11.04.2003 - Trepca.net

Lajme

E premte, 11 prill 2003

 

Pėrmbajtja:

 • Rugova: Historinė s'mund ta harrojmė, por do tė punojmė qė Kosova e lirė sa mė shpejt tė jetė e pavarur

 • Ambasadori amerikan Uiliem Uoker vizitoi sot Pejėn

 • Organizohet aksioni pėr pastrimin e qytetit tė Mitrovicės

 • Nexhat Daci thotė se nuk dihet se ku shpenzohen 100 milion euro tė suficitit buxhetor tė Kosovės

 • AAK: Vullneti politik nuk mund tė konservohet e as tė mbahet peng nga askush

 • Shtajneri refuzon tė pranojė korrespondencė nga Ombudspersoni Novicki

 • Fieski kundėrshton krijimin e "komunave serbe" nė Kosovė

 • Serbėt e Leposaviqit kėrkojnė shpėrndarjen e Parlamentit tė Kosovės

 • NATO: Tėrheqja e ushtarėve rus nga Kosova nuk do tė ketė kurrėfarė ndikimi negativ nė situatėn e sigurisė

 • Nė Gorazhdec tė Pejės disa serbė kanė lėnduar rėndė Bekim Shalėn

 • Forcat e KFORit nė Plemetin tė Obiliqit kanė gjetur armė automatike, granatahedhės edhe armė antitanke

 • D. Ēapell thotė se nuk ėshtė arrestuar asnjė nga personat e armatosur qė u paraqitėn nė Deēan

 • Fituesi i tenderit pėr aviokopaninė ajrore tė Kosovės do tė dihet tė hėnėn e ardhshme

 • Basketboll: Drita – Dukagjini 101:98

 • UEFA: Porto dhe Boavista mė afėr finales

 • Ilir Meta pati njė bisedė telefonike me sekretarin amerikan tė Shtetit, Kolin Pauell

 • Sorosi kritikon administratėn e Bushit pėr luftėn nė Irak

 • Tomi Frenks ka deklaruar sot se lidershipi i regjimit irakian, "ose ėshtė i vdekur ose ka ikur"

 • Rreth 200 irakianė kanė hyrė me dhunė nė ambasadėn e tyre nė Teheran

 • Korparmata e 5-tė irakiane ėshtė dorėzuar nė Mosul dhe ėshtė pajtuar pėr armėpushim

 • "Gardian": Bagdad po zhvillohet njė luftė spiunazhi amerikano-ruse

 • Nė njė sulm vetėvrasės ėshtė vrarė njė ushtar amerikan

 • Marinsat amerikanė kanė kanė vrarė sot dy tė rinj nė njė pikė kontrolli

 • Nė qytetin e shenjtė Naxhaf ėshtė vrarė lideri i shitėve irakianė

 • Rusia thotė se Kombet e Bashkuara duhet tė kenė rol qendror nė Irakun e pasluftės

 • Forca tė koalicionit hynė nė Mosul

 • Udhėheqėsit arabė reagojnė me njė ndjenjė lehtėsimi, por shprehin shqetėsim rreth gjendjes nė Irak

 • SHBA-ja ia pret shkurt evropianėve

 • Aeroplanėt irakianė kanė bombarduar shtėpinė e vėllait tė Sadam Hyseinit

 • Turqia e shqetėsuar nga njė Kirkuk kurd


 

Rugova: Historinė s'mund ta harrojmė, por do tė punojmė qė Kosova e lirė sa mė shpejt tė jetė e pavarur
 
Prishtinė, 11 prill - Presidenti i Kosovės Ibrahim Rugova pas takimit dje pasdite me njė delegacion shqiptaro-amerikan qė kryesohehej nga ambasadori Uiliam falėnderoi delegacionin dhe ambasadorin Uoker qė kanė ardhur pėr tė pėrkujtuar njė ngjarje tė historisė sė Kosovės. Z. Rugova tha se Kosova nuk duhet ta harrojė historinė dhe tė punojė qė mė kurrė tė mos pėrsėritet ajo dhe duke shtuar se ngjarjet e tė kaluarės meritojnė tė pėrkujtohen.

"Ne historinė s'mund ta harrojmė, do ta pėrkujtojmė dhe do tė punojmė qė sot nė Kosovėn e lirė sa mė shpejt tė jetė e pavarur dhe tė mos pėrsėritet historia as pėr Kosovėn, as pėr vendet e tjera tė kėsaj pjese tė Evropės dhe tė botės", tha presidenti Rugova. Presidenti edhe njeherė falėnderoi ambasadorin Uiliam Uoker pėr atė qė ka bėrė pėr Kosovėn, sidomos kur zoti Uuker ishte dėshmitar i masakrave tė vitit 1999.

"Pėr fat tė keq ka pasur shumė masakra nė kėto troje dhe ne e kujtojmė kėtė, qė kėto masakra tė mos pėrsėriten mė kurrė. Falė miqve tanė dhe Shteteve tė Bashkuara tė Amerikės, falė Zotit dhe aleatėve evropianė, sot jemi tė lirė dhe tė njihet edhe formalisht pavarėsia e Kosovės sa mė shpejt", tha presidenti Rugova pas kėtij takimi.

