OPINIONE

   
12.03.2003 - Trepca.net
  KOMENT  

MĖRGATA SHQIPTARE NUK DUHET TĖ NGELĖ PENG E INTERESAVE POLITIKE..!

 
12 prill 2003 / Shkruan: Rexhep Elezaj
 
Menjėherė pas ēlirimit tė Kosovės (12.06. 1999) duket se roli qė pati Mėrgata shqiptare nė kėtė proces sikur fillojė ngadalė tė qitet nė harresė, posaēėrisht kur bėhėt fjalė pėr kontributin e saj tė pakontestueshėm nė planin e ndėrkombėtarizimit tė ēėshtjes sė Kosovės nė veēanti dhe asaj shqiptare nė pėrgjithėsi, qė falė kėtij angazhimi do tė arrihet ajo qė sot quhet liri.
 
Nuk ėshtė qėllimi ynė qė duke potencuar kontributin Mėrgatės shqiptare pėr kapėrcimin e gjendjes sė robėrisė nė Kosovė tė minimizohet roli ose puna e atyre, tė cilėt duke qėndruar tė palėkundur nė vatrat e tyre gjatė gjithė periudhės sė okupimit, i dhanė grushtin mė tė rėndė planeve tė gjenocidit serbė kundėr shqiptarėve tė Kosovės. Askush pra nuk mund tė dyshojė nė faktin se rol vendimtarė pėr ēlirimin e Kosovės luajti vetė populli shqiptar i cili kundėr armikut barabarė serbė rrezitojė me tė gjitha mjetet dhe format e luftės, duke filluar nga mosdėgjueshmėria qytetare dhe deri te organizimi i shtetit paralel dhe luftės sė armatosur e udhėhequr nga Ushtria Ēlirimtare e Kosovės, falė tė cilės luftė dhe rrezistencė bota paqėdashėse do tė kuptojė, pėr herė tė parė nė histori, se nė Kosovė po dhunohej dhe persekutohej njė popull i tėrė nga okupatorėt serbė tė cilėt me masa tė shtetrrethimit policorė dhe ushtarakė dy milion shqipatrė i kishin vėnė nė karantinė kolektive para syve tė tėrė botės.
 
Pra, pranė luftės sė armatosur askush nuk mund ta injorojė rolin historik tė popullit shqiptar, numri mė i madh i tė cilit nuk do t’i lėshojė pėr asnjė ēast trojet e veta stėrgjyshore, por pėrkundrazi me pėrkushtim dhe patriotizėm tė mirėfilltė individualė dhe kolektivė pėr dhjetė vite rreshtė do t’i durojė torturat, terrorin shtetror, dhunėn dhe masakrat mė tė tmerrshme, vetėm qė mos t’i lejojė armikut shkja qė t’i realizojė skenarėt e tij antishqiptare. Nuk mund tė vihet kurrė nė dyshim as heroizmi dhe atdhedashuaria e gjithė atyre tė cilėt duke mos i lėshuar vatrat e tyre me tėrė qenjėn shpirtėrore dhe fizike qė kishin mbrojtėn pragjet e shtėpive, mbrojtėn ēdo pėllėmbė tė tokės sė Kosovės, mbrojtėn dinjitetin, kulturėn dhe krenarinė shqiptare, duke i treguar kėshtu botės se janė tė gatshėm tė vdesin pėr dheun dhe atdheun e tyre tė shtrenjėt. Kėtė pėrkushtim dhe rrezistencė tė shqiptarėve bota, pėr fat tė mirė, e kuptojė me seriozitet tė nevojshėm, gjė qė si rrjedhojė pati pajtueshmėrinė gati tė tė gjitha subjekteve ndėrkombėtare dhe qeverive tė vendeve demokratike pėrendimore se popullin shqiptar tė Kosovės duhet shpėtuar nga ekzodi masivė i cili po i pėrgaditej nga ana e regjimit kriminelė tė Beogradit. Kjo edhe ndodhi nė praktikė me intervenimin e forcave tė NATO-s kundėr caqeve ushtarake serbe nė Kosovė derisa ato u dėbuan turpshėm nga Kosova.
 
Prandaj, kur ėshtė fjala pėr kontributin qė dha Mėrgata shqiptare pa dallim pėr ēlirimin e Kosovės, mbetet konstatim i pėrbashkėt se angazhimi i saj kombėtar kishte dy aspekte kyēe; ate politik dhe ate financiar. Sa i pėrket aspektit tė parė, poashtu mbetet i pamohueshėm fakti se nė periudhėn e para luftės tė gjitha subjektet politike, shoqatat, klubet dhe asociacionet shumta nė mėrgim dhanė ndihmesė tė pazavendėsueshme nė planin e ndėrkombėtarizimit tė ēėshtjės sė Kosovės, bėnė qė e vėrteta mbi Kosovėn tė dėpėrtojė thellė nė opinionin demokratik pėrendimorė, bėnė qė bota paqėdashėse ta kuptojė mė mirė tragjedinė shqiptare nė Ballkan tė shkaktuar nga regjimet krimenele serbe, bėnė qė zėri i shqiptarėve nė botė pėr pavarėsinė e Kosovės tė dėgjohet mė afėr, qoftė pėrmes organizimit dhe mbajtjes sė qindra demonstratave nė qendra tė ndryshme tė Europės, SHBA-ve, Australisė, etj, qoftė pėrmes kontakteve dhe shpėrndarjes sė materialeve tė shumta pranė institucioneve dhe asociacioneve vendore tė vendėve respektive ku vepronin mėrgimtarėt tanė.
 
