28.03.2003 - Trepca.net

Lajme

E premte, 28 mars 2003

 

Pėrmbajtja:

 • UNMIK-u thotė se shtyrja e bartjes sė pėrgjegjėsive nuk ėshtė bėrė pėr shkak tė presioneve nga Beogradi

 • Njė pjesė e lagjes Arbėria u mbajt mbrėmė e bllokuar me dyshimin se nė njė veturė ishte vendosur eksploziv

 • Kėshilli Ekonomik Fiskal ka refuzuar kėrkesėn e KEK-ut pėr dhėnien e suficitit prej 93.9 milion euro

 • Shpallja e fituesit tė tenderit pėr kompaninė ajrore tė Kosovės pritet tė bėhet brenda njė jave

 • Morgan Smith tha se Kolorado e SHBA-ve mund tė ndihmojė zhvillimin e Kosovės

 • Banka Botėrore thotė se nė Shqipėri ėshtė ulur niveli i investimeve vendėse dhe tė huaja

 • Shqipėria ka pėrshėndetur vendimin pėr anėtarėsimin e Serbisė dhe Malit tė Zi nė Kėshillin e Evropės

 • Policia serbe ka vrarė tė tė dyshuar pėr organizimin dhe kryerjen e vrasjes sė Gjingjiqit

 • Bagdadi vazhdon tė bombardohet me projektile kryqėzore

 • Nga fronti i luftės nė Irak

 • Bush dhe Bler ritheksuan vendosmėrinė pėr ta fituar luftėn nė Irak

 • Amerika pėrgatitet pėr luftė tė gjatė

 • Luftė "deri nė fund"

 • Bler thotė se nuk e dinte nėse Sadam Hyseini ėshtė gjallė, i vdekur, i plagosur apo i palėnduar

 • Nė Hongkong merren masa drastike pėr izolimin e epidemisė, SARS

 • Filloi gjykimi i atentatorit tė politikanit tė djathtė holandez, Pim Fortajn

 • Dyshime pėr aktivitet terrorist tė njė grupi islamist

 • Japonia lėshoi nė hapėsirė dy satelitė spiunė

 • Kėshilltari kryesor i Ministrisė amerikane tė Mbrojtjes dha dorėheqje

 • Forcat paramilitare nė Basra sot hapėn zjarr kundėr civilėve

 • Forcat irakiane mund tė kryejnė sulme vetėvrasėse

 • Bler tha se lufta pėr pėrmbysjen e Saddam Husseinit do tė marrė kohė

 • Dy sisteme Patriot kanė arritur nė qytetin Diarbakir

 • Uolfovic tha se Turqia ka bėrė "gabim tė madh"

 • Sllovenia ka lejuar pėrdorimin e hapėsirės ajrore

 • Sė shpejti fillon spastrimi i minave pėr hapjen e kanalit humanitar nė portin Um Kasėr

 • Amerikanėt do tė pėrdorin mbi 1 miliardė e 600 milionė dollarė tė e Irakut pėr rindėrtimin e vendit


 

UNMIK-u thotė se shtyrja e bartjes sė pėrgjegjėsive nuk ėshtė bėrė pėr shkak tė presioneve nga Beogradi
 
Prishtinė, 28 mars 2003 - Zyrtarė tė administratės ndėrkombėtare nė Kosovė kanė pėrgėnjeshtruar pohimet se transferimi i pėrgjegjėsive nga institucionet ndėrkombėtare nė ato vendore ėshtė shtyrė pėr shkak tė presionit tė Beogradit mbi administratėn e UNMIK-ut.
 
Zėdhėnėsi i UNMIK-ut Sunil Narula tha se ky proces ėshtė nė pėrputhje me Rezolutėn 1244 dhe do tė fillojė nė muajin prill pavarėsisht nga kundėrshtimet serbe.
 
