7.04.2003 - Trepca.net

Lajme

E hėne, 7 prill 2003

 

Pėrmbajtja:

 • Kryeparlanetarri Daci priti shefen e Zyrės suedeze

 • Pėrfaqėsuesit e Kėshillit tė Evropės biseduan me udhėheqjen komunale tė Prishtinės

 • Udhėheqja e KK tė Prishtinės priti edhe komandantin e Batalonit suedez

 • Zv.Komisionerja e UNHCR-it bisedoi me personalitetet mė tė larta tė Kosovės dhe ndėrkombėtare

 • Mė 9 prill nė Gjilan vihet gurthemeli i shtatores sė Agim Ramadanit

 • Nė Kosovė me programe tė ndryshme po shėnohet Dita ndėrkombėtare e fėmijėve

 • Zv.Komisionerja e Lartė i Kombeve tė Bashkuara pėr Refugjatė ndodhet pėr njė vizitė nė Kosovė

 • Banka Kredituese e Frankfurtit angazhohet edhe mė tej pėr stabilizimin e termocentralit "Kosova A"

 • Ekstremisti Ivanoviq kėrkon formimin e ushtrisė serbe nė Kosovė

 • Zėdhėnėsi i UNMIK-ut thotė se secili qė tenton tė krijojė struktura paralele tė sigurisė do tė pėrballet me ligjin

 • S.Hasellok thotė se rezistenca e autoriteteve nė Beograd nuk do tė mund ta ndalė bartjen e kompetencavetė

 • Mbrėmė nė Shkup ka ndodhur njė shpėrthim

 • Sot ėshtė bllokuar autostradėn Tetovė – Shkup

 • Policia e Shkodrės ka konfiskuar rreth 200 kilogram lėndė narkotike dhe ka arrestuar 13 persona

 • Beogradi do t'i ekstradojė nė Hagė ish-shefin e Shėrbimit sekret tė Serbisė dhe ish-komandantin e "Beretave tė kuqe"

 • Qeveria e Shqipėrisė i ka dėrguar UNMIK-ut kėrkesėn pėr nėnshkrimin e marrėveshjes pėr tregtinė e lirė me Kosovėn

 • Kondiliza Rajs ka biseduar sot nė Moskė me Ivanovin pėr konfliktin nė Irak

 • Ushtria ameriane ka filluar tė transportojė me aeroplanė luftėtarėt opozitarė irakianė

 • Ekspertėt amerikanė besojnė tė kenė zbuluar nė Irak armė tė shkatėrrimit nė masė

 • Tanket amerikane kanė bombarduar pallatin kryesor tė Sadam Hyseinit nė qendėr tė Bagdadit

 • Nga pasojat e zjarrit vdiqėn 21 nxėnės nė Siberi

 • Ėshtė gjetur i vdekur Ali Hasan al-Mexhid, me nofkėn "Ali kimiku"

 • Nė luftimet e sotme janė vrarė dy marinsa amerikanė dhe janė palagosur shumė tė tjerė

 • Amerikanėt nė zemėr tė Bagdad

 • Pėrparime nė frontet e tjera

 • Bush dhe Bler diskutojnė sot tė ardhmen e Irakut

 • Aeroplani amerikan bombardon tė vetėt

 • Plagosen pesė diplomatėt rusė


 

Kryeparlanetarri Daci priti shefen e Zyrės suedeze
 
Prishtinė, 7 prill 2003 - Kryetarti i Kuvendit tė Kosovės, Nexhat Daci pati sot njė takim njohės me shefen e Zyrės suedeze nė Prishtinė, Signe Burgstoller, me tė cilėn bisedoi pėr zhvillimet nė Kosovė dhe mundėsitė e thellimit tė bashkėpunimit ndėrmjet tė dy vendeve dhe sidomos ndėrmjat dy parlamenteve.

Profesor Daci, nė kėtė takim ėshtė shprehur nė mėnyrė kritike pėr mbarėvajtjet e punėve nė shumė segmente tė jetės nė Kosovė. Nė kėtė dritė e ka pėrmendur edhe bartjen e kompetencave mė tė mėdha pėr institucionet e Kosovės.
 
Ai vuri nė pah faktin qė disa nga kėto kompetenca tė premtuara, janė shumė tė vonuara, sepse ato buronin vetvetiu nga Rezoluta 1244 e KS tė OKB-sė dhe duhej tė zbatoheshin edhe mė parė.

Diplaomatja suedeze, Burgstoller, theksoi faktin qė Suedia edhe mė parė, me aktivitete tė ndryshme, ka qenė e pranishme nė Kosovė, kurse tash pas ngritjes sė Zyrės nė Prishtinė, premtoi se bashkėpunimi do tė jetė edhe mė i fryrtshėm.

Kryetari Daci, shprehu interesin pėr bashkėpunim me Parlamentin suedez dhe pėr njohjen e praktikave parlamentare tė kėtij shteti tė pėrparuar skandinav.
 
