24.03.2003 - Trepca.net

Lajme

E hėne, 24 mars 2003

 

Pėrmbajtja:

 • Kryeparlamentari Daci priti zv.komandantin e KFOR-it Dė Kermabon

 • Shtajner: UNMIK-u tė mėrkurėn do tė bartė kompetencat tek institucionet vendore

 • Prizren: Sali Veseli u dėnua me 10 vjet burgim, tre tė akuzuarit e tjerė - tė pafajshėm

 • Njė nismė pėr asfaltimin e rrugėve rurale nė Tėrnavė, Bellopojė dhe Sharban

 • Forumi Rinor i LDK-sė me moton "Ditėt e shpresės" po shėnon 24 marsin, kur forcat e NATO-s filluan intervenimin kundėr Beogradit

 • KFOR pėrgėnjeshtron pohimet se ka shtuar numrin e pjesėtarėve tė tij pėrgjatė kufirit Kosovė – Shqipėri

 • Qendrėn tregtare nė Pejė e pėrfshiu njė zjarrė i fuqishėm i cili shkaktoi dėme tė mėdha materiale

 • Ende nuk ka tė arrestuar lidhur me sulmet me granata ndaj dy stacioneve tė policisė nė Prishtinė

 • F. Riker thotė se SHBA-tė pavarėsisht nga lufta nė Irak vazhdojnė tė mbesin tė anagazhuara nė Ballkan

 • Boks: Muriqi arrin edhe fitore tjetėr - mposht Tejlorin

 • Nė Prishtinė vdiq aktori i njohur Xhevat Qena

 • Liga Arabe diskuton sot nė Egjipt pėr Irakun dhe palestinezėt

 • Kritika pėr luftėn gjatė ndarjes sė ēmimit Oskar

 • Nė Serbi nė paraburgim ndodhen 1.031 persona

 • Gjenerali kroat Mirko Norac dėnohet me 12 vjet burgim

 • Presidenti maqedonas thotė se vendi i tij ėshtė nė anėn e koalicionit kundėr regjimit tė Sadam Huseinit

 • Ambasada amerikane dhe ajo britanike nė Shkup vazhdojnė tė jenė tė mbyllura pėr publikun

 • Zgjedhjet presidenciale nė Mal tė Zi do tė mbahen mė 11 maj

 • Ēeēenėt votojnė pėr Federatėn ruse

 • Sadam Huseini parashikon pėrsėri fitore tė Irakut

 • Irakun pohon se ka rrėzuar sot dy helikopterė amerikanė

 • Gjashtė vetė kanė vdekur nė aksidentin e njė helikopteri ushtarak amerikan nė Afganistan

 • Komanda amerikane thotė se 12 ushtarė janė zhdukur

 • Bush-Bler: Lufta sipas planit

 • Mohohet roli i Moskės nė shitjen e pajisjeve ushtarake Irakut

 • SHBA kritikojnė Rusinė pėr shitje armėsh Irakut

 • Rusia do tė nga KS tė bėjė vlerėsimin politik dhe legal tė sulmit nė Irak

 • N.Sabri: Qeveria irakiane po e pėrballon me sukses veprimin ushtarak amerikan

 • Njė raketė ka vrarė 5 vetė nė Siri

 • Sllovenėt nė favor tė futjes nė BE e NATO

 • Kapet njė uzinė e dyshimtė kimike

 • Ende herėt tė flitet pėr njė fabrikė me armė kimike

 • Presidenti Bush paralajmėron Irakun tė mos i keqtrajtojė robėrit e luftės

 • Forcat e koalicionit marrin nėn kontroll njė uzinė kimike

 • Bombardime intensive sot nė Bagdad

 • Raketa qė goditi Iranin mund tė jetė lėshuar nga forcat irakiane

 • Kanė filluar luftimet ndėrmjet kurdėve tė Irakut dhe trupave qeveritare

 • Bisedime me zyrtarėt e Turqisė rreth planeve turke pėr dėrgimin e trupave nė Irakun Verior

 • Trupat amerikane janė larguar nga njė bazė logjistike turke nė drejtim tė kufirit me Irakun

 • Forcat irakiane kėrkojnė pėr dy pilotė tė forcave tė koalicionit

 • Bush u ka tėrhequr vėmendjen amerikanėve se nuk duhet tė presin njė luftė tė shkurtėr nė Irak

 • Forcat e koalicionit i janė afruar 160 kilometra kryeqytetit irakian

 • Zyrtarėt amerikanė kanė konfirmuar se njė avion aleat mund tė ketė humbur nė luftimet nė Irak

 • Taha Jasin Ramadan tha dje se irakianėt kanė kapur robėr lufte

 • Njė avion britanik ėshtė rrėzuar me gabim si duket nga bateritė raketore Patriot

 • Nė Kashmir vriten 24 persona


 

Kryeparlamentari Daci priti zv.komandantin e KFOR-it Dė Kermabon
 
Prishtinė, 24 mars 2003 - Kryetari i Kuvendit tė Kosovės, Nexhat Daci priti nė njė takim njohės zėvendėskomandantin e KFOR-it, Iv dė Kermabon dhe bisedoi me tė pėr zhvillimet nė Kosovė, me theks tė veēantė pėr pėrmirėsimin e mėtutjeshėm tė gjendjes sė sigurisė pėr qytetarėt e Kosovės.

Zoti Daci i vlerėsoi tė shkėlqyeshme marrėdhėniet e qytetarėve dhe tė institucioneve tė Kosovės me Forcat e KFOR-it dhe besimin e madh qė kanė ata nė forcat paqeruajtėse nė Kosovė, por shprehu edhe brengosjen e tij qė ende vazhdon tė mos kontrollohet nga forcat ndėrkombėtare dhe vendėse rreth njė e treta e territorit tė Kosovės.
 
Kryeparlamentari i Kosovės e vlerėsoi me efekte negative pėr paqen dhe stabilitetin e Kosovės e tė rajonit bashkimin e komunave me shumicė tė popullsisė serbe nė pjesėn veriore tė Kosovės, qė, u shpreh ai, ka pėr qėllim pėrfundimtar ndarjen e Kosovės. Situatėn, ndėrkaq, tha Daci, e rėndon shumė gjendja e rėndė ekonomike dhe sociale e popullsisė sė Kosovės.

