29.03.2003 - Trepca.net

Lajme

E shtune, 29 mars 2003

 

Pėrmbajtja:

 • Futboll: Shqipėria - Rusia 3:1

 • Shtajner i dėrgon pėr shqyrtim Qeverisė kodin penal

 • Gjenerali Mini: "Ne kemi raporte pėr aktivitetet e grupacioneve tė vogla radikale dhe kriminale

 • Liderėt e DOS-it nismėn e Shtajnerit e kanė quajtur "veprim tė papranueshėm dhe tė nxituar"

 • Ndihma e Unionit Evroperėndimor pėr vendet e Ballkanit nuk do tė mungojė pėrkundėr luftės nė Irak

 • Planifikohet qė nė Kosovė deri nė vitin 2007 tė ndėrtohen rreth 61 mijė banesa

 • Serbėt kėrcėnohen se do tė formojnė struktura dhe institucione paralele nė veri tė Mitrovicė

 • Nė Mitrovicė ėshtė hequr nga oborri i Kuvendit pėrmendorja e konsullit rus Shqerbinski

 • Nė Izbicė u bė rivarrimi i dhjetė viktimave nga 147 sa u vranė dhe u masakruan nga forcat serbe nė konfliktin e Kosovės

 • Gjenerali amerikan Kif tha se nuk do tė ketė reduktim tė forcave amerikane nė Kosovė

 • Rino Harnish e ka dėnuar formimin e "bashkisė sė komunave serbe" tė Anamoravės

 • Nuk do tė ketė grevė tė mėsimdhėnėsve tė Kosovės qė ėshtė paralajmėruar mė herėt

 • UNICEF-i ka shprehur shqetėsim pėr burgjet nė Maqedoni ku vuajnė dėnimin tė miturit

 • Bush dhe ndihmėsit e tij kanė mbrojtur strategjinė e tyre tė Irakut

 • Nga njė autobombė vriten 5 ushtarė amerikanė

 • Sot ka "shumė tė vrarė" nga shpėrthimet nė Bagdad

 • Ministri irakian i Informacionit thotė se 58 vetė kanė vdekur

 • Ramsfeld akuzoi Sirinė se po lejon trafikimin e pajisjeve ushtarake nėpėr kufirin e saj me Irakun

 • Bombardime tė reja nė Nasaria

 • Forcat aleate nė pauzė

 • OKB hap rrugėn e ndihmave

 • Njė raketė godet kryeqytetin kuvajtian

 • Flesher: qeveria amerikane nuk mund tė parashikojė sesa do tė zgjatė luftė nė Irak

 • Lufta nė Irak: Pėrēarja transatlantike

 • Ekipe amerikane pėr likuidimin e liderėve irakianė


 

Futboll: Shqipėria - Rusia 3:1
 
   
Prishtinė, 29 mars 2003 - Sonte nė Shkodėr nė stadiumin "Loro Boriqi" reprezentacioni i Shqipėrisė, me golat e Altin Rraklit, Lalės dhe Igli Tarės, mposhti reprezentacionin e Rusisė me rezultat 3:1.

Kjo ndeshje u luajt nė kuadėr tė kualifikimeve pėr kampionatin evropian tė futbollit qė do tė mbahet nė Portugali nė vitin 2004.
 
    
Shtajner i dėrgon pėr shqyrtim Qeverisė kodin penal
 
Prishtinė, 29 mars 2003 - Kryeadministratori i Kosovės Mihael Shtajner i dėrgoi dje kryeministrit Bajram Rexhepi Kodin e Pėrkohshėm Penal dhe Kodin e Pėrkohshėm tė Procedurės Penale, pėr shqyrtim nga Kryeministria dhe Kuvendi i Kosovės.

Nė njė letėr dėrguar kryeministrit Rexhepi, Shtajner thotė se "kjo ka qenė njė sipėrmarrje e madhe, e shumėpritur prej kosovarėve. Do t'ju isha shumė mirėnjohės nėse do ta shqyrtonit kėtė tekst".

