19.03.2003 - Trepca.net

Lajme

E mėrkure, 19 mars 2003

 

Pėrmbajtja:

 • Shtajner thotė se lufta e mundshme nė Irak nuk do tė ketė ndikime nė Kosovė

 • Tė hėnėn mbrėma nga persona tė panjohur ėshtė vrarė Azem Ahmeti nga Prekazi i Epėrm i Skėnderajt

 • Qeveria thotė se nga shtylla e parė e UNMIK-ut ėshtė njoftuar se nuk ka pjesėtarė tė forcave serbe nė Kosovė

 • Diskutohet lidhur me luftėn jetėsore tė aktivistes dhe fitueses sė Ēmimit Nobel pėr Paqe, Xhejn Adams

 • Policia e UNMIK-ut dhe KFOR-i mohojnė se ekziston xhandarmėria serbe nė veri tė Kosovės

 • Gjysma e Prishtinės sot ka mbetur pa ujė tė pijshėm

 • Kryetari i Komunės sė Prishtinės priti pėrfaqėsuesit e KMDLNJ-sė

 • Forcat paqeruajtėse nuk kanė ndėrmarrė masa shtesė pėr sigurinė nė Kosovė

 • Ushtarėt amerikanė nė kuadėr tė KFOR-it janė plotėsisht tė pėrkushtuar pėr situatėn nė Kosovė

 • Grupet e minoriteteve joserbe nė parlamentin e Kosovės do tė veprojnė me emrin "Grupi parlamentar i bashkėsive tjera"

 • Delegacioni i UNECO-s konstatoi se nė Kosovė ka shumė monumente qė duhet tė kenė pėrkujdesje

 • Shpėrthimet e bombave nė Maqedoni nuk kanė kurrfarė prapavije politike

 • Nė Serbi ėshtė ndaluar puna e tri mediave pėr shkak tė mosrespektimit tė gjendjes sė jashtėzakonshme

 • Parlamenti i Serbisė zgjodhi pėr kryeministėr Zoran Zhivkoviq

 • Me 31 mars NATO i jep fund misionit tė saj paqeruajtės nė Maqedoni

 • Sulmet amerikane mund tė fillojnė para skadimit tė ultimatumit

 • Shkencėtarėt nė Hong Kong kanė zbuluar shkaktarin e formės sė ashpėr tė pneumonisė misterioze

 • Parlamenti irakian ka hedhur poshtė ultimatumin amerikan

 • Ushtarėt italianė dhe amerikanė nė dy baza nė Afganistan kanė qenė nė shenjestėr tė sulmeve

 • Kuba ka arrestuar dhjetėra disidentė, qė kanė qenė nė kontakt me pėrfaqėsuesit amerikanė nė Havanė

 • Afrohet ora e luftės nė Irak

 • Parlamenti britanik voton pro luftės

 • SHBA shtojnė masat mbrojtėse brenda vendit kundėr sulmeve tė mundshme terroriste

 • 45 vende pėkrah SHBA-ve nė luftė

 • Kurdėt tė gatshėm tė vendosin 70.000 vetė nėn komandėn amerikane

 • Pavarėsisht prej kontradiktave pėr luftėn nė Irak Evropa duhet tė shohė drejt sė ardhmes

 • SHBA: Nuk ka kurrfarė shenje se lideri irakian do tė largohet nga vendi

 • Udhėheqia e Irakut e hodhi poshtė ultimatumin e presidentit tė Shteteve tė Bashkuara

 • Vendet arabe shpresojnė tė shmangin aksionin ushtarak kundėr Irakut

 • Putin ka riafirmuar kundėrvėnien ndaj njė lufte me Irakun

 • CDU-ja u distancua nga kriticizmi qeveritar kundėr Presidentit amerikan ndaj Irakut


 

Shtajner thotė se lufta e mundshme nė Irak nuk do tė ketė ndikime nė Kosovė
 
Shtėrpcė, 19 mars 2003 - Policia e UNMIK-ut transferoi autoritetin e komandės nė Stacionin policor tė Shtėrpcės nėn pėrgjegjėsi tė Shėrbimit Policor tė Kosovės, ka thėnė zėdhėnėsi i policisė ndėrkombėtare nė Prishtinė, Derek Ēepell.
 
Nė ceremoninė e ndėrrimit tė pėrgjegjėsisė sė kėtij stacioni policor, mori pjesė edhe kryeadministratori i Kosovės, Mihael Shtajner, i cili pati njė takim me udhėheqjen komunale tė Shterpcės.
 
Ai ka vizituar me kėtė rast Vitinė e Poshtme ku me ndihmėn e organizatės IRC dhe tė UNMIK-ut, janė rindėrtuar 55 shtėpi pėr kthimin e shqiptarėve.

Shtajner me kėtė rast ka theksuar se lufta e mundshme nė Irak nuk do tė ketė ndikime nė Kosovė, nėse dyfishohet angazhimi i institucioneve vendore dhe ndėrkombėtare pėr tė krijuar njė situatė mė stabile nė vend.