Zėvendėskomandanti i KFOR-it, Dė Kermabon e garantoi kryetarin Daci se KFOR-i ka ardhur nė Kosovė njė njė mision tė pėrbashkėt paqeruajtės dhe pjesėmarrėsit e kėtij misioni do tė jenė unikė nė pėrmbushjen e detyrės.

Tė dy bashkėbiseduesit vlerėsuan domosdoshmėrinė pėr thellimin e bashkėpunimit tė ndėrsjellė, nė interes tė paqes e tė krijimit tė perspektivave pėr zhvillim tė pėrshpejtuar tė Kosovės, thuhet nė njė njoftim nga ky takim.
 
 
Shtajner: UNMIK-u tė mėrkurėn do tė bartė kompetencat tek institucionet vendore
 
Sharr, 24 mars 2003 - Kryeadministratori i Kosovės Mihaal Shtajner vizitoi sot komunėn e Sharrit (ish-Dragashin), ku paraprakisht zhvilloi njė takim me dyer tė mbyllura me kryetarin e komunės Halim Shemsedinin, e pastaj foli edhe para kėshilltarėve tė komunės.
 
Shtajner foli pėr situatėn pėrgjithshme nė Kosovė, duke pėrkujtuar me kėtė rast se si sot, para katėr vjetėve forcat e NATO-s bombarduan objektivat serbe.
 
Atėherė sytė e bvotės ishin drejtuar drejt Kosovės, kurse sot bota e ėshtė drejtuar kah Iraku, prandaj, tha Shtajner duhet shtuar tė gjitha pėrpkjekjet nė terren. Nėse kosovarėt dėshirojnė ta tėrheqin ndihmėn ndėrkombėtare duhet bėrė me dije bashkėsinė ndėrkombėtare se janė kryer detyrat e shtėpisė.

Shtajner gjatė vizitės theksoi prioritetet aktuale, si zhvillimi ekonomik, hapja e vendeve tė reja tė punės, parandalimi i kriminalitetit dhe kurrupsionit, dhe tė gjithė kosovarėve t'u krijohet siguri dhe prosperitet, tha Shtajner, i cili theksoi se Sharri ka pasuri natyrore, por ka edhe mangėsi sepse ėshtė njė vend i izoluar dhe duhet pėrqendruar nė punėt qė i presin qytetarėt.
 
Kjo, tha Shtajner do tė bėhet posi qė UNMIK-u tė mėrkurėn do tė bartė kompetencat tek institucionet vendore. Shtajner vizitoi edhe disa fshatra tė kėsaj komune.
 
 
Prizren: Sali Veseli u dėnua me 10 vjet burgim, tre tė akuzuarit e tjerė - tė pafajshėm
 
Prizren, 24 mars 2003 - Gjykata e qarkut nė Prizren sot shpalli aktgjykimin nė procesin pėr vrasjen e Ekrem Rexhės, komandant "Drinit". Ky proces maratonik gjyqėsor u zhvillua kundėr katėr tė akuzuarve: Sali Veselit, Abit Haziraj, Halil Ēadraku, Xhemail Beqiraj.

Trupi gjykues i ndėrkombėtare nė mungesė tė provave liroi nga aktakuza tre tė pandehur nė kėtė proces: Hazirajn, Ēadrakun dhe Beqirajn, kurse Sali Veseli u dėnua me 10 vjet burgim pėr nixtjen e kryerjes sė vrasjes sė Ekrem Rexhės.
 
Sipas aktakuzės Veseli nė muajin shkurt tė vitit 2000 e ka nxitur Fazli Nezirajn nė shtėpinė e tij nė fshatin Grejkoc pėr ta vrarė Ekrem Rexhėn.

Xhemail Beqiraj u dėnua me njė vit burgim pėr armėmbajtje pa leje, mu si dhe Halil Ēadraku i cili dėnua me 2,5 vjet burgim.

Nė kėtė proces Abit Haziraj u shpall i pafajshėm.
 
 
Njė nismė pėr asfaltimin e rrugėve rurale nė Tėrnavė, Bellopojė dhe Sharban
 
Podujevė, 24 mars 2003 - Qytetarėt e Podujevės kanė marrė njė nismė pėr asfaltimin e rrugėve rurale tė kėsaj komune. Nė kėtė aspekt aktulisht po punohet nė realizimin e njė nisme tė banorėve tė fshatrave Tėrnavė, Bellopojė dhe Sharban.
 
Pėr asfaltimin e rrugės sė kėtyre fshatrave nevojiten rreth 600 mijė euro, ndėrkaq rreth 250 mijė euro deri mė tash janė mbledhur, thotė kryetari i Komisionit pėr asfaltimin e kėsaj rruge, Zenel Podvorica.
 
Ai ka shtuar se kjo iniciativė ėshtė e vetė popullatės.

Nė kėtė projekt do tė participojė edhe Kuvendi Komunal i Prishtinės aq sa i pėrket atij, thotė kryetari i KK tė Prishtinės, Ismet Beqiri.
 
 
Forumi Rinor i LDK-sė me moton "Ditėt e shpresės" po shėnon 24 marsin, kur forcat e NATO-s filluan intervenimin kundėr Beogradit
 
Prishtinė, 24 mars 2003 - Forumi Rinor i LDK-sė me moton "Ditėt e shpresės" me disa aktivitete po shėnon 24 marsin ditėn kur forcat e NATO-s filluan intervenimin ushtarak ajror kundėr regjimit serb.
 
Nėnkryetari i Forumit Rinor tė LDK-sė, Sejdė Tolaj nė njė konferencė me gazetarė ka theksuar se 24 marsi ėshtė njė nga datat mė tė rėndėsishme nė historinė mė tė re tė Kosovės. Ai ka nėnvizuar se mesazhi i tė rinjėve tė LDK-sė ėshtė i qartė: ata i japin pėrkrahje tė fuqishme KFOR-in, Misionit tė SHBA-ve, sigurisė, paqes dhe stabilitetit nė Kosovė dhe nė rajon.

