26.03.2003 - Trepca.net

Lajme

E mėrkure, 26 mars 2003

 

Pėrmbajtja:

 • Uesli Klark shpreson se Kosova njė ditė do tė jetė e pavarur

 • Xhejmi Shia thotė se nuk do tė ketė kthim tė forcave serbe dhe nuk do tė ketė ndarje tė Kosovės

 • Procesi i transferimit tė kompetencave nga UNMIK-u nė institucionet e Kosovės shtyhet pėr "ēėshtje teknike"

 • Feler: Kosova ėshtė e sigurt sikur mė parė, sundon ligji dhe policėt e saj veprojnė nė mėnyrė profesionale

 •  “Femrat nė sport” do tė jetė tema e diskutimit tė enjten si pjesė e muajit tė historisė sė grave

 • Ombudspersoni i Kosovės i shkuan kryeadministratorit Shtajner

 • Sami Hamiti zgjedhet nga paneli intervistues kandidat i vetėm pėr kryeshef tė ekzekutivit tė Prishtinės

 • Trupat paqeruajtėse tė KFOR-it dhe policia e UNMIK-ut zhvilluan njė operacion kėrkimi nė fshatin shqiptar Ēabėr

 • Tri shpėrthime kanė ndodhur dje nė kufurin Maqedoni-Kosovė

 • TMK-ja sė shpejti do tė marrė detyra tė reja, tė cilat do t'i kryen nė partneritet me KFOR-in dhe UNMIK-un

 • Maqedonia ratifikoi marrėveshjen me BE-nė pėr statusin e forcave evropiane nė kėtė vend

 • Nė kufirin ndėrmjet Maqedonisė dhe Bullgarisė janė konfiksuar dy kilogramė heroinė

 • Janė ngritur 400 padi penale kundėr personave tė paraburgosur nė Serbi

 • Rezultatet e ekspertizės tė pushkės snajper kanė treguar se Zvezdan Jovanoviq ka vrarė Gjingjiqin

 • Presidenti Moisiu tha se tash pas katėr vjetėsh Kosova ėshtė e lirė dhe Ballkani ėshtė ēliruar nga diktatorėt

 • Zyrtarė tė Ambasadės amerikane nė Shkup thonė se rihapja e kėsaj ambasade ėshtė ēėshtje e nivelit tė sigurisė

 • Zyrtarė tė bashkisė sė Tiranės penguan fillimin e hetimeve financiare

 • Njė grup ushtarėsh shqiptarė pritet tė marrė pjesė sot nė njė stėrvitje ushtarake nė Maqedoni

 • Policia ka arrestuar atentatorin e kryeministrit serb Gjingjiq

 • Qeveria serbe ka shpėrbėrė njėsinė e policisė serbe pėr operacione speciale

 • Bush ka kėrkuar nga Kongresi tė miratojė 75 miliardė dollarė pėr anagazhimet e luftės

 • Brengosje lidhur me situatėn humanitare nė Irak

 • Bler: Lufta nė Irak do tė marrė kohė dhe kėrkon kėmbėngulje

 • Ministri irakian Al-Sahad thotė se forcat irakiane kanė vrarė tetė ushtarė amerikanė apo britanikė

 • Sipas amerikanėve nė Naxhaf janė vrarė 300 ushtarė irakianė

 • Sot mblidhet Kėshilli i Sigurimit

 • Persona tė armatosur kanė vrarė sot njė ish-ministėr tė njė shteti tė Indisė

 • Pas sulmeve ajrore nė Bagdad shihen tė pakten 15 trupa tė djegur

 • Vriten pesė palestinezė nga izraelitėt nė Bregun Perėndimor

 • Bler takohet me Bushin

 • Nė luftimet gjatė natės janė vrarė shumė irakianė

 • Forcat britanike janė ndeshur me rreth 1,000 forca policore irakiane nė hyrje tė Basrės

 • Aeroplanėt amerikanė kanė bombarduar sot njė “kamp terrorist tė al Kaidės nė veri tė Irakut

 • Disa qindra forca irakiane u vranė dje nė jug tė Bagdadit

 • Goditet stacioni televiziv irakian

 • Njoftime pėr kryengritje nė Basra


 

Uesli Klark shpreson se Kosova njė ditė do tė jetė e pavarur
 

Gjeneral, Uesli Klark

   
Uashington, 26 mars 2003 - Edhe ish-komandanti i NATO-s nė kohėn e operacionit tė NATO-s pėr dėbimin e forcave serbe nga Kosova gjenerali Uesli Klark e ka komentuar luftėn pėr ēlirimin e Kosovės. "Isha i sigurt nė sukses", tha Klark nė njė prononcim pėr radion "Blu skaj".
 
Ai tha se ishte i sigurt nė kualitetin e forcave tė Shteteve tė Bashkuara dhe NATO-s gjatė fushatės sė bombardimeve dhe siē tha ishte i bindur se do tė korrim sukses dhe se Millosheviqi shpejt do tė dorėzohet.

"Jam shumė i nderuar qė gjatė jetės sime mu dha rasti t'i ndihmoj popullit tė Kosovės. Shpresoj se Kosova njė ditė do tė jetė e pavarur", tha gjenerali Klark.

