24.03.2003 - Trepca.net

Doli nga shtypi libri i analistit politik shqiptar Veton Latifi: “ Macedonian Unfinished Crisis: Challenges in the Process in Democratization and Stabilization”, nė anglisht

 

Shkup / MAQEDONI / Mars 2003
KopertinaMac2401.jpg (32350 octets)    
Doli nga shtypi libri i analistit politik shqiptar Veton Latifi: “ Macedonian Unfinished Crisis: Challenges in the Process in Democratization and Stabilization”, i cili libėr ėshtė i shkruajtur nė gjuhėn angleze.
  
Titulli: “ Macedonian Unfinished Crisis: Challenges in the Process in Democratization and Stabilization”
 
Pėr autorin: Veton Latifi ėshtė analist politik nė Shkup, Maqedoni. Analizat e tij janė publikuar nė institute ndėrkombėtare dhe media tė ndryshme. Ai ka qenė ligjerues nė njė sėrė konferencash ndėrkombėtare dhe universitete tė jashtme lidhur me cėshtje qė pėrkojnė me Ballkanin, Shqiptarėt; Maqedoninė dhe rolin e Bashkėsisė Ndėrkombėtare nė rajon. Veton Latifi aktualisht ėshtė duke magjistruar nė Shkencat Politike nė lėmin e Marėdhėnieve Ndėrkombėtare dhe Diplomacisė.
 
Botues i librit: Fondacioni Kondrad Adenauer
 
Gjuha: Libri ėshtė i shkruajtur nė gjuhėn angleze
 
Vendi: Shkup, mars 2003
 
ISBN: 9989-51-029-6; 20 cm.
 
Numri i faqeve: Libri ka gjithsejt 250 faqe
 
Pėrmbajtja:
 
Libri i cili ka njė qasje analitike dhe njė pėrmbajtje politike pėrfshin kėto kapituj:
 
1.Hyrje;
2.Paqja afatgjate jo e sigurtė nė Maqedoni?;
3.Impakti i krimit tė organizuar nė sigurinė e Maqedonisė;
4.Marėveshja Kornizė e Ohrit: fillim i demokratizimit tė vendit apo vetėm dokument kompromisi?!;
5.Disa aspekte tė konfliktit tė aramtosur 2001;
6.Periudha kontraverze e post-konfliktit;
7. Segregacioni kulturor nuk ka fund;
8. Domosdoshmėria pėr praninė afatgjate ndėrkombėtare nė Maqedoni
 
 
Nė parathėnien e librit, Andreas Klein pėrfaqėsues i botuesit Fondacionit Ndėrkombėtar Gjerman “Kondrad Adenauer” mes tjerash thotė se “libri i shkruajtur nga Veton Latifi sqaron pėr herė tė parė nė tėrėsi zhvillimet krizės sė vititi 2001 nė Maqedoni”.
 
Pėrpos qė pėrqėndrohet nė interpretimin e zhvillimeve tė konfliktit tė armatosur 2001, autori nė pjesėn mė tė madhe tė librit analizon trendet aktuale politike dhe nė pėrgjithėsi trendet e nivelit tė demokracisė nė MAqedoni. Dhe jo vetėm se aq, gjatė cdo pėrqėdnrimi dhe analizimi tė fazave aktuale tė procesit tė demokratizimit dhe stabilizimit tė Maqedonisė, autori pėrdor elementin e perspektivės duke praktikuar njė qasje dhe stil tė tillė qė hedh shikim kah e ardhmja se si do tė mund tė zhvilloheshin skenaret e ardhshme nė kėtė vend.
 
Autori fokuson njė sėrė arsye dhe elemente nė faqet e librit qė argumentojnė se pa involvimin afatgjatė tė Bashkėsisė Ndėrkombėtare nė Maqedoni nuk do tė ketė progres pėr njė kohė tė gjatė nė Maqedoni, por do tė kishte vetėm tensionime qė do ta mbanin peng ardhmėrinė e rajonit. “Nuk duhet asur iluzione se autoritetet lokale mund tė menaxhojnė vetėm pa involvimin ndėrkombėtar zhvillimet e ardhshme nė Maqedoni dhe nė Ballkan nė pėrgjithėsi “, shkruan Latifi.
 
Ai ėshtė kategorik se nėqoftėse SHBA-tė, BE-ja, NATO-ja, OSBE-ja, etj nuk vazhdojnė tė punojnė tė gjitha sė bashku nė pėrforcimin e procesit tė demokrazitizimit dhe stabilizimit tė Maqedoni, atėherė askush nuk mund tė garantojė se nuk do tė rrezikohen pėrpjekjet tė ndėrkombėtarėve tė zhvilluara dy viteve tė fundit pėr pėrforcimin e procesit paqėsor. Kjo sidomos ėshtė e rėndėsishme pėr disa vitet e ardhshme qė janė vendimtare pėr drejtimet dhe skenaret e ardhshme tė funsionimit tė Maqedonisė.
 
Mirėpo, sipas Veton Latifit, Maqedonia nuk mund tė mbetet tėrė kohėn nė listėn prioritare tė vėmendjes sė Bashkėsisė Ndėrkombėtare duke pasur parasysh zonat tjera problematike nė koordinatat tjera botėrore. “Prandaj Maqedonia duhet tė fillojė mė seriozisht tė bėjė reformat e domosdoshme nė procesin e demokratizimit dhe me kėtė tė fillojė tė kalojė pėrkatėisht kontestet dhe etnike, sociale, ekonomike dhe difektet e shoqėrisė nė pėrgjithėsi. Por nėsė ky proces ndodh tė zv arritet sikur deri mė tani dhe nė tė kaluarėn nė pėrgjithėsi, atėherė kėto reforma nuk do tė efektohen aq shpejtė.”
 
Sipas pėrmbajtjes sė kėtij libri qė ka njė qasje analitike, ardhmėria e Maqedonisė mes tjerash varet nga dinamika e procesit tė implementimit tė Marėveshjes sė Ohrit tė cilėn autori e karakterizon jo vetėm si marėveshje paqėsore por edhe agjendė pėr fillimin e demokratzimit tė vendit.”Zhvillimet rreth procesit tė implementimit tė marėveshjes do tė ndikojnė se si do tė zhvillohet demokratizimi dhe stabilizimi i Maqedonisė.” Megjithatė, sipas autorit dilema vazhdimisht do tė jetė prezente “se a do tė funksionojė ashtu sic duhet Marėveshja apo jo?!”, pėrshkak tė njė sėrė cėshtjesh dhe kontestesh qė pėrkojnė me vėshtirėsitė nė tejkalimin e polarizimeve ndėrtetnike, kontesteve tradicioanle, mosmarėveshjeve dhe kontesteve historike rajonale (me disa prej vendeve fqinje), etj.
 
Sipas autorit tė librit, reformat e parapara me Marėveshjen Kornizė tė Ohrit janė njė bazė e rėndėishme pėr sigurimin e njė demokracie funksionale nė Maqedoni dhe tė njė niveli mė tė lartė nė procesin e interimit tė Maqedonisė nė strukturat evro-atlantike. Megjithatė, sipas analistit politik Veton Latifi akoma ekzistojnė disa elemente tė cilat duhet tė trajtohen si sfida pėr Maqedoninė nė periudhėn e ardhshme. Kėto sfida ai i sqaron me njė qasje analitike nė 250 faqet e librit tė shkruajtur nė gjuhėn angleze titulluar “Sfidat e Maqedonisė nė procesin e demokratizimit dhe stabilizimit: Njė krizė e papėrfunduar”.

 

Copyright©2000-2003 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.