"Nėse ne punojmė sė bashku dhe nėse tė gjithė ata qė janė dėrguar kėtu nė Kosovė nga OKB-ja sė bashku me pėrfaqėsuesit e zgjedhur nga populli bėjnė punėn e tyre si duhet dhe nuk harrojnė qė duhet tė punojnė nė interes tė popullatės, atėherė unė mendoj se nuk do tė kemi vėshtirėsi pėr situatėn qė po vjen e qė mund tė jetė e rėndė pėr tėrė botėn", tha z. Shtajner. Ai shtoi se ndonėse bota ka pėrqėndruar vėmendjen nė krizėn irakiane, proceset pozitive nė Kosovė nuk bėn tė ndalen dhe kėtė e dinė mirė kosovarėt.
 
 
Tė hėnėn mbrėma nga persona tė panjohur ėshtė vrarė Azem Ahmeti nga Prekazi i Epėrm i Skėnderajt
 
Skėnderaj, 19 mars 2003 - Tė hėnėn mbrėma nga persona tė panjohur ėshtė vrarė Azem Ahmeti - "Begu" (1951) nga Prekazi i Epėrm i Skėnderajt. Azem Ahmeti ėshtė baba i gjashtė fėmijėve, nipi i trimit tė njohur tė kėsaj ane Ahmet Delisė dhe aktivist i dalluar i LDK-sė.
 
Akti mizor ka ndodhur nė aksin rrugor Mitrovicė-Skėnderaj ndėrsa i ndjeri po kthehej nė shtėpi me veturė. Vrasėsit e kanė qėlluar nga prita me njė breshėri plumbash duke e lėnė tė vdekur nė vend Azemin. Kjo vrasje ka shkaktuar indinjatė tė thellė nė komunėn e Skėnderajt. Familjarėt thonė se i ndjeri Azem nuk ka pasur tė keqe me askėnd dhe ka qenė i respektuar nga tė gjithė.

Me rastin e vrasjes sė Azem Ahmetit, kryetar i Aktivit tė LDK-sė nė Prekaz tė Epėrm, Kryesia e degės sė LDK-sė nė Skėnderaj ka lėshuar njė komunikatė dhe e dėnon ashpėr kėtė vrasje. Nė kėtė reagim thuhet se me kėtė akt ėshtė vrarė familaj e Ahmet Delisė dhe rezistenca e saj 100 vjeēare, ėshė vrarė shpirti nacionalist shqiptar.
 
Kjo vrasje dhe vrasjet e tjera janė vrasje tė lirisė, demokracisė dhe pavarėsisė sė Kosovės, thuhet nė kėtė reagim tė Kryesisė sė LDK-sė dhe kėrkoohet nga organet pėrkatėse qė vrasėsit tė kapen dhe tė nxirren para drejtėsisė.
 
 
Qeveria thotė se nga shtylla e parė e UNMIK-ut ėshtė njoftuar se nuk ka pjesėtarė tė forcave serbe nė Kosovė
 
Prishtinė, 19 mars 2003 - Qeveria e Kosovės nė mbledhjen e sotme ka diskutuar pėr transferimin e kompetencave, kontratėn ndėrmjet postės dhe njė qytetari privat pėr njė objekt me qira dhe nismat pėr disa projektligje. Pas mbledhjes, kryeministri Bajram Rexhepi tha se ėshtė me rėndėsi qė pėr kompetencat mes UNMIK-ut dhe pėrfaqėsuesve tė qeverisė mė 26 mars tė bėhen pėrgatitjet sa mė tė mira.

Ndėrkaq duke komentuar spekulimet pėr praninė e xhandarmėrisė serbe nė Kosovė, z. Reshepi tha se nga shtylla e parė e UNMIK-ut ėshtė njoftuar se nuk ka pjesėtarė tė forcave serbe nė Kosovė.
Nė mbledhje ėshtė diskutuar edhe pėr konkratėn mes PTK-s dhe njė qytetari pėr njė objekt me qira.
 
Kryeministri tha se Qeveria ka reaguar me herėt, por tash nė mėnyrė zyrtare, pėr kontratėn mes postės dhe disa pronarėve pėr njė objekt pėr njė shumė prej 5,7 milionė euro pėr 20 vjet.
 
Ai tha se ka informata se edhe pronėsia e objektit ėshtė e padefinuar, pastaj ēėshtja e lejes etj. "Kemi reaguar nė Agjencioni Kosovar tė Mirėbesimit dhe kjo kontratė me siguri do tė anulohet. Mirėpo nuk mjaft vetėm kjo por duhet tė fillojė edhe procedura pėr ata qė e kanė bėrė kėtė", tha Rexhepi.

Prėveē projektligjit pėr pesticidet qė mund tė procedohet nė Parlament, Qeveria ka aprovuar edhe disa nisma tė tjera, si pakon e ligjeve kundėr diskriminimit, projektligjin pėr statusin e dėshmorėve, invalidėve, veteranėve tė luftės ēlirimtare dhe familjeve tė dėshmorėve, si edhe projektligjin pėr komisionin e pavarur tė mediave.
 