Ambasadori Uoker pas pėrkujtoi se ka qenė disa herė nė Kosovė dhe nė rrethana shumė tė vėshtira, tha se kjo ėshtė hera e katėrt qė vjen nė Kosovė pas pėrfundimit tė luftės. "Secilėn herė qė jam kėtu e pyes z. Rugova pėr situatėn. Ai gjithnjė mė thotė se gjėrat po ecin pėr tė mirė. Unė e di se ende ka probleme, por kur dėgjoj se gjėrat po ecin pėr tė mirė kjo mė inkurajon", tha para gazetarėve ambasadori Uoker.

Ndėrkaq njėri ndėr veprimtarėt e Kėshilit Shqiptaro-amerikan, Hajdar Bajraktari tha se qėllimi i vizitės ėshtė qė tė pėrkujtohen viktimat e ngjarjeve tragjike qė kanė ndodhur nė Kosovė dhe theksoi se komuniteti shqiptaro-amerikan do tė vazhdojė pėrpjekjet qė rastet e tilla tė mos pėrsėriten dhe Kosova tė jetė e pavarur ku tė gjithė qytetarėt e saj pa dallim do tė jenė tė lirė.

Dom Anton Kqira, famullitar i Kishės Katolike nė Detroit, tha se luftėrat qė me shekuj i ka pėrjetuar populli shqiptar dhe gjaku i derdhur duhet tė jenė dėshmi pėr njė angazhim tė tė gjithėve nė ndėrtimin e jetės demokratike.

Udhėheqėsi i Kėshillit organizativ, Mark Krasniqi, tha se pėrkujtimi i masakrave qė janė bėrė nė Kosovė nuk do tė thotė se populli i saj dėshiron hakmarrje, por pėrkundrazi mizoritė e ushtruara ndaj tij tė mos pėrsėriten. Ndėrkaq, angazhimi i popullit shqiptar tė Kosovės gjithmonė ka qenė ndėrtimi i njė vendi tė lirė dhe demokratik.
 
 
Ambasadori amerikan Uiliem Uoker vizitoi sot Pejėn
 
Pejė, 11 prill - Ambasadori amerikan Uiliem Uoker qėndroi sot nė Pejė dhe vizitoi Kuvendin komunal tė Pejės, ku u prit nga kryetari i kėsaj komune Ali Lajēi me bashkėpunėtorėt. Udhėheqja komunale e njoftoi ish-shefin e Misionit verifikues tė Kosovės Uoker pėr arritjet qė janė bėrė nė kėtė komunė dhe pėr ndėrtimin e institucioneve demokratike.

Ambasadori Uoker u shpreh i lumtur qė ndodhet nė Pejė, por tha se ndiehet edhe mė i lumtur pėr kthesat qė janė bėrė kėtu nė rindėrtimin e kėtij qyteti tė bukur. Uoker tha se ndien veten mirė tė jetė pjesėtar i Kosovės pėr tė mirėn e kėtij vendi, pėr tė ecur pėrpara, pėr ta ngritur edhe mė shumė.
 
Ai tha se ka njė dashuri tė madhe pėr Kosovėn dhe se ėshtė duke punuar sė bashku me komunitetin shqiptaro-amerian pėr t'i ndihmuar Kosovės edhe mė tė ardhmen. Uoker shtoi se ndien veten shumė krenar pėr gjithė atė qė kanė bėrė kosovarėt prej korrikut tė vitit 1999 e deri mė tash, tha ambasadori amerikan.
 
 
Organizohet aksioni pėr pastrimin e qytetit tė Mitrovicės
 
Mitrovicė, 11 prill - Aksioni pėr pastrimin e qytetit, qė zhvillohet gjatė prillit nė tėrė vendin, nė kuadėr tė "Muajit tė pastėrtisė", tė shpallur nga Ministria e Ambientit dhe Planifikimit Hapėsinor, nė komunėn e Mitrovicės do tė fillojė tė hėnėn, mė 14 prill dhe do tė zgjasė deri mė 21 prill.

Nė organizim tė Kuvendit tė Komunės, TMK-sė, SHPK-sė, shkollave dhe NP "Uniteti", aksioni ka pėr qėllim pastrimin e qytetit dhe varrezat e dėshmorėve nga mbeturinat, si dhe mbėltimin e fidaneve nėpėr oaza tė ndryshme tė qytetit.

Pėrveē punėtorėve tė NP "Uniteti", qytetarėve dhe pronarėve tė lokaleve, nė aksionin pėr pastrimin e qytetit, pėr ēdo ditė do tė angazhohen edhe nga 30 nxėnės tė shkollave tė mesme dhe 10 pjesėtarė tė TMK-sė, nė ndėrkohė qė pjesėtarėt e SHPK-sė do t'u ndihmojnė kėtyre duke i kryer obligimet e tyre qė dalin me kėtė rast.

Kuvendi i Komunės pėr kėtė qėllim ka ndarė 1.600 euro, me tė cilat do tė blehen pajisje tė nevojshme, si dhe do tė sigurohet nga njė shujtė nė ditė pėr ata qė do tė punojnė nė pastrim, kurse me mjete ndihmėse aksionin do ta ndihmojė edhe Ministria e Ambientit dhe Planifikimit Hapėsinor.
 
