OPINIONE

   
28.03.2003 - Trepca.net                                                   Res Publica

RADIOTELEVIZIONI PUBLIK I KOSOVĖS (RTK) DHE DEBATET E RADHĖS “PA TJETĖR”

 
RTK-ja e „pavaruar“-  me pėrfaqėsim tė „denjėt“ shoqėror!

   
Ēka u po synohet nė debatet e promovuara pėr fatin e televizionit publik- RTK? Pos vėshtrimeve, emocioneve eksplosive, kundėr apo pro, po debatohet me pompozitet dhe shpesh po thuhet se RTK-ja financohet pjesėrisht nga buxheti publik por nuk ka  kontrollin shoqėror, nė kėtė mes hyn edhe Bordi i Drejtorėve. Organi mbikėqyrės, i RTK-sė nuk pėrfaqėsohet, siē bėhet kjo ne televizonet publike nė vendet perėndimore. Prandaj debatuesit,disa nga ta dyshojnė se kur nuk ka mbikėqyrje nga ligji dhe pėrfaqėsimi i “denjėt”  shoqėrore, vėshtirė ėshtė tė ndalohet  krijimi i monopolit politik dhe shėndėrrimi i RTK-sė nė manipulues ideologjik.
 
Prishtinė, 28 mars 2003 / Zejnulla JAKUPI
 
Njėri prej debateve tė shpeshta qė po zhvillohet nė RTK tė dieleva pas orės 21.00 ėshtė ēėshtja e televizionit publik.Kjo ėshtė tema tė cilėn u debatua deri tani pesė herė radhazi. Kjo Temė ėshtė trajtuar aq shpesh sa qė mund ta quajmė obsesive tė vazhdueshme dhe tė cilėn intelektualisht dhe emocionalisht e kanė debatuar e trajtuar me aq angazhim edhe udhėheqėsit e Bordit tė Drejtorėve tė RTK-sė.

Tri vitet e fundit, ndėrkaq,pothuaj nuk ėshtė emituar as njė debat, qė nuk ėshtė mbrojtur teza e njėjtė,madje nuk ka pasur emision apo raport gazetaresk pa u prekur,apo madje, pa e shkoqitur me hollėsi kėtė temė.Ēėshtja e televizionit publik,ashtu siē e quajmė RTK-nė, me tė drejtė ėshtė bėrė problem medial numėr njė i shoqėrisė kosovare.Udhėheqėsit e tanishėm tė RTK-sė gjithmonė kur debatojnė pėr ēėshtjen e televizionit mendojnė se televizioni publik nuk duhet tė ndikohet nga politika.Nė debat (qė ėshte pėrparėsi e debateve tė mirėfillta), janė duke u kyqur edhe pėrfaqėsues si,ish- udhėheqės tė RTP-sė,gazetarė tė lirė,gazetarė tė RTK-sė, qė tani nuk punojnė mė nė RTK,analistė politikė, politikajė, parlamentarė, pėrfaqėsues tė minoriteteve etj.Njė mangėsi, nė kėto debate ėshtė fakti se asnjėherė deri mė tani nuk ka marrė pjesė ndonjė shkencėtar i fushės sė mediave.