Ndėrkaq, duke shfaqur qėndrimin e tij lidhur me fillimin e luftės nė Irak, gjenerali Klark konstatoi se nuk do tė jetė kjo njė luftė sikurse tė tjerat, do tė jetė luftė shumė mė e vėshtirė dhe e paparashikueshme.
 
   
Xhejmi Shia thotė se nuk do tė ketė kthim tė forcave serbe dhe nuk do tė ketė ndarje tė Kosovės
 

Xhejmi Shia

   
Prishtinė, 26 mars 2003 - Drejtori pėr Informim Publik i NATO-s Xhejmi Shia nė njė ligjeratė para studentėve tė Fakultetit Juridik nė Prishtinė ka siguruar popullin e Kosovės se nė kėtė vend nuk do tė ketė kthim tė forcave serbe dhe nuk do tė ketė ndarje tė Kosovės.
 
Ai ka shtuar se dėshira e NATO-s ėshtė qė tė ndėrtohet paqja e qėndrueshme nė Kosovė dhe tė largohet atėherė kur mund tė largohet, ashtu qė pas vete tė lė njė paqe tė qėndrueshme.

Xhejmi Shia u angazhua pėr shpejtimin e kalimit tė pėrgjegjėsive nga ndėrkombėtarėt tek zyrtarėt vendės dhe kjo do t'i mundėsonte udhėheqjes vendore qė tė marrė rol mė aktiv dhe tė ketė ndikim mė tė madh nė proceset vendimtare nė tė ardhmen. Ai foli edhe pėr luftėn kundėr krimit tė organizuar, duke porositur tė rinjtė kosovarė qė ata tė kenė zero tolerancė ndaj dhunės dhe krimit tė organizuar.
  
   
Procesi i transferimit tė kompetencave nga UNMIK-u nė institucionet e Kosovės shtyhet pėr "ēėshtje teknike"
 
Prishtinė, 26 mars 2003 - Procesi i transferimit t kompetencave nga UNMIK-u nė institucionet e Kosovės ėshtė shtyrė pėr njė afat dyjavor, me justfikimin nga ana e UNMIK-ut se ende ka nevojė pėr t'i harmonizuar edhe disa "ēėshtje teknike", u tha nė mbedhjen e sotme tė Qeverisė sė Kosovės.
 
Kryeministri Bajram Rexhepi para mediave tha se nuk e pėrjashton mundėsinė qė nė kėtė shtyrje tė ketė ndikuar qėndrimi refuzues i palės serbe.

Rexhepi tha se qeveria i ka bėrė tė gjitha pėrgatitjet me kohė nė qeveri dhe nėpėr ministri, ndonėse jo qind pėr qind, sepse, siē tha, ky ėshtė proces. "Mirėpo nuk ėshtė asyeja e mospėrgatijes sonė sonė, por ka nevojė qė tė harmonizohen edhe disa ēėshtje teknike nė pėrputhje me Kornizėn Kushtetuese dhe me disa rregullore tė tjera", tha ai.

Procesi i bartjes sė kompetencave ėshtė shumė i ndėrlikuar, tha Rexhepi, dhe afati prej dy javėsh do t'i japė edhe mė shumė kohė qeverisė tė pėrgatitet mė mirė.
 
 
Feler: Kosova ėshtė e sigurt sikur mė parė, sundon ligji dhe policėt e saj veprojnė nė mėnyrė profesionale
 
Prishtinė, 26 mars 2003 - Nė njė raport tė pėrbashkėt pėr njėvjeēare, zyrtarėt e policisė sė UNMIK-ut dhe tė SHPK-sė thanė se statistikat tregojnė se krimi nė Kosovė ėshtė nė stabilizim e sipėr. Policia e UNMIK-ut dhe e SHPK-sė janė duke i siguruar shumė burime degės sė hetuesisė sė krimeve tė zakonshme, tha komisioneri i policisė Shtefen Feler.

Duke komentuar njoftimet e disa mediave vendore pėr sulmet ndaj stacioneve policore nė Prishtinė, pėr kinse patrullimin e forcave serbe nė veri tė Kosovės, Feler tha se nuk janė tė vėrteta kėto spekulime: ekstremistėt islamikė nuk kanė gjuajtur granata ndaj stacioneve policore, dhe nuk ka xhandarmėri serbe nė veri tė Kosovės, nėnvizoi ai.
 
"Kėto nuk janė informacione tė bazuara nė fakte, por neve na pengon se kėto informacione po publikohen dhe po na largojnė nga e vėrteta. Kėto shkrime shkaktojnė te popullata pasiguri dhe frikė", tha Feler. Sipas Felerit e vėrteta ėshtė se Kosova ėshtė e sigurt sikur mė parė, se ligji sundon dhe policėt e saj veprojnė nė mėnyrė efektive dhe profesonale.

Nė lidhje me sulmet ndaj stacioneve policore nė Prishtinė Feler tha se janė arrestuar dy persona.
"Nuk kemi tė bėjmė me sulme politike ose sulme terroriste, por kemi tė bėjmė me disa gangsterė tė cilėt frikohen pėr shkak tė punės sė suksesshme tė cilėn ne e bėjmė kundėr tyre", saktėsoi Feler.

