OPINIONE

   
16.03.2003 - Trepca.net

NĖ VEND TĖ PĖRGĖZIMIT

FAKULTETI I STUDIMEVE ISLAME, VATĖR E PASHUAR E DIJES DHE KULTURĖS FETARE

 
15 MARS 2003 / Shkruan: Rexhep Elezaj
 
Me 25 janar 2003 u bėn dhjetė vite qėkur nė Prishtinė u themelua Fakulteti i Studimeve Islame (FSI). Rrita dhe puna e kėtij institucioni tė lartė arsimorė islamė gjatė njė dekade patjetėr na i rikujton kohėt e vėshtira si dhe datat e lavdishme nga historia jonė e vjetėr dhe e re. Na rikthenė pashmangshėm nė shpalimin e kohės dhe ecjės sė saj shtigjeve tė vėshtira nėpėr tė cilat bashkė me tė do tė kalojė edhe fati dhe historia e mėsimeve fetare islame nė Kosovė. Ky pėrvjetor na rikujton Kosovėn deri dje tė okupuar egėrsisht nga regjimet barbare serbe tė cilat pėr mė shumė se njė shekull torturuan dhe shkelen tė drejtat kombėtare dhe fetare tė shqiptarėve me metoda makabre dhe anticivilizuese.
 
Pushtuesit dhe uzurpuesit e tokave shqiptare janė tė njohur pėr qendrimet e tyre fashizoide ndaj elementit fetar tek shqiptarėt dhe siē na mėson historia nė bazė tė pėrvojės sė hidhur tė shqiptarėve me regjimet serbe gati gjithmonė ka rezultuar se duke e shprehur urrejtjen kundėr shqiptarėve si popull dhe si bartės me shumicė tė Besimit Islam, nė esencė regjimet serbe kanė manifestuar, para sė gjithash, kundėrshtitė e tyre ndaj pranisė dhe ekzistimit tė kombit shqiptar nė trojet e tij etnike, dhe se duke e shprehur shovinizmin hegjemonist-ortodoks ndaj tyre njėkohėsisht zbraznin edhe urrejtjet e tyre antiisalme. Pra, gjatė gjithė kohės tė sundimit serbė tė gjysmės sė trojeve etnike shqiptare, duke bėrė luftė dhe propagandė tė paskrupulltė kundėr pranisė islame nė jug tė Europės, nė fakt bėnin luftė kundėr qenjės kombėtare shqiptare, duke ushtruar dhunė, terror dhe gjenocid tė pa parė, nė mėnyrė qė me kėtė luftė tė dyfishtė kundėr shqiptarėve arritėn qė nė qarqet europiane ta paraqesin si luftė tė “shenjėt” serbe nė mbrojtje tė Krishterizmit, nė emėr tė sė cilės nė gjysmėn e dytė tė shekullit 19-tė dėbuan me dhunė nga vatrat e tyre shekullore mbi 600 mijė shqiptarė tė Toplicės, Nishit, Pazarit tė ri, etj, duke i paraqitur edhe si element tė rrezikshėm pėr Europėn dhe kulturėn e saj, sidomos nė aspektin fetar.
 
Dėshmia mė e fortė se regjimet serbe kanė udhėhequr politikė tė kriminalizuar kundėr elementit islam tek shqiptarėt ėshtė vetė fakti se vetėm gjatė luftės sė fundit nė Kosovė (1998/99) dogjėn dhe bėn rrafsh me tokė mbi 240 xhami shqiptare, vranė mbi 40 imamė tė xhamive, etj. Pse ishin kaq ngushtė tė lidhura kėto dy aspekte nė luftėn e regjimeve serbe kundėr shqiptarėve nuk ėshtė vėshtirė tė kuptohet, mbase njė gjė kėtu nuk duhet hjekur kurrė nga mendja; se duke e ndjerė rrezikun nga shfarosja e tyre kolektive, duke e ndjerė vetėn tė pėrbuzur dhe tė nėnēmuar nga fqinjėt e tyre veriorė (serbėt) dhe nga ata jugorė (grekėt), duke filluar qysh nė shekullin 17-tė e kėndej, por edhe pėr faktin tjetėr se kėsaj ēmendurie serbe antishqiptare shpesh do t’i dalin nė krah qarqe tė caktuara pėrendimore me qėndrimet e saja pro Serbisė dhe pro Greqisė duke e pėrkrahur faktikisht hegjemonizmin ortodoks serbo-grek, etj, ishin shkaqe tė mjaftuara qė shqiptarėt mė shumicė ta pėrqafojnė Fenė islame. Pra, shumica e shqiptarėve e pėrqafuan Islamin sepse nė tė gjetėn shpėtimin e tyre kombėtar pėr t’iu shmangur zhbėrjes graduale si komb, andaj shkaqet e cekura mė lartė si dhe pėrkatėsia e njėjtė fetare me armiqėt gllabėrues ishin ndėr motivet kryesore qė i shtynė ata qė ta pranojnė Fenė Islame, duke mos i harruar kėtu edhe faktorėt tjerė qė do ndeshin nė filosofinė e re islame mbi njeriun dhe jetėn e tij si qenjė fizike dhe shpirtėrore mė e pėrsosur, pėrkatėsisht duke kuptuar tė vertetėn e ekzistimit tė Krijuesit tė vetėm dhe tė Gjithfuqishėm, Zotin xh.sh.
 