Ai nėnvizoi se Beogradi nuk ka ndikim nė punėn e administratės ndėrkombėtare nė Kosovė dhe shtoi se nuk ka kurrėfarė presioni. Sipas tij shtyrja e takimit tė Kėshillit Qendror pėr bartjen e pėrgjegjėsive ėshtė bėrė, sepse ka pasur nevojė qė tė mbahet njė takim pėrgatitor i nivelit mė tė ulėt pėr tė harmonizuar disa ēėshtje teknike.
 
 
Njė pjesė e lagjes Arbėria u mbajt mbrėmė e bllokuar me dyshimin se nė njė veturė ishte vendosur eksploziv
 
Prishtinė, 28 mars 2003 - Nė hyrje tė lagjesė Arbėria ish-Dragodan tė Prishtinės nė afėrsi tė restoranit "Amadeus", mbrėmė persona tė panjohur kanė stacionuar njė veturė me tabela tė Kosovės, KS, ku nė nė dyert e saj ishte vendosur njė mjet.
 
Policia dhe KFOR-i dyshonin se nė kėtė veturė mund tė jetė vendosur njė lėndė shpėrthyese. Pėr njė kohė forcat e policisė dhe tė KFOR-it kishin mbyllur rrugė dhe kishin ndėrprerė qarkullimin e njerėzve dhe tė veturave nė atė drejtim.

Mė vonė ushtarėt e KFOR-it suedez si dhe policia e SHPK-sė veturėn e vendosėn nė njė kamion dhe supozohet se e dėrguan nė kampin e KFOR-it suedez. Pas kėtij aksioni rruga u hap dhe njerėzit u kthyen nė shtėpitė e veta pasi mė parė ishin larguar.
 
 
Kėshilli Ekonomik Fiskal ka refuzuar kėrkesėn e KEK-ut pėr dhėnien e suficitit prej 93.9 milion euro
 
Prishtinė, 28 mars 2003 - Kėshilli Ekonomik Fiskal ka refuzuar kėrkesėn e KEK-ut pėr tė marrė 93.9 milion euro tė suficitit nga buxheti i Kosovės.
 
Ky fond u kėrkua nga Korporata pėr rehabilitimin e termocentraleve. Por kryeministri Rexhepi tha pas mbledhjes sė Kėshillit se suficiti shpėrndahet pas rishikimit tė buxhetit dhe nėse ka nevojė emergjente nė fusha tė caktuara.

Kėrkesė tjetėr ėshtė edhe pastrimi i Minierės Sipėrfaqėsore pėr sigurimin e thėngjillit gjatė dimrit dhe disa riparime tė tjera qė pėrfshijnė 17-18 milionė euro. Mirėpo kryeministri Rexhepi tha se pėr kėtė ėshtė kėrkuar projekti i detajizuar qė do tė shyrtohet nė mbledhjen e Qeverisė sė Kosovės.
 
 
Shpallja e fituesit tė tenderit pėr kompaninė ajrore tė Kosovės pritet tė bėhet brenda njė jave
 
Prishtinė, 28 mars 2003 - Pasi u hapėn publikisht aplikacionet dhe tenderet pėr projektin e emėrimit tė transportuesit ajror tė Kosovės, njė komitet do t'i vlerėsojė aplikacionet e dorėzuara dhe do tė propozojė fituesin, i cili do tė aprovohet nga ministri pėr Transport dhe Telekomunikacion dhe kryesuesi i Shtyllės sė Katėrt tė UNMIK-ut.
 
Konkurruesit janė njė kompani ajrore nga Sllovenia, njė tjetėr kompani nga Gjermania, njė nga Kosova si dhe JAT-i i Beogradit, ndėrkaq Lotos Aires nuk i kishte dokumentet e plota. Adria Airveis konkurron vetė, por nė rast se fiton tenderin, nė interes tė afarizmit sa mė pozitiv, do t'u lėrė gjysmėn e aksioneve vendore, ka deklaruar drejtori i kėsaj kompanie sllovene.
 