 
Nexhat Daci thotė se nuk dihet se ku shpenzohen 100 milion euro tė suficitit buxhetor tė Kosovės
 
Dardanė, 11 prill - "Kosova mė nuk ka nevojė pėr numėr aq tė madh tė burokracisė, e cila i kushton tepėr shtrenjtė bashkėsisė ndėrkombėtare, ndėrsa pėr ne ėshtė bėrė pengesė e zhvillimeve demokratike dhe ekonomike", ka thėnė sot nė Dardanė kryeparlamentari Daci.

Ai ka thėnė se ka ardhur koha qė institucionet e Kosovės tė kenė kompetenca tė plota, ndėrkaq ndėrkombėtarėt tė mbesin nė rolin e kėshilldhėnėsve. Gjatė vizitės nė Dardanė, ish-Kamenica, z.Daci ėshtė takuar edhe me kėshilltarėt e kėsaj komune dhe ka biseduar pėr zhvillimet nė komunė.

Kryeparlamentari Daci ka thėnė se nė Kosovė ėshtė rrezikuar tė humbet ajo qė ėshtė arritur pėr katėr vjet dhe ka theksuar shumė probleme me tė cilat pėrballen qytetarėt.

Daci ka thėnė se ēdo vit ka mbi 100 milionė euro suficit nė buxhetin e Kosovės qė tregon mungesėn e profesionalizmit, por nė rastin e Kosovės kjo ėshtė mungesė pėr tė ushtruar profesionalizmin. Ai tha se as Qeveria as Kuvendi nuk dinė se ku orientohet ky suficit buxhetor.
 
 
AAK: Vullneti politik nuk mund tė konservohet e as tė mbahet peng nga askush
 
Prishtinė, 11 prill - Aleanca pėr Ardhmėrinė e Kosovės (AAK), nė njė komunikatė pėr media thekson se vullneti i popullit tė Kosovės, pėr Kosovėn shtet sovran dhe tė pavarur, nuk mund tė mbahet peng nga askush dhe nuk mund tė konservohet a as tė eksperimentohet.
 
AAK-ja thotė se shpallja e Kosovės shtet sovran dhe i pavarur dhe jetėsimi i pavarėsisė sė Kosovės ėshtė pėrgjegjia e vetme dhe e domosdoshme pėr realizimin e vullnetit tė popullit tė Kosovės dhe pėr stabilizimin e rajonit.

Ndėrkaq, thuhet mė tutje nė komunikatė, Parlamenti i Kosovės, forcat politike nė parlament, qė kanė shumicėn parlamentare, mbajnė pėrgjegjėsi politike para popullit dhe procesit nė tė cilin ndodhemi, pėr shpalljen e Kosovės shtet sovran dhe tė pavarur.
 
Politika e pritjes ka sjellė nė vazhdimėsi pasoja pėr procesin politik. Qeveria e Kosovės duhet ta pėrgatisė projektin dhe programin e punės pėr qeverinė e kompletuar dhe vetėm mbi kėtė projekt tė bisedojė me UNMIK-un.
 
 
Shtajneri refuzon tė pranojė korrespondencė nga Ombudspersoni Novicki
 
Prishtinė, 11 prill - Gjatė javėve tė kaluara, Ombudspersoni i Kosovės Marek Antoni Novcki ėshtė pėrpjekur t'i dorėzojė shefit tė UNMIK-ut Mihael Shtajner letra dhe raporte mbi tė drejtat e njeriut.
 
Stafit tė UNMIK-ut i ėshtė thėnė se asnjė anėtar i UNMIK-ut nuk do tė duhej tė nėnshkruajė dėftesėn e pranimit apo tė ofrojė ēfarėdo forme tjetėr tė dėshmisė qė UNMIK-u, apo sė paku Shtajneri, ka pranuar ēfarėdo korrespondence nga kushdo, e aq mė pak nga Ombudspersoni, thuhet nė njė komunikatė tė lėshuar nga zyra e z.Novicki.

Edhe PTK-ja konfirmoi sot qė shefi i UNMIK-ut gjithashtu ua ka ndaluar stafit tė tij tė nėnshkruajė dėftesa tė pranimit tė korrespondencės edhe pėrmes PTK-sė.

Nė komunikatė mė tutje thuhet se tipari kryesor i qeverisjes sė mirė demokratike ėshtė besimi qė institucionet qeveritare e gėzojnė te njerėzit. Njė besim i tillė fillon me transparencė dhe pėrgjegjėsi e jo me atė qė autoritetet qeveritare ta mbrojnė vetveten nga njerėzit.

Sipas zyrės sė Ombudspersonit tė Kosovės, refuzimi i autoriteteve pėr t'ia siguruar njė individi dėshminė me shkrim, qė ėshtė pėrpjekur tė angazhojė kėto autoritete, reflekton si mosrespektin ndaj atij individi, ashtu edhe nė ndjenjėn e vetėrėndėsisė sė tepruar tė kėtyrė autoriteteve, thuhet mes tjerash nė kėtė komunikatė.
 
