5.04.2003 - Trepca.net

Lajme

E shtune, 5 prill 2003

 

Pėrmbajtja:

 • Kosova mbetet njė nga vendet e rralla nė Evropė pa asnjė mekanizėm mbrojtės ndėrkombėtar, thotė Novcki

 • Shtajneri hodhi poshtė kėrkesat e zyrtarėve tė Beogradit qė tė shtyhet bartja e kompetencave

 • Ministri britanik Denis Mekshejn tė hėnėn viziton Kosovėn

 • Kryeministri Rexhepi thotė se pranimi i Serbisė dhe Malit tė Zi nė Kėshillin e Evropės nuk nxjerr asnjė detyrim pėr Kosovėn

 • Sindikata organizoi njė protestė pėr pozitėn e pafavorshme tė punėtorėve dhe kundėr territ nė Kosovė

 • Analisti amerikan Xhonson thotė se Kosova i pėrket njė njėsie qė nė fakt nuk ekziston mė

 • Sonte nė Pejė zhvillohet superderbi i Ligės ABK: Dukagjini – MEB Prishtina

 • Fillon konkurrimi pėr bursat Fullbrajt pėr vitin 2004

 • Beogradi lėshon urdhėrarrest pėr Mirjana Markoviqin

 • Ambasadori amerikan nė Tiranė bėn thirrje qė tė luftohet korrupsioni nė polici dhe gjyqėsi

 • Policia e Serbisė ka paraburgosur rreth 7000 tė dyshuar nė hetimet rreth vrasjes sė kryeministrit Gjingjiq

 • Human Rights Watch tha se komandantėt irakianė i ekzekutojnė dhe rrahin vartėsit e tyre

 • Solana u takua nė Uashington me sekretarin e Shtetit Pauell

 • Ushtari amerikan ėshtė akuzuar pėr vrasje tė paramenduar

 • Bush u ka urdhėruar autoriteteve tė shėndetėsisė t'i izolojnė amerikanėt e sėmurė nga pneumonia

 • Forcat amerikane me tė gjitha armėt po sulmojnė Qerbelanė

 • Trupat e koalicionit iu kanė afruar qendrės sė Bagdadit

 • Tė pakten katėr ushtarė amerikanė janė plagosur nė luftimet e sotme nė Bagdad

 • Bombardime tė fuqishme nė Bagdad gjatė natės

 • Komanda qendrore amerikane bėn tė ditur se janė vrarė dy pilotė tė helikopterėve tė marinės

 • Kina dhe Rusia bėjnė thirje qė t'i jepet fund menjėherė luftės nė Irak

 • Trupat e koalicionit hyjnė nė Bagdad

 • Pentagoni ka identifikuar sot tetė trupa tė ushtarėve tė vdekur

 • Rajs: SHBA-tė do tė kenė rolin drejtues pas luftės

 • Udhėheqėsi irakian del nė rrugėt e Bagdadit

 • Bler: Siria dhe Irani nuk do tė sulmohen

 • Kryengritėsit ēeēenė vrasin tetė njerėz nė Grozni


 

Kosova mbetet njė nga vendet e rralla nė Evropė pa asnjė mekanizėm mbrojtės ndėrkombėtar, thotė Novcki
 
Londėr, 5 prill 2003 - Pas anėtarėsimit tė Serbisė dhe Malit tė Zi nė Kėshillin e Evropės, Kosova mbetet njė nga vendet e rralla nė Evropė e cila nuk ėshtė pėrfshirė nė asnjė mekanizėm mbrojtės ndėrkombėtar pėr mbrojtjen e tė drejtave tė njeriut, i tha BBC-sė ombudspersoni Marek Antoni Novcki.
 
Tė gjitha mekanizmat mbrojtės ndėrkombėtarė janė tė bazuar nė ligjet evropiane dhe ai qė dėshiron tė jetė pjesė e atij sistemi duhet tė ratifikojė instrumentet ndėrkombėtare, tha ai. Novicki thotė se pėr fat tė keq nė Kosovė askush nuk ka tė drejtė ta bėjė kėtė dhe se tė gjithė qytetarėt e Kosovės janė viktima tė rrethanave nė terren.
 
