17.03.2003 - Trepca.net

Lajme

E hėne, 17 mars 2003

 

Pėrmbajtja:

 • Konferencė ndėrkombėtare e BSPK–sė dhe e fondacionit "Fridrih Erbert Shtiftung" rreth dialogut social

 • Bukoshi: Me vrasjen e Gjingjiqit Kosova ka humbur njė kandidat potencial pėr bisedime rreth ardhmėrisė

 • Nė Gjilan nesėr promovohet Asambleja komunale e fėmijėve

 • Autoritetet komunale tė Prishtinės pritet tė korrigjojnė koficientin e tatimit nė pronė pėr kėtė vit

 • P. Rodorf: Ka pasur raste kur disa shqiptarė nė Gjermani kanė ndėrruar identitetin e tyre si ashkalinj e rus!

 • Politikani maqedonas Vasil Tupurkovski thotė se Kosova po ecėn drejt pavarėsisė

 • Derek Ēapell thotė se janė arrestuar 20 persona pėr krimet e kryera dhe keqpėrdorim tė ligjit

 • Filloi stinori pranveror i kampionatit tė 59-tė tė Kosovės nė futboll

 • Karateistėt kosovarė nė turneun ndėrkombėtarė “Atlanta CUP 2003” u stolisėn me tri medalje ari dhe dy argjendi

 • Nė Serbi vazhdojnė arrestimet masive tė grupeve kriminale - nė pranga 400 prej 500 tė dyshuarve

 • Sot shpėrtheu njė bombė nė hekurudhėn afėr vendkalimit kufitar Tabanoc

 • Trajkovski ka shprehur kėnaqėsinė qė BE-ja po e merr misionin ushtarak nė Maqedoni

 • Beograd: Deri mė tash janė arrestuar 400 persona nga grupe tė ndryshme kriminale

 • Shkup: PDSH-ja marrėveshjen e arritur mes kryetarėve tė partive politike e vlerėson si "kėmbim robėrish lufte"

 • Policia ka arrestuar 318 persona lidhur me vrasjen e kryeministrit Gjingjiq

 • Tirana pėrgatitet pėr tė pritur me nderime trupin e pajetė tė veprimtarit Abaz Ermenjit

 • Partia e kryeministrit tė vrarė Gjingjiq ka kandiduar pėr kryeministėr tė ri Zoran Zhivkoviqin

 • Shpėrthim nė njė pallat nė qytetin e Laēit pa pasoja nė njerėz

 • Koncentrimi i madh i xhandarmėrisė serbe nė Luginėn e Preshevės e ka rėnduar jetėn e popullatės shqiptare

 • Janė hedhur dy bomba nė njė lagje tė Tetovės

 • Nė Shkup ka pėrfunduar punimet dyditore Forumi pėr Evrointegrime

 • SHBA-tė kanė kėshilluar Kombet e Bashkuara tė nxjerrin inspektorėt e armėve jashtė Irakut

 • Gjatė operacionit tė sotėm tė trupave izraelite janė vrarė nėntė palestinez

 • Nė Izrael sulmi amerikan kundėr Irakut pritet tė mėrkurėn ose tė enjtėn

 • OKB-ja dhe Kamboxhia janė pėr formimin e njė tribunali ndėrkombėtar kundėr gjenocidit

 • Autoritet shėndetėsore nė mbarė botėn po luftojnė tė vėnė nėn kontroll njė virusin misterioz

 • Trupat izraelite kanė vrarė sot gjashtė palestinezė

 • Britania, Spanja, SHBA-tė premtojnė ndihmė pėr rindėrtimin e Irakut

 • Franca e hapur pėr njė afat pėr ēarmatimin e Irakut nėse miratohet nga inspektorėt

 • Njė aktiviste e paqes vritet nga buldozer izraelit

 • Hidhet ideja pėr njė azil tė mundshėm pėr Sadam Huseinin

 • SHBA u bėnė thirrje tė huajve tė largohen nga Iraku

 • Bush thotė se dita e hėnė ėshtė "moment i sė vėrtetės pėr botėn"

 • Ēeni: SHBA janė afėr fundit tė pėrpjekjeve diplomatike pėr ēarmatosjen e Irakut

 • Sadam Husein mund t'i marrė gazetarėt si pengje nė rast lufte

 • Kėshilli i Sigurimit do tė mbajė sot konsultime pėr krizėn irakiane

 • Ministria e Jashtme gjermane ka kėrkuar nga gjermanėt tė largohen menjėherė nga Iraku

 • Nė Japoni ėshtė hapur konferenca mė e madhe kushtuar problemeve globale lidhur me uji n


 

Konferencė ndėrkombėtare e BSPK–sė dhe e fondacionit "Fridrih Erbert Shtiftung" rreth dialogut social
 
Prishtinė, 17 mars 2003 - Nė mjediset e hotelit "Grand" nė Prishtinė, organizuar nga Bashkimi i Sindikatave tė Pavarura tė Kosovės (BSPK) dhe fondacioni "Fridrih Erbert Shtiftung" po mbahet konferenca ndėrkombėtare me moton "Sindikata e Europės Juglindore pėr njė Europė sociale dhe tė qytetarėve". Temė diskutimi ėshtė dialogu social nė sistemin tripardit.

Kryetari i BSPK-sė Bahri Shabani, duke e hapur kėtė konferencė tha se sindikata ėshtė pėr bashkėpunim me UNMIK-un dhe Qeverinė e Kosovės drejt zhvillimit tė njė dialogu social qė do tė ndihmonte nė mbrojtjen e punėtorėve.
 
Shabani kishte vėrejtje nė trajtimin e qeverisė ndaj kėtij kėshilli, sepse, sipas tij, qė nga fillimi i tij BSPK-ja nuk ėshtė aq e kėnaqur me funksionimnin praktik tė kėtij kėshilli mgase nuk ėshtė kuptuar rėndėsia e sistemit tripardit dhe e dialogut social nė pėrgjithėsi.
 
 
Bukoshi: Me vrasjen e Gjingjiqit Kosova ka humbur njė kandidat potencial pėr bisedime rreth ardhmėrisė
 
Prishtinė, 17 mars 2003 - "Vrasja e Gjingjiqit pėr Serbinė ėshtė njė katastrofė, por bashkėsisė ndėrkombėtare dhe Kosovės do t'i duhet njė kohė mjaft e gjatė derisa nė Serbi tė dalė njė politikan apo politikanė me tė cilėt mund tė bisedohet pėr tė ardhmen e Kosovės", tha Bujar Bukoshi, kryetar i Partisė sė Re tė Kosovės (PREK) nė njė konferencė shtypi.
 
