12.04.2003 - Trepca.net

Lajme

E shtune, 12 prill 2003

 

Pėrmbajtja:

 • Nė Pejė u mbajt njė akademi pėrkujtimore nė 90-vjetorin e gjenocidit malezez nė Dukagjin

 • Shtajner pėrkrah idenė pėr moratoriumin pėr statusin pėrfundimtar tė Kosovės

 • E. Hasani: Propozimi pėr shpalljen e moratoriumit pėr statusin e Kosovės ėshtė vlerėsim i gabuar

 • LDK: Ēfarėdo idesh pėr pezullim tė punės pėr njohjen formale tė pavarėsisė sė Kosovės janė tė papranueshme

 • Brajshou: Kosova ėshtė duke arritur gradualisht standardet evropaine

 • Mbrėmė ėshtė minuar ura hekurudhore afėr Zveēanit

 • Dallimet racore nuk janė kategori biologjike dhe natyrore qė i dallojnė njerėzit

 • Mekshejn: Beogradi t'u thotė qartė serbėve se patjetėr duhet tė punojnė brenda institucioneve tė Kosovės

 • I.Meta: Parėsore nė pėrcaktimin e statusit final tė Kosovės tė jetė e drejta e qytetarėve pėr t'u shprehur pėr tė ardhmen e saj

 • Qeveria serbe ka akuzuar partinė e Koshtunicės se ka pasur lidhje me njerėzit qė vranė Gjingjiqin

 • Partia e Sheshelit ėshtė financuar nga grupi kriminal i Zemunit

 • Familjarėt e tė burgosurve shqiptarė ndėrprenė grevėn e urisė pasi morėn premtimet se ata do tė lirohen nga burgu

 • Xh. Robertson thotė se largimi i ushtarėve rus nga Kosova dhe Bosnja nuk ka kurrėfarė motivi politik, por ekonomik

 • Takimi Putin, Shirak, Shrėder nė Sankt Petersburg - "samit i humbėsve"

 • Zyrtarėt amerikanė kanė filluar tė mbėshteten nė dėshmitė se ndofta Sadami ėshtė i vdekur

 • Shkencėtarė irakianė tė armėve biologjike kanė ikur nė Siri

 • NATO-ja thotė se misioni i saj nė Kosovė nuk do tė ketė ndryshime

 • Plaēkitjet s'kanė tė ndalur nė Bagdad

 • Kurdėt fillojnė tėrheqjen nga Kirkuku

 • Takim me opozitėn irakiane pėr administratėn

 • Presidenti amerikan paralajmėron Sirinė

 • Ramsfeld kritikon mediat lidhur me grabitjet nė Irak

 • Beteja pėr Tikritin vazhdon


 

Nė Pejė u mbajt njė akademi pėrkujtimore nė 90-vjetorin e gjenocidit malezez nė Dukagjin
 
Pejė, 12 prill 2003 - Sot nė Pejė, nėn patronazhin e presidentit tė Kosovės Ibrahim Rugova, u mbajt njė Akademi pėrkujtimore, me rastin e 90-vjetorit tė gjenocidit malazez dhe rezistencės sė shqiptarėve nė Rrafshin e Dukagjinit.

Duke hapur kėtė akademi, Ali Lajēi, kryetar i Asamblesė komunale tė Pejės tha se populli i Kosovės ka pėrjetuar vuajtje tė mėdha, e madje edhe deri gjenocid.

Duke e pėrshėndetur nė emėr tė Presidenti Rugova kėtė akademi, kėshilltari i lartė politik i tij, Skėnder Hyseni, tha se ngjarjet e ndryshme gjatė historisė sonė duhet tė kujtohen vazhdimisht me qėllim qė tė mos tė harrohen.
 
Ēdo periudhė e historisė, e sidomos periudhat e dhembjes sė saj nėse harrohen ka rrezik qė tė pėrsėriten, tha Hyesni. Ai theksoi se populli i Kosovės nuk ka qenė i pushtuar vetėm gjatė viteve tė fundit, por edhe gjatė njėqind vjetėve tė kaluara.