 
Fieski kundėrshton krijimin e "komunave serbe" nė Kosovė
 
Gjilan, 11 prill - Shefi i Misionit tė OSBE-sė nė Kosovė, ambasadori Paskal Fieski, lavdėroi dje nė Gjilan punėn e udhėheqejes sė kėsaj komune, ndėrkaq e cilėsoi tė papranueshme krijimin e "bashkėsisė sė komunave serbe" nė Kosovė.
 
Ai ka theksuar se Gjilani mund tė merret si model i mirė edhe pėr komuna tė tjera pėr udhėheqje dhe zhvillimin e saj, duke pėrmendur si tė veēantė multietnicitetin dhe integrimin e minoriteteve institucionet komunale.

Ndėrkaq, duke shfaqur qėndrimin e tij lidhur me formimin e bashkėsisė sė "komunave serbe" nė Anamoravė, z. Fieski tha se OSBE nuk pėrkrah asociacione dhe bashkėsi qė krijojnė bariera ndėrmjet bashkėsive etnike, ēfarė ėshtė "bashkėsia e komunave serbe".

Nga ana tjetėr, kryetari i Asamblesė komunale tė Gjilanit, Lutfi Haziri ka thėnė se kontributi i zotit Fieski ka qenė gjithnjė i rėndėsishėm nė zhvillimet e gjithėmbarshme pozitive nė Kosovė dhe nė Gjilan. Ai tha se zhvillimet pozitive do tė vazhdojnė edhe nė tė ardhmen pėrkundėr pengesave qė po paraqiten nga minoriteti serb nė Anamoravė.
 
 
Serbėt e Leposaviqit kėrkojnė shpėrndarjen e Parlamentit tė Kosovės
 
Leposaviq, 11 prill - Disa qindra serbė kanė protestuar dje pasdite nė Leposaviq me moton: "Po nė Serbi - Jo Kosova e pavarur", duke kundėrshtuar kėshtu transferimin e kompetencave nga administrata e UNMIK-ut nė institucionet Kosovės.

Nė kėtė protestė ekstremistėt serbė kanė kėrkuar madje edhe shpėrndarjen e Parlamentit tė Kosovės. Nė kėtė protestė anėtari i koalicionit "Kthimi" Goran Llazoviq ka ftuar kryeadministratorin e Kosovės Mihael Shatjner qė tė respektojė Rezolutėn 1244 tė KS tė OKB-sė dhe ka vlerėsuar qėndrimin e pėrbashkėt tė "bashkėsisė serbe se Kosova duhet tė mbetet nė kuadėr dhe pjesė e Serbisė".
 
Ndėrkaq anėtari i "kėshillit nacional serb" pėr veriun e Kosovės Vlladimir Rakiq ka theksuar se shefi i UNMIK-ut duhet tė shpėrndajė Parlamentin e Kosovės, pasi sipas tij kėrkesa e liderėve shqiptarė pėr pavarėsinė e Kosovės kinse ėshtė kundėr Rezolutės 1244 dhe gjithashtu qėllimet e Parlamentit tė Kosovės janė qė TMK-ja tė bėhet ushtri.
 
 
NATO: Tėrheqja e ushtarėve rus nga Kosova nuk do tė ketė kurrėfarė ndikimi negativ nė situatėn e sigurisė
 
Bruksel, 11 prill - Njė zyrtar i lartė nė selinė e NATO-s ka theksuar se largimi i kontigjentit rus nga Kosova dhe Bosnja nuk do tė jetė njė hap dramatik pėr Aleancėn Veriatlantike.
 
Nė kėtė Aleancė ēdo gjashtė muaj bėhen konsultime nė mes planeve dhe ushtarakėve tė situatės nė Kosovė dhe Bosnjė dhe ēdo herėr pas analizimit tė situatės sė sigurisė merret njė vendim ose pėr tė shtuar ose pėr tė zvogluar numrin e ushtarėve nė misionet paqeruajtėse.
 
Ky zyrtar i NATO-s ka thėnė se duke marrė parasysh faktin se situata e sigurisė si nė Kosovė dhe nė Bosnje dukshėm ėshtė pėrmirėsuar dhe nuk nevojitet njė prani aq e madhe e paqeruajtėsve ndėrkombėtarė.
 
Nė NATO janė tė mendimit se largimi i rusėve nė asnjė mėnyrė nuk do ta kėrcėnojė situatėn e sigurisė pasi qė Aleanca Veriatlantike ka mjaft ushtarė si nė Kosovė dhe nė Bosnjė pėr tė pėrballuar ēdo sfidė eventuale, e cila mund tė paraqitet rreth situatės sė sigurisė.
 
Nė Kosovė pėr momentin janė tė pranishėm 650 ushtarė rus dhe ata janė tė pėrqėndruar kryesisht nė Aeroportin e Prishtinės.
 
 
Nė Gorazhdec tė Pejės disa serbė kanė lėnduar rėndė Bekim Shalėn
 
Pejė, 11 prill - Nė enklaven serbe tė Gorazhdecit tė Pejės ėshtė qėlluar me gurė nga disa serbė Bekim Shala. Sipas mjekėve tė Spitalit tė Pejės Bekimit i ėshtė thyer kafka dhe pėr shkak tė lėndimeve tė rėnda qė ka pėsuar nė kokė ai ėshtė transferuar pėr mjekim nė Qendrėn Spitalore tė Universitetit tė Prishtinės.
 