 
Morgan Smith tha se Kolorado e SHBA-ve mund tė ndihmojė zhvillimin e Kosovės
 
Prishtinė, 28 mars 2003 - Pėrfaqėsuesi i Zyrės pėr Tregti Ndėrkombėtare i Shteteve tė Bashkuara Morgan Smith bisedoi me kryeministrin Rexhepi pėr politikat prioritare tė zhvillimit ekonomik tė Kosovės.
 
Smith e ftoi kryeministrin Rexhepi qė tė vizitojė Koloradon pėr t'i vendosur kontaktet me biznesmenėt amerikan. Kolorado shteti prej nga vjenė edhe Morgan Smith mund tė ndihmojė nė zhvillimin ekonomik tė Kosovės.
 
 
Banka Botėrore thotė se nė Shqipėri ėshtė ulur niveli i investimeve vendėse dhe tė huaja
 
Tiranė, 28 mars 2003 - Banka Botėrore bėri publik njė raport ku thuhet se gjatė vitit 2002 nė Shqipėri u ul niveli i investimeve vendėse dhe tė huaja. Shkaku ėshtė korrupsioni nė administratė, veēanėrisht nė sektorin tatim-taksave dhe tė doganave.
 
Gjithashtu pengesė tjetėr ėshtė edhe moszgjidhja e problemit tė kthimit dhe kompensimit tė pronave. Pėrfaqėsitė e Bankės Botėrore dhe Koorporatės Financiare Ndėrkombėtare IFC nė Shqipėri kanė arritur nė kėtė pėrfundim duke mbledhur tė dhėna nga afro 500 kompani e biznese vendėse dhe tė huaja si dhe kanė intervistuar afėr 30 pėrfaqėsues tė administratės dhe kėshilltarė tė ekonomisė dhe financave.

Faktikisht gjatė vitit tė kaluar ka pasur njė ulje tė investimeve vendėse dhe tė huaja, pasi pėr shumė biznese qė duan tė zgjerojnė aktivitetin e tyre ka rritje artificiale tė kostos sė prodhimit nga abuzimet e administratės dhe rushfetet qė kėrkohen.
 
 
Shqipėria ka pėrshėndetur vendimin pėr anėtarėsimin e Serbisė dhe Malit tė Zi nė Kėshillin e Evropės
 
Tiranė, 28 mars 2003 - Shqipėria ka pėrshėndetur vendimin pėr anėtarėsimin e Serbisė dhe Malit tė Zi nė Kėshillin e Evropės.
 
Nė njė deklaratė tė Ministrisė sė Jashtme thuhet se Shqipėria si njė nga vendet fqinje qė vazhdimisht e ka mbėshtetur anėtarėsimin e shpejt tė Serbisė dhe Malit tė Zi nė Kėshillin e Evropės, shpreh besimin se ky hap do t'i shėrbejė nxitjes sė reformave demokratike tė vendit fqinj, si dhe forcimit tė frymės sė bashkėpunimit, paqes dhe stabilitetit afatgjatė nė rajon.
 
 
Policia serbe ka vrarė tė tė dyshuar pėr organizimin dhe kryerjen e vrasjes sė Gjingjiqit
 
Beograd, 28 mars 2003 - Policia ka vrarė dy nga krerėt e bandės kriminale tė Zemunit - Dushan Spasojeviq, tė quajtur "Shiptar" dhe Mile Lukoviq, tė quajtur "Kum" - gjatė pėrpjekjes pėr arrestimin e tyre.
 
Nė njė komunikatė tė Qeverisė serbe thuhet se arrestimi i tyre nuk ka qenė i mundur pėr shkak se kishin bėrė rezistencė tė armatosur.

Spasojeviq dhe Lukoviq kanė qenė tė dyshuar pėr organizimin dhe kryerjen e atentatit ndaj kryeministrit serb Zoran Gjingjiq.
 
