OPINIONE

   
16.03.2003 - Trepca.net

PRO ET CONTRA

BORDELET NUK JANĖ SINONIM I DEMOKRACISĖ NĖ KOSOVĖ

 
Sipas raportit tė pėrpiluar tė Organizatės Ndėrkombėtare tė Migracionit (International Organization for Migration) nė Kosovė sot bluajnė nė dorė - 266 bordele.  Grafikoni i pėrgjithshėm i kėtyre shtėpiave publike ėshtė ky: " Prishtina 47, Fushė Kosova 14, Gjilani 11, Ferizaji me rrethinė 74, Peja 12, Mitrovica 17 dhe Prizreni 43". Ja, kjo ėshtė "fizionomia e investimeve reale" e politikės demokratike dhe e "reformatorėve" tė demokracisė nė Kosovė.
  
  
15 mars 2003 / Kujtim Konushefci
 
Nė katėr vitet e fundit nė liri, nuk ka gazetė, television a radio e as institucion nė Kosovė, qė nuk merret me "studimin" e esencės sė demokracisė dhe bartėsve tė saj. Dorėn nė zemėr, teorikisht,  nuk mund tė pandehim se sa larg ka shkuar dhe, sa  thellė ėshtė pėrpunuar kultura dhe  shkenca e politikės demokratike nė Kosovė, pėr kėtė mund tė flasin vetėm vetėm “reformatorėt” respektivisht pėrfituesit e saj. Mirėpo, praktikisht ėshtė nėn zero, dhe nėn ēdo minimum tė standardeve tė demokracisė  perėndimore. 
   
Kėtė fatėkeqėsisht e ilustron edhe  statistika e “industrisė” sė prostitucionit nė Kosovė. Sipas raportit tė pėrpiluar tė Organizatės Ndėrkombėtare tė Migracionit (International Organization for Migration) nė Kosovė sot bluajnė nė dorė - 266 bordele.  Grafikoni i pėrgjithshėm i kėtyre shtėpiave publike ėshtė ky: " Prishtina 47, Fushė Kosova 14, Gjilani 11, Ferizaji me rrethinė 74, Peja 12, Mitrovica 17 dhe Prizreni 43". Ja, kjo ėshtė "fizionomia e investimeve reale" e politikės demokratike dhe e "reformatorėve" tė demokracisė nė Kosovė.
 
Meqenėse  pushtetarėt  shqiptarė, pohojnė nė sy tė botės se, de facto janė tė "pavarur" nga Serbia duke pasur organet dhe institucionet e veta policore, gjyqėsore dhe legjislative, atėherė populli me arsye pyet, se si ėshtė e mundur, qė "para hundės" sė aparatit shtetėror demokratik shqiptar, Kosova tė shndėrrohet nė humnera bordelesh?!  Ky ėshtė keqkuptim dhe keqinterpretim i realitetit dhe i demokracisė sė sotshme nė Kosovė. Degjenerimi, prostitucioni, shfrytėzimi nė tė gjitha kuptimet e tij, nuk janė kurrfarė sinonimi i demokracisė,  i njerėzores dhe i pėrparimit tė qenies shqiptare, por janė degjenerimi moral, kulturor dhe kombktar i shqiptarėve jo vetėm nė Kosovė, por kudo nė botė.
 
Nė qoftė se qeveria  dhe parlamenti i Kosovės nuk kanė vullnet, guxim dhe pushtet, qė tė kacafyten me kėtė dukuri shėmtuese kancerogjene tė shoqėrisė shqiptare, atėherė vetė populli, i cili ėshtė i rrezikuar pėr vdekje nga njė dukuri e tillė infektuese kancerogjene, duhet t’i gjejė format dhe mjetet efektive pėrkatėse, qė ta luftojnė pėrfundimisht atė.
  