Ndėrkaq kolonel Sheremet Ahmeti, kėshilltar i Komisionerit pėr ēėshtje tė SHPK-sė tha se policia e Kosovės ėshtė e depolitizuar. Kosova e ka territorin e saj, policia ėshtė njė dhe ėshtė e pandashme dhe ėshtė nė shėrbim tė kosovarėve e institucioneve tė Kosovės.
 
 
“Femrat nė sport” do tė jetė tema e diskutimit tė enjten si pjesė e muajit tė historisė sė grave
 
Prishtinė, 26 mars 2003 - Zyra e SHBA-ve dhe Biblioteka Kombėtare e Kosovės vazhdojnė shėnimin njėmujor tė muajit tė historisė sė grave tė enjten, me 27 mars, nė ora 6 pasdite, nė auditoriumin e Bibliotekės Kombėtare, me diskutimin pėr femrat nė sport.

Gjatė historisė femrat shpesh janė konsideruar si shumė “delikate” apo “tė ndieshme” pėr tė marrė pjesė nė sporte tė organizuara. Femrat vazhdimisht e kanė dėshmuar kėtė botėkuptim si tė gabueshėm.
 
Duke luftuar shpesh kundėr stereotipeve, femrat kanė hapur rrugėn nė fusha tė ndryshme sportive, kanė ngazėllyer shikuesit, kanė treguar gatishmėri tė madhe fizike, kanė frymėzuar tė tjerėt por edhe kanė fituar tė holla.

Avokatja Susan Strawn, nga Departamenti i Drejtėsisė, do ta udhėheqė diskutimin e sė enjtes. Zonja Strawn ka punuar me sistemin juridik tė Kosovės qė nga viti i kaluar ndėrsa nė sistemin juridik tė SHBA-ve pėr mė shumė se njė dekadė.
 
Dashuria e saj pėr sporte ka filluar nė fėmijėri kur nė moshėn shtatėvjeēare i ėshtė bashkuar ekipit tė notit, thuhet nė njė njoftim tė Zyrės amerikane nė Prshtinė.
 
 
Ombudspersoni i Kosovės i shkuan kryeadministratorit Shtajner
 
Prishtinė, 26 mars 2003 - Ombudspersoni i Kosovės Marek Novicki i ka dėrguar sot njė letėr kryeadministratorit Mihael Shtajner, dhe ka kėrkuar nga ai qė tė ndėrmarrė hapat e nevojshėm pėr tė siguruar qė autoritetet e policisė tė pėrmirėsojnė bashkėpunimin e tyre me Ombudspersonin.
 
Nė veēanti, Ombudspersoni kėrkoi nga Shtajneri qė tė udhėzojė policinė tė pėrgjegjet nė kėrkesat e vazhdueshme tė Ombudspersonit pėr informata nga autoritetet e policisė, tė cilat mund tė jenė tė rėndėsishme pėr hetimet mbi ankesat qė individė tė ndryshėm i kanė parashtruar Ombudspersonit.
 
Nė disa nga kėto ankesa ėshtė pohuar qė individėt janė keqtrajtuar nga policia e cila i ka ndaluar apo paraburgosur.
 
Nė tė tjerat, ėshtė pohuar qė policia ka dėshtuar tė zhvillojė hetimet mbi krime tjera apo ka dėshtuar qė viktimave tė kėtyre krimeve tė u sigurojė informata rreth hetimeve mbi to. Nė disa nga kėto raste, policia nuk ka pėrfillur kėrkesat e pėrsėritura tė Ombudspersonit pėr periudha kohore deri mė 2 vite.
 
 
Sami Hamiti zgjedhet nga paneli intervistues kandidat i vetėm pėr kryeshef tė ekzekutivit tė Prishtinės
 
Prishtinė , 26 mars 2003 – Sami Hamiti nga njė panel tetė anėtarėsh ėshtė zgjedhur kandidat i vetėm pėr kyeshef ekzekutivi nė Kuvendin komunal tė Prishtinės. Ai ka marrė 119 pikė kundrejt katėr kandidatėve tė tjerė qė kishin mė pak pikė. Sami Hamiti aktualisht ėshtė drejtor i Drejtoratit pėr inspeksion nė KK tė Prishtinės.

Nė mbledhjen e Kuvendit kounal tė Prishtinės qė do tė mahet mė 2 prill, pritet qė kėshillarėt ta thonė fjalėn pėfundimtare me votėn e tyre pėr zgjedhjen e kryesheit tė ekzekutivit.
 
 
Trupat paqeruajtėse tė KFOR-it dhe policia e UNMIK-ut zhvilluan njė operacion kėrkimi nė fshatin shqiptar Ēabėr
 
Zubin Potok, 26 mars 2003 - Trupat paqeruajtėse tė KFOR-it dhe policia e UNMIK-ut zhvilluan njė operacion tė gjėrė kėrkimi nė fshatin Ēabėr, fshat i vetėm shqiptar nė Komunėn e Zubin Potokut.
 
Ky operacion u zhvillua vetėm njė ditė pasi shtypi i Kosovės kishte publikuar raportin se xhandarmėria serbe po vėzhgonte kėtė fshat. Aksioni kishte pėr qėllim konfiskimin e armėve ndėr banorėt shqiptarė, pohuan banorėt e fshatit.
 
