėt e veprat mė tė mira tė kėsaj letėrsie nė kohė dhe deri mė sot.

Librin ”Shprishje” Sheqiri e fillon pikėrisht me analizėn e krijimtarisė letrare tė Naim Frashėrit pėr tė cilin shprehet se ėshtė krijues i shkollės, i gjuhės dhe i letėrsisė shqipe. Pasi e paraqet koloritin poetik tė Naim Frashėrit, vargjet e tė cilit qenė dhe mbetėn frymėzim pėr breza, autori i bėnė njė qasje pėrmbajtėsore vjershave tė Ndre Mjedės sė njohur dhe mėnyrės se si ai me vargje aq mirė e paraqet realitetin jetėsor tė botės sė fėmijėve nė kohėn e tij.

Rizah Sheqiri pastaj pėrqėndrohet nė figurėn poliedrike tė Rilindjes sonė kombėtare Luigj Gurakuqit, dhe nė shkrimtarin qė aq mirė i gdhendi me pendė aspektet e vuajtjes e tė mjerimit ndėr masat shqiptare - Migjenin, tė cilin e cilėson novator tė viteve 30-ta, me shprehjen e fuqishme, me vargun e prozėn e tij tė re, tė cilėn siē thotė kritiku Sheqiri, Migjeni e veshi mjaft mirė artistikisht.

Nė kėtė libėr i bėhet njė studim mė i gjėrė poezisė pėr fėmijė tė periudhės sė realizmit me pėrfaqėsuesin tipik, mėsuesin dhe krijuesin Qamil Guranjakun.

Ndėrkaq shkrimtarin bashkėkohės Odhise Grillon, Rizah Sheqiri e cilėson  si ”shkrimtarin qė vuri themele dhe arriti kulme nė letėrsinė tonė pėr fėmijė”, e i cili tani do tė ketė edhe librin e tij tė njėqindėt pėr fėmijė.

Pasi i bėhet njė vėshtrim kritik pėrrallės nė vargje tė shkrimtarit Ramadan M. Pasmaqiu, autori ndalet nė njė studim mė tė gjatė nė krijimtarinė ė shkrimtarit mė tė frytshėm pėr fėmijė nga Kosova Rifat Kukajt dhe romanit tė tij ”Dreri me njė bri”. Ndėrkaq pėr poeteshėn e njohur Adelina Mamaqi, thotė se me vargun e sajė bukurinė dhe dashurinė e sheh nė personalitetin e fėmijės dhe e nxjerr nė pah pikėrisht nga personaliteti i tij.

Mė tej, nė librin ”Shprishje” Rizah Sheqiri, hyn nė thelbin e krijimtarisė sė mirėfilltė artisitike e tė vargut tė gdhendur pėr mrekulli qė botės sė fėmijės i afrohet aq me qiltėrsi e pėrkushtim nga shkrimtarėt tanė tė njohur: Ismail Kadare, Agim Deva, Rexhep Hoxha, Naum Prifti, Nuhi Vinca, Ymer Shkreli, Zejnullah Halili, Hasan Dajaku, Ferdinand Laholli, etj.

Mjaft interesante janė tri recensionet e para qė autori Rizah Sheqiri i kishte botuar nė rubrikėn ”Lexuam pėr ju” nė ”Rilindjen pėr fėmijė”, nė moshėn thuaja fėminore, si nxėnės i klasės sė tetė fillore, e tė cilat nė kėtė libėr i boton pa ndryshime. Nga vlerėsimet qė i kishte bėrė atėbotė poemės sė Odhise Grillos ”Trimėresha e Tėrbaqit”, librit ”Eshkė e dritė” tė Zejnullah Halilit dhe ”Bengėza nė faqe” tė Hasan Dajakut, shihet se Rizah Sheqiri, qysh nė atė moshė dijti tė gjuajė nė cak thelbin e asaj qė quhet kritikė e librit pėr fėmijė. Pėrndryshe nė kėtė libėr tė kritikave i bėhet njė vėshtrim  edhe librit me gjėagjėza tė autorėve tė ndryshėm shqiptarė.

