1.04.2003 - Trepca.net

Lajme

E hėne, 1 prill 2003

 

Pėrmbajtja:

 • Nė njė fshat tė Sharrit dy fėmijė vdesin nga pasojat e zjarrit

 • Tė enjtėn para deputetėve edhe ēėshtja e fillimit tė zbatimit tė Ligjit pėr Arsimin e Lartė tė Kosovės

 • Gjilan: Kryetari i komunės - tatimpagues i parė

 • Dega e LDK-sė nė Mitrovicė mbėshtet organet komunale dhe kėrkon angazhim mė tė madh nė realizimin e projekteve zhvillimore

 • Pėrfaqėsues tė KKSHA-s nga senatori Liberman morėn mbėshtjetjen pėr njė sėrė ēėshtjesh shqiptare

 • KFOR-i ėshtė i gatshėm tė pėrballet me ēfarėdo rreziku qė i kėrcėnohet sigurisė sė Kosovės

 • Nė Prizren sivjet mbahet Festivalin e Pestė i Foklorit

 • Pas largimit tė KFOR-it amerikan nga fshati Muēibabė xhandarmeria serbe po i keqtrajton banorėt shqiptarė tė kėsaj ane

 • Ivanoviq thotė se tensionet do tė shtohen nėse UNMIK-u do tė bartė pėrgjegjėsitė te institucionet e Kosovės

 • Nuk ekzistojnė kurrfarė problemesh nė kėmbimin tregtar ndėrmjet Maqedonisė dhe Kosovės, thonė nė doganat maqedonase

 • Nė njė fshat afėr Bujanocit policia serbe ka zbuluar shumė armė e pajisje ushtarake

 • Forcat evropiane tė mbrojtjes e filluan misionin e parė paqėsor nė Maqedoni

 • Parlamenti shqiptar vendosi qė Nano tė pėrgjigjet para deputetėve lidhur me kritikat nga BE

 • Legija ka qėndruar edhe nė Shqipėri

 • Krimineli Legija kėrkon mbrojtjen e Tribunalit tė Hagės

 • Amerikanėt thonė se i ėshtė shkaktuar dėm i madh Gardės Republikane irakiane

 • Rrėshqitja e baltės ka mbuluar mbi 400 shtėpi, mund tė jenė zhdukur rreth 700 njerėz nė Bolivi

 • Pauell takohet tė enjten me ministrat e jashtėm tė NATO-s dhe tė BE-sė nė Bruksel

 • Njė marins amerikan ka vrarė sot njė irakian tė paarmatosur nė njė pikė ushtarake kontrolli

 • Njė burrė i armatosur me dy granata dore ka rrėmbyėer njė aeroplan kuban me 46 udhėtarė

 • Shpėrthime tė njėpasnjėshme masive nė pjesėn qėndrore tė Bagdadit

 • Bush: Ēdo ditė forcat e koalicionit i afrohen Bagdadit dhe fitores

 • Vriten gra dhe fėmijė irakianė


 

Nė njė fshat tė Sharrit dy fėmijė vdesin nga pasojat e zjarrit
 
Sharr, 1 prill 2003 - Gjatė natės sė mbrėmshme nė fshatin Brezne tė Sharrit (ish-Dragashi) nga pasojat e zjarrit kanė vdekur dy fėmijė, tė moshės 12 e 13 vjeēare.
 
Zjarrfikėsit pasi kanė arritur pėr tė shuar zjarrin, kanė nxjerrė dy fėmijėt dhe pastaj i kanė dėrguar nė Ambulancėn e Sharrit, ku mjekėt kanė mundur tė konstatojnė vetėm vdekjen e tyre. Hollėsi tė tjera nuk njoftohen pėrveē se policia po i zhvillon hetimet.
 
 
Tė enjtėn para deputetėve edhe ēėshtja e fillimit tė zbatimit tė Ligjit pėr Arsimin e Lartė tė Kosovės
 
Prishtinė, 1 prill 2003 - Kryesia e Kuvendit tė Kosovės, nė mbledhjen e saj tė rregullt, tė drejtuar nga kryetari Nexhat Daci, ka pėrcaktuar rendin e punės pėr seancėn pralamentare tė 3 prillit dhe ka pėrvijuar edhe atė tė seancės sė 10 prillit.

