OPINIONE

   
17.04.2003 - Trepca.net

VRAHET DĖSHMITARI I CILI DĖSHMOI KUNDĖR "GRUPIT TĖ DUKAGJINIT"

  KUSH E VRAU ISH-USHTARIN E UĒK-sė ILIR SELIMAJN? 

 

Sulmet e njėpasnjėshme ndaj dėshmitarit kryesor Vesel Muriqit, pastaj vrasja e kolonel Tahir Zemaj nė pritė menjėherė pas dėnimit tė "Grupit tė Dukagjinit" ishte njė "pėrgjigje" e shpejtė e "Togerit" dhėnė Vesel Muriqit dhe kolonelit Tahir Zemaj, tė cilėt poashtu dėshmuan mbi vrasjen e katėr ushtarėve tė tij tė Brigadės "Mėrgimi", duke i ndihmuar daljes nė dritė tė sė vėrtetės, tė cilėn "Togeri" me shokėt e tij u munduan t'a fshehin. Prandaj, nuk ėshtė e vėshtirė tė dihen shkaqet dhe arsyet e vrasjes edhe tė ish-ushtarit tė UĒK-sė Ilir Selimaj dhe nuk ėshtė aspak e vėshtirė tė dihet se ku duhet tė kėrkohen vrasėsit e tij, sepse ėshtė e njėjta dorė sulmoi Vesel Muriqin dhe vrau kolonelin Tahir Zemaj, e cila e vrau edhe dėshmitarin e gjallė Ilir Selimajn.

17 prill 2003 / Shkruan: Besim KRASNIQI

Emri i ish-ushtarit tė UĒK-sė i Brigadės 136 "Rugova" Ilir Selimaj i vrarė dje nė pritė, pėr opinionin tonė nuk ishte emėr i panjohur, sepse emri i tij njihej pėr dėshminė e tij nė procesin gjyqėsor kundėr "Grupit tė Dukagjinit", pasiqė siē dihet Ilir Selimaj gjatė luftės ishte edhe pjesėtar i njėsitit special "Shqiponjat e zeza" tė udhėhequr nga Idriz Balaj "Togeri", tashmė i dėnuar me 15 vite burg pėr vrasjen e katėr ushtarėve tė kolonelit Tahir Zemaj. Vrasja e Ilir Selimajt (me origjinė nga fshati Haxhaj i Rugovės) e ka tronditur mbarė rajonin e Rugovės dhe tė Rrafshit tė Dukagjinit, dhe padyshim se kjo vrasje ėshtė me prapavijė politike, sidomos kur kemi parasysh rolin e dėshmitarit i cili dėshmoi tė vėrtetėn e rastit tė kidnapimit dhe vrasjes sė katėr ushtarėve tė FARKU-ut, si dhe kur kemi parasysh deklaratat e "Togerit" dhėnė mediave majtiste se do "tė ndiqen dhe do tė vriten tė gjithė ata qė ishin dėshmitarė apo nė njė farė mėnyre kontribuan nė dėnimit e "Grupit tė Dukagjinit"".

Kjo vrasje kriminale bėhet edhe mė e rėndė kur kihet parasysh se Ilir Selimaj nuk ishte vetėm nė momentin e vrasjes nė makinė, por bashkė me tė ishin edhe familjarėt e tij dhe dy fėmijė tė xhaxhait tė tij. Sulmet e njėpasnjėshme ndaj dėshmitarit kryesor Vesel Muriqit, pastaj vrasja e kolonel Tahir Zemaj nė pritė menjėherė pas dėnimit tė "Grupit tė Dukagjinit" ishte njė "pėrgjigje" e shpejtė e "Togerit" dhėnė Vesel Muriqit dhe kolonelit Tahir Zemaj, tė cilėt poashtu dėshmuan mbi vrasjen e katėr ushtarėve tė tij tė Brigadės "Mėrgimi", duke i ndihmuar daljes nė dritė tė sė vėrtetės, tė cilėn "Togeri" me shokėt e tij u munduan t'a fshehin. Prandaj, nuk ėshtė e vėshtirė tė dihen shkaqet dhe arsyet e vrasjes edhe tė ish-ushtarit tė UĒK-sė Ilir Selimaj dhe nuk ėshtė aspak e vėshtirė tė dihet se ku duhet tė kėrkohen vrasėsit e tij, sepse ėshtė e njėjta dorė sulmoi Vesel Muriqin dhe vrau kolonelin Tahir Zemaj, e cila e vrau edhe dėshmitarin e gjallė Ilir Selimajn.

Duke marrė pėr bazė vrasjet e lartėpėrmendura si dhe vrasjen e fundit tė ish-ushtarit tė UĒK-sė Ilir Selimajt, shihet hapur se dėshmitarėt e proceseve gjyqėsore kundėr elementeve kriminale tė pasluftės nuk kanė kurfarė sigurie, gjė qė po e vėshtirėson edhe mbajtjen e proceseve tjera gjyqėsore si dhe zbulimin vrasėsve tė Smajl Hajdarajt, Tahir Zemajt si dhe tė shumė vrasjeve tjera politike qė ndodhėn nė periudhėn e pasluftės. Pėr kėtė pasiguri pėrgjegjėsinė e mbajnė organet e sigurisė vendore dhe ndėrkombėtare, veēmas kur dihet se nė Kosovė veprojnė akoma grupe ekstremiste me maska dhe pa maska, dhe se ēdo qytetar i lirė i Kosovės e sidomos dėshmitarėt janė vazhdimisht tė rrezikuar, sikurse qė tregon edhe rasti i vrasjes sė Ilir Selimajt.

Shtrohen pyetjet: deri kur do tė vriten ata qė luftuan pėr ēlirimin e Kosovės? Deri kur do tė tentohet tė fshehet realiteti mbi luftėn ēlirimtare nė Kosovė? Deri kur do tė derdhet gjaku i rinisė shqiptare nga dora e (anti)shqiptarėve? Deri kur do tė lejohet tė mbijetojė krimi politik nė Kosovė? Ish-ushtari i UĒK-sė Ilir Selimaj u vra vetėm pse dėshmoi kundėr "Grupit tė Dukagjinit"; u vra nė shenjė hakmarrjeje pėr sinēeritetin e tij; u vra sepse nuk doli nė mbrojtje tė krimit politik!

 

Copyright©2000-2003 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.