Qėndrimi i parlamentarėve  lidhur me fatin e RTK-sė

Mund tė thuhet se pėrfaqėsues tė grupeve parlamentare dhe deputetė tė tri partive mė tė mėdha(me pėrjashtim tė LDK-sė nė debate janė shprehur se RTK-ja duhet tė jetė publike duke cekur  me kėtė rast edhe segmentet mbikqyrėse tė televizionit.Por, pėrfaqėsuesit e RTK-sė,duke qenė tė pa ndikuar nė kėtė drejtim, kanė anuluar kėtė kompromis duke thėnė se politika do ta ngulėfas pavarsinė editoriale,pra,me njėfjalė; qeveria dhe kuvendi  paskan  tendenca pėr ta vėrė RTK-nė nėn kontroll! Drojėn mė tė madhe nga ky „uzurpim" e kanė  shprehur anėtar i bordit tė Menaxhmentit dhe  drjetoria e RTK-sė poashtu edhe gazetarėt e stafit tė lajmeve duke thėnė se nuk e pranojnė qė bordin apo njė kėshillė tė televizionit ta emėrojė dikush nga jashtė duke aluduar kėshtu nė kuvendin e Kosovės.Nė pėrgjithėsi, nė shumicėn e debateve tė kėtyre javėve nuk u arrit,qė debatuesit t“i gjejnė njė kompromis ashtu siē duhej pritur.Ēdo pėrfaqėsues i RTK-sė qė ka marrė pjesė nė debat, ėshtė shprehur vazhdimisht kundėr shėndėrrimit tė RTK-sė nė transmetues qeveritar shtetėror e jo publik,mendim tė cilin, e kundėrshtojnė edhe pėrfaqėsuesit e partive .Deri mė tani nga partite politike, nuk janė kyqur nė kėtė debat vetėm pėrfaqėsuesit e LDK-sė .

Nė debat  kritikohet vazhdimisht Bordi i tanishėm i RTK-sė ku thuhet se nuk ka rregullore dhe nuk e di se kujt duhet ti jap pėrgjegjėsi.

Kritikohet pa asnjė hezitim ligjėshmėria e televizionit, rrregullimi i tij juridik. Me kėtė rast sillen argumente por edhe bėhen  polemizime  lidhur me pėrfaqėsimin e Bodit tė Drejtorėve tė RTK-sė.Nga disa analist politikė, ėshtė vėnė nė dilemė se Bordi i tanishėm nuk pėrfaqėson tė gjitha shtresat e popullsisė kosovare. Deputetėt e parlamentit tė Kosovės, disa nga ata qė kanė marrė pjesė nė debat deri tani kanė thanė se janė pėr njė television publik dhe financim tė tij nga buxheti,por me kusht qė Kuvendi tė miratojė njė rregullore sipas tė cilės do tė definohej statusi i RTK-sė. Sipas tė gjitha modeleve tė televizioneve publike,bordi i tanishėm i RTK-sė sipas tyre nuk pėrfaqėson apo fare pak pėrfaqėson grupet shoqėrore relevante .Se ky realitet akoma nuk po kuptohet, e dėshmojnė edhe debatet e zhvilluara gjatė kėtyre javėve  nė RTK.


Nė restrospektivė tė debateve

Pjesėmarrės tė shumėt ,ndėr ta edhe gazetarė tė gazetave ditore nė kėto debate kanė prekur ēėshtjet nga mė te ndryshmet.Sidomos u shquan kritikat drejtuar RTK-sė dhe stafit qė po i bėnė gjuhės dhe kulturės shqipe . Kritikat mė tė ashpėra nga ish- pėrfaqėsuesit e RTP-sė thuhen pikėrisht lidhur me „uzurpimin e RTP-sė ng RTK-ja“. Kundėrshtarėt e RTK-sė pyesin; Kush janė pėrfaqėsuesit e tanishėm tė RTK-sė; Shumica e tyre nuk pajtohen qė nė strukturat udhėheqėse tė jetė ky staf drejtues siē ėshtė tani i pėrberė nga Drejtori Gjeneral Agim Zatriqi, pastaj zv.Drejtori i pėrgjithshėm Astrit Salihu, drejtor Avni Spahiu. kryetar i Bordit tė Drejtorėve, Adem Demaēi, nėnkryetar znj. Vjosa Dobruna z. Blerim Reka dhe anėtarėt znj. Ismije Bshiri, znj. Sofija Carrondo z. Milazim Krasniqi etj. Kundėrsharėt e kėsaj udheheqėsie pyesin; A mund ta ketė RTK- ja kontrollin shoqėror, si televizion publik, me kėtė pėrmbajtje si televizion publik dhe tė  financohet nga buxheti publik  ? Nė debat nė mėnyrė tė drejtėpėrdrejtė kritikohet Adem Demaēi i cili ėshtė njėherit kryetar i bordit tė RTK-sė. Adem Demaēi kritikohet, jo pse ėshtė njė personalitet, i ēmuar, por pėr faktin se nuk mund ta pėrfaqėsojė RTK-nė .
 