Nė letėr thuhet se ēėshtjet qė lidhen me sigurinė dhe ligjin penal janė nėn kompetencat e rezervuara tė tė Dėrguarit Special tė OKB-sė dhe tė dyja Kodet do tė publikohen nga i Dėrguari Special si rregullore tė UNMIK-ut. Por institucionet e Kosovės duhet tė angazhohen tėrėsisht nė kėtė iniciativė tėA madhe ligjore, e cila do tė pėrbėjė njė kontribut domethėnės pėr administratėn e Drejtėsisė nė Kosovė, tha Shtajner.
 
Pėrgatitja e dy Kodeve ėshtė bėrė nga njė sėrė institucionesh, ku pėrfshihen ekspertėt ligjorė kosovarė nė Kėshillin e Pėrbashkėt Kėshillues pėr Ēėshtje Ligjore, institucion i cili ka qenė njė iniciativė e ish-kryeadministratorit Bernard Kushner.
 
 
Gjenerali Mini: "Ne kemi raporte pėr aktivitetet e grupacioneve tė vogla radikale dhe kriminale
 
Prishtinė, 29 mars 2003 - "Nuk ka ndonjė evidencė tė grupacioneve tė uniformuara dhe tė armatosura, tė cilat operojnė nė Kosovė, apo nė rajonet kufitare.
 
Por, ne kemi raporte nga popullata pėr aktivitetet e grupacioneve tė vogla radikale dhe kriminale", deklaroi nė njė intervistė dhėnė gazetės "Bota sot" komandanti i KFOR-it Fabio Mini, i pyetur se ēfarė tė dhėnash ka KFOR-i pėr AKSH-nė.
 
Sipas gjeneralit Mini, kėto grupacione pėrdorin uniforma jo pėr tė luftuar, por pėr tė shqetėsuar popullatėn dhe pėr tė rrėmbyer me forcė. "Ata pėrdorin emblemat e njerėzve tė luftės pėr tė ushtruar forcėn e tyre kriminale mbi popullatėn, mbi tė afėrmit dhe fqinjėt e tyre", tha gjenerali Mini nė kėtė intervistė.
 
 
Liderėt e DOS-it nismėn e Shtajnerit e kanė quajtur "veprim tė papranueshėm dhe tė nxituar"
 
Beograd, 29 mars 2003 - Liderėt e koalicionit qeveritar serb DOS nė njė takim tė mbrėmshėm, nismėn e Shtajnerit pėr bartjen e kompetencave tek institucionet e Kosovės e kanė quajtur "veprim tė papranueshėm dhe tė nxituar".
 
Sipas liderėve serbė nuk janė pjekur kushtet, sepse shoqėria e Kosovės, si dhe pushteti i Kosovės, ende nuk janė aftėsuar tė bartin njė pėrgjegjėsi aq tė madhe.
 
 
Ndihma e Unionit Evroperėndimor pėr vendet e Ballkanit nuk do tė mungojė pėrkundėr luftės nė Irak
 
Prishtinė, 29 mars 2003 - "Mbėshtetja financiare ėshtė e nevojshme pėre Ballkanin pėr njė nga ēėshtjet mė tė rėndėsishme tė saj e ajo ėshtė zhvillimi ekonomik, punėsimi i tė rinjve dhe ulja e mundėsisė qė njerėzit t'i kthehen krimit".
 
Kėshtu tha dje kryetari i Asamblesė sė Unionit Evroperėndimor, Zhan Dirk Blou pas takimit nė Prishtinė me kryeministrin Bajram Rexhepi. Ndihma e Unionit Evroperėndimor pėr vendet e Ballkanit nuk do tė mungojė pėrkundėr luftės nė Irak.

Ky zyrtar i lartė i Unionit Evroperėndimor po ashtu ka theksuar se nėse bashkėsia ndėrkombėtare nuk e lė Kosovėn anash, apo tė margjinalizohet nga zhvillimet nė Irak dhe tė investojė para nė ekonominė kosovare, atėherė kjo sipas tij do tė ndikonte si nė uljen e shkallės sė krimit, ashtu edhe nė zbutjen e papunėsisė, por edhe do tė zvoglohet shkalla e emigrimit tė rinisė kosovare jashtė Kosovės.