 
Forcat e KFORit nė Plemetin tė Obiliqit kanė gjetur armė automatike, granatahedhės edhe armė antitanke
 
Kastriot, 11 prill - Nė enklavėn serbe nė fshatin Plemetin tė Komunės sė Kastriotit, ish-Obiliqit dje janė gjetur armė automatike, kallashnikov, pushkė, fishekė, granatahedhės, madje edhe armė antitanke.
 
Armėt kanė qenė tė fshehura nė shtėpitė dhe nė oborret e serbėve. Janė gjetur edhe shumė uniforma tė ushtrisė serbe. Tė gjitha kėto armė janė gjetur deri nė mesditė. Pėrfaqėsuesit e KFOR-it kanė thėnė se kohėve tė fundit nė kėtė lokalitet janė shėnuar shumė incidente me granata dore dhe njerėzit janė frikėsuar.

Sipas ushtarėve tė KFOR-it nė Plemetin janė gjetur 8 kallashnikovė, 9 pistoleta, 2 raketa antitankė, 6 pushkė, shumė armė tė tjera automatike dhe me mijėra fishekė.

KFOR-i thotė se nuk pėrjashtohet mundėsia se do tė zbulohen edhe shumė armė tė tjera. Nė kėtė operacion kanė marrė pjesė mbi 300 ushtarė tė KFOR-it suedez, finlandez dhe norvegjez.
 
 
D. Ēapell thotė se nuk ėshtė arrestuar asnjė nga personat e armatosur qė u paraqitėn nė Deēan
 
Prishtinė, 11 prill - Asnjė nga personat e armatosur dhe tė maskuar qė janė paraqitur tė hėnėn nė mbrėmje nė fshatin Irzniq tė Deēanit nuk ėshtė arrestuar pohojnė zyrtarėt e policisė. Megjithatė kėta njerėz po krijojnė njė klimė tė frikės te banorėt, thotė zėdhėnėsi i policisė sė UNMIK-ut Derek Ēapell.
 
E vetmja masė parandaluese pėr veprimin e njerėzve tė armatosur me maska nė rajone tė ndryshme tė Kosovės, ėshtė bashkėpunimi mes policisė dhe qytetarėve, pohojnė zyrtarėt e Shėrbimit Policor tė Kosovės dhe zyrtarėt e policisė sė UNMIK-ut. Ata theksojnė se ende nuk e dinė motivin e paraqitjes sė njerėzve me maska nė rajonin e Deēanit.

"Ne nuk mund tė garantojmė se kjo nuk mund tė ndodhė, por mund tė garantojmė se ēdo herė qė na lajmėrojnė qytetarėt ne do tė bėjmė atė qė ėshtė e mundur qė kėta njerėz tė zbulohen dhe tė kapen", ka thėnė Ēapell. Ai ka shtuar se grupi i njerėzve me maska ėshtė njė grup i vogėl.
 
 
Fituesi i tenderit pėr aviokopaninė ajrore tė Kosovės do tė dihet tė hėnėn e ardhshme
 
Prishtinė, 11 prill - Njoftimi publik se kush do tė jetė fitues i tenderit pėr aviokopaninė ajrore tė Kosovės do tė bėhet e ditur tė hėnėn e ardhshme.
 
Ndėrkohė, Ministria e Transportit dhe Telekominikacionit tė Kosovės shpreh habinė se si janė paraqitur nė opinion fituesit e mundshėm tė kompanive me faktin qė emrat e anėtarėve tė komisionit vlerėsues pėr oferta nuk janė publikuar.
 
Njoftohet se komisioni vlerėsues e ka kryer punėn e vlerėsimit tė aplikacioneve tė konkurruesve, ėshtė zgjedhur kompania fituese dhe pritet qė kjo tė miratohet nga ministri pėr Transport e Telekomunikacion, Zef Morina dhe nga kryesuesi i Shtyllės sė Katėrt tė UNMIK-ut, Endy Berpark.
 
Kėta tė dy tė hėnėn pritet tė shpallin fituesin e tenderit, tha zėdhėnėsi i kėsaj ministrie.
 
 
Basketboll: Drita – Dukagjini 101:98
 
Gjilan, 11 prill – Mbrėmė nė Gjilan nė Palestrėn e Sporteve “Bashkim Selishta – Petriti” u zhvillua takimi i fundit i javės 21 tė Ligės ABK nė basketboll nė mes tė Dritės vendėse dhe liderit tė Ligės ABK, Dukagjinit nga Peja.

Nė palestėr ishin mbi 2000 shikues, por mysafirėt kishin udhėtuar nė Gjilan pa simpatizuesit e tyre “Shqiponjat” pėr shkak tė incidenteve qė ndodhėn tė shtunėn e kaluar nė Pejė pas takimit Dukagjini - MEB Prishtina.

