8.04.2003 - Trepca.net

Lajme

E marte, 8 prill 2003

 

Pėrmbajtja:

 • Presidenti Rugova i ka thėnė ministrit Mekshejn se angazhohet pėr njė Kosovė demokratike, tė integruar nė BE dhe nė NATO

 • Kėshilli i Evropės nuk aprovon bashkėsitė e komunave serbe

 • Bush dhe Bler thonė se OKB do tė luajė rol jetik nė rindėrtimin e Irakut

 • Mekshej u tha gazetarėve se pa zgjidhjen e statusit tė Kosovės nuk mund tė zgjidhet as statusi i Unionit Serbi - Mali i Zi

 • LDK kėrkon ligj pėr zgjedhje

 • Bukoshi kritikon administratėn e UNMIK-ut pėr standarde tė dyfishta nė Kosovė

 • Shteti i Suedisė ende nuk do tė lėshojė viza nė Prishtinė

 • Qeveria e Kosovės pret qė me bartjen e kompetencave tė fillojė njė fazė e re e funksionalizimit tė institucioneve vendore

 • Tirana e gatshme tė bėjė ekstradimin e personave mė tė kėrkuar nga Intepoli

 • P.Mur: BE-ja me njė forcė ushtarake me fuqi botėrore (?) - kjo ėshtė njė ėndėrr dhe ėshtė e parealizueshme!

 • Raport kritik i Avokatit tė Popullit pėr tė drejtat e njeriut nė Shqipėri

 • Trupat komando nga Shqipėria u nisėn drejt Gjirit Persik nė mbėshtetje tė forcave aleate anglo-amerikane

 • Kėshilli Organizativ i Protestave mori vendim pėr tė mos bllokuar aksin rrugor Tetovė - Gosativar dhe Tetovė – Jazhincė

 • Institucionet e Maqedonisė kanė miratuar njė ligj pėr decentralizimin e pushtetit

 • Qeveria maqedonse miratoi propozim-ligjin pėr azilkėrkuesit me tė cilin do tė rregullohet qėndrimi dhe lėvizja e tė huajv

 • Kryeministri serb akuzon individė nga partitė politike tė implikuar nė atentatin kundėr Gjigjiqit

 • Partia e Koshtunicės akuzon qeverinė serbe se ėshtė nė anėn e njėrit grup kriminal

 • Forcat amerikane kanė ndėrmarrė sot njė sulm tė pėrgjithshėm nė ndėrtesat qeveritare nė Bagdad

 • Rendi i nevojshėm nė Basra pėr tė penguar vjedhjet

 • Presidenti italian ka dekoruar pas vdekjes zbuluesin e virusit SARS

 • Edhe pesė gazetarė janė plagosur nga njė shpėrthim i sotėm nė Bagdad

 • Ėshtė rrėzuar njė aeroplan bombardues amerikan

 • Dje e sot janė vrarė tre gazetarė nė Bagdad

 • Bush dhe Bler mirėpresin rolin e Kombeve tė Bashkuara nė periudhėn e pasluftės

 • Forcat e koalicionit sulmuan udhėheqjen irakiane nė Bagdad

 • Zgjerohet kontrolli mbi Bagdadin


 

Presidenti Rugova i ka thėnė ministrit Mekshejn se angazhohet pėr njė Kosovė demokratike, tė integruar nė BE dhe nė NATO
 
Prishtinė, 8 prill 2003 - Ministri nė Qeverinė britanike pėr Evropėn, Denis Mekshejn gjatė qėndrimit tė djeshėm nė Kosovė ėshtė takuar pasdite me presidentin e Kosovė Ibrahim Rugova. Gjatė kėtij takimi presidenti Rugova e ka falenderuar diplomatin Mekshejn pėr pėrkrahjen qė Qeveria britanike dhėnė Kosovės deri mė tash dhe e ka njoftuar pėr objektivat e Kosovės.

Ndėrkaq pas takimit presidenti Rugova ka thėnė: "Ne do tė angazhohemi qė tė kemi njė progres edhe nė integrimin e grupeve etnike dhe ato duhet tė tregojnė vullnet se do tė inkuadrohen nė shoqėrinė kosovare".
 
Presidenti Rugova tha se institucionet e Kosovės po angazhohen nė luftėn kundėr krimit, duke ritheksuar qėndrimin e tij pėr njė Kosovė tė pavarur, demokratike, tė integruar nė Bashkimin Evropian dhe nė NATO.

Denis Mekshejn tha se ka sjellė nė Kosovė mesazhin qė Britania e Madhe tė shohė mė pak UNMIK dhe mė shumė pėrgjegjėsi pėr administratėn e Kosovės. Mund tė ndodhė qė UNMIK-u tė qėndrojė nė Kosovė edhe 50 vjet nėse institucionet e Kosovės nuk tregohen tė afta pėr zgjidhjen e problemeve tė shumta qė kanė brenda Kosovės, ka theksuar Mekshejn.