Nė kėtė tė enjte deputetėt e Kuvendit tė Kosovės do tė debatojnė pėr ekspozenė e Kryeministrit dhe pėr punėn njėvjeēare tė Qeverisė sė Kosovės. Do tė shqyrtohet pėr herė tė dytė Projektligji pėr Bibliotekat, do tė shtrohet pėr miratim iniciativa pėr shpalljen e Bjeshkėve tė Nemuna – Park Nacional, si dhe propozimi i grupeve parlamentare pėr emėrimin e anėtarėve tė Komisionit pėr media.

Me qėllim tė mbarėvajtjes sė arsimit tė lartė nė Kosovė dhe sipas kėrkesės sė Komisionit parlamentar pėr arsim, shkencė dhe teknologji, do tė nxirret para deputetėve edhe ēėshtja e fillimit tė zbatimit tė Ligjit pėr Arsimin e Lartė tė Kosovės, i miratuar nga Kuvendi i Kosovės, por ende i pa shpallur nga PSSP tė OKB-sė pėr Kosovė.

Pėr shkak se nuk ėshtė siguruar pjesėmarrja e kompetentėve ndėrkombėtarė pėr gjyqėsinė e Kosovės, ėshtė shtyrė pėr seancėn e 10 prillit shqyrtimi i raportit pėr gjendjen e gjyqėsisė nė Kosovė.
 
Atė ditė do tė shqyrtohen edhe dy projektligje: ai pėr lėndėn arkivore dhe arkivat dhe ai pėr kooperativat bujqėsore.
 
 
Gjilan: Kryetari i komunės - tatimpagues i parė
 
Gjilan, 1 prill 2003 - Komuna e Gjilanit ka filluar zyrtarisht shpėrndarjen e faturave tė tatimit nė pronė, ndėrsa tatimpagues i parė ėshtė kryetari Lutfi Haziri, i cili e pranoi sot solemnisht faturėn prej 40 euro, ndėrsa faturat e zėvendėskryetarit, Xhemajl Hyseni dhe tė kryeshefit, Enver Muja, peshonin 164 euro, pėrkatėsisht 24 euro.

Duke e dhėnė kėshtu shembullin personal tė kryerjes sė njė obligimi kaq tė rėndėsishėm pėr Gjilanin, udhėheqja komunale shpreson se edhe qytetarėt do t`i pėrgjigjen kėtij obligim, i cili iu garanton atyre zhvillim dhe jetė mė tė mirė.

"Ky ėshtė njė hap i madh pėr njė jetė mė tė mirė nė tė ardhmen", tha Lutfi Haziri, duke e marrė faturėn e parė nga drejtori i buxhetit dhe financave, Zijadin Maliqi.

Zyrtari i lartė nė Ministrinė e Financave, Nijazi Selmanaj tha se tatimi ėshtė investim kolektiv pėr jetė mė tė mirė dhe u shpreh optimist se qytetarėt e Kosovės do ta pėrbumushin kėtė detyrim.
 
 
Dega e LDK-sė nė Mitrovicė mbėshtet organet komunale dhe kėrkon angazhim mė tė madh nė realizimin e projekteve zhvillimore
 
Mitrovicė, 1 prill 2003 - Nė mbledhje tė Kryesisė sė Deges tė LDK-sė nė Mitrovicė, ku morėn pjesė Alush Gashi dhe Hajzer Krasniqi, anėtarė tė Kryesisė qendrore, u diskutua pėr situatėn aktuale politike dhe aktivitetet e kėaj dege.
 
Fillimisht Ramadan Kelmendi, kryetar i Degės, foli lidhur me aktivitetin e kėsaj Dege, me theks tė veēantė pėr interesimin dhe angazhimin e fuqishėm tė anėtarėsisė sė LDK-sė pėr fuqizimimin e mėtejshėm tė institucioneve komunale nė shėrbim tė qytetarėve tė kėsaj komune.
 
Ai me kėtė rast veēoi frymėn konstruktive qė e pėrshkon bashkėpunimin ndėrmjet Kryesisė sė Degės sė LDK-sė dhe organeve komunale, duke theksuar nevojėn pėr prani dhe angazhim mė tė madh tė organeve qendrore tė Kosovės lidhur me aktivizimin e prodhimit tė Trepēės dhe lirisė sė lėvizjes pėr tė gjithė qytetarėt nė tėrė territorin e komunės.