Ndėrkaq, kurreshtjes sė diplomates suedeze pėr gjasat qė Kosova tė jetė demokratike dhe multietnike i ėshtė pėrgjigjur se Kosova do tė jetė atdhe i tė gjithė qytetarėve tė saj qė e ndjejnė atė vend tė vetin. Kurse sa i pėrketė demokracisė, ne po mėsojmė shpejt nga bota e pėrparuar, e cila na monitoron me vėmendje, ka thėnė Daci, thuhet nė njė njoftim nga ky takim.
 
 
Pėrfaqėsuesit e Kėshillit tė Evropės biseduan me udhėheqjen komunale tė Prishtinės
 
Prishtinė, 7 prill 2003 - Pėrfaqėsuesit e Kėshillit tė Evropės pėr Decentralizim tė pushtetit lokal Gyorgy Bergou, zėvendėskryetar dhe dhe Ivo Shanc, kėshilltar, biseduan me Ismet Beqirin, kryetar, Shefki Gashi, nėnkryetar dhe Sami Hamiti, kryeshef Ekzekutiv i Kuvendit Komunal tė Prishtinės.

Zoti Bergou tha se vizitat nė disa komuna tė caktuara tė Kosovės po realizohet me qėllim tė njohjes mė pėr sė afėrmi me punėt dhe aktivitetet e pushtetit lokal nė Kosovė, si dhe pėr mėnyrėn e ndarjes sė kompetencave dhe pikėpamjet lidhur me pėr decentralizimin e mėtejmė tė pushtetit lokal.

Kryetari i Komunės sė Prishtinės, Ismet Beqiri tha se udhėheqja e Prishtinės ėshtė nė fazėn e zgjedhjes sė qeverisė komunale. Ndėrkaq, duke folur pėr bartjen e kompetencave, z. Beqiri tha se janė bėrė pėrgatitjet e duhura pėr marrjen e kompetencave.
 
Pėrveē pėrgjegjėsive tė rezervuara tė Pėrfaqėsuesit Special, ai tha se ėshtė i mendimit se janė krijuar rrethanat pėr bartjen e kompetencave nga pushteti qendror nė pushtetin lokal. Aktualisht, tha ai, ka probleme rreth pronės, ndėrsa Agjencioni Kosovar i Mirėbesimit (AKM), duket se i ka ngatėrruar kompetencat qė kanė tė bėjnė me pronėn dhe pushteti lokal duhet t'i marrė ato nga niveli qendror.

Pėr procesin e decentralizimit, kryetari i KK tė Prishtinės tha se nuk pranohet kurrfarė decentralizimi nė baza etnike dhe sespe kjo do tė shkonte nė favor tė enklavizimit, ndėrkohė qė nuk do ta ndihmonte integrimin e minoriteteve nė Kosovė. Njė decentralizim i kėtillė ėshtė i papranueshėm, tha Beqiri.

Ivo Shanc tha se KE ėshtė i interesuar tė bėjė njė rekomandim pėr formėn e qeverisjes dhe nuk e quan decentralizim, por reformė e qeverisjes. Prishtina ėshtė qytet i madh dhe reformat nuk mund tė ndodhin menjėherė, por nė njė fazė tė gjatė, tha Shanc. Duke folur pėr komunitetet, z.Shanc tha se sa i pėrket dimensionit etnik, e kupton sensibilizimin e kėsaj ēėshtjeje, ndėrsa nė hartėn evropiane nuk ekziston harta etnike, tha ai.

Nė vazhdim Ismet Beqiri shtroi problemin e formimit tė bashkėsive tė komunave serbe dhe shtoi se Kėshilli i Evropės duhet tė bėjė mė shumė kundėr formimit tė bashkėsisė sė komunave serbe, ndėrsa edhe institucioni i Kėshillit tė Evropės duhet tė jetė mė i qartė rreth kėtij problemi.
 
 
Udhėheqja e KK tė Prishtinės priti edhe komandantin e Batalonit suedez
 
Prishtinė, 7 prill 2003 – Komandanti i Batalonit suedez, nėnkolonel-lejtnant, Ola Truedsson dhe bashkėpunėtorėt e tij, vizituan sot Kuvendin Komunal tė Prishtinės dhe u pritėn nga Ismet Beqiri, kryetar, Shefki Gashi, nėnkryetar dhe Sami Hamiti, shef i Ekzekutivit tė KK tė Prishtinės.

Gjatė bisedės, Ismet Beqiri shprehu shqetėsimet e tij lidhur me gjendjen nė fshatrat qė shtrihen pėrgjatė brezit kufitar me Serbinė dhe tha se banorėt po ndjejnė pasiguri tė madhe, pasi ditėve tė fundit xhandarmėria serbe ka lėvizur, madje edhe ka hyrė brenda kufirit tė Kosovės.

Lidhur me kėtė ēėshtje nėnkoloneli Truedsson i premtoj kryetarit Beqiri se do tė zhvillojė biseda me kolegėt ēekė. "Jemi anėtar tė NATO-s prandaj edhe kemi pėrgjegjėsi pėr kryerjen e detyrave", tha ai.
 
