http://www.prek-kosova.org

   
28.03.2003 - Trepca.net

Konferencė shtypi e Dr. Bujar Bukoshi, kryetar i PReK-ut

 
Prishtinė, 7 prill 2003 / Nga Zyra pėr informim e PReK-ut

1. Partia e Re e Kosovės shpreh keqardhje pėr Kėshillin e Evropės  lidhur me veprimin absolutisht tė ngutshėm dhe tė parakohshėm pėr tė pranuar Serbinė anėtare tė tij. Pėr Partinė e Re tė Kosovės, Serbia ėshtė ende shtet qė nuk ka kurrėfarė qėndrimi konstruktiv ndaj problemit tė Kosovės. Ky shtet ende nuk ėshtė i konsoliduar dhe ka njė ardhėmri ende tė paqartė. PReK-u konsideron se Serbia nuk ėshtė liruar as pėr sė afėrmi nga strukturat e atij regjimi qė shkaktoi katėr konflikte tė pėrgjakshme dhe bėri gjenocid mbi popuj. Konsiderojmė se kjo ėshtė edhe njė fitore pėr kriminelin Millosheviq nė Hagė dhe mesazh i gabuar kur bėhet fjalė pėr standardet. Nėse Serbia po mundka tė futet pa plotėsuar kurrėfarė kushtesh, nėse pėr Serbinė nuk vlejnė kurrėfarė standarde, atėherė nė Kosovė nuk duhet tė krijohet konfuzion me standarde, pėrveē nėse nuk ėshtė ky njė pretekst kundėr pavarėsisė sė Kosovės.

Nėse Serbia do t’i kishte arritur ato kushte pėr tu bėrė anėtare e Kėshillit tė Evropės, atėherė kjo do tė ishte pozitive edhe pėr Kosovėn. Mirėpo, ne e dimė se nuk ėshtė ashtu dhe konstatojmė se aty ėshtė futur njė shtet i gabuar dhe problematik. Qindra milionė euro nga taksapaguesit evropianė tani po i akordohen njė shteti, pa kėrkuar nga ai kurrėfarė parakushtesh.

2. Lidhur me pėrpjekjet e z. Steiner qė t’i pėrfitojė zyrtarėt e Beogradit duke i pėrkėdhelur ata dhe duke ju dhėnė llogari atyre se cilat kompetenca ai nuk e paska ndėrmend tua dorėzojė shqiptarėve, Partia e Re e Kosovės me keqardhje konstaton dėshtime tė UNMIK-ut nė Kosovė me ēdo ditė qė po kalon, sidomos nė mosqeverisjen e  tėrė territorit tė Kosovės si dhe nė lėmin e ekonomisė.

Partia e Re e Kosovės konsideron se Kosova ka arritur pikėn ku nuk mund tė pritet kurrėfarė pėrparimi, pėrderisa nuk ngjallet urgjentisht ekonomia. Nė tė kundėrtėn, Partia e Re e Kosovės ėshtė e bindur se tė gjitha ato efekte pozitive dhe rezultate qė janė arritur nė Kosovė, janė nė rrezik tė komprometohen.

Nėse vazhdon kjo gjendje alarmante nė ekonominė e Kosovės, me kėtė papunėsi galopante, me njė varfėri qė kėrcėnon shoqėrinė kosovare dhe me njė situatė tė pashpresė pėr rininė e Kosovės, asgjė e mirė nuk mund tė pritet nė Kosovė. Partia e Re e Kosovės ėshtė pa masė e shqetėsuar me fillimin e njė trendi nė tė cilin tė rejat dhe tė rinjt e Kosovės, nė mungesė tė ēfarėdo perspektive, po fillojnė tė bėhen gadi ta braktisin Kosovėn me ēdo kusht, dhe tė vėrsulen nė vendet perėndimore sikur para luftės. Ky do tė ishte dėshtimi pėrfundimtar i misionit tė UNMIK-ut.

Qytetarėt e Kosovės janė ngopur me demagogji dhe premtime, ata duan tė shohin zgjidhje konkrete pėr kėto probleme konkrete, siē janė ekonomia, infrastruktura, shkollimi, punėsimi, bujqėsia, kultura, luftimi i krimit, drejtėsia dhe ligjėshmėria, por para se gjithash ata duan formulimin e qartė tė ardhmėrisė sė Kosovės.

3. Partia e Re e Kosovės konsideron se obstruksioni i Serbisė dhe manipulimi i disa zyrtarėve tė Beogradit me pakicėn serbe nė Kosovė ėshtė tragjedi pėr ata serbė tė pafajshėm tė Kosovės dhe komplikim shtesė pėr zgjidhjen e problemit tė Kosovės. Vetė serbėt po thonė: nė Kosovėn nėn Serbi po, nė Kosovėn e pavarur jo. Pavarėsia e Kosovės ėshtė punė e shumicės dhe nuk ka tė bėjė me teket e ekstremistėve serbė. Elitat ndikuese tė Beogradit qė e njohin realitetin nė Kosovė, le tė urdhėrojnė qė nga serbėt e Kosovės tė kėrkojnė integrimin e tyre nė organet e Kosovės. Nėse do tė kishte sinjale pozitive nė kėtė drejtim, do tė ishte ky njė plus pėr Kosovėn, pėr serbėt nė Kosovė dhe pėr Serbinė.

Partia e Re e Kosovės poashtu konsideron se do tė ishte njė hap i vullnetit tė mirė i Beogradit sikur Qoviqi tė dėbohej nga ai post dhe tė eliminohej obstruksioni i tij nė proceset nė Kosovė.

4. Partia e Re e Kosovės ėshtė skandalizuar me njė inisiativė tė cuditshme tė kryetarit tė Partisė Demokratike tė Kosovės, qė ėshtė pėrmendur nė njė intervistė dhėnė televizionit serb „Palm plus“. Me kėtė inisiativė, kryetari i kėsaj partie na paska kėrkuar moratorium shqiptaro-serbo-malazezo-ndėrkombėtar.

Me kėtė rast, Partia e Re e Kosovės dėshiron ta bėjė fare tė qartė se proceset qė nuk ndalen, nuk mund t’i nėnshtrohen moratoriumit. Vetėm infantilėt politikė mund tė propozojnė moratoriume pėr njė popull i cili nuk i ka borxh askujt. Partia e Re e Kosovės shtron pyetjen se ēfarė momenti i ri, pėrvec ndoshta ambicieve personale, na doli pėr kėtė nismė tė pakuptimtė?

Partia e Re e Kosovės do ta ngrisė zėrin gjithmonė kundėr ēdo tentimi tė sabotimit tė pavarėsisė sė Kosovės.

 

Copyright©2000-2003 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.