Lidhur me punėn e organeve komunale foli Kryetari i Komunės, Faruk Spahija dhe diskutues tė tjerė, tė cilėt theksuan domosdonė pėr investime nė kėtė komunė, e nė veēanti aktivizimin e prodhimit nė minierat e Trepēės.

Z. Gashi dhe Krasniqi nė diskutimet e tyre mbėshtetėn aktivitetin e kėsaj Dege dhe kėrkuan vazhdimin e mbėshtetjes pėr institucionet komunale dhe qendrore, si dhe angazhim mė tė theksuar nė realizimin e programeve zhvillimore pėr kėtė komunė.
 
 
Pėrfaqėsues tė KKSHA-s nga senatori Liberman morėn mbėshtjetjen pėr njė sėrė ēėshtjesh shqiptare
 
Uashington, 1 prill 2003 - Udhėheqės tė komunitetit shqiptaro-amerikan dhe pėrfaqėsues tė Kėshillit Kombėtar Shqiptaro-Amerikan (KKSHA) nė njė takim qė patėn me senatorin amerikan Xhozef Liberman morėn mbėshtjetjen e tij pėr njė sėrė ēėshtjesh shqiptare, sidomos pavarėsinė e Kosovės dhe anėtarėsimin e Shqipėrisė nė NATO dhe strukturat euro-atlantike. Senatori Lieberman, njė pėrkrahės i flaktė i ndėrhyrjes sė SHBA-ve nė Kosovė, ėshtė njėri prej kandidatėve tė Partisė Demokratike pėr zgjedhjet presidenciale tė vitit 2004.

Duke shprehur pėrkrahje pėr "shpresat dhe aspiratat e popullit shqiptar", senatori Liberman nėnvizoi rėndėsinė e vazhdimit tė pėrfshirjes sė SHBA-ve nė Ballkan, sidomos nė Kosovė. Ai shprehu mirėnjohje pėr mbėshtjetjen e madhe qė shqiptarėt kanė dėshmuar ndaj pėrpjekjes sė kryesuar nga Amerika pėr rrėzimin e regjimit tė Sadam Huseinit.

Kryetari i KKSHA-sė Riēard S. Lukaj theksoi se populli shqiptar nė Shqipėri, Kosovė e kudo nė botė do tė mbetet gjithnjė njė aleat besnik e i patundur i SHBA-ve. Lukaj po ashtu nėnvizoi rėndėsinė e territorive shqiptare ndėrkohė qė SHBA-tė kanė nisur tė shqyrtojnė hapjen e bazave tė tjera afatgjata pėr operacionet e tyre ushtarake, qė aktualisht ndodhen nė Gjermani dhe Lindjen e Mesme. Lukaj i rikujtoi senatorit se shqiptarėt i kanė bėrė njė ftesė tė hapur SHBA-ve pėr tė konsideruar veprime ushtarake mė afatgjata nė Kosovė dhe Shqipėri.

Kryetari i KKSHA-sė njėkohėsisht kėrkoi mbėshtjetjen e Libermanit edhe pėr investime konkrete nė rajon nga SHBA-tė dhe Izrali, pėr tė ndihmuar me zhvillimin e aftėsive tė intelegjencės ushtarake tė forcave shqiptrare tė sigurimit si dhe Trupave Mbrojtėse tė Kosovės.

Senatori Liberman shprehu mirėnjohje pėr pėrkrahjen qė votuesit shqiptaro-amerikanė i dhanė nė tė kaluarėn kur ai ishte kandidat pėr zevendespresident nė fushatėn elektorale tė Al Gorit. Ai shtoi se priste njė pėrkrahje tė ngjashme nga shqiptarėt nė fushatėn e ardhshme elektorale. Nėse ai shpallet fitues nė garėn presidenciale tė vitit 2004, senatori nga shteti i Konektikat-it do tė jetė presidenti i parė me origjinė ēifute nė historinė e SHBA-ve.

Hebrenjtė dhe shqiptarėt "kanė kaluar kaq shumė sfida tė vėshtira sė bashku dhe historitė e tyre janė aq tė pėrbashkėta saqė unė ndiehem tepėr i lidhur me popullin shqiptar, ėndrrat dhe aspiratat e tyre", tha Liberman. Ai shtoi se edhe pse tė ndeshur me pengesa tė mėdha gjatė historisė sė tyre tė lashtė, si shqiptarėt ashtu dhe hebrenjtė gjithnjė kanė ditur tė mbijetojnė dhe triumfojnė.