Gjithnjė derisa Kosova nuk mbulohet me mekanizmin e mbrojtjes, qytetarėt nuk kanė mundėsi qė pėr ndihmė t'i drejtohen gjykatės ndėrkombėtare pėr tė drejtat e njeriut nė Strasbur apo nė ēfarėdo mėnyre tė realizojnė tė drejtat e tyre nė ndonjė kontest me UNMIK-un dhe KFOR-in, thotė Novicki.
 
 
Shtajneri hodhi poshtė kėrkesat e zyrtarėve tė Beogradit qė tė shtyhet bartja e kompetencave
 
Beograd, 5 prill 2003 - Kryeadministratori i Kosovės Mihael Shtajner ka qėndruar dje nė njė vizitė zyrtare nė Beograd ku ka biseduar me kryeministrin Zoran Zhivkoviq, me zėvendėskryeministrin Ēoviq dhe me gjeneralin Branko Kėrga.
 
Vizita e Shtajner filloi me telashe, ngase nė aeroportin e Beogradit iu ndal pasaporta me justifikim se ai duhej tė kishte vizė pėr tė hyrė nė kėtė vend. Megjithatė, pas kėtij incidenti z. Shtajner e mori pasaportėn dhe vazhdoi vizitėn e tij nė Beograd.

Ai u ka thėnė zyrtarėve serbė se procesi i bartjes sė kompetencave nga UNMIK-u nė institucionet e Kosovės do tė fillojė, duke nėnvizuar se transferimi i kompetencave do tė kryhet deri nė fund tė kėtij viti, sepse kėshtu ka vendosur KS i OKB-sė.
 
Shtajner pėrsėriti se kalimi i njė pjese tė kompetencave nė institucionet e Kosovės nuk do tė thotė kurrėfarė lloji i pėrgatitjes sė statusit definitiv tė Kosovės. "Ne do t'i pėrmbahemi plotėsisht Rezolutės 1244 tė KS", tha Shtajner.

Shefi i UNMIK-ut ka thėnė se nuk ka pretendime qė tė bėjė bartjen e pėrgjegjėsive nė fushėn e sigurisė, politikės sė jashtme, atė ushtarake dhe tė gjyqėsisė. Ndėrkaq ndėr prioritetet pėr Kosovėn kryeadministratori ka veēuar luftėn kundėr krimit tė organizuar, ekonominė dhe papunėsinė.

Autoritetet e Beogradit kanė marrė pėrgjigje negative nga kryeadministratori Shtajner ndaj kėrkesės sė tyre qė procesi i bartjes sė kompetencave tė shtyhet. Nė takimin qė ka zgjatur mbi dy orė ėshtė biseduar edhe pėr kthimin e tė zhvendosurve serbė nė Kosovė.

"Dialogu mes Prishtinės dhe Beogradit nuk mund tė fillojė tash pėr tash pėr shkak tė situatės se krijuar nė Serbi pas vrasjes sė kryeministrit serb Zoran Gjingjiq", ka thėnė Shtajner dhe ka shtuar se pėr kėtė do tė vendosė bashkėsia ndėrkombėtare dhe KS i OKB-sė.

Kryetari i Qeverisė sė Serbisė, Zoran Zhivkoviq pas bisedės me z. Shtajner ka deklaruar: "Nuk morėm pėrgjigjje pozitive pėr shtyrjen e bartjes sė kompetencave nga UNMIK-u tek institucionet e Kosovės.
 
Nuk mund tė jemi tė kėnaqur me atė ēfarė ka bėrė bashkėsia ndėrkombėtare brenda katėr viteve nė Kosovė". Ai ka shtuar se prioritetet e Beogradit pėr sa i pėrket Kosovės janė kthimi i tė zhvendosurve, siguria dhe lėvizja e lirė e qytetarėve.