Nga ana e tij, kryeministri Rexhepi pas kėtij takimi citohet tė ketė thėnė se zgjidhja e vetme e statusit tė Kosovės do tė jetė pavarėsia e saj, pavarėsisht se BE ende nuk e ka gatishmėrinė qė tė pranojė atė dhe e ka pėrfshirė Kosovėn nė tė gjitha dokumentėt e veta si pjesė tė Unionit Serbi - Mali i Zi.
 
 
Planifikohet qė nė Kosovė deri nė vitin 2007 tė ndėrtohen rreth 61 mijė banesa
 
Prishtinė, 29 mars 2003 - Sipas Ministrisė sė Tregtisė dhe Industrisė nė Kosovė planifikohen qė deri nė vitin 2007 tė ndėrtohen rreth 61 mijė banesa. Prezentimi i projekteve u bė dje nė Prishtinė nė organizim tė Ministrisė sė Ekonomisė dhe Financave si dhe me praninė e donatorėve. Ky projekt ėshtė quajtur "Plani i vogėl Mars hall".

Ministri Ali Jakupi tha se kjo do tė bėjė zvoglimin e kostos sė ndėrtimeve pėr 50 pėr qind. Ai theksoi kundėrthėnien e madhe tė mjedisit tonė tė varfėr, por me ēmime enorme tė banesave. Pėrveē uljes sė ēmimeve tė banesave ky projekt do tė jetė edhe impuls i zhvillimit ekonomik.
 
Me kėtė do tė aktivizohen kapacitetet e industrisė sė materilit ndėrtimor, do tė intensifikohet tregtia dhe do tė hapen vende tė reja tė punės. Njėherėsh ndėrtimi i kėtyre banesave do tė ruajė 1530 hektarė tokė po tė ndėrtoheshin nė vend tė tyre shtėpi.
 
 
Serbėt kėrcėnohen se do tė formojnė struktura dhe institucione paralele nė veri tė Mitrovicė
 
Mitrovicė, 29 mars 2003 - Serbėt e Mitrovicės e akuzojnė shefin e UNMIK-ut Mihael Shtajner se nuk i ka pėrmbushur premtimet pėr decentralizim dhe i ka mundėsuar shumicės shqiptare tė realizojė qėllimin e shtetit tė pavarur.
 
Kryetari i tė ashtuquajturit "Kėshilli nacional serb" pėr veriun e Mitrovicės Milan Ivanoviq tha se kjo kinse paraqet dėshtimin e UNMIK-ut dhe paralajmėroi veprimet e ardhshme tė "bashkėsisė serbe".
 
Nė ditėt e ardhshme ky kėshill do tė organizojė protesta paqėsore me rastin e paralajmėrimit tė transferit tė kompetencave nga administrata e UNMIK-ut nė institucionet e pėrkohshme tė Kosovės, ku pjesėtarėt e pakicės serbe do tė parqesin kundėrshtimet e tyre pėr kėtė qėndrim tė z. Shtajner.
 
 
Nė Mitrovicė ėshtė hequr nga oborri i Kuvendit pėrmendorja e konsullit rus Shqerbinski
 
Mitrovicė, 29 mars 2003 - Nė Mitrovicė ėshtė hequr nga oborri i Kuvendit komunal pėrmendorja e konsullit rus Shqerbinski, e cila ishte vendosur nga regjimi serb nė vitet nėntėdhjeta.
 
Kėshilltarėt e Asamblesė komunale tė Mitrovicės patėn kėrkuar disa herė largimin e pėrmendores sė konsullit rus, por njė gjė e tillė nuk ishte lejuar nga UNMIK-u.
 
Mirėpo, kėshilltarėt e Kuvendit nė mbledhjen e fundit kanė votuar me shumicė votash pėr heqjen e kėsaj pėrmendore, vendim ky qė ėshtė realizuar dje.
 