Drejtori ekzekutiv i KKSHA-sė, Martin Vulaj, paraqiti ēėshtjen e Kosovės, duke argumentuar se ajo pėrbėn njė sukses tė madh nė politikėn e jashtme amerikane. Ai njėkohėsisht vuri nė dukje se vetėm njė Kosovė e pavarur do tė bėjė tė mundur qė progresi i arritur atje tė shfrytėzohet siē duhet dhe qė Kosova t’i kapėrcejė tė gjitha sfidat me sukses e tė bėhet faktor stabiliteti nė rajon. "Pavarėsia e Kosovės ėshtė rruga mė e sigurt drejtė njė Ballkani nė paqe, stabilitet politik dhe prosperitet ekonomik", tha Vulaj.

Z.Lukaj bėri tė ditur qėllimin e KKSHA-sė pėr krijimin e Fondit Kosovar tė Ndėrmarrjes me njė vlerė prej 100 milionė dollarėsh amerikanė dhe kėrkoi mėbshtetjen e senatorit, duke kėrkuar kėshtu qė tė pėrsėritet suksesi i madh i Fondit Shqiptar tė Ndėrmarrjes.
 
 
KFOR-i ėshtė i gatshėm tė pėrballet me ēfarėdo rreziku qė i kėrcėnohet sigurisė sė Kosovės
 
Prishtinė, 1 prill 2003 - Njė zėdhėnės i KFOR-it ka deklaruar se KFOR-i ėshtė i gatshėm tė pėrballet me ēfarėdo rreziku qė i kėrcėnohet sigurisė sė Kosovės. Ai ka theksuar se nuk dėshiron tė komentojė deklaratat e politikanėve tė vendeve tė tjera, por ėshtė kėtu pėr sigurinė e Kosovės.
 
KFOR-i ėshtė nė Koosvė sipas mandatit tė Rezolutės 1244 pėr tė ruajtur sigurinė nė Kosovė dhe ka forca tė mjaftueshme pėr tė'u pėrballur jo me kėrcėnimet por pėr ēfarėdo rreziku pėr sigurinė e Kosovės, tha zėdhėnėsi.
 
 
Nė Prizren sivjet mbahet Festivalin e Pestė i Foklorit
 
Prishitnė, 1 prill 2003 - Nė njė takim me mediat u bėnė tė ditura kriteret pėr pjesėmarrje nė Festivalin e Pestė tė Foklorit qė do tė mbahet nė Prizren mė 10, 11 e 12 qershor.
 
Organizatorėt e kėtij festivali, Departamenti pėr Kulturė dhe Manifestime Publike dhe Forumi i Rinisė sė LDK-sė, thanė se nė kėtė manifestim mund tė marrin pjesė tė gjitha SHKA-tė, nė programin e tė cilave ka forma tė ndryshme tė foklroit burimor muzikor, tė valleve tradicionale burimore, tė lojėrave zbavitėse dhe forma tė tjera tė fushės etnomuzikore, por edhe forma tė tjera tė foklorit tė pėrpunuar dhe koreografi tė reja origjinale.
 
 
Pas largimit tė KFOR-it amerikan nga fshati Muēibabė xhandarmeria serbe po i keqtrajton banorėt shqiptarė tė kėsaj ane
 
Gjilan, 1 prill 2003 - Pas largimit tė patrullave tė KFOR-it amerikan nga fshati Muēibabė nė vijėn kufitare Kosovė - Serbi xhandarmėria serbe ēdo natė hyn nė brendėsi tė kėtij fshati, duke keqtrajtuar banorėt e kėsaj ane. "Ne nuk e dimė se ēfarė duhet bėrė dhe askush nuk interesohet pėr ne", thotė Fadil Fazliu banor i fshatit Muēibabė dhe shton se situatė nė kėtė fshat ėshtė shumė e rėndė.

Ndėrkaq, kryetri i fshatit, Vahid Ibrahimi rrėfen pėr rastin ku popullata ishte alarmuar dhe pėrgatiteshin pėr largim nga fshati, ngase ishin dėgjuar tė shtėna armėsh tė shpeshta nga ana serbe dhe banorėt nga frika kanė tentuar tė tėrhiqen nga Muēibaba dhe tė shkojnė nė vende mė tė sigurta.