Ndėrkaq, sipas Ēoviqit nuk do tė vlejė transferimi i kompetencave nė institucionet e Kosovės, sepse sipas tij, ato nuk janė as kompetente e as multietnike. Serbėt, tha Ēoviq do tė refuzojnė tė bėjnė pjesė nė institucione tė tilla.
 
Ai shtoi se midis pėrfaqėsuesėve tė qeverisė serbe dhe Shtajnerit ekzistojnė dallime tė mėdha, ngase Beogradi mendon qė bartja e kompetencave nuk duhet tė bėhet para se tė kthehen tė zhvendosurit dhe tė ketė siguri pėr minorietetet nė Kosovė.
 
 
Ministri britanik Denis Mekshejn tė hėnėn viziton Kosovėn
 
Prishtinė, 5 prill 2003 - Ministri britanik i Shtetit Denis Mekshejn tė hėnėn do tė vizitojė Kosovėn. Sipas njė njoftimi tė Zyrės britanike nė Prishtinė, Mekshejn gjatė kėsaj vizite do tė riafirmojė vendosmėrinė e Britanisė nė ndėrtimin e njė Kosove demokratike dhe multietnike.
 
Ministri britanik nė takimet qė do t'i ketė me liderėt e Kosovės do t'i inkurajojė ata pėr t'u angazhuar nė pėrmbushjen e standardeve para statusit dhe pėr kthimin e tė zhvendosurve.

Mekshejn gjatė qėndrimit nė Prishtinė do ta takohet me shefin e UNMIK-ut Mihaal Shatjner, me presidentin e Kosovės Ibrahim Rugova, me kryeministrin Bajram Rexhepi dhe me pėrfaqėsuesit serbė tė Kosovės.
 
 
Kryeministri Rexhepi thotė se pranimi i Serbisė dhe Malit tė Zi nė Kėshillin e Evropės nuk nxjerr asnjė detyrim pėr Kosovėn
 
Prishtinė, 5 mars - Kryeministri i Kosovės Bajram Rexhepi i ka shkruar njė letėr kryetarit tė Asamblesė Parlamentare tė Kėshillit tė Evropės me tė cilėn konstaton se pranimi i Serbisė dhe Malit tė Zi nė Kėshillin e Evropės nuk nxjerr asnjė detyrim pėr Kosovėn.
 
Kryeministri Rexhepi ka shprehur preokupimin e Qeverisė sė Kosovės se njė hap i tillė mund tė inkurajojė politikėn destruktive tė Beogradit ndaj Kosovės.

"Institucionet e Kosovės mbeten tė pėrkushtuara pėr pranimin e Kosovės nė Kėshillin e Evropės", ka shkruar ndėr tė tjera kryeministri Rexhepi.
 
 
Sindikata organizoi njė protestė pėr pozitėn e pafavorshme tė punėtorėve dhe kundėr territ nė Kosovė
 
Prishtinė, 5 prill 2003 - Mijėra punėtorė tė KEK-ut dhe sindikatave tė pavarura kanė protestuar dje nė Prishtinė pėr shkak tė pozitės sė tyre tė pafavorshme dhe territ nė Kosovė. Nė kėtė protestė morėn pjesė tė gjithė anėtarėt e sindikatave tė pavarura tė SPEK-ut, si dhe sindikatave tė tjera tė pavarura tė Kosovės.

"Sistemi i prodhimit nė termocentrale dhe tė gjitha pikat vitale tė sistemit tė KEK-ut nuk guxuan qė tė ndalen. Kėrkesat tona janė transparente dhe ato ua pėrcjellim tė gjitha organeve pėrgjegjėse", tha kryetari i SPEK-ut, Sherif Fejzulahu.

Ai ka shtuar se sindikata po mundohet tė gjejė zgjidhje bashkė me bordet udhėheqėse tė KEK-ut, qė t'i thuhet ndalė territ nė Kosovė, ndalė pėrjashtimit tė punėtorėve nga puna, ndalė ristrukturimit tė paprogramuar nė KEK, ndalė diskriminimit tė punėtorėve, jo vetėm tė KEK-ut, por edhe nė gjithė Kosovėn.
 