Ndėrkaq ambasadori amerikan dhe miku i shqiptarėve Uiliem Uoker tha nė fjalėn e tij se ndiehet i lumtur qė ėshtė nė mesin e njė populli tė shkėlqyer dhe nė mesin e njerėzve me tė cilėt ndan tė njėjtat aspirata e ambicie - kjo ėshtė pavarėsia e Kosovės dhe mirėqenia e saj ekonomike.
 
"Ne shpresojmė se ata njerėz qė kanė masakruar shqiptarėt mė 1913 do tė dėnohen nga Zoti, kurse Millosheviqin dhe klikėn e tij Gjukata e Hagės", tha Uoker.

Poashtu nė kėtė akademi pėr gjenocidin malazez mbin popullsinė shqiptare mė 1913 folėn edhe akademik Mark Krasniq dhe dr. Zekeria Cana.
 
 
Shtajner pėrkrah idenė pėr moratoriumin pėr statusin pėrfundimtar tė Kosovės
 
Prishtinė, 12 prill 2003 - Kryeadministratori i Kosovės Mihael Shtajner ka pėrkrahur idenė pėr njė moratoriumi tė pėrkohshėm mbi statusin pėrfundimtar tė Kosovės. Kėtė mbėshtetje z. Shtajner e ka bėrė pas njė takimi me kreun e PDK-sė Hashim Thaēi nė selinė e UNMIK-ut.
 
"Moratoriumi i z. Thaēi do tė na lejonte tė pėrqėndroheshim nė ēėshtjet me interes pėr qytetarėt, si zhvillimi ekonomik e ēėshtje tė tjera", tha z. Shtajner, duke e quajtur kėtė njė ide konkrete dhe qė ndihmon procesin e pėrgjithshėm tė zhvillimit tė Kosovės, siē ėshtė ekonomia, hapja e mė shumė vendeve tė punės, ēėshtja e privatizimit dhe lufta mė efektive ndaj krimit tė organizuar.

"Moratoriumi na mundėson qė tė pėrqėndrohemi nė rrugėn tonė pėrpara dhe kjo ėshtė integrimi i strukturave kosovare nė Evropė" - ka thėnė z. Shtajner.
 
Hashim Thaēi, ndėrkaq propozimin pėr moratorium e ka quajtur njė projekt jo vetėm tė Kosovės, por edhe tė ndėrkombėtarėve!. Ai tha se kohėzgjatja e kėtij moratoriumi duhet tė caktohet nga tė gjitha palėt e interesuara, duke shtuar se ky projekt ėshtė kushtėzuar nga statuskuoja nė tė cilin ka hyrė Kosova!
 
 
E. Hasani: Propozimi pėr shpalljen e moratoriumit pėr statusin e Kosovės ėshtė vlerėsim i gabuar
 
Prishtinė, 12 prill 2003 - Enver Hasani, profesor i sė drejtės ndėrkombėtare, nė njė intervistė dhėnė radeio "Evropa e lirė" ka thėnė se propozimi pėr shpalljen e moratoriumit pėr statusin pėrfundimtar tė Kosovės ėshtė vlerėsim i gabuar. Ai theksoi se ky propozim i shkon pėr shtati asaj pjese tė bashkėsisė ndėrkombėtare qė mėton tė shtyjė zgjidhjen e statusit tė Kosovės pėr njė kohė tjetėr.

"Mendoj se propozimi i njėrit prej liderėve tė partive politike ėshtė synim pėr tė legalizuar njė gjendje e cila defakto nė Kosovė ekziston, pėrkatėsisht pėr t'iu pėrshtatur njė pjese tė caktuar tė bashkėsisė ndėrkombėtare, e cila synon me ēdo kusht ta mbajė kėtė status quo dhe ta shtyjė pėr njė kohė shumė tė pacaktuar ēėshtjen e zgjidhjes sė statusit final tė Kosovės", ka thėnė z. Hasani.
 