Sipas Bukoshit Kosova e ka humbur njė kandidat potencial pėr bisedime rreth ardhmėrisė sė Kosovės. Njėkohėsisht PREK kėrkon qė fati i Kosovės tė mos lidhet me fatkeqėsinė e Serbisė. "Ne nuk pranojmė tė viktimizohemi pėr Serbinė", theksoi Bukoshi.

Bukoshi kėrkoi nga UNMIK-u dhe KFOR-i qė tė shtojė prezencėn nė veriun e Kosovės pėr tė penguar strehimin e kriminelėve tė ndjekur nga Serbia si dhe bartjen e tensioneve dhe tė krizės nga Serbia nė Kosovė.
 
 
Nė Gjilan nesėr promovohet Asambleja komunale e fėmijėve
 
Gjilan, 17 mars 2003 - Gjilani ėshtė komuna e parė nė Kosovė qė ka themeluar Asamblenė e fėmijėve, e cila do tė tubohet nesėr nė mbledhjen solemne, ku pritet tė marrin pjesė edhe personalitete e pėrfaqėsues tė institucioneve vendore e ndėrkombėtare nė Kosovė.

Fatushe Haliti, koordinatore e projektit thotė se Asambleja e fėmjėve nė Gjilan, pėr nga struktura organizative, ėshtė njė imitim i kuvendeve komunale, qė ka kryetarin, Egzon Bajramin dhe 44 anėtarė, nga tė gjitha komunitetet (41 shqiptarė, 3 serbė, njė turk dhe njė rom), tė moshave 12, 13 dhe 14 vjeēare. Anėtar i Asamblesė ėshtė edhe njė i hendikepuar fizik, ndėrsa pėrfaqėsimi gjinor, ėshtė nė favor tė vajzave.

Asambleja synon tė promovojė tė drejtat e fėmijėve dhe qė nė tė ardhmen, tė gjitha datat e rėndėsishme tė fėmijėve, tė shėnohen nėn organizimin e kėtij asociacioni.
 
 
Autoritetet komunale tė Prishtinės pritet tė korrigjojnė koficientin e tatimit nė pronė pėr kėtė vit
 
Prishtinė, 17 mars 2003 - Autoritetet komunale tė Prishtinės pritet tė korrigjojnė koficientin e tatimit nė pronė pėr kėtė vit. Vėrejtjet kryesore kanė tė bėjnė me ngarkesa tė larta qė kanė sjellė mbi 2300 ankesa tė qytetarėve. Plani pėr vitin e kaluar ėshtė realizuar vetėm nė shkallė prej 48 pėr qind.
 
Nga mbi 47 mijė fatura tė shpėrndara janė siguruar mjete modeste financiare prej 460 mijė euro. "Prandaj Kuvendit Komunal pritet tė ulė koficientin e kėtij tatimi", thotė drejtori pėr Financa dhe Ekonomi nė Komunėn e Prishtinės, Agim Dibrani.
 
Ai shtoi se caktimi i tatimit nė pronė ėshtė bėrė nė bazė tė zonave. Kėshtu zona mė e shtrenjtė ėshtė e para ku pėr njė pronė mesatarisht prej 100 metėr katrore duhet tė paguhet 231 euro, kurse nė zonėn mė tė lirė tė katėrt pėr pronėn nė madhėsi tė njėjtė paguhen 78 euro. Kėto mjete janė enkas pėr infrastrukturėn e qytetit dhe nuk shfrytėzohen pėr shpenzime tė tjera.
 
 
P. Rodorf: Ka pasur raste kur disa shqiptarė nė Gjermani kanė ndėrruar identitetin e tyre si ashkalinj e rus!
 
Prishtinė, 17 mars 2003 - Nga Gjermania nė Kosovė pas pėrfundimit tė luftės janė kthyer rreth 100 mijė shqiptarė. Prej tyre 80 mijė nė baza vullnetare, ndėrkaq 14 mijė janė riatdhesuar, ka thėnė nė njė intervistė pėr radion "Blu skaj", shefi i Zyrės gjermane nė Prishtinė Piter Rondorf.
 
Ai thotė se nė tė ardhmen pritet tė kthehen edhe 52 mijė qytetarė tė Kosovės, prej tyre 30 mijė pjesėtarė tė minoriteteve dhe 22 mijė shqiptarė. "Ne kemi kėrkuar qė shqiptarėt tė mos kthehen me aeroplan tė JAT-it dhe kjo nuk do tė ndodhė mė", tha z. Rondorf.
 
Ai ka shtuar se ata qė do tė kthehen nė baza vullnetare do tė marrin njė ndihmė nga Qeveria gjermane, ndėrkaq ata tė cilėt do tė kthehen nė mėnyrė tė dhunshme nuk do tė kenė beneficione tė tilla.

Nė lidhje me ndėrrimin e identitetit tė shqiptarėve nga Kosova nė Gjermani, Piter Rudorf tha: "Ne kemi pasur raste kur disa shqiptarė kanė ndėrruar identitetin, kur disa nga ata nė Gjermani janė shkruar si ashkalinj e rus.
 
Njė rast tė tillė kemi pasur kur njė shqiptar ėshtė paraqitur si rus dhe i njėjti ėshtė kthyer me dhunė nė Kosovė. Ne do t'i kthejmė rreth 30 mijė minoritarė qė jetojnė nė Gjermani. Tė tilla raste tė ndėrrimit tė identitetit kemi gjithėherė, por tė gjithė do tė kthehen pa marrė parasysh etnitetin e tyre".
 
 
Politikani maqedonas Vasil Tupurkovski thotė se Kosova po ecėn drejt pavarėsisė
 
Shkup, 17 mars 2003 - Politikani maqedonas Vasil Tupurkovski qė ėshtė edhe kryetar i Alternativės Demokratike duke shfaqur qėndrimin e tij rreth proceseve politike nė Kosovė, tha se Kosova po ecėn drejt pavarėsisė saj. Ky ėshtė njė projekt i cili nuk ėshtė vetėm shqiptar nė kuptimin e popullsisė shqiptare tė Kosovės. Ky projekt, tha nė njė intervistė pėr radion "Evropa e lirė" z. Tupurkovski, i ka burimet e veta nė zgjidhjet gjeostrategjike finale qė kanė tė bėjnė me krizat nė Ballkan.