 
Analisti amerikan Xhonson thotė se Kosova i pėrket njė njėsie qė nė fakt nuk ekziston mė
 
Uashington, 5 prill 2003 - Analisti amerikan Ros Xhonson nė njė tryzė tė qendrės amerikane "Udro Uilson" nė Uashington, ku u bė fjalė pėr situatėn nė Evropėn juglindore, ka theksuar se nuk mund tė bėhet fjalė pėr njohjen e pavarėsisė sė Kosovės brenda njė periudhe afatshkurtėr, por pėr hapjen e njė diskutimi mbi zgjidhjen e statusit tė saj.
 
Ai nėnvizoi se Kosova i pėrket njė njėsie qė nė fakt nuk ekziston mė.

Ndėrkaq, analisti i njohur anglez Misha Gleni e shikon zgjidhjen e ēėshtjes sė Kosovės si njė element kritik tė ruajtjes sė njė qėndrushmėrie ne rajonin e Ballkanit.
 
Pa zgjidhjen e kėsaj ēėshtjeje, thotė ai, zemėrimi dhe nervozizmi politik i shqiptarėve, si dhe ndikimi i kėsaj atmosfere nė qėndrushmėrinė e Serbisė pėrbėn njė kėrcėnim serioz pėr mbarė stabilitetin nė rajon.
 
 
Sonte nė Pejė zhvillohet superderbi i Ligės ABK: Dukagjini – MEB Prishtina
 
Prishtinė, 5 prill 2003 – Sonte nė Pejė do tė takohen dy skuadrat basketbollistike mė tė suksesshme tė Ligės ABK - Dukagjini dhe MEB Prishtina. Derisa Dukagjini me fitore do t'i shmangej pėr dy pikė MEB Prishtinės, nė tė kundėrtėn MEB Prishtina do tė barazohej mė tė dhe do tė ketė pastaj pėrparėsinė, pasi qė takimi i ardhshmė mes kėtyre dy skuadrave do tė zhvillohej nė Prishtinė.

Kėtė takim RTK do ta transmetojė drejtpėrdrejt sonte nė orėn 20.10.

Nė takimet tjera tė kėsaj xhiroje do tė takohen:

Nė Mitrovicė: Trepēa – Ylli (ora 18.00),
nė Prizren: QMI Bashkimi – Excluzive (ora 19.00) dhe
nė Prishtinė: Mabetex – Drita (ora 17.00), ky takim do tė zhvillohet pa praninė e shikuesve pėr shkak se komisioni i garave ka dėnuar Mabetexin pėr organizim tė dobėt tė takimit para dy javėsh Mabetex – Dukagjini.
 
 
Fillon konkurrimi pėr bursat Fullbrajt pėr vitin 2004
 
Prishtinė, 5 prill 2003 – Zyra e SHBA-ve nė Prishtinė shpall fillimin e procesit konkurrues pėr programin Fullbrajt pėr vitin 2004 tė bursistėve vizitues.

Kandidatėt duhet tė jenė tė kualifikuar qė tė mund tė shkojnė nė SHBA nė kohėzgjatje 3-4 muajshe pėr tė hulumtuar dhe pėr tė ligjėruar nė ndonjė universitet nė SHBA. Kandidatėt duhet tė kenė doktoraturėn, tė flasin dhe shkruajnė anglishten rrjedhshėm dhe tė kenė pėrvojė mėsimdhėnėse. Bordi i Fullbrajtit preferon kandidatėt tė cilėt janė duke ligjėruar nė universitet.

Afati pėr dėrgimin e formularėve tė plotėsuar nė Zyrėn e SHBA-ve ėshtė 17 tetor 2003, ditė e premte.
Edhepse afati pėr aplikim ėshtė pas gjashtė muajve, kandidatėve mund t'u nevojitet kjo kohė pėr tė pėrgatitur njė aplikacion tė suksesshėm.

