19.03.2003 - Trepca.net

U promovua libri "Ditari i njė izolanti" i Kolė Berishės

 
    
Prishtinė, 19 mars 2003 - Sot nė Bibliotekėn Kombėtare dhe Universitare u promovua libri "Ditari i njė izolanti" i Kolė Berishės, nė tė cilin autori paraqet periudhėn e arrestimit, tė izolimit dhe tė torturave tė shumė intelektualėve shqiptarė mė 1989 nėpėr burgjet e Serbisė.
 
Fillimisht nė kėtė promovim foli shkrimtari Haxhi Vokshi. Njė fjalė rasti pėr librin tė shkruar nga Sabri Hamiti, e lexoi Nimon Alimusaj, nė tė cilėn thuhej se libri nuk ėshtė ditar, por ėshtė shkrim personal autobiografik i autorit, pėr tė shtuar:
 
"Kėtu dalin pranė e pranė Kujtesa e Dėshmia, tė cilat janė po ashtu zhanre tė shkrimit autobiografik, por qė lėnė mundėsi tė lėvizjes nė kohė pėrtej tė tashmes, nė tė kaluarėn apo nė tė ardhmen, qoftė duke gėrmuar nė botėn personale, qoftė nė shoqėrinė kolektive".  
  
"Libri i pėrmendur ėshtė mė afėr kujtimeve e dėshmisė, qoftė kur mbėshtetet nė referencialitet, ky referencialitet ėshtė personal, duke e pasur mė vete karakterin e tė besueshmes simbas formulės: Besoni, kjo mė ka ngjarė mua. Mirėpo, shkrimi i kohės shkon njė hap tutje, tė ndodhurėn do ta sjellė nė nivel tė tekstit veridik, tė vėrtetueshėm, nėpėrmjet dokumentash e dėshmisė tė shkruara", thuhet nė fjalėn e Sabri Hamitit.

Ndėrkaq historiani, Muhamet Shatri pėr kėtė libėr tha se autori lė pėr breznitė njė testament pėr kujtesėn histroike mbi dhunėn e terrorin e ushtruar nga ata qė sot pretendojnė tė rikhehen nė Kosovė dhe shtihen si tė pafajshėm.

Rreth librit "Ditari i njė izolanti" foli edhe shkrimtari Sabit Rrustemi, i cili kėtė vepėr e quajti "dėshmi rrėnqethėse pėr njė periudhė tė bujshme tė rezistencės sonė".
 
Nė kėtė libėr, qė ėshtė para sė gjithash libėr publicistik, libėr dėshmi se sa njė ditar i rėndomtė i njė kohe, kjo periudhė e historisė mė tė re tė Kosovės qė ishte thuaja e ngjashme si nė Klinė, si nė Prishtinė, Gjilan a Mitrovicė, Ferizaj, Pejė a Prizren, shqiptarėt ishin para njė shpėrthimi tė madh, para njė shpėrthimi edhe mė masiv se qė u shėnua nė vitin 1981, tha Rrustemi.
 
Ai theksoi se autori, njė pjesė tė kėsaj katrahure mbi izolantėt e ka pėrshkruar nė mėnyrė besnike dhe tė dokumentuar, jo vetėm pėrmes vetes, po edhe pėrmes njohjes me shumė tė izoluar tė tjerė.

Skėnder Zogaj tha se ky "Ditar", me mbi 300 faqe, lexohet me njė frymė dhe freskėt, tė rrėmben me formėn e shkrimit por edhe me pėrmbajtjen, rrathėt e sė cilės hapen dhe pėrhapen duke u qėndirur me fakte. "Detaje tė shumta, tė thjeshta por shumė sugjestive, domethėnėse dhe kuptimplota. Pėr ata qė e njohin nga afėr autorin, jam i bindur se do tė pajtohen me mua duke e shquar si vlerė tė veēantė nė Ditar, identifikimin e jashtėzakonshėm tė autorit me veprėn e tij", tha Zogaj.

 

Copyright©2000-2003 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.