Ai ka shtuar se njė ide e tillė ėshtė gabim sepse statusi i Kosovės ėshtė duke u zgjidhur nė mėnyrė graduale dhe hap pas hapi.
 
 
LDK: Ēfarėdo idesh pėr pezullim tė punės pėr njohjen formale tė pavarėsisė sė Kosovės janė tė papranueshme
 
Prishtinė, 12 prill 2003 - LDK-ja qėndron fuqishėm nė pėrcaktimin e saj pėr jetėsimin e plotė tė pavarėsisė sė Kosovės nė bazė tė vullnetit tė popullit tė shprehur nė referendum mė 1991.

LDK-ja insiston dhe punon nė njohjen formale tė pavarėsisė sė Kosovės nga bashkėsia ndėrkombėtare.

Kosova tashmė po e kalon fazėn e protektoratit ndėrkombėtar dhe pas gjithė kėtij procesi tė zhvillimit tė gjithanshėm gjatė katėr vjetėve nė liri, ēfarėdo pėrpjekjesh apo idesh joserioze dhe tė tejkaluara pėr pezullim tė punės pėr njohjen formale tė pavarėsisė sė Kosovės janė tė papranueshme pėr LDK-nė.

Prandaj, LDK-ja i kundėrshton fuqishėm, pa marrė parasysh nga kush vijnė.
 
 
Brajshou: Kosova ėshtė duke arritur gradualisht standardet evropaine
 
Prishtinė, 12 prill 2003 - Zv.kryeadministratori i Kosovės Ēarlls Brajshou nė njė ceremoni me rastin e diplomimit tė kadetėve tė rinj tė SHPK-sė tha se Kosova ėshtė duke arritur gradualisht standardet evropaine dhe kjo ėshtė mėnyra mė e mirė pėr tė ardhmne e Kosovės qė e synon aq shumė populli i saj.
 
Brajshou vuri nė pah se policia e Kosovės do tė ndihmojė nė vendosjen e rendit dhe ligjit nė mėnyrė qė populit tė Kosovės t'i garantohen tė drejtat e tij nė njė amebient tė sigurt, tė mbrojtur nga kriminelėt dhe kjo pėrbėn njė nga standardet e kėrkuara nga komuniteti ndėrkombėtar.

Ai tha se ka zėra qė thonė se standardet janė njė lloj mashtrimi i krijuar qė tė mbajnė qytetarėt jashtė ambicieve pėr Kosovėn, mirėpo ata zėra e kanė gabim, tha Brajshou. Populli i Kosovės dėshiron tė jetojė nė njė ambient tolerant e demokratik, tė mbrojtur vetėm nga ligjet dhe me punėn e policėve tė Kosovės, tė cilėt do tė krijojnė njė tė ardhme mė tė mirė pėr qytetarėt e saj.
 
 
Mbrėmė ėshtė minuar ura hekurudhore afėr Zveēanit
 
Zveēan, 12 prill 2003 - Nga minimi i urės hekurudhore me eksploziv, mbrėmė nė mesnatė nė vendin e quajtur Lozishte afėr Zveēanit nė pjesėn veriore tė Kosovės, ėshtė dėmtuar konstruksioni metalik i urės. Sipas mediave serbe supozohet se ende ka eksploziv tė paaktivizuar.
 
Trafiku hekurudhor ėshtė ndėrprerė ndėrmjet Leposaviqit dhe Mitrovicės. Po kjo urė ėshtė minuar edhe para tri vejetėsh.

Pjesėtarėt e KFOR-it dhe tė policisė sė UNMIK-ut po i kryejnė hetimet.

Ky rajon ėshtė i banuar dhe kontrollohet kryekėput nga serbėt.
 
 
Dallimet racore nuk janė kategori biologjike dhe natyrore qė i dallojnė njerėzit
 
Prishtinė, 12 prill 2003 - Dallimet racore nuk janė kategori biologjike dhe natyrore qė i dallojnė njerėzit nga njėri tjetri, por kėto dallime krijojnė vetė vetė shoqėritė dhe qeveritė. Kėshtu tha profesori Entoni Li nga Los Anxhelosi, i cili mbajti dje njė ligjeratė pėr ndėrtimin e pakicave brenda njė shoqėrie nė kuadėr tė "Javės sė Bibliotekės", qė tash njė javė po mbahet nė Prishtinė.
 