Kandidatėt qė mendojnė se anglishtja e tyre duhet tė pėrmirėsohet poashtu mund ta pėrdorin kohėn e mbetur pėr tė ushtruar tė shprehurit dhe tė shkruarit e anglishtes kėshtu qė kandidatura e tyre tė jetė mė e fortė.

Kandidatėt qė zgjedhen nė kėtė program do tė shkojnė nė SHBA duke filluar nga shtatori i vitit 2004. Pėr kandidatėt qė zgjedhen, Programi Fullbrajt do tė paguajė shpenzimet e rrugės deri te institucioni ku do tė bėhet hulumtimi dhe njė stipendion mujor.

Pėr mė shumė informata lidhur me materialet (formularėt) pėr kandidim, ju lutem shkoni nė ueb sajtin e Kėshillit pėr Shkėmbime Ndėrkombėtare tė Shkencėtarėve (CIES - Council for International Exchange of Scholars) nė internet adresėn: http://www.cies.org dhe hapeni faqen “Programi i Shkencėtarėve Vizitues” (Visiting Scholar Program) e cila gjendet nėn kategorinė “Programet pėr Shkencėtarėt jashtė SHBA-ve” (Non-U.S. Scholar Programs).
 
 
Beogradi lėshon urdhėrarrest pėr Mirjana Markoviqin
 
Beograd, 5 prill 2003 - Njoftimet nga Beogradi bėjnė tė ditur se ėshtė nxjerrė njė urdhėrarresti pėr Mirjana Markoviqin, bashkėshorten e ish-diktatorit jugosllav, Sllobodan Millosheviq.

Mirjana Markoviq akuzohet se ka gisht nė rrėmbimin dhe vrasjen e Ivan Stamboliqit, njėrit prej ish presidentėve tė Serbisė.

Stamboliq u zhduk dy vjet e gjysėm mė parė. Trupi i tij u gjet javėn e e kalur i varrosur nė njė kanal nė Serbinė veriore.

Autoritetet thonė se duan tė marrin nė pyetje Mirjana Markoviqin dhe burrin e saj, Sllobodam Millosheviq lidhur me kėtė vrasje.

Ajo besohet se ėshtė larguar nga Serbia dhe thuhet se qėndron bashkė me djalin e saj Marko Millosheviq nė Rusi, pėr tė cilin poashtu ėshtė lėshuar fletarresti ndėrkombėtar.
 
 
Ambasadori amerikan nė Tiranė bėn thirrje qė tė luftohet korrupsioni nė polici dhe gjyqėsi
 
Tiranė, 5 prill 2003 - Ambasadori amerikan nė Tiranė, Xhejms Xhefri nė njė tryezė tė pėrbashkėt nė Tiranė me pėrfaqėsuesit nga qeveria shqiptare dhe organiztatat joqeveritare, tė organizuar nga koalicioni shqiptar kundėr korrupsionit, iu bashkua kritikave tė BE-sė pėr mungesėn e masave efikase kundėr krimit nė Shqipėri.
 
Ai ka thėnė se nė Shqipėri krimi i organizuar dhe trafikantėt po sfidojnė shtetin qė po i humb betejat me ta. Ai ka bėrė thirrje qė tė luftohet korrupsioni nė radhėt e policisė dhe nė sistemin gjyqėsor, sepse ka segmente qė bashkėpunojnė me organizatat kriminale.
 
 
Policia e Serbisė ka paraburgosur rreth 7000 tė dyshuar nė hetimet rreth vrasjes sė kryeministrit Gjingjiq
 
Beograd, 5 prill 2003 - Policia e Serbisė ka paraburgosur rreth 7000 tė dyshuar nė hetimet rreth vrasjes sė kryeministrit Zoran Gjingjiq. Policia i ka akuzuar udhėheqėsit e krimit tė organizuar se qėndrojnė pas atentatit.
 
Askush nuk do tė kursehet, ka thėnė kryeshefi i sigurimit publik Sreten Llukiq, duke shtuar se operacioni i policisė ėshtė mė i madhi i kėtij lloji nė Evropė.
 
