7.04.2003 - Trepca.net

Intervistė ekskluzive e shkrimtarit tė shquar Ismail Kadare

Kadare: Lufta kundėr njė lufte barbare 

7 prill 2003 /  "TEMA" (Tiranė)

  

Ngjarja qė vazhdon sot tė dominojė realitetin botėror ėshtė lufta nė Irak. Ju jeni shprehur disa herė pėr tė. Me zhvillimin e ngjarjeve vazhdoni tė keni tė njėjtin qėndrim?

Kadare: Kjo luftė ka nxitur nė botė shumė trazime e keqkuptime. Njė pjesė e tyre kanė qenė tė pashmangshme, siē ndodh zakonisht me ngjarjet ku vihet nė balance paqja pėrballė luftės. Nė njė rast tė tillė, ėshtė shumė e lehtė tė bėhen spekulime. Ėshtė e lehtė qė masat njerėzore tė vihen nė kampin e paqes dhe tepėr e vėshtirė tė vihen nė atė tė luftės. Njė traditė e tėrė, qė s'mund tė mos quhet fisnike, njė kulturė dhe njė etikė e njohur e shtyn opinionin drejt zgjedhjes paqėsore.

Pėr fat tė keq, janė mė tė paktė njerėzit qė e shtrojnė problemin pak mė ndryshe. Po tė bėhet pyetja: "ėshtė vėrtet luftė kundėr paqes kjo qė zhvillohet sot, apo ėshtė tjetėr gjė?" do tė shohim se krejt optika ndryshon. Nė tė vėrtetė, kjo nuk ėshtė luftė kundėr paqes, por ėshtė luftė kundėr njė lufte tjetėr, njė lufte barbare nga mė tė egrat e mė tė pabesat qė ka njohur historia njerėzore, dhe qė po pėrgatitet m'u nė sytė tonė. Bota s'mund tė jetė e verbėr pėrpara kėsaj katastrofe tė ardhshme. Himnet pėr paqen nė kėte rast, nuk janė himne tė paqes, por tė fatkeqėsisė.

Keni shprehur mendimin se pėr ne shqiptarėt, ėshtė mė lehtė tė orientohemi nė kėtė zgjedhje. Ėshtė ēėshtja e Kosovės, apo ka edhe tė tjera?

Kadare: Natyrisht, nė radhė tė parė ėshtė ajo qė pėrjetuam lidhur me Kosovėn.  Mė qartė se kushdo e kemi pėrjetuar tmerrin e qėndrimit duarkryq tė botės pėrballė masakrimit tė Kosovės. Ne e dime se sa kriminal do tė ishte qėndrimi duarkryq, nė emėr tė paqes, ashtu siē e dimė se sa fisnike ka qenė ndėrhyrja, nė emėr tė shpėtimit tė njė populli. Mendoj se ka edhe njė arsye tjetėr. 

Si nė pasqyrė, ne po shohim njė pjesė tė sė kaluarės sonė, sidomos kohėn kur diktatura shqiptare, duke ndjerė fundin e saj, egėrsohej. Kėrcėnimet se nė rast turbullimesh kishte lista me emrat e atyre qė do tė pushkatoheshin menjėherė, ngjajnė aq shumė me kėrcėnimet e diktaturės irakiane kundėr popullit tė vet. Ngjajnė shumė fryrjet prej gjeli: "Jemi tė pamposhtur edhe sikur tė na sulmojnė bashkė NATO me Traktatin e Varshavės"! Ngjajnė mashtrimet e radios, parullat anti-amerikane, rrėzimi i shtatores sė Sadamit.

Qėndrimi qė ka mbajtur vendi ynė nė kėtė konflikt, mendoni se mund tė mbulojė mungesat e mėdha tė qeverisjes, si dhe kritikat tepėr tė rrepta qė pėrsėri iu bėnė kohėt e fundit Shqipėrisė nga organizmat ndėrkombėtare, lidhur me korrupsionin, trafiqet, etj.?

Kadare: Kurrsesi nuk mendoj se kėto dy gjėra mund tė pėrzihen. Dhe duhet tė themi, lavdi Zotit, qė ndodh kėshtu. Pėrndryshe, ca qėndrime tė drejta, njė herė ose dy herė nė vit, do tė ktheheshin nė pengesė serioze pėr tė gjitha punėt nė Shqipėri. Asnjė qėndrim, qoftė edhe i shkėlqyer politik nuk mund tė pėrligjė problemet e pazgjidhura tė njė vendi. Pėr fat tė keq, ne kemi ende shumė tė tilla, turp i qeverive tė njėpasnjshme, qė vijnė e shkojnė pa i zgjidhur. 

