OPINIONE

   
24.03.2003 - Trepca.net

Pasojat e njė lufte: qėllimi politik i luftės kundėr Sadamit, Turqia dhe OKB-ja

Prishtinė, 23 mars 2003 / Dr Enver HASANI*
  
   

Raison d’Etat

Nė politkėn e jashtme dhe kurset e gjeostrategjisė, ēėshtja e qėllimit politik tė projektimit tė forcės zė njė vend shumė tė lartė dhe meritor. Vetėm te popujt pa kulturė politike e ushtarake mund tė ndodhė qė forca tė projektohet, pa u ditur paraprakisht qėllimi politik i kėtij projektimi. Historia jonė e viteve tė fundit  ėshtė dėshmitarja mė e mirė pėr kėtė: nga kėrkesat ambicioze pėr Ēamėrinė, ne u kėnaqėm me statusin aktual hibrid tė njė autonomie substanciale, tė cilėn askush nuk di ta definojė me saktėsi. 

Kjo ēėshtje ka preokupuar njerėzimin dhe mendimtarėt, duke nisur nga legalistėt e Kinės sė lashtė e deri nė ditėt e sotme, duke u krijuar kėshtu doktrina nga mė tė ndryshmet. Sot pėr sot, nė rastin qė po diskutojmė, Doktrina Pauell duket tė jetė mė e rendėsishmja pėr ne dhe, pa asnjė dyshim, pėr aktorėt kryesorė tė politkės botėrore, UE-nė, Francėn, Gjermaninė, Rusinė, Kinėn dhe disa vende tė tjera tė Botės sė Tretė.

Nė tė kaluarėn, qėllimi politik i luftės nuk ka qenė interes shtetėror, sė paku jo nė kohėt mė tė reja. Luftėrat janė zhvilluar pėr qėllime dhe teka personale tė sundimtarėve, pa llogaritur aspak interesin qė duhet tė ketė shteti, provinca ose entiteti tjetėr nė emėr tė tė cilėve luftohej formalisht. Kjo ka qenė tipike pėr Mesjetėn.  Nė fakt, nė kėtė periudhė, njerėzve as qė u ka interesuar aq shumė se ushtritė e kujt po luftonin, sepse, duke qenė  jo rrallėherė mercenarė, njerėzve as qė u ka bėrė pėrshtypje se kundėr kujt dhe pse duhej tė luftohej. Vetėm me lindjen e kombeve moderne dhe tė nacionalizmit, shteti dhe interesi shtetėror morėn njė dimension tjetėrfare nga ia qė ishim mėsuar ta shohim. Paqja e Vestfalisė duhet tė jetė fazė e shėnimit tė kthesės nė kėtė drejtim: tashmė nuk mund tė luftohej pėr tekat apo ambiciet personale tė sundimtarit, por pėr atė qė Richelieu e quajti raison d’ etat. Ky term pati pėr qėllim evidentimin e njė koncepti fare tė ri, qė duhej tė pėrdorej si udhėzim pėr ata qė planifikonin dhe bėnin politikėn e jashtme. 

Doktrinat “Pauel” dhe “Bush”

Doktrina e “dėmit zero” ka qenė njė kohė e proklamuar nga SHBA-tė dhe nė Kosovė u realizua me pėrpikėri. Klintoni ka qenė eksponent i kėsaj doctrine, kėshtu qė nė ish -Jugosllavi askush mė shumė se boshnjakėt dhe shqiptarėt e Kosovės nuk e kanė ndier tėrė peshėn e zbatimit praktik tė kėsaj doktrine. Megjithatė, kjo doktrinė nuk ka arritur t’u pėrgjigjet tė gjitha rasteve tė rrezikimit tė interesave nacionale amerikane, siē ėshtė ky i luftės glabale kundėr terrorizmit, i kėtij rreziku mė tė madh, sot pėr sot,  pėr sigurinė dhe stabilitetin e shtetit amerikan dhe botėror. Kjo do tė thotė se, tash e tutje, nevoja e parashikimit tė njė dėmi minimal do tė duhej tė merrej parasysh pėr rastet veēanėrisht tė rėnda. Mu pėr kėtė, prandaj, u formulua ajo qė mė pastaj u quajt “Doktrina Pauell”, fillet e sė cilės patėn filluar nė luftėn e parė kundėr Sadam Hyseinit.   Kjo doktrinė, megjithatė, asnjėherė nuk ka arritur tė zbatohet nė formėn e saj tė pastėr, siē ishte parashikuar nga vetė Kolin Pauell (Colin Poėell) nė fillim tė viteve ’90, kėshtu qė sot kjo doktrinė bashkėjeton me doktrinėn e “dėmit zero”. Momentalisht, nuk ka formė tė pastėr tė strategjisė sė jashtme amerikane, kėshtu qė kjo diktohet nga dinamikat qė zhvillohen nė ambientin e trazuar ndėrkombėtar, i cili karakterizohet me jostabilitet tė paparė si pasojė e proliferimit tė shteteve tė dobėta dhe tė ndihmės qė kėto shtete u japin lėvizjeve globale terroriste.

