14.04.2003 - Trepca.net

Fakulteti i Studimeve Islame i Prishtinės organizon Muajin e kulturės

 

Prishtinė, 14 prill 2003 / Nga Shėrbimi pėr informim i B.I.K.

 

Fakulteti i Studimeve Islame i Prishtinė nė bashkėpunim me profesorė tė fakulteteve tė tjera tė UP nga 14 prill deri mė 14 maj do tė organizoi Muajin e Kulturės, ku do mbahen njė cikėl ligjėratash nga fushatė e ndryshme.

Hapja e Muajit tė Kulturės solemnisht u bė sot nė selinė e Bashkėsisė Islame tė Kosovės nė Prishtinė, ku qenė tė pranishėm profesorė, studentė dhe tė interesuar tė tjerė.

Nė hapjen e kėtij manifestimi kulturor i pari i kėtij lloji qė mbahet nėn patronatin e Fakultetit tė Studimeve Islame tė Prishtinės qe prezent edhe myftiu i Kosovės doc. dr. Rexhep Boja qė njėherit ėshtė edhe dekan i Fakultetit tė Studimeve Islame tė Prishtinės i cili bėri hapjen e muajit tė kulturės, ku nder tė tjetar tha:

“Kam nderin qė nė emėr tė Fakultetit tė Studimeve Islame nė Prishtinė tė shpalli tė hapur muajin e kulturės, i cili pėr herė tė parė organizohet nėn patronatin e kėtij Fakulteti.

Jemi dėshmitarė se pėr shkak tė pėrparimit tė madh teknologjik, bota sot ėshtė kthyer nė njė fshat tė vogėl. Mjetet e komunikimit janė shumė tė shpejta.

Informatat prej njė ane tė globit barten shumė shpejt nė anėn tjetėr tė tij. Prandaj, nė kėtė botė aq dinamike mund tė mbijetojnė vetėm ata qė janė nė gjendje tė ballafaqohen me sfidat, tė cilat i hasim nė jetėn tonė tė pėrditshme.

Aspekti kulturor ėshtė njėra prej sfidave mė tė mėdha me tė cilat po ballafaqohemi ne si nė aspektin fetar, por edhe kombėtar. Prandaj, se sa do tė jemi nė gjendje t’u rezistojmė atyre varet nga puna jonė dhe aktiviteti ynė pėr t’u ballafaquar me fakte dhe argumente, tė cilat janė nė anėn tonė”.

Para tė pranishmėve sot mbajtėn ligjėrat dr. Shefqet Krasniqi dhe mr. Musa Vila qė tė dy ligjėrues tė FSI nė Prishtinė.

 

Copyright©2000-2003 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.