Qeveria e Kosovės, ka thėnė Mekshejn, do tė duhej qė tė merrej me zgjidhjen e problemeve konkrete nė Kosovė e jo me, siē tha ai, deklarata dhe kėrkesa tė ndryshme politike ndaj bashkėsisė ndėrkombėtare.
 
Ai ka porositur udhėheqėsit e Kosovės tė punojnė seriozisht pėr vendin e tyre nė mėnyrė qė ai tė mos mbetet gjatė nėn administrimin e UNMIK-ut.

Diplomati britanik ka thėnė se administrata e kryeministrit Bler dėshiron tė shohė bartjen e mė shumė kompetencave nė mėnyrė qė administrata vendore tė mund tė dėshmohet si pjesė e suksesshme e Evropės sė sotme.

Diplomati britanik ka ritheksuar vazhdimėsinė e njė angazhimi tė fuqishėm tė Britanisė sė Madhe pėr ndėrtimin e njė Kosove demokratike dhe multietnike.

Ministri Mekshejn nė takime tė veēanta ka takuar edhe kryeministrin Bajram Rexhepi si dhe kreun e UNMIK-ut Mihael Shtajner. Ai poashtu ka vizitur trupat britanike tė stacionuara nė Kosovė.
 
 
Kėshilli i Evropės nuk aprovon bashkėsitė e komunave serbe
 
Gjilan, 8 prill 2003 - "Kėshilli i Evropės ėshtė kundėr institucioneve tė dyfishta nė Kosovė, siē janė bashkėsitė e komuave serbe, sepse platformat e kėtilla pėr organizim nė baza etnike janė nė kundėrshtim me konceptin qė kemi ne", ka thėnė sot nė Gjilan, ambasadori Karlo Ēivileti, pas njė takimi me udhėheqjen komunale.

Kryetari i komunės dhe i AKK-sė, Lutfi Haziri, pasi i ka prezentuar z. Ēivileti dhe dy bashkėpunėtorėve tė tij, z. Ivo Shanc dhe z. Gjergj Bergun, gjendjen nė pushtetin lokal tė Kosovės, ka thėnė se do tė bashkėpunohet me Kėshillin e Evropės nė realizimin e konceptit tė bartjes sė kompetencave nė nivel lokal, ku sipas tij, janė tė domosdoshme reformat.

Ndėrkaq, edhe z. Xhemajl Hyseni, zėvendėskryetar i komunės ėshtė dakorduar me pikėpamjet e ambasadorit Ēivieti se vetėqeverisja lokale duhet tė jetė sa mė afėr qytetarėve, por para kėsaj duhet tė definohen kompetencat ndėrmjet nivelit qendror tė pushtetit dhe atij lokal, ku mund tė pritet njė "luftė" nė pėrvetėsimin e sa mė shumė kompetencave pas bartjes sė tyre nga autoriteti i UNMIK-ut, qė duhet tė bėhet tani, tha ai.

Pasi tė definohen kompetencat nė kėtė relacion, nė njė proces afatgjatė,ne synojmė njė shtrirje graduale tė shėrbimit civil edhe nėpėr fshatra e vendbanime tjera tė komunės, sa mė afėr qytetarėve, duke i shfrytėzuar edhe pėrvojat pozitive tė vendeve demokratike.

Nė momentin e tashėm, kėtė proces e bėjnė mė tė vėshtirė edhe tendencat pėr komuna monoetnike, tha Hyseni.
 
 
Bush dhe Bler thonė se OKB do tė luajė rol jetik nė rindėrtimin e Irakut
 
Belfast, 8 prill 2003 - Presidenti amerikan Bush dhe kryeministri britanik Toni Bler thanė se Kombet e Bashkuara do tė luajnė njė rol jetik nė rindėrtimin e Irakut tė pas luftės. Dy udhėheqėsit i bėnė kėto komente sot nė njė konferencė shtypi pas takimit nė Irlandėn e Veriut.

Presidenti Bush tha se koalicioni nėn udhėheqjen e Shteteve tė Bashkuara do tė veprojė sa mė shpejt qė tė jetė e mundur pėr tė vendosur qeverinė e pėrkohėshme nė Irak, pas pėrmbysjes nga pushteti tė regjimit tė Sadam Husseinit, pėr tė cilin kryeministri britanik Toni Bler tha se ėshtė tashmė duke u rrėzuar.

Tė dy udhėheqėsit ranė dakord qė komuniteti ndėrkombėtar, pėrfshirė edhe Kombet e Bashkuara, duhet tė luajnė njė rol tė rėndėsishėm pėr rindėrtimin e Irakut, por ata gjithashtu theksuan se Iraku do tė qeveriset nga vetė populli irakian.