Esenca e “Doktrinės Pauell”, nė formėn e saj tė pastėr, ėshtė kjo: objektivi duhet tė jetė  i qartė me rastin e projektimit tė forcės; forca qė projektohet kundėr kundėshtarit duhet tė jėtė tejet e madhe dhe mbizotėruese vis-ą-vis palės tjetėr; fitorja ushtarake duhet tė jetė e shpejtė; dėmet duhet tė jenė minimale; dhe, sė fundi, duhet tė ekzistoj njė strategji e qartė dalėse qė nga fillimi. Kėta parametra tė kėsaj doktrine kanė ndryshuar pas sulmeve terroriste tė 11 shtatorit 2001. Kjo pėr faktin se tash, sipas “Doktrinės Bush”, duhet tė bėhen pėrgatitje pėr sulme parandaluese, ngase sulmuesit nuk janė mė vetėm shtetet, por edhe lėvizjet terroriste . Edhe kur ėshtė fjala pėr shtetet, tė cilat i ndihmojnė kėto lėvizje terroriste, fjala ėshtė pėr shtete qė kanė arsenale marramendėse tė armatimit pėr shkatėrrim nė masė dhe, si tė tilla, kanė dėshmuar njė gatishmėri tė lartė pėr t’i pėrdorur kundėr interesave tė sigurisė nacionale dhe kundėr interesave tjera amerikane. Nė vijim tė kėsaj, edhe rreziku qė kanoset tash, nė bazė tė kėsaj doktrine, nuk definohet si minimal, por  si rrezik i  domosdoshėm, pa marrė parasysh pėrmasat, nisur nga fakti se e mira qė synohet me kėtė projektim tė forcės tash,  pra arritja e sigurisė sė shtetit amerikan dhe e qytetarėve tė tij, nuk kanė ēmim. Nė fakt, sulmet barbare tė 11 Shtatorit dhe sjellja e Sadamit mė pastaj kanė treguar se barbarėt llogarisin me mosgatishmėrinė amerikane pėr mbrojtje me ēdo kusht dhe humbjet eventuale. Kėto llogari janė prezente te shtetet si Iraku dhe lėvizjet terroriste shumė mė shumė sesa ėshtė menduar.