Duke lexuar librin ”Shprishje” lexuesi fiton pėrshtypjen se ėshtė njė libėr i mirė e praktik, duke lexuar edhe mė shumė tė duket mė i mirė dhe kur e lexon sėrish edhe mė i mirė. Dhe e gjithė kjo,mendoj unė, ngjanė ngase autori nuk provon tė jetė i pakuptimtė. Ai i zgjedh shprehjet dhe formulimet e kuptueshme pėr grupmosha tė ndryshme. Ai provokon shijen e lexuesit. Nuk shkruan vetėm pėr tė kėnaqur shijen e kritikėve tė kritikės. Shkruan kritikėn pėr lexuesin, pėr fėmijėt dhe pėr kritikėn.

Autori arrin qė me pėrkushtim tė njė kritike frymėzuese e studjuese tė pasqyrojė anėt e shembėllyeshme artistike e letrare tė shkrimtarėve tanė tė mėdhenj pėr fėmijė. I analizon motivet, idenė, tematikėn… I bėnė vėshtrim gjuhės sė zgjedhur nga krijuesit, figurės sė zgjedhur, simbolikės, metaforės, rimės-ritmit, harmonisė krijuese, tė poemės sė Grillos pėr shembull, dhe nė tėrėsi fėmijėt i fut nė botėn tėrheqėse tė vargut tė qiltėr qė nga Naimi e deri te Qibrije Demiri.

Rizah Sheqiri, me mjeshtri e vė kontaktin mes lexuesit fėmijė me shkrimtarėt, pastaj mes kritikės e  krijuesit. Ai njėkohėsisht trajton me mjeshtri aspektin e temės qė veēmas rilindasit i kushtuan kujdes: shkolla-mėsuesi; edukata atdhetare; aspekti didaktiko-edukativ; aspekti i anės sociale dhe i varfėrisė, etj.

Sheqiri, provon nga ana tjetėr me sukses t’i ikė feonomenit lodhje e lexuesit nga kritika pėr krijimtarinė. Ky libėr mund tė jetė frymėzim pėr nxėnėsit dhe rininė e sidomos pėr tė rinjtė dhe mėsuesit nė mėrgim.

Libri ”Shprishje” ėshtė njėmend shprishje nė krijimtarinė tonė letrare pėr fėmijė, edhe njė histori, edhe njė dėshmim gjurmėsh, dėshmim kapitali krijues e kombėtar nėpėr shekuj.

Rizah Sheqiri me kujdes radhitet nė kompozicionin serioz tė kritikės letrare shqipe. Ky libėr paraqet pra, njė interes tė veqantė nė fushėn e studimeve dhe tė kritikės nė letėrsinė tonė pėr fėmijė, letėrsi kjo qė u mishėrua gjatė kohės me fėmijėt dhe rritėn e tyre pėrmes vargut tė qiltėr poetik, pėrmes simbolit, metaforės, figurės sė zgjedhur dhe porosisė...

Me kėtė libėr pra, shkrimtari dhe kritiku Rizah Sheqiri,edhe nė fushėn e kritikės dhe e tė studimeve tė letėrsisė pėr fėmijė ofron dėshmim serioz para lexuesit dhe  adhuruesve tė krijimtarisė letrare pėr fėmijė.

Libri ”Shprishje” gjithsesi paraqet pasurim tė fushės sė studdimeve e tė kritikės nė letėrsinė pėr fėmijė. Por, ēasja e aplikuar nga Rizah Sheqiri ėshtė praktike dhe si e tillė mė e kapshme pėr ata qė u dedikohet. Libri ”Shprishje” e Rizah Sheqirit pra  ėshtė njė udhėzues nė shijimin e vlerave tė mirėfillta krijuese tė shkrimtarėve tanė  nga mė tė dashurit e mė tė njohurit tė letėrsisė sonė pėr fėmijė.

 

Copyright©2000-2003 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.