 
Diskutohet lidhur me luftėn jetėsore tė aktivistes dhe fitueses sė Ēmimit Nobel pėr Paqe, Xhejn Adams
 
Prishtinė, 19 mars 2003 - Zyra e SHBA-ve dhe Biblioteka Kombėtare e Kosovės vazhdojnė shėnimin njėmujor tė muajit tė historisė sė grave tė enjten, mė 20 mars, nė orėn 18.00, nė auditoriumin e Bibliotekės Kombėtare, me diskutimin (nė anglisht) pėr aktivisten e komunitetit dhe fituesen e Ēmimit Nobel pėr Paqe, Xhejn Adams.
 
Zyrtarja politike nė Zyrėn e SHBA-ve Eugenia Sidereas do tė diskutojė lidhur me luftėn jetėsore tė znj. Adams pėr sigurimin e tė drejtave njerėzore dhe civile pėr gratė, emigrantėt dhe pėr tė varfėrit. Biseda ėshtė e hapur pėr publikun.

Nė fund tė shekullit 19 dhe nė fillim tė shekullit 20, znj. Adams ka ndihmuar qė tė definohet aktivizmi dhe vullnetarizmi amerikan me punėn e saj nė emėr tė njerėzve ndryshėm.
 
Pėr shembull, ajo ka lobuar pėr legjislacionin (dhe kjo u arrit) qė garantonte kushte mė tė sigurta nė vendin e punės pėr punėtorėt nė fabrika, ka luftuar pėr tė drejtėn e votės pėr gratė dhe ka organizuar mėsimin e gjuhės angleze dhe trajnimin pėr qeverinė dhe procesin demokratik pėr emigrantėt e rinj nė Ēikago.
 
 
Policia e UNMIK-ut dhe KFOR-i mohojnė se ekziston xhandarmėria serbe nė veri tė Kosovės
 
Mitrovivcė, Prishtinė, 19 mars 2003 - Nė lidhje me deklaratat nė shtypin e Kosovės se nė veri tė Kosovės patrullojnė forcat speciale tė xhandarmėrisė serbe, qėllimi i tė cilave ėshtė ndarja e Kosovės, zėdhėnėsi i policisė sė UNMIK-ut Beri Fleēėr ka deklaruar se informacionet e tilla janė vetėm spekulime.
 
Sipas Fleēėrit, kėto informacione dalin nga fakti se forcat speciale tė policisė polake tė cilat patrullojnė nė pjesėn veriore kanė uniformat dhe emblemat gati tė njėjta me ato serbe. Por gjithė ajo pėr tė cilin ka shkruar shtypi nuk ėshtė e vėrtetė, thotė Fleēer.

Ndėrkaq, zėdhėnėsi i policisė sė UMNMIK-ut nė Mitrovicė Soxhi Idovu ka thėnė pėr mediat lokale se janė duke u zhvilluar hetimet nėse ekziston apo jo xhandarmėria serbe nė veri tė Kosovės. Policia, thotė ai, ka vizituar disa nga lokalitete, ku mendohet tė jenė tė stacionuara kėto forca serbe, mirėpo deri mė tash nuk ka gjetur fakte.

Gjithashtu edhe komandanti i Brigadės verilindje tė KFOR-it Mishel Klajn ka mohuar ekzistimin e xhandarmėriė serbe nė veri tė Kosovės. Sa ekziston AKSH aq mund tė ekzistojė edhe xhandarmėria serbe nė veri tė Mitrovicės, ėshtė shpehur ai.
 
 
Gjysma e Prishtinės sot ka mbetur pa ujė tė pijshėm
 
Prishtinė, 19 mars 2003 - Pothuajse se gjysma e Prishtinės sot ka mbetur pa ujė tė pijshėm. Kjo ardhur si pasojė e rėnies sė sistemit energjetik nė furnizimin e stacioneve tė pompave tė ujėsjellėsit. Ekipet e "Batllavės" po bėjnė pėrpjekje maksimale pėr sanimin e gjendjes. Pritet qė furnizimi i kėtyre lagjeve me ujė tė bėhet nė orėt e pasaditės.
 
 
Kryetari i Komunės sė Prishtinės priti pėrfaqėsuesit e KMDLNJ-sė
 
Prishtinė, 19 mars 2003 – Kryetari i Kuvendit Komunal tė Prishtinės, Ismet Beqiri priti sot Behxhet Shalėn, drejtor Ekzekutiv dhe Ibrahim Makollin, udhėheqės i Projektit pėr Monitorim nė Kėshillin pėr Mbrojtjen e tė Drejtave dhe Lirive tė Njeriut (KMDLNJ).

Ibrahim Makolli, udhėheqės i Projektit pėr Monitorim nė KMDLNJ tha se kėto ditė ka paraparė takime pune me kryetarėt e komunave tė Kosovės nė lidhje me monitorimin e punės tė pushtetit lokal, kurse projekti pėr monitorim ėshtė pėrkrahur nga NDI-ja dhe ėshtė financuar nga OSBE-ja, tha ai.
 