Strategjia dalėse

Pika mė kryesore nė ēdo projektim tė forcės ėshtė stragtegjia dalėse, e cila kushtėzohet nga vetė qėllimi politik i pėrdorimit tė kėsaj force. Ta zėmė, nė rastin e Kosovės, ky qėllim politik nuk ka qenė i lidhur me statusin final tė Kosovės, por me rrėnimin e aftėsisė shkatėrruese tė regjimit tė Millosheviēit kundrejt shqiptarėve tė Kosovės, me qėllim tė parandalimit tė regjimit nė Beograd pėr ta pėrdorur pėrtej mase dhunėn fizike kundėr shqiptarėve. Ēėshtja e statusit tė Kosovės, sigurisht se nuk ka qenė qėllim i sulmeve tė NATO-s kundėr Millosheviēit, gjė qė praktikisht do tė thotė ruajtje e status quos territoriale brenda Republikės Federale tė Jugosllavisė (Serbi dhe Mali i Zi), qė nėnkupton edhe lėnien pa prekur tė sovranitetit formal tė kėtij shteti ndaj Kosovės. Nė kėtė kontekst, strategjia dalėse e NATOs ka konsistuar nė krijimin e bazės solide pėr njė proces tė gjatė politik pėr zgjidhjen e statusit final tė Kosovės, qė nėnkupton themelimin e institucioneve demokratike tė qeverisjes dhe ndihmėn qė Kosova tė funksionojė si shoqėri me orientim evro-atlantik. Kur themi proces i gjatė, mendohet se fjala ėshtė pėr  strategji dalėse krejt tė mjegulltė pa ndonjė afatizim konkret tė saj, gjė qė nė praktikė edhe mund tė varet shumė nga faktorėt tjerė, kėshtu qė dalja mund tė bėhet nė ēdo moment, por edhe kurrėn e kurrės, sė paku jo pėr njė gjeneratė njerėzish. Ta marrim kėtu vetėm njė variant tė strategjisė dalėse, varantin e strategjisė dalėse qė mund tė lindė hėpėrhė. Nėse kjo do tė ndodhė, varet jo nga ne, por nga zhvillimet gjetiu. Lufta kundėr Sadamit dhe rezultati i saj  janė njė ndėr faktorėt pėrcaktues nė kėtė drejtim. Nė fakt, ky ėshtė mendimi kolektiv kėtu nė Kosovė, pra mendimi se moskooperimi i OKB-sė me amerikanėt nė luftėn kundėr regjimit tė Sadam Hyseinit do tė ketė pėr pasojė rrėnimin e UNMIK-ut si eksponent i OKB-sė kėtu dhe, rrjedhimisht, krijimin momental tė njė strategjie dalėse qė askush deri dje nuk e ka imagjinuar. Kjo, pėr mendimin tonė, ėshtė krejt iluzore dhe kufizohet me naivitet nė shpjegimin e fenomeneve nė politikėn ndėrkombėtare.Pse?

Anarki apo rend ndėrkombėtar?

Amerika, si fuqi kryesore botėrore, sot pėr sot, nuk ka asnjė interes qė t’i hapė rrugėn anarkisė dhe ērregullimeve nė planin ndėrkombėtar, gjė qė do tė ndodhte sikur tė rrėnohej sistemi i OKB-sė i krijur pas Luftės sė Dytė Botėrore. Ėshtė shumė e vėrtetė se OKB-ja dhe operacionet paqeruajtėse, nė anėn tjetėr, nuk kanė prodhuar stabilitet afatgjatė askund nė botė. Nė njė rast tė vetėm ku supozohet se kjo ka ndodhur, nuk ka qenė rezultat i saj, por i mosaktivizimit tė vetos nga ana e sovjetikėve, pra nė rastin e Koresė mė 1950, dhe kjo nuk ėshtė pėrsėritur kurrė mė. Vetoja e fuqive tė mėdha ka qenė dhe mbetet kyē nė tė gjitha dėshtimet e OKB-sė dhe tė sistemit tė saj tė sigurisė qė nga themelimi deri mė sot. Kjo, nuk ka asnjė dyshim , duhet tė ndryshojė dhe kjo qė po ndodh tash me Irakun nuk ėshtė veēse proces i fillimit tė reformės sė OKB-sė, por jo edhe i rrėnimit tė sistemit tė sigurisė sė krijuar aty, sepse kjo mė sė paku shkon nė dobi tė SHBA-ve. Por, jo vetėm tė tyre. Kjo reformė, si pasojė e shpenzimit tė kredibilitetit tė sistemit tė sigurisė sė OKB-sė, nuk duhet dhe nuk mund tė ketė pėr qėllim rrėnimin e vetė OKB-sė, por revitalizimin e saj duke e bėrė tė aftė pėr t’i pėrballuar sfidat e shekullit XXI. Njė mėnyrė pėr ta bėrė kėtė ėshtė pėrmes futjes nė konkurrencė tė tėrė sistemit tė sigurisė tė krijuar nga OKB-ja, siē ėshėt propozuar nga SHBA-tė pėr Irakun dhe rindėrtimin e tij pas fitores kundėr regjimit tė Sadam Hysenit. Ky rindėrtim, i cili duhet tė demonstrojė tėrė absurditetin  dhe mosefikasitetin e mėnyrės sė administrimit tė instaluar nga ana e OKB-sė, do tė tregojė me siguri se edhe me shumė mė pak mjete mund tė arrihet shumė mė shumė nga sa ėshtė arritur prej OKB-sė qė nga misionet e para tė pasvitit 1945 (misionet nė Greqi e deri te UNMIK-u nė Kosovė). U mor vesh, njė ēmim ėshtė paguar nga ne dhe ruandasit, pse jo edhe nga tė gjithė tė tjerėt, siē janė libanezėt dhe qipriotėt, nigerianėt dhe kongolezėt, mozambianėt dhe nikaraguanėt, etj. etj.  Ēėshtja e vetme qė mbetet pėr diskutim nė rastin e Irakut pas luftės ėshtė ajo qė ka tė bėjė me legjitimitetin e veprimit atje, gjė e cila, jemi tė bindur, se mund tė zgjidhet pėrmes aktivizimit tė mekanizmave regjionalė atje, tė cilat janė treguar mjaft racionalė dhe politkisht tejet tė dobishėm gjatė tėrė pėrgatitjeve pėr luftė kundrė regjimit nė Bagdat (Liga Arabe dhe Konferenca Islamike). Arsyeja kryesore pėr kėtė kooperim dhe pėr racionalizėm aktual pozitiv politik tė kėtyre vendeve qėndron nė faktin se tė gjithė tashmė e kanė tė qartė se fjala ėshtė jo pėr luftė territoresh dhe robėrimin e tė tjerėve, por pėr luftė globale kundėr terrorizimit dhe pėr prodhim tė sigurisė ndėrkombėtare. Ky segment, pra zbulimi se qėllimi politik i luftės kundėr Sadamit nuk ėshtė pėr tė ndėrruar kufij politikė tė territoreve tė shteteve ekzistuese atje, por pėr tė luftuar regjimet qė pėrkrahin terrorizimin dhe qė prodhojnė jostabilitet, sjell  rishikimin e pozicionit turk nė Irakun Verior.  