Sipas banorėve tė kėtij fshati operacioni ka filluar rreth orės tetė tė mėngjesit tė djeshėm dhe ka zgjatur deri nė orėt e vona tė mbrėmjes. Gjatė operacionit janė kontrolluar 170 shtėpi, por sipas banorėve nuk janė gjetur armė.

Njoftohet se forcat e KFOR-it dhe policia e UNMIK-ut para se tė zhvillonin operacionin nė Ēabėr kanė zhvilluar njė operacion tė ngjashėm nė tri fshatrat serbe pėrreth Ēabrės.
 
 
Tri shpėrthime kanė ndodhur dje nė kufurin Maqedoni-Kosovė
 
Shkup, 26 mars 2003 - Tri granata kanė shpėrthyer dje nė rajonin e fshatit Goshincė, nė kufirin e Maqedonisė me Kosovė, ka njoftuar sot Shtatmadhoria e Armatės maqedoanse.

Nė kėto incidente nuk ka pjesėtarė tė plagosur tė Armatės sė Maqedonisė dhe nuk ėshtė shkaktuar dėm material.

Menjėherė pas incidentit janė marrė masa tė sigurisė, ndėrkohė qė janė njoftuar edhe pėrfaqėsuesit e NATO/KFOR-it dhe tė OSBE-sė nė Maqedoni, njofton MIA nė gjuhėn shqipe.
 
 
TMK-ja sė shpejti do tė marrė detyra tė reja, tė cilat do t'i kryen nė partneritet me KFOR-in dhe UNMIK-un
 
Prishtinė, 26 mars 2003 - Trupat Mbrojtėse tė Kosovės (TMK) sė shpejti do tė marrin detyra tė reja tė cilat do t'i kryejnė nė partneritet me KFOR-in dhe UNMIK-un. Ėshtė ky rezultat i njė takimi qė komandanti i TMK-sė gjenerallajtnant Agim Ēeku kishte me kreun e UNMIK-ut dhe tė KFOR-it si dhe me pėrfaqėsues tė vendeve tė pesėshes.
 
Pjesėmarrėsit e kėtij takimi qė u quajt strategjik, thanė se TMK-sė do t'i caktohen detyra tė reja, tė cilat do tė pėrcaktohen nga gjenerali Ēeku dhe gjenerali Kamings, oficer i UNMIK-ut pėr ndėrlidhje me TMK-nė.
 
Gjenerali Kamings tha se nė kėtė takim nuk ėshtė biseduar pėr statusin e TMK-sė, prandaj as pėr kėrkesėn e gjeneralit Ēeku pėr transformimin e TMK-sė nė forca mbrojtėse tė Kosovės. Ai shtoi se ėshtė arritur pajtimi qė TMK-ja tė kalojė nė kryerjen e detyrave konkrete.

Ndėrkaq, komandanti i KFOR-it, gjeneral Fabio Mini tha se ėshtė me rėndėsi qė TMK po fillon njė fazė tė re tė funksionimit.

"Ne po propozojmė detyra tė reja tė TMK-nė e cila nga ushtrimet dhe pėrgatitjet do tė fillojė funksionimin e vėrtetė pėr tė ofruar shėrbime tė caktuara pėr njerėzit nė Kosovė", tha gjenerali Mini.
 
 
Maqedonia ratifikoi marrėveshjen me BE-nė pėr statusin e forcave evropiane nė kėtė vend
 
Shkup, 26 mars 2003 - Kuvendi i Maqedonisė me 88 vota pro dhe asnjė kundėr, ka miratuar sot Ligjin pėr ratifikimin e Marrėveshjes ndėrmjet Maqedonisė dhe Bashkimit Evropian pėr statusin e forcave evropiane nė kėtė vend.

Misioni duhet tė fillojė mė datėn 31 tė kėtij muaji dhe tė zgjasė deri nė fund tė vitit Ministrja e jashtme maqedonase Ilinka Mitreva ratifikimin e kėtij ligji e ka vlerėsuar njė "etapė tė re nė marrėdhėniet ndėrmjet Maqedonisė dhe BE-sė", duke shtuar se kėto marrėdhėnie pėrfshijnė edhe bashkėpunim nė sferėn e sigurisė, njofton MIA nė gjuhėn shqipe.
 
 
Nė kufirin ndėrmjet Maqedonisė dhe Bullgarisė janė konfiksuar dy kilogramė heroinė
 
Shkup, 26 mars 2003 - Dy kilogramė heroinė janė konfiskuar sot nė vendkalimin Delēevė, nė kufirin ndėrmjet Maqedonisė dhe Bullgarisė. Heroina u zbulua nė njė bunker special tė vendosur nė ndenjėset e fundit tė autobusit me targa tė Shkupit, qė qarkullon nė linjėn Shkup - Stamboll.

MIA njofton se dy vozitėsit e autobusit dhe udhėheqėsi i grupit janė arrestuar dhe se po punohet nė ndriēimin e rastit.
 
 
Janė ngritur 400 padi penale kundėr personave tė paraburgosur nė Serbi
 
Beograd, 26 mars 2003 - Njė zyrtar i Beogradit, Dragan Shutanoviq, ka thėnė se janė ngritur 400 padi penale kundėr personave tė paraburgosur gjatė gjendjes sė jashtėzakonshme nė Serbi dhe se ata mund tė procedohen qė nga dita e sotme (e mėrkurė).
 