Makolli tha se KMDLNJ ka interesim tė pėrcjellė punėn e Asamblesė Komunale tė Prishtinės, pastaj drejtoratet, Komitetin pėr Politikė e Financa, por edhe Administratėn e Pėrgjithshme. Po ashtu KMDLNJ ėshtė e interesuar qė tė monitorojė edhe nė zgjedhjen e zyrtarėve komunalė dhe tė verifikojė se ka apo nuk ka shkelje tė rregulloreve, pastaj nė monitorimin e ndarjes sė tenderėve se a respektohet procedura.

Kryetari i Komunės sė Prishtinės, Ismet Beqiri u tha pėrfaqėsuesve tė KMDLNJ-sė se udhėheqja komunale e mirėpret monitorimin e tyre. "Ju do tė keni qasje, aty ku do tė shprehni interesimin tuaj qė tė monitoroni pa ndonjė pengesė, por sė pari kėrkoj nga ju njė projekt, nė mėnyrė qė kjo tė bėhet me marrėveshje nga udhėheqja e Komunės sė Prishtinės, me qėllim qė punėtorėt e KMDLNJ-sė tė mos kenė pengesa gjatė monitorimit", tha z.Beqiri.
 
 
Forcat paqeruajtėse nuk kanė ndėrmarrė masa shtesė pėr sigurinė nė Kosovė
 
Prishtinė, 19 mars 2003 - Zyrtarė tė forcave paqeruajtėse nė Kosovė thanė se nuk kanė ndėrmarrė kurrėfarė masash shtesė pėr sigurinė nė Kosovė, pasi nuk parashikojnė ndonjė rrezik tė bartjes sė pasojave nė vendin tonė nga lufta e mundshme nė Irak. Kėto komente i bėri dje zėdhėnėsi i KFOR-it pas paralajmėrimeve amerikane pėr fillimin e mundshėm tė luftės nė Irak.

"Trupat e KFOR-it nė Kosovė janė pėr tė vendosur njė ambient tė qetė dhe tė sigurtė pėr tė gjithė qytetarėt e Kosovės. Ky ėshtė fokusi ynė. Ndėrkaq sa i pėrket luftės nė Irak, atje ėshtė njė front tjetėr, njė komandė tjetėr dhe nuk mendoj se do tė ketė ndonjė pėrfshirje direkte tė Kosovės nė kėtė situatė", tha zėdhėnėsi i KFOR-it.
 
 
Ushtarėt amerikanė nė kuadėr tė KFOR-it janė plotėsisht tė pėrkushtuar pėr situatėn nė Kosovė
 
Prishtinė, 19 mars 2003 - Zėdhėnėsi i forcave amerikane nė Kosovė qė kontrollojnė Sektorin Lindor me mė shumė se 4000 ushtarė, kapiteni Majk Bush thekson se ushtarėt amerikanė nė kuadėr tė KFOR-it janė plotėsisht tė pėrkushtuar pėr situatėn nė Kosovė.
 
Ai ka shtuar se shkalla e gatishmėrisė vlerėsohet dhe pėrcaktohet nė varėsi nga situata momentale. Bush thotė se ēfarėdo mase e sigurisė nga forcat amerikane nė Kosovė vendoset nė baza ditore, javore dhe mujore.
 
 
Grupet e minoriteteve joserbe nė parlamentin e Kosovės do tė veprojnė me emrin "Grupi parlamentar i bashkėsive tjera"
 
Prishtinė, 19 mars 2003 - Grupet e minoriteteve joserbe nė parlamentin e Kosovės prej dje do tė veprojnė me emrin "Grupi parlamentar i bashkėsive tjera". Zėdhėnėsi i kėtij grupi Sadik Idrizi nga koalicioni "Vatan", tha se qėllimi i funksionimit tė kėtij grupi ėshtė mbrojtja mė e mirė e interesave tė minoriteteve nė Parlamentin e Kosovės.

"Besojmė se nė tė ardhmen do tė ngrisim zėrin pėr mbrojtjen e pėrfaqėsuesve tė pėrkatėsive etnike joshqiptare e joserbe, do tė angazhohemi pėr arritjen e kompromiseve nė Parlamentin e Kosovės, si dhe pėr zgjidhjen e problemeve nė Kosovė", tha ndėr tė tjera deputeti Idrizi. Gjatė kėtij viti kryetar i kėtij grupi do tė jetė deputeti Faik Marolli.

Ndėrkaq, pėr formimin e kėtij grupi dje ėshtė njoftuar zyrtarisht edhe kryeparlamentari Nexhat Daci.
 
 
Delegacioni i UNECO-s konstatoi se nė Kosovė ka shumė monumente qė duhet tė kenė pėrkujdesje
 
Prishtinė, 19 mars 2003 - Delegacioni i UNESCO-s, qė merret me trashėgiminė kulturore pas pėrfundimit tė djeshėm tė vizitės sė tij disaditėshe nė Kosovė, ka vlerėsuar se vetėdijėsimi pėr vlerėn e trashėgimisė kulturore ėshtė njė ndėr objektivat kryesore.
 