Presidenti Bush tha se nuk e di nėse udhėheqėsi irakian u vra gjatė bombardimit tė djeshėm tė njė restoranti nė Bagdad. Por presidenti tha se e di me siguri qė Sadam Huseinin po e humbet pushtetin.
Presidenti Bush ka ndėr mend tė caktojė njė gjeneral amerikan pėr tė drejtuar vendin, deri nė momentin kur tė vendoset qeveria e pėrkohshme nė Irak.
 
 
Mekshej u tha gazetarėve se pa zgjidhjen e statusit tė Kosovės nuk mund tė zgjidhet as statusi i Unionit Serbi - Mali i Zi
 
Prishtinė, 8 prill 2003 - Duke folur para mediave rreth bartjes sė kompetencave nga administrata e UNMIK-ut tek institucionet vendore, Denis Mekshejn tha se Britania ėshtė e interesuar qė ky proces tė shkojė sa mė mirė dhe qė sa mė shumė kompetenca tė barten tek institucionet e Kosovės.
 
Sipas tij theksi kryesor mbetet ai i mėparshmi se Britania ka ambicie qė nė Kosovė tė respektohen tė drejtat e minoriteteve, tė mos ketė tolerancė ndaj krimit tė organizuar si dhe tė vendosen standardet qė ekzistojnė nė vendet evropiane demokratike.

Mekshejn ka theksuar se pa zgjidhjen e statusit tė Kosovės nuk mund tė zgjidhet as statusi real i bashkėsisė se re shtetėrore Serbi - Mali i Zi, pra derisa Kosova tė jetė nėn administrimin e Rezolutės 1244.

"Ky ėshtė njė problem i madh evropian dhe unė do tė bisedoj me ministra tė tjerė evropian nė takimin e Kėshillit tė Evropės qė fillon nė javėn e ardhshme dhe do t'i kėshiloj ata qė tė rifokusohen nė kėtė rajon, pavarėsisht nga lufta nė Irak", ka thėnė Mekshejn.
 
Ai ka nėnvizuar se pėrfshirja e kėtij unioni nė KE, ku pėrfshihet edhe Kosova, nuk prejudikon nė fakt statusin final tė Kosovės.
 
Sipas tij kosovarėt nuk duhet tė bien nė provokime tė deklaratave tė ndryshme pėr pėrfshirjen e Kosovės nė Unioni Serbi - Mali i Zi, pasi siē tha ai, statusi i tashėm i Kosovės ėshtė Rezoluta 1244 e OKB-sė dhe Kėshilli i Evropės e di kėtė shumė mirė.
 
 
LDK kėrkon ligj pėr zgjedhje
 
Prishtinė, 8 prill 2003 - Dr. Alush Gashi, anėtar i Grupit punues pėr zgjedhje qė vepron nė kuadėr tė OSBE-sė qė nga korriku i vitit 2002, i deklaroi QIK-ut se Lidhja Demokratike e Kosovės angazhohet qė debati lidhur me zgjedhjet tė bėhet nė Kuvendin e Kosovės.
 
Prandaj Dr. Gashi kėrkon nga Qeveria e Kosovės qė sa mė parė tė hartojė projektligjin pėr zgjedhjet, i cili pas procedurės sė rregullt, do tė miratohej nė Kuvendin e Kosovės.
 
 
Bukoshi kritikon administratėn e UNMIK-ut pėr standarde tė dyfishta nė Kosovė
 
Prishtinė, 8 prill 2003 - Bujar Bukoshi ka akuzuar administratėn e UNMIK-ut pėr standarde tė dyfishta nė Kosovė, duke i ledhatuar ekstremistėt serbė. Nė njė konferencė me gazetarė kryetari i Partisė sė Re tė Kosovės, Bujar Bukoshi ka theksuar se nė rast se shqiptarėt do tė deklaroheshin sikur qė po deklarohen serbėt me siguri se do tė arrestoheshin pėr nxitje tė urrejtjes nacionale.

Bukoshi ka theksuar se Serbia ende nuk ka kurrėfarė qėndrimi konstruktiv ndaj problemit tė Kosovės dhe nuk ėshtė liruar as pėr sė afėrmi nga strukturat e ish-regjimit tė Milosheviqit.

Bukoshi gjithashtu ka kritikuar edhe Kėshillin e Evropės, sepse nė radhėt e tij ėshtė pranuar njė shtet i gabuar dhe problematik, i cili, sipas tij, nuk ėshtė konsoliduar dhe me njė ardhmėri tė paqartė.

Bukoshi po ashtu ka kundėrshtuar fuqishėm idenė e fundit tė drejtuesit tė PDK-sė pėr arritjen e njėfarė moratoriumi ndėrmjet Serbisė, Malit tė Zi dhe bashkėsisė ndėrkombėtare qė lidhet me statusit pėrfundimtar tė Kosovės, duke thėnė se vetėm infatilėt politikė mund tė propozojnė moratoriume.
 