Me tė njėjtėn retorikė  kritikohet edhe Milazim Krasniqi. Nė mėnyrė direkte zv.kryeredaktori i njė tė pėrditshme kosovare  kritikoj Milazim Krasniqin nė  ciklin e dabatit tė para javės duke ju drejtuar atij me fjalėt se ai ėshtė shkrimtar, por nė RTK- nuk  pėrfaqėson Lidhjen e Shkrimtarėve tė Kosovės .
 

Mangėsitė  profesionale nė RTK, familjarizmi i stafit

Duke ju referuar shtypit dhe kritikave qė po bėhen kohėve tė fundit drejtuar RTK-sė, pėrfaqėsuesit e RTP-sė evokuan edhe mangėsi tė tjera profesionale gazetareske tė RTK-se dhe stafit gjegjės. Mė tej po thuhet shpesh se RTK-sė po ja zė frymėn  familjarizimi. Me kėtė rast po kritikohet edhe struktura udhėheqėse e saj.P.sh, fakti se RTK-ja deri mė tani akoma nuk ka komisionet apo organin mbikėqyrės , i cili pėrfaqėson grupet relevante shoqėrore. Nė kėto debate poashtu ėshtė thėnė se organi mbikėqyrės, i RTK_sė nuk pėrfaqėsohet ,ta zėmė, si organet kėshilledhėnėse  nė shtetet perėndimore,siē janė sindikatat,pėrfaqėsues tė besimeve fetare,organizatat e punės dhe institucionet kulturore, tė cilat pėrfaqėsojnė interesat e pėrgjithshme shoqėrore,prandaj debatuesit dyshojnė me kėtė rast se  RTK -ja akoma nuk ka kėshillat, nė mungesė tė kėsaj, thuhet ,vėshtirė mund tė pengohet krijimi i monopolit nga grupacione tė caktuara.
 
Kritikat nė shumė raste kanė  tė bėjnė edhe me pyetjet dhe dilemat lidhur me pėrbėrjen e kėshillit tė RTK-sė nga pėrfaqėsues parlamentar tė Kuvendit tė Kosovės.Kur ėshtė fjala pėr kėtė temė,nė pėrgjithėsi, udhėheqėsia e tanishme e RTK-sė,  nuk po gjenė mirėkuptim dhe nuk ka lėshuar pe nė kėtė drejtim edhe pse Kuvendi do tė duhej tė miratojė ligjin apo rregulloren pėr statusin juridik tė televizionit publik dhe ta zgjidh ēėshtjen e financimit. Nė debatet e zhvilluara dėgjohen edhe zėra se ndikimi politik mbi RTK, mund tė bėhet edhe nga individė e grupe tė caktuara,apo edhe nga ata qė e financojnė atė.Pa marrė parsysh ndikimet politike nė kėshilla, thuhet edhe nga pėrfaqėsuesit parlamentar; decidivisht,ata e pėrjashtojnė mundėsinė e ndikimit politik direkt dhe indirekt nė program dhe trysninė mbi gazetarėt. E kjo do tė vlente si pėr drejtorin e programit poashtu edhe komentatorin dhe reporterin.Bazuar nė praktikat e vendeve tjera ,argumentohet me ketė rast se asnjė parlament nė botė,as njė kėshillė apo bord nuk mund tė kėrkojė ushtrimin e ndikimit apo kufizimin e detyrės ndaj gazetarėve.
  
Sipas tė gjitha parashikimeve,debatet e radhės tė dielave, nė rubrikėn „Pa Tjetėr“ pritet tė marrin pjesė edhe pėrfaqėsues tė partive tė tjera,pėrfaqesues tė besimeve fetare,tė asambleve komunale,ato tė shkencės ,tė shoqatave, tė artistėve, tė gazetarėve, dhe pėrfaqėsues tė tė rinjėve etj.

 

Copyright©2000-2003 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.