24.03.2003 - Trepca.net                             Nė pėrkujtim: Prof. Latif Berisha

Profesor Latifi dhe koha e tij: pėrvoja qė nuk pėrsėritet kurrė mė

 

Prishtinė, 18 mars 2003 / Dr Enver HASANI

Latif.Berisha.jpg (31357 octets)   

Katėr vjetori i vrasjės sė tė ndjerit prof. Latif Berisha, kėtij tribuni tė vėrtetė kosovar, nga forcat e verbėra tė militarizmit serb, na shtynė ta kujtojmė atė edhe njėherė publikisht, si njė memento tė vetė qenjes sonė. Aq mė parė qė pas kėsaj dhe, veēanėrisht, nė driten e ngjarjeve e ndodhive tė kėsaj hapėsire, personaliteti i tij, permes mungesės tragjike, vihet edhe mė shumė nė spikamė.

Latif Berisha, falė edhe shekullit tė tij jetėsor, reflekton pothuaj tė gjitha vlimet dhe percaktimet nėpėr tė cilat kaloi Kosova e pasluftės sė Dytė Botėnore, ose, shprehur me zhargonin politik, fatin e saj gjatė Jugosllavisė sė Dytė e tė Tretė.

Megjithatė, duhet pasur parasysh se periudha e pas luftės nėn regjimin komunist, nuk mund tė merret homogjene dhe, rrjedhimisht, as edhe sjellja e synimet morale, intelektuale e kombėtare tė shqiptarėve. Prandaj, nė kushtet e njė statu quo – je tė imponuar, si nga brenda ashtu dhe jashtė federates jugosllave, qenė paracaktuar disi edhe kahjet e veprimeve tė intelektualėve kosovarė, ndėr tė cilėt bėnte pjesė i ndjeri Latif. Nė tė tilla raste, siē thotė Goethe, diplomacia e jetės mbetet mjeti mė efikas, por gjithsesi, me dy presa. Nė rrethanat e atėhershme tė Kosovės, pra, sinori qė ndante veprimtarin kulturor prej konformistit , ishte tepėr i hollė. 

I ndjeri Latif, i futur tashmė nė kapilaret e mendimit letrar, madje tė njė periudhe fine e plotė fantazi, siē ėshtė romantizmi, ishte  fare i ndėrgjegjshėm pėr kėtė. Nė tė vėrtetė, ai i pėrkiste asaj gjenerate qė, para vetės kishte plotė mundėsi tunduese. Mė sakt: tė ishte pionier i njė rilindjeje shpirtėrore e mendore tė shqiptarėve, gjithnjė brenda caqeve iluministe, ose t’i dorėzohej kompromisit, pėr tė gėzuar joshjet hedoniste qė i cyste tėrthorazi e dretpėrdrejt regjimi nė fuqi. Shkrimet e tija tė para poetike dhe mjedisi ku ai mori shtat si intelektual – do te kujtonim me respekt te madh shoqaten “ Perpjekja “ te stundentėve shqiptarė nė Beograd dhe organin e vetem te shprehjes letrare, revisten “ Jeta e Re “- ishte gurra e shėndetshme kombėtare, prej te ciles u ushqye ai . Profesor Latifi bėnte pjesė nė ajkėn e kėtij mjedisi dhe, si i tillė, do tė mbetej deri nė fund, kur dora mizore serbe shtiu pabesisht mbi te.