Kėto raste nuk janė vetėm nė lidhje me vrasjen e kryeministrit serb Zoran Gjingjiq por edhe me krimin e organizuar, ka thėnė Shutanoviq.
 
 
Rezultatet e ekspertizės tė pushkės snajper kanė treguar se Zvezdan Jovanoviq ka vrarė Gjingjiqin
 
Beograd, 26 mars 2003 - Rezultatet e ekspertizės balistike tė pushkės snajper - hekler-koh G3 - nė mėnyrė tė sigurt kanė treguar se Zvezdan Jovanoviq, ndihmėskomandant i njėisisė speciale, mė 12 mars ka vrarė kryeministrin serb Zoran Gjingjiq, ka njoftuar Ministria serbe e Punėve tė Brendshme.
 
Pushka snajper ėshtė gjetur nė Novi Beograd e fshehur pas kryerjes sė atentatit ndaj Gjingjiqit. Zvezdan Jovanoviq ėshtė i lindur mė 1965 nė Pejė dhe ėshėt arrestuar tė hėnėn.

Nė paraburgim ndodhet edhe kryeshefi i njėsisisė speciale Dushan Mariēiq Gumar.
 
 
Presidenti Moisiu tha se tash pas katėr vjetėsh Kosova ėshtė e lirė dhe Ballkani ėshtė ēliruar nga diktatorėt
 
Tiranė, 26 mars 2003 - Presidenti i Shqipėrisė Alfred Moisiu, duke folur nė njė mbledhje tė Kėshillit tė Sigurimit Kombėtar kėrkoi tė forcohet siguria kombėtare dhe puna e shėrbimeve sekrete. Vetėm nė kėtė mėnyrė, tha Moisiu, mund tė luftohet jo vetėm terrorizmi, por edhe trafiqet.

Ndėrkaq, lidhur me situatėn e krijuar pas ndėrhyrjes ushtarake nė Irak, presidenti Moisiu i pėrkujtoi anėtarėt e Kėshillit tė Sigurimit Kombėtar ndėrhyrjen e armatosur tė udhėhequr nga Shtetet e Bashkuara tė Amerikės katėr vjet mė parė nė Kosovė si njė shenjė e mospajtimit me dhunėn, masakrat, politikėn antihumane dhe brutalitetin e regjimit tė Beogradit. "Tani pas katėr vjetėsh Kosova ėshtė e lirė dhe Ballkani ėshtė ēliruar nga diktatorėt.
 
Janė kėto kujtime historike me vlera tė jashtėzakonshme qė na nxisin mė shumė pėr t'u bashkuar me koalicionin e vullnetit tė udhėhequr SHBA-tė kundėr regjimit diktatorial tė Irakut", tha z. Moisiu. Ai theksoi se Shqipėria ėshtė pjesė e kėtij koalicioni ndėrkombėtar antiterror. Lufta nė Irak ėshtė njė luftė kundėr luftės, luftė pėr paqen, pėr njė botė mė tė sigurtė dhe mė tė lirė.
 
 
Zyrtarė tė Ambasadės amerikane nė Shkup thonė se rihapja e kėsaj ambasade ėshtė ēėshtje e nivelit tė sigurisė
 
Shkup, 26 mars 2003 - Zyrtarė tė Ambasadės amerikane nė Shkup thonė se rihapja e kėsaj ambasade ėshtė ēėshtje e nivelit tė sigurisė dhe jo sepse nuk shihen rreziqe.
 
Njė zyrtar i ambasadės tha se kur nisi lufta nė Irak ėshtė menduar se mbyllja e kėsaj ambasade pėr publikun ishte gjėja mė e mirė qė mund tė bėhej, ngase kishte informacione tė besueshme pėr persona qė synonin tė sulmonin amerikanėt dhe qendrat amerikane nė rajon, pėrfshirė Maqedoninė, si pėrgjigje ndaj fillimit tė konfliktit tė armatosur nė Irak.

Megjithatė, Ambasada amerikane nė Shkup rifilloi dje normalisht shėrbimet e saj pėr publikun. Sido qė tė jetė kjo ambasadė ka kėshilluar qytetarėt amerikanė qė tė jenė tė kujdesshėm pėr tė minimizuar rreziqet pėr sigurinė e tyre personale, tė jenė vigjilentė nė mjediset ku janė, tė menjanojnė turmat e demonstratat.
 
 
Zyrtarė tė bashkisė sė Tiranės penguan fillimin e hetimeve financiare
 
Tiranė, 26 mars 2003 - Zyrtarė tė bashkisė sė Tiranės penguan fillimin e hetimeve financiare nga Komisioni i Parlamentit tė Shqipėrisė. Zyrtarėt e kėsaj bashkie deklaruan se kėrkesa pėr kontroll nuk e kishte vulėn e Parlamentit, nuk ishte paraqitur vendimi i Parlamentit dhe rregullorja pėr kontrollin qė do tė lehtėsonte bashkėpunimin gjatė hetimeve.

Nė anėn tjetėr pėrfaqėsuesit e opozitės deklaruan se ky ishte njė akt i papėrgjegjshėm i bashkiakėve, i urdhėruar nga drejtuesit e lartė tė qeverisė, pėrkatėsisht njė pėrjekje e dėshtuar sipas tyre pėr tė fshehur korrupsionin e bashkisė.
 