Tė mėsuar shpesh me fjalė tė mėdha, thėnė ndryshe me profka, ka shumė politikanė qė harrojnė se ato s'hyjnė nė punė pa ca gjėra madhore, por qė janė bazikė pėr jetėn. Nuk e kam fjalėn vetėm pėr korrupsionin, trafiqet, por  po rikthehem te ca gjėra, tė cilat janė tė padurueshme, por qė ne po mėsohemi t'i durojme: varfėria, shkatėrrimi i sistemit arsimor e gjer te mungesa e dritave dhe e ujit.  

Para se tė sulmonin Bagdadin, anglo-amerikanėt prenė dritat dhe ujin e kryeqytetit ku ishte strehuar tirani i Irakut. Dritat dhe ujėt priten pėr ta ēoroditur, pėr ta thyer moralisht, pėr ta rrėzuar njė vend. Natyrisht qė s'kemi arritur nė atė shkallė ēmendurie sa tė mendojmė se kur administrata shqiptare, me lehtėsinė mė tė madhe mbyll ēelėsin e dritave apo tė ujit, ajo e konsideron si palė kundėrshtare popullin shqiptar, pale qė duhet hutuar me errėsirė pėrpara sulmit . Megjithatė, edhe kjo qė po ndodh, edhe ky mėsim me tė keqen, nuk dėshmon pėr ndonjė mendje normale.

"Ligji i Luftės "me Greqinė, pėr tė cilin disa herė ėshte deklaruar se nuk ėshtė hequr, kurse ky ka qenė mashtrim, ėshtė ngritur pėrsėri kohėt e fundit me forcė nga shtypi dhe opinioni shqiptar. Ē'mendoni pėr kėtė mungesė transparence tė qeverisė sė sotme, aq mė tepėr qė ky ligj lidhet me pronat e ēamėve?

Kadare: Pyetja  juaj lidhet me njė ēėshtje themelore tė klasės politike shqiptare, njė karakteristikė tė keqe tė saj, prej sė cilės burojnė ndoshta gjithė tė kėqijat e tjera. Kjo ėshtė mungesa e seriozitetit ndaj puneve tė vendit. Pėr gjysmė shekulli sundimi komunist, Shqipėria ka vuajtur nga mungesa e normalitetit. Me politikėn e saj vetvrasėse, me aleancat qesharake, me gjithēka tjetėr, vendi ynė u bė shpesh herė gazi i botės. 

Pas rėnies sė komunizmit, po tė pėrpiqeshim tė kthenim nė dy fjalė tė zakonshme aspiratat, thirrjet pėr lirinė, demokracinė, Evropėn e tė tjera, ato dy fjalė do tė ishin: normalitet dhe seriozitet. Janė dy faktorė qė s'mund tė ndahen, madje secili e pėrfshin tjetrin. Pėr tė mos u zgjatur nė gjėra tė njohura, "Ligji i Luftės" me Greqinė bėn pjesė nė koleksionin e gjėrave anormale, me tė vetmin ndryshim se kėtu ėshtė pėrzier edhe njė shtet tjetėr. Mosheqja e kėtij ligji nga parlamenti grek ka dy anė: e para tregon shpėrfillje pėr njė vend fqinjė, e dyta, fsheh njė dredhi meskine: ēėshtjen e pronave tė ēameve. 

Pranimi heshturazi i kėsaj shpėrfilljeje fyese prej Shqipėrisė zyrtare, s'tregon asgjė tė mirė. Unė jam pėr marrėdhėnie sa mė tė mira, mundėsisht tė shkėlqyera, me fqinjėt tanė ballkanikė, nė radhė tė parė me Greqinė. Por vetė fjala "marrėdhėnie", e jep thelbin e asaj qė shpreh. Marrėdhėniet s'mund tė jenė veē  tė ndėrsjellta. Greqia duhet tė heqė dorė nga racizmi politik, qe nė forma tė ndryshme e nė rrethe tė ndryshme shfaqet kundėr Shqipėrisė. Shqipėria s'duhet tė rrijė gojėmbyllur pėrpara kėtij racizmi. 

Fakti qė Greqia bėn pjesė nė Evropė dhe nė NATO, e Shqipėria jo, nuk ėshtė ndonjė hatu pėr Greqinė, e njė pengesė pėr Shqipėrinė. Pėrkundrazi, nėpėrmjet organizmave ndėrkombėtare, Shqipėria e ka mė lehtė tė kėrkojė tė drejtėn e saj.  "Ligji i Luftės", qė Greqia nuk e heq, nuk ėshtė vetėm grotesk, siē duan ta paraqesin disa. Ai ėshtė nė radhė tė parė, fyes. Ai mund tė merret si njė test, pėr tė parė se gjer ku vazhdon ta durojė poshtėrimin ky vend. A do tė guxonte Greqia tė mbante njė ligj tė tille me ndonjė vend tjetėr? Kaq e papeshė qenka Shqipėria pėr parlamentin grek, saqė ky nuk gjeti 10 minuta kohė pėr tė hequr njė ligj tė turpshėm?

 

Copyright©2000-2003 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.