Turqia nė veri tė Irakut duhet tė mbetet vetėm pėr arsye humanitare

Futja e trupave turke nė veri tė Irakut, pėr tė ndihmuar pjesėn tjetėr tė trupave turke qė atje janė prej kohėsh nė luftėn e tyre kundėr rrezikut kurd, tash merr njė dimension krejt tjetėr. Turqit, mendojmė, nuk duhet tė tejkalojnė mandatin e tyre tė pėrcaktuar nga marrėveshja me amerikanėt, pra nuk duhet qė ta shikojnė problemin kurd me sytė e vjetėr. Arsyet humanitare pėr mbetje aty duhet tė jenė primare pėr ushtrinė turke.  Ēėshtja kurde atje tash merr njė dimension tė ri, i cili lidhet me demokratizimin e Irakut dhe, gradualisht, tė tėrė rajonit ku banojnė kurdėt. Siria, nė kėtė drejtim, ka dhėnė dhe po jep prova tė mjaftueshme se ėshtė nė rrugė tė mirė, kurse regjimi nė Iran ka kohė qė rropatet pėr tė dalė nga trashėgmia e Homeinit dhe integralizmit islamik tė cilin ai e la pas veti. Administrata e tashme amerikane e ka shumė tė qartė se Irani, pa marrė parasysh rrezikun qė paraqet, nuk duhet tė trajtohet si Iraku i Sadamit sepse nė Teheran, megjitahtė,  ka njė opozitė dhe njė dinamikė politike mė tradicionale dhe mė legjitime, kėshtu qė ēdo ndėrhyrje nga jashtė vetėm sa mund t’i homogjenizojė intergralistėt iranianė, ngjashėm si nė rastin e Serbisė. Nė fakt, mėnyra e funksionimit tė nacionalizmit iranian, bazuar nė centralizmin e theksuar tė fesė shiite myslimane, ėshtė krejt e ngjashme me mėnyrėn e funksionimit tė nacionalizmit kishtar serb. U mor vesh, edhe rreziku ushtarak iranian ėshtė mė i vogėl krahasuar me Irakun e sotėm. Nė kėtė kontekst, Turqia, njė vend qė me aq sukses ka imituar dhe kopjuar vlerat e demokracive liberale perėndimore pėr mė shumė se shtatė dekada, ka rrezik tė mbetet lakuriq kundrejt pjesės sė saj tė problemit me kurdėt. Ēdo qėndrim i Ankarasė, i cili beson se intervenimi nė veri tė Irakut ka pėr qėllim pengimin e shkėputjes sė kėtij territori turk dhe krijimin e shtetit kurd aty, ėshtė tmerrėsisht i gabuar sepse ky nuk ka qenė e as nuk mund tė jetė qėllim politik i vetė projektimit aktual tė forcės amerikane kundėr Irakut. Qėllimi i projektimit tė kėsaj force ka qenė dhe mbetet, jo rrėnimi i sovraniteteve territoriale por i celulave dhe i rrjeteve terroriste, tė krijuara nga shtetet si Iraku. Kėtij qėllimi i ka shėrbyer shteti turk pėr dekada dhe ka qenė simbol i funksionimit properėndimor tė njė vendi krejt mysliman. Kėtij qėllimi duhet t’i shėrbejė Turqia e sotme. Ndryshe, frika nga zgjidhja demokratike e problemit kurd mund ta ēojė nė qorrsokak politikėn zyrtare nė Ankara sepse demokratizimi i Irakut, me Sirinė dhe Iranin pas veti, sigurisht se ul shumė peshėn specifike politike dhe ndikimin turk nė rrjedhat botėrore, pėrfshirė kėtu edhe NATO-n, roli i sė cilės mbetet pėr t’u rishikuar gjithashtu, nė dritėn e luftės nė Irak. Kjo nėnkupton se edhe Unionin Evropian, tash e tutje, turqit duhet tė shikojnė me sy krejt tjetėr, duke mos provuar lojėn e animit kah “Evropa e vjetėr”. Vetėm rolin e luajtur aq mirė deri sot mund ta luajė Turqia. Asnjė rol tjetėr nuk i shkon, sado qė nė dukje kjo mund tė duket si jo e qėlluar hėpėrhė. Por, tash nė kushte tėrėsisht tė ndryshuara.