Politika dhe pushteti i sotshėm shqiptar nė Kosovė, duhet tė jenė tė vetėdijshme, se tė mirat e dobishme pėr ekzistencėn dhe pėrparimin e popullit shqiptar nė Kosovė, nuk do t’i sjellė tė ambalazhuara askush nga importi i jashtėm. Edhe ato ndihma humanitare qė i sjellin donatorėt e jashtėm, ėshtė e domosdoshme qė tė sistemohen sipas kritereve rigorize tė pėrfituesve tė tyre, e jo me vite tė tėra, tė pėrfundojnė nėpėr firmat dhe kompanitė  mixte dhe tė dyshimta tė kontrabandistėve shqiptaro-serbė, duke ua shitur ato me qmime astronomike si shumicės dėrrmuese tė klientėve tė shoqatės humanitare "Nėnė Tereza", ashtu edhe konsumatorėve tė tjerė tė tregut tė gjerė. Kush mund ta krijojė dhe ta mbajė nėn mbikėqyrje kėtė "rend"? Sigurisht se jo, "skamnorėt"  e shoqatave humanitare, por organet e ndryshme kompetente tė pushtetit shqiptar nė Kosovė.
 
Aksioni zyrtyar pėr gėrrėnjosjen e dukurive negative nė Kosovė, duhet tė fillojė sa mė parė nga organet e qeverisė dhe parlamenitit tė Kosovės, nė mėnyrė qė ta shpėtojnė popullin nga kanxhat e bandave kriminale dhe tė korrupcionit tė organizuar mafioz, tė importuar nga "bazat paraushtarake, mercenare e policore" tė Serbisė, tė Shqipėrisė dhe tė Maqedonisė, tė dirigjuara nga kryeqendra mafioze e  nėntokės sė Rusisė, e cila sipas raporteve tė zbulimit tė kriminalitetit ndėrkombėtar, konsiderohet si njėra nga mafiat mė tė  rrezikshme dhe mė tė fuqishme nė Evropė.
 
Nėse nuk ndėrmerret diq e kėtillė pėr pastrimin e mjedisit tė ndotur shqiptar nė Kosovė nga "lulėzimi" i amėtuar i kriminalitetit dhe i shfrytėzimit tė popullit nė mėnyrė tė pamėshirshme, sipas projekteve antishqiptare tė Sllobodan Millosheviqit dhe tė Vojisllav Sheshelit, tė cilat parashikojnė zhdukjen e qenies shqiptare nė Kosovė, edhe pėrmes formave tė theksuara kriminalizuese: infektimit me prostitucion, me mediakmente tė ndyrshme toksikologjike, me prodhime tė ndyrshme ushqimore kryesisht tė prodhuara nė Serbi etj., atėherė ekziston rreziku qė Kosova tė kapitullojė nė paqe, dhe nė mėnyrė tė vullnetshme. Dhe, nuk ka dyshim se, derisa nė Kosovė tė "bluajnė mullinjtė e prostitucionit"  dhe  tė zhvillohen format e tjera tė reketimit dhe kriminalitetit kundėr interesit tė pėrgjithshėm tė politikės nacionale shqiptare, nuk mund tė mburremi para botės, se Kosova po shkon drejt zhvillimit demokratik dhe integrimeve transatlantike.
 
Pėr t’i pezulluar dukuritė e tilla negative mė tė turpshme, dhe mė tė dėmshme pėr njė shpoqėri normale, kėrkohet vendosmėri dhe strategji e caktuar nga organet dhe institucionet me competencė tė qeverisė sė Kosovės.
 
Se kjo aspak nuk ėshtė njė luftė e lehtė dhe pa "ferra", ka dėshmuar edhe vrasja mizore e kryearkitektit tė Drejtorisė pėr Planifikim, Zhvillim dhe Urbanizėm tė Prishtinės, Rexhep Luci nė banesėn e tij nė lagjjen Dardania, mė 13 shtator 2000. U vra nga dora kriminale e injorancės shqiptare, e cila u orvat qė Prishtinėn e urbanizuar dhe tė lulėzuar nga arkitekti mė i shquar shqiptar, ta shndėrrojė nė njė "kasabė nomadėsh" tė kohės sė gurit. Cka do tė thotė kjo, si mund tė arsyetohet kjo para popullit? 
  
