27.03.2003 - Trepca.net

Lajme

E enjte, 27 mars 2003

 

Pėrmbajtja:

 • Njė vajzė kėrceu nga njė ndėrtesė e Prishtinės dhe vdiq nė vend

 • KE: Nė Kosovė vazhdon pėrforcimi i demokracisė dhe i shtetit tė sė drejtės

 • Kuvendi i Kosovės miratoi nė parim ligjin pėr tatimin mbi pronėn e paluajtshme

 • Deputetėt po diskutojnė pėr projektligjin pėr tatimin mbi pronėn e paluajtshme

 • Mė 3 prill nė nė Prishtinė do tė mbahet konferenca rinore - "Rinia e Kosovės–brenga dhe krenaria"

 • Pjesėtarėt e TMK-sė u kthyen nga trajnimi dyjavor nė Afrikė tė Jugut

 • Njė pjesė e parkut "Gėrmia" afėr Prishtinės dy ditė radhazi ėshtė pėrfshirė nga njė zjarr

 • Apel i Drejtoratit pėr Mbrojtje Civile dhe Emergjencė i Komunės sė Prishtinės

 • Qytetarėt e Kosovės, tė cilėt do tė udhėtojnė jashtė vendit me veturat e tyre do tė kenė disa lehtėsi

 • KE kėrkon nga Shkup t'i japė fund praktikės diskriminuese ndaj Kosovės

 • Sipas Komisionit Evropian, Shqipėria mbetet njė vend me demokraci tė re dhe tė paqėndrueshme

 • Pėrfaqėsuesit e BE-sė dhe tė Departamentit tė Shtetit shfaqėn vizionin pėr Shqipėrinė

 • Shqipėria dhe Bullgaria nėnshkruan nė Tiranė tri marrėveshje nė fushėn e tregtisė, tė transportit dhe tė arsimit

 • Njė grup ushtarakėsh nga Shqipėria tė hėnėn do tė niset pėr njė mision luftarak nė Gjirin Persik

 • Njė aeroplan qė fluturoi nga Prishtina nė Tiranė gjatė aterimit ka dalė jashtė pistes nė Rinas

 • BE do tė vazhdojė tė ndihmojė reformat nė Kosovė

 • "Qelitė antiimperialiste territoriale" marrin pėrsipėr atentatet ndaj makinave amerikane nė Viēencė

 • Shpėrthimet e reja trondisin Bagdadin

 • Nė luftėn e Irakut deri tash janė vrarė 24 ushtarė amerikanė

 • Iraku thotė se deri tash janė vrarė mbi 350 civilė

 • Dhjetėra marinsa amerikanė janė plagosur gabimisht nė njė shkėmbim zjarri

 • Mbi 30 shpėrthime tė fuqishme kanė tronditur Bagdadin sot herėt nė mėngjes

 • Ushtarėt izraelitė kanė vrarė dy policė palestinezė

 • Bush dhe Bler nė takimin e sotėm kanė biseduar pėr strategjinė e luftės nė Irak dhe periudhėn e pasluftės

 • Presidenti Bush pėrgėzon trupat amerikane

 • Parashutistėt amerikanė hapin frontin verior

 • Garda Republikane ndeshet me forcat amerikane

 • Rusia kėrkon ndalimin e luftės nė Irak

 • Shtohet numri i viktimave tė epidemisė SARS

 • Koreja e Veriut kėrcėnon Korenė e Jugut dhe Japoninė

 • NATO dhe shtatė shtete tė Evrops Juglindore dhe Qendrore nėnshkroi marrėveshjet e anėtarėsimit

 • Filloi gjykimi i gjashtė opozitarėve irakianė nė Berlin


 

Njė vajzė kėrceu nga njė ndėrtesė e Prishtinės dhe vdiq nė vend
 
Prishtinė, 27 mars 2003 - Njė vajzė 23-vjeēare, Ganimete Haziri, nga Prishtina vdiq dje pasi diku rreth orės 9:00 tė mėngjesit kishte kėrcyer nga kati i katėrmbėdhjetė i ndėrtesės nė lagjen "Lakėrishte" tė Prishtinės. Shkaktari i kėsaj ngjarjeje tronditėse, u tha se ishte njė konflikt familjar.

"Ende nuk i dimė arsyet e kėsaj ngjarjeje tronditėse, mirėpo kemi dėshmitarėt tė cilėt shpresojmė se do tė na tregojnė se a ishte ngjarja aksidentale apo edhe e kundėrta", tha zėdhėnėsi i policisė sė UNMIK-ut.
 