 
Bagdadi vazhdon tė bombardohet me projektile kryqėzore
 
Bagdad, 28 mars 2003 – Njė shpėrthim ėshtė dėgjuar sot (tė premten) nė qendėr tė Bagdadit dhe disa tė tjera nė periferi tė qytetit, kurse mbrojtėsit irakianė po shtien nė aeroplanėt dhe pėrpiqen t'i rrėzojnė me zjarr kundėrajror, njofton Rojter sipas dėshmitarėve okularė. "Unė po dėgjoj aeroplanėt luftarakė mbi kokė dhe zjarrin kundėrajror", i ka thėnė Nadim Ladki korrespondentit tė kėsaj agjencie. Qyteti po goditet vazhdimisht nga bombarduesit dhe projektilet kryqėzore, ka thėnė ai.
 
 
Nga fronti i luftės nė Irak
 
Bagdad, 28 mars 2003 - Avionėt e koalicionit bombarduan sot Bagdadin, ndėrsa forcat tokėsore po i afrohen edhe mė shumė kryeqytetit, pasi aviacioni i tyre u ngadalėsua nga stuhia e shkretėtirės sė dy ditėve radhazi.
 
Bombardimi mė i fundit i Bagdadit, njė nga mė tė rėndėt deri tani, filloi mbrėmė vonė. Dėshmitarėt okularė njoftuan pėr shpėrthime masive nė qendėr tė qytetit dhe nė ndėrtesat qeveritare pėrgjatė lumit Tigėr. Forcat e koalicionit thonė se objektiv i goditjeve ishin qendrat e komunikimit dhe komandės.

Nė jug tė Bagdadit, luftime shpėrthyen nė qytetet Naxhif, Nasirjah dhe Savanah, ku forcat irakiane sulmuan dy autokolona kryesore tė trupave tė koalicinit qė udhėtonin drejt kryeqytetit.
 
 
Bush dhe Bler ritheksuan vendosmėrinė pėr ta fituar luftėn nė Irak
 
Kemp Dejvid, 28 mars 2003 - Presidenti Bush dhe kryeministri britanik Toni Bler thanė se lufta kundėr Irakut po pėrparon ngadalė por pa u ndalur. Dy udhėheqėsit premtuan se Sadam Huseini do tė hiqet nga pushteti. Ata i bėnė gjithashtu thirrje Kombeve tė Bashkuara tė rifillojė njė program i cili lejon shitjen e naftės irakiane pėr tė blerė ushqime pėr popullatėn.

Nė konferencėn e shtypit, qė u zhvillua nė vendpushimin e presidentit Bush nė Kemp Dejvid nė pėrfundim tė bisedimeve, presidenti Bush dhe kryeministri Bler ritheksuan vendosmėrinė e tyre pėr ta fituar luftėn nė Irak. Presidenti Bush tha se forcat aleate po pėrparojnė ēdo ditė e mė tepėr.
 
Ai shtoi se nuk mund tė parashikonte se kur do tė vinte fitorja por theksoi se objektivat e koalicionit po realizohen.

"Ne do tė vazhdojmė deri sa tė kryhet detyra. Pėr mendimin tim nuk ka asnjė kuptim qė tė pėrpiqemi tė vemė afate ose tė shprehim hamendje sepse kjo nuk pėrcaktohet nga koha por nga natyra e vetė punės," tha kryeministri Bler.
 
 
Amerika pėrgatitet pėr luftė tė gjatė
 
Uashington, 28 mars 2003 - Ushtria e Shteteve tė Bashkuara e ka pranuar se rezistenca e fortė qė po bėjnė irakianėt nė qytetet strategjike tė jugut, po e ngadalėson avancimin e forcės amerikano-britanike. Nė pėrgatitje tė njė beteje tė gjatė nė Irak, Pentagoni njoftoi se 120 mijė trupa tė tjera do tė dėrgohen si pėrforcime nė rajonin e Gjirit.

