15.04.2003 - Trepca.net

Denohet kryeredakotri i gazetes Tema

 
Tiranė,15 prill 2993 / TN - Gjykata e Tiranės dėnoi sot kryeredaktorin e gazetės TemA, Mero Baze, me detyrimin pėr tė paguar 500 mijė lekė tė reja, si dėmshpėrblim ndaj nėnkryetares sė Kuvendit Makbule Ēeēo. Gjykatėsi Sokol Miti Tona, shqiptoi vendimin pas njė konsultimi paraprak me dyer tė mbyllura me avokatin e zonjės Ēeēo, Vasil Plaku.
 
Gjykatėsi tha se nė bazė tė nenit 306, kodi i procedurės civile, vendosi pranimin pjesėrisht tė kėrkesės sė padisė dhe vendosjen e gjobės prej 500 mijė lekėsh tė reja si dhe detyrimin pėr pėrgėnjeshtrim. Avokati i zonjės Ēeēo theksoi nė fjalėn e tij se gazeta TemA ka vazhduar tė thellojė qėndrimet e saj ndaj nėnkryetares sė Kuvendit dhe pas datės pėr tė cilėn ėshtė ngritur padia.
 
Pasi u sigurua nga njė konsultim kokė mė kokė me gjyqtarin pėr dėnimin jashtė tė gjitha rregullave, avokati  pagoi vetėm sot 1 pėrqindshin e detyrueshėm pėr gjykatėn, tė cilin duhet ta kishte paguar qysh ditėn e parė tė gjyqit. Vendimi pasoi katėr seanca gjyqėsore ku kryeredaktori i gazetės TemA provoi se akuza ishte e pabazuar, pasi zonja Makbule Ēeēo nuk pėrmendet fare nė shkrimin pėr tė cilin pretendon se ėshtė fyer.
 
Ajo pretendon se meqė artikulli lė tė kuptojė se kush ka votuar pro Klosit ka qenė i shtrėnguar ta bėj kėtė, atėherė ajo ndjehet e fyer dhe kėrkon dėmshpėrblim. Gazeta ka publikuar vetėm rezultatet e votimit pėr raportin qė kryeministri Fatos Nano do tė paraqiste nė Parlament, kundėr ish-shefit tė SHISH, Fatos Klosi, dhe nuk ka asnjė koment rreth figurės sė zonjės Makbule Ēeēo.
 
I pyetur pas takimit, kryeredaktori i gazetės TemA, Mero Baze, tha se “vendimi pasyron klimėn frikėsuese qė pėrpiqet tė krijojė ndaj shtypit tė lirė qeveria shqiptare dhe politika e lidhur me krimin. Pjesa mė e frikshme e gjyqit ėshtė ajo kur avokati i zonjės Ēeēo kėmbėngul se gazeta TemA vazhdon t’i pėrmendė emrin Makbule Ēeēos edhe pas ditės kur ėshtė hedhur nė gjyq.
 
Kjo tregon dhe qėllimin e vėrtetė tė hedhjes nė gjyq, mbylljen e gojės dhe frikėsimin e shtypit”, tha Baze. Zoti Baze tha se do ta apelonte vendimin e Gjykatės dhe shprehu keqardhjen qė gjyqtari i ēėshtjes, njė ish-zyrtar i qeverisė socialiste, u vendos nė rolin e shefit tė shtypit tė Komitetit Qendror, duke  interpretuar si fyerje botimin e njė fakti ende tė papėrgėnjeshtruar.
  
  
Njoftim shtesė
 
Pas njohes me vendimin e gjykatės, redaksia e gazetės TemA vendosi tė hedhė nė apel vendimin e Gjykatės sė Faktit. Lidhur me detyrimin pėr pėrgėnjeshtrim, redaksia duke u nisur nga fakti se zonja Makbule Ēeēo ėshtė pėrmendur vetėm nė listėn e deputetėve qė kanė qenė pro Klosit, detyrohet tė botojė kėtė fjali si pėrgėnjeshtrim: “Deputetja Makbule Ēeēo nuk ka qenė pro Fatos Klosit gjatė diskutimit tė raportit tė paraqitur nė grup parlamentar nga kryeministri Fatos Nano”.

 

Copyright©2000-2003 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.