 
Mekshejn: Beogradi t'u thotė qartė serbėve se patjetėr duhet tė punojnė brenda institucioneve tė Kosovės
 
Londėr, 12 prill 2003 - Ministri britanik pėr Evropėn Denis Mekshejn, duke folur prė Kosovėn, pas vizitės nė Prishtinė, deklaroi se transferimi i kompetecave nga UNMIK-u tek institucionet e Kosovės ėshtė pjesė e rezolutės sė Kombeve tė Bashkuara pėr Kosovėn, prandaj pala serbe do tė duhej tė pushojė me kundėrshtimet e pandėrprera ndaj atij procesi dhe t'i pranojė.

Mekshejn tha nė njė intervistė pėr BBC-nė se s'ka ndonjė datė tė pėrcaktuar pėr fillimin e bisedimeve pėr statusin pėrfundimtar tė Kosovės dhe bashkėsia e atjeshme serbe duhet ta dijė qė KB nuk do tė tėrhiqen nga Kosova para se tė formohet njė administratė e standardit evropian.

"Qėndrimi ynė ėshtė edhe mė tutje i qartė, e kjo ėshtė se synojmė tė shohim njė Kosovė e cila funksionon, pėrkatėsisht tė shohim realizimin e termit tė dobishėm 'standardet para statusit'," tha ministri britanik.

Mekshejn gjithashtu tha se kėtė duhet ta pėrkrahė edhe Beogradi dhe t'u rekomandojė qartė serbėve tė Kosovės se patjetėr duhet tė punojnė brenda institucioneve tė Kosovės dhe tė pushojnė qė si deri mė tash tė presin instruksione dhe udhėzime nga Beogradi.
 
 
I.Meta: Parėsore nė pėrcaktimin e statusit final tė Kosovės tė jetė e drejta e qytetarėve pėr t'u shprehur pėr tė ardhmen e saj
 
Tiranė, 12 prill 2003 - Duke komentuar idenė e hedhur pėr tė shpallur njė moratorium pėr statusin e Kosovės dhe qėndrimin e udhėheqjes sė re nė Beograd.
 
Ministri i jashtėm shqiptar Ilir Meta, tha se ēėshtja e statusit final tė Kosovės do tė kėrkonte jo vetėm kushte tė brendshme mė tė mira, por edhe njė angazhim mė tė madh tė komunitetit ndėrkombėtar pėr definimin pėrfundimtar tė kėsaj ēėshtjeje, ashtu sikurse do tė kėrkonte edhe rrethana mė tė mira rajonale.

"Ne gjithmonė kemi theksuar se parėsore nė pėrcaktimin e statusit final tė Kosovės duhet tė jetė e drejta e tė gjithe qytetarėve te Kosovės pa dallime etnike, pėr t'u shprehur pėr tė ardhmen e saj. Kjo shprehje e vullnetit tė tyre duhet tė bėhet nė bashkėpunim tė ngushte dhe ne mirėkuptim tė ngushtė me komunitetin ndėrkombėtar", tha z. Meta.

Pėrsa i takon qėndrimit nė Beograd, ministri shqiptar tha se udhėheqja e re e Beogradit synon hapjen e njė dialogu sa mė tė shpejtė pėr zgjidhjen e statusit tė Kosovės. Megjithatė, kjo ėshtė njė ēėshtje e cila kėrkon kohėn e saj.

"Problemi themelor qė unė dėshiroja tė nėnvizoja pėr sa i takon statusit tė Kosovės ėshtė ajo qė ka tė bėjė me pasojat qė mund tė sjellė mospėrcaktimi i kėtij statusi pėr proceset e integrimit tė Kosovės nė institucionet evropiane", nėnvizoi Ilir Meta para gazetarėve.