Ndėrkohė, njė njėsit elitar parashutist i ushtrisė amerikane, qė deri tani nuk ka qenė i pėrfshirė nė betejė, ka pėrforcuar forcat amerikane dhe britanike nė jug tė Irakut. Divizioni Parashutist 101 ka luftuar nė Afganistan kundėr Talebanėve dhe al-Kaidės.
 
Komandanti mė i lartė i Ushtrisė Amerikane pėr sulmin tokėsor tha se versioni i njė lufte tė gjatė tani ėshtė mė i mundshėm pas rezistencės sė fuqishme qė trupat kanė hasur nė Irak.
 
 
Luftė "deri nė fund"
 
Bagdad, 28 mars 2003 - Ministri irakian i mbrojtjes Sultan Hashem Ahmed, tha tė enjten nė Bagdad se pret qė forcat amerikano-britanike ta rrethojnė qytetin brenda pesė deri dhjetė ditėve tė ardhshme.
 
Ai u tha gazetarėve nė Bagdad se forcat armike kanė aftėsinė ta rrethojnė qytetin, por se ata do tė pėrballen me luftime rrugė mė rrugė nėse do tė provojnė qė tė hyjnė nė qytet. "Bagdadi do tė jetė i padepėrtueshėm sa tė jenė gjallė bijtė e tij," tha gjenerali."Qėllimi ynė ėshtė qė tė luftojmė deri nė fund".
 
 
Bler thotė se nuk e dinte nėse Sadam Hyseini ėshtė gjallė, i vdekur, i plagosur apo i palėnduar
 
Londėr, 28 mars 2003 – Kryeministri britanik, Toni Bler ka thėnė sot se ai nuk e dinte nėse lideri irakian, Sadam Hyseini, ėshtė gjallė, i vdekur, i plagosur apo i palėnduar, njofton Rojter. "Ne nuk e dimė se ēfarė ėshtė situata nė lidhje me Sadamin. Ne e dimė se ata kanė emituar tė gjitha llojet e figurave, qė do tė tregonin atė", ka shtuar Bler.
 
 
Nė Hongkong merren masa drastike pėr izolimin e epidemisė, SARS
 
Hongkong, 28 mars 2003 - Nė Hongkong janė marrė masa drastike pėr izolimin e epidemisė atipike tė mushkėrive, SARS. Karantinė absolute ėshtė akodruar jo vetėm pėr pacientėt, por edhe pėr rreth 1000 opersonat e tjerė, tė cilėt patėn kontakt me ta.
 
Tė gjithė udhėtarėt janė tė detyruar tė japin shpjegime rreth gjendjes sė tyre shėndetsore. Tė gjitha spitalet vendase do tė furnizohen me njė test tė Universitetit tė Hongkongut, i cili mundėsor identifikimin e sėmundjes edhe sė stadin e saj fillestar.
 
Hongkongu dhe krahina kufitare kineze e Guangdongut konsideorhen si qendra tė epidemisė. Organizata Botėrore e Shėndetsisė numėron deri tani nė tė gjithė botėn 1400 tė sėmurė, 53 vetė kanė gjetur deri tani si pasojė vdekjen.
 
 
Filloi gjykimi i atentatorit tė politikanit tė djathtė holandez, Pim Fortajn
 
Amsterdam, 28 mars 2003 - Sot, dhjetė muaj pas vrasjes sė politikanit tė djathtė populist holandez, Pim Fortajn, filloi nė Amsterdam procesi i gjykimit tė atentatorit tė dyshuar. 33-vjeēari, Folkert fan der Graf pėrsėriti dje para gjykatės deponimin e fajit, tė bėrė mė parė gjatė hetimeve.
 