 
Shteti i Suedisė ende nuk do tė lėshojė viza nė Prishtinė
 
Prishtinė, 8 prill 2003 - Shteti i Suedisė nuk do tė lėshojė viza nė zyrėn e vet nė Prishtinė, edhepse zyra e saj ėshtė hapur para njė muaji. Shefja e Misionit tė Zyrės suedeze nė Kosovė thotė se Zyra suedeze ende nuk ėshtė kompletuar me stafin e duhur dhe me pajisje teknike tė nevojshme pėr lėshimin e vizave pėr qytetarėt e Kosovės tė cilėt dėshirojnė tė udhėtojnė nė Suedi.
 
 
Qeveria e Kosovės pret qė me bartjen e kompetencave tė fillojė njė fazė e re e funksionalizimit tė institucioneve vendore
 
Prishtinė, 8 prill 2003 - Qeveria e Kosovės pret qė me fillimin e implementimit tė procesit tė bartjes sė kompetencave tė fillojė edhe njė fazė e re e funksionalizimit tė institucioneve vendore, ka vlerėsuar dje kryeministri i Kosovės Bajram Rexhepi.
 
Ai tha se sot i shoqėruar nga disa prej ministrave tė Qeversisė sė tij, do tė takohen me shefin e Misionit tė OKB-sė dhe kreun e lartė tė kėsaj administrate, qė tė pėrcaktojnė njė dinamikė tė kalimit tė autorizimeve dhe pėrgjegjėsive nga UNMIK-u tek institucionet vendore.
 
Kryeministri Rexhepi po ashtu ka thėnė se qeveria ka bėrė tė gjitha pėrgatitjet e nevojshme dhe u shpreh i gatshėm, qė duke filluar nga sot, qeveria e tij tė marrė mbi vete autorizime shtesė dhe pėrgjegjėsi pėr shumė fusha, pėr tė cilat deri tash nuk kanė qenė nė kompetencė tė pushtetit vendor.
 
 
Tirana e gatshme tė bėjė ekstradimin e personave mė tė kėrkuar nga Intepoli
 
Tiranė, 8 prill 2003 - Ministria e rendit e Shqipėrisė ka publikuar emrat dhe fotografitė e dhjetė shtetasve shqiptarė, tė cilėt ka vite qė kėrkohen prej policisė ndėrkombėtare, Interpol.

Shumica e tyre janė arrestuar nė vende fqinje pas akuzave pėr krime tė rėnda si vrasje, krijim bandash tė armatosura dhe rrėmbime personash.

Por mes tė arrestuarve, sipas ministrisė sė rendit tė Shqipėrisė, janė edhe dy prej drejtuesve tė skemave financiare piramidale.

Fjala ėshtė pėr Lefter Cenaj, i kompanisė Cenaj dhe Ylli Kambo, i skemės mė tė njėjtin emėr.
Dy tė fundit akuzohen pėr veprėn penale tė mashtrimit me anė tė vjedhjes, akuzė pėr tė cilėn ėshtė shpallur tashmė dėnimi me burg nga gjykatat e Shqipėrisė.
 
 
P.Mur: BE-ja me njė forcė ushtarake me fuqi botėrore (?) - kjo ėshtė njė ėndėrr dhe ėshtė e parealizueshme!
 
Pragė, 8 prill 2003 - Duke komentuar misionin e parė ushtarak paqeruajtės nė Maqedoni dhe simbolikėn politike tė kėtij misioni, analisti i radios "Evropa e lirė", Patrik Mur thotė se aspekti i rėndėsishėm i kėtij misioni ėshtė qė Bashkimi Evropian tė tregojė se mund t'ia dalė mbanė.
 
Ka njerėz nė Berlin dhe nė Paris, tė cilėt po flasin pėr njė qeveri tė pėrbashkėt franko-gjermane, pėr njė politikė tė pėrbashkėt tė sigurisė dhe punėve tė jashtme, e cila deri tani ka dėshtuar dhe njė ushtri tė pėrbashkėt evropiane, thotė Mur.
 
Sa pėr 300 ushtarėt e vendosur nė Maqedoni, qė varen nga logjistika e NATO-s, si hapin e parė drejt njė ushtrie tė madhe evropiane analisti Mur thotė se kjo ėshtė tepėr ambicioze.

Patrik Mur thotė se nėse (anėtarėt e BE-sė) duan tė bėhen njė forcė e besueshme, ose pėr tė konkurruar me Shtetet e Bashkuara, se janė njė partner mė me vlerė sesa tani, do t'u duhet tė harxhojnė mė shumė para se deri mė tani, dhe duket qė nuk ka gatishmėri pėr tė bėrė kėtė hap.