 
Zv.Komisionerja e UNHCR-it bisedoi me personalitetet mė tė larta tė Kosovės dhe ndėrkombėtare
 
Prishtinė, 7 prill 2003 - Gjatė qėndrimit nė Prishtinė, sot zonja Mary Ann Wyrsch, Zv.Komisionere e Lartė e Kombeve tė Bashkuara pėr Refugjatė (UNHCR), bisedoi me personalitetet mė tė larta tė Kosovės dhe ndėrkombėtare.

Zonjėn Mary Ann Wyrsch e priti nė njė takim edhe presidenti i Kosovės Ibarhim Rugova, nė tė cilin u fol pėr progresin e arritur nė Kosovė, integrimin e grupeve etnike dhe krijimin e kushteve pėr kthimin e tė zhvendosurve.

Presidenti Rugova tha se qėndrimi i institucioneve tė Kosovės ėshtė qė tė krijohen kushte pėr tė gjitha grupet etnike qė janė nė Kosovė, dhe tė bėhen kushtet mė aktraktive pėr ata qė dėshirojnė tė kthehen nė Kosovė.
 
Ai tha se edhe nė kėtė plan ka njė progres, dhe ndonėse ky ėshtė pushtet i rezevruar i UNMIK-ut, e pėrkrahin edhe institucionet e Kosovės. Zoti Rugova nėnvizoi se njė prej ēėshtjeve qė do tė lehtėsonte punėn e integrimit tė shoqėrisė kosovare ėshtė edhe njohja e pavarėsisė sė Kosovės.

Presidenti Rugova falendėroi UNHCR-in pėr ndihmėn qė ka dhėnė pėr Kosovėn, sidomos nė rėndėrtimin dhe kthimin e popullatės nė vend.

Zonja Wyrsch ėshtė takuar edhe me kryedministratorin Mihael Shtajner me tė cilin ka biseduar pėr bashkėpunimin ndėrmjet UNMIK-ut dhe UNHCR-it.

"Ēėshtja kryesore pėr tė cilėn folėm me Shtajnerin ishte qė tė punojmė sė bashku me UNMIK-un nė kthimin e minoriteteve nė Kosovė", tha zonja Wyrsch, e cila shtoi se ka vizituar shumė lokalitete tė Kosovės, siē tha, pėr t'u njohur pėr sė afėrmi me situatėn dhe gjendjen e minoriteteve nė Kosovė.

Mary Ann Wyrsch ėshtė takuar sot edhe me komandantin e KFOR-it Fabio Mini dhe kryeministrin e Kosovės Bajram Rexhepi.
 
 
Mė 9 prill nė Gjilan vihet gurthemeli i shtatores sė Agim Ramadanit
 
Gjilan, 7 prill 2003 - Njė datė e veēantė nė kalendarin e luftės sė Ushtrisė Ēlirimtare tė Kosovės, ėshtė 9 prilli i vitit 1999, dita kur, pas njė beteje tė ashpėr me forcat serbe, u rrėzua muri ndėrshqiptar.

Katėr vite mė vonė, tė mėrkurėn nė Gjilan do tė vihet gurthemeli i shtatores sė Agim Ramadanit, njėrit prej kryeprotagonistėve tė epopesė sė Koshares, i cili sė bashku me shokėt e "Brigadės 138", shkulėn pėrgjithmonė nga trualli shqiptar gurin me mbishkrimin Republika Federative e Jugosllavisė.

Ngjarja do tė paraprihet nga njė manifestim pėrkushtues, qė do tė mbahet nė palestrėn e sporteve, nga ora 13:00, ku pritet tė marrin pjesė pėrfaqėsues nga institucionet qendore tė Kosovės, nga Shtabi i Pėrgjithshėm i TMK-sė, nga strukturat komunale, ish-komandantė dhe luftėtarė tė Brigadės 138 "Agim Ramdani", familjarė tė dėshmorėve e tė tjerė.

Nė pjesėn artistike tė programit, do tė paraqiten me recitale aktorėt Ēun Lajqi, Hadi Shehu, pastaj kėngėtarėt e njohur tė estradės: Shkurte Fejza, Ilir Shaqiri, Shyhrete Behluli, Zeqė Kuqi, Shaban Shishmani, Edona Llalloshi e tė tjerė.

Ftohen qytetarėt qė tė marrin pjesė nė manifestim.
 
 
Nė Kosovė me programe tė ndryshme po shėnohet Dita ndėrkombėtare e fėmijėve
 
Prishtinė, 7 prill 2003 - Nė shumė mjedise nė Kosovė me programe tė ndryshme po shėnohet Dita ndėrkombėtare e fėmijėve.
 
Njė manifestim i tillė u mbajt edhe nė hotelin "Grand" tė Prishtinė, organizuar nga Organizata Botėrore e Shėndetėsisė, Ministria e Shėndetėsisė sė Kosovės dhe disa organizata joqeveritare, nė tė cilin u tha se shėndetit tė fėmijėve po i kanoset rreziku nga mjedisi i ndotur.

