OPINIONE

   
11.04.2003 - Trepca.net

RTK-ja PERANDORI E EKSTREMIT TE MAJT

 
11 prill 2003 / Shkruan: Agim Gashi
 
   
Do tė ishte krejt pa kuptim tė hysh nė problemet e RTK-sė,  pa pasur njė njohje paraprake se ēka po ndodh nė brendinė e kėtij institucioni njė partiak tė Kosovės. Tė duket se brendia e RTK-sė, mban mbi supe njė perandori komuniste tė vdekurish; gazetarė e puntorė vijnė njėri pas tjetrit, janė pėrzier, kanė rėnė dhe janė ngritur nė kėto kater vitet e pasluftės, tė mugėta barbarie  e gjakderdhjeje ndershqiptare, qė ende e ruajnė shkelqimin e madhėshtinė e kohėve tė shkuara, kanė luftuar e janė ndeshur secili pėr tė mbllaqitur sa mė shumė poste e para,, derisa njė ditė do ti pėrpijė vala karrieriste dhe e gjithėpushtetshme, e ti fshijė nga historia e keqe shqiptare.
  
Por, kur pas njė nate tė 13.03.2003 dhe pas njė ore tė gjatė kacafyetjesh, para kamerave televizive e nė njė emision tė drejtpėrdrejtė, dhe me njė tė vetmen dėshirė pėr ta vazhduar avazin e vjetėr, ata e panė fare kjartė (nėse don ta shofin), se bota shqiptare kishte ndėrruar faqe, dhe fuqi tė reja do tė dalin nė skenė. Aty u pa fare kjartė se brenda RTK-sė  kishin mbetuar dhe instaluar forca komuniste tė sė kaluarės, forca tė cilat simpatizojne diktaturėn staliniste, (pa pyetur pėr hallet e tė tjerėve) ndėrsa sė jashtmi prisnin probleme tė tjera tė shekullit 21-ė, tė natyres perendimore e qė nuk do tė zgjidhen aq lehtė.
 
Dihet fare mirė se RTK-ja tani jeton e frymon nė pasurinė e huaj.  RTP-ja qė ishte njė shtėpi e popullit shqiptar e qė ishte njė pasuri shqiptare e kosovare, kishte njė mori gazetarėsh, kamermanesh, ingjinierėsh, redakor tė profileve tė ndryshme, orkestren e saj, kėngėtarėt e qė numronte mbi 1300 puntor e me mbi 52 objekte, tė cilat sot u uzurpuan nga klika komuniste,, nuk do tė jetė kafshatė  e lehtė pėr Bordin e Adem Demaēit edhe pse ai tani po e lozė rolin e diktatorit Hoxha duke i rėnė tavolinės me grusht se „Sa do tė jem unė nė kėtė Bord nuk do tė vijne tė djathtėt ne kėtė shtėpi“.
                    
RTK-ja sot ėshtė vendi i „perandorive tė njė njeriu”, ėshtė perandori e cila do tė rroj sa ėshtė gjallė njeriu qe e kanė nė krye. Por si duket kjo „perandori“ nuk do ta ketė tė gjatė, sepse tė gjithė ata qė duan tė fitojnė nė kurriz tė tė tjerėve janė tė denuar si mos mė keq. Edhe kungullit nuk i shkon gjithmonė mbi uj. Kur atė natė dhe atė orė tė gjatė kacafyetjesh nė mes tė varfėrve e tė pasurve, kryetari i Sindikatės sė pavarur tė RTP-sė fliste mbi vuajtjet dhe urinė e punėtorėve tė kėsaj shtėpie mediale, shpejt dilnin  nė pah qeshjet cinike e mospėrfillėse tė kryebordistit Adem Demaēit dhe tė asaj zonjes sė PS-sė e ardhur si pėrforcim nga Tirana pėr tė majtėt nė Kosovė. Si tė u thuhet atyre qė qeshin nė tragjedinė e tė tjerėve. Tė mjerėt brina nuk kan dhe ndryshe nuk duken.
 
Zotėri Adem Demaēi duke e humbur kontrollin nga e vėrteta tha se: „Nuk dua tė lejoj qė RTK-ja tė marri ngjyrime politike dhe se nuk dua qė partitė politike ti fusin hundėt nė RTK”! A nuk na duket kjo frazė si njė parullė komuniste e kohrave tė shkuara. Apo edhe thėnja e hoxhollarėve tė sė kaluarės: „bėn ēka tė them e jo ēka tė veproj“! Nuk i ke fjalėt pėrnėmend Zotėri Demaēi sepse ēėshtja paraqitet krejt ndryshe po ta shohėsh nga njė kendvėshtrim tjetėr. Qė RTK-ja i takon krahut tė majt politik tė Kosovės kėtė e dinė edhe fėmijėt nė djep. Qė RTK-ja ua mbanė anėn tė majtėve tė Kosovės, kėtė e dinė edhe tė majtėt por edhe tė djathtėt. Qė RTK-ja po ndjell urrejtje ndėrshqiptare, po paralajmėron luftėra vllavrasėse tė stilit tė revolucionit tė vonuar demokratik, kėtė mė tani po e dinė edhe nė Kinė. Qė RTK-ja nė plan tė parė po ju jep mė  pėrparėsi kohore „liderėve“ tė krimit se sa Presidentit tė Kosovės kėtė po e shofim tė gjithė.
 