Banorėt e kėtij fshati kėrcėnohen me largim masiv nga kėtu dhe nėse kjo ndodhė atėherė kufiri me Serbinė do tė jetė nė dalje tė Gjilanit, sepse nė midisin e Parteshit tė Serbisė, gjendet vetėm fshati Muēibabė.
 
 
Ivanoviq thotė se tensionet do tė shtohen nėse UNMIK-u do tė bartė pėrgjegjėsitė te institucionet e Kosovės
 
Prishtinė, 1 prill 2003 - Anėtari serb i Kryesisė sė Parlamentit tė Kosovės, Oliver Ivanoviq ka thėnė se tensionet nė Kosovė do tė shtohen nėse administrata ndėrkombėtare do tė vazhdojė me politikėn e kalimit tė pėrgjegjėsive tek institucionet e Kosovės.
 
Kjo, sipas tij, do tė shkaktojė edhe bojkotimin e institucioneve tė kėtushme nga ana e serbėve tė Kosovės dhe themelimin e institucioneve paralele serbe dhe nė kėtė mėnyrė Kosova sipas Ivanoviqit do tė jetė e ndarė nė dy etnicitete: atė shqiptare dhe serbe.
 
Ai ka thėnė se nėse vazhdohet me njė qasje tė tillė nė kėto zhvillime atėherė mund tė pasojnė edhe konflikte tė reja mes shqiptarėve dhe serbėve.

Zėdhėnėsi i administratės sė UNMIK-ut, Sunil Narula ka thėnė se shefi i tij Shtajner po punon vetėm atė qė i ka dhėnė mandat KS i OKB-sė.
 
 
Nuk ekzistojnė kurrfarė problemesh nė kėmbimin tregtar ndėrmjet Maqedonisė dhe Kosovės, thonė nė doganat maqedonase
 
Shkup, 1 prill 2003 - Drejtoria e doganave e Maqedonisė ka bėrė tė ditur se me shėrbimin doganor tė UNMIK-ut i kanė kryer tė gjitha pėrgatitjet e domosdoshme teknike rreth formaliteteve pėr dhėnien dhe pranimin e vėrtetimeve pėr qarkullim tė mallrave EUR.1, me tė cilat realizohet e drejta e shfrytėzimit e preferencialeve nė kėmbimin tregtar.
 
Drejtoria maqedonase e doganave i ka njoftuar pėrgjegjėsit doganorė dhe u ka dorėzuar instruksione me tė cilat ėshtė paraparė procedura pėr pranimin e vėrtetimeve pėr qarkullim tė EUR. 1.

"Pėr momentin, nga ana e UNMIK-ut, kėto vėrtetime jipen nė gjuhėn angleze dhe nuk ekzistojnė kurrfarė problemesh nė kėmbimin tregtar ndėrmjet Maqedonisė dhe Kosovės", thonė nė Drejtorinė e doganave tė Maqedonisė.

Por ditė mė parė Komisioni Evropian nė njė raport tė tij kishte kritikuar doganat e Maqedonisė pėr politikė diskriminuese ndaj mallrave qė vijnė nga Kosova.
 
 
Nė njė fshat afėr Bujanocit policia serbe ka zbuluar shumė armė e pajisje ushtarake
 
Bujanoc, 1 prill 2003 - Policia serbe ka njoftuar se afėr fshatit Tėrnoc i Vogėl tė Bujanocit, nė luginėn e Preshevės, ka zbuluar njė sasi tė amdhe tė armėve dhe pajisjeve ushtarake.
 
Bėhet fjalė pėr dy topa, gjashtė mortaja tė kalibrit 81 mm, tre mitrolozė, 10 pushkomitrolozė dhe disa pushkė gjusmautomatike dhe autotomatike.
 
Policia serbe thotė se kėto armė i kanė fshehur ish-pjesėtarėt e UĒPMB-sė nė zonėn e dikurshme tė sigurisė mes Kosovės e Serbisė.
 