 
Njė grup ushtarėsh shqiptarė pritet tė marrė pjesė sot nė njė stėrvitje ushtarake nė Maqedoni
 
Tiranė, 26 mars 2003 - Njė grup prej 41 ushtarėsh shqiptarė pritet tė marrė pjesė sot nė njė stėrvitje ushtarake sė bashku me ushtarė tė Maqedonisė. Kjo stėrvitje pritet tė zhvillohet nė poligonin ushtarak "Krivollak" nė Maqedoni.
 
Kėshtu 41 ushtarė nga Shqipėria do tė marrin pjesė nė stėrvitjen qė do tė zhvillohet sot gjatė sė cilės ushtarėt e tė dy vendeve pritet tė zhvillojnė veprimtari stėrvitore nė kuadėr tė partneritetit pėr paqe.
 
 
Policia ka arrestuar atentatorin e kryeministrit serb Gjingjiq
 
Beograd, 26 mars 2003 - Autoritetet e Serbisė njoftuan se kanė arrestuar personin qė mendohet se ėshtė vrasėsi i ish-kryeministrit serb Zoran Gjingjiq.
 
Kryeministri i ri Zoran Zhivkoviq thotė se policia serbe kanė arrestuar personin me emėr Zvezdan Jovanoviq me nofken "Zveki", i lindur nė vitin 1965 nė Pejė, pėr tė cilin ekspertiza ka dėshmuar se ai mė 12 mars me pushkėn snajper e ka vrarė kryeministrin e Serbisė Zoran Gjingjiq.
 
Jovanoviq ishte zėvendėskomandant i njėsive pėr operacione speciale tė policisė serbe tė njohura pėr shumė krime tė kryera gjatė luftrave nė hapėsirėn e ish-Jugosllavisė, e veēmas nė Kosovė.
 
Pėrveē tij ėshtė arrestuar edhe Sasha Pejakoviq gjithashtu pjesėtar i kėsaj njėsie speciale, i dyshuar se ka marrė pjesė nė mėnyrė direkte nė likuidimin e kryeminstrit serb mė 12 mars nė oborrin e godinės sė qeverisė nė Beograd.

Kryeministri aktual serb tha se policia e ka zbuluar pushkėn me snajper tė fshehur nėn tokė nė lokalitetin Beogradi i Ri me tė cilėn dyshohet se ėshtė vrarė kryeministri Gjingjiq.
 
 
Qeveria serbe ka shpėrbėrė njėsinė e policisė serbe pėr operacione speciale
 
Beograd, 26 mars 2003 - Pas zbulimeve mė tė reja pėr pėrzierje nė vrasjen e kryeministrit serb Zoran Gjingjqi, Qeveria serbe ka vendosur tė shpėrbėjė njėsinė e policisė serbe pėr operacione speciale. Pjesėtarėt e saj urdhėrohen tė dorėzojnė tė gjitha dokumentėt dhe armatimet. Vendimi ka hyrė nė fuqi menjėherė.
 
 
Bush ka kėrkuar nga Kongresi tė miratojė 75 miliardė dollarė pėr anagazhimet e luftės
 
Uashington, 26 mars 2003 - Presidenti i Shteteve tė Bashkuara, Xhorxh Bush ka thėnė se situata e luftės me Iraku ėshtė "fluide" duke i thėnė Kongresit se "ėshtė urgjente nevoja" pėr financimin e luftės. Bush ka kėrkuar nga ligjvėnėsit tė miratojnė 75 miliardė dollarė pėr anagazhimet e luftės.
 
Presidenti amerikan ka thėnė gjithashtu se fushata ushtarake e prirė nga Shtetet e Bashkuara mbetet e pėrqėndruar nė caqet e saja, megjithė rezistencėn e vazhdueshme tė forcave irakiane.

"Koalicioni ynė po bėn avancime tė qėndrueshme. Ne po bėjmė pėrparime tė mira", ka thėnė presidenti amerikan.
 
 
Brengosje lidhur me situatėn humanitare nė Irak
 
Gjenevė, 26 mars 2003 - Disa organizata ndėrkombėtare shfaqėn brengosje lidhur me situatėn humanitare nė Irak, duke tėrehequr vėrejtjen pėr rreziqe serioze pėr shėndetin publik pėr shkak tė reduktimit nė funizime me ujė dhe ndotjes sė ambientit nga djegja e fushave tė naftės.

Inxhinierėt e Kryqit tė Kuq po pėrpiqen tė riparojnė rrjetin e ujit tė dėmtuar nga lufta nė qytetin e Basrės.

Zjarrfiksit kuvajtian kanė shojtur dje njė prej 7 puseve tė naftės qė digjen nė jug tė Irakut.

Ushtarakėt britanikė thanė se ndihma humanitare nė Irak do tė arrij nesėr nė portin jugor Um Kasėr.
 
 
Bler: Lufta nė Irak do tė marrė kohė dhe kėrkon kėmbėngulje
 
Londėr, 26 mars 2003 - Kryeministri britanik, Toni Bler tha se lufta nė Irak do tė marrė kohė dhe kėrkon kėmbėngulje, por pėrsėriti se koalicioni i prirė nga Shtetet e Bashkuara do tė largojė nga pushteti presidentin irakian, Saddam Hussein pėr ta spastruar Irakun nga armėt pėr shkatėrrim nė masė.