Meta pėrshėndet angazhimet e Shtajnerit pėr tė ecur nė drejtim tė transferimit tė shumė tė drejtave tė rezervuara qė deri tani i takojnė atij si pėrfaqėsues i Sekretarit tė Pėrgjithshėm tė OKB-sė drejt qeverisė dhe autoriteteve tė Kosovės. "Ne do tė dėshironim nė Samitin e Selanikut njė angazhim me tė qartė tė Bashkimit Evropian pėr sa i takon perspektivės evropiane tė Kosovės dhe pėrfshirjes sė saj nė procesin e Stabilizim-Asocimit", tha ai.

Duke inkurajuar Kosovėn nė kėtė drejtim tė integrimit evropian mendoj se ēėshtja e pėrcaktimit tė statusit final tė saj do tė bėhej nė njė mėnyrė mė tė natyrshme dhe mė tė pranueshme nga te gjithė, theksoi Ilir Meta.
 
 
Qeveria serbe ka akuzuar partinė e Koshtunicės se ka pasur lidhje me njerėzit qė vranė Gjingjiqin
 
Beograd, 12 prill 2003 - Hetimet pas vrasjes sė kryeministrit Gjingjiq shpie nga blloku i tė tė ashtuquajturave "forca patriotike", nė krye tė tė cilave ėshtė Partia Demokratike e Serbisė, thuhet nė njė komunikatė tė Qeverisė sė Serbisė.
 
Deri tani janė arrestuar rreth 20 persona tė cilėt kanė qenė tė afėrt me PDS-nė tė Vojisllav Koshtunicės. Nė mesin e tyre janė Rade Bulatoviq dhe Aco Tomiq, tė cilėt nė dėshmimet nė polici kanė konfirmuar se shumė herė nė vende tė ndryshme janė takuar me Dushan Spasojeviqin dhe Milorad Lukoviqin.

Sipas pohimeve tė policisė, kabineti i Vojisllav Koshtunicės ka mbajtur lidhje me "Beretata e kuqe" pėrmes Gradimir Naliqit prej tetorit tė vitit 2000.

Policia serbe ka arrestuar edhe bashkėpunėtorėt mė tė afėrt tė shefit tė dikurshėm tė Sigurimit sekret tė Serbisė Jovica Stanishiqit. Kėta janė ndihmėsi i Jovica Stanishiqit, Dragisha Ristojeviq, si edhe Vlada Dragiqeviq, pėrndryshe shef i kabinetit tė Stanishiqit, i cili prej janarit ka qenė edhe kėshilltar i shefit tė njė shėrbimi sekret serb (BIA), Andreja Saviqit.
 
 
Partia e Sheshelit ėshtė financuar nga grupi kriminal i Zemunit
 
Beograd, 12 prill 2003 - Qeveria serbe akuzon Partinė Radikale Serbe se ėshtė finanucar nga ana e Dushan Spasojeviqit, i quajtur "Shiptar", pjesėtarė i grupit kriminal tė Zemunit, Ndėrkaq Vojisllav Shesheli bashkė me Klanin e Zemunit e ka planifikuar vrasjen e Zoran Gjingjiqit, Nebojsha Ēoviqit dhe Gasha Knezheviqit.
 
 
Familjarėt e tė burgosurve shqiptarė ndėrprenė grevėn e urisė pasi morėn premtimet se ata do tė lirohen nga burgu
 
Tetovė, 12 prill 2003 - Familjarėt e pjesėtarėve tė UĒK-sė tė cilėt ndodhen nė burgjet maqedonase e ndėrprenė grevėn e urisė pas premtimeve se tė afėrmit e tyre do tė lirohen sė shpejti. Kryetari i Bashkimit Demokratik pėr Integrim, Ali Ahmeti u premtoi familjeve tė tė burgosurve se ish-anėtarėt e UĒK-sė Krenar Osmani dhe tre shqiptarėt tjerė brenda dhjetė ditėsh do tė lirohen nga burgu.
 