 
Human Rights Watch tha se komandantėt irakianė i ekzekutojnė dhe rrahin vartėsit e tyre
 
Nju Jork, 5 prill 2003 - Human Rights Watch tha se komandantėt irakianė i ekzekutojnė dhe rrahin vartėsit e tyre, pėr tė ruajtur disiplinėn te trupat nė Irakun Verior.

Ushtarė irakienė qė u janė dorėzuar forcave kurde thanė se deri tani janė ezekutuar 10 dezerterė.
 
 
Solana u takua nė Uashington me sekretarin e Shtetit Pauell
 
Uashington, 5 prill 2003 - Shefi i politikės sė jashtme tė Bashkimit Evropian Havier Solana u takua nė Uashington me sekretarin e Shtetit Kolin Pauell.

Pas takimit, ata thanė se do tė ketė nevojė qė Kombet e Bashkuara ta luajnė rolin e tyre nė Irak.

"Jemi nė fillim tė procesit tė dialogut pragmatik, tė pėrcaktojmė cili mund tė ishte roli i duhur i Kombeve tė Bashkuara. Ato gjithsesi do tė jenė partner nė gjithė kėtė", tha Pauell, duke shtuar se sė shpejti, aleatėt do ta kenė kontrollin e plotė mbi Irakun.
 
 
Ushtari amerikan ėshtė akuzuar pėr vrasje tė paramenduar
 
Uashington, 5 prill 2003 - Ushtari amerikan, i cili para dy javėsh e hodhi granatėn nė kampin e ushtrisė nė Kuvajt, ėshtė akuzuar pėr vrasje tė paramenduar tė dyfishtė.
 
32-vjeēari Hasan Akbar gjithashtu pėrballet edhe me 17 akuza pėr tentim vrasjeje. Akbar mund tė dėnohet me vdekje nėse shpallet fajtor nga gjykata ushtarake.
 
 
Bush u ka urdhėruar autoriteteve tė shėndetėsisė t'i izolojnė amerikanėt e sėmurė nga pneumonia
 
Uashington, 5 prill 2003 - Presidenti i Shteteve tė Bashkuara Xhorxh Bush u ka urdhėruar autoriteteve tė shėndetėsisė t'i izolojnė amerikanėt e sėmurė nga forma vdekjeprurėse e pneumonisė, e cila me shpejtėsi pėrhapet nėpėr botė.

Dy raste tė reja dje u regjistruan nė Floridė. Nė Shtetet e Bashkuara janė regjistruar gjithsejt 100 raste tė sėmundjes.

Sindromi Akut i Organeve tė Frymėmarrjes deri tani ka shkaktuar vdekjen e 85 njerėzve nė Azi dhe Kanada, ndėrsa ka infektuar mbi 2.300 vetė anekėnd botės.
 
Forcat amerikane me tė gjitha armėt po sulmojnė Qerbelanė
 
Afėr Qerbelasė, 5 prill 2003 - Aeroplanė dhe trupa tė mėdha amerikane po sulmojnė sot qytetin e Qerbelasė, duke mbrojtur prapavijėn e forcave amerikane qė po lėvizin drejt Bagdadit, citon Rojteri njė oficer amerikan.

Forcat amerikane po hapin zjarr me helikopterė, me artileri dhe me armė tė rėnda.
 
 
Trupat e koalicionit iu kanė afruar qendrės sė Bagdadit
 
Bagdad, 5 prill 2003 – Njė numėr i konsiderueshėm i trupave tė koalicionit i janė afruar sot (tė shtunėn) qendrės sė Bagdadit dhe s'kanė plan tė kthehen prapa, ka deklaruar zėdhėnėsi i Komandės qendrore, njofton AP.
 
"Sot nė mėngjes, forcat e koalicionit janė nė Bagdad", ka thėnė kapiteni Frenk Thorp. "Duke hyrė nė qytet, ne patėm luftime sporadike, kaluam nėpėr divizionet e Gardės republikane gati deri nė qendėr tė qytetit. Tash kemi forca tė konsiderueshme duke lėvizur nė qytet", ka thėnė ai.
 