I pyetur se si e vlerėson nismėn pėr hapjen e njė dialogu ndėrmjet Beogradit dhe Prishtinės, z. Tupurkovski u pėrgjigj: "Mendoj se kjo ėshtė njė pėrgatitje pėr gjetjen e njė zgjidhje politike tė kėtyre ēėshtjeve ballkanike.
 
Nuk besoj se do tė lejohet njė luftė e re, sepse ajo do tė dėmtonte NATO-n, faktorėt gjeostrategjikė nė kėtė rajon dhe gjithashtu do tė ishte nė dėm tė faktorėve mė tė fuqishėm ndėrkombėtarė. Ne duhet ta mbėshtesim kėtė dialog dhe nėse ka mundėsi tė kyēemi atje nė ndonjė mėnyrė, jo nė formė bilaterale, por nė mėnyrė rajonale me atė qė do tė hapeshin nisma pozitive siē janė lėvizja e lirė, ēėshtja e kufijve, pikėrisht siē ėshtė rregulluar kjo ēėshtje nė legjislaturėn ndėrkombėtare dhe nė kartėn e OKB-sė, ēka do tė thotė mosndryshimi i kufijve", tha Tupurkovski.
 
 
Derek Ēapell thotė se janė arrestuar 20 persona pėr krimet e kryera dhe keqpėrdorim tė ligjit
 
Prishtinė, 17 mars 2003 - Zėdhėnėsi i policisė sė UNMIK-ut Derek Ēapell tha se janė arrestuar 20 persona pėr krimet e kryera dhe keqpėrdorim tė ligjit nė tėrė Kosovėn. Nė anėn tjetėr sektori i policisė sė trafikut gjatė 24 orėve tė fundit ka dėnuar gjobitur mbi 700 ngasės tė automjeteve. Zėdhėnėsi i policisė sė UNMIK-ut Derek Ēapell u tha mediave se nė bashkėpunim me SHPK-nė nė tėrė Kosovėn janė arrestuar disa persona tė cilėt kanė kryer vepra penale.
 
Ai ka bėrė tė ditur se nė Podujevė katėr persona tė armatosur me automatik kanė hyrė nė njė kafiteri dhe kanė urdhėruar pronarin qė tė mbyllė lokalin pėr arsye tė panjohura. Nė Rahovec ėshtė shėnuar njė rrahje ndėrmjet dy personave me ē'rast njėri ka pėsuar lėndime nė kokė. I lėnduari ėshtė nė spital nė gjendje mjaft tė rėndė, ndėrkaq kryesi i veprės ėshtė arrestuar.
 
Derek Ēapell pastaj tha se gjatė kontrollimit tė veturave policia ka gjetur dorėza dhe pajisje tė tjera qė pėrdorėn pėr vjedhje, si dhe targa tė vjedhura tė veturave dhe mė kėtė rast ka konfirmua ai janė arrestuar dy persona.

Ai ka njoftuar se nė rajonin e Prizrenit persona tė armatosur kanė plaēkitur njė kazino. Personat tė cilėt kanė humbur paratė e veta, duke luajtur janė kthyer tė armatosur dhe kanė plaēkitur kazinon. Edhe nė Gjakovė policia ka ndėrhyrė nė njė pėrleshje ku janė involvuar pesė persona dhe policia i ka arrestuar dhe tek ata janė gjetur edhe armė, tha zėdhėnėsi i policisė sė UNMIK-ut Derek Ēapell.
 
 
Filloi stinori pranveror i kampionatit tė 59-tė tė Kosovės nė futboll
 
Prishtinė, 17 mars 2003 - Me ndeshjen Kosova(P) – Gjilani (2:1) tė shtunėn filloi stinori pranveror i Kampionatit tė 59-tė tė Kosovės nė futboll. Tė gjitha ndeshjet u zhvilluan nė njė kohė tė ftoftė e qė doshta edhe ndikoi nė numrin e vogėl tė shikuesve qė i pėrcollėn takime e kėsaj jave.
 
Nė shtatė ndeshjet e xhiros sė 14-tė, gjithsej u shėnuan 20 gola. Nė pesė takime fitore shėnuan skuadrat vendase ndėrsa dy takime pėrfunduan pa fitues, ku Kosova e Vushtrrisė befasoi pėr tė mirė nė Gjilan duke luajtur baras me kampionin vjeshtor Dritėn. (Besa – Prishtina 1:1 dhe Drita - Kosova(V) 1:1).
  
Rezultatet komplete dhe Tabela
Liga e parė e Kosovės
Rezultatet - xhiroja e 14-tė - 15 dhe 16 mars 2003
Drita - Kosova(P) 1:1
 
Nė xhiron e  15-t. mė 22/23 mars takohen:
 
Flamurtari - Ferizaj,
Prishtina - Dukagjini,
Gjilani - Besa,
Liria - Drita,
Kosova(V) - Kosova(P),
Drenica - Trepēa'89,
Vėllaznimi - Besiana.
Kosova(V) - Gjilani 2:1
Trepēa’89 - Liria 5:3
Flamurtari - Vėllaznimi 2:1
Ferizaj - Dukagjini 1:0
Besiana - Drenica 1:0
Besa - Prishtina 1:1

Tabela
N
F
B
H
GD
P
1.
Drita
14
7
7
0
29:14
28
2.
Prishtina
14
8
3
3
30:9
27
3.
Besiana
14
7
4
3
15:13
24
4.
Vėllaznimi
14
7
2
5
21:15
23
5.
Flamurtari
14
5
7
2
16:9
21
6.
Gjilani 
14
6
3
5
17:12
21
7.
Drenica
14
4
6
4
12:14
18
8.
Trepēa’89
14
4
5
5
15:16
16
9.
Besa
14
4
4
6
12:17
16
10.
Kosova(V)
14
4
4
6
9:14
16
11.
Ferizaj
14
4
3
7
11:19
14
12.
Kosova(P)
14
3
5
6
16:25
13
13.
Liria
14
3
4
7
13:23
13
14.
Dukagjini
14
2
3
9
7:25
6(-3)
    
 
Karateistėt kosovarė nė turneun ndėrkombėtarė “Atlanta CUP 2003” u stolisėn me tri medalje ari dhe dy argjendi
 
Prishtinė, 17 mars 2003 - Karateistėt e Kosovės shkėlqyen nė turneun e madh ndėrkombėtar "Atlanta CUP 2003" i cili u mbajt nė Atlanta tė SHBA-sė, duke i fituar tri medalje ari dhe dy medalje argjendi.