Falė natyrės dhe edukatės qė mori,   i ndjeri Prof Latif Berisha nuk ishte prej atyre qė shpėrthejnė me impulse tė pakontrolluara ose qė bien nė konflikte tė pamenduara mirė. Prandaj, njerėz si ai, me butėsinė dhe tolerancėn e tyre, nganjėherė, sidomos nė kohė tė egra dhe arbitrare, mund tė krijojnė te tė tjerėt iluzionin e njė vullneti tė dobėt ose tė njė ē’interesimi radikal. Sigurisht, Kosova ka pasur disa momente kulmore shpėrthimi, kur edhe njeriu mė i ekuilibruar mund tė dilte prej “ natyrės sė vetė “ e t’i jepej rrymės. Por i ndjeri tashmė e kishte rrėnjosur nė tru misionin e vet: ai, si njė pjesė e shquar e intelektualėve tanė, pėrgatiste plejadėn e verimtarėve, tė cilėt, me energjinė dhe shpirtin e admirueshėm tė sakrifices, do tė pėrgatisnin e realizonin pėrmbysjen e ardhshme. Mendojmė se kėto raporte delikate midis veprimtareve dhe frymėzuesve tė tyre tė heshtur kanė nevojė pėr njė ndriēim te gjithanshėm, nė mėnyrė qė tė dal nė pah ajo bazė e gjerė rezistence kosovare qė siguroi mbijetesėn tonė. Kėtej buron dhe misioni historik qė luajti Universiteti i Prishtines, ku Profesor Latifi pėr vite e vite mbajti ligjerata. Ashtu sikunder nė kopshtin e letėrsisė shqipe, zėri i tij do tė mbetet pėrherė kumbues e tėrheqės.

Por, erdh njė moment, kur edhe karaktere tė tilla duhej tė hynin nė politiken e drejtpėrdrejt. Vendosja e pluralizmit nė Lindje, pas rėnies sė Murit tė Berlinit, pėr shqiptarėt e Kosovės kishte njė kuptim tė dyfisht: pėr ta qe thyer, kishte dėshtuar, jo vetėm njė ideologji e huaj, por edhe qendra vitale e sllavizmit, Rusia. Ajo pėrfundimisht kishte humbur peshėn e vet historike. Ndaj, pavarėsisht nga shfaqiet e jashtme brutale, bashkė me Rusinė kishte marrė teposhten edhe krijesa e saj, Serbia. Prandaj ishte kjo prerja ideale e njė epoke, tė cilėn breza tė tėre shqiptaresh, e kishin ėndėruar. 

Profesor Latifi, me kulturėn dhe intuitėn qė kishte, pa dyshim qė e kishte kuptuar kėtė gjė mė mire se shumėkush. Mitrovica, ky avampost shqiptar, ashtu si e gjithė Kosova, po e ndjente hapjen e horizontit tė ri. Duheshin vetėm njerėz qė tė administronin mire shansin historik dhe, nė pėrputhje me kėrkesat e formuluara nė mėnyrė plebishitare, tė dilnin nė ballė tė punėve. Ndėrkaq, filozofia e rezistencės paqėsore, e pėrvetėsuar aso kohe po ashtu pothuaj me plebishit, kishte kėrkesat e saja specifike. Njė proverb francez thotė: pesha, sado e lehtė, nė njė shtegtim tė gjatė vjen e rėndohet. Prandaj, brezi i veprimtarėve tė rinj, tė vetėdijshėm pėr kėtė frymė dhe imperativ, kėrkoi me ngulm qė nė krye tė tyre tė vihej njeriu i pastėr, largpamės, i urtė e kurajoz, njeriu me emrin Latif Berisha. Pėr kėtė famė tė vetvetishme tė tij ai kishte investuar gjatė gjithė jetės. Eshtė fatlum ai vend, thotė logjika e historisė, kur masa i troket nė derė liderit dhe jo lideri masės. 