Sipas njė deklatarate tė lėshuar nga Organizata Botėrore e Shėndetėsisė ēdo vit nė botė vdesin mbi 5 milionė fėmijė nėn moshėn 15 vjepare nga sėmundjet qė vijnė si pasojė e ambientit tė ndotur.
 
Ndėr sėmundjet kryesore thksohen diareja, sėmundjet e frymėmarrjes dhe sėmundjet qė pėrhapen nga insektet e ndryshme dhe kushtet e jetesės. Por nė deklaratė thuhet se fėmijėt janė edhe viktima tė incidenteve tė ndryshme dhe tė lėndimeve tė paqėllimta.
 
 
Zv.Komisionerja e Lartė i Kombeve tė Bashkuara pėr Refugjatė ndodhet pėr njė vizitė nė Kosovė
 
Prishtinė, 7 prill 2003 - Zonja Mary Ann Wyrsch, Zv.Komisionere e Lartė e Kombeve tė Bashkuara pėr Refugjatė, ndodhet pėr njė vizitė triditore nė Kosovė. Kjo vizitė ka pėr qėllim njohjen dhe vėnien e kontakteve me pėrfaqėsues tė organizatave ndėrkombėtare dhe tė autoriteteve lokale, e po ashtu njohjen me realitetin e pėrditshėm nė terren.

Pėrveē takimeve me stafin e UNHCR-sė, janė caktuar njė sėrė takimesh me zyrtarė tė lartė.

Sot znj. Wyrsch do tė takojė komandantin e KFOR-it, gjeneralin Fabio Minin, presidentin Ibrahim Rugova dhe kryeministrin Bajram Rexhepi. Ajo do tė takojė edhe shefin e UNMIK-ut Mihael Shtjaner.
 
 
Banka Kredituese e Frankfurtit angazhohet edhe mė tej pėr stabilizimin e termocentralit "Kosova A"
 
Frankfurt, 7 prill 2003 - Kontributi gjerman nė Ballkan, veēanėrisht nė Kosovė mund tė vėrehet mė sė miri nėpėrmjet ndihmės qė ky vend ka dhėnė nė kuadėr tė Paktit tė Stabilitetit nėpėrmjet Bankės Kredituese pėr Rindėrtim me seli nė Frankfurt.
 
Menaxheri i projekteve pėr Evropėn Juglindore Hans Maksdall thekson se Banka Kredituese pėr Rindėrtim, e angazhuar nė Kosovė menjėherė pasluftės, do tė vazhdojė edhe mėtej tė jetė aktive nė vendin tonė.
 
Ai ka shtuar se prioritetet e Bankės Kreditore pėr Rindėrtim ishin programet pėr ndihmat emergjente, siē janė uji i pijėshėm, energjia dhe projektet pėr kredi tė vogla, ka deklaruar ky menaxher gjerman nė radion "Dojēe vele".

Gjermania nė vitin 1999 ka ndarė 1.2 miliard marka gjermane dhe gjatė katėr viteve nė vende tė ndryshme tė Ballkanit pėr realizimin e projekteve janė shpėrndarė 300 milionė marka gjermane.

Banka Kreditore pėr Rindėrtim nė Kosovė ka filluar me programin pėr ndihma emergjente, pėrfshirė kėtu edhe njė ndihmė tė drejtėpėrdrejt pėr nxjerrjen e thėngjillit, qė ėshtė nevojitur urgjentisht pėr tė prodhuar energji elektrike.

Banka pėr Rindėrtim ėshtė duke u angazhuar edhe mėtej nė termocentralin "Kosova A" pėr ta stabilizuar atė, thotė Maksdall. Ai shton se kjo bankė nė Kosovė ka ngritur mikrobankėn e parė menjėherė pasluftės, e cila ka qenė e vetmja bankė e licencuar qė ka guxuar tė operojė nė Kosovė.
 
Ajo ka financuar ndėrmarrje tė vogla dhe tė mesme nė mėnyrė qė tė mund tė krijohen vende tė raja pune dhe tė fillonte rritja ekonomike. Ai thotė se kjo bankė ende ėshtė aktive nė Kosovė nė fushėn e furnizimit me rrymė pėr tė mbajtur nė punė termocentralin e vjetėr "Kosova A" ku kėtė vit do tė riparohet njė gjeneratorė nė kėtė termocentral pėr t'ia zgjatur jetėn.
 
 
Ekstremisti Ivanoviq kėrkon formimin e ushtrisė serbe nė Kosovė
 
Mitrovicė, 7 prill 2003 - Kryetari i tė ashtuquajturit "Kėshilli nacional serb" nė verit tė Mitrovicės citohet tė ketė thėnė se kalimi i kompetencave nga administrata ndėrkombėtare nė instutitucionet e Kosovės nuk ėshtė nė kompetencė tė z, Mihael Shtajner.
 
