16.04.2003 - Trepca.net

Zyra e SHBA-ve dėnon vrasjen e dyfishtė me paramendim tė Ilir dhe Feride Selimajt

 

Z. Rino Harnish

   
Prishtinė, 15 prill 2003 – Z. Rino Harnish, shefi i Misionit tė Zyrės sė SHBA-ve nė Prishtinė, dėnon fuqimisht vrasjen e dyfishtė tė z. Ilir Selimaj dhe kushėrirės sė tij Feride Selimajt, tė cilėt u vranė nė rajonin e Pejės mė 14 prill. Edhe tre anėtarė tjerė tė familjes Selimaj u plagosėn nė kėtė sulm, Dema (37), Drita (14) dhe Kushtrimi (4).

Duke folur nga Zyra e SHBA-ve, z. Harnish tha: "Edhe njė herė, nė mėnyrė tė gjakftohtė u vra njė dėshmitar i njė gjykimi pėr vrasje. Ende nuk ėshtė vėrtetuar se a ėshtė kjo vrasje e lidhur me gjykimin nė tė cilin dėshmoi z. Selimaj, por mbetet fakti se vetėm nė katėr muajt e fundit kjo ėshtė hera e dytė qė nė rajonin e Pejės vriten dėshmitarėt e gjykimeve pėr vrasje, me gjakftohtėsi dhe nė prita tė planifikuara me kujdes".

"Kėto vrasje aq tė pamėshirshme – ku nė cak janė vėnė edhe fėmijėt, duke shpėrfillur jetėn njerėzore nė mėnyrė tė pandjenjė – duket se kanė pėr qėllim terrorizimin e bashkėsisė mė tė gjerė tė Kosovės dhe minimin e sundimit tė ligjit.
 
Tė jemi tė qartė lidhur me kėtė. Vrasjet e tilla nuk bėjnė vetėm eliminimin e dėshmitarėve dhe frikėsimin e tjerėve qė tė mos dėshmojnė kundėr elementeve kriminale tė Kosovės, por ato poashtu e pengojnė Kosovėn nė arritjen e standardeve qė ajo duhet t"i plotėsojė para se tė mund tė diskutohet pėr statusin pėrfundimtar".

"Fakti qė vrasės tė tillė janė tė gatshėm qė qėllimisht tė sulmojnė edhe fėmijėt dhe anėtarėt e familjes, pikėrisht sikurse nė janar kur u vra Tahir Zemaj bashkė me djalin dhe nipin e tij, flet shumė pėr vlerat tė cilat i pėrfaqėsojnė kėta vrasės tė njerėzve tė pafajshėm.
 
Edhe njė herė, ėshtė e qartė se nė shoqėrinė kosovare ka elemente, vlerat e tė cilėve pėrfshijnė dhunėn dhe frikėsimin si mjete legjitime tė tė shprehurit nė Kosovėn e pasluftės".

"Qeveria e SHBA-ve kėrkon nga ēdokush qė ka informata nė lidhje me kėto vrasje qė tė paraqitet dhe t'i tregojė policisė atė qė din. Ne tė gjithė duhet tė bėjmė ēdo gjė qė ėshtė e mundur pėr tė sjellur autorėt e krimit para drejtėsisė, pėrmes sistemit ligjor i cili ėshtė i lirė nga frikėsimet dhe dhuna".

"Nė emėr tė Qeverisė sė Shteteve tė Bashkuara dhe Zyrės sė SHBA-ve, unė nė mėnyrėn mė tė fuqishme dėnoj kėto akte qyqare e tė paramenduara tė vrasjes dhe i shpreh ngushėllimet tona mė tė thella familjes Selimaj si dhe lutjet tona pėr shėrim tė shpejtė tė viktimave qė mbijetuan", pėrfundon z. Harnish.

 

Copyright©2000-2003 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.