Medaljet e arta i fituan Shqipe Zogiani nė kategorinė absolute duke pėrsėritur suksesin e vitit tė kaluar, Erblin Bucaliu, 14 vjeēar dhe Bashkim Murati, ndėrkaq medalje argjendi fituan Kaltrina Krasniqi, 16 vjeēare dhe Besim Murati.

Nė turneun ndėrkombėtarė "Atlanta CUP 2003" morėn pjesė, pėrveē Shteteve tė Bashkuara tė Amerikės edhe Gjermania, Japonia, Egjipti, Uzbekistani, Maroko dhe Kosova.
 
 
Nė Serbi vazhdojnė arrestimet masive tė grupeve kriminale - nė pranga 400 prej 500 tė dyshuarve
 
Beograd, 17 mars 2003 - Nė Serbi vazhdojnė arrestimet masive nė lidhje me vrasjen e kryeministrit serb Zoran Gjingjiq. Kėshtu nė Zajeēar, qytet nė lindje tė Serbisė, sot janė arrestuar 16 persona. Policia njofton se nė kėtė mėnyrė ka shkatėrruar njė grup kriminal te tė cilėt ėshtė gjetur njė sasi e armėve, municionit, parave dhe targave falso.
 
Ndėrkaq nė Beograd ėshtė bastisur shtėpia e kriminelit tė dikurshėm famėkeq Zhelko Ranjatoviq Arkan dhe me atė rast ėshtė arrestuar bashkėshortja e tij Svetllana Raznjatoviq, yll i estradės serbe. Ajo akuzohet se ka pasur lidhje me tė dyshuarit kryesorė nė vrasjen e Gjingjqit - Lukoviq e Spasojeviq - para dhe pas atentatit.

Nė Kragujevc janė arrestuar 12 persona, ndėrkaq nė Novi Sad edhe 18 persona tė tjerė qė kanė qenė tė lidhur me grupin kriminal tė Zemunit.

Nga lista prej 500 tė dyshuarve deri mė tani janė arrestuar 400 persona nė Serbi, njoftojnė mediat serbe.
 
 
Sot shpėrtheu njė bombė nė hekurudhėn afėr vendkalimit kufitar Tabanoc
 
Shkup, 17 mars 2003 - Nga shpėrthimi i njė bombe qė ndodhi sot herėt nė mėngjes ėshtė dėmtuar njė pjesė e hekurudhės afėr vendkalimit kufitar Tabanoc, nė kufirin Maqedoni-Serbi.

Bomba ka shpėrthyer nė hekurudhėn ndėrmjet fshatrave Vaksincė dhe Tabanoc, rreth tre kilometra larg vendkalimit kufitar, vetėm disa minuta pas aty pari kishte kaluar treni qė qarkullon nė relacionin Kumanovė-Tabanoc.

Nė vendin e ngjarjes hetimet i ka kryer ekipi pėr antiterrorizėm i Ministrisė sė Punėve tė Brendshme tė Maqedonisė, njofton MIA nė gjuhėn shqipe.
 
 
Trajkovski ka shprehur kėnaqėsinė qė BE-ja po e merr misionin ushtarak nė Maqedoni
 
Bruksel, 17 mars 2003 - "Ngjarjet tragjike nė Serbi nuk do tė ndryshojnė thelbėsisht situatėn nė rajon", tha presidenti maqedonas Boris Trajkovski pas takimit me shefin e diplomacisė sė Bashkimit Evropian, Havier Solana. Ndėrkohė, sot skadon "procedura e heshtur" nė Aleancėn ushtarake, pas tė cilės nė fuqi hyn vendimi pėr ndėrprerjen e angazhimit tė NATO-s nė Maqedoni.

Ministrat e punėve tė jashtme tė Bashkimit Evropian do tė duhej qė nesėr tė marrin vendimin pėr marrjen e misionit nga NATO nė Maqedoni, nė mėnyrė qė tė enjtėn ose tė premtėn kėtė vendim ta konfirmojnė edhe liderėt e BE-sė.

Trajkovski ka shprehur kėnaqėsinė qė BE-ja po e merr misionin ushtarak nė Maqedoni dhe qė Bashkimi Evropian dhe NAT0 arritėn marėveshjn e sigurimit, sipas tė cilit BE ka mundėsinė e hyrjes nė kapacitetet e Aleancės, posaēėrisht nė tė dhėnat informative dhe nė segmentet e planifikimit.
 
 
Beograd: Deri mė tash janė arrestuar 400 persona nga grupe tė ndryshme kriminale
 
Beograd, 17 mars 2003 - Njoftohet se deri mė tash janė arrestuar 400 persona nga grupe tė ndryshme kriminale nė lidhje me vrasjen e kryeministrit serb Zoran Gjingjiq, thotė nėnkryetari i Partisė Demokratike Ēedomir Jovanoviq, i cili ėshtė propozuar edhe pėr zėvendėskryeministėr tė Serbisė.
 
Ai saktėsoi se shumė vrasje deri mė tash tė pasqaruara pas kėtij aksioni do tė zbardhen.
 
 
Shkup: PDSH-ja marrėveshjen e arritur mes kryetarėve tė partive politike e vlerėson si "kėmbim robėrish lufte"
 
Shkup, 17 mars 2003 - Marrėveshjen e arritur mes kryetarėve tė partive politike qė participojnė nė koalicionin qevitar nė Maqedoni, PDSH-ja e Arbėr Xhaferit nė opozitė e vlerėson si "kėmbim robėrish lufte" dhe "privatizim i tė drejtave tė kombit".
 
Zėdhėnėsi i PDSH-sė Demush Bajrami ka deklaruar se PDSH-ja nuk ėshtė pajtuar dhe nuk do tė pajtohet me kėtė zgjidhje dhe pėr kėtė arsye ka dhėnė nė procedurė parlamentare Propozimligjin pėr dokumente tė udhėtimit nė tė cilin kėrkohet qė gjuha shqipe tė jetė nė ballinėn e pasaportės nė tėrė hapėsirėn territoriale tė Maqedonisė", .

Ndėrkaq, nėnkryetarja e BDI-sė Teuta Arifi, marrėveshjen e arritur e vlerėson si sukses jashtėzakonsht tė madh. Ajo thotė se BDI-ja ėshtė e kėnaqur me kėtė marrėveshje pėr shkak se shumė pak veta besonin se nė ballinėn e pasaportės do tė figurojė gjuha shqipe. Paraprakisht ishte krijuar njė atmosferė se kompromisi eventual do tė jetė gjuha shqipe nė faqen e tretė tė dokumentit, thotė zonja Arifi.