Ndėrkaq, duke komentuar pohimin e njė zyrtari gjerman se kėto 300 trupa nė Maqedoni mund tė jenė hapi i parė drejt njė force qė njė ditė mund tė bėhet njė fuqi botėrore, ai tha se ndoshta kjo s'ėshtė e vėrtetė, por nėse do tė realizohet, po ndiqet rruga e gabuar.
 
"Para se tė qeshim dhe tė themi se kjo ėshtė njė ėndėrr dhe ėshtė e parealizueshme, le tė rikujtojmė se tani qė flasim, EURO ėshtė njė realitet dhe vetėm para disa vjetėsh njerėzit nuk e konsideronin si tė mundur. Pra, tė shohim se ēdo tė ndodhė", thotė analisti i radios "Evropa e lirė".
 
 
Raport kritik i Avokatit tė Popullit pėr tė drejtat e njeriut nė Shqipėri
 
Tiranė, 8 prill 2003 - Avokati i Popullit Ermir Dobjani i paraqiti tė hėnėn njė raport kritik Parlamentit pėr shkeljen e tė drejtave tė njeriut nė Shqipėri gjatė vitit tė kaluar. Avokati i Popullit ka trajtuar nė kėtė periudhė 4, 675 ankesa, pjesa dėrrmuese e tė cilave i adresohen shkeljeve nėpėr gjykata, prokurori, ministritė e drejtėsisė, tė rendit publik si edhe tė pushtetit vendor.

Njė numėr i madh shkeljesh janė regjistruar nė ēėshtjet qė lidhen me njohjen e respektimin e pronave tė qytetarėve, pėr tė cilat Avokati i Popullit ashtu si dhe Bashkimi Europian kanė kėrkuar hartimin e ligjeve tė reja.

Zoti Dobjani i ėshtė drejtuar Parlamentit me propozime pėr ndryshime ligjore qė tė pakėsojnė hapėsirat e korrupsionit pėr administratėn shtetėrore. Ai ėshtė i mendimit se korrupsioni nė Shqipėri ka njė tendencė pėr t’u shndėrruar nė normė, falė mentalitetit tė qytetarėve skeptikė pėr zyrtarėt qė marrin rryshfete nė kėmbim tė shėrbimeve pubilke.
 
Ai vlerėson se shumė liri dhe tė drejta tė njeriut nė Shqipėri vazhdojnė tė shkelen dhe janė tė rrezikuara, si e drejta e jetės, liria e shprehjes dhe e shtypit.

Disa ditė mė parė nė Tiranė u prit me shqetėsim edhe raporti i Departamentit tė Shtetit pėr tė drejtat e njeriut nė Shqipėri, kritikat e tė cilit gjithashtu ishin drejtuar kryesisht mbi policinė, gjykatat e korruptuara dhe administratėn shtetėrore.
 
 
Trupat komando nga Shqipėria u nisėn drejt Gjirit Persik nė mbėshtetje tė forcave aleate anglo-amerikane
 
Tiranė, 8 prill 2003 - Pesė trupat e para komando nga Shqipėria u nisėn dje drejt Gjirit Persik nė mbėshtetje tė forcave aleate anglo-amerikane. Njėsia shqiptare do tė dislokohet nė Kuvajt pėr tė marrė pjesė nė luftimet nė Gjirin Persik si njė pėrmasė e rėndėsishme e mbėshtetjes sė Shqipėrisė ndaj aleatėve anglo-amerikanė.
 
Ministri i Mbrotjes Pandeli Majko e konsideroi kėtė hap tė Shqipėrisė njė tregues tė qartė tė marrėdhėnieve tė saj me aleatėt dhe tė nivelit tė ushtrisė shqiptare. Nė muajin maj do tė niset njė kontigjent i dytė. Majko po ashtu ka theksuar se nisja e trupave komando nga Shqipėria nė Gjirin Persik ėshtė konkretizim i njė marrėveshje ushtarake me aleatėt.
 
 
Kėshilli Organizativ i Protestave mori vendim pėr tė mos bllokuar aksin rrugor Tetovė - Gosativar dhe Tetovė – Jazhincė
 
Tetovė, 8 prill 2003 - Nė Maqedoni Kėshilli pėr lirimin e tė burgosurve shqiptarė, ish-pjesėtarė tė UĒK-sė, ka blllokuar dje nė mėngjes me disa automjete autostradėn Tetovė - Shkup nė njė postbllok nė afėrsi tė fshati Zhelinė plot tetė orė ka mbajtur tė bllokuar kėtė autostradė.
 
Mirėpo me kėrkesėn e kėshilltares sė ambasadorit tė BE-sė nė Maqedoni, Klaris Pasori, Kėshilli Organizativ i Protestave nė momentin e fundit ka marrė vendim pėr tė mos bllokuar aksin rrugor Tetovė - Gosativar dhe magjistralen Tetovė - Jazhincė drejt kufirit me Kosovėn.
 