Bler tha se forcat amerikano- britanike kanė arritur tek Qerrbelaja, nė jug tė Bagdadit dhe ballafaqohen me divizionin elit, Medina tė Gardės Republikane irakiane. Bler tha se nuk ėshtė pėr t'u befasuar qė trupat e koalicionit hasin nė rezistencė.
 
 
Ministri irakian Al-Sahad thotė se forcat irakiane kanė vrarė tetė ushtarė amerikanė apo britanikė
 
Nasiria, 26 mars 2003 - Zyrtarėt e Irakut thonė se nė provincėn Mutenea, midis Nasirias dhe Basrės janė zhvilluar luftime tė rrepta. Ministri irakian pėr Informim, Said Al-Sahad thotė se nė ato luftime forcat irakiane kanė vrarė tetė ushtarė amerikanė apo britanikė dhe se kanė shkatėrruar rreth 30 automjete tė ndryshme.

"Nė provincėn Mutenea mbrėmė, gjatė natės dhe nė orėt e mėngjesit ka patur luftime shumė tė rrepta kundėr njė konvoji amerikan qė ishte afruar rajonit", tha ministri irakian.

Ai tha gjithashtu se 16 njerėz ishin vrarė dhe 95 plagosur gjatė bombardimeve tė mbrėmėshme nė Bagdad.

Zėdhėnėsi ushtarak irakian, Hazem al-Rawi tha se njė irakian ka bėrė sulmin e parė vetėvrasės nė luftė, duke shpartalluar njė tank dhe vetėveten nė ishullin jugor, Faw.
 
 
Sipas amerikanėve nė Naxhaf janė vrarė 300 ushtarė irakianė
 
Naxhaf, 26 mars 2003 - Informacionet pėr fushėbetejat vazhdojnė tė jenė kontardiktore. Ministria amerikanė ka njoftuar se nė njė betejė 160 kilometra nė jug tė Bagdadit nė afėrsi tė qytetit Naxhaf, janė vrarė 300 ushtarė irakianė.
 
Bėhet fjalė pėr luftimet mė tė rrepte qė nga enjta e javės qė shkoi kur nisi lufta. Stacioni televiziv amerikan CNN ka njoftuar se nė luftime, trupat aleate kanė humbur dy tanksa, por ekuipazhi i tyre ka shpėtuar. Njoftimet pėr humbjen e ushtarve amerikanė nuk janė bėrė tė njohura.
 
 
Sot mblidhet Kėshilli i Sigurimit
 
Nju Jork, 26 mars 2003 - Kombete Bashkuara jane dakorduar se sot mbahet mbledhja urgjente e Keshillit te Sigurimit kushtuar Irakut. Mirėpo nė mesin e vendeve arabe ekziston njė pavendosmėri sa i pėrket insistimit pėr tė kėrkuar miratimin e njė rezolute pėr ndalimin e menjehershem tė operacioneve ushtarake ne Irak. Sipas ambasadorit tė Sirisė nė OKB, 22 vende arabe do tė kėrkojne miratimin e nje rezolute te ketille.
 
 
Persona tė armatosur kanė vrarė sot njė ish-ministėr tė njė shteti tė Indisė
 
Nju Delhi, 26 mars 2003 – Persona tė armatosur tė paidentifikuar kanė vrarė sot (tė merkurėn) nė qytetin Ahmedabad njė ish-ministėr tė njė shteti tė Indisė derisa po kthehej nga shetitja e mengjesit, njopfton UPI.
 
Dy tė armatosur me motoēikleta kanė qėlluar nė gjoks me pesė plumba ministrrin 43-vjeēar Haren Pandija, i cili ka vdekur nė vend. Burimet policore kanė thėnė se z. Pandija mund ta kenė vrarė militantėt muslimanė, ngase ai ka qenė ministėr i brendshėm i shtetit perendimor indian Guajart, ku gjatė trazirave ytė pėrgjakshme religjioze vitin e kaluar kanė humbur jetėn rreth 1,000 muslimanė.
 
 
Pas sulmeve ajrore nė Bagdad shihen tė pakten 15 trupa tė djegur
 
Bagdad, 26 mars 2003 – Tė pakten 15 trupa tė djegur shtrihen nė afėrsi tė zonės sė varfėr tė banimit nė veri tė Bagdadit, qė janė vrarė sot (tė merkurėn) nga sulmet ajrore amerikane nė kryeqytetin irakian, njofton Rojter.
 
"Shihet se dy raketa kanė goditur njė bllok banesash", ka deklaruar njė korrespondent nga distrikti Shaab i Bagdadit. Janė dėmtuar gjithashtu edhe disa shitore dhe apartamente, ndėrsa disa automjete vazhdojnė tė ndizen nė vetvete pa flakė.
 
 
Vriten pesė palestinezė nga izraelitėt nė Bregun Perėndimor
 
Tel Aviv, 26 mars 2003 - Pesė palestineėz janė vrarė nga zjarri izraelit nė Bregun Perėndimor, duke pėrfshirė njė vajzė 10-vjeēare dhe njė djalė 14-vjeēar, tė martėn nė mbrėmje, qė ėshtė incidenti i parė pas njė armėpushimi relativ nė territoret palestineze qė nga fillimi i luftės nė Irak mė 20 mars.