Tolaj ka njoftuar gazetarėt edhe pėr shumė aktivitete tė tjera, qė Forumi Rinor i LDK-sė ka organizuar pėr tė shėnuar 24 marsin. Ai ka bėrė tė ditur se gjatė paraditės sė sotme nė gjithė Kosovėn nė shenjė mirėnjohjeje do tė bėhen vizita nė kampet e KFOR-it.
 
Forumi i Rinisė nė tė gjitha degėt, nė tė gjitha komunat ku ai vepron do t'i vizitojė kėto trupa tė KFOR-it me buēeta lulesh dhe do t'i falenderojė pėr tė gjitha ato qė kanė bėrė dhe po bėjnė edhe sot e kėsaj dite pėr Kosovėn dhe popullin e saj.
 
Ai ka theksuar se sonte nė orėn 18:00 nė Hotelin Grand tė Prishtinės do tė mbahet njė manifestim solemn, ku do tė marrin pjesė personalitetet mė tė larta politike dhe ushtarake tė Kosovės dhe ku pėr kėtė datė tė rėndėsishme do tė flasė presidenti i Kosovės dr. Ibrahim Rugova.
 
Ndėrkaq, nė orėt e mbrėmjes nė Sheshin Skenderbej do tė ketė njė spektakėl me yjet e estradės muzikore.
 
 
KFOR pėrgėnjeshtron pohimet se ka shtuar numrin e pjesėtarėve tė tij pėrgjatė kufirit Kosovė – Shqipėri
 
Prishtinė, 24 mars 2003 - Forcat paqeruajtėse tė Brigadės Shumėkombėshe Jug-Perėndim kanė hedhur poshtė pohimet e dy ditėve tė fundit, nė veēanti ato ku thuhet se KFOR-i ka shtuar numrin e ushtarėve pėrgjatė kufirit tė Kosovės me Shqipėrinė, pas sulmeve ndaj dy stacioneve policore nė Prishtinė.

Zėdhėnėsi i kėtyre forcave Peter Vocniak tha se gjendja nė kufirin Kosovė - Shqipėri ėshtė e zakonshme, prandaj edhe nuk ėshtė paraqitur nevoja pėr shtimin e forcave dhe se paqeruajtėsit ndėrkombėtarė do tė bėjnė gjithė qė ėshtė e mundur pėr tė siguruar kufirin.
 
Ai i quajti tė pavėrteta pohimet pėr shtim tė forcave pėrgjatė kufirit, duke theksuar se KFOR-i ka sistem tė saktėsuar tė fuqisė njerėzore dhe pikave mbikėqyrėse dhe se shtimi i trupave mund tė bėhet nėse paraqitet nevoja. Mirėpo sipas tij, situata ėshtė normale, prandaj ėshtė e panevojshme njė gjė e tillė.

Edhe zyrtarėt e forcave paqeruajtėse nė Prishtinė kanė hedhur poshtė njoftimet pėr shtim tė forcave tė tyre pėrgjatė kufirit me Shqipėrinė pėr siē thuhej pranimin e paligjshėm tė personave shtetasė nga vendet arabe.
 
 
Qendrėn tregtare nė Pejė e pėrfshiu njė zjarrė i fuqishėm i cili shkaktoi dėme tė mėdha materiale
 
Pejė, 24 mars 2003 - Nė orėt e mėngjesit tė djeshėm rreth orės 6:30 njė zjarr i fuqishėm ka pėrfshirė 15 dyqane nė qendrėn e njohur tregtare "Ēarshia e gjatė" nė Pejė. Dyshohet se kėtė zjarr e ka shkaktuar instalimi i vjetruar i energjisė elektrike. Viktima nė njerėz nuk ka, por dėmet materiale janė tė mėdha.
 
 
Ende nuk ka tė arrestuar lidhur me sulmet me granata ndaj dy stacioneve tė policisė nė Prishtinė
 
Prishtinė, 24 mars 2003 - Ende nuk ka tė arrestuar lidhur me sulmet me granata ndaj dy stacioneve tė policisė nė Prishtinė. Zėdhėnėsi i policisė ndėrkombėtare, Beri Fleēėr ka thėnė se policia ka parabargosur disa persona por asnjėri nuk ka pasur tė bėjė me kėtė sulm.
 
Ai ka shtuar se nė kėtė fazė tė hetimeve po bėhen pėrpjekje tė gjenden dėshmitarėt. "Ideja se prapa kėtyre sulmeve ėshtė njė grup terrorist, nuk qėndron", thotė zėdhėnėsi Fleēėr. Megjithatė, sulmet me granata ndaj policisė, por edhe thirrjet e rreshme pėr bomba po shkaktojnė pasiguri te qytetarėt.

Ndėrkohė zyrtarė tė policisė vazhdimisht kėrkojnė nga qytetarėt tė njoftojnė policinė nė mėnyrė qė sulmuesit sa mė shpejt tė arrestohen.
 
 
F. Riker thotė se SHBA-tė pavarėsisht nga lufta nė Irak vazhdojnė tė mbesin tė anagazhuara nė Ballkan
 
Uashington, 24 mars 2003 - Pavarėsisht nga pėrqėndrimi i vėmendjes tek Iraku, Shtetet e Bashkuara tė Amerikės vazhdojnė tė mbesin tė anagazhuara nė rajonin e Ballkanit.
 
Por zėdhėnėsi i Departamentit amerikan tė Shtetit, Filip Riker thotė sė megjithė angazhimin e forcave amerikane nė Irak SHBA-tė vazhdojnė t'i kushtojnė njė vėmendje tė rėndėsishme rajonit tė Ballkanit.
 
Z. Riker thotė se ai nuk parashikon njė pakėsim tė pranisė amerikane nė Ballkan. Ai shtoi se ky rajon mbetet shumė i rėndėsishėm pėr politikėn e jashtme amerikane. SHBA-tė vazhdimisht kanė dėshmuar gatishmėrinė e tyre pėr tė bashkėpunuar me evropianėt dhe me vendet ballkanike pėr vendosjen e qėndrushmėrisė dhe demokracisė nė kėtė rajon.