Mersel Bilali nga PPD-ja nuk ėshtė i bindur se gjithė ajo qė u prezantua para opinionit duhet tė ketė karakter tė njė marrėveshjeje, sepse sipas ij marrėveshja paraprakisht ekziston dhe normalisht se nuk ėshtė e mundshme marrėveshje mbi marrėveshje, njofton MIA nė gjuhėn shqipe.
 
 
Policia ka arrestuar 318 persona lidhur me vrasjen e kryeministrit Gjingjiq
 
Beograd, 17 mars 2003 - Ministria e Punėve tė Brendshme tė Serbisė ka njoftuar se deri mbrėmė janė arrestuar 318 persona, prej tė cilėve 307 ndodhen nė paraburgim nė kuadėr tė hetimeve pėr autorėt e vrasjes sė kryeministrit serb Zoran Gjingjiq.
 
Hetimet janė zgjeruar edhe ndaj bashkėpunėtorėve, nxitėsve si dhe financuesve tė tyre. Tani katėr persona kanė kėrkuar statusin e dėshmitarit tė mbrojtur. Ndėrkaq te t arrestuarit ėshtė gjetur njė sasi e madhe e armėve tė zjarrit, disa kliogramė narkotikė, dokumente tė falsifikuara, targa falso tė veturave, vetura tė vjedhura dhe mjete tė tjera pėr lidhje.

Deklaratat e dhėna para prokurorisė speciale dėshmojnė se narko-karteli i Zemunit me ndihmėn e pjesėtarėve tė sigurimit tė fshehtė gjatė regjimit tė Milloshevqiit ka marrė pjesė nė vrasjet politike, nė organizimin e tregtisė sė drogės dhe ka qenė i lidhur direkt mė rrjetin e dilerėve tė narko-kartelit tė Kolumbias.
 
 
Tirana pėrgatitet pėr tė pritur me nderime trupin e pajetė tė veprimtarit Abaz Ermenjit
 
Tiranė, 17 mars 2003 - Administrata shtetėrore, pėrfaqėsues tė forcave politike nė Shqipėri dhe pjesėtarė tė familjes po pėrgatiten qė tė presin me nderime trupin e pajetė tė veprimtarit tė njohur shqiptar, Abaz Ermenjit, drejtues i Ballit Kombėtar i cili ndėrroi jetė nė Paris pak ditė mė parė nė moshėn 90-vjeēare.
 
Nė Tiranė nė shenjė nderimi pėr kėtė figurė tė rėndėsishme kombėtare janė organizuar disa ceremoni zyrtare.

Deputeti i Partisė Balli Kombėtar nė Parlament Aflred Ēako thotė se po bėhen pėrpjekje qė ceremonitė zyrtare pėr tė nderuar z. Ermenji tė mbahen nė nivelin e merituar, qė nga udhėtimi prej Francės deri nė banesėn e fundit nė Shqipėri ku ai kishte lėnė porosi qė tė prehej trupi i tij.

Abaz Ermenji ishte njė nga politikanėt mė tė njohur themelues tė Ballit Kombėtar gjatė Luftės sė Dytė Botėrore. Njė nga kundėrshtarėt mė tė vendosur tė fashizmit dhe tė regjimit komunist ai jetoi larg atdheut pėr afro 50 vjetė tė sundimit tė diktatorit Enver Hoxha.
 
 
Partia e kryeministrit tė vrarė Gjingjiq ka kandiduar pėr kryeministėr tė ri Zoran Zhivkoviqin
 
Beograd, 17 mars 2003 - Partia Demokratike, kryetar i tė cilės ishte kryeministri i vrarė serb, Zoran Gjingjiq, i ka dhėnė dje mandatin pėr kryeministėr tė Serbisė Zoran Zhivkoviqit, nėnkryetar i kėsaj partie.
 
Ndėrkaq, pėr zėvendėskryeministėr ėshtė propozuar Ēedomir Jovanoviq. Vendimi ėshtė marrė nė bazė tė marrėveshjes qė ėshtė arritur nė kuadrin e grupacionit tė partive nė pushtet tė Serbisė DOS, pasi kjo parti ėshtė mė e madhja nė kėtė koalicion dhe kandidati i saj duhet tė vazhdojė ushtrimin nė kėtė funksion edhe nė tė ardhshmen.

Kandidatura e Zhivkoviqit duhet tė miratohet nga Parlamenti i Serbisė ku blloku reformist i tė ndjerit Gjingjiq kontrollon shumicėn e vendeve nė parlament.
 
 
Shpėrthim nė njė pallat nė qytetin e Laēit pa pasoja nė njerėz
 
Shkodėr, 17 mars 2003 - Njė sasi ekplozivi ka shpėrthyer nė orėt e para tė ditės sė diel nė njė pallat gjashtėkatesh nė lagjen "1 Maji" tė qytetit tė Laēit. Ky ėshtė shpėrthimi i dytė me radhė brenda dy ditėve tė fundit nė kėtė qytet tė njohur si problematik sa i pėrket problemeve tė rendit dhe sigurisė.
 
Policia ka bėrė tė ditur se lėnda shpėrthyese ishte vendosur nė katin e tretė tė pallatit dhe pikėrisht nė derėn e apartamentit tė shtetasit Zulfi Canit, ish-oficer i ushtrisė i dalė nė lirim, i cili ka nė pronėsi njė njėsi tregtare nė qendėr tė qytetit tė Laēit.
 
Shpėrthimi ka ndodhur nė orėn 2.45 minuta tė mėngjesit dhe se nuk ka pasur pasoja nė njerėz. Sipas njoftimit zyrtar tė policisė tre apartamente tė katit, ku ndodhi shpėrthimi, kanė pėsuar dėme tė mėdha materiale, ndėrkohė qė nė gjithė pallatin janė thyer xhamat e dritareve.
 
 
Koncentrimi i madh i xhandarmėrisė serbe nė Luginėn e Preshevės e ka rėnduar jetėn e popullatės shqiptare
 
Preshevė, 17 mars 2003 - Koncentrimi i madh i xhandarmėrisė serbe nė Luginėn e Preshevės, ka rėnduar skajshėm dhe e ka bėrė tė pasigurtė jetėn e popullatės shqiptare nė kėtė rajon, ka deklaruar Zeqirja Rashiti, kryetar i bashkėsisė lokale tė fshatrave tė Malėsisė sė Karadakut tė Preshevės pėrgjatė kufirit me Kosovėn.
 
