24.03.2003 - Trepca.net                                Nė vend tė homazhit

TERRY LLOYD, FJALA E LĖNĖ NĖ MES..., EDHE PĖR NE SHQIPTARĖT 

 

TERRY LLOYD

   
24 mars 2003 / TN / Fatmir TERZIU - Atė kohė kur Ballkani, Europa e mbarė bota mbante me dorė plagėt e Kosovės, nuk mendoj se mund tė ketė shqiptar qė s'e ka fiksuar at portret, atė lajmėtar lirie, atė trim, atė gazetar e reporter tė mrekullueshėm...Terry Lloyd, gazetari me zė nė ekranin anglez pikėrisht nė atė kohė bombash, granatimesh, spastrimesh etnike e varresh masive e nisi fjalėn e tij tė drejtė e tė saktė pėr ne shqiptarėt,pėr tė drejtėn tonė, pėr lirinė e njė trungu tė prangosur pėr vite me rradhė nga diktatorė e diktatura, nga gjakpirės e kasapė tė ēmendur tė Ballkanit tė lashtė...

E qė atėherė gazetari i ITV-sė, gati ishte pėrnatė nė odat tona, nė ēadrat tona nė kampet e pėrvuajtjes sė shekullit tė kaluar, ishte me tė gjithė ne, deri nė ditėn e Madhe tė Kosovės..., deri nė ditėn kur NATO dhe miqtė e pavdekshėm tė shqiptarėve SHBA e UK, i dhanė dushin e fundit tė bombave njeriut qė gjykohet sot nė Hagė pėr krime ndaj njėrėzimit.
  
Atė kohė kur Ballkani, Europa e mbarė bota mbante me dorė plagėt e Kosovės, nuk mendoj se mund tė ketė shqiptar qė s'e ka fiksuar at portret, atė lajmėtar lirie, atė trim, atė gazetar e reporter tė mrekullueshėm...Terry Lloyd, gazetari me zė nė ekranin anglez pikėrisht nė atė kohė bombash, granatimesh, spastrimesh etnike e varresh masive e nisi fjalėn e tij tė drejtė e tė saktė pėr ne shqiptarėt,pėr tė drejtėn tonė,pėr lirinė e njė trungu tė prangosur pėr vite me rradhė nga diktatorė e diktatura, nga gjakpirės e kasapė tė ēmendur tė Ballkanit tė lashtė...

E qė atėherė gazetari i ITV-sė, gati ishte pėrnatė nė odat tona, nė ēadrat tona nė kampet e pėrvuajtjes sė shekullit tė kaluar,ishte me tė gjithė ne, deri nė ditėn e Madhe tė Kosovės..., deri nė ditėn kur NATO dhe miqtė e pavdekshėm tė shqiptarėve SHBA e UK, i dhanė dushin e fundit tė bombave njeriut qė gjykohet sot nė Hagė pėr krime ndaj njėrėzimit.

....Por luftrat janė luftra! Aq mė shumė kur diktarėt bėhen lubi e bisha nė strofkėn e tyre tė shpirtdhėnies. E kur ato, pra luftrat, synojnė thyerjen e prangave dhe lirinė pėr miliona njėrėz tė shtypur, ēudi marrin edhe jetė njėrėzish... Njėrėzish,miq tė mirė tė lirisė.

Njė luftė e egėr, gati me njė moral e situatė tė njėjtė me atė tė Kosovės, qė synon prej ditėsh lirinė e popullit irakien, pėr fat tė keq ia la TERRY LLOYD, fjalėn nė mes. Por Ai zor se mund tė besohet ndryshe. Jo,s'duhet thėnė fjala tjetėr pėr tė... Ai ėshtė diku thellė mes betejės, diku larg mes bombave, ashtu siē e njihnim tė gjithė,ashtu siē duhet t'a njihnim tė gjithė ne gazetarėt, pėr tė marrė lajmin i pari..., lajmin e fitores mbi diktatorin. Po! Ai ėshtė atje...

 

Copyright©2000-2003 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.