Gjatė gjithė kohės Drita dhe Dukagjini zhvilluan njė lojė me njė rivalitet tė denjė, tė cilėn gjė e tregon edhe rezultatii cili nė tė shumtėn e rasteve ishte shumė i ngusht, nė favor tė Dritės apo tė Dukagjinit.
 
Nė fund tė takimit fitues doli Drita me rezultat 101:98 dhe pėr kėtė fitore mė i merituari ėshtė Womack me 38 pikė tė shėnuara, i cili nė finish tė ndeshjes me aksione mė shumė individuale arriti qė ta shpartalloj mbrojtjen e Dukagjinit dhe t'i sigurojė fitoren ekipit tė tij.

Nė radhėt e Dukagjinit lojtari mė i mirė ishte Aleksandėr Damo me 32 pikė tė shėnuara.

Kjo fitore Dritės ia rrit gjasat qė nė fundtė rradhitet nė mesin e katėr skuadrave qė do tė luajnė nė pjesėn pėrfundimtare tė Ligės ABK.
 
 
UEFA: Porto dhe Boavista mė afėr finales
 
Prishtinė, 11 prill – Mbrėmė u zhvilluan ndeshjet e para tė gjysmėfilales sė Kupės sė UEFA-sė.
Gjasat janė qė nė finale tė Kupės UEFA tė luajnė dy skuadra nga Portugalia, pasiqė Porto nė terren tė vetin mposhti Lacion me 4:1, ndėrkaq skuadra tjetėr portugeze, Boavista si mysafir luajti bara 1:1 me skuadrėn spanjole Sevila.

Rezultatet:
Seltik – Boavista 1:1 dhe
Porto – Lacio 4:1
Ndeshjet e kthimit do tė zhvillohen mė 24 prill.
 
 
Ilir Meta pati njė bisedė telefonike me sekretarin amerikan tė Shtetit, Kolin Pauell
 
Tiranė, 11 prill - Ministri shqiptar i Punėve tė Jashtme Ilir Meta, pati dje pasdite njė bisedė telefonike me sekretarin amerikan tė Shtetit, Kolin Pauell.

Sekretari Pauell e falenderoi zotin Meta nė emėr tė SHBA pėr mbėshtetjen e gjithanshme qė Shqipėria i ka dhėnė SHBA-sė dhe vendeve tė koalicionit pėr ēarmatimin e Irakut.

Pauell ēmoi mbėshtetjen e Shqipėrisė si njė "mbėshtetje solide" pėr tė cilėn Shtetet e Bashkuara do t’i jenė asaj gjithmonė mirėnjohėse.
 
Ai shprehu falenderimin pėr pėrkrahjen qė Shtetet e Bashkuara kanė marrė nga tė gjitha institucionet shtetėrore tė Shqipėrisė duke vlerėsuar nė veēanti Rezolutėn e Parlamentit shqiptar, qėndrimet e shprehura nga Presidenti, Kryeministri dhe Qeveria e Republikės sė Shqipėrisė.

Mė tej Pauell u shpreh se SHBA do tė vazhdojė tė mbėshtesė Shqipėrinė nė rrugėn e saj tė integrimit, duke theksuar se nėnshkrimi sė shpejti nė Uashington i Kartės sė Adriatikut do tė jetė njė hap konkret drejt anėtarėsimit nė NATO.

Zoti Meta duke e falenderuar zotin Pauell pėr telefonatėn, u shpreh se ngjarjet e djeshme nė Bagdad janė tė rėndėsishme, dhe pėrjetohen me emocion edhe nga vetė shqiptarėt pasi u revokojnė atyre pėrmbysjen e regjimeve diktatoriale, kujtimet e hidhura tė tė cilave janė ende tė freskėta nė mendjet e tyre.
 
 
Sorosi kritikon administratėn e Bushit pėr luftėn nė Irak
 
Vjenė, 11 prill - Miliarderi amerikan dhe spekulanti i bursave Xhorxh Soros ka pėrshėndetur pėrmbysjen e regjimit tė Sadam Huesinit, por ka vlerėsuar se lufta kundėr Irakut nuk ka pasur bazė dhe se nė administratėn e presidentit Bush "dimonojnė ekstremistėt".

Sipas Sorosit, ēlirimi nga diktatori Sadam Husein ėshtė njė ēėshtje, por ėshtė shumė e rrezikshme tė niset lufta pa bazė legale - kjo nuk mund tė pranohet, ka thėnė ai nė njė intervistė dhėnė kanalit televiziv austriak ORF.
 
 
Tomi Frenks ka deklaruar sot se lidershipi i regjimit irakian, "ose ėshtė i vdekur ose ka ikur"
 
Bagram, Afganistan, 11 prill – Gjenerali amerikan, Tomi Frenks, komandant i trupave amerikane nė Irak, ka deklaruar sot (tė premten) se lidershipi i regjimit irakian, "ose ėshtė i vdekur ose ėshtė arratisur", njofton Rojter. Ai u ka thėnė kėshtu gazetarėve gjatė njė vizite tė trupave amerikane nė bazėn amerikane nė Afganista.
 