Ai ka shtuar se gjendja e sigurisė nė kėto fshatra ėshtė jashtėzakonisht e vėshtirė, sidomos pas bastisjeve tė shtėpive tė shqiptarėve nė Konēul dhe Tėrnoc, pastaj arrestimeve, dhe sidomos pas vrasjes sė dy shqiptarėve nė Konēul. Tė gjitha kėto kanė bėrė qė popullata shqiptare tė jetojė nė ankth, thotė z. Rashiti.
 
Ai ka shtuar sė lėvizja e shqiptarėve nė kėtė fshatra ėshtė e kufizuar dhe pėr kėtė gjendje janė njoftuar tė gjithė organizmat ndėrkombėtarė, por ata nuk kanė forcė tė ndėrmarrin diēka pėr stabilizimin e gjendjes, apo pėr sigurimin e asaj popullate, tė cilėt kanė mbetur nėn mėshirėn e Zotit.
 
 
Janė hedhur dy bomba nė njė lagje tė Tetovės
 
Tetovė, 17 mars 2003 - Nė mėngjesin e hershėm tė ditės sė dielė janė hedhur dy bomba dore nė njė lagje tė Tetovės, tė banuara kryesisht me maqedonas. Policia lidhur me kėtė rast ka bėrė hetimet dhe ka gjetur siguresėn e bombave nė vendin e ngjarjes, ndėrkohė qė sipas njoftimeve bombat janė hedhur nga sulmuesit qė kanė qenė nė kėmbė dhe kanė ikur me vrap pas veprės.
 
Nuk ka pasoja nga shpėrthimi, pėrveē dėmeve qė kanė pėsuar dy prej automjeteve dhe xhamat e dy shtėpive aty pranė. Nuk dihen as motivet e sulmuesve dhe kush ishte shėnjestra e tyre.
 
 
Nė Shkup ka pėrfunduar punimet dyditore Forumi pėr Evrointegrime
 
Shkup, 17 mars 2003 - Nė Shkup ka pėrfunduar punimet dyditore Forumi pėr Evrointegrime. Nga ky forum kanė dalė vendime qė Bashkimi Evropian t'u ndihmojė vendeve aspirante pėr gjetjen e formave tė reja tė bashkėpunimit.
 
Mesazhi kryesor nė kėtė takim ishte se rajoni duhet tė bashkėpunojė, ndėrsa Evropa tė marrė pėrgjegjėsinė ndaj shteteve tė Ballkanit. Ndėrkaq, Stefano Sanino nga Komisioni Evropian tha nė kėtė takim se Evropa nuk do tė jetė e plotė pa vendet e Ballkanit.
 
Ai u tha pjesėmarrėsve se ėshtė mer rėndėsi qė tė fillojnė tė punojnė nė ndėrrimin e imazhit tė Ballkanit si rajon i krimit dhe pasigurisė.

Pėrfaqėsues tė qeverive dhe ekspertė tė pesė shteteve tė Ballkanit Perėndimor thanė se kusht pėr integrimin e rajonit nė Bashkimin Evropian ėshtė bashkėpunimi konkret mes tyre, si dhe ndėrtimi i njė qėndrimi tė pėrbashkėt tė kėtyre vendeve para Samitit nė Selanik.

Maqedonia, Shqipėria, Kroacia, Serbia e Mali i Zi, si dhe Bosnja theks tė veēantė i vunė edhe luftės kundėr korrupsionit dhe krimit tė organizuar.

Forumi pėr Integrime Evropiane shqyrtoi edhe mundėsinė pėr hapjen e njė zone tė lirė tregtare midis vendeve tė Evropės Juglindore.
 
 
SHBA-tė kanė kėshilluar Kombet e Bashkuara tė nxjerrin inspektorėt e armėve jashtė Irakut
 
Nju Jork, 17 mars 2003 – Shtetet e Bashkuara i kanė kėshilluar Kombet e Bashkuara tė nxjerrin inspektorėt e armėve jashtė Irakut, ka bėrė tė ditur sot (tė hėnėn) shefi i armėve bėrthamore i Kombeve tė Bashkuara, qė ėshtė njė sinjal i qartė i domosdoshmėrisė sė luftės, njofton Rojter.

Ndėrkaq vendimi pėr tėrheqjen e inspektorėve ende nuk ėshtė marrė nė Agjencinė Ndėrkombėtare pėr Energjinė Atomike.
 
 
Gjatė operacionit tė sotėm tė trupave izraelite janė vrarė nėntė palestinez
 
Rripi i Gazės, 17 mars 2003 – Sipas njoftimeve mė tė reja tė agjencisė sė lajmeve Rojter, gjatė operacionit tė sotėm (tė sė hėnės) tė trupave izraelite, tė shoqėruara me automjete tė blinduara dhe buldozerė, nė Rripin e Gazės, ku pati pėrleshje tė ashpra, janė vrarė nėntė palestinez, ndėr tė cilėt edhe njė foshnje katėrvjeēre.
 
Gjakderdhja nė kampin e refugjatėve Nuiserat dhe rreth qytetit Beit Lehia nė Rripin e Gazės, vazhdon ky njoftiim, ėshtė njė grusht i ri ndaj pėrpjekjeve amerikane dhe britanike pėr promovimin e planit tė paqes izraelito-palestineze nė njė kohė kur lufta e mundshme kundėr Irakut po afrohet.
 
 
Nė Izrael sulmi amerikan kundėr Irakut pritet tė mėrkurėn ose tė enjtėn
 
Tel Aviv, 17 mars 2003 - Po qe se Kombet e Bashkuara hedhin poshtė ultimatumin e presidentit amerikan Xhoxh Bush, ėshtė e mundur qė ofensiva amerikane kundėr regjimit nė Irak tė fillojė tė mėrkurėn ose tė enjtėn, theksojnė sot burimet izraelite tė sigurimit.

Pritet qė forcat izraelite tė sigurimit sonte tė vendosin nėse do t'i japin udhėzime opinionit nė Izrael para sulmit tė SHBA-ve mbi Irakun.
 
 
OKB-ja dhe Kamboxhia janė pėr formimin e njė tribunali ndėrkombėtar kundėr gjenocidit
 
Pnom Pen, 17 mars 2003 - Kombet e Bashkuara dhe Kamboxhia kanė rėnė dakord pėr formimin e njė tribunali ndėrkombėtar kundėr gjenocidit pėr tė vėnė para drejtėsisisė ish-liderėt kmerėve tė kuq, njofton BBCWorld.
 