Ky delegacion po ashtu ka theksuar se nė Kosovė ka shumė monumente tė periudhave tė ndryshme, duke filluar prej kohės sė gurit e deri nė kohėn e sundimit osman, qė duhet tė kenė pėrkujdesje mė tė madhe.

Kryesuesi i delegacionit tė UNESCO-s, Horst Godike ka theksuar se kjo organizatė do tė bashkėpunojė me UNMIK-un dhe me Ministrinė e Kukturės pėr shtimin e pėrkushtimit pėr ruajtjen e monumenteve qė kanė vlerė tė shumėfishtė.
 
 
Shpėrthimet e bombave nė Maqedoni nuk kanė kurrfarė prapavije politike
 
Shkup, 19 mars 2003 - Bashkėsia ndėrkombėtare posaēėrisht ėshtė shprehur e kėnaqur me progresin e arritur javėn e kaluar nė zbatimin e Marrėveshjes sė Ohrit, pėr arsye se u morėn vendime shumė tė rėndėsishme, siē ishte rasti pėr pasaportėn, deklaroi sot zėdhėnėsja e Bashkimit Evropian mnė Shkup, Irena Gjyzellova.

Ky hap i rėndėsishėm, tha ajo, pasqyron frymėn e Marrėveshjes pėr njė Maqedoni shumetnike dhe unitare. Gjithashtu ajo pėrshėndeti edhe debatin qė e filloi Qeveria e Maqedonisė lidhur me pėrfaqėsimin e drejtė tė bashkėsive etnike nė administratėn publike. Gjyzellova theksoi se NATO-ja dhe BE-ja i kanė shqyrtuar tė gjitha ēėshtjet rreth aranzhmanit pėr marrjen e misionit nė Maqedoni, mė 31 mars 2003.

Ndėrkaq zėdhėnėsi i OSBE-sė Volfgan Greven, pėr gjoja ridestinimin e mjeteve pėr stėrvitjen e 600 policėve shqiptarė, tha se ata nuk kanė tė dhėna pėr kėtė rast, porse pėrfaqėsuesit e tyre janė duke bėrė hetime nė kėtė drejtim.

Zėdhėnėsit e NATO-s, tė OSBE-sė dhe tė BE-sė thanė se kishin qėndrim tė njėjtė se incidentet e fundit me shpėrthimin e bombave nė Maqedoni nuk kanė kurrfarė prapavije politike dhe nuk paraqesin paralajmėrim pėr "ofensivė pranverore", por bėhet fjalė pėr veprime kriminale tė veēanta, njofton MIA nė gjuhėn shqipe.
 
 
Nė Serbi ėshtė ndaluar puna e tri mediave pėr shkak tė mosrespektimit tė gjendjes sė jashtėzakonshme
 
Beograd, 19 mars 2003 - Ministria e Kulturės e Serbisė ka ndaluar botimin e gazetės sė pėrditshme "Nacional", tė pėrjavshmen "Identiteti" dhe punėn e Radio televizionit "Marsh" tė Valevės, si dhe shpėrndarjen e gazetės malazeze "Dan" nė Serbi.

Ministri i Kulturės Branisllav Leēiq ka shpjeguar se ndalimi ėshtė bėrė pėr shkak tė mosrespektimit tė urdhėrit tė masave gjatė gjendjes sė jashtėzakonshme.
 
"Shkaqet pėr ndalimin e mediave tė tilla qėndron para sė gjithash nė faktin ēfarė dhe si kanė shkruar, por edhe disa tė dhėnave qė i takojnė hetimeve, kush janė themeluesit e tyre, dhe sa lidhje tė afėrta kanė pasur me veprėn kriminale tė vrasjes sė kryeministrit", ka thėnė Leēiq. Dy mediat e para janė gjobitur edhe me tė holla, sikurse edhe shpėrndarėsi i gazetave "Shtampa komerc".
 
 
Parlamenti i Serbisė zgjodhi pėr kryeministėr Zoran Zhivkoviq
 
Beograd, 19 mars 2003 - Parlamenti i Serbisė zgjodhi dje kryeministėr Zoran Zhivkoviqin, ish-ministėr federal i policisė dhe nėnkryetar i Partisė Demokratike, kryetar i sė cilės ishte kryeministri i vrarė Zoran Gjingjiq.
 
Ndėrkaq, nėnkryetar i qeverisė u zgjodh Ēedomir Jovanoviq, shefi aktual i grupit tė deputetėve tė koalicionit qeveritar DOS. Kryeministri i ri Zhivkoviq premtoi paar parlamentit se qeveria e Serbisė do ta vazhdojė programin e para dy vjetėve kur ajo u formua me nė krye Zoran Gjingjiqin.
 
Kjo nuk ėshtė qeveri e re, por kjo ėshtė gjendje e jashtėzakonshme qeveri, e cila u shkaktua nga dhuna dhe ne vazhdojmė atė qė kemi filluar para dy vjetėve, u shpreh Zhivkoviq, duke prezentuar programin e tij para deputetėve tė Parlamentit.
 