Ivanoviq ka theksuar se nėse Shtajner nuk heqė dorė nga kjo, atėherė nė Kosovė do tė ketė destabilizim, sepse serbėt, siē u shpreh ai, do tė jenė tė detyruar tė vetorganizohen, tė formojnė ushtrinė e vet dhe tė mbrojnė sigurinė dhe lirinė e tyre tė rrezikuar.
 
Ekstremisti Ivanoviq ka thėnė se formimi i ushtrisė serbe nė Kosovė ka pėr qėllim tė pengojė pėrpjekjet e Mihael Shtajnerit pėr pavarėsinė e Kosovės.

Ndryshe mbi Ivanoviqin ngarkon njė akuzė pėr sulme kundėr forcave paqeruajtėse nė Mitrovicėn e Veriut, por ėshtė ėshtė liruar tė mbrohet nė liri mė kaucion.
 
 
Zėdhėnėsi i UNMIK-ut thotė se secili qė tenton tė krijojė struktura paralele tė sigurisė do tė pėrballet me ligjin
 
Mitrovicė, 7 prill 2003 - Ēdokush qė tenton tė krijojė struktura paralele tė sigurisė do tė pėrballet me ligjin, thonė zyrtarėt e policisė sė UNMIK-ut nė Mitrovicė si reagim ndaj deklaratės sė liderit ekstremist serb Millan Ivanoviq pėr formimin e ushtrisė serbe tė Kosovės.
 
Zėdhėnėsi i UNMIK-ut Soxhi Idovi ka nėnvizuar se KFOR-i dhe policia janė strukturat e vetme tė sigurisė nė Kosovė dhe ēfarėdo organizate qė thotė se bėn sigurinė e qytetarėve tė Kosovės ėshtė e paligjshme. Secili qė shkel ligjin do tė nxirret para gjyqit, tha Idovi.
 
Sipas tij ēdokush qė mendon se policia dhe KFOR-i nuk janė duke kryer detyrėn si duhet gėnjejnė veten dhe tė tjerėt.
 
 
S.Hasellok thotė se rezistenca e autoriteteve nė Beograd nuk do tė mund ta ndalė bartjen e kompetencavetė
 
Prishtinė, 7 prill 2003 - Drejtori pėr Informim i UNMIK-ut Sejmon Hasellok ka thėnė se nė takimin e nivelit tė lartė qė do tė mbahet tė martėn do tė caktohet dinamika e kalimit tė pėrgjegjėsive nė institucionet vendore.
 
Ai ka nėnvizuar se rezistenca e autoriteteve nė Beograd nuk do tė mund ta ndalė bartjen e kompetencave. Hasellok thotė se KS i OKB-sė kėrkon qė tė shpejtohet ky proces.
 
Ai ka shtuar se pozicioni i UNMIK-ut ėshtė shumė i qartė: transferi i kompetencave ėshtė njė obligim sipas Rezolutės 1244 dhe kėtė ua kemi shprehur edhe autoriteteve tė Beogradit.
 
Ky proces ka tė bėjė me pėrgjegjėsitė qė parasheh kapitulli V i Kornizės, kurse ato tė kapitullit VIII si drejtėsia, siguria, policia dhe marrėdhėniet me jashtė mbesin tė drejta tė rezervuara pėr shefin e UNMIK-ut, ka theksuar Hasellok.
 
 
Mbrėmė nė Shkup ka ndodhur njė shpėrthim
 
Shkup, 7 prill 2003 - Mbrėmė vonė nė pjesėn veriore tė Shkupit ka ndodhur njė shpėrthim i fuqishėm si dhe ka pasur disa tė shtėna nga armė zjarri. Sipas policisė maqedonase, bėhet fjalė pėr njė bombė dore.
 
 
Sot ėshtė bllokuar autostradėn Tetovė – Shkup
 
Shkup, 7 prill 2003 - Kėshilli pėr Lirimin e tė Burgosurve, sot nė mėngjes me mekanizma tė ndėrtimtarisė dhe me automjete motorizuara kanė bllokuar autostradėn Tetovė - Shkup, nė afėrsi tė fshatit Zhelinė.

Organizatori ka paralajmėruar se bllokada do tė zgjasė deri nė orėn 10, por se ajo do tė vazhdojnė edhe gjatė ditėve tė ardhshme.

Pjesėmarrėsit e bllokadės kėrkojnė lirimin e tė dėnuarve dhe tė burgosurve ish-pjesėtarė tė UĒK-sė, nė mesin e tė cilėve ėshtė edhe Krenar Osmani, i cili ėshtė i dėnuar me 6 vjet burg.
 
 
Policia e Shkodrės ka konfiskuar rreth 200 kilogram lėndė narkotike dhe ka arrestuar 13 persona
 
Shkodėr, 7 prill 2003 - Nė bazė tė kontrolleve tė vazhdueshme tė forcave antidrogė tė policisė sė qarkut tė Shkodrės u arrit tė bllokohen rreth 200 kilogram lėndė narkotike, si dhe 700 kubik prodhim narkotikėsh tė cilėt ishin pėrgatitur pėr t'u kultivuar.
 