 
Nė Izbicė u bė rivarrimi i dhjetė viktimave nga 147 sa u vranė dhe u masakruan nga forcat serbe nė konfliktin e Kosovės
 
Izbicė, 29 mars 2003 - Nė Izbicė u pėrkujtua me dhembje katėrvjetori i vrasjes dhe masakrimit tė 147 civilėve shqiptar nga forcat serbe. Deri mė tash janė gjetur vetėm 10 viktima tė kėsaj masakre tė cilat janė rivarrosur dje nė Izbicė.
 
Masakra e Izbicės ėshtė ndėr mė tė mėdha tė forcave serbe ndaj popullatės civile nė Kosovė. Forcat serbe pasi kanė kryer kėtė akt barbar, nė pėrpjekje pėr tė fshehur krimin, kanė zhvarrosur viktimat dhe sot e asaj dite nuk dihet se ku janė eshtrat e tyre.
 
 
Gjenerali amerikan Kif tha se nuk do tė ketė reduktim tė forcave amerikane nė Kosovė
 
Bondstill/Ferizaj, 29 mars 2003 - KFOR-i dhe UNMIK-u po punojnė sė bashku pėr ta jetėsuar Rezolutėn 1244 dhe askush mos tė gabohet pėr kėtė, ka deklaruar dje gjenerali amerikan Daniel Kif pas njė stėrvitje tė pėrbashkėt tė ekipeve nga 14 shtete tė ndryshme tė KFOR-it nė kampin "Bondstill" afėr Ferizajt.
 
Ai ka theksuar se paqeruajtėsit amerikanė janė tė pėrkushtuar nė misionin e tyre nė Kosovė dhe se misioni nuk ka pėsuar ndonjė ndryshim pėr shkak tė luftės nė Irak.
 
Ushtarėt amerikanė do tė qėndrojnė nė Kosovė pėr tė realizuar misionin e tyre nė kuadėr tė KFOR-it dhe nuk parashohin reduktim tė veēantė, tha gjenerali Kif. Ai ka shtuar se stėrvitjet e djeshme me helikopterė tė KFOR-it dėshmojnė pėrkushtimin e tyre pėr tė pėrmbushur detyrat e pėrcaktuara me Rezolutėn 1244 tė KS sė bashku me Misionin e OKB-sė.

Gjenerali amerikan Kif ka falėnderuar me kėtė rast popullin e Kosovės pėr pėrkrahjen qė ua ofron ushtarėve tė KFOR-it derisa ata vazhdojnė misionin pėr ta bėrė Kosovėn njė vend mė tė mirė.
 
 
Rino Harnish e ka dėnuar formimin e "bashkisė sė komunave serbe" tė Anamoravės
 
Prishtinė, 29 mars 2003 - Shefi i Misionit amerikan nė Prishtinė Rino Harnish e ka dėnuar formimin e "bashkisė sė komunave serbe" tė Anamoravės dhe e quajti njė pėrpjekje pėr tė krijuar sovranitete artificiale tė bazuara nė etnicitet.
 
Z. Harnish ka theksuar se Shtetet e Bashkuara vazhdojnė tė pėrkrahin njė strukturė tė vetme tė institucioneve politike, tė cilat u shėrbejnė tė gjithė qytetarėve tė Kosovės.

"Na inkurajon fakti se anėtarėt e koalicionit serb 'Kthimi' ashtu si edhe shumė liderė tė tjerė etnikė serbė nė Kosovė janė distancuar nga kjo pėrpjekje jokonstruktive dhe e kanė bėrė tė qartė se ata nuk e pėrkrahin njė bashkim tė tillė", ka theksuar Harnish.
 
 
Nuk do tė ketė grevė tė mėsimdhėnėsve tė Kosovės qė ėshtė paralajmėruar mė herėt
 
Prishtinė, 29 mars 2003 - Nuk do tė ketė grevė tė mėsimdhėnėsve tė Kosovės qė ėshtė paralajmėruar mė herėt. Marrėveshjen pėr kėtė e kanė arritur dje SBASHK-u dhe Ministria e Arsimit tė Kosovės.
 
Nė komunikatėn e kėsaj ministrie thuhet se gjatė tre muajve tė ardhshėm do tė bisedohet pėr zgjidhjen e kėtij problemi.
 