Pjesėmarrėsit nė kėtė protestė kėrkuan lirimin e menjėherėshėm tė tė burgosurve nė mesin e tė cilėve ėshtė edhe Krenar Osmani i dėnuar me gjashtė vjet burg dhe Ibrahim Sylejmani i dėnuar me 15 vjet burg. Qė tė dy akuzohen pėr vepra pėr tė cilat avokatėt dhe familjarėt e tyre vlerėsojnė se janė nė kundėrshtim me Ligjin pėr Amnistinė.

Partitė politike shqiptare u kanė dhėnė mbėshtetje protestave tė djeshme. Ndėrkaq Bashkimi Demokratik pėr Integrim konsideron se protestat nuk janė mėnyra mė e mirė pėr tė shprehur pakėnaqėsinė sepse ato mund vetėm ta ndėrlikojnė situatėn.
 
 
Institucionet e Maqedonisė kanė miratuar njė ligj pėr decentralizimin e pushtetit
 
Shkup, 8 prill 2003 - Institucionet e Maqedonisė kanė miratuar njė ligj pėr decentralizimin e pushtetit, por parlamenti duhet tė miratojė edhe disa akte tė tjera pėr tė plotėsuar paketėn e ligjeve tė tė nevojshme pėr realizimin e decentralizimit tė pushtetit.

Ministri pėr pushtetin lokal thotė se ligji i ri pėr decentralizimin e pushtetit do tė ndihmojė qytetarėt nė nivel lokal tė zgjidhen mė lehtė problemet e tyre dhe tė vendosin vet pėr ēėshtje qė kanė tė bėjnė me arsimin, shėndetėsinė, kulturėn dhe tė tjera.
 
Ai ka thėnė se deri mė tash Maqedonia ishte njė nga shtetet mė tė centralizuara, ndėrkaq me ligjin e ri qytetarėt mund tė zgjidhin ēėshtje mjaft tė rėndėsishme.
 
 
Qeveria maqedonse miratoi propozim-ligjin pėr azilkėrkuesit me tė cilin do tė rregullohet qėndrimi dhe lėvizja e tė huajv
 
Shkup, 8 prill 2003 - Qeveria e Maqedonisė ka miratuar propozim-ligjin pėr azilkėrkuesit me tė cilin do tė rregullohet qėndrimi dhe lėvizja e tė huajve nė kėtė vend. Derit tash kishte njė ligj tė papėrshtatshėm pėr lėvizjen dhe qėndrimin e tė huajve.
 
Zėdhėnėsi i Qeverisė maqedonase, Sasho Ēollakovski u tha gazetarėve se azili paraqet mbrojtje qė Maqedonia e jep me kusht dhe procedurė tė parashikuar pėr personat me kėtė status: refugjat i pranuar, refugjatė sipas konventės pėr statusin e refugjatėve nga viti 1951 dhe protokolli pėr statusin e refugjatit nga viti 1967, si dhe pėr persona nėn pėrkujdesje humanitare nė bazė tė konventės ndėrkombėtare pėr mbrojtjen e tė drejtave dhe lirive tė njeriut.
 
Qeveria e Shkupit me kėtė propozim-ligj e harmonizon qėndrimin dhe lėvizjet e tė huajve sipas standardeve evropiane.
 
 
Kryeministri serb akuzon individė nga partitė politike tė implikuar nė atentatin kundėr Gjigjiqit
 
Beograd, 8 prill 2003 - Kryeministri serb Zoran Zhivkoviq ka akuzuar "disa individė" nga disa parti politike se janė tė implikuar nė atentatin ndaj Zoran Gjingjiqit.
 
Zhivkoviq pohon se nė hetimet rreth vrasjes sė Gjingjiqit pėrmendet "edhe njė numėr i politikanėve aktualė dhe i ish-politikanėve", mirėpo nuk ka pėrmendur emrat e tyre. Ai ka theksur se secili qė ėshtė akuzuar do tė paraqitet para gjykatave serbe, por edhe para Gjykatės sė Hagės.
 
 
Partia e Koshtunicės akuzon qeverinė serbe se ėshtė nė anėn e njėrit grup kriminal
 
Beograd, 8 prill 2003 - Partia Demokratike e Serbisė ka akuzuar tė Qeverinė aktuale tė Serbisė se ka dalė haptas nė anėn e njėrit grup kriminal, duke i qėruar hesapet me tjetrin, duke e pėrgatitur pėr rolin e dėshmitarit tė mbrojtur pikėrisht shefin e njėrit prej atyre grupeve.
 
Partia Demokratike e Serbisė, nė krye tė sė cilės ėshtė Vojisllav Koshtunica, thotė se "njė nėnkryetar i qeverisė nė atė kohė e ka vizituar nė burg njėrin prej udhėheqėsėve tė Klanit tė Zemunit Dushan Spasojeviqin "Shiptarin" dhe pastaj me tė ėshtė shoqėruar".
 
