OPINIONE

   
11.04.2003 - Trepca.net
Latėr e Hapur z. Milazim Krasniqit

Zotni Milazim Krasniqi, deri mė cilėn datė keni qenė i pėrhėnur dhe i pėrgjumur!?!

 

11 prill 2003 / Shkruan: Kadri Osmani

Njė mesazh vėllazėror

Krejt nė fund: lufta ēlirimtare e popullit shqiptar tė Kosovės, e udhėqhur nga Ushtria Ēlirimtare e Kosovės, ėshtė kapital i pazhdukshėm nė historinė e kėtij vendi, njėherėsh ėshtė argumeni mė i fuqishėm pėr pavarėsinė e tij. Rrjedhimisht, vlerat e kėsaj lufte do tė duhej tė ishin tė mbrojtur) tashmė me rezoluta e me ligje, sepse duke i mbrojtur ato vlera, Kosova mbron tė ardhmėn e vet si vend i lirė. (Milazim Krasniqi)

Zotni Milazim Krasniqi: poet e dramaturg nė letėrsi, labil e lavir nė politikė, nėn maskėn e njėfarė mesazhi "vėllazėror", qenka duke e pėrgatitur edhe njė tragjedi tė re pėr pėrēarje tė reja me pėrmasa fatale pėr vendin dhe pėr shqiptarėt pėrgjithėsisht. Kėshtu do shiheshin hapur tendencat e tij tė paraqitura te lėpushka e neveritshme "Epoka e Re", e datės 28 mars 2003, f. 9, me mbititull: Jehonat e debateve, me titull: Ja pse UĒK duhet mbrojtur me ligj, dhe me nėntitull: Lufta ēlirimtare e popullit shqiptar tė Kosovės, e udhėhequr nga Ushtria Ēlirimtare e Kosovės, ėshtė kapital i pazhdukshėm nė historinė e kėtij vendi, njėkohėsisht ėshtė argumenti mė i mjaftueshėm pėr pavarėsinė e tij. Duke i mbrojtur kėto vlera, Kosova mbron tė ardhmėn e vet si vend i lirė.

Dhe nė njė faqe te plotė mjekroshi me njė pozė kinse serioze-(nuk e di a e di se mustaqet dhe mjekra kanė (do duhej tė kishin!) kuptimin e seriozitetit e tė pjekurisė, nė tė kundėrtėn s`janė pos- lesh!- llomotit e shpif nė mėnyrė kinse tė tėrthortė kundėr LDK-sė, anėtar Kryesie i tė cilės ka qenė, dhe i ripozicionuar shumė mė keq!?!

Nė bazė tė kėsaj paraqitje mjerane, do t`ia lexoj tė gjitha veprat letrare, e tė shoh nė mos edhe atje ka futur helmet pėrēarėse, nė emėr tė dofarė vlerash tė tij, duke mos pėrmendur edhe antivlerat, jehona e tė cilave ka arritur, agės, edhe nė Gjykatėn e Hgės!?!

Kur thua tash "guerila shqiptare", pėrse bėhesh kumbar me vonesė!?- pėrse atėherė nuk e pagėzoje me kėtė emėr mė real, se sa ai emėrtimi ambicioz e i paqenė Ushtria Ēlirimtare e Kosovės, e kur tanimė paskan ushtri, le tė luftojnė mesvete dy ushtri, e bota vėshtron pėrkarshi!?!

Keni harruar tė pėrmendni se ata ushtarėt majtistė shkonin te varri i Enver Hoxhės pėr t`u frymėzuar dhe betuar nė ideologjinė e tij tė rrugės antikombėtare!?! Mos tė ka pėrfshirė tash edhe ty katarsa pse ngele midis LDK-sė dhe UĒK-sė, as me Sheher as me f. Barilevė !?!

"Fillimi i daljes nga letargjia dhe nga narkoza e politikės kapitulluese"

"...dhe ishte nė tė perėnduar iluzioni se pavarėsia do tė arrihej me pazare nėnēmuese tė disejnuara nga organizata tė dyshimta fetare si ajo e Shėn Exhdios."- kėshtu siē ka shkruar M. Krasniqi del se ky farė narkomani paska qenė nėn narkozė, se ndryshe s`ka mundėsi tė llomotit nė kėto nivele tė hipģe andacak i shthurur, pėrfaqėsues i turmave tė hipģve.