 
Xh. Robertson thotė se largimi i ushtarėve rus nga Kosova dhe Bosnja nuk ka kurrėfarė motivi politik, por ekonomik
 
Bruksel, 12 prill 2003 - I lutur tė komentojė vendimin pėr largimin e ushatarėve rusė nga Kosova dhe Bosnja, sekretari i pėrgjithshėm i NATO-s Xhorxh Robertson ka thėnė se largimi i ushtarėve rusė nga misionet nė Kosovė dhe nė Bosnje e Hercegoinė nuk ka kurrėfarė motivi politik, por thjesht ka arsye ekonomike.
 
Rusia ka paralajmėruar se tė gjithė ushtarėt nga misionet nė Kosovė dhe nė Bosnjė do t'i tėrheqė deri nė gusht tė kėtij viti. Kjo bėhet pėr shkaqe praktike dhe pragmatike pėr shkak se dėrgimi i ushtarėve nė misione tė tilla ėshtė ngarkim, ka thėnė Robertson.

Ai e ka quajtur megjithatė kėtė vendim si dėshmi se situata nė Ballkan tash ėshtė pėrmirėsuar dukshėm me kontributin po ashtu edhe tė ushtarėve rusė.
 
 
Takimi Putin, Shirak, Shrėder nė Sankt Petersburg - "samit i humbėsve"
 
Sankt Petersburg, 12 prill 2003 - Pozicioni i Rusisė, Gjermanisė dhe Francės pėr problemin irakian parimisht nuk ka ndryshuar dhe "ai mund dhe duhet tė zgjidhet me rolin qendror tė Kombeve tė Bashkuara", ka deklaruar presidenti rus Vladimir Putin nė Sankt Petersburg pas samitit me presidentin farencez Shirak dhe kancelarin gjerman Shrėder, i quajtur nga shtypi rus edhe "samit i humbėsve".

Shirak ka theksuar se Kombet e Bashkuara kanė "legjitimitetin dhe efikasitetin e domosdoshėm" pėr zgjidhjen e problemit irakian. Shrėder ka thėnė se nuk mund tė ketė dyshim se SHBA-tė dhe Britania kanė fituar nė Irak, por ka nėnvizuar se ėshtė e nevojshme qė nga "fitorja ushtarake tė nxirret dobi afatgjate pėr popullin irakian dhe politikėn ndėrkombėtare".
 
Ndėrkaq, Putin ka theksuar se qėllimi i vetėm legjitim "ēarmatimi i Irakut, nuk ėshtė realizuar", duke shtuar se nė Irak nuk janė gjetur armė pėr shkatėrrim nė masė. Meqė nuk janė gjetur armė, Putin pyet se ēka ka dashur tė arrijė aleanca anglo-amerikane.
 
 
Zyrtarėt amerikanė kanė filluar tė mbėshteten nė dėshmitė se ndofta Sadami ėshtė i vdekur
 
Uashington, 12 prill 2003 – Fati i Sadam Hyseinit ėshtė ende i paqartė, por zyrtarėt amerikanė kanė filluar tė mbėshteten nė dėshmitė se ndofta Sadami ėshtė i vdekur, kanė deklaruar zyrtarėt amerikanė, njofton Rojter.
 
Agjencitė amerikane tė zbulimit kanė mbledhur tė dhėna nga bashkėbisedimet e qytetarėve irakianė dhe tė atyre qė kanė qenė tė afėrt me qeverinė e rrėzuar tė Sadamit, sipas tė cilave thuhet se janė dėgjuar duke thėnė se ata besojnė se ai ka vdekur.
 
Se Sadami mė parė ėshtė i vdekur se i gjallė dėshmohet edhe me rėnien e shpejtė tė qeverisė sė tij fill pas bombardimit tė ndėrtesės qeveritare nė Bagdad, ku sipas CIA-s brenda saj ndodheshin Sadami me tė dy djemtė e tij.
 
 
Shkencėtarė irakianė tė armėve biologjike kanė ikur nė Siri
 
Uashington, 12 prill 2003 – Disa shkencėtarė kryesorė irakianė tė armėve biologjike besohet se kanė ikur nė Siri, shkruan "Uashington Post" nė numrin e sotwm (e shtunė), duke cituar zyrtarėt qeveritarė amerikanė tė paidentifikuar, njofton Rojter.
 