 
Forcat amerikane kanė ndėrmarrė sot njė sulm tė pėrgjithshėm nė ndėrtesat qeveritare nė Bagdad
 
Bagdad, 8 prill 2003 – Forcat amerikane kanė ndėrmarrė sot (tė martėn) njė sulm tė pėrgjithshėm nė ndėrtesat kryesore qeveritare nė zemėr tė Bagdadit, njofton BBCWorld. Ky sulm ėshtė ndėrmarrė vetėm njė ditė pas sulmit nė pallatin kryesor tė Sadamit nė qendėr tė qytetit. Nė kėtė sulm, qė ka filluar qė para agimit, po pėrdoren pushkomitarlozė, raketa dhe mortaja.
 
Aeroplanėt A-10 po bombardojnė dhe po rrėnojnė ndėrtesėn e Ministrisė sė planifikimit afėr Pallatit republikan. Kėto luftime po bėhen nėn velin e paqartėsive rreth fatit tė Sadamit, i cili ishte tė hėnėn nė shenjestėr tė bombardimit, kur aeroplanėt amerikanė bombarduan zonėn rezidenciale al-Mansour tė kryeqytetit, ku sipas zbulimit amerikan, Sadam Hysein dhe dy djemtė e tij kanė qenė aty.
 
Nė kėtė njoftim thuhet se ende nuk dihet nė ėshtė vrarė apo jo Sadami apo ndonjė zyrtar tjetėr i lartė.
 
 
Rendi i nevojshėm nė Basra pėr tė penguar vjedhjet
 
Basra, 8 prill 2003 - Banorėt e Basras kanė boshatisur ndėrtesat qeveritare duke marrė kompjuterė dhe mobilje. Njė gazetar pa njė piano tė njė hoteli luksoz qė po shtyhej nėpėr rrugė.

Vjedhjet filluan menjėherė pasi trupat britanike konsoliduan pozicionet e tyre nė Basra.

Zyrtarėt e lartė ushtarakė britanikė thonė se ata nuk janė nė gjendje qė tė kryejnė punėn e policit nė qytet derisa pėrpjekjet e tyre pėr tė shkatėrruar luftėtarėt e parregullt tė mos pėrfundojnė.
 
 
Presidenti italian ka dekoruar pas vdekjes zbuluesin e virusit SARS
 
Romė, 8 prill 2003 - Presidenti i Italisė Karlo Ēampi ka dekoruar pas vdekjes doktor Karlo Urbanin, virulog, i cili i pari paralajmėroi botėn pėr rrezikun nga virusi SARS.

Urbanit i ėshtė ndarė Urdhėri pėr merita nė shėndetėsi pėr vetėflijim nė punė nė kuadėr tė Organizatės Shėndetėsore Botėrore, e cila e ka shpallur hero. Ai ka zbuluar virusin atipik tė quajtur SARS dhe u bė njė nga viktimat e para tė tij. Urbani vdiq mė 29 mars dhe harroi veten duke menduar pėr tė tjerėt.
 
 
Edhe pesė gazetarė janė plagosur nga njė shpėrthim i sotėm nė Bagdad
 
Bagdad, 8 prill 2003 – Katėr pjesėtarė tė stafit tė tė Rojterit: reporteri, fotografisti, kamermani i televizionit dhe njė teknik i televizionit dhe njė gazetar spanjoll janė plagosur nga njė shpėrthim i sotėm (e marte) nė njė ndėrtesė hoeliere, kryesisht pėr media tė huaja, nė Bagdad, njofton Rojter.
 
Forcat amerikane kanė thėnė se njė tank i tyre ka goditur hotelin pasi ka vėrejtur se njė snajperist kishte hapur zjarr me raketė. Tanku kishte shkrehur vetėm njė herė. Tė plagosurit janė dėrguar nė spital. Shkalla e plagėve tė tyre ende nuk ėshtė qartėsuar.
 
 
Ėshtė rrėzuar njė aeroplan bombardues amerikan
 
Baza As Sajlia, 8 prill 2003 - Njė aeroplan bombardues amerikan A-10 "uoēdog" ėshtė rėzuar sot jo larg aeroportit tė Bagdadit, por piloti ka arritur tė shpėtojė, ka njoftuar Komanda qendore amerikane nė Katar.

Piloti ka katapultuar i sigurt, ndėrkaq forcat e tokėsore amerikane e kanė gjetur afėr aeroportit tė Bagdadit, thuhet nė komunikatėn qė e trasmenton Rojter. Aeroplani ėshtė rrėzuar sot nė mėngjes ndėrsa po bombardonte pozicionet kundėrajrore irakiane rreth aeroportit.
 