 
Rreth 200 irakianė kanė hyrė me dhunė nė ambasadėn e tyre nė Teheran
 
Teheran, 11 prill – Rreth 200 irakianė kanė hyrė me dhunė nė ambasadėn e tyre nė kryeqytetin iranian, nė Teheran, dhe kanė thyer fotografitė e Sadam Hyseinit dhe kanė brohoritur kundėr liderit tė zhdukur irakian dhe pėr mundėsinė qė Shtetet e Bashkura tė formojnė qeverinė, e cila do ta zėvendėsonte atė, njofton Rojter.
 
Policia iraniane ka arrestuar 60 persona dhe ka deklaruar se asnjė diplomat s'ka qenė atėherė nė ambasadėn irakiane. Policia ka rrethuar ambasadėn.
 
 
Korparmata e 5-tė irakiane ėshtė dorėzuar nė Mosul dhe ėshtė pajtuar pėr armėpushim
 
Kampi Sejlia, Katar, 11 prill – Korparmata e 5-tė irakiane ėshtė dorėzuar nė Mosul dhe ėshtė pajtuar pėr armėpushim, ka thėnė sot (tė premten) komandanti amerikan i Komandės qendrore. Forcat amerikane tokėsore do tė vendosin nėse do tė trajtohen kapituluesit si tė burgosur lufte tė armikut apo do tė lihen tė shkojnė nė shtėpi, ka shtuar ai.
 
 
"Gardian": Bagdad po zhvillohet njė luftė spiunazhi amerikano-ruse
 
Londėr, 11 prill - Gazeta britanike "Gardian" shkruan se nė Bagdad po zhvillohet njė luftė spiunazhi amerikano-ruse pėr dokumente sekrete pėr shkeljen e tė drejtave tė njeriut dhe zhvillimin e armėve pėr shkatėrrim nė masė.

Gazeta thekson se trupat amerikane kanė siguruar ndėrtesėn e Ministrisė sė Punėve tė Brendshme irakaine, arkivat e sė cilės sė shpejti do tė gjenden nė duart e ekspertėve tė CIA-s.

Gjithashtu "Gardian", duke u mbėshtetur nė burimet sekerte, shkruan se bahkėshortja dhe e bija e Sadam Huseinit kinse kanė braktisur Irakun dhe nėpėrmjet Sirisė kanė shkuar nė njė vend tė tretė, ndėrkaq Sadam Huseini dhe djemtė e tij me siguri ndodhen nė qytetin Tikrit, shkruan kjo gazetė.
 
 
Nė njė sulm vetėvrasės ėshtė vrarė njė ushtar amerikan
 
Bagdad, 11 prill – Bagdadi ka rėnė nė njė gjendje kaosi, ndėrtesat e ministrisė po digjen, kurse plaēkitėsit po marrin gjithēka, njofton AFP. Ndėrkohė ka ndodhur edhe vetėvrasja e parė me bombė qė kur ka rėnė regjimi i Sadamit. Ėshtė vrarė njė ushtar amerikan.
 
Sulmi ndodhi vetėm njė ditė pas rėnies sė qytetit nė duarėt e trupave amerikane dhe kollapsit tė regjimit. Burimet ushtarake kanė thėnė se sulmi vetėvrasės ka ndodhur nė qytetin e Sadamit, nė lagjen e varfėr nė periferi tė Bagdadit.
 
 
Marinsat amerikanė kanė kanė vrarė sot dy tė rinj nė njė pikė kontrolli
 
Nasirija, 11 prill – Marinsat amerikanė kanė deklaruar se ata kanė vrarė sot (tė premten) dy tw rinj nė njė pikė kontrolli, kur shoferi i automjetit, me tė cilin tė rinjtė po udhėtonin, nuk iu pėrmbajtėn paralajmėrimit pėr t'u ndalur dhe kėshtu shkaktuan frikėn nga sulmi vėtėvrasės, njofton Rojter. Po kėshtu, njoftohet se edhe 9 persona tė tjerė nė automjet janė plagosur nė kėtė incident.
 
 
Nė qytetin e shenjtė Naxhaf ėshtė vrarė lideri i shitėve irakianė
 
Kuvajt, 11 prill – Njė lider i lartė i shitėve irakianė, Abdul Mexhid al-Koei, ėshtė vrarė me atentat dje nė xhami tė qytetit tė shenjtė Naxhaf, ka thėnė njė anėtar i familjes sė tij, bėnė tė ditur nė njė njoftim tė sotėm (e premte) Rojter.
 
 
Rusia thotė se Kombet e Bashkuara duhet tė kenė rol qendror nė Irakun e pasluftės
 
Dushanbe, 11 prill – Rusia ka deklaruar sot (tė premten) se Kombet e Bashkuara duhet tė kenė rol qendror nė Irakun e pasluftės, duke iu bashkuar kėshtu isos sė thirrjeve tė ngjashme tė Francės dhe Gjermanisė, njofton Rojter.
 
“Ne shpresojmė qė Kombet e Bashkuara tė luajnė rol qendror, posaēėrisht nė rregullimin e situatės sė pas luftės nė Irak”, iu ka thėnė gazetarėve ministri i jashtėm rus, Igor Ivanov, gjatė vizitės nė Taxhikistan.
 