 
KE: Nė Kosovė vazhdon pėrforcimi i demokracisė dhe i shtetit tė sė drejtės
 
Bruksel, 27 mars 2003 - Komisioni Evropian nė raportin mė tė ri thekson se nė Kosovė po vazhdon tė vihet re njė pėrforcim i demokracisė dhe i shtetit tė sė drejtės, si dhe vėnia nė jetė e reformave nė pėrputhje me kėrkesat e BE-sė.
 
Transferimi kompetencave tek institucionet e Kosovės konsiderohet pozitive dhe thuhet se sfida mė e madhe e kėtyre institucioneve ėshtė qė tė marrin mė shumė pėrgjegjėsi.
 
Nga autoritetet vendore kėrkohet qė mė shumė tė pėrqėndrohen nė marrjen e kėtyre e kompetencave dhe tė mos harxhojnė energji tė sfidojnė administratėn e UNMIK-ut apo nė hapjen e parakohshme tė debateve pėr zgjidhjen e statusit tė Kosovės.

Komisionit Evropian kėrkon nga UNMIK-u qė t'i shbėrbėjė strukturat paralele tė serbėve nė veri tė Mitrovivės, thuhet nė raportin e KE.
 
 
Kuvendi i Kosovės miratoi nė parim ligjin pėr tatimin mbi pronėn e paluajtshme
 
Prishtinė, 27 mars 2003 - Kuvendi i Kosovės me shumicė votash sot miratoi nė parim ligjin pėr tatimin mbi pronėn e paluajtshme, pasi qė mė parė ministri i Ekonomisė dhe Financave Ali Sadria justifikoi para deputetėve se pse duhet tė miratohet ky ligj.

Deputetėt nuk diskutuan raportin pėr gjyqėsinė e Kosovės sepse nuk ishin tė pranishėm pėrgjegjėsit e shtyllės sė parė tė UNMIK-ut. Kėshtu Kuvendi shtyri pėr njė seancė tjetėr shqyrtimin e kėtij raporti.

Nė tė njėjtėn kohė Kuvendi miratoi rendin e ditės sė seancės sė ardhshme, nė tė cilėn duhet tė debatohet pėr punėn njėvjeēare tė Qeverisė sė Kosvės dhe do tė bėhet shqyrtimi i projetligjit pėr bibliotekat.
 
 
Deputetėt po diskutojnė pėr projektligjin pėr tatimin mbi pronėn e paluajtshme
 
Prishtinė, 27 mars 2003 - Nė seancėn e sotme tė Kuvendit tė Kosovės, deputetėt po diskutojnė pėr projektligjin pėr tatimin mbi pronėn e paluajtshme.
 
Paraprakisht ministri i Ekonomisė dhe Financave Ali Sadria paraqiti njė ekspoze, nė tė cilėn tha se miratimi i njė ligji tė tillė ėshtė i rėndėsishėm sepse krijon mundėsi qė komunat tė pėrmbushin e nevojat e veta me vjeljen dhe shrytėzimin e tatimit mbi pronėn e paluajtshme nė territorin e tyre.
 
Sadria tha se ligji do tė jetė nė harmoni me standardet ndėrkombėtare. Ndėrkaq nga ky tatim do tė pėrjashtohen vetėm pronat qė shfrytėzohen nga institucionet vetėqeverisėse, si edhe ato ndėrkombėtare nė Kosovė.

Por nė fillim tė seancės nga rendi i ditės u hoq raporti pėr gjyqėsinė e Kosovės, meqė nuk ishin tė praishėm pėrgjegjesit pėr kėtė fushė.

Nė seancėn e sotme po marrin pjesė tė gjitha grupet e pėrfaqėsuara nė Kuvendin e Kosovės.
 
 
Mė 3 prill nė nė Prishtinė do tė mbahet konferenca rinore - "Rinia e Kosovės–brenga dhe krenaria"
 
Prishtinė, 27 mars 2003 - Mė 3 prill nė mjediset e hotelit "Grand" nė Prishtinė do tė mbahet konferenca rinore me temėn:

"Rinia e Kosovės – brenga dhe krenaria".

Nė kėtė konferencė, pėrpos perfaqėsuesve tė organizatave dhe forumeve rinore, janė ftuar edhe pėrfaqėsues tė lartė ndėrkombėtarė dhe vendorė, si dhe pėrfaqėsues tė institucioneve tė Kosovės.

Njė theks i veēantė nė kėtė konferencė do t'i kushtohet ēėshtjes sė papunėsisė, shkollimit dhe universitetit si dhe fenomeneve negative nė shoqėri qė e rrezikojnė tė ardhmen, si dhe vizioni i rinisė sė Kosovės se si dėshiron ta shohė tė ardhmen e saj dhe tė vendit nė tė cilin jeton.
 