 
Dje e sot janė vrarė tre gazetarė nė Bagdad
 
Bagdad, 8 prill 2003 – Televizioni Al-Xhazira ka bėrė tė ditur sot (tė martėn) se kameremani i tij Tarik Ajub ėshtė vrarė gjatė bombardimeve amerikane nė Bagdad. Ndėrkaq dje janė vrarė dy gazetarė tė tjerė, njė spanjoll dhe njė gjerman. Bėhet fjalėt pėr gazetarin Hulio Parado i gazetės "El Mundo" dhe Kristian Libig i gazetės sė pėrjavshme gjermane "Fokus".

Rrjeti satelitor i Katarit ka njoftuar se njė jordanez ka humbur jetėn pasi qė ishte plagosur kur ėshtė bombarduar zyra e TV Al Xhazira afėr Ministrisė sė informatave. Nė tė njėjtin njoftim thuhet se ėshtė plagosur edhe njė tjetėr gazetar i kėtij televizioni gjatė bombardimeve tė lartpėrmendura.
 
 
Bush dhe Bler mirėpresin rolin e Kombeve tė Bashkuara nė periudhėn e pasluftės
 
Belfast, 8 prill 2003 – Tė kėnaqur me sukseset nė fushėbeteja, presidenti Bush dhe kryeministri Bler, nė takimin e sotėm (tė sė martes) janė pajtuar tė mirėpresin rolin e Kombeve tė Bashkuara nė periudhėn e pasluftės tė Irakut, por jo si autoritet kontrolli, njofton Rojter.
 
Tė dy liderėt kanė tėrhequr vėretjtjen se periudha e pasluftės, tash kur trupat anglo-amerikane duket tė kėnė pėrparėsi tė dukshme nė luftė, do tė vėnė nė njė dokument diferencat qė kanė lidhur me nivelin e rolit tė Kombebve tė Bashkuara.
 
Ata janė takuar nė darkė mbrėmė nė njė kėshtjellė tė shekullit XVIII dhe sot nė mengjes (tė martėn) para konferencės sė sotme tė shtypit.

Ndėrkaq, sekretari i Shtetit, Kolin Pauell, ka thėnė se diferencat ndėrmjet Bushit dhe Blerit lidhur me rolin e Kombeve tė Bashkuara janė tė fryra dhe se madje edhe Kofi Anan nuk do tė dėshironte qė Kombet e Bashkuara tė ngarkohen me pėrgjegjėsi nė Irakun e pasluftės.
 
 
Forcat e koalicionit sulmuan udhėheqjen irakiane nė Bagdad
 
Bagdad, 8 prill 2003 - Forcat e koalicionit sulmuan njė objekt udhėheqės nė Bagdad. Nuk u bė menjėherė e qartė se kush u vu nė shėnjestėr, por zyrtarėt thanė se ata besojnė qė ishte njė ose mė shumė prej udhėheqėsve tė lartė tė ushtrisė ose qeverisė nė regjimin irakian. Zyrtarėt po vlerėsojnė kėtė sulm dhe nuk kanė vendosur ende nė se ai ishte i sukseshėm.

Ndėrkaq dje, zyrtarė amerikanė dhe britanikė shprehėn mendimin se gjenerali irakian Al Hasan al-Maxhid, i njhur edhe si Ali Kimik, u vra tė shtunėn nga njė sulm ajror i forcave tė koalicionit.
 
Po dje, Sekretari amerikan i Mbrojtjes Donald Ramsfelld tha se rrethimi pėr udhėheqėsin irakian Sadam Husein, po ngushtohet, ndėrsa pjesa mė e madhe e Irakut ėshtė nėn kontrollin e forcave tė koalicionit Sekretari Ramsfelld thotė se nuk ka dijeni nėse Sadam Husein ka vdekur, ėshtė plagosur apo thjeshtė nuk ka dėshirė tė shfaqet. Por ai u tha gazetarėve nė Pentagon se Sadami nuk ka mė kontroll mbi pjesėn mė tė madhe tė Irakut.
 
 
Zgjerohet kontrolli mbi Bagdadin
 
Uashington, 8 prill 2003 - Zyrtarė ushtarakė amerikanė thanė se avionėt amerikanė kanė bombarduar tė martėn njė lagje rezidenciale, pasi morėn informacione nga shėrbimet sekrete se Sadam Huseini dhe djemtė e tij ishin atje.

Njė zėdhėnės ushtarak nė Komandėn Qendrore tė forcave tė koalicionit nė Katar, konfirmoi sulmi ishte autorizuar prej komandės mbi atė qė u pėrshkrua si shėnjestėr udhėheqjeje nė rajonin rezidencial Mansur nė Bagdad.

Ai shtoi se informacioni qė ata kishin marrė kėrkonte qe tė veprohej sa mė shpejt.

Zyrtarė e Pentagonit thanė se aeroplanė B1 lėshuan 400 kilgramė bomba tė drejtuara me satelitė, tė afta tė shkatėrrojnė bunkerėt e nėndheshėm.

 

Copyright©2000-2003 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.