Vlerėsohet se 1.7 mililonė njerėz kanė humbur jetėn nga duart e rgjimit brutal maoist nė vitet 1970-ta, por pėrkundėr fakteve pėr mizoritė e tyre, asnjė lider i kmerėve tė kuq nuk ėshtė paditur deri tash. Negociatat pėr formimin e kėtij tribunali tė gjenocidit janė zhvilluar mė shumė se pesė vjet. Projektmarrėveshja duhet tė miratohet nga Kombet e Bashkuara dhe Parlamenti Kamboxhian.

Kmerėt e kuq kanė sunduar prej vitit 1975 deri mė 1979. Gjatė sundimit tė tyre shumė viktima kanė pėsuar tortura dhe kanė vdekur nga uria. Lideri i kmerėve tė kuq, Pol Pot, ka vdekur mė 1998, por shumė figura tė larta tė regjimit janė gjallė dhe tė lirė.
 
Kjo marrėvshje pėr kėtė tribunal ėshtė mirėpritur nė gjithė Kamboxhian. “Kjo ėshtė ēka kam pritur me vjet e vjet”, ka deklaruar njė i mbijetuar nga kampi i torturave.
 
 
Autoritet shėndetėsore nė mbarė botėn po luftojnė tė vėnė nėn kontroll njė virusin misterioz
 
Gjenevė, 17 mars 2003 - Autoritet shėndetėsore nė mbarė botėn po luftojnė tė vėnė nėn kontroll virusin misterioz, i cili drohet se mund tė jetė vdekjeprurės sikur pandemia e gripit mė 1918, njofton BBCWorld.
 
Virusi ėshtė pėrhapur nė mbarė botėn nga udhėtarėt e trafikut ajror, ndėrkaq rastet janė paraqitur nė dhjetėra vende. Organizata Botėrore Shėndetėsore (WHO) ka lėshuar gjatė fundjavės njė vėrejtje emergjente tė rrallė dhe ka shpallur se virusi "ėshtė kėrcėnim shėndetėsor pėr mbarė botėn", duke shtuar se rastet janė paraqitur nė tri kontinente.
 
Deri tash, ka pasur katėr raste vdekjeje nga ky virus dhe njė rast i pestė ka ndodhur nga i njėjti infeksion nė njė provincė tė Kinės.
 
 
Trupat izraelite kanė vrarė sot gjashtė palestinezė
 
Gaza, 17 mars 2003 – Trupat izraelite kanė vrarė sot (tė hėnėn) gjashtė palestinezė, ndėr tė cilėt edhe njė foshnje dhe njė djalosh 13-vjeēar, gjatė njė sulmi nė Gaza, i cili u ndėrmuar vetėm disa orė pasi buldozeri izraelit shtypi pėr vdekje njė aktiviste amerikane tė paqes nė territorin palestinez tė dhunės, njofton AFP.
 
Rreth 30 automjete tė blinduara me bulldozherė dhe forca tė kėmbėsorisė kontrolluan disa qindra metra brenda kampit tė refugjatėve Naseirat afėr qytetit tė Gazės. Sulmi ėshtė nisur nga kibuci hebraik Netzarim, tri kuilometra nė veri.
 
 
Britania, Spanja, SHBA-tė premtojnė ndihmė pėr rindėrtimin e Irakut
 
Ishujt Azore, 17 mars 2003 - Britania, Spanja dhe Shtetet e Bashkuara premtuan ta ndihmojnė popullin irakian tė rindėrtojė vendin e tij nė rast veprimesh ushtarake pėr tė ēarmatosur udhėheqėsin irakian, Sadam Husein.
 
Presidenti Bush, kryeministri britanik, Toni Bler dhe kryeministri i Spanjės Hose Maria Aznar, lėshuan njė deklaratė nė tė cilėn thuhet se nė rast lufte, ata do t’i kėrkojnė Kėshillit tė Sigurimit rezoluta tė reja qė tė konfirmojnė tėrėsinė tokėsore tė Irakut dhe tė pėrshpejtojnė dėrgimin e ndihmave humanitare.
 
Ēdo prani e huaj ushtarake nė Irak, vazhdon mė tej deklarata, do tė jetė e pėrkohshme dhe do tė ketė si qėllim pėrforcimin e sigurimit dhe eliminimin e armėve tė shkatėrrimit nė masė.
 
 
Franca e hapur pėr njė afat pėr ēarmatimin e Irakut nėse miratohet nga inspektorėt
 
Azore, 17 mars 2003 - Presidenti francez, Zhak Shirak tha se do ta pranonte afatin prej 30 ditėsh pėr ēarmatimin e Irakut, nėse ky afat mbėshtetet nga inspektorėt e lartė tė Kombeve tė Bashkuara pėr armėt. Zoti Shirak nė njė intervistė nė njė televizion amerikan tha se ėshtė i hapur pėr ēdo afat miratohet nga inspektorėt e armėve. Ai tha se inspektimet e Kombeve tė Bashkuara po japin rezultate, duke shtuar se ēdo ditė po shkatėrrohen mė shumė armė irakiane.

Ai i bėri komentet e fundit dje disa orė para takimit tė nivelit tė lartė nė Azore.
 
 
Njė aktiviste e paqes vritet nga buldozer izraelit
 
Gaza, 17 mars 2003 - Njoftimet nga Rripi i Gazės thonė se njė aktiviste amerikane e paqes ka vdekur pasi ėshtė shtypur nga njė buldozer izraelit kur ajo po pėrpiqej ta ndalonte atė tė shkatėrronte njė shtėpi palestineze.
 
Rashel Korie po qėndronte pėrpara shtėpisė nė kampin Rafah tė refugjatėve kur ndodhi incidenti. Aktivistė tė tjerė tė paqes nga SHBA dhe Britania thonė se ajo thėrriti dhe i bėri me dorė buldozerit qė tė ndalonte, por ai vazhdoi dhe eci mbi tė. Ajo u dėrgua nė spitalin pranė, por vdiq nga plagėt qė kishte marrė nė kokė dhe kraharor. Izraeli thotė se po e heton incidentin.
 
 
Hidhet ideja pėr njė azil tė mundshėm pėr Sadam Huseinin
 
Londėr, 17 mars 2003 - Ministri britanik i punėve tė jashtme Xhek Strou theksoi nė BBC se ende vazhdon tė ketė shanse pėr ta shmangur luftėn, edhe pse po afrohet pika kur tė gjitha pėrpjekjet diplomatike do tė ezaurohen.
 