Ndėr kėta, vazhdon njoftimi, ėshtė Huda Salih Mahdi Amash, e cila ėshtė e njohur nga oficerėt e zbulimit amerikan me nofkėn "Znj. Antraks" dhe Rihab Taha, i njohur me nofkėn "Dr. Germ". Raportet e zbulimit thonė se tė dy kanė ikur nė kryeqytetin sirian, Damask.
 
 
NATO-ja thotė se misioni i saj nė Kosovė nuk do tė ketė ndryshime
 
Bruksel, 12 prill 2003 - NATO-ja thotė se misioni i saj nė Kosovė nuk do tė ketė ndryshime pėr shkak tė angazhimeve eventuale nė Irak. Duke komentuar paralajmėrimet e federatės ruse se do tė tėrheqė nga Kosova dhe nga Bosnja e Hercegovina tė gjithė ushtarėt e saj nga misionet paqeruajtėse, zyrtarėt e NATO-s kanė thėnė se ushtarėt rusė kanė dhėnė deri mė tash njė kontribut tė madh nė stabilizimin e rajonit, duke bashkėpunuar me ushtarėt e NATO-s, ndėrkaq sipas tyre nuk ka kurrėfarė qėllimesh politike prapa vendimeve tė Qeverisė ruse.
 
 
Plaēkitjet s'kanė tė ndalur nė Bagdad
 
Bagdad, 12 prill 2003 - Ndėrsa trupat amerikane dhe ato britanike vazhdojnė tė godasin me sukses xhepat e izoluar tė rezistencės irakiane, po vazhdojnė dhe plaēkitjet dhe anarkia.

Anarkia ka vazhduar nė rrugėt e Bagdadit, ku plaēkitėsit janė pėrqėndruar veēanėrisht nė spitalet e qytetit.

Komiteti Ndėrkombėtar i Kryqit tė Kuq i ka apeluar forcave tė drejtuara nga amerikanėt qė tė rivendosin urgjentisht rregullin.

Sipas Kryqit tė Kuq, sitemi shėndetėsor ėshtė nė kolaps pėr shkak tė plaēkitjeve, frikės sė anarkisė dhe dėmtimeve nga luftimet.

Stafi mjekėsor dhe civilėt nė disa spitale kanė marrė armėt pėr t'u mbrojtur.

Sipas BBC-sė Bagdadi ėshtė bėrė qytet barrikadash. Banorėt e shumė lagjeve kanė bllokuar rrugėt pėr tė ndaluar plaēkitjet e shtėpive tė tyre nga banorė tė lagjeve tė tjera.
 
 
Kurdėt fillojnė tėrheqjen nga Kirkuku
 
Kirkuk, 12 prill 2003 - Trupat kurde kanė filluar, siē kishin premtuar, tė tėrhiqen nga qyteti i Kirkukut nė veri tė Irakut.

Njė zyrtar i lartė kurd tha se tėrheqja ka filluar pjesėrisht dhe se tėrheqja totale do tė fillojė kur nė qytet tė mbėrrijnė mė shumė trupa amerikane.

Sarbast Hussein i Bashkimit Patriotik tė Kurdistanit tha se kurdėt do ta mbajnė premtimin dhe do tė tėrhiqen nga qyteti.

Amerika i ka premtuar Turqisė se nuk do t'i lejojė forcat kurde tė kontrollojnė Kirkukun.
Turqia ka frikė se ekspansioni kurd mund tė ēojė deri nė formimin e njė shteti tė pavarur tė kurdėve.
 
 
Takim me opozitėn irakiane pėr administratėn
 
Nasiria, 12 prill 2003 - Shtetet e Bashkuara kanė njoftuar se njė delegacion amerikan do tė takohet me pjesėtarė tė opozitės irakiane tė martėn nė qytetin e Nasarias.