 
Pjesėtarėt e TMK-sė u kthyen nga trajnimi dyjavor nė Afrikė tė Jugut
 
Prishtinė, 27 mars 2003 - Njė njėsi e gardės sė TMK e pėrbėrė nga 26 pjesėtarė ėshtė kthyer dje nė Prishtinė nga trajnimi dyjavor nė Afrikė tė Jugut. Komandanti i TMK-sė, Agim Ēeku kėtė trajnim e cilėsoi si pėrfaqėsim tė denjė tė TMK-sė. Ky ishte trajnimi i tretė me radhė i TMK-sė i mbajtur nė Afrikėn Jugore.

Sė shpejti njė njėsit nga Zona e Kėtėrt e TMK-sė do tė udhėtojė pėr Gjermani nė njė operacion tjetėr profesional.
 
 
Njė pjesė e parkut "Gėrmia" afėr Prishtinės dy ditė radhazi ėshtė pėrfshirė nga njė zjarr
 
Prishtinė, 27 mars 2003 - Njė pjesė e parkut "Gėrmia" nė Prishtinė tash dy ditė e kishte pėrfshirė njė zjarr i fuqishėm, i cili ka arritur tė lokalizohet pas intervenimit tė njėsitit tė zjarrfiksve dhe policisė. Zjarret kanė pėrfshirė edhe pyjet nė fshatrat e Vranidollit dhe tė Hajkobilles.

Shkaktarėt e zjarrit nuk dihen, por dyshohet se vėnia e zjarrit ka qenė e qėllimshme. Lidhur me kėtė kryetari i Asamblesė Komunale tė Prishtinės Ismet Beqiri i ka njoftuar gazetarėt se rreth 14 hektarė tokė janė pėrfshirė nga zjarri dhe ai dyshon se zjarri nuk ėshtė shkaktuar nga fatkeqėsitė natyrore, por nga dora e njeriut.
 
 
Apel i Drejtoratit pėr Mbrojtje Civile dhe Emergjencė i Komunės sė Prishtinės
 
Prishtinė, 27 mars 2003 – Drejtorati pėr Mbrojtje Civile dhe Emergjencė nė KK tė Prishtinės, pėrmes njė komunikate pėr opinion tė nėnshkruar nga drejtori i kėtij Drejtorati, kolonel Zaim Berisha, lėshoi sot njė komunikatė pėr opinion, nė tė cilėn thuhet:
 
"Apelojmė te qytetarėt e Komunės sė Prishtinės qė mbeturinat dhe gjėsendet tjera qė ndizen me qėllim tė pastrimit tė arave dhe oborreve tė tyre, t'i mbajnė nėn kontroll, sepse shkaktar i tyre pėr ndezjen e disa dhjetėra hektarėve tė pyjeve nė territorin e Komunės sė Prishtinės ishin edhe kėto mbeturina tė pakontrolluara nga qytetarėt tanė.
 
Nė territorin e Komunės sė Prishtinės kanė shpėrthyer gjashtė zjarre, me ē’rast janė dėmtuar dhjetėra hektarė me hapėsirė tė pyllėzuar", thuhet nė fund tė komunikatės pėr opinion tė Drejtorisė pėr Mbrojtje Civile dhe Emergjencė tė KK tė Prishtinės.
 
 
Qytetarėt e Kosovės, tė cilėt do tė udhėtojnė jashtė vendit me veturat e tyre do tė kenė disa lehtėsi
 
Prishtinė, 27 mars 2003 - Qytetarėt e Kosovės, tė cilėt do tė udhėtojnė jashtė vendit me veturat e tyre do tė kenė disa lehtėsi. Sė pari nė rast aksidentimi nė cilin do shtet tė Evropės atyre do t'u paguhen tė gjitha dėmet. Nė anėn tjetėr sė shpejti do tė fillojė edhe dhėnia e kartonave tė gjelbėr dhe qytetarėt e Kosovės pa asnjė problem do tė udhėtojnė jashtė vendit.

Tash e tutje veturat me regjistrim KS do tė jenė tė siguruara edhe nė vende tė tjera evropiane.
E tėrė kjo ėshtė rezultat i marrėveshjes mes kompanisė austriake tė sigurimeve AVUS dhe kompanive tė Kosovės tė sigurimeve.
 
 
KE kėrkon nga Shkup t'i japė fund praktikės diskriminuese ndaj Kosovės
 
Bruksel, 27 mars 2003 - Maqedonia ėshtė kritikuar nga Komisioni Evropian pėr shkak se ndjek njė politikė tė dyfishtė doganore tė mallrave me origjinė nga Kosova.
 