"Pas njė indokrinimi dhjetėvjeēar me politikėn paqėsore, fatkeqsėsisht ishte e domosdoshme njė tragjedi kolosale pėr tė kthjelluar ndergjegjet e turbulluara tė shumicės sė njerėzve shqiptarė. Dėshira e tyre pėr tė pasur njė zgjidhje paqėsore, pa viktima, ishte krejtėsisht njerėzore. Por, edhe krejtėsisht iluzore."- aty ku hipģa vė pikėn, unė vė presėn dhe vijoj: edhe oreksi prej lubish pėr ta rrėmbyer pushtetin me ēdo kusht, ishte iluzore dhe mizore. Tė dėrgosh rekrutėt nė front nė mėnyrė gjysmėprofesionale dhe joprofesionale, ėshtė vepėr e rėndė penale, kur tanimė kishte zgjidhje zenitore profesionale.

"Krijimi i njė projekti fisnik dhe atdhetar pėr paavarėsinė e Kosovės dhe arritjen e saj me mjete paqėsore, e kishte idejuar dhe projektuar elita intelektuale e shqiptarėve tė Kosovės, por prej saj kishte dalė njė pseudoelitė politike, qė ishte shndėrruar nė uzurpator tė projektit."- dramaturgu-murgu nuk lodhet tė eselltėsohet e tė shpjegojė pėr "uzurpatorėt e ēlirimtarėt"!?! Pėr njerėzit a pėr gomarėt!!

"Promovimin e shqiptarėsisė" tė Milazim Krasniqit me kompani:

"Mund ta relativizonin pėrmasat e krizės organizatat ndėrkombėtare deri (...) nė nivelin e dyshimtė si Shėn Exhidio qė tė merrej me Kosovėn,"- e ndėrprej leximin nė intermexo: kalendarin e kėtij viti e kemi nė mur dhe iu drejtohem mysafirėve:

"E dini se kush janė ata dy?"

"Si nuk e ditkemi!- Ibrahim Rugova e Bob Doli".

"Mirė de mirė, kėshtu zakonisht fillojnė pyetjesorėt nga mė e lehta kah tė vėshtirat: mė thuani tash se ēka po bisedojnė?"

"Sigurisht pėr pavarėsinė e Kosovės?"

"Jo!- po bisedojnė pėr ta pėrpiluar bashkė njė lutje nėse i prajnė tė anėtarėsohen nė Organizatėn fetare "Shėn Exhidio"!- ja ku po shkruan dramaturgu-(murgu!) Milazim Krasniqi!!

Dhe vėrtet mė vie keq qė ata dy burra shteti tė kalendarit nuk i kemi sot kėtu mysafirė: me ta nganjė kafe ta pi e tė hamė bashkė- fli!!

Shkrimi i Milazim Krasniqit, do tė mund tė kuptohej si njė analizė proletarēe e nivelit koperativist, por kur dihet se ky person ka qenė pėr njė dekadė e gjysmė sekretar i Shoqatės sė Shkrimtarėve tė Kosovės, postin e kryetarllakut tė saj ky farė Milazimi ia fali pas luftės njė shkrimtari qė kishte rrokur pushkėn e kishte dalur nė mal, gjė pėr tė cilėn tani nė Gjyqin e Pejės po akuzohet pėr implikim tė vrasjes sė njė shqiptari. Po ky Milazim Krasniqi nė njė kohė jo fort tė larghėt pati botuar njė pamflet denoncues me titull "HORRAT NĖ KRYE TĖ DETYRĖS", duke e denoncuar Baton Haxhiun si bashkėpunėtor i Minsitrit serb tė Punėve tė Brendshme, Stanishiq, kurse vetė ky Milazim Krasniqi nė detyrėn e re nė Bordin e RTK-sė ėshtė emėrtuar si i deleguar i Baton Haxhiut me tė cilin tani sikur luajnė bixhozin e kartave tė pista!

Edhe mė tutje lexuesit e lėpushkės Epoka e Re" do tė kenė raste tė lexojnė margaritarė tė tillė nga njė penė e sajuar nga lidhjet e ndyta tė politikave bizare qė bėheshin e bėhen nė Kosovėn tonė.

 

Copyright©2000-2003 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.