Kjo sasi ėshtė konfiskuar nė kuadėr tė njė aksioni nė shkallė tė gjerė tė policisė sė Shqipėrisė qė ka pėr qėllim qė brenda kėtij viti tė pastrojė tė gjithė territorin e vendit nga bimėt pėr prodhimin e drogės.
 
 
Beogradi do t'i ekstradojė nė Hagė ish-shefin e Shėrbimit sekret tė Serbisė dhe ish-komandantin e "Beretave tė kuqe"
 
Beograd, 7 prill 2003 - Ministri i jashtėm i Serbisė dhe Malit tė Zi Goran Svilanoviq tha se Beogradi do t'i ekstradojė nė Hagė ish-shefin e Shėrbimit sekret tė Serbisė Jovica Stanishiq dhe ish-komandantin e "Beretave tė kuqe", Frenki Simatoviq, nė qoftė se ata akuzohen pėr krime lufte nga Tribunali i Hagės.
 
Stanishiq dhe Simatoviq ndodhen nė paraburgim nėn akuzėn nė lidhje me mafian e "Klanit tė Zemunit" e cila ka vrarė edhe kryeministrin serb Zoran Gjingjiq.
 
 
Qeveria e Shqipėrisė i ka dėrguar UNMIK-ut kėrkesėn pėr nėnshkrimin e marrėveshjes pėr tregtinė e lirė me Kosovėn
 
Tiranė, 7 prill 2003 - Qeveria e Shqipėrisė i ka dėrguar UNMIK-ut propozimin pėr nėnshkrimin e marrėveshjes pėr tregtinė e lirė me Kosovėn.
 
Nė njė prononcim pėr media nė Tiranė ministri i Ekonomisė Arben Malaj konfirmoi se bisedimet pėr kėtė marrėveshje do tė zhvillohen nė nivel ekspertėsh dhe se Qeveria e Shqipėrisė i ka paraqitur zyrtarisht UNMIK-ut propozimet e saj, por pa i saktėsuar ato.
 
Z. Malaj u shpreh se brenda muajit prill tė kėtij viti mund tė fillojnė bisedimet e para pėr nėnshkrimin e marrėvshjes sė tregtisė sė lirė me Kosovėn. Ai tha se Shqipėria pret qė UNMIK-u tė pėrgjigjet pėr datėn e fillimit tė kėtyre negociatave.
 
 
Kondiliza Rajs ka biseduar sot nė Moskė me Ivanovin pėr konfliktin nė Irak
 
Moskė, 7 prill 2003 - Kėshilltarja e Presidentit amerikan pėr Siguri Kombėtare, Kondiliza Rajs ka biseduar sot nė Moskė me ministrin e jashtėm rus Igor Ivanov pėr konfliktin nė Irak.

Pas bisedimeve, pala amerikane nuk ka dhėnė komunikatė, por njoftimet bėjnė tė ditur se temė e bisedimeve ka qe incidenti qė ndodhi tė dielėn, nė tė cilėn nė njė sulm me arėm zjarri ishin plagosur disa diplomatė rusė nė Irak tė cilėt udhėtonin nė drejtim tė kufirit sirian.

Sipas BBC-sė, Moska dhe Uashingtoni duhet tė gjejnė mėnyrėn pėr tė kapėrcyer tensionin e shkaktuar me kėtė incident nėse duan qė tė pėrmirėsojnė partneritetin e tyre tė luhatur strategjik.
 
 
Ushtria ameriane ka filluar tė transportojė me aeroplanė luftėtarėt opozitarė irakianė
 
Ushington, 7 prill 2003 – Ushtria ameriane ka filluar tė transportojė me aeroplanė luftėtarėt opozitarė irakianė qė t'i bashkohen luftės, ka deklaruar njė gjeneral i lartė, ndonėse Pentagoni ka tėrhequr vėmendjen se ushtarakėt mund tė kthehen nė vend mė shumė se gjashtė muaj pas konfliktit, njofton AFP.
 
"Kėta janė qytetarė irakianė qė dėshirojnė tė luftojnė pėr Irakun e lirė, tė cilėt do tė jenė bėrthamė bazė e armatės sė re irakiane kur Iraku tė jetė i lirė", ka thėnė gjen. Piter Pejs pėr televizionin ABC.
 
Njoftohet gjithashtu se luftėtarėt kanė fluturuar me aeroplan nga Iraku verior nė Irakun jugor dhe deri tash kanė arritur atje 700 sish dhe u pėrkasin tė gjitha grupimeve: islamistė, komunistė dhe nacionalistė.
 
 
Ekspertėt amerikanė besojnė tė kenė zbuluar nė Irak armė tė shkatėrrimit nė masė
 
Afėr Bagdadit, 7 prill 2003 – Ekspertėt amerikanė tė armėve biologjike dhe kimike besojnė tė kenė zbuluar njė vend depozitimi tė armėve tė shkatėrrimit nė masė, ka deklaruar njė zyrtar amerikan sot (tė hėnėn), njofton Rojter. "Detektorėt tanė kanė treguar diēka", ka thėnė majori Ros Kofman dhe ka shtuar se "vendi ndodhet nė jug tė qytetit Hindija".
 