Duke pėrmendur nė mėnyrė specifike Maqedoninė, ku ai ka shėrbyer pėr disa vite z. Riker tha se Maqedonia nuk ka njė mik mė tė mirė se Shtetet e Bashkuara. Evropianėt tani kanė marrė pėrsipėr misionin ushtarak nė Maqedoni nga NATO-ja.
 
Ky vendim ėshtė mbėshtetur nga SHBA-tė dhe kurrėsesi nuk duhet tė interpretohet si paksim i angazhimit amerikan nė Maqedoni dhe nė Ballkan.

Z. Riker i tha seksionit maqedonisht tė "Zėrit tė Amerikės" se Departamenti i Shtetit i kushton njė vėmendje tė madhe Maqedonisė dhe se ambasadori amerikan nė Shkup, Lorens Batler po punon nė mėnyrė aktive pėr qėndrushmėrinė dhe demokratizimin e atij vendi.

Z, Riker tha se ai nuk ėshtė nė dijeni nėse emri i kryetarit tė BDI-sė Ali Ahmeti ėshtė hequr nga lista e zezė e presidentit amerikan Xhorxh Bush.
 
  
Boks: Muriqi arrin edhe fitore tjetėr - mposht Tejlorin
 
    
Nju Jork, 24 mars 2003 - Elvir Muriqi, i quajtur ndryshe nga mjeshtrit dhe media amerikane e boksit "Kosova Kid" ("Djali i Kosovės"), e deklasoi fare boksierin amerikan Tajuon Tejlor. Meēi ėshtė zhvilluar nė Villa Barone Manor, nė Nju Jork.
 
Elvir Muriqi (25-1) vs. Tajuon Tejlor (21-7-1) nė garėn e boksierėve profesionistė pėr peshėn gjysmė tė lehėt sipas revistės amerikane tė boksit "Vegas-Sports-Betting" pati vetėm njė protogonist.
   
Por duke iu referuar gjithmonė kėsaj reviste me famė pėr boksin, thuhet se bokseri shqiptar Muriqi ka arritur kohėt e fundit rezultate fantastike me ndeshejet nga tė cilat ai klasifikohet nė shkallėn e rezultateve 26 (fitore) 1 (humbje), 16 KB.

Grushtimet e Muriqi e shtrinė nė ring gjatė meēit disa herė boksierin amerikan Tejlor, derisa nė raundin e tretė, pa qenė nevoja e grushtave u desh ndėrhyrja e gjyqtarit tė ndalonte meēin, para "super" grushtave tė papėrmbajtshėm tė Muriqit.
 
 
Nė Prishtinė vdiq aktori i njohur Xhevat Qena
 
Prishtinė, 24 mars 2003 - Nė moshėn 70-vjeēare, mbrėmė nė Prishtinė vdiq aktori i njohur Xhevat Qena, aktor teatri, filmi e televizioni. Si aktori profesionist Xhevat Qena i kaloi disa dekada nė Teatrin Popullor Krahinor, e tani Teatri Kombėtar, ku realizoi njė galeri rolesh nga mė tė ndryshmet. Gjithashtu interpetoi edhe disa role nė film dhe nė TV.
 
 
Liga Arabe diskuton sot nė Egjipt pėr Irakun dhe palestinezėt
 
Kajro, 24 mars 2003 - Nė pėrshtypjen e ngjarjeve nė Irak, sot nė kryeqytetin e Egjiptit do tė mblidhet Liga Arabe. Ministrat e jashtėm tė organizatės me 22 anėtarė do tė flasin ndėr tė tjera pėr luftėn e Irakut dhe pasojat e saj pėr sigurinė e vendeve arabe. Njė temė tjetėr ėshtė gjendja e vėshtirė ekonomike nė zonat e palestinezėve tė pushtuara nga Izraeli.
 
 
Kritika pėr luftėn gjatė ndarjes sė ēmimit Oskar
 
Holuvud, 24 mars 2003 - Regjisori amerikan i filmave dokumentarė, Majkėll Mur, ka kritikuar presidentin Bush gjatė ceremonisė sė dhėnies sė ēmimeve Oskar nė Hollivud.

Ndėrsa pranoi ēmimin qė mori pėr filmin e tij kundėr armėve ("Bowling for Columbine") zoti Mur e quajti zotin Bush njė president fiktiv qė po e dėrgonte Amerikėn nė luftė pėr arsye fiktive. "Ne jemi kundėr luftės, zoti president - T'ju vijė turp!" tha ai.

Zoti Mur u fishkėllye nga shumė vetė nė sallė, por u duartrokit nga tė tjerė.

Mė vonė aktori Adrien Brodi, i cili fitoi ēmmin Oskcar si aktori mė i mirė pėr rolin e tij nė filmin "The Pianist", u duartrokit gjatė dhe nė kėmbė pasi i bėri thirrje sallės tė lutet pėr zgjidhjen e shpejtė tė konfliktit irakian.

Ēmimi Oskar pėr filmin mė tė mirė i shkoi filmit "Chicago" dhe Roman Polanski u shpall regjizori mė i mirė.
Ēmimi pėr aktoren mė tė mirė iu dha Nicole Kidmanit, dhe Ketrin Zeta-Xhons mori ēmimin si aktorja mė e mirė nė rol dytėsor. I njėjti ēmim, por pėr meshkujt, iu dha aktorit Kris Kuper.
 
 
Nė Serbi nė paraburgim ndodhen 1.031 persona
 
Beograd, 24 mars 2003 - Qė nga vrasja e kryeministrit serb Zoran Gjingjiq, policia ka ndaluar 3.438 persona, kurse 1.031 i ka parabugosur. Janė paraqitur 395 kallėzime penale, ndėrkaq 269 persona tė cilėt janė arrestuar i takojnė grupit kriminal tė Zemunit.
 
Gjithashtu ėshtė zbuluar njė sasi e madhe e armėve, bombave, municionit dhe drogės, si dhe pajisje tė tjera.
 
 
Gjenerali kroat Mirko Norac dėnohet me 12 vjet burgim
 
Rijekė, 24 mars 2003 - Njė gjykatė e Rijekės nė Kroaci ka dėnuar me 12 vjet burg gjeneralin Mirko Norac pėr shkak tė vrasjes sė 50 civilėve serbė mė 1991.
 