 
UNICEF-i ka shprehur shqetėsim pėr burgjet nė Maqedoni ku vuajnė dėnimin tė miturit
 
Shkup, 29 mars 2003 - Fondi i OKB-sė pėr fėmijėt UNICEF po ndihmon Qeverinė e Maqedonisė pėr pėrgatitjen e njė reforme nė sistemin e drejtėsisė pėr tė miturit.
 
UNICEF-i ka shprehur shqetėsim pėr burgjet ku vuajnė dėnimin tė miturit, duke vlerėsuar se nė kushtet e tanishme nė kėto institucione tė miturit mund tė kthehen nė kriminelė. Ky organizėm evropian ka njė sėrė projektesh nė Maqedoni pėr mbrojtjen e fėmijėve dhe zhvillimin e tyre.
 
 
Bush dhe ndihmėsit e tij kanė mbrojtur strategjinė e tyre tė Irakut
 
Uashington, 29 mars 2003 – Presidenti Xhorxh Bush dhe ndihmėsit e tij tė lartė kanė mbrojtur strategjinė e tyre tė Irakut pasi njė komandant i lartė amerikan ka deklaruar se luftimet po zhvillohen ndryshe dhe se lufta si duket do tė zgjasė mė gjatė se sa ėshtė planifikuar, njofton AFP.
 
Ata s'e kanė demantuar deklaratėn e gjeral Uiliam Uollsit, por Bushi dhe ndihmėsit e tij kanė insistuar se forcat amerikane dhe britanike po bėjnė "pėrparim tė mirė".
 
 
Nga njė autobombė vriten 5 ushtarė amerikanė
 
Naxhaf, 29 mars 2003 - Zyrtarė ushtarakė amerikanė thonė se pesė ushtarė amerikanė janė vrarė nė njė sulm nė njė pikė kontrolli ushtarake pranė qytetit tė Naxhafit.
 
Zyrtarėt thonė se njė taksi tė cilės po i jepte njė civil ndaloi pranė njė postblloku dhe shpėrtheu ndėrkohė qė ushtarėt amerikanė u afruan nė atė qė u duk tė jetė njė sulm vetėvrasės.
 
Mė nė jug gjatė natės, njė zėdhėnės amerikan tha se dy avionė sulmuan njė ndėrtesė nė Basra pasi morėn njoftime se 200 anėtarė tė njė force paraushtarake irakiane ishin mbledhur nė njė takim. Zėdhėnėsi tha se ndėrtesa dykatėshe ishte shkatėrruar.
 
Sipas BBC-sė mendohet se tė gjithė kanė vdekur.
 
 
Sot ka "shumė tė vrarė" nga shpėrthimet nė Bagdad
 
Bagdad, 29 mars 2003 - Avionėt amerikanė kanė filluar njė valė tė re sulmesh kundėr Bagdadit nė orėt e para tė mėngjesit.

Korrespondentėt thonė se qyteti u trondit nga njė sėrė shpėrthimesh ndėrkohė qė avionėt fluturonin sipėr.
Tė premten tė paktėn 50 civilė kanė gjetur vdekjen gjatė njė sulmi ajror mbi njė treg nė Bagdad, thonė autoritetet irakiane.

Imazhet televizive tregonin njerėz qė pėrpiqeshin tė gėrmonin nėpėr gėrmadha pėr tė gjetur viktimat e goditjes nė lagjen rezidenciale Shula.

Njoftimet pėr shpėrthimet erdhėn ndėrsa forcat e koalicionit rifilluan bombardimet gjatė natės mbi kryeqytetin irakian.

Dr Osama Sakhari nga spitali al-Noor, qė ėshtė pranė tregut, i tha agjencisė sė lajmeve Reuters se ai kishte numėruar 55 vetė tė vrarė dhe mė shumė se 47 tė plagosur nga sulmi i tė premtes. Ai tha se njė foshnje kishte vdekur nė duart e tij.
 
 
Ministri irakian i Informacionit thotė se 58 vetė kanė vdekur
 
Bagdad, 29 mars 2003 - Ministri irakian i Informacionit, Mohhamed Saeed Sahaf, i tha rrjetit televiziv arab al-Hayat-LBC se 58 vetė kishin vdekur dhe ai priste qė numri i viktimave tė shtohej.