Liderėt e Rusisė, Francės dhe Gjermanisė, thuhet mė tej nė kėtė njoftim, pritet tė fillojnė sot (tė premten) bisedimet nė qytetin e dytė rus, Petersbug, lidhėr me rindėrtimin e Irakut, rolin e Kombeve tė Bashkuara dhe pėrmirėsimin e lidhjeve me Shtetet e Bashkuara.
 
 
Forca tė koalicionit hynė nė Mosul
 
Mosul, 11 prill - Sekretari amerikan i Mbrojtjes, Donald Ramsfeld, tha se ushtarėt irakianė nė qytetin verior tė Mosulit kanė rastin tė dorėzohen nė mėnyrė paqesore. Sekretari Rumsfeld tha se Mosuli ėshtė gati tė bier nė duart e forcave tė udhėhequra nga Shtetet e Bashkuara.

Ai theksoi se tė enjten luftėtarėt kurdė morėn qytetin Kirkuk dhe rrėzuan dy statuja tė Sadam Huseinit.
 
Pentagoni thotė se forcat e ushtrisė sė rregullt irakiane nė pjesėn veriore tė vendit janė prania e fundit e rėndėsishme ushtarake tokėsore irakiane.
 
 
Udhėheqėsit arabė reagojnė me njė ndjenjė lehtėsimi, por shprehin shqetėsim rreth gjendjes nė Irak
 
Bagdad, 11 prill - Udhėheqėsit arabė po reagojnė ndaj marrjes sė Bagdatit nga forcat amerikane me njė lloj ndjenje lehtėsimi qė regjimi i Sadam Huseinit u pėrmbys, por nė tė njetėn kohė po shprehin shqetėsim rreth gjendjes sė sigurimit dhe mundėsisė sė qėndrimit tė trupave amerikane pėr njė kohė tė gjatė nė rajon.

Jordania, Egjipti dhe Arabia Saudite, tre nga aleatėt mė tė ngushtė arabė tė Washingtonit, bėnė thirrje qė nė Bagdat tė vendoset rendi dhe qė qeveria e ardhshme e Irakut tė zgjidhet nga vetė irakianėt.

Sekretari i Pėrgjithshėm i Lidhjes Arabe, Amėr Musa tha se zgjidhja e krizės midis izraelitėve dhe palestinezėve duhet tė jetė detyra tjetėr qė duhet tė zgjidhė komuniteti ndėrkombėtar.

Pėrsa i pėrket reagimit tė qytetarėve tė thjeshtė pėr rėnien e Bagdatit, njoftimet nga rajoni venė nė dukje se disa janė tė gėzuar qė regjimit tė Sadamit i erdhi fundi, ndėrsa tė tjerė po shprehin zemėrim qė ushtarėt irakianė nuk bėnė rezistencė mė tė fortė.
 
 
SHBA-ja ia pret shkurt evropianėve
 
Uashington, 11 prill - Administrata e Bushit ka dhėnė mė shumė detaje lidhur me rolin qė ajo parasheh qė Kombet e Bashkuara tė luajnė nė Irakun e pasluftės.

Sekretari i shtetit Kolin Pauell tha se Amerika do tė zgjedhė udhėheqėsit qė do tė marrin pjesė nė qeverinė e pėrkohshme tė Irakut.

Ndėrkohė administrata i kėrkoi qeverive tė Francės, Rusisė dhe Gjermanisė qė t'i falin Irakut njė pjesė tė borxheve ndaj tyre.
 
 
Aeroplanėt irakianė kanė bombarduar shtėpinė e vėllait tė Sadam Hyseinit
 
Kampi Sejlia, Kastar, 11 prill – Aeroplanėt irakianė kanė bombarduar shtėpinė e vėllaut prej babės sė Sadam Hyseinit dhe ish-udhėheqės i Shėrbimit tė zbulimit irakian Mukhabarat, Barzan Ibrahim Hasan al-Tikriti, me gjashtė "bomba inteligjente" (tė teledirigjuara), ka bėrė tė ditur sot (tė premten) zėdhėnėsi ushtarak amerikan, njofton Rojter.
 
Rezultati i kėtij bombardimi ende nuk dihet. Ai kishte jetuar nė kėtė shtėpi afėr qytetit Ramadi, 70 mile ne perendim tė Bagdadit dhe prej saj ka udhėhequr shėrbimin irakian tė zbulimit. Nuk dihet tė ketė qenė me tė lideri irakian.
 
 
Turqia e shqetėsuar nga njė Kirkuk kurd
 
Ankara, 11 prill - Luftėtarė tė milicisė kurde kanė marrė nėn kontroll pjesėn mė tė madhe tė Kirkukut me pėrkrahje tė forcave amerikane. Kurdėt nuk kanė plane pėr tė mbajtur qytetin duke pranuar se SHBA do tė luajė rol nė drejtimin e qytetit.
 
Por marrja e qytetit ka shkaktuar reagime nga fqinji verior i Irakut, Turqia. Ministri i Jashtėm turk, Abdullah Gul u tha gazetarėve se qeveria po ndiqte ngjarjet me kujdes dhe se do tė bėnte ēfarė tė ishte e nevojshme.

 

Copyright©2000-2003 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.