Kėshtu, pėr shembull, doganat maqedonase nuk pranojnė futjen e mallrave me taksa tė ulura nė territorin e saj nga Kosova, ndėrkohė qė ajo eksporton nė Kosovė mallra me taksa tė ulura, madje edhe pėr prodhime tė tilla si banane apo kripė deti, qė nuk prodhohen nė Maqedoni.
 
Njė praktikė e tillė diskriminuese duhet marrė fund, theksojnė zyrtarėt e Komisionit Evropian.

Gjithashtu Komisioni Evropian i kėrkon Shkupit shpėrbėrjen e plotė tė formacioneve paramilitare qė vepruan gjatė konfliktit nė kėtė vend.
 
 
Sipas Komisionit Evropian, Shqipėria mbetet njė vend me demokraci tė re dhe tė paqėndrueshme
 
Bruksel, 27 mars 2003 - Komisioni Evropian vė nė dukje se Shqipėria mbetet njė vend me njė demokraci tė re dhe tė paqėndrueshme. Edhe pėrparimet e vėrejtura pas dialogut ndėrmejt forcave politike, rrezikojnė tė zhduken me shpejtėsi nė rast se nė kėtė Shqipėri nuk ngulitet njė kulturė demokratike, e bazuar te koncensusi.
 
E njėjtja gjende vihet re edhe nė funksionin publik. Edhe ato pak pėrparime nė kėtė fushė janė vėnė nė pikėpyetje nga disa emėrime politike dhe nepotike nė disa sektorė jetikė. Korrupsioni i shtrirė dhe krimi i organizuar vazhdojnė tė pėrbėjnė kėrcėnime serioze pėr stabilitetin dhe pėrparimin e vendit.
 
Shqipėria ka dėshmuar aftėsinė e saj nė hartimin e planeve pėr veprim, nė pėrgatitjen e maketeve nė ngritjen e institucioneve tė specializuara me qėllim qė tė pushtojnė korrupsionin.
 
 
Pėrfaqėsuesit e BE-sė dhe tė Departamentit tė Shtetit shfaqėn vizionin pėr Shqipėrinė
 
Tiranė, 27 mars 2003 - Pėrfaqėsuesit e BE-sė dhe Departamentit amerikan tė Shtetit u konsultuan jozyrtarisht nė Tiranė pėr vizionin e tyre pėr Shqipėrinė. Drejtori pėr Ballkanin Perėndimor nė BE Pribe dhe zėvendėskoordinatorja pėr asistencėn e SHBA-ve nė Evropė, Hancen theksuan se anėtarėsimi i Shqipėrisė nė BE dhe nė strukturat evroatlantike ėshtė synimi i tė dyja palėve.
 
Ata e cilėsuan si pėrparėsi luftėn kundėr krimit tė organizuar, korrupsionit dhe trafikimit si dhe njėkohėsisht promovimin e mėtutjeshėm dhe tė vazhdueshėm tė shtetit ligjor. Tė dyja palėt shqyrtuan gjithashtu mėnyrat pėr ta ndihmuar Shqipėrinė pėr tė pėrmbushur detyrimet e veta drejt integrimit tė plotė evropian.
 
 
Shqipėria dhe Bullgaria nėnshkruan nė Tiranė tri marrėveshje nė fushėn e tregtisė, tė transportit dhe tė arsimit
 
Tiranė, 27 mars 2003 - Shqipėria dhe Bullgaria kanė nėnshkruar nė Tiranė tri marrėveshje qė kanė tė bėjnė me zhvillimin e tregtisė sė lirė, pėr modernizimin e transportit dhe njohja e diplomave pėr studentėt e titujve shkencorė pėr profesorėt dhe akademikėt midis kėtyre dy vendeve u nėnshkruan nga ministrat e ekomisė, arsimit dhe transportit tė Shqipėrisė dhe Bullgarisė, nė prani tė kryemiministrave Nano dhe Simeon.

Marrėveshja e tregtisė sė lirė parashikon qė brenda pesė vjetėsh tė dy vendet do tė liberalizojnė tregun industrial dhe tė reduktojnė gradualisht tarifat doganore.
 
Marrėveshja e transportit ndėrkombėtar ka tė bėjė me njohjen dhe zhvillimin e njė sistemi modern tė transportit, duke pėrdorur avantazhin e transportit hekurudhor, rrugor dhe detar. Nė marrėveshjen e tretė mnė fushėn e arsimit parashikohet njohja e diplomave dhe e titujve shkencorė.
 
 
Njė grup ushtarakėsh nga Shqipėria tė hėnėn do tė niset pėr njė mision luftarak nė Gjirin Persik
 
Tiranė, 27 mars 2003 - Njė grup ushtarakėsh nga Shqipėria tė hėnėn do tė niset pėr njė mision nė Gjirin Persik. Ky ėshtė kontigjenti i tretė paqeruajtės shqiptar pas Bosnjes dhe Afganistanit. Kėtė kontigjent e pėrbėjnė 70 ushtarė dhe pesė oficerė tė lartė, qė do tė thotė misioni tremujor nė Irak.