Incidenti ndodhi nė momentin kur komandot izraelite u orvatėn tė arrestojnė dy aktivistė tė kėrkuar tė krahut radikal Hamas.
 
 
Bler takohet me Bushin
 
Londėr, 26 mars 2003 - Kryeministri britanik, Toni Bler, shkon sot nė Shtetet e Bashkuara pėr njė takim me presidentin Bush nė Kemp Dejvid.

Dy udhėheqėsit pritet tė diskutojnė pėrparimin e luftės nė Irak - si dhe planet pėr rindėrtimin e vendit dhe procesin e paqes se Lindjes sė Mesme.

Njė ēėshtje shumė mė e vėshtirė pėr tė cilėn presidenti dhe kryeministri duhet tė pajtohen dakort ėshtė roli i ardhshėm i Kombeve tė Bashkuara nė Iraq.

Bler tha dje se Kombet e Bashkuara duhet tė angazhohen nė njė fazė tė hershme.
Kėtė pikėpamje e ka edhe sekretari amerikan i shtetit, Kolin Pauell.
 
 
Nė luftimet gjatė natės janė vrarė shumė irakianė
 
Bagdad, 26 mars 2003 – Komandantėt amerikanė kanė deklaruar sot (tė merkurėn) se trupat e tyre kanė vrarė nė luftimet gjatė natės afėr qytetit Najaf nė jug tė Bagdadit njė numėr tė madh irakianėsh, ndonėse kėto vrasje nuk mund tė konfirmohen veē e veē, njofton Rojter.
 
Ushtarakėt amerikanė kanė thėnė se afėr qytetit Najaf, 100 mile nė jug tė kryeqytetit, janė zhvilluar luftime rreth dy orė me granata ndėrmjet tankeve amerikane dhe luftėtarėve irakianė. Dhjetėra tanke amerikane kanė mbetur anės lumit pasi irakianėt kanė hedhur nė erė urėn, por atyre u kanė shkuar nė ndihmė shumė tanke tė tjera amerikane, kanė thėnė ushtarėt amerikanė.
 
 
Forcat britanike janė ndeshur me rreth 1,000 forca policore irakiane nė hyrje tė Basrės
 
Basra, 26 mars 2003 – Forcat britanike janė ndeshur me rreth 1,000 forca policore irakiane nė hyrje tė Basrės, njofton AP. Forcat irakiane orvateshin rtė shuanin, siē thuhej, kundėr Sadam Hysenit njė kryengritje civile. “Duket tė ketė shpėrthyer gjatė natės njė kryengritje nė Basra”, ka thėnė sot (tė merkurėn) zėdhėnėsi ushtarak britanez.
 
 
Aeroplanėt amerikanė kanė bombarduar sot njė “kamp terrorist tė al Kaidės nė veri tė Irakut
 
Gjiri Persik, 26 mars 2003 - Aeroplanėt luftarakė amerikanė kanė bombarduar sot (tė merkurėn) njė “kamp terrorist tė al Kaidės nė veri tė Irakut, u ka deklaruar gazetarėve pasi ėshtė kthyer nga misioni i bombardimit lejtnant komandantanti i aeroplanbartėses amerikane “Teodor Ruzvelt”, Mark Brazelton.
 
 
Disa qindra forca irakiane u vranė dje nė jug tė Bagdadit
 
Uashington, 26 mars 2003 - Pentagoni njoftoi se disa qindra forca irakiane janė vrarė pasi trupat amerikane u sulmuan ashpėr dje nė jug tė Bagdadit. Ndėrkohė qė lufta pėr pėrmbysjen nga pushteti tė Sadam Huseinit hyn sot nė ditėn e shtatė, lajmet bėjnė tė ditur se janė zhvilluar protesta kundėr sundimit irakian nė qytetin Basra nė jug tė vendit, qyteti i dytė pėr nga madhėsia.
 
 
Goditet stacioni televiziv irakian
 
Bagdad, 26 mars 2003 - Shtetet e Bashkuara kanė kryer njė sulm nė mėngjes mbi stacionin kryesor televiziv irakian.

Janė shfrytėzuar raketat kruz pėr tė goditur televizionin dhe vendet e tjera tė telekomunikacionit nė Bagdad.

Sinjali i televizionit satelitor tė Irakut ėshtė ndėrprerė nga bombradimet. Por transmetimet vendore, tė cilat nuk emetonin nė kohėn e sulmeve tė mėngjesit - u rikthyen nė eter tre orė mė vonė.
 
 
Njoftime pėr kryengritje nė Basra
 
Basra, 26 mars 2003 - Forcat britanike nė periferi tė Basrės kanė njoftuar se nė qytetin jugor irakian ka nisur njė kryengritje e dhunshme e civilėve ndaj regjimit tė Sadam Huseinit.
 
Gjenerali Peter Uoll, shefi i shtabit nė qendrėn e forcave aleate nė Katar ka konfirmuar se nė Basra ka patur njė kryengritje nė fillimet e saj dhe se trupat britanike 'mezi prisnin' qė tė shfrytėzonin potencialin e kėsaj kryengritjeje.

 

Copyright©2000-2003 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.