Pra, roli i mėrgatės sonė nė kėtė sferė me rėndėsi pėr senzibilizimin e opinionit ndėrkombėtarė kundrejt kėrkesave tė arsyeshme tė shqiptarėve pėr liri dhe pavarėsi, ka qenė i njė peshe tė veēantė, pėr mos tė thėnė kryesori nė kėtė aspekt. Ndėrsa, sa i pėrket aspektit financiarė mėrgata jonė padyshim ėshtė dėshmuar si burim kryesorė i mjeteve pėr mbijetės tė popullatės nė Kosovė si dhe pėr blerjen e armatimit, gjė qė ėshtė treguar me pėrkrahjen materiale tė parezervė qė i ka ofruar luftės ēlirimtare, gjegjėsisht ushtrisė sonė e cila pa kėtė ndihmė vėshtirė se do tė kishte rrezistuar me aq sukses, kur dihet se nė rrethanat e shtetrrethimit ushtarakė tė Kosovės ēdo veprim konkret nė planin e organizimit tė brendshėm tė luftės ishte gadi i pamundur.
 
Prandaj themi se pėr tėrė ate qė ka bėrė mėrgata jonė pėr ēlirimin dhe pavarėsinė e Kosovės, nuk ka mėdyshje se para Zotit dhe kombit e ka dhėnė provimin historik dhe kombėtar. Mirėpo, kur shohim sot katėr vite pas pėrfundimit tė luftės, nė anėn tjetėr, se si mėrgata jonė ėshtė lėnė pas dore nga ana e institucioneve tona shtetrore, se si pjesa e kombit jashtė atdheut e cila nuk kurseu asgjė pėr ēlirimin e Kosovės ėshtė lėnė nėn mėshirėn e kohės dhe shkapėrderdhjes nė aspektin organizativ tė saj, se si askush nga udhėheqėsit qeveritarė nuk interesohet pėr fatin dhe problemet e mėdha mė tė cilat ballafaqohet ajo, duke filluar nga mungesa e kujdesit tė duhur shoqėror, social, kulturor dhe arsimor e deri te moskujdesi pėr zgjidhjen e ēėshtjes tė statusit tė tyre tė qendrimit nė vendet ku ende njė numėr i madh i tyre qendrojnė nė cislėsinė e refugjatėve tė luftės, tė azilkėrkuesėve ose nė cilėsinė e puntorėve tė rregulltė, siē janė edhe problemet e mėdha administrative pėr paisjen me dukomente tė udhtimit, me ēertifikata tė lindjes, tė kunorizimeve, etj, etj, njeriu i cili jeton kėtu nė mėrgim nuk mund tė lirohet dot nga pėrshtypja dhe mendimi se njė qėndrim kaq pasiv i subjekteve politike dhe shtetrore tė Kosovės ndaj mėrgatės, nė kohėn kur aktiviteti i saj do duhej tė kishte arritur kulmin e veprimit dhe angazhimit politik pėr jetėsimin e pavarėsisė sė Kosovės, nuk mund tė jet tjetėr veēėse rezultat i logjikės sė vjetruar politike e cila mėrgatėn tonė gjithėherė e ka trajtuar  vetėm si objekt pėr shfrytėzim e jo sipas normave shtetrore tė pėrcaktuara me aktet mė tė larta juridike, qė nėnkupton organizimin e saj tė mirėfilltė institucional dhe kombėtar.
 
Sa mė tej qė mos tė kuptohet drejtė roli i mėrgatės qė bartė ajo pėr tė ardhmėn e kombit, pėr aq kohė mėrgata do tė mbetet peng e interesave politike tė liderėve tanė partiakė. Kėtė logjikė mėrgimtarėt tanė kudo do ta kundėrshtojnė me ēdo kusht nė tė ardhmėn, sepse janė tė vetėdijshėm se pasiviteti dhe mos organizimi i saj nė formė tė duhur do tė ketė pasoja shumė negative pėr gjeneratat qė po vijnė, posaēėrisht nė aspektin e asimilimit tė tė rinjėve tanė i cili ēdo ditė e mė tepėr po godet rėndė shpirtin dhe qenjėn kombėtare tė mėrgimtarėve tanė.
 

Copyright©2000-2003 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.