Ky kontigjent do tė jetė nėn komandėn amerikane dhe do tė pėrqėndrohet nė misione tė sigurisė dhe ruajtjes sė objekteve.
 
 
Njė aeroplan qė fluturoi nga Prishtina nė Tiranė gjatė aterimit ka dalė jashtė pistes nė Rinas
 
Tiranė, 27 mars 2003 - Njė aeroplan qė po fluturonte nga Prishtina nė Tiranė gjatė aterimit ka dalė rreth 50 metra jashtė pistes sė aeroportit "Nėna Tereze" nė Rinas. Ngjarja ka ndodhur rreth orės 14:30. Njoftohet se asnjėri nga 20 udhėtarėt qė gjendeshin nė aeroplan nuk janė lėnduar dhe nuk ka pasur dėme materiale.

Pėr fat pjesa e tokės ku kaloi avioni ėshtė me tel, gjė qė e uli ndjeshėm shpejtėsinė e tij dhe ka bėrė tė mundur frenimin nga piloti. Sipas njoftimit tė Ministrisė sė Rendit Publik nuk ka pasur asnjė tė dėmtuar nga pasagjerėt. Nga tė dhėnat e para rezulton se pilotėt nuk kanė mundur tė frenojnė nė kohėn qė do tė merrnin kthesen nė aeroport.
 
 
BE do tė vazhdojė tė ndihmojė reformat nė Kosovė
 
Bruksel, 27 mars 2003 - Komisioni Evropian ka miratuar raportin vjetor tė shteteve ballkanike qė janė pėrfshirė nė procesin e asociim-stabilizimit. Nė kėtė raport theksohet se vendet ballkanike kanė arritur shumė gjatė 12 muajve tė fundit sa i pėrket reformave, pastaj pėrmirėsimi i sigurisė, vendosja e qeverive tė zgjedhura nė mėnyrė demokratike nė tėrė rajonin, rindėrtimi masiv, mbajtja nėn kontroll e inflacionit, rritja e shkėmbimit tregtar dhe sidomos rritja e bashkėpunimit rajonal.

Ndonėse Kosova nuk ėshtė pėrfshirė nė raport tė veēantė, ajo pėrmendet nė raportin pėr Serbinė dhe Malin e Zi. Nė pjesėn e raportit tė KE, ku flitet pėr Kosovėn, theksohet se BE do tė vazhdojė tė ndihmojė reformat nė Kosovė dhe kėrkon qė tė gjithė tė pėrqėndrohen nė reforma, e jo nė debate tė parakoshme pėr statusin final tė Kosovės.
 
Megjithatė theksohet se nė Kosovė po punohet drejt pėrforcimit tė demokracisė dhe sundimit tė ligjit, pėrfshirė kėtu edhe miratimin e normave qė janė kompatibile me ato evropiane. Transferi i kompetencave nė institucionet e Kosovės konsiderohet pozitiv dhe thuhet se sfida mė e madhe e institucioneve ėshtė qė tė marrin mė shumė pėrgjegjėsi.

Nė kėtė raport pastaj theksohet se mekanizmat pėr Kosovėn nė kuadėr tė procesit tė asocim-stabilizimit, kanė pėr qėllim qė Kosova tė pėrgatitet pėr tė hyrė nė BE, pa marrė parasysh se ēfarė do tė jetė statusi i saj final.
 
 
"Qelitė antiimperialiste territoriale" marrin pėrsipėr atentatet ndaj makinave amerikane nė Viēencė
 
Romė, 27 mars 2003 - Grupi i quajtur "Qelitė antiimperialiste territoriale", e afėrt me idetė e Brigadave tė Kuqe ka marrė pėrsipėr atentatet e paradokohshme ndaj makinave amerikane nė qytetin Viēenca tė Italisė.
 
Ky grup gjatė tri ditėve tė fundit ka vendosur bomba ose ka hedhur mjete shpėrthyese ndaj makinave ushtarake amerikane nė bazėn e Viēencės. Ata kėtė e bėnė tė ditur nė afishet qė ia dėrguan gazetės "Xhornale" tė Viēencės.
 
 
Shpėrthimet e reja trondisin Bagdadin
 
Bagdad, 27 mars 2003 - Shpėrthimet e fuqishme dridhėn qendrėn e Bagdadit sot nė mesditė duke shkaktuar tronditje. Korrespondenti Rojterit njofton pėr tri shpėrthime tė fuqishme nga gjuajtjet e aeroplanėve tė luftės. Fill pastaj pasoi njė seri shpėrthimesh nė qendėr tė qytetit.
 
 
Nė luftėn e Irakut deri tash janė vrarė 24 ushtarė amerikanė
 
Uashington, 27 mars 2003 – Departmenti i Mbrojtjes ka identifikuar sot (tė enjten) dy ushtarėt e vrarė tė dielėn nė pritėn, qė iu bė njė konvoji ushtarak dhe kėshtu numri i ushtarėve tė vrarė amerikanė nė luftėn e Irakut ka arritur nė 24 sish, njofton Rojter.
 
Pentagoni ka thėnė se 7 ushtarė amerikanė zyrtarisht konsiderohen tė burgosur lufte, kurse 10 tė tjerė tė zhdukur. Ndėrkaq, deri tė mėrkurėn vonė kėrkoheshin 28 ushtarė amerikanė.
 
Ndėr 24 amerikanėt e vrarė nė luftėn kundėr Irakut, 19 sish janė vrarė nė luftime, ndėrsa pesė kanė humbur jetėn aksidentalisht, kanė thėnė zyrtarėt ushtarakė amerikanė. Ndėrsa, Britania ka njė listė prej 22 ushtarėsh tė saj tė vrarė ose tė zhdukur.
 
 
Iraku thotė se deri tash janė vrarė mbi 350 civilė
 
Bagdad, 27 mars 2003 – Iraku ka thėnė sot (tė enjten) se mbi 350 civilė irakianė, kryesisht gra, fėmijė dhe pleq, janė vrarė qė kur Shtetet e Bashkuara dhe Britania kanė filluar okupimin njė javė mė parė, njofton Rojter.
 
Nė njė konferencė shtypi nė anglisht nė Bagdad, ministri i Shėndetėsisė, Umid Midhat Mubarak, ka akuzuar forcat amerikane dhe britanike se kanė pėrdorur klasterė bomba dhe armė tė tjera pėr tė frikėsuar civilėt dhe pėr t'i maksimalizuar dėmet.
 
 
Dhjetėra marinsa amerikanė janė plagosur gabimisht nė njė shkėmbim zjarri
 
Nasiria, 27 mars 2003 – Dhjetėra marinsa amerikanė janė plagosur gabimisht afėr qytetit jugor irakian Nasiria nė njė shkėmbim zjarri ndėrmjet tyre, njofton AFP.
 
Predha e mortajės, thuhet nė vazhdim tė njoftimit, ka goditur pikėn komanduese tė shtabit tė marinės afėr Nasirisė dhe kėshtu ka plagosur 37 ushtarė, tre syresh nė gjendje kritike dhe dy tė tjerė nė gjendje tė rėndė, kanė thėnė zyrtarėt ushtarakė.
 
 
Mbi 30 shpėrthime tė fuqishme kanė tronditur Bagdadin sot herėt nė mėngjes
 
Bagdad, 27 mars 2003 - Mbi 30 shpėrthime tė fuqishme kanė tronditur Bagdadin sot herėt nė mėngjes. Nė njė transmetim direk tė TV tė Katarit Alxhazira ka mundur tė shihet njė ndėrtesė shumėkatėshe e kapluar nga tymi.
 
Ndėrkaq, rrjeti telviziv CNN njofton se nė mesin e objektivave tė qėlluara ka qenė edhe aeroporti afėr Bagdadit nė tė cilin ndodhen avionėt irakianė MIG, ka thėnė njė pilot amerikan i cili sapo ishte kthyer nė aeroplanbartėsen amerikane "Konstelejshėn".
 
 
Ushtarėt izraelitė kanė vrarė dy policė palestinezė
 
Gaza, 27 mars 2003 - Njė helikopter izraelit ka shkrehur dy raketa nė njė pikė policore palestineze gjatė njė sulmi nė Rripin e Gazės dhe kėshtu ka vrarė dy policė, kanė bėrė tė ditur burimet spitalore palestineze, njofton Rojter.
 
Helikopteri, thuhet mėtej nė njoftim, ka shtėnė pasi policėt palestinezė kanė hapur zjarr nė ushtarėt izraelitė, tė cilėt janė pėrpjekur tė arrestojnė tre palestinezė nė qytetin Beit Hanoun nė veri tė Gazės, kanė deklaruar zyrtarėt e armatės izraelite.
 
Ky ėshtė operacioni i parė i armatės izraelite nė Gaza brenda kėtyre 10 ditėve dhe i pari qė kur ka filluar sulmi i udhėhequr nga amerikanėt nė Irak. Sipas burimit palestinez, gjatė kėtij sulmi izraelit janė plagosur edhe gjashtė persona tė tjerė, ndėr tė cilėt edhe disa civilė.
 
 
Bush dhe Bler nė takimin e sotėm kanė biseduar pėr strategjinė e luftės nė Irak dhe periudhėn e pasluftės
 
Uashington, 27 mars 2003 – Presidenti Bush dhe aleati i tij mė i ngushtė, kryeministri britanik, Toni Bler, nė takimin e sotėm (tė sė enjtes) nė Kemp Dejvid, kanė biseduar lidhur me strategjinė e luftės nė Irak dhe kanė shestuar plane pėr periudhėn e pasluftės, njofton Rojter.
 
Nė krye tė axhendės sė dy liderėve ka qenė fushata ushtarake nė tokė, ndihmat humanitare, rindėrtimi i pasluftės dhe roli i Kombeve tė Bashkuara nė kėtė periudhė.
 
Kėta dy burrė shtetes patėn mbrėmė njė darkė shumė tė vogėl shoqėrore nė njė pushimore malore tė Merilendit, rreth 60 mile nga Shtėpia e Bardhė. Seria e takimeve dhe e konferencave tė reja tė shtypit do tė vazhdojnė sot (tė enjten).
 
 
Presidenti Bush pėrgėzon trupat amerikane
 
Uashington, 27 mars 2003 - Presidenti i SHBA-ve Xhorxh Bush, nė njė fjalim tė mbajtur nė Florida, u tha ushtarėve se trupat amerikane qė po pėrparojnė drejt kryeqytetit tė Irakut po ndeshen me disa nga luftėtarėt mė tė egėr tė Sadam Huseinit.
 
"Ushtria jonė po bėn pėrparim nė Irak, megjithatė kjo luftė nuk do tė mbarohjė shpejt. Ndėrsa ata i afrohen Bagdadit, njėsitė tona tė luftimit po hasin elementėt mė tė dėshpėruar tė njė regjimi qė ka marrė fund", tha presidenti.

Presidenti Bush tha se njėsitė e Gardės Republikane qė mbrojnė kryeqytetin e Irakut janė tani nėn "njė sulm tė drejpėrdrejtė dhe intensiv", siē tha ai.

Presidenti Bush tha se nuk mund ta parashikojė sesa do tė zgjasė lufta, por ėshtė i sigurt se po vjen dita e larjes sė hesapeve pėr udhėheqėsin e Irakut. "Ēdo ditė e mė shumė Saddam Husseini po e humbet kontrollin mbi Irakun. Ēdo ditė e mė shumė populli i Irakut po i afrohet lirisė" tha presidenti amerikan Bush.
 
 
Parashutistėt amerikanė hapin frontin verior
 
Bagdad, 27 mars 2003 - Rreth 1000 ushtarė amerikanė kanė zbritur me parashuta nė veri tė Irakut dhe kanė marrė nėn kontroll njė fushė aviacioni tė rėndėsishme. Ky ėshtė dislokimi mė i madh i forcave amerikane nė veri tė Bagdadit dhe shihet si hapja e mundshme e frontit verior nė luftėn kundėr regjimit tė Sadam Huseinit.
 
Parashutistėt u hodhėn nga aeroplanėt transportues qė fluturuan ulėt nė territorin e kontrolluar nga Kurdėt, afėr qytetit tė Irbilit. Me tė prekur tokėn, ushtarėtt amerikanė rrethuan njė aeroport nė pėrgatitje tė pritjes sė aeroplanėve transportues qė do tė sjellin tanke dhe mjete tė tjera.
 
Forcat speciale amerikane po operojnė nė veri tė Irakut nė Bashkėpunim me autoritetet kurde nė kėtė rajon autonom.
 
 
Garda Republikane ndeshet me forcat amerikane
 
Bagdad, 27 mars 2003 - Iraku thotė se njėsite elitė tė Gardės Republikane pėr herė tė parė janė ndeshur direkt me forcat avancuese amerikane nė jug tė Bagdadit. Njėsitet irakiane kanė shfrytėzuar shtėrngatat e rėrės si mbulesė pėr tė ndėrmarrė sulme kundėr pozitave amerikane.

Irakianėt thonė se njė numėr tankesh dhe makinash tė blinduara amerikane janė shkatėrruar. Megjithatė, zyrtarėt amerikanė thonė se kėto njoftime nuk janė tė vėrteta. Gjithashtu ka patur luftime edhe pėrreth qytetit Nasirijah ku avionė amerikanė kanė bombarduar pozitat amerikane.
 
Ndėrsa mė poshtė nė jug, njė forcė irakiane me rreth 120 makina tė blinduara ka dalur nga qyteti i rrethuar Basra. Avionė amerikanė dhe britanikė kanė bombarduar kolonėn ndėrsa ajo po shkonte nė drejtim tė gadishullit Al-Fao.
 
 
Rusia kėrkon ndalimin e luftės nė Irak
 
Moskė, 27 mars 2003 - Ministri i jashtėm rus Igor Ivanov dhe sekretari i pėrgjithshėm i Kombeve tė Bashkuara Kofi Anan kanė shpreh brengosjen e tyre pėr situaten humanitare ne Irak.
 
Ivanov dhe Anan kanė zhvilluar njė bisedė telefonike, ku temė kresore e bisedės ishte situata nė Irak, e cila ėshtė shqyrtuar nė mbledhjen e djeshme tė Keshillit te Sigurimit.
 
Tė dy bashkbėsiduesit jane pajtuar qė OKB-ja ta marrė rolin kryesor nė rregullimin e situatės gjatė kohės sė pasluftės nė Irak.
 
 
Shtohet numri i viktimave tė epidemisė SARS
 
Pekin, 27 mars 2003 - Numri i viktimave tė epidemisė SARS ėshtė shumė mė i lartė nga ē'mendohet. Autoritetet kineze njoftuan se deri tani, prej sėmundjes sė panjohur tė mushkėrive kanė gjetur vdekjen 34 vetė.
 
Nga sindromi akut i bllokimit tė rrugėve tė frymėmarrjes, sipas Organizatės Botėrore tė Shėndetsisė kanė vdekur jashtė kufijve kinezė 19 vetė.
 
Organizata supozon se sėmundja buron prej krahinės kineze Kuangdong. Mjekėsia duket tė ketė arritur ndėrkohė pėrparimet e para - tani thuhet se po zhvillohen provat e para tė kurės.
 
 
Koreja e Veriut kėrcėnon Korenė e Jugut dhe Japoninė
 
Phenian, 27 mars 2003 - Nė shenjė proteste ndaj manovrave ushtarake nė Korenė e Jugut, Koreja e Veriut kėrcėnoi me ndėrprerjen e marrėdhėnieve kufitare.
 
Agjensia koreanoveriore, KCNA njoftoi, se qeveria do tė ndėrpresė dėrgimin e oficerėve nė takimet e planifikuara pėr t'u zhvilluar nė pikėkalimin kufitar tė Panmujonit me njėsitė ndėrkombėtare, tė drejtuara nga amerikanėt.
 
Korea e Veriut paralajmėroi edhe Japoninė pėr pasojat e lėshimit tė njė sateliti spiun. Nėse kjo do tė nbdosdhė, japonia do tė shkaktojė shketėrrimien vet, citon agjensia koreanoveriore e lajmeve burimet qeveritare.
 
 
NATO dhe shtatė shtete tė Evrops Juglindore dhe Qendrore nėnshkroi marrėveshjet e anėtarėsimit
 
Bruksel, 27 mars 2003 - NATO dhe shtatė shtete tė Evrops Juglindore dhe Qendrore nėnshkruan marrėveshjet e anėtarėsimit. Fjala ėshtė pėr ish-republikat sovjetike, Estoni, Letoni dhe Lituani si dhe pėr Bullgarinė, Slloveninė dhe Sllovakinė. Nė ceremoninė e rastit morėn pjesė ministrat e jashtėm tė shtatė shteteve pėrketėse.
 
Sekretari i Pėrgjithshėm i NATO-s, Xhorxh Robertson bėri fjalė pėr njė kthesė nė historinė e unifikimit tė Evroėės. Pranimi do tė pėrfundojė nė maj 2004, pas ratifikimit tė zgjerimit nga 19 parlamentet e vendeve pjesėtare.
 
 
Filloi gjykimi i gjashtė opozitarėve irakianė nė Berlin
 
Berlin, 27 mars 2003 - Nė sfondin e luftės nė Gjirin Persik nė gjykatėn e landit filloi gjykimi i gjashtė opozitarėve irakianė, tė akuzuar pėr dhunim tė ambasadės irakiane nė Berlin. Ata akuzohen tė kenė hyrė mė datėn 20 gusht tė vitit tė shkuar me dhunė nė ndėrtesėn e ambasadės dhe tė kenė pėrdorur forcėn ndaj personelit diplomatik.
 
Policia ndlrhyri atėhehe vetėm disa orė mė pas, duke ia dalė tė lironte pengjet pa pasoja nė njerėz. Mbrojtja e paraqiti aktin si mbrojtje legjitime kundėr regjimit tė sadam Huseinit. Gjykata hodhi gjithssesi poshtė kėrkeėn pėr ndėrprerjen e gjykimit pėr shkaqet tė lidhura me politikėn ndėrkombėtare.

 

Copyright©2000-2003 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.