Gjykata e ka shqiptuat kėtė dėnim pėr shkak se, siē thuhet "grupi i Gospiqit" sė cilit i ka takuar edhe Norac, pa ndonjė arsye ka ekzekutuar civilėt tė cilėt nuk kanė qenė pjesė e forcave tė rebeluara srebe.
 
E njėjta gjykatė Tihomir Oreshkoviqin e ka dėnuar me 15 vjet burgim kurse Stjepan Grandiqin me 10 vjet burgim.
 
 
Presidenti maqedonas thotė se vendi i tij ėshtė nė anėn e koalicionit kundėr regjimit tė Sadam Huseinit
 
Shkup, 24 mars 2003 - Presidenti maqedonas Boris Trajkovski theksoi nė njė intervistė pėr tė pėrditshmen maqedonase "Dnevnik" se vendi i tij ėshtė nė anėn e koalicionit antiterrorist kundėr regjimit tė Sadam Huseinit dhe se pozicioni i Maqedonisė tani ka vetėm dimension politik.
 
Ai ka nėnvizuar se Maqedonia ka pėrcaktur pozicionin e saj nė bazė tė argumenteve tė Shteteve tė Bashkuara se regjimi i Sadam Huseinit pėrbėn rrezik pėr njerėzimin, pėr zhvillimin, pėr paqen dhe stabilitetin nė botė.
 
Trajkovksi citohet tė ketė thėnė se Qeveria e Maqedonisė ka mbėshtetur letrėn e tij dėrguar ditė mė parė presidentit amerikan Xhorxh Bush nė lidhje me pjesėmarrjen e Maqedonisė nė ēarmatimin e Irakut, duke shtuar se nuk ka dilema nė lidhje me ēarmatimin e regjimit tė Sadam Huseinit dhe se ndryshimet midis shteteve nė lidhje me kėtė ēėshtje qėndrojnė nė mėnyrėn, se si mund tė bėhej kjo.
 
 
Ambasada amerikane dhe ajo britanike nė Shkup vazhdojnė tė jenė tė mbyllura pėr publikun
 
Shkup, 24 mars 2003 - Ambasada amerikane dhe Ambasada britanike nė Shkup ende po mbahen tė mbyllura pėr publikun. Ndėrkaq, Mediat maqedonase, theksojnė se hapėsira ajrore e kėtij vendi e ofruar nė rast nevoje pėr koalicionin antiterrorist nuk ėshtė pėrdorur deri tani nga forcat aleate pėr luftėn nė Irak.
 
 
Zgjedhjet presidenciale nė Mal tė Zi do tė mbahen mė 11 maj
 
Podgoricė, 24 mars 2003 - Zgjedhjet presidenciale nė Mal tė Zi do tė mbahen mė 11 maj 2003. Kėto zgjedhje tash po pėrsėriten ngase kandidatėt nė zgjedhjet e para nuk fituan shumicėn e votave tė parapara me ligjin zgjedhor.
 
Nė zgjedhjet e dyta presdienciale do tė jetė Fili Vujanoviqi nga radhėt e "Koalicionit pėr Malin e Zi evropian" tė Gjukanoviqit. Ndėrkaq partitė opozitare nė kėtė vend ende janė nė kėrkim tė kandidatit. Njėri nga kandidatėt e mundshėm ėshtė edhe Bullatoviqi.
 
 
Ēeēenėt votojnė pėr Federatėn ruse
 
Grozni, 24 mars 2003 - Rezultatet e para tė referendumit tė djshėm nė Ēeēeni tregojnė se shumica dėrmuese janė shprehur pėr njė status special nė kuadėr tė Federatės ruse.
 
Madje nga votat e numėruara nga 196 vendvotime, tregojnė se 96 pėr qind janė shprehur pėr kushtetutėn e re tė republikės me tė cilėn Ēeēenia shpallet pjesė integrale e Rusisė me njė shkallė tė vetėqeverisjes.
 
 
Sadam Huseini parashikon pėrsėri fitore tė Irakut
 
Bagdad, 24 mars 2003 - Presidenti irakian Sadam Husein ka mbajtur njė fjalim nė televizion dhe ka thėnė se Iraku do tė dalė fitimtar kundėr forcave amerikano-britanike.

Udhėheqėsi irakian lavdėroi nė mėnyrė tė pėrsėrituar "trimėrinė e ushtarėve irakianė" dhe pėrmendi Divizionin 11 irakian tė kėmbėsorisė dhe Divizionin 45, qė veprojnė nė jug pėrreth portit nė Um Kasėr.

Husein, i cili pėrmendi disa herė pjesė nga Kurani, tha se Iraku po sulmohej nga "forcat e sė keqes" dhe se ushtria e tij do tė triumfonte.

Por ai tha gjithashtu se forcat e tij do tė bėjnė qė lufta tė zgjasė sa mė shumė tė jetė e mundur dhe do t'i zėnė forcat amerikane e britanike nė grackė.
 
 
Irakun pohon se ka rrėzuar sot dy helikopterė amerikanė
 
Bagdad, 24 mars 2003 - Iraku pohon se ka rrėzuar sot dy helikopterė amerikanė "Apaēi" dhe ka zėnė robėr dy pilotė. "Njė grup i vogėl fshatarėsh ka rrėzuar dy Apaēė", ka thėnė ministri irakain i Informacionit Mohamed Saed al Sahhaf. "Ndoshta do tė shfaqim pamje tė pilotėve. TV irakian ka paraqitur vetėm njė pilot tė heliktorit tė rrėzuar, njofton AP.

Ndėrkohė Pentagoni ka bėrė tė ditur se ėshtė zhdukur njė helikopter, duke mos dhėnė detaje tė tjera.
 
 
Gjashtė vetė kanė vdekur nė aksidentin e njė helikopteri ushtarak amerikan nė Afganistan
 
Uashington 24 mars 2003 - Gjashtė vetė kanė vdekur nė aksidentin e njė helikopteri ushtarak amerikan nė Afganistan, ka njoftuar Komanda qendore amerikane. Helikopteri amerikan u rrėzua nė lindje tė Afganistanit ndėrsa ndodhej nė njė mision tė shpėtimit mjekėsor.
 