Reforma nė Turqi dhe UNMIK-u

UNMIK-u dhe Turqia duhet tė reformohen rrėnjėsisht sepse taksapaguesit amerikanė nuk japin para pėr administrim ndėrkombėtar me shijen e Botės sė Tretė (UNMIK-u), pėrkatėsisht pėr njė Turqi qė nuk di tė pėrballojė  sfidat e shekullit XXI kur ėshtė fjala pėr tė drejtat e njeriut dhe sundimin e ligjit, pa dallim feje, etnie, race apo bindje  politike, tė cilat nuk kanė asnjė lidhje me sovranietetin territorial, ridefinimi i tė cilit as qė mund tė jetė e as qė ėshtė nė axhendėn amerikane, sepse njė gjė e tillė do tė paraqiste vetėvrasje jo vetėm tė shoqėrisė amerikane, por edhe tė njerėzimit si tėrėsi. Me fjalė tjera, shoqrėia amerikane nuk bazohet nė rrėnimin e sovraniteteve territoriale ekzistuese, por nė ridefinimin e tyre sipas kėrkesave tė kohės, tė cilat kėrkesa lidhen me sundimin e ligjit, demokracisė, respektin pėr tė drejtat e njeriut dhe tė minoriteteve. Ndryshe, po tė ishte shoqėria amerikane, siē mendohet kėtu dhe nė Turqi, e bazuar ne vlerat tjera, atėherė do tė ishte shpėrbėrė kaherė nga brenda. Interesi i shoqėrisė amerikane ka qenė dhe mbetet eksternalizimi i vlerave tė asaj shoqėrie nė tėrė botėn. Vetėm kėshtu, pėrmės pranimit tė vlerave liberale tė shoqėrisė amerikane mund tė arrihet stabilitieti afatgjatė ndėrkombėtar. Pėrdormi i forcės ushtarake ka vetėm njė rol tė vėgėl fillestar pėr tė luajtur, aq sa pėr tė neutralizuar si rrezik sigurie dhe si rrezik ushtarak imediat ndonjė pėrpjekje barbare, siē ishte rasti me Afganistanin e Bin Ladenit dhe Irakun e Sadam Hysenit. Pjesa tjetėr ėshtė civilizuese dhe i takon organizmave tė sigurisė ndėrkombėtare qė ta realizojnė kėtė mision tė tyre, kurse tė tjerėt duhet tė ndihmojne. Ndryshe, anarkia mbetet alternativė pėr tė gjithė ne.

 
*Autori ėshtė profesor i sė Drejtės Ndėrkombėtare nė Universitetin e Prishtinės

Copyright©2000-2003 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.