 
Forcat evropiane tė mbrojtjes e filluan misionin e parė paqėsor nė Maqedoni
 
Shkup, 1 prill 2003 - Forcat pėr ndėrhyrje tė shpejtė tė Bashkimit Evropian me 350 paqeruajtėse, e filluan dje misionin e tyre tė parė paqėsor nė Maqedoni me emrin e koduar "Konkordia", i cili pėr gjashtė muaj do tė jetė nėn komandėn e njė gjenerali francez. Ky mision do tė zėvendėsojė forcat e NATO-s qė kanė shėrbyer nė Maqedoni gjatė dy viteve tė fundit.

Presidenti maqedonas Boris Trajkovski ka theksuar nė kėtė ceremoni rasti se kjo ėshtė njė ditė historike jo vetėm pėr Bashkimin Evropian, por edhe pėr Maqedoninė.

Ndėrkaq, sekretari i pėrgjithshėm i NATO-s, Xhorxh Robertson tha se duke marrė kėtė mision BE tregon se projektet e tij pėr njė politikė evropiane tė mbrojtjes dhe sigurisė i ka ardhur koha.

Ndėrkaq, shefi i diplomacisė sė BE-sė Havier Solana tha se ky nuk ėshtė mision i parė nė tė cilin marrin pjesė forcat evropiane dhe shtoi se kjo ėshtė njė ditė shumė e mirė edhe pėr NATO-n edhe pėr Bashkimin Evropian, duke shtuar se tė gjithė operacionet qė nga viti 2001 janė udhėhequr nga gjeneralėt e vendeve evropiane.
 
 
Parlamenti shqiptar vendosi qė Nano tė pėrgjigjet para deputetėve lidhur me kritikat nga BE
 
Tiranė, 1 prill 2003 - Parlamenti shqiptar ka vendosur mbrėmė qė kryeministri i Shqipėrisė Fatos Nano duhet tė vijė pėrpara deputetėve mė 14 prill pėr t'u pėrgjigjur nė njė mocion debati lidhur me kritikat qė raporti i Bashkimit Evropian drejtuar autoriteve shqiptare.
 
Mocioni pėr debat u kėrkua nga deputetėt e opozitės pasi sipas tyre verifikimi i hapave qė ka ndėrmarrė Shqipėria nga shtetet e Komisonit Evropian dhe tė Bashkimit Evropian janė tronditėse dhe shqetėsuese, pasi sipas tyre Shqipėria ende nuk po punon me ritme tė duhura pėr tė pėrmbushur kushtet pėr integrimin nė Evropė.
 
 
Legija ka qėndruar edhe nė Shqipėri
 
Beograd, 1 prill 2003 - Njė nga krerėt e klanit kriminal tė Zemunit Milorad Lukoviq - Legija (Legjionari), ka pasur pasaportė dilpomatike dhe njė pasaportė falso kroate, kanė njoftuar mbrėmė mediat elektronike serbe. Lukoviq statusin e diplomatit e ka marrė duke vrarė ose duke keqtrajtuar kundėrshtarėt politikė tė regjimit tė Millosheviqit.

Me kėtė pasaportė, sipas mediave elektronike serbe, Lukoviq kishte udhėtuar nė shumė vende, si nė Maqedoni, Shqipėri, Spanjė etj. pėr trafikim me narkotikė dhe pėr punė tė tjera kriminale.
 
 
Krimineli Legija kėrkon mbrojtjen e Tribunalit tė Hagės
 
Beograd/Hagė, 1 prill 2003 - Njė nga tė akuzuarit pėr vrasjen e kryeministrit serb Gjingjiq, Milorad Lukoviq - Legija, nėpėrmjet njė ndėrmjetėsuesi ėshtė interesuar pėr mundėsitė qė Gjykata e Hagės t'ia bėjė tė mundur ta ndryshojė identitetin dhe vendqėndrimin, si shkėmbim pėr informacionet pėr ish-udhėheqėsin e serbėve tė Bosnjės Radovan Karaxhiqin dhe gjeneralin Ratko Mladiq, kanė bėrė tė ditur burimet diplomatike pėr njė agjenci serbe tė lajmeve.
 
Zėdhėnėsja e Prokurorisė sė Hagės, Florans Hartman, e pyetur pėr kėtė lajm, ka thėnė: "Kėtė nuk mund ta komentoj. Kjo ėshtė temė tejet e ndieshme".
 
 
Amerikanėt thonė se i ėshtė shkaktuar dėm i madh Gardės Republikane irakiane
 
Bagdad, 1 prill 2003 - Komandantėt amerikanė thonė se njė dėm i madh i ėshtė shkaktuar njėsive tė Gardės Republikane irakiane, nė jug tė Bagdadit nga bombardimi i rėndė ajror dhe me artileri gjatė ditėve tė fundit.

