18.04.2003 - Trepca.net

Uimi i Myftiu tė Kosovės dr. Rexhep Boja pėr Ipeshkvin z. Mark Sopi

 
KYESIA E BASHKĖSISĖ ISLAME TĖ KOSOVĖS
SHĖRBIMI PĖR INFORMIM
PRISHTINĖ, 18 PRILL 2003
 
IPESHKVISĖ KATOLIKE TĖ KOSOVĖS
IPESHKVIT / Zotni MARK SOPIT
P R I Z R E N
    

Me rastin e festės sė Pashkėve, kam kėnaqėsi tė veēantė qė nė emėr tė Kryesisė sė Bashkėsisė Islame tė Kosovės dhe nė emrin tim personal, Juve, bashkėpunėtorėve tuaj dhe besimtarėve katolikė tė ju pėrcjellim urimet dhe dėshirat tona mė tė ngrohta pėr lumturinė dhe mirėqenien tuaj.

Festa e Pashkėve ėshtė edhe njė rast mė shumė qė besimtarėt katolikė tė shprehin gėzimin, falėnderimin dhe kėnaqėsinė pėr Zotin, i cili na e mundėsoi qė tė frymojmė mė lirshėm. Afėrsinė dhe unitetin tonė do ta forcojmė edhe mė, duke u mbėshtetur nė parimet dhe idealet fetare, tė cilat na rekomandojnė mirėkuptimin dhe tolerancėn e ndėrsjellė.

Me dėshirė qė ditėt e festės sė Pashkėve t’i kaloni sa mė mirė, unė edhe njė herė ju uroj dhe ngrohtsisht Ju pėrshėndes.

 
Pėr shumė mot Pashkėt !
  
  
K r y e t a r i,                                                                                             
Myftiu, dr. Rexhep BOJA                                                              Prishtinė, 18.04.2003

 

Copyright©2000-2003 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.