Zėdhėnėsi i departamentit amerikan tė Shtetit, Richard Boucher, tha se takimi do tė pėrqėndrohet nė tė ardhmen e Irakut dhe nė pėrpjekjet pėr krijimin e njė qeverie tė pėrkohshme pėr vendin.
Ky lajmėrim pasoi daljen nė shesh tė enjten e javės sė shkuar tė ndarjeve tė mėdha nė Uashington lidhur me formimin e njė administrate irakiane.

Ndėrkaq burim i tensioneve duket se ėshtė Ahmed Chalabi, udhėheqėsi i Kongresit Kombėtar Irakian, i cili nga disa pjesėtarė tė administratės sė Bushit admirohet, nga disa tė tjerė nuk ėshtė figurė e besueshme.
 
 
Presidenti amerikan paralajmėron Sirinė
 
Uashington, 12 prill 2003 - Presidenti amerikan Bush e ka paralajmėruar Sirinė qė tė mos i ofrojė strehim pjesėtarėve tė qeverisė sė Sadam Huseinit. Bush tha se pret bashkėpunim tė plotė nga Damasku
"U bėjmė thirrje qė tė mos i lejojnė anėtarėt e partisė Ba'ath apo pjesėtarė tė familjes sė Sadamit qė tė gjejnė strehim atje," tha zoti Bush.

"Ne presim qė ata tė bėjnė sa munden t'i ndalojnė ata qė janė fajtorė tė largohen nga Iraku, dhe nėse ata ndodhen nė Siri, presim qė autoritetet siriane t'i dorėzojnė," tha ai.

Mė herėt amerikanėt thanė se Siria i ka njoftuar se e ka mbyllur kufirin me Irakun pėr tė gjitha llojet e trafiqeve, mė pėrjashtim tė atij humanitar.
 
 
Ramsfeld kritikon mediat lidhur me grabitjet nė Irak
 
Uashington, 12 prill 2003 - Sekretari amerikan i Mbrojtjes, Donald Ramsfeld ka kritikuar mbulimin qė media i ka bėrė grabitjeve dhe incidenteve tė dhunshme nė Irak pas rrėzimit tė qeverisė sė Sadam Huseinit.

I pyetur nėse pėrshkrimet e anarkisė dhe mungesės sė ligjit ishin zgjedhur me qėllim tė keq zoti Ramsfeld tha "absolutisht".

Ai tha se Iraku ishte njė vend qė po ēlirohej. Zoti Ramsfeld shtoi se ishte fatkeqėsi qė spitalet po vidheshin, por furnizimet dhe medikamentet po vinin nė Irak. Ai tha se forcat e koalicionit e ndjenin si detyrė tė ofronin siguri dhe po shkonin nėpėr spitale qė po grabiteshin pėr tė ndaluar sulme tė tilla.
 
 
Beteja pėr Tikritin vazhdon
 
Tikrit, 12 prill 2003 - Komandantėt e ushtrisė amerikane thonė se forcat irakiane mund tė pėrpiqen tė bėjnė njė qendresė tė fundit nė Tikrit, vendlindja e Saddam Husseinit dhe njėri prej qyteteve tė mėdha irakiane qė ende nuk ka rėnė nė duart e forcave tė koalicionit. Banda ushtarėsh irakianė u diktuan duke shkuar drejt kėtij qyteti nė veri tė Bagdadit dje.
 
Aeroplanėt amerikanė kanė bombarduar vazhdimisht pozicionet e Gardės Republikane pėrreth Tikritit, por zyrtarėt ushtarakė thonė se nuk ėshtė e qartė nėse kėto forca irakiane qė kanė mbetur do tė jenė nė gjendje ta mbrojnė qytetin.

Forcat tokėsore amerikane nė Irakun verior ndodhen mė pak se 100 kilometra larg nga Tikriti, pasi trupat irakiane braktisėn qytetet veriore, Kirkuk dhe Mosul. Sipas lajmeve vetėm njė numėr i vogėl trupash amerikane kanė hyrė nė kėto qytete dhe banorėt janė duke vandalizuar gjithēka u del pėrpara.

 

Copyright©2000-2003 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.