Pra e parė me sytė tanė, ēėshtja me tė cilėn Ju po merreni po merr ngjyra krejt tjera dhe se RTK-ja e Juaj tani i ka marrė ngjyrat politike tė sė majtės sė Kosovės dhe se ju nuk mund tė dilni kollaj nga kėto ngjyrime, sepse ju jeni i ngjyer nė kėto bojra qysh se moti. Mund tė Ju them se njerzit e ngjyer me kėto bojra e kanė vėshtirė ta duan popullin dhe atdheun. Ose mė mirė me thėne,se ata e duan edhe popullin edhe atdheun porse e duan ashtu siē thonė vllėzėrut siamez tė Kinės, Kubės, Serbise, Rusisė e Greqisė por edhe qysh urdhėron Nanosi e Klosi diku nga bunkerėt.
 
Popullit tė  Kosovės i ėshtė dashur tė luftoj pėr kėtė liri kundėr shumė pushtuaesve me radhė, madje dhe sot e kėsaj dite lufton. Ai ėshtė populli mė i ri dhe mė me plot elan nė Evropė, por pse mos tė  thuhet edhe nė botė. Me gjithė tė mirat dhe tė ligat e tij, ky popull duhet tė qėndroj nė thelb tė shumicės sė problemeve vetanake, dhe ēdo plan qė synon t“i  zgjidhė kėto probleme pa i lėnė hapsirė tė zhvillohet ashtu si do ai, ėshtė i destinuar tė dėshtoj. Tani pas luftės sė Kosovės populli ėshtė i veshur me lavdi. Disa lavdin e kanė tė merituar e u qoftė hallall, disa e kanė tė rremė, e disa tė tjerė si synim e kanė karrierėn, despotizmin e disa dhe diktaturen staliniste e enveriste.
 
Populli ka votuar bukur, mirė e qetė. Ndėrsa Ju Zotėri Demaēi, para kamerave televizive, nė njė kacafyetje debatike mundoheni ta frikėsoni popullin edhe ashtu tė frikėsuar se nė Kosovė po zihet diē e pa parashikuar. Qofsh me jetė profeti Demaēi. Kėshtu populli nuk ka dashur tė Ju shof. Ai ka pasur besimin nė Ju, Ju ka dashur, Ju ka lavdėruar e ngritur epose pėr Ju, e JU ? Ju sot nuk e leni kėtė popull tė i kaloj ato fazat e para tė rritjes sė tij, duke ndjellur urrejtje ndaj presidentit, ndaj luftės e ndaj ēdo tė mire qė ėshtė nė dobi tė kėtij populli. Deshtėt ju apo nuk deshtėt populli shqiptar ėshtė nė rritje e sipėr, ėshtė nė miqėsi me amerikanėt dhe Evropianėt. Ai po shkon para kah perėndimi e jo nga Moska. Komunizmi ka vdekur njėherė e pėrgjithmonė, por bashkė me to po vdesin edhe dokrrat e rrenat e parullave famkeqe qė mashtronin popullin e ngratė, se vetėm komunizmi ėshtė shpėtim i popullit.
 
Dhashtė zoti e Kosovės t“i  mbetėt vetėm qerdhja e RTK-sė si qerdhe e fundit komuniste. Sepse pėr fatin e pushtuar tė RTP-se qė nesėr synon tė bėhet gjithkombėtare dinė edhe tė tjerėt. Ky kontest ėshtė i zgjidhur. Ju e keni formuar RTK-nė e Adem Demaēit por nė vend tė huaj. Lėshojeni pasurinė e RTP-sė dhe tė atyre punėtorėve qė kanė mbetur nė rrugė tash e trembdhjet vite ta gėzojnė atė ēka e meritojnė . E Ju zotėrinjė tė RTK-sė mund tė shkoni edhe nė Tiranė apo Beograd ku i keni shokėt e idealit.Dhe pa hyrė ne pnėt e juaja tė brendshme,  ju sygjeroj ti lini ato debate irituese sepse e keni bere skllot.
                     
Dhe krejt ne fund diē pėr Zotėri Adem Demaēin: Zotėri i nderuar,
 
Nelson Mendela u dorgj burgjeve famkeqe te Apartheidit Jugoafrikan vetėm nje vit mė shumė se Ju, dhe u bė President i Afrikės sė Jugut, pasi qė ishte idoli i atij kombi ashtu siq ishit edhe Ju pėr ne. Tani lindė pyetja: pse u bė Nelson Mendela president i Afrikės Jugore e nuk u bėtė Ju president i Kosovės apo edhe Pjetėr Arbnori i Shqipėrisė? Sepse nuk ditėm por edhe nuk mundėm tė jemi pran jush ashtu siq ishin Jugoafrikanėt pėr idolin e tyre. Sė pari qė nga dita e parė e daljes nga burgu i Nelson Mendelės atij iu urdhėrua qė asnjė fjalė mos ta fliste pėr opinionin pa u kshilluar me disa dhjetra kshilltar qė ia kishte caktuar populli dhe partia e tij. Sepse, populli e dinte se ai nuk mund ta ketė mendjen e shėndoshė pas tė gjitha atyre vuajtjeve. Kėtė e dinte edhe Nelson Mendela, dhe as qė i shkoi mendja ta bėnte tė kundėrten. Ndersa Juve Baca Adem nuk ju ofrua njė eskortė kshilltarėsh sikurse Mendelės, por edhe sikur tė Ju ofrohej Ju nuk do ta kishit pranuar, sepse keni menduar se mė tė menqur se Ju nė botėn shqiptare nuk ka lindė e as qė do tė lindė! Kėshtu Ju humbėm ne si popull, por  hubėt edhe Ju si njeri. Ky ėshtė dėmi mė i madh qė iu bė popullit shqiptar qė nga lufta e dytė botrore.
 

Copyright©2000-2003 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.