 
Tanket amerikane kanė bombarduar pallatin kryesor tė Sadam Hyseinit nė qendėr tė Bagdadit
 
Bagdad, 7 prill 2003 – Tanket dhe automjetet e blinduara amerikane kanė depėrtuar thellė nė qendėr tė kryeqytetit irakian dhe e kanė bombarduar pallatin kryesor presidenncial tė Sadam Hyseinit dhe kanė goditur edhe disa caqe tė tjera, njofton BBCWorld.
 
Mbi 100 automjete tė blinduara, pėrfshirė edhe 70 tanke, kanė marrė pjesė nė kėtė sulm tė furishėm sot heret nė mėngjes (tė hėnėn), gjatė tė cilit janė mbėshtetur edhe me aeroplanė tė telekomanduar pa pilot, kanė bėrė tė ditur burimet ushtarake amerrikane.
 
Njė zytrtar i Pentagonit ka thėnė se operacioni ushtarak amerikan ėshtė njė "shou i forcės", qė i dėrgon njė mesazh tė fuqishėm regjimit irakian, por nuk konsiderohet domosdo "betejė pėr Bagdadin".
 
 
Nga pasojat e zjarrit vdiqėn 21 nxėnės nė Siberi
 
Moskė, 7 prill 2003 - Nga njė zjarr qė pėrfshiu sot njė shkollė nė Siberi vdiqėn 21 nxėnės dhe mėsuesi i tyre, ka bėrė tė ditur Ministria ruse e Emergjencės, ndėrkaq dhjetė tė tjerė me plagėt e marra janė transferuar nė spital.

Zjarri kishte pėrfshirė ndėrtesėn dykatėshe tė shkollės nė qytetin Sidibal tė Jakutisė, 4.800 km nė lindje tė Moskės. Nxėnėsit ishin tė moshės 11 e 16-vjeēare, njoftojnė agjencitė e lajmeve.
 
 
Ėshtė gjetur i vdekur Ali Hasan al-Mexhid, me nofkėn "Ali kimiku"
 
Basra, 7 prill 2003 – Ali Hasan al-Mexhid, tė cilit kundėrshtarėt e regjimit irakian ia kishin vėnė nofkėn "Ali kimiku", pėr shkak se mė 1988 kishte urdhėruar vrasjen me helmim me gaz tė mijėra kurdėve, ėshtė gjetur i vdekur, ka bėrė tė ditur njė zyrtar britanik sot (tė hėnėn).
 
Majori Endrju Xhekson i Batalionit tė tretė tė Regjimentit tė parashutistėve ka konfirmuar vdekjen e personit, i cili ishte kushėri i parė i Sadam Hyseinit dhe njė nga pjesėtarėt mė brutal tė rrethit tė tij tė berendshėm. Al-Mexhid ėshtė vrarė tė shtunėn kur aeroplanėt e forcave tė koalicionit me predha tė drejtuara me laser e kishin goditur shtėpinė e tij nė Basra.
 
Xhekson ka thėnė se trupi i tij ėshtė gjetur sė bashku me atė tė truprojės sė tij dhe udhėheqėsit tė shėrtbimit tė zbulimit nė Basra. Sadami ia kishtė besuar al-Mexhidit mbrojtjen e Irakut jugor kundėr okupimit nga ana e forcave tė koalicionit.
 
 
Nė luftimet e sotme janė vrarė dy marinsa amerikanė dhe janė palagosur shumė tė tjerė
 
Bagdad, 7 prill 2003 – Dy marinsa amerikanė janė vrarė dhe shumė tė tjerė janė palagosur sot (tė hėnėn) nė luftimet pėr tė sigururar dy ura mbi lumin nė hyrje tė Bagdadit, tė cilat kanė qenė objektivat kryesore tė forcave amerikane pėr pėrparim dhe hyrje nė qytet, ka deklaruar njė ushtarak amerikan.
 
Marinsat kanė thėnė se qė tė dy urat janė dėmtuar shumė gjatė luftimeve dhe janė bėrė tė pakalueshme pėr tanke dhe automjete tė rėnda tė blinduara.
 
Tė dy marinsat janė vrarė kur njė predhė artilerike e ka goditur automjetin e tyre, i cili ka shpėrthyer, duke vrarė kėshtu marinsat, qė kanė qenė brenda dhe duke plagosur edhe shumė tė tjerė.
 
 
Amerikanėt nė zemėr tė Bagdad
 
Bagdad, 7 prill 2003 - Njoftimet mė tė fundit nga Bagdadi flasin pėr goditje tė rėnda me artileri dhe tanke. Njė korrespondent i BBC-sė nė zemėr tė kryeqytetit irakian thotė se nga ballkoni i hotelit tė tij mund tė shohė dy tanke amerikane nė zemėr tė qytetit pranė lumit Tigėr dhe njė pallati presidencial.
 