Vlerėsimi i tyre, pason luftime tė ashpra ditėn e henė mes trupave amerikane dhe forcave irakiane nė Naxhaf, dhe vende tė tjera pėrgjatė lumit Eufrat, tė cilat shkojnė deri nė Hindija rreth 80 km nga Bagdadi.

Amerikanėt thonė se njoftimet e zbulimit trėgojnė se divizione tė Gardės Republikane nė jug tė Bagdadit janė pėrforcuar me trupa tė ardhur nga Iraku verior.

Korrespondenti i BBC-sė pėr ēėshtjet e mbrojtjes, thotė se kjo mund tė dėshmojė shkallėn e dėmit tė shkatuar Gardės Republikane.
 
 
Rrėshqitja e baltės ka mbuluar mbi 400 shtėpi, mund tė jenė zhdukur rreth 700 njerėz nė Bolivi
 
La Paz, 1 prill 2003 – Rrėshqitja e madhe e baltės ka mbuluar mė shumė se 400 shtėpi nė qytetin e largėt minerar Ēima nė Bolivinė Veriore, ku mund tė jenė zhdukur edhe rreth 700 njerėz, kanė bėrė tė ditur burimet vendore, njofton AFP. Shmė tė lėnduar janė dėrguar nė spitalin e qytetit tė afėrm Tipuani, por ėshtė e pamundshme tė jipet njė vlerėsim fillestar, ngase numri i viktimave tė rrėshqitjes sė baltės po ndryshon nga ēasti nė ēast, ka thėnė udhėheqėsi i minierave tė rajonit.
 
 
Pauell takohet tė enjten me ministrat e jashtėm tė NATO-s dhe tė BE-sė nė Bruksel
 
Bruksel, 1 prill 2003 – Sekretari i Shtetit, Kolin Pauell, do tė takohet tė enjten me ministrat e jashtėm tė NATO-s dhe tė Bashkimit Evropian nė Bruksel pėr tė diskutuar luftėn nė Irak, ka deklaruar sot (tė martėn) Komisioni Evropian, njofton Rojter.
 
"(Pauell) do tė takohet nė selinė e NATO-s me treshin e BE-sė, ministrin grek tė jashtėm, Jorgos Papandreu, komisionerin pėr Marrėdhėnie tė Jashtme, Kris Paten dhe Pėrfaqėsuesin e lartė, Havier Solana", ka thėnė zėdhėnėsi kryesor i Komisionit, Reixho Kempinen.
 
"Ai gjithashtu do tė ketė njė takim me Kėshillin e NATO-s dhe njė drekė tė pėrbashkėt me ministrat e BE-sė dhe NATO-s", ka shtuar ai. Kempinen ka thėnė se ende nuk dihet se sa ministra tė BE-sė do tė jenė tė pranishėm. Diskutimi do tė pėrqendrohet nė luftėn e Irakut dhe pas saj.
 
 
Njė marins amerikan ka vrarė sot njė irakian tė paarmatosur nė njė pikė ushtarake kontrolli
 
Shatra, Irak, 1 prill 2003 – Njė marins amerikan ka vrarė sot (tė martėn) njė irakian tė paarmatosur nė njė pikė ushtarake kontrolli nė jug tė Irakut, njofton Rojter. Incidenti ka ndodhur nė Shatra, 20 mile nga Nasirija, vetėm disa orė pasi nė njė incident tė ngjashėm janė vrarė shtatė gra dhe njė fėmijė.
 
"Mendova se ishte autovetėvrasės me bombė", ka thėnė ushtari qė ka shtėnė nė automjet. Kamioni nuk ishte i ngarkuar dhe nė tė s'kishte njėri tjetėr pos shoferit tė vrarė, i cili nuik ishte i uniformuar dhe as i armatosur, ka thėnė marinsi.
 
 
Njė burrė i armatosur me dy granata dore ka rrėmbyėer njė aeroplan kuban me 46 udhėtarė
 
Havana, 1 prill 2003 – Njė burrė i armatosur me dy granata dore ka rrėmbyėer njė aeroplan kuban me 46 udhėtarė dhe ekuipazhin e aeroplanit, njofton Rojter. Rrėmbyesi ėshtė pėrpjekur tė vejė nė SHBA. Ai ka rrėmbyer aeroplanin e tipit sovjetik "Antonov 24" nga bregdeti kuban dhe e ka urdhėruar pilotin tė fluturrojė nė SHBA.
 