Ai justifikoi aktin si njė masė parandalimi tė rrezikut, qė Pim Fortajn paraqiste pėr shoqėrinė. I pandehuri sqaroi, se politikani, me parullat e tij tė nxitjes sė urrejtes kundėr tė huajve, tė polarizimit tė shoqėrisė dhe tė sulmimit tė partive holandeze me traditė, kishte zėnė tė fitonte gjithnjė e mė shumė zgjedhės. Nė kėto kushte eleminimi fizik mbetej rruga e vetme e ndalimit tė tij, sqaroi i pandehuri Fan der Graf.
 
 
Dyshime pėr aktivitet terrorist tė njė grupi islamist
 
Karlsruhe, 28 mars 2003 - Nė Gjermani janė shtuar dyshimet pėr aktivitetin terrorist tė njė grupi islamist. "Süddeutsche Zeitung" dhe "Berliner Tagesspiegel" njoftuan, se hetuesit kanė zbuluar nė banesėn e njė afrikanoveriori nė Gelsenkirchen njė program kompjuterik pėr simulimin e navigacionit ajror, njė listė kimikatesh dhe njė manual helmesh.
 
Nė fundjavė, prokuroria federale kishte lėshuar njė urdhėr arresti pėr 32-vjeēarin, e dyshuar pėr krijimin e njė organizate terroriste.
 
 
Japonia lėshoi nė hapėsirė dy satelitė spiunė
 
Tokio, 28 mars 2003 - Nė sfondin e konfliktit pėr programin bėrthamor tė Koresė sė Veriut Japonia njoftohet tė ketė lėshuar nė hapėsirė dy satelitė spiunė. Zėdhėnėsi i Qendrės japoneze tė kėrkimeve nė hapėsirė njoftoi se nisja e raketės transportuese tė satellitėve ishte kryer me sukses.
 
Satelitėt, e prodhuar nė Japoni janė nė gjendje tė dallojnė objkete mė tė vogla se njė metėr. me nidhmėn e tyre, autoritetet japoneze synojnė tė vėzhgojnė programet bėrthamore dhe ato tė prodhimit tė raketave nė Korenė e Veriut.
 
 
Kėshilltari kryesor i Ministrisė amerikane tė Mbrojtjes dha dorėheqje
 
Uashington, 28 mars 2003 - Kėshilltari kryesor i Ministrisė amerikane tė Mbrojtjes, Riēard Perle njoftohet tė ketė dhėnė dorėheqjen. Ai ėshtė njėri prej pėrkrahėsve mė tė flaktė tė luftės nė Uashington, i cili pati ndikim tė madh nė hartimin e strategjisė sė luftės nė Irak.
 
Javėn e shkuar Perle kritikoi ashpėr qėndrimin e OKB-sė dhe NATO-s nė krizėn e Irakut. Dorėheqjn e vet, ai e justifikoi me diskutimin e lindur pėr shkak tė angazhimit tė tij pėr njė ndėrmarrje telekomunikacioni, tė rrezikuar prej falimentimit.
 
 
Forcat paramilitare nė Basra sot hapėn zjarr kundėr civilėve
 
As Sajlia, 28 mars 2003 - Zėdhėnėsi i ushtrisė britanike tha se forcat paramilitare nė Basra sot hapėn zjarr kundėr civilėve qė u pėrpoqėn ta braktisin qytetin.

Roni Mekkurt tha se paramilitarėt irakianė gjuajtėn me mortaja dhe automatikė nė drejtim tė mijėra civilėve, tė cilėt largoheshin nė veri dhe perėndim tė Basrės.
 
 
Forcat irakiane mund tė kryejnė sulme vetėvrasėse
 
Uashington, 28 mars 2003 - Komandanti i trupave tokėsore amerikane nė Gjirin ka thėnė se linjat e gjata furnizuese dhe luftimet e forcave irakiane e kanė ndaluar lėvizjen drejt Bagdadit, dhe ndoshta luftėn mund ta zgjatin edhe mė shumė.