 
Komanda amerikane thotė se 12 ushtarė janė zhdukur
 
Doha, 24 mars 2003 - Shtabi i Komandės qendrore amerikane nė Doha tė Katarit ka njoftuar sot se katėr ushtarė amerikanė janė plagosur, kurse 12 tė tjerė konsiderohen tė zhdukur gjatė luftimeve rreth Nasirisė. Sipas incizimeve tė Al Xhazirės 12 ushtarė sipas tė gjasave janė ekzektuar, ka bėrė tė ditur gjenerali amarikan Abizeid.
 
 
Bush-Bler: Lufta sipas planit
 
Uashington, 24 mars 2003 - Pavarėsisht nga luftimet e ashpra tė fundit dhe humbjet nė radhėt ushtarėve, presidenti Xhorxh Bush dhe kryeministri britanik Toni Bler thonė se fushata ushtarake e trupave tė tyre nė Irak po shkon sipas planeve.
 
Zoti Bush tha se presidenti irakian Sadam Huseini po e humb kontrollin mbi vendin e tij dhe se trupat amerikane "ngadalė, por sigurtė" po e arrijnė qėllimin e tyre.

Edhe kryeministri britanik Blair pohoi se pėrkundėr pamjeve nė televizion, fushata nė Irak po ecėn e sigurtė.

"Kėto gjėra kurrė nuk janė tė lehta, do tė ketė kohė tė vėshtira para nesh, por kjo po ecėn sipas planit pėrkundėr tragjedive qė po ndodhin," tha zoti Bler.
 
"Ta ēlirojnė popullin e Irakut nga njė prej diktaturave mė brutale nė kohėrat moderne," tha kryeministri Blair duke pėrmbledhur qėllimin e luftės.
 
 
Mohohet roli i Moskės nė shitjen e pajisjeve ushtarake Irakut
 
Moskė, 24 mars 2003 - Agjencia ruse pėr eksportin e armėve Rosoboron-export e ka mohuar rolin e saj nė shitjen e pajisjeve ushtarake Irakut.

Shtetet e Bashkuara i akuzuan kompanitė e Rusisė se i kanė shitur regjimit tė Saddam Husseinit pajisje pėr pengimin e radarėve dhe predha antitank
 
 
SHBA kritikojnė Rusinė pėr shitje armėsh Irakut
 
Uashington, 24 mars 2003 - Shtetet e Bashkuara tė Amerikės e kanė kritikuar Rusinė pėr shitjen e furnizimeve ushtarake Irakut. Zėdhėnėsi i Shtėpisė sė Bardhė, Riēard Bauēer deklaroi se sipas tė dhėnave tė shėrbimit tė fshehtė amerikan, CIA, sipėrmarrje ruse i kanė shitur Irakut para fillimit tė luftės nė Gji, pajisje ushtarake.
 
Me kėtė ato kanė shkelur embargon tregtare tė vendosur nga OKB-ja ndaj Irakut: "Sanksionet kundėr Irakut kanė ekzistuar dhe ato janė modifikuar disa herė nga SHBA, pėr tė shmangur goditjen e popullit tė Irakut", ka thėnė Bauēer.
 
 
Rusia do tė nga KS tė bėjė vlerėsimin politik dhe legal tė sulmit nė Irak
 
Moskė, 24 mars 2003 - Zėvendėsministri i Jashtėm rus Zuri Fedotov tha se Rusia do tė kėrkojė nga Kėshilli i Sigurimit tė bėjė vlerėsimin politik dhe legal tė sulmit nė Irak.

Ai tha se Shtetet e Bashkuara dhe Britania e Madhe duhet t'i adresojnė pasojat humanitare tė aksioneve tė tyre nė Irak.
 
 
N.Sabri: Qeveria irakiane po e pėrballon me sukses veprimin ushtarak amerikan
 
Bagdad, 24 mars 2003 - Ministri i Jashtėm irakian, Naxhi Sabri, tha se qeveria irakiane po e pėrballon me sukses veprimin ushtarak amerikan. Zoti Sabri, i cili ndodhet nė Kajro ku pritet qė tė mbahet njė takimi i nivelit tė lartė tė vendeve arabe, se autoritetet irakiane po funksionojnė njė lloj si edhe para luftės.
 
 "Unė nuk do tė shpalos para jush se si funksionojmė ne, por mund t'iu them se ne po funksionojmė aq mirė sa edhe para kėtij agresioni kolonial ndaj Irakut," tha zoti Sabri.
 
 
Njė raketė ka vrarė 5 vetė nė Siri
 
Damask, 24 mars 2003 - Njė raketė amerikane ka qėlluar njė autobus me udhėtarė nė Siri dhe me atė rast janė vrarė 5 vetė dhe 10 tė tjerė janė plagosur, njoftohet nga Damasku.
 
 
Sllovenėt nė favor tė futjes nė BE e NATO
 
Lubjanė, 24, mars 2003 - Sllovenėt kanė votuar nė favor tė futjes sė vendit nė NATO dhe Bashkimin Evropian nė dy referendume tė njėkohshme.

Komisioni elektoral shtetėror tha se 89,61 pėrqind e votuesve kishin votuar nė favor tė futjes nė BE, dhe 66,02 pėrqind mbėshtetėn anėtarėsinė nė NATO.

Kryeministri slloven Anton Pop tha se ishte i kėnaqur me rezultatet duke i pėrshkruar ato si "fundi i njė epoke dhe fillimi i njė epoke tė re."

Rezultet e referendumeve, qė janė tė detyrueshme pėr autoritetet, u mirėpritėn nė Bruksel nga udhėheqėsit e BE-sė dhe NATO-s.

Sllovenia ėshtė i vetmi vend anėtar i ish-Jugosllavisė qė ėshtė ftuar pėr t'u bėrė anėtare e BE-sė nė vitin 2004.
 
 
Kapet njė uzinė e dyshimtė kimike
 
Uashington, 24 mars 2003 - Njoftimet nga Uashingtoni thonė se forcat amerikane nė Irak kanė mbėrritur nė njė uzinė, qė dyshohet se ėshtė kimike, nė jug tė kryeqytetit Bagdad.