Si prioritete tė qeverisė luftėn kundėr kriminalitetit, kushtetutėn e re tė Serbisė, stabilitetin politik dhe forcimin e bashkėsisė Serbi-Mali i Zi, si dhe vazhdimin e aktivitetit diplomatik e politik pėr zgjidhjen e ēėshtjes sė Kosovės.

Pro kėsaj qeverie votuan 128 deputetė, kurs 100 votuan kundėr dhe tre absstenuan. Kundėr votuan partitė opozitare tė parlamentit, duke shprehur bindjen se Serbia duhet tė ketė njė qeveri tjetėr.
 
 
Me 31 mars NATO i jep fund misionit tė saj paqeruajtės nė Maqedoni
 
Bruksel, 19 mars 2003 - Me 31 mars NATO i jep fund misionit tė saj paqeruajtės nė Maqedoni. Kėtė vendim e bėri tė njohur sekretari i pėrgjithshėm i Aleancės Veriatlantike lordi Robertson. Por ai tha po ashtu se NATO do tė vazhdojė tė mbetet e pranishme atje pavarėsisht se do tė jenė forcat evropiane qė do tė pėrkujdesen tani pėr ruajtjen e misionit tė paqes mnė Maqedoni.
 
Aleanca Veriatlantike do tė mbajė nė Shkup dy tė dėrguar tė saj tė posaēėm: njė pėrfaqėsues civil dhe njė ushtarak. Ky i fundit do tė bashkėrendojė veprimet me komandantin francez tė trupave evropiane nė terren.
 
Njėkohėsisht do tė jetė zėvendėskomandanti i pėrgjithshėm i NATO-s, gjenerali gjerman Fajt, i cili nė selia sektori ushtarak i NATO-s nė Belgjikė do tė komandojė operacionet e trupave evropiane nė Maqedoni.
 
 
Sulmet amerikane mund tė fillojnė para skadimit tė ultimatumit
 
Uashington, 19 mars 2003 - Zyrtarėt amerikanė refuzojnė qė tė pėrjashtojnė mundėsinė se veprimet ushtarake kundėr Irakut mund tė fillojnė para skadimit tė ultimatumit 48 orėsh, ( e enjte, 0.1 sipas Grenuiēit) qė presidenti Bush i dha Sadam Huseinit pėr tė lėshuar vendin.

Zyrtarėt thonė se Shtėpia e Bardhė nuk e ndien vehten tė obliguar qė tė pres deri nė skadim tė tij pasi Sadam Huseini e ka refuzuar atė. Ndėrkohė, forcat e koalicionit nėn udhėheqjen amerikane qė ndodhen nė Gji janė tė gatshme pėr aksion ndėrsa ato tokėsore po kalojnė shkretėtirėn e Kuvajtit pėr t'u vendosur nė pozicionet pėr tė filluar pushtimin.

Zėvendėskomandanti i forcave amerikane, John Keane, ka thėnė se sulmet e para ajrore mund tė pasohen shumė shpejt nga trupat tokėsore.
 
 
Shkencėtarėt nė Hong Kong kanė zbuluar shkaktarin e formės sė ashpėr tė pneumonisė misterioze
 
Hong Kong, 19 mars 2003 – Shkencėtarėt nė Hong Kong kanė thėnė se kanė zbuluar shkaktarin e formės sė ashpėr tė pneumonisė, e cila mori shumė viktima nė mbarė botėn, njofton BBCWorld. Skencėtarėt kanė identifikuar sėmundjen misterioze tė organeve tė frymėmarrjes si virus nga familja paramyxoviridae.
 
Nė njoftim thuhet se zbulimi ka treguar gjithashtu se trajtimi i pacientėve tė deritashėm ka qenė i drejtė. Organizata Botėrore e Shėndetėsisė ka thėnė se deri tash janė shėnuar 219 raste me kėtė virus, 123 syresh nė Hong Kong. Vetėm nė Azi dhe nė Kanada deri tash kanė vdekur tė pakten 10 njerėz prej kėsaj sėmundjeje.
 
 
Parlamenti irakian ka hedhur poshtė ultimatumin amerikan
 
Bagdad, 19 mars 2003 - Parlamenti irakian nė mbledhjen e sotme ka hedhur poshtė ultimatumin amerikan drejtuar tė martėn presidentit Sadam Husein dhe ka shprehur besnikėrinė e plotė pėr liderin e vet.
 
Shkuarja nė ekzil nė afat prej 48 orėsh qė Sadamit dhe bijve tė tij u ka ofruar Uashingtoni si mundėsi e fundit qė tė shmanget lufta, "nuk do tė ndodhė kurrė", ka thėnė shprehimisht kryetari i parlamentit itrakian Sadun Hamadi, duke shtuar se Iraku nuk ėshtė vendi qė pranon diktatin amerikan.
 