Korrespondentetė nė Bagdad thonė se nuk ka ende informacion tė qartė se kush mund ta ketė shkaktuar shkatėrrimin e tregut al-Nasser.

Njė korrespondent i BBC-sė nė Bagdad thotė se banorėt besojnė se shpėrthimi ėshtė shkaktuar nga njė raketė kruiz, dhe se ėshtė njė shembull tjetėr i moskokėēarjes sė SHBA-sė pėr jetėt e civilėve.
 
 
Ramsfeld akuzoi Sirinė se po lejon trafikimin e pajisjeve ushtarake nėpėr kufirin e saj me Irakun
 
Uashington, 29 mars 2003 - Nė njė zhvillim tė veēantė, sekretari amerikan i Mbrojtjes, Donald Ramsfeld, akuzoi Sirinė se po lejon trafikimin e pajisjeve ushtarake nėpėr kufirin e saj me Irakun dhe tha se vendi do tė mbante pėrgjegjėsi pėr atė qė amerikanėt e konsiderojnė si "veprim armiqėsor".

Siria mohoi tė ketė dėrguar furnizime dhe tha se Shtetet e Bashkuara po gėnjenin nė pėrpjekje pėr tė shmangur vėmendjen nga viktimat ndėr civilėt irakianė.

Zoti Rumsfeld paralajmėroi gjithashtu edhe Iranin - qė organizoi tė premten mitingje kundėr luftės - qė tė mos lejojė rebelėt irakianė tė mbėshtetur nga Irani qė tė kalojnė nė Irak.
 
 
Bombardime tė reja nė Nasaria
 
Nasaria, 29 mars 2003 - Njė javė pas fillimit tė luftimeve pėrreth qytetit Nasirijah, forcat amerikane kanė filluar bombardime tė reja me artileti mbi qytet i cili ndodhet nė njė rrugė strategjike mbi lumin Eufrat.

Megjithė sulmet e ashpra amerikane, pėrfshirė sulme ajrore dhe pėrdorimin e helikopterėve, rezistenca irakiane vazhdon.

Zhurma e goditjeve tė artilerisė ėshtė bėrė e zakonshme nė Nasiriyah.

Nė fillim dėgjohet njė fishkėllimė e fortė ndėrsa predhat e artilerisė qėllohen, pastaj njė shpėrthim dhe dridhjet e mėdha tė tokės.

Kėtė mėngjes duket se shumica e predhave janė drejtuar kundėr pozicioneve irakiane nė anėn lindore tė qytetit, pranė kalimit stategjik tė lumit Eufrat.
 
 
Forcat aleate nė pauzė
 
Iraku Qendror, 29 mars 2003 - Zyrtarė ushtarakė amerikanė po refuzojnė tė komentojnė mbi njė njoftim se ata kanė vendosur tė ndalojnė pėrkohėsisht pėrparimin drejt Bagdadit pėr disa ditė.

Raporti i njė pauze erdhi nga njė korrespondent i Rojterit qė ėshtė me forcat amerikane nė Irakun Qėndror.

Oficerė amerikanė, emrat e tė cilėve nuk u bėnė tė ditur, citohen tė kenė thėnė se pėrparimi i tyre pothuajse i kishte dhėnė fund linjave tė tyre tė furnizimit, por se sulmet ajrore kundėr forcave irakiane do tė vazhdonin.

Njė korrespondent i BBC-sė qė ndodhet me forcat e marinsave amerikanė tha se ata kanė ndaluar rreth 160 km nė jug tė Bagdadit.
 
 
OKB hap rrugėn e ndihmave
 
OKB, 29 mars 2003 - Kombet e Bashkuara kanė votuar njėzėri rifillimin e programit tė ndihmave 'naftė pėr ushqim' nė Irak Rezoluta transferon administrimin e skemės nė duart e Sekretarit tė Pėrgjithshėm tė Kombeve tė Bashkuara Kofi Annan, nė vend tė udhėheqėsit irakian Saddam Hussein.