 
Tė pakten katėr ushtarė amerikanė janė plagosur nė luftimet e sotme nė Bagdad
 
Bagdad, 5 prill 2003 – Tė pakten katėr ushtarė amerikanė janė plagosur, njėri syresh rėndė, nė luftimet e sotme (tė shtunėn) brenda dhe rreth Bagdadit, njofton Rojter. Njoftohet se njė helikopter Apash e ka evakuar njėrin prej tė plagosurve, i cili kishte qenė qėlluar nė kokė.
 
 
Bombardime tė fuqishme nė Bagdad gjatė natės
 
Bagdad, 5 prill 2003 - Avionėt e koalicionit po bombardojnė Bagdadin, ndėrkohė qė forcat e udhėhequra nga Shtetet e Bashkuara po rrethojnė kryeqytetin irakian.
 
Shpėrthime tė reja u dėgjuan gjatė natės nė Bagdad, duke ngritur shtėllunga tymi dhe flake nė qiell, ndėrsa artileria kundėrajrore ndriqoi qiellin e errėt tė natės.
 
Sulmet u kryen pasi komanda qendrore amerikane tha se trupat nė terren morėn nėn kontroll aeroportin ndėrkombėtar tė Bagdadit, 20 kilometra nga qendra e qytetit. Zyrtarėt ushtarakė thanė se trupat po vazhdojnė pėrpjekjet pėr tė eliminuar rrezistencėn e forcave irakiane.
 
 
Komanda qendrore amerikane bėn tė ditur se janė vrarė dy pilotė tė helikopterėve tė marinės
 
Katar, 5 prill 2003 - Komanda qendrore amerikane nė Katar bėn tė ditur se dy pilotė tė helikopterėve tė marinės u vranė sot, kur helikopteri i tyre u rrėzua nė pjesėn qendrore tė Irakut. Zyrtarėt thonė se ngjarja po hetohet, por nuk duket tė ketė rezultuar nga zjarri irakian.
 
Dėshmitarėt thonė se mijra civilė irakianė kanė mbushur makinat dhe po largohen nga Bagdadi, ndėrkohė qė po afrohen forcat amerikan.
 
 
Kina dhe Rusia bėjnė thirje qė t'i jepet fund menjėherė luftės nė Irak
 
Pekin, 5 prill 2003 - Kina dhe Rusia po bėjnė thirje qė t’i jepet fund menjėherė luftės sė udhėhequr nga Shtetet e Bashkuara nė Irak, duke thėnė se Kombet e Bashkuara duhet tė jenė pėrgjegjėse pėr zgjidhjen e konfliktit nė mėnyrė paqėsore.

Zėvendėsministri i Jashtėm i Rusisė Juri Fedotov tha se tė dy vendet ndjejnė njė shqetėsim tė thellė lidhur me pasojat humanitare tė luftės dhe se duan tė vazhdojnė tė punojnė me Kombet e Bashkuara pėr tė arritur njė zgjidhje diplomatike. Zoti Fedotov foli me gazetarėt nė Pekin pas dy ditė bisedimesh me udhėheqėsit kinezė.
 
 
Trupat e koalicionit hyjnė nė Bagdad
 
Bagdad, 5 prill 2003 - Zyrtarė ushtarakė amerikanė thonė se disa prej tankeve tė tyre kanė hyrė nė Bagdad pėr herė tė parė nė njė mision rikonjicioni. Ata i thanė se disa tanke "abrams" shkuan nė periferinė jugore tė kryeqytetit rreth 13 km larg qendrės sė Bagdadit.
 
Ndėrkohė qė forcat amerikane konsolidojnė marrjen e aeroportit ndėrkombėtar tė Bagdadit, nuk ka patur shenja tė ndonjė veprimi jo konvencional qė Iraku tha do tė pėrdorė nė pėrpjekje pėr t'i shkatėrruar ata.
 