I sollėm disa shembuj nga historia pėr tė vėnė nė dukje se nga u vinin tė kėqijat shqiptarėve tė cilat nė vazhdimėsi e goditėn rėndė qenjėn kombėtare dhe fetare tė tyre, e qė  padyshim burim i tė gjithave ishte hegjemonizmi i shfrenuar serb i cili bėri orvatje tė panderprera qė tė zhdukė ēdo gjė shqiptare nė Ballkan, kėshtu qė bashkė me tmerret qė ka pėrjetuar pjesa e kombit shqiptar nė Kosovė me vise gjatė kohės sė riokupimit serbė tė Kosovės (1945-1999) nė aspektin e shtypjes tė ndjenjave dhe tė drejtave kombėtare, tė njėtin fat tragjik e ka pėsuar edhe Feja tek shqiptarėt, e cila falė disa rrethanave mė tė favorshme nė Europė dhe njė politike mė liberale pas vitit 1974, do tė ndikojė qė regjimi komunist ish jugosllav tė bėjė disa lėshime tė vogla duke lejuar qė nė Kosovė mėsimi fetar islam tė ngitet nė nivel tė shkollimit tė mesėm siē ishte Medresja “Alauddin” nė Prishtinė, qė tė hapen xhami tė reja nėpėr fshatra dhe qytete tė Kosovės, por nė tė cilat imamėt edhe mė tej nuk guxonin tė flisnin asgjė pėr kombin dhe atdheun e tyre tė robėruar, por vetėm pėr anėn shpirtėrore tė besimtarit, e qė siē dihet gjatė kėsaj periudhe 50 vjeēare tė komunizmit ndjenjat dhe tė drejtat fetare tė shqiptarėve vazhduan tė ndrydheshin me metoda mjaftė perfide dhe diskriminuese.
 
E gjithė kjo, pra, bėhėj pėr qėllime tė caktuara politike si dhe nė funksion tė luftės kundėr popullit shqiptar i cili me shumicė i pėrkiste konfesionit Islam. Lufta dhe propaganda serbe antishqiptare gjatė dekadave nė fjalė e udhhequr nga egocentristėt shovinist serbo-ortodoks ndėrmirrte ēdo masė qė ta pengonte pėrparimin dhe afirmimin e vlerave kulturore tė shqiptarėve, duke synuar nė tė njėjtėn kohė rrėnimin sa mė tė madh tė kultit fetar islam tek shqiptarėt nė tė cilin shihnin rrezikun permanent, sepse mirėfilli e dinin se ishin pikėrisht mėsimet fetare islame ato tė cilat i kishin frymėzuar shqiptarėt qė nga koha e Rilindjes sė tyre kombėtare se si duhet bėrė rrezistencė ndaj pushtuesėve, pėrkatėsisht se si bėhėt luftė pėr ēlirimin e atheut tė robėruar siē ishte rasti i Kosovės me vise. Nė rritjen e vetėdijes kombėtare te shqiptarėt e Kosovės qėkur u themelua me 1951 kontribut tė pazavndsueshėm ka dhėnė edhe Medresja e mesme “Alauddin” nė Prishtinė si dhe xhamitė e shumta tė cilat, megjithė vėshtirėsitė e mėdha me tė cilat ballafaqoheshin gjatė okupimit tė dyfishtė serbo-komunist, ia dolėn qė ta mbijetojnė kėtė barbari antishqiptare tė pashėmbullt nė historinė mė tė re tė tyre.
 