 
Ushtarėt italianė dhe amerikanė nė dy baza nė Afganistan kanė qenė nė shenjestėr tė sulmeve
 
Bagram, 19 mars 2003 - Ushtarėt italianė dhe amerikanė nė dy baza nė Afganistan kanė qenė nė shenjestėr disa orė pas deklaratės sė presidentit amerikan Bush se ėshtė nė prag njė sulm kundėr Irakut, kanė theksuar sot zyrtarėt.
 
Nuk ka konfirmim se sulmet e djeshme, nė tė cilat njė ushtar i huaj ėshtė plagosur, ka lidhje me luftėn nė pritje nė Irak, ka deklaruar zėdhėnėsi i forcave amerikane, kapiteni Alen Kremer.
 
 
Kuba ka arrestuar dhjetėra disidentė, qė kanė qenė nė kontakt me pėrfaqėsuesit amerikanė nė Havanė
 
Havanė, 19 mars 2003 – Qeveria komuniste e Kubės ka thėnė se ka arrestuar dhjetėra disidentė, tė cilėt kanė qenė nė kontakt me pėrfaqėsuesit amerikanė nė Havanė, njofton BBCWorld. Nė njė deklaratė tė lexuar nė televizionin shtetėror, zyrtarėt kubanezė kanė akuzuar pėrfaqėsuesin amerikan, Xhejms Kason, pėr, siē thuhet, "aktivitete subversive".
 
 
Afrohet ora e luftės nė Irak
 
Uashington, 19 mars 2003 - Ndėrsa afrohet skadimi i ultimatumit amerikan prej 48 orėsh qė presidenti irakian Sadam Husein tė largohet, po shtohen pėrgatitjet pėr njė sulm ushtarak.
 
Presidenti Bush ka thėnė se Shtetet e Bashkuara dhe aleatėt e Amerikės do ta ēarmatosin Irakun, edhe nėse Sadam Huseini largohet nga vendi. Kėtė mesazh e pėrēoi edhe zėdhėnėsi i Shtėpisė sė Bardhė, Ari Fleisher.
 
Ndėrkohė, forcat e koalicionit po zėnė pozicione lufte nė shkretėtirėn kuvajtiane, nė pritje tė marrjes sė urdhėrit pėr tė hyrė nė Irak. Anijet dhe avionėt amerikanė po transmetojnė vazhdimisht mesazhe pėr trupat irakiane se si tė dorėzohen.
 
 
Parlamenti britanik voton pro luftės
 
Londėr, 19 mars 2003 - Parlamenti britanik ka votuar nė favor tė pjesėmarrjes sė trupave britanike nė njė luftė tė mundshme kundėr Irakut. Mocioni i qeverisė pėr pėrdorimin e tė gjitha mjeteve tė nevojshme pėr ēarmatosjen e Irakut u mbėshtet nga shumica e deputetėve, ndėrkohė qė njė mocion i paraqitur nga kundėrshtarėt e luftės brenda Partisė Laburiste nuk mori numrin e mjaftueshėm tė votave.
 
Duke folur me njė ton tė prerė, kryeministri Bler u tha deputetėve se ishte koha pėr tė vepruar me kurajo. "Nuk ėshtė koha qė tė hezitojmė. Ėshtė koha qė parlamenti, jo thjesht qeveria apo unė si kryeministėr, tė marr rol udhėheqės dhe tė tregoj se do tė mbroj gjithēka qė ne mendojmė se ėshtė e drejtė.
 
Le tė tregojmė se jemi tė gatshėm tė ndeshemi me tiranitė, diktaturat dhe terroristėt qė rrezikojnė jetėn tonė, dhe se nė kėtė moment vendimtar ne kemi kurajon tė bėjmė atė qė duhet", tha kryeministri Bler nė debatin e mbrėmshėm nė parlamentin britanik.
 
 
SHBA shtojnė masat mbrojtėse brenda vendit kundėr sulmeve tė mundshme terroriste
 
Uashington, 19 mars 2003 - Shtetet e Bashkuara po shtojnė masat mbrojtėse brenda vendit kundėr sulmeve tė mundshme terroriste ndėrsa lufta me Irakun pritet tė fillojė sė shpejti. Sekretari amerikan i Mbrojtes Kombėtare, Tom Rixh, tha dje se do tė shtohen masat e sigurimit nė kufijtė e vendit, si dhe nė portet dhe aeroportet.
 
Autoritetet kanė shtuar masat e sigurimit edhe pėr furnizimet ushqimore tė vendit dhe kanė vendosur pėrkohėsisht kufizime pėr fluturimet mbi Uashington, Nju Jork dhe qytete tė tjera amerikane.
 
Qeveria e ka ngritur nivelin e rrezikut me tė cilin pėrballet vendi nga sulme tė mundshme terroriste, nga Kodi i Verdhė nė Kodin Portokalli, qė nėnkupton njė rrezik shumė tė lartė. Pas Kodit Portokalli, kodi mė i lartė i rrezikut ėshtė ai i Kuq.
 