 
Pentagoni ka identifikuar sot tetė trupa tė ushtarėve tė vdekur
 
Uashington, 5 prill 2003 – Pentagoni ka identifikuar sot (tė shtunėn) tetė trupa tė ushtarėve tė vdekur, tė gjetur gjatė shpėtimit tė burgosures amerikane tė luftės, Xhesika Linē, njofton AP. Trupi i nėntė i pa jetė, thhet mė tej nė njoftim, qė ėshtė transferuar nė Dover, nuk ėshtė identifikuar.
 
 
Rajs: SHBA-tė do tė kenė rolin drejtues pas luftės
 
Uashington, 5 prill 2003 - Kėshilltarja amerikane pėr ēėshtje tė sigurisė, Kondoliza Rajs thotė se forcat e udhėhequra nga SHBA dhe jo Kombet e Bashkuara do tė luajnė rol drejtues nė Irak pas luftės. Ajo tha se kjo nuk ka pse tė jetė befasi, pasi ata kanė dhėnė jetėn dhe gjakun pėr atė qė ajo e quajti ēlirim i Irakut.
Rajs tha se fillimisht Iraku nė tė vėrtetė do tė drejtohet nga njė zyrė qė do tė ketė nė krye njė gjeneral amerikan tė dalė nė pension e cila do tė pėrgjigjet para Pentagonit.
 
 
Udhėheqėsi irakian del nė rrugėt e Bagdadit
 
Bagdad, 5 prill 2003 - Televizioni irakian ka shfaqur pamje qė paraqesin Sadam Huseinin duke u takuar me banorė qė brohorasin nėpėr rrugėt e Bagdadit. Videoja tregonte njė burrė duke buzėqeshur dhe tė relaksuar i veshur me uniformė ushtarake i cili nė njė moment pėrqafoi njė foshnjė.
 
Zėdhėnės amerikanė kanė sugjeruar se personi ishte sozia e udhėheqėsit irakian. Por njė korrespondent i BBC-sė nė Bagdad thotė se njė grup irakianėsh tė cilėt panė filmin thanė se ai ishte presidenti irakian.
 
Ata thanė se lėvizjet ishin ato tė Sadam Huseinit dhe se edhe ecja ishte tipike e presidentit Sadam. Tymi i zi i parė nė sfond tregonte se pamjet ishin filmuar pas flllimit tė luftės pėrpara dy javėsh.
 
 
Bler: Siria dhe Irani nuk do tė sulmohen
 
Londėr, 5 prill 2003 - Kryeministri britanik, Toni Bler ka thėnė se amerikanėt nuk kanė plane tė sulmojnė Sirinė apo Iranin pas largimit nga pushteti tė Sadam Huseinit.

Ai tha se njerėzit duhet t'i japin fund teorive tė konspiracionit rreth njė liste vendesh pėr t'u goditur.
"Lufta nuk ėshtė pėr kėtė", - tha zoti Bler.
 
Komentet e tij nė njė intervistė pėr seksion arab tė BBC-sė pasojnė deklarata nga zyrtarė tė lartė nė administratėn e Bushit qė paralajmėrojnė Sirinė dhe Iranin tė mos lejojnė vullnetarė ose pajisje ushtarake tė shkojnė nė Irak.
 
 
Kryengritėsit ēeēenė vrasin tetė njerėz nė Grozni
 
Grozni, 5 prill 2003 - Si pasojė e njė sulmi terrorist tė kryengritėsve ēeēen nė kryeqytetin Grozni janė vrarė tė paktėn tetė njerėz. Numri i tė vdekurve mund tė rritet nė ēdo ēast pasi qė si pasojė e sulmit janė plagosur shumė persona.
 
Sipas tė dhėnave tė autoriteteve kryesit e sulmit kishin aktivizuar njė minė tė fshehur nė afėrsi tė rrugės nėpėr tė cilėn kaloi njė autobuz me punėtorė ndėrtimi. Siē njofton televizioni rus punėtorėt po ktheheshin nė shtėpitė e tyre pasi qė kishin pėrfunduar punėt nė njė bazė ushtarake ruse.
 

 

Copyright©2000-2003 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.