Pas gjitha katrahurave dhe dhunės qė pėrjetojė kultura shqiptare dhe ajo fetare islame e shqiptarėve nė Kosovė e ushtruar nga tė gjitha regjimet krimenele serbe qė nga shekulli 18-tė e deri nė ēlirimin e Kosovės para afėr katėr viteve, shqiptarėt do t’ia dalin qė ta mbijetojnė edhe gjenocidin fetar, dhe ate falė punės dhe angazhimit tė pėrkushtuar tė tė gjithė faktorėve (Bashkėsisė Islame, kėshillave islame nėpėr komuna, etj.) dhe besimtarėve islamė kudo, tė cilėt pėr asnjė ēast nuk iu nėnshtruan dhunės dhe diktatit okupues serbosllav, falė vigjilencės kombėtare dhe fetare tė intelektulėve, tė profesorėve, hoxhallarėve, studentėve dhe nxėnėseve shqiptarė, mundi i tė cilėve fatbardhėsisht do tė kurorizohet mu para 10 viteve me themelimin e Fakultetit pėr Studime Islame nė Prishtinė, pikėrisht i lindur nė rrethana tė okupimit klasik tė Kosovės, me hapjen e tė cilit mė nė fund arsimit dhe kulturės fetare islame do t’i hapet edhe njė dritare e re e dritės dhe e diturisė pas aq shumė vuajtjeve dhe peripetive, pa funkcionimin e tė cilit mėsimi dhe edukimi fetar islam nė Kosovė do tė ngelte i mangėt, posaēėrisht kur ėshtė fjala pėr emancipimin dhe ngritjen e mėtejme tė kulturės dhe vetėdijes fetare, kombėtare tek gjeneratat qė do vijnė.
 
Sepse nė kėtė institucion tė lartė arsimor pėr herė tė parė nė Kosovė  mėsimi dhe edukimi kanė marrė kahjen meritore pėr tė mėsuar mbi fenė dhe filosofinė islame dhe nė mėnyrė tė drejtė, tė sakėt, burimore e frymė bashkėkohore, ku mėsimet fetare islame, ajetet (verestėt) kur’anore dhe hadithet (thėnjėt) e profetit Muhamed a.s. tė komentohen saktė, kuptimplotė dhe krejtėsisht afėr kuptimit origjinal qė kanė nė gjuhėn arabe, e jo siē kishte ndodhur gjatė shekujve tė mėparshėm kur ndaloheshin tė gjitha vlerat fetare islame me masa represive sidomos gjatė gjithė kohės sė diktaturės komuniste gjithandej nė hapėsirat shqiptare.
 
Pėr fund tė themi edhe kėtė se pa respektimin e plotė dhe trajtimin e barabartė tė feve nė shoqėrinė e re demokratike shqiptare nuk mund tė ketė tolerancė dhe as begatim tė mėtejm tė vlerave morale dhe civilizuese, por as dialog tė suksesshėm nė ndėrkomunikimin fetar nė Kosovė, pa tė cilin ėshtė i pa imagjinueshėm jetėsimi i principeve tė shoqėrisė civile dhe multikulturore. Prandaj, duke pasur parasysh rrethanat e reja dhe demokratike tė krijuara pas luftės nė Kosovė, urojmė qė FSI nė Prishtinė ta ēojė mėtej misionin e nisur drejt krijimit tė bazave shkencore ku Besimi dhe Feja islame tė mos mund tė keqinterpretohen mė, gjegjėsisht tė mos mund tė paraqitėn mė qėndrime abuzive dhe nėnēmuese ndaj saj, ngase Islamizmi me asgjė nuk e ka dėmtuar kombin shqiptar deri mė sot, pėrkundrazi ate e ka ndihmar nė shumė aspekte, para sė gjithash e ka mbrojtur nga zhdukja dhe asimilimi kolektiv si dhe shkrirja nė kultura tė huaja. Ndaj nė emėr tė gjithė asaj qė ėshtė punuar pėr tė arritur deri kėtu, e pėrgėzojmė kėtė institucion tė lartė islam nė Kosovė si dhe drejtuesit e tij pėr punėn dhe mundin e bėrė nė ruajtjen dhe kultivimin e mė tejm tė kulturės shqiptare dhe vlerave tė Islamit nė Kosovė.

 

Copyright©2000-2003 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.