Ai tha se ndėrsa beteja po vazhdonte nga rajoni presidencial dėgjoheshin tė shtėna tė forta mitralozi dhe artilerie, por shtoi se situata ishte ende konfuze.

Njė kolonel amerikan i intervistuar nga njė televizion amerikan jashtė pallatit presiencial tha se ai dhe ushtarėt e tij po zhvillonin kėrkime brenda pallatit dhe se trupa tė tjera amerikane kishin kapur ndėrtesa tė rėndėsishme gjetkė nė Bagdad, pėrfshirė hotelin Rashid.

Koloneli tha se forcat amerikane kishin nėn kontroll qendrėn e Bagdadit dhe zemrėn e strukturės qeverisėse irakiane. Imazhe televizive kanė treguar njė numėr personash me uniforma tė zeza tė milicisė Fedajin qė vraponin pėrgjatė bregut tė lumit Tigėr, shumica tė parmatosur.
 
 
Pėrparime nė frontet e tjera
 
Qerbela, 7 prill 2003 - Forcat amerikane thonė se kanė marrė nėn kontroll qytetin qendror irakian tė Qerbelasė pas dy ditė betejash tė ashpra me luftėtarėt paraushtarakė.

Zėdhėnėsit e trupave amerikane nė Qerbela thonė se ata kishin luftuar rrugė mė rrugė dhe kishin besim se nuk ekzistonte mė ndonjė kėrcėnim pėr sulme irakiane.

Amerikanėt thonė se disa dhjetra irakianė dhe njė ushtar amerikan ishin vrarė. Pala irakiane nuk i ka pėrmenduar ende luftimet nė Qerbela, i cili ndodhet nė jug tė Bagdadit.
 
Shefi i shtabit britanik gjeneral majori Piter Uall tha se trupat e rregullta irakiane ishin larguar nga Basra, por se milicia dhe besnikėt e partisė Ba'ath ishin ende njė kėrcėnim.
 
 
Bush dhe Bler diskutojnė sot tė ardhmen e Irakut
 
Londėr, 7 prill 2003 - Pika kryesore nė takimin e planifikuar pėr sot nė Iralndėn e Veriut, mes presidentit Bush dhe kryeministrit britanik do tė jetė korniza pėr rindėrtimin e Irakut, politikisht dhe ekonomikisht, pasi tė jetė hequr nga pushteti Sadam Huseini.
 
Pėr presidentin Bush dhe kryeministrin Bler, pėrparimi i shpejtė i forcave tė koalicionit drejt kontrollit ushtarak tė Irakut e bėn edhe mė urgjente rėnien dakord rreth njė kornize tė gjėrė pėr fazėn e ardhshme duke mbajtur premtimet se do t'ju sjellin njė jetė mė tė mirė dhe njė qeveri demokratike pėr popullin e Irakut.
 
 
Aeroplani amerikan bombardon tė vetėt
 
Bagdad, 7 prill 2003 - Njė aeroplan luftarak amerikan nė veri tė Irakut ka bombarduar gabimisht njė grup ushtarėsh amerikanė tė forcave speciale. Disa prej ushtarėve amerikanė dhe disa luftėtarė kurdė kanė humbur jetėn gjatė sulmit. Korrespondenti i BBC-sė, qė u ndodh nė vendngjarje ėshtė plagosur.
 
Ai e pa bombėn qė shpėrtheu ndėrsa njė kolonė makinash kurde parakaloi makinat me ushtarė amerikanė. Mes tė plagosurve nė bombardim ėshtė vėllai i Masud Barzanit, udhėheqėsit tė Partisė Demokratike Kurdistane.

Komandantė ushtarakė amerikanė thonė se po hetojnė njė incident tė shkaktuar nga njė aeroplan F15, gjatė tė cilit humbėn jetėn tre ushtarė amerikanė dhe pesė tė tjerė u palgosėn. Ata nuk pėrmendėn viktima kurde, por komandantė kurdė thonė se 14 ushtarė tė tyre humbėn jetėn nė incident.
 
 
Plagosen pesė diplomatėt rusė
 
Bagdad, 7 prill 2003 -Tė paktėn pesė diplomatė rusė janė plagosur nė Irak, kur kolona e makinave me tė cilat ata po udhėtonin, u sulmua teksa po largohej nga Bagdadi.

Sipas njoftimeve, kolona e makinave me flamuj rusė, u sulmua me armė zjarri rreth 8 km jashtė Bagdadit nė rrugėn drejt kufirit me Sirinė. Nė kolonė ndodheshin gjithsej 25 persona, disa prej tyre gazetarė.

Ka njoftime kontradiktore nėse vetė ambasadori rus ėshtė plagosur apo jo gjatė sulmit. Sipas zyrtarėve rusė, pėr itinerarin e rrugės qė do ndiqej dhe pėr kohėn e evakuimit, ambasada kishte rėnė dakord si me forcat e koalicionit, edhe me palėn irakjane.

Ushtria amerikane tha se nuk ka trupa nė zonėn ku ndodhi sulmi, por vėzhguesit rusė janė skeptikė.

 

Copyright©2000-2003 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.