Korrespondentėt thonė se rezoluta do tė pėrshpejtojė shpėrndarjen e milardave dollarėve ndihma tė vlefshme nėn kėtė skemė.

Presidenti Sadam Husein e ka kontrolluar mė herėt kėtė program. Qeveria britanike tha se rezoluta u paraqit nga Gjermania, me mbėshtetje tė Britanisė, Francės, Kilit dhe Bullgarisė.
 
 
Njė raketė godet kryeqytetin kuvajtian
 
Kuvajt, 29 mars 2003 - Njė raketė ka shpėrthyer pranė njė dyqani nė buzė tė detit nė Kuvajt Siti. Autoritetet vendase thonė se dy persona janė lėnduar lehtė.

Raketa ra nė det vetėm pak metra larg dyqanit, duke thyer dritare dhe njė derė xhami.

Zyrtarė kuvajtianė besojnė se raketa mund tė jetė gjuajtur nga gadishulli Faw nė Irak dhe ka kaluar pranė sipėrfaqes sė detit pasi radarėt kuvajtianė nuk e zbuluan atė.

Po ashtu sirenat nuk ranė para shpėrthimit.

Qė prej fillimit tė luftės nė Irak, disa raketa janė gjuajtur nė Kuvajt. Shumica janė interceptuar ose kanė rėnė nė zona tė pabanuara.
 
 
Flesher: qeveria amerikane nuk mund tė parashikojė sesa do tė zgjatė luftė nė Irak
 
Uashington, 29 mars 2003 - Zėdhėnėsi i Shtėpisė sė Bardhė, Ari Flesher, tha se qeveria amerikane nuk mund tė parashikojė sesa do tė zgjatė luftė nė Irak.
 
Zoti Flesher e bėri kėtė koment nė pėrgjigje tė njoftimeve se fushata po ecėn mė ngadalė dhe po ndeshė nė qendresė mė tė fortė sesa ishte parashikuar fillimisht. Zėdhėnėsi theksoi se disa gjėra janė tė paparashikuar nė ecurinė e luftės dhe shtoi se presidenti Bush ėshtė i bindur se forcat amerikane do tė dalin fitimtare.

Deklaratat nė mbrojtje tė pėrpjekjeve tė luftės sė udhėhequr nga Shtetet e Bashkuara pasojnė komentet kontradiktore tė komandantit tė forcave amerikane nė rajonin e Gjirit Persik. Gjeneral lejtnant Uilliam Uallas tha se ka tė ngjarė qė pėrmbysja e qeverisė irakiane tė marrė mė shumė kohė sesa mendohej fillimisht.
 
 
Lufta nė Irak: Pėrēarja transatlantike
 
Uashington, 29 mars 2003 - Ish-sekretari amerikan i Shtetit, Henri Kisinxher, e cilėson pėrēarjen midis Gjermanisė e Francės nga njera anė dhe Shteteve tė Bashkuara e Britanisė nga ana tjetėr, njė pikėkthesė historike. Ai thekson se ka ndodhur njė ēarje nė institucionet ndėrkombėtare dhe aleancat strategjike.

Dan Hamilton i Qendrės pėr Marrėdhėneit Ndėrkombėtare pranė Universitetit Xhon Hopkins, ėshtė i njejtit mendim me zotin Kisinxher, se nė radhėt e aleancės perėndimore ka ndodhur njė e ēarė e thellė.

"Natyrisht, qė dėmi brenda Evropės,- thotė zoti Hamilton,- ėshtė po aq i madh sa edhe ai nė marrėdhėniet transatlantike."

Profesori Hamilton thotė se pėr evropianėt, qėndrimet e njėanshme dhe fuqia e pakufizuar e Shteteve tė Bashkuara, janė ēėshtje madhore.
 
 
Ekipe amerikane pėr likuidimin e liderėve irakianė
 
Uashington, 29 mars 2003 - Ekipet sekrete amerikane tė zbulimit dhe ushtarake janė infiltruar nė qytetet irakiane dhe kanė pėr qėllim tė vrasin liderėt mė tė lartė tė qeverisė dhe ushtrisė irakaine, njofton sot gazeta amerikane "Uashington post".

 

Copyright©2000-2003 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.