Gjeneral lejtnant Uilliem Uallas i ka deklaruar shtypit amerikan se forcat irakiane janė tė gatshme tė kryejnė sulme vetėvrasėse kundėr forcave mė superiore amerikane dhe britanike.
 
 
Bler tha se lufta pėr pėrmbysjen e Saddam Husseinit do tė marrė kohė
 
Londėr, 28 mars 2003 - Kryeministri i Britanisė Toni Bler tha se lufta pėr pėrmbysjen e Saddam Husseinit do tė marrė kohė, dhe se ajo i ka "momentet e ashpra e tė vėshtira".

Bler tha se Kombet e Bashkuara sot ose nesėr mund ta miratojnė rezolutėn pėr riaktivizimin e programit humanitar naftė pėr ushqim.

Pas bisedimeve me sekretarin e pėrgjithshėm Kofi Anan, Bler tha se kur Kombet e Bashkuara sėrish tė angazhohen nė Irak, kjo "do tė shkaktojė ndryshim tė madh tė qėndrimeve".

Programi, i cili parasheh ndihma nė ushqim pėr 60 % tė irakenėve, u pezullua para fillimit tė luftės nė Irak.
 
 
Dy sisteme Patriot kanė arritur nė qytetin Diarbakir
 
Diarbakir, 28 mars 2003 - Dy sisteme tė tjera mbrojtėse tė NATO-s Patriot kanė arritur nė qytetin Diarbakir, nė juglindje tė Turqisė. NATO tha se dėrgesa e sistemeve Patriot ka pėr qėllim mbrojtjen e Turqisė nga ndonjė sulm i Irakut.
 
 
Uolfovic tha se Turqia ka bėrė "gabim tė madh"
 
Uashington, 28 mars 2003 - Zėvendėssekretari amerikan i Mbrojtjes Pol Uolfovic tha se Turqia ka bėrė "gabim tė madh" kur parlamenti nuk u lejoi trupave amerikane ta shfrytėzojnė territorin e Turqisė pėr tė invaduar Irakun.

Uolfovic tha se megjithatė, Shtetet e Bashkuara kėrkuan shumė nga Turqia, e cila prapėseprapė u dakordua tė lejojė fluturimin e aeroplanėve amerikanė mbi territorin e saj.
 
 
Sllovenia ka lejuar pėrdorimin e hapėsirės ajrore
 
Lubjanė, 28 mars 2003 - Sllovenia e ka lejuar pėrdorimin e hapėsirės ajrore pėr transportin e personelit, pajisjeve dhe ndihmave humanitare nė Irak. Shumica e sllovenėve, tė cilėt tė dielėn votuan pėr tė hyrė nė NATO, e kundėrshtojnė fushatėn ushtarake tė prirė nga Shtetet e Bashkuara nė Irak.
 
 
Sė shpejti fillon spastrimi i minave pėr hapjen e kanalit humanitar nė portin Um Kasėr
 
Kambera, 28 mars 2003 - Zyrtarėt e Mbrojtjes tė Australisė thanė se sė shpejti do tė fillojė spastrimi i minave pėr hapjen e kanalit humanitar nė portin Um Kasėr nė Irakun jugor.

Si porti i vetėm i pėrshtatshėm, Um Kasėr ėshtė i domosdoshėm pėr operacionet ushtarake dhe humanitare.
 
 
Amerikanėt do tė pėrdorin mbi 1 miliardė e 600 milionė dollarė tė e Irakut pėr rindėrtimin e vendit
 
Uashington, 28 mars 2003 - Shtetet e Bashkuara thanė se planifikojnė tė pėrdorin mbi 1 miliardė e 600 milionė dollarė tė konfiskuara nga asetet e Irakut pėr rindėrtimin e vendit pas luftės.

Departamenti i Thesarit tha se mjetet, qė qeveria e Irakut i kishte deponuar nė bankat amerikane, janė "ngrirė" para mė se 10 viteve.

 

Copyright©2000-2003 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.