Autoritetet kubane kanė zhvilluar bisedime me tė sot heret nė mengjes (tė martėn), por ende nuk ėshtė arritur kurrėfarė marrėveshjeje. Aeroplani me udhėtarė e ekuipazh po qėndron nė aeroportin e Havanės me drita tė fikura, ku ka pasur tė marrė edhe karburante.
 
 
Shpėrthime tė njėpasnjėshme masive nė pjesėn qėndrore tė Bagdadit
 
Bagdad, 1 prill 2003 - Shpėrthime tė njėpasnjėshme masive goditėn pjesėn qėndrore tė Bagdadit, ndėrkohė qė trupat amerikane ndėrmorėn sulme kundėr pjesės jugore tė kryeqytetit.
 
Shtėllunga tė mėdha tymi u ngritėn mbi zonėn pėrreth kompleksit presidencial qė pėrdoret nga udhėheqėsi irakian Sadam Husein. Sulmet e forcave tė koalicionit vunė gjithashtu nė shėnjestėr ministrinė irakiane tė informacionit dhe njėsi tė Gardės Republikane pėrreth Bagdadit.
 
Trupat amerikane ndodhen nė qytetin Hindijah, 80 kilometra nė jug tė Bagdadit. Presidenti Bush tha se ēdo ditė forcat e koalicionit po i afrohen mė shumė Bagdadit dhe fitores.
 
Nė pėrleshjet qė u zhvilluan nė Hindijah dhe gjetkė, u njoftua se mė shumė se 100 luftėtarė irakianė u vranė dhe dhjetra irakianė, qė thanė se ishin anėtarė tė Gardės Republikane, u kapėn. Zyrtarė tė koalicionit thanė se tė paktėn 1 ushtar amerikan humbi jetėn.
 
 
Bush: Ēdo ditė forcat e koalicionit i afrohen Bagdadit dhe fitores
 
Uashington, 1 prill 2003 - Presidenti Bush tha se forcat e koalicionit tė udhėhequr nga Shtetet e Bashkuara pėrparojnė drejt Bagdadit, nė tė ardhmen na presin shumė rreziqe, duke pėrfshirė edhe mundėsinė e sulmeve terroriste. Gjatė njė vizite nė portin e Filadelfias, presidenti bėri pėrsėri njė lidhje midis udhėheqjes irakiane dhe terrorizmit ndėrkombėtar.
 
Presidenti Bush vazhdon tė jetė i bindur, megjithėse paksa i pėrmbajtur, kur flet pėr luftėn. Ai tha se ēdo ditė forcat e koalicionit i afrohen Bagdadit dhe fitores. “Dhe kur fitorja tė vijė, ajo do tė ndahet me popullin e shumė vuajtur tė Irakut, i cili meriton liri dhe dinjitet”.
 
Presidenti Bush tha se janė korrur suksese nė fushė betejat e Irakut, ku pjesa mė e madhe e Irakut perėndimor dhe atij jugor ėshtė nėn kontrollin e forcave tė koalicionit.
 
 
Vriten gra dhe fėmijė irakianė
 
Bagdad, 1 prill 2003 - Trupat amerikane kanė vrarė shtatė gra dhe fėmijė dhe kanė plagosur dy persona tė tjerė pasi makina, me tė cilėn po udhėtonin, nuk u ndalua nė njė pikė kontrolli nė afėrsi tė qytetit Naxhaf.
 
Njė zėdhėnės ushtarak i SHBA-ve, nė Komandėn Qendrore nė Katar, tha se ushtarėt amerikanė shtinė fillimisht nė ajėr nė shenjė paralajmėrimi por makina i injoroi tė shtėnat.
 
Zėdhėnėsi tha se, si zgjidhje e fundit, trupat shtinė nė makinėn e udhėtarėve. Kur hapėn dyert e makinės, gjetėn trembėdhjetė gra dhe fėmijė brenda, shtatė nga tė cilėt tė vrarė dhe dy tė plagosur. Njė hetim po zhvillohet.

 

Copyright©2000-2003 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.