Ai hodhi idenė qė kreu irakian Sadam Husein mund ta shpėtojė vendin nga lufta duke u larguar pėr tė kėrkuar azil dikur tjetėr. "Mundėsitė diplomatike nuk do tė konsiderohen tė shteruara deri sa tė jemi plotėsisht tė sigurt qė ato kanė marrė fund, - tha Strau.
 
Po ashtu ne e marrin parasysh edhe mundėsinė qė Sadam Huseini mund tė kontribuojnė pėr njė zgjidhje paqėsore tė konfliktit, tek e fundit duke u larguar nga vendi dhe duke shkuar nė mėrgim. Sadam Huseini duhet tė jetė i lumtur sepse ne i keni orfuar azil dhe imunitet prej persekutimi.
 
 
SHBA u bėnė thirrje tė huajve tė largohen nga Iraku
 
Uashington, 17 mars 2003 - Sekretari amerikan i Shtetit Kolin Pauell u bėri thirrje tė huajve qė ndodhen nė Bagdad qė qėndrimi aty ėshtė i rezikshėm. "Unė mendoj se pėr momentin ėshtė tepėr e rrezikshme tė qėndrosh nė Irak - tha Pauell.
 
"Mendoj se atje ka qenė e rrezikshme gjatė gjithė kohės dhe jo vetėm pėr shkak tė veprimeve luftarake, por sepse Sadam Huseini mund t'i marrė tė huajt rob. Prandaj mendoj se Bagdadi ėshtė i rrezikshėm pėr gjithkėnd qė gjendet atje, qoftė si reporter, si inspektor armėsh i OKB-sė, apo nė ndonjė cilėsi tjetėr. Mirė ėshtė qė ēdokush tė mendojė qė tė largohet nga Iraku" - thai Pauell.
 
 
Bush thotė se dita e hėnė ėshtė "moment i sė vėrtetės pėr botėn"
 
Ishujt Azore, 17 mars 2003 - Presidenti i Shteteve tė Bashkuara, Xhorxh Bush tha dje se Dita e hėnė e sotme ėshtė "moment i sė vėrtetės pėr botėn"."Konkluduam se nesėr ėshtė momenti i sė vėrtetės pėr botėn", ka thėnė Bush nė konferencėn e djeshme pėr shtyp nė Azore, i shoqėruar nga liderėt e Britanisė dhe Spanjės, Toni Bler dhe Hoze Maria Aznar.
 
Bush nuk ka elaboruar mė tej, por e hėna ishte afati i fundit qė Shtetet e Bashkuara dhe aleatėt e tyre i patėn dhėnė presidntit irakian, Sadam Husein pėr t'u ēarmatosur. "Rezoluta 1441 qe miratauar unanimisht dhe logjika e saj ėshtė e pashmangėshme.
 
Regjimi irakian do tė ēarmatosė vetėveten ose regjimi irakian do tė ēarmatoset me forcė. Regjimi ende nuk u ēarmatosė", tha presidenti amerikan. Bush ka thėnė gjithashtu se presidneti irakian, Sadam Husein mund tė shmangė luftėn duke u larguar nga Iraku.
 
 
Ēeni: SHBA janė afėr fundit tė pėrpjekjeve diplomatike pėr ēarmatosjen e Irakut
 
Uashington, 17 mars 2003 - Nėnpresidenti amerikan, Dik Ēeni tha se Shtetet e Bashkuara janė afėr fundit tė pėrpjekjeve diplomatike pėr ēarmatosjen e Irakut, kurse presidenti Bush do tė vendosė sė shpejti nėse tė ndėrmarrė aksion ushtarak.
 
 
Sadam Husein mund t'i marrė gazetarėt si pengje nė rast lufte
 
Uashington, 17 mars 2003 - Sekretari amerikan i Shtetit, Kolin Pauelll thotė se gazetarėt dhe tė tjerėt duhet tė konsiderojnė largimin nga Bagdadi jo vetėm pėr shkak tė rrezikut nga njė sulm i mundėshėm i prirė nga Shtetet e Bashkuara, por edhe pėr shkak se lideri irakian, Sadam Husein mund t’i marrė si pengje.
 
 
Kėshilli i Sigurimit do tė mbajė sot konsultime pėr krizėn irakiane
 
Nju Jork, 17 mars 2003 - Kėshilli i Sigurimit i Kombeve tė Bashkuara do tė mbajė sot konsultime duke iu pėrgjigjur njė thirrjeje tė Francės, Rusisė dhe Gjermanisė pėr bisedime emergjente nė Kombet e Bashkuara kėsaj jave pėr krizėn irakiane. Franca, Rusia dhe Gjermania publikuan dje njė deklaratė me tė cilėn ata refuzojnė opcionin e luftės dhe propozuan bisedime emergjente pas raportit tė inspektorėve tė armatimit tė caktuar pėr tė martėn.
 
Rusia dhe Franca kanė fuqi vetoje ndaj ēfarėdo rezolute tjetėr tė Kombeve tė Bashkuara qė do tė lejonte fillimin e luftės dhe thonė se do te pėrdorin ate tė drejtė.

Zyrtarėt e Moskės thanė se nuk ka shansa qė tė kalojė njė rezolutė qė do tė autorizonte luftėn nė Irak.
 
 
Ministria e Jashtme gjermane ka kėrkuar nga gjermanėt tė largohen menjėherė nga Iraku
 
Frankfurt, 17 mars 2003 - Ministria e Jashtme gjermane ka kėrkuar nga tė gjithė gjermanėt qė tė largohen menjėherė nga Iraku duke thėnė se do tė mbyllė ambasadėn e vet nė Bagdad pas largimit tė tyre.
 
 
Nė Japoni ėshtė hapur konferenca mė e madhe kushtuar problemeve globale lidhur me ujin
 
Tokio, 17 mars 2003 - Nė Japoni ėshtė hapur konferenca mė e madhe kushtuar problemeve globale lidhur me ujin ku marrin pjesė delegatė nga mė se 150 vende. Diskutimet pritet tė pėrqėndrohen nė njė spektėr tė gjėrė ēėshtjesh sikurse shfrytėzimi i ujit nė bujqėsi, ndryshimet klimatike dhe rrugėt pėt tė ndihmuar afro 1.4 miliardė njerėz anembanė botės qė vuajnė pėr ujė tė pastėr pėr pije.

 

Copyright©2000-2003 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.