Stacioni televiziv amerikan Fox New citonte burime tė Pentagonit tė thonė se trupat amerikane ishin tani nė kontroll tė uzinės - pranė qytetit tė Najafit - dhe po hetonin nėse kishte armė kimike.

Qeveria irakiane ka mohuar tė ketė armė kimike, biologjike dhe bėrthamore, apo programe pėr t'i prodhuar ato.
 
 
Ende herėt tė flitet pėr njė fabrikė me armė kimike
 
Uashington, 24 mars 2003 - Pentagoni nuk po komenton publikisht rreth njoftimeve se trupat amerikane mund tė kenė zbuluar njė fabrikė qė dyshohet se prodhon armė kimike nė Najaf. Privatisht, ka zyrtarė qė thonė se ėshtė ende herėt tė thuhet se flitet pėr njė fabrikė tė tillė, por shtojnė se ata po shqyrtojnė disa vende qė paraqesin interes nė kėtė pikė.
 
 
Presidenti Bush paralajmėron Irakun tė mos i keqtrajtojė robėrit e luftės
 
Uashington, 24 mars 2003 - Presidenti Bush tha se ēdo irakian qė keqtrajton robėrit e luftės do tė konsiderohet kriminel lufte. Presidenti Bush tha dje se pret nga Iraku t'i trajtojė robėrit amerikanė tė luftės nė mėnyrė njerėzore ashtu si ushtaria amerikane trajton robėrit irakianė tė luftės.
 
Presidenti Bush e bėri kėtė deklaratė pasi stacioni televiziv Al-Xhazira me bazė nė Katar, paraqiti trupat e disa robėrve amerianė tė luftės, pėr tė cilėt Pentagoni beson se janė nga tė 12 ushtarėve qė ranė nė pritėn e irakianė nė jug tė vendit. Trupat kishin plagė qė tregonin se ushtarėt mund tė jenė ekzekutuar.
 
 
Forcat e koalicionit marrin nėn kontroll njė uzinė kimike
 
Bagdad, 24 mars 2003 - Sipas njoftimeve tė medias, forcat e koalicionit nė Irak kanė marrė nėn kontroll njė uzinė kimike nė jug tė Bagdadit. Sipas lajmeve, zyrtarė tė Agjencisė amerikane tė Zbulimit dhe tė Pentagonit si dhe gazetarė qė po udhėtojnė me forcat amerikane thonė se forcat e koalicionit kanė marrė nėn vėrrejtje gjeneralin irakian qė kontrollonte uzinėn.
 
Ka patur mjaft spekulime se uzina pėrdorej pėr tė prodhuar armė kimike, por nuk ka patur njoftime zyrtare se ēfarė kanė gjetur forcat amerikane nė kėtė uzinė.
 
 
Bombardime intensive sot nė Bagdad
 
Bagdad, 24 mars 2003 - Avionėt e koalicionit kanė bombarduar fuqishėm Bagdadin pasi forcat amerikane dhe britanike kaluan ditėn mė tė vėshtirė tė luftimeve qė nga enjtja kur sulmuan Irakun.
 
Shpėrthime tė fuqishme pėrfshinė Bagdadin sot nė orėt e para tė ditės, duke e kthyer nė zjarr e flakė kryeqytetin irakian.
 
Gazetarėt qė ndodhen nė qytet thonė se nuk u dėgjuan sirena alarmi para se tė fillonte sulmi. Njė sulm i mėparshėm nga ajri gjatė natės kishte si objektiv pika tė caktuara nė kompleksin e pallatit tė Sadam Huseinit, duke shkaktuar shpėrthime tė fuqishme.
 
 
Raketa qė goditi Iranin mund tė jetė lėshuar nga forcat irakiane
 
Teheran, 24 mars 2003 - Irani thotė se ka tė ngjarė qė njė raketė qė ra nė pjesėn veriperėndimore tė vendit afėr kufirit me Irakun tė jetė lėshuar nga forcat irakiane. Sipas agjencisė zyrtare tė lajmeve, IRNA, Ministri i Brendshėm tha se hetimet e deritanishme deshmojnė se raketa qė ra dje nė rajonin Sardasht ishte irakiane.

Fillimisht, Irani kishte thenė se raketat u lėshuan nga aeroplanėt e forcave tė koalicionit.
 
 
Kanė filluar luftimet ndėrmjet kurdėve tė Irakut dhe trupave qeveritare
 
Kirkut, 24 mars 2003 - Nė verilindje tė Irakut kanė filluar luftimet ndėrmjet kurdėve tė Irakut dhe trupave qeveritare, pas bombardimeve tė forcave ajrore tė koalicionit nė qytetet Ēamēamal dhe Kirkuk.
Ndėrkohė, forcat speciale tė Shteteve tė Bashkuara kanė hyrė nė zonėn lindore tė kontrolluar nga Unioni Patriotik i Kurdistanit.
 
 
Bisedime me zyrtarėt e Turqisė rreth planeve turke pėr dėrgimin e trupave nė Irakun Verior
 
Stamboll, 24 mars 2003 - I dėrguari special i Shteteve tė Bashkuara Zalmaj Khalilzad po zhvillon bisedime me zyrtarėt e Turqisė rreth planeve turke pėr dėrgimin e trupave nė Irakun Verior.

Kryeministri i Turqisė Rexhep Taip Erdogan tha se dėrgimi i trupave turke do t'u ndihmonte refugjatėve dhe do t'i parandalonte provokimet e ndryshme kundėr sigurisė sė Turqisė.
 
 
Trupat amerikane janė larguar nga njė bazė logjistike turke nė drejtim tė kufirit me Irakun
 
Nusajib/Turqi, 24 mars 2003 - Trupat e Shteteve tė Bashkuara sot janė larguar nga baza logjistike turke Nusajbin nė drejtim tė kufirit me Irakun. Trupat janė pjesė e forcave qė muajin e kaluar u stacionuan nė Turqi pėr tė rinovuar bazat ajrore tė Turqisė.
 