Thjesht, kjo do tė thotė, vetėm njė njeri siq ishte Rexhep Luci nuk mund ta mbrojė familjen e vet as Prishtinėn nga shkatėrrimi dhe rrėnimi i egėr "demokratik", kur tė tjerėt janė tė korruptuar deri nė fyt. Kur tė tjerėt jetojnė troq prej korrupsioni, droge dhe prostitucioni. Prandaj, krejt e logjikshme ėshtė se krimi nuk mund tė luftohet me krim. Ose mė thjesht  hajni nuk mud ta luftojė hajnin. Kėtė e vėrtetuan edhe mbeturinat e pushtetit ushtarak-policor tė Qeverisė sė Serbisė, tė cilat pėr interesa tė tyre  tė mafisė nėntokėsore, tė primitivizmit dhe ultranacionalizmit serb, e privuan nga jeta, Zoran Gjingjiqin, kryeministrin liberal tė Serbisė.
 
Pėr ta prerė nė rrėnjė korrupsionin dhe tėrė biznesin e korruptuar nė Kosovė, nevojitet aksion i pėrbashkėt dhe i organizuar i tė gjitha forcave politike nė Kosovė. Kėtė mobilizim nuk mund ta iniciojė, as tė bėjė askush tjetėr pėrpos Qeverisė sė Kosovės. Natyrisht, kjo duhet t'ia fillojė kėtij aksioni me ndihmėn e menjėhershme tė “politikės bulldozer” nė rrėnimin pėrtoke tė tė gjitha atyre pasurive tė paligjshme (shtėpive, firmave, objekteve, bordeleve, hoteleve, moteleve etj.) tė titullarėve mafiozė proserbė, tė cilėt deri tash,duke zhvilluar transaksione tė ndryshme tregtare dhe kontrabandiste me Serbinė, janė pasuruar dhe kanė krijuar kapital  tė paligjshėm, duke e shfrytėzuar dhe varfėruar popullin deri nė palcė. 
  
Si pasojė e kalbėsirave  tė transaksioneve tregatre dhe ekonomike shqiptaro-serbe, sot Kosova ka mė shumė bordele  tė "hamshorėve biznismenė" sesa spitale, sesa qendra rehabilituese pėr personat e retarduar nga lufta dhe gjeoncidi sėrb, sesa shtėpia dhe banesa pėr fitimtarėt dhe ivalidėt e luftės heroike ēlirimtare tė UĒK-sė.
 
Duke parė mosinteresimin  ndaj vlerėsimit tė drejtė tė luftės ēlirimtare tė UĒK-sė, dhe tė mėkėmbjes e ripėrtėritjes sė gjithė asaj qė ėshtė shqiptare, qė ka pėsuar nga lemeritė dhe barbarizmat e luftės grabitqare serbe, me arsye ka filluar tė lėkundet dhe ta humbas besimin ndaj atyre pushtetarėve dhe liderėve, qė nė emėr tė tij, tė luftės sė UĒK-sė dhe tė patriotizmit kombėtar po ndėrtojnė kultin e tyre karrierist politiė dhe ekonomik. Pėr befasi edhe tė armiqve tė shqiptarėve, kasta e re poltike, ka "harruar" se pėr ēka ka luftuar. 
  
Fatkeqėsisht, tani nė plan tė parė ka vėnė interesat e saj personale, duke e degraduar misonin e saj historik e kombėtar, vetėm pėr t'u barazuar me pasurinė dhe pėrfitimet materiale tė "biznismenėve" mafiozė analfabetė proserbė, tė cilėt edhe atėherė gjatė okupimit, edhe sot janė armiqė tė pėrbetuar tė UĒK-sė dhe tė Kosovės. Ajo qė sot, popullit dