26.03.2003 - Trepca.net

Nismėtari i Sindikalizmit  tė pavarur Prof. Bajram Gjonbalaj do tė mbetet gjithmonė nė kujtesėn e punėtorėve shqiptarė

 
    
26 mars 2003 / Agim Vuniqi
 
Nė kohėn kur Kosova pėrplitej nė mes tė pavarėsimit dhe lojalitetit, kur thyerjet e brendėshme dhe dilemat gėrryenin trurin por edhe barkun e punėtorisė shqiptare, lindi Sindikata e pavarur. Ishin tė paktė ata qė kontribuan deri nė ēastet e fundit tė jetės pėr njė tė ardhme mė tė mirė tė punėtorisė shqiptare.
 
Baca Bajram edhe pse mė i moshuar se tė tjerėt ishte shembull i vitalitetit dhe freskisė intelektuale, me punė tė palodhėshme shtyente ndėrkombėtarizimin e Sindikatės sė Pavarur tė Kosovės, i jepte fuqi institucionalizimit sindikal. I bėri ballė tė gjitha, dhunėn shovene serbe, i bėri ballė largimit tė punėtorėve, dhe sė bashku me ta pėrjetoi lirinė, qė aq shumė e deshi.
 
Puna dhe vepra e bacės Bajram do tė mbahet mend pėrgjithmonė, ai ka mbetur nė kujtesėn e tė gjithė punėtorėve shqiptarė.

 

   
   
BAJRAM METĖ GJONBALAJ

LINDI NĖ Vuthaj mė 26.01.1934, nė vendlindje e kreu shkollėn fillore, kurse shkollėn e mesme tė Normales (gjenerata e parė) nė Prishtinė, fakultetin filologjik dega gjuhė frenge nė Universitetin e Shkupit, punoi kohė tė gjatė nė arsim por mė sė shumti nė KEK ishte njėri ndėr themeluesit e Sindikatave tė pavarura tė punėtorėve tė KEK-ut.

Vdiq mė 11.03.2003 dhe u varros nė vendlindje. Nė varrim tė tė ndjerit muarėn pjesė njerėzit nga tė gjitha anėt, kishte nga Kosova, Shqipėria si edhe nga Mali i Zi.

Lavdi i qoftė punės dhe veprės sė tij.
 
I qoftė i lehtė dheu i tokės Arbėrore.

 

Copyright©2000-2003 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.