 
Forcat irakiane kėrkojnė pėr dy pilotė tė forcave tė koalicionit
 
Uashington, 24 mars 2003 - Shefi i shtabit tė bashkuar amerikan, gjenerali Riēard Mejers, i mohoi sot njoftimet e Irakut se dy pilote tė forcave tė koalicionit u detyruan te hidheshin nga aeroplani i tyre me parashutė mbi Bagdat.
 
Gjenerali Mejers tha se nuk ka asnjė provė tė konfirmojė pretendimin se ndonjė prej pilotėve eshte detyruar te hidhet mbi Bagdat.
 
Gjatė njė interviste sot gjenerali Mejers tha se asnjė aeroplan i koalicionit nuk mungon. Komentet e tij u bėnė ndėrkohė qė televizioni Al Xhazira njoftoi sot se trupat irakiane kishin gjetur dy ushtarė amerikanė ose britanikė tė fshehur nė brigjet e lumit Tiger.
 
 
 
Bush u ka tėrhequr vėmendjen amerikanėve se nuk duhet tė presin njė luftė tė shkurtėr nė Irak
 
Uashington, 24 mars 2003 - Presidenti i Shteteve tė Bashkuara, Xhorxh Bush u ka tėrhequr vėmendjen Amerikanėve se ata nuk duhet tė presin njė luftė tė shkurtėr dhe tė padhembje nė Irak. Bush tha se forcat aleate po bėjnė progres nė konflikt, por ka theksuar se lufta do tė jetė "e rreptė", siē e ka cilėsuar.
 
"E di se Sadam Huseini po e humb kontrollin e vendit tė tij, kurse ne jemi duke arritur ngadalė por tė sigurtė objektivat tona. Pėr popullin amerikan ėshtė me rėndėsi t'a dijė se kjo luftė posa ka filluar", ka thėnė presidenti i Shteteve tė Bashkuara.
 
Bush tha se cili do ushtar amerikan apo britanik qė mund tė kapet nga forcat irakiane duhet tė trajtohet me humanitet sikurse qė i trajtojnė trupat aleate tė kapurit irakian. Ata qė do tė keqtrajtojnė robėrit e luftės do tė gjykohen pėr krime lufte, ka thėnė Bush.
 
 
Forcat e koalicionit i janė afruar 160 kilometra kryeqytetit irakian
 
Bagdad, 24 mars 2003 - Forcat e koalicionit tė prira nga Shtetet e Bashkuara dje vonė pas dite i janė afruar 160 kilometra kryeqytetit irakian, duke marrė territore, qyteza dhe instalime ushtarake me pak rezistencė, por nė katėr lokacione forcat irakiane janė kundėrpėrgjigjur me zjarr artilerik apo kundėrsulme tė stilit gueril.
 
Nė Uashington, sekretari amerikan i Mbrojtjes , Donald Ramsfeld i ka tėrhequr vėrejtjen liderėve tė ushtrisė irakiane tė mos pėrdorin armė kimike apo biologjike kundėr forcave aleate qė avancojnė sepse kjo nuk do tė parandalojė rėnien e Sadam Huseinit.
 
 
Zyrtarėt amerikanė kanė konfirmuar se njė avion aleat mund tė ketė humbur nė luftimet nė Irak
 
Uashington, 24 mars 2003 - Zyrtrarėt mė tė lartė tė armatės sė Shteteve tė Bashkuara thanė dje se njė avion aleat mund tė ketė humbur nė luftimet nė Irak dhe gjithashtu edhe disa ushtarė amerikanė. "Mendoj se ka disa amerikanė qė janė tė humbur.
 
Ne mendojmė se janė mė pak se dhjetė. Komanda Qendrore po bėn hetime pėr tė caktuar saktėsisht se ku mund tė jenė ata dhe cilat mund tė jenė rrethanat lidhur me kėte", ka thėnė gjenerali Mejers, shef i Shtabit tė Pėrbashkėt tė Forcave tė Armatosura tė Armatės Amerikane.
 
 
Taha Jasin Ramadan tha dje se irakianėt kanė kapur robėr lufte
 
Bagdad, 24 mars 2003 - Zėvendės presidenti irakian, Taha Jasin Ramadan tha dje se irakianėt kanė kapur robėr lufte dhe se kanė rrėzuar pesė avionė dhe dy helikopterė tė forcave tė koalicionit. Minisri irakian i Mbrojtjes, Sulltan Hashim Ahmed tha se Iraku do tė respektojė Konventėn e Gjenevės dhe nuk do tė lėndojė robėrit e luftės.
 
Ndėrkohė rrjeti televiziv satelitor arab Alxhazira tregoi njė burrė tė identifikuar si rob lufte amerikan, bashkė me trupat e katėr tė tjerėve. Taha Jasin Ramadan ka demantuar edhe pohimet se presidenti irakian, Sadam Husein mund tė ishte plagosur gjatė sulmeve qė filluan para katėr ditėve.
 
 
Njė avion britanik ėshtė rrėzuar me gabim si duket nga bateritė raketore Patriot
 
Londėr, 24 mars 2003 - Ministria britanike e mbrojtjes konfirmoi se njė avion i Forcave Ajrore Mbretėrore ėshtė rrėzuar me gabim si duket nga bateritė raketore Patriot tė drejtuara nga amerikanėt afėr kufirit me Kuvajtin, derisa avioni kėthehej nga njė mision mbi Bagdad. Zėdhėnėsit kanė thėnė se bėhet fjalė pėr avion tė tipit Tornado, i cili rėndom ka dy anėtar tė ekuipazhit.
 
 
Nė Kashmir vriten 24 persona
 
Kashmir, 24 mars 2003 - Nė provincėn e Kashmirit qė ndodhet nėn administrimin e Indisė sot janė vrarė 24 persona, pėr tė cilėt besohet se janė indus.

Policia indiane pohon se njerėz tė panjohur e tė armatosur me uniforma ushtarake, kanė vizituar fshatin e banuar nga pakica induse dhe i janė prezentuar policisė si pjesėtarė tė ushtrisė.
 
Pastaj ua kanė marrė armėt policėve dhe kanė hapur zjarr ndaj fshatarėve. Deri mė tash asnjė organizatė nuk e ka marrė pėrgjegjėsinė pėr kėto vrasje.

 

Copyright©2000-2003 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.