 
45 vende pėkrah SHBA-ve nė luftė
 
Uashington, 19 mars 2003 - Sipas tė dhėnave tė ministrit amerikan tė punėve tė jashtme Kolin Pauell 45 vende e mbėshtesin goditjen amerikane ndaj Irakut. 30 syresh janė pozicionuar hapur pėr pozicionin amerikan dhe bėjnė pjesė nė "Koalicionin e tė gatshmėve", kurse 15 vende tė tjera i pėrkrahin SHBA nė prapaskenė.
 
 
Kurdėt tė gatshėm tė vendosin 70.000 vetė nėn komandėn amerikane
 
Ankara, 19 mars 2003 - Kurdėt e Irakut duan t'i vendosin trupat e tyre nėn komandėn amerikane. Kėshtu deklaroi emisari i posaēėm amerikan pėr opozitėn irakiane Zalmai Khalizad nė Ankara, pas takimeve me krerėt e Bashkimit patriotik tė Kurdistanit Xhalal Talabani dhe me Nexhrivan Barsanin tė Partisė demokratike tė Kurdistanit.
 
Khalizadi tha se kurdėt e Irakut janė tė gatshėm t'u bashkohen trupave amerikane nė rast se ato marshojnė nė Irak. Flitet pėr rreth 70.000 kurdė qė janė tė gatshėm tė luftojnė pėrkrah amerikanėve.
 
 
Pavarėsisht prej kontradiktave pėr luftėn nė Irak Evropa duhet tė shohė drejt sė ardhmes
 
Berlin, 19 mars 2003 - Joshka Fisher e dėnoi luftėn qė pritet tė fillojė nė Irak dhe u bėri thirrje shteteve tė BE qė megjithė dallimet dhe diferencat qė kanė nė lidhje me kėtė ēėshtje tė shohin drejt sė ardhmes.
 
Programi ynė i pėrbashkėt dhe planet pėr Evropėn duhet tė thellohen mė tej, u shpreh Fischer.
 
 
SHBA: Nuk ka kurrfarė shenje se lideri irakian do tė largohet nga vendi
 
Uashington, 19 mars 2003 - Shtetet e Bashkuara thonė se nuk ka kurrfarė shenje se lideri irakian Sadam Husein do tė largohet nga vendi dhe tė shkojė nė ekzil, sikurse kishte kėrkuar presidenti i Shteteve tė Bashkuara, Xhorxh Bush.
 
 
Udhėheqia e Irakut e hodhi poshtė ultimatumin e presidentit tė Shteteve tė Bashkuara
 
Bagdad, 19 mars 2003 - Udhėheqia e Irakut e refuzoi dje ultimatumin e presidentit tė Shteteve tė Bashkuara, Xhorxh Bush drejtuar liderit Irakian, Sadam Husein qė tė largohet nga vendi deri nesėr apo tė ballafaqohet me sulm tė prirė nga Shtetet e Bashkuara.
 
"Ėshtė zoti Bush ai qė duhet tė shkojė nė egzil sepse zoti Bush po e rrezikonė mbarė botėn", ka thėnė nė konferencė pėr shtypin ministri i Jashtėm irakian, Naxhi Sabri.
 
 
Vendet arabe shpresojnė tė shmangin aksionin ushtarak kundėr Irakut
 
Kajro, 19 mars 2003 - Sekretari i pėrgjithshėm i Ligės Arabe, Amir Musa tha se vendet anėtare shpresojnė tė shmangin aksionin ushtarak kundėr Irakut dhe nuk do tė heqin dorė nga diplomacia deri nė ēastin e fundit.
 
"Ne nuk duhet tė heqim dorė nga angazhimet diplomatike deri nė minutėn e fundit dhe shpresojmė se mund tė shmangim aksionin ushtarak me pėrpjekjet kolektive tė vendeve arabe dhe vendeve tjera qė janė tė interesuara pėr zhvillime paqėsore lidhur me ēėshtjen irakiane sa sa pėr luftė", ka thėnė Amir Musa.
 
 
Putin ka riafirmuar kundėrvėnien ndaj njė lufte me Irakun
 
Moskė, 19 mars 2003 - Presidenti rus, Vladimir Putin ka riafirmuar kundėrvėnien e tij njė lufte me Irakun nė njė bisedė telefonike qė ka patur dje me presidentin e Shteteve tė Bashkuara, Xhorxh Bush. Ministri i jashtėm rus, Igor Ivanov tha se njė luftė e prirė nga Shtetet e Bashkuara nė Irak do tė ketė "pasoja serioze negative".
 
 
CDU-ja u distancua nga kriticizmi qeveritar kundėr Presidentit amerikan ndaj Irakut
 
Berlin, 19 mars 2003 - Partia kryesore opozitare gjermane, CDU-ja u distancua nga kriticizmi qeveritar kundėr qėndrimit tė Presidentit amerikan ndaj Irakut dhe tha se mbėshtet ultimatumin qė Xhorxh Bush i vuri liderit irakian, Sadam Husein. Para dite kancelari gjerman Gerhard Shrėder pėrsėriti kundėrvėnien e tij ndaj njė sulmi tė prirė nga Shtetet e Bashkuara kundėr Irakut.

 

Copyright©2000-2003 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.