Nė kėtė kuptim ai i kishte tė rrallė shoket. Dhe, kur ai pranoi tė angazhohej, ishte e shkruar nė ballė se atė nuk do ta smprapste prej qėllimit tė tij asnjė kėrcnim a dobėsi. Parė nė kėtė optikė, ai zė njė vend nderi, si pakkush, nė plejadėn e veprimtarėve tė LDK–ės, tė njė LDK – je qė e kishte perceptuar vėrtetė si njė lėvizje mbarėpopullore, e kursesi si kufizim partiak a ideologjik. Pikėrisht nė saje tė kėtij perceptimi, mendoj, ai i shpėtoi frymės sė ngusht tė grupit dhe ruajti qartėsinė, edhe kur u shfaqen realitetet e reja dhe pejsazhi politik kosovar po ndryshonte. Njerėzit e Mitrovicės, ndoshta ndryshe nga qytetet e tjera te Kosoves, kishin gjetur nė personin e tij elementin mė koheziv, ngjashėm si ēifutėt Talmudin dhe filozofinė e mesiasė sė premtuar, ndaj edhe kur ndodhen bifurkimet politike dhe u degjuan krismat e armeve per liri, ai vazhdonte te respektohej njesoj prej tė gjitha palėve. Dhe, falė ketyre cilėsive te tija, ai ishte bėrė ndėr njerėzit mė tė urryer tė barbarėve serb.

Historia rrefen se nė tė gjitha pėrplasjet e armatorsura, kur pasioni gjakatar i pushtuesit nuk njeh kurrėfarė arsyeje, gjenden individ qė bėjnė sfidėn e madhe, ate tė ruajtjes sė pragut tė shtėpisė. Eshtė kjo njė qėndresė stoike qė, nganjeherė, e tremb armikun mė shumė se edhe vetė arma. Sepse superioriteti moral ėshtė shuplaka mė e fuqishme qė mund t’i jepet njė tirani. Prandaj, kushdo qė e ka njohur nga afėr tė ndjerin Latif Berisha, e ka ēmuar shumė edhe pėr njė veti tjetėr, qė te ne nuk ėshtė me aq bollėk: modestinė e tij.

Gjatė rezistencės paqėsore dhe nė prak tė luftės, pati pėrpjekje tė ndryshme pėr tė inicuar dialogun midis shqiptarėve dhe serbėve. Pati dhe forume te ndryshme lokale e ndėrkombėtare, ku rraheshin e trajtoheshin temat e nxehta tė Kosovės. Tė ndjerin Latif, jo pėr mungesė kapaciteti intelektual e politik, nuk e shohim tė jetė i pranishėm. Janė tė tjerė qė mbahen mė elokuent, mė agresiv e mė pretendues. Por u desh tė vinte fushata e spastrimit etnik, e atyre masakrave tė paimagjinueshme, qė tė dilte nė dritė edhe njėherė thelbi i tij njerėzor e qytetar. Me qendrimin e tij nė truallin e vet, ai sikur ridikulizonte ēdo falsitet dhe shtirje patriotike a revolucionare. Ishte koha kur nuk mbahej mė asnjė maskė. Dhe pikėrisht atėhere doli madhėshtia e tij. 

Serbėt e dinin kėtė gjė, ata e njihnin shumė mirė tė ndjerin Latif. Duke qenė pengesė e pakapercyeshme pėr planet e tyre, ata zgjodhen si mjet te vetėm zhdukjen e tij fizike. Pėr Kosovėn e mbashluftės, kur betejat zhvendoseshin nė tė tjera fusha okulte, njerėz si Profesor Latifi e Profesor Agani mund t’i paralizonin ato dhe tė rienergjizonin ēėshtjen kosovare. Ndaj ata duheshin ēuar nė atė botė, qoftė dhe si martir tė njė kombi martir. Ajo qė na mbetet ne, ėshtė tė provojmė se, megjithatė, ka kush i bėnė ballė stratagjemės se re serbe. Pėr mua, njohja me te ka qenė mė shumė se nderė e privilegjė: pėrvojė qė nuk pėrsėritet kurrė mė pėr gjeneratėn e njejėt. Dua tė them se pėrveē Serbisė qė mbetet e njejėt, krejt tjetėr ndryshon nga koha kur e njoha profesor Latifin.

Autori ėshtė profesor i sė Drejtės Ndėrkombėtar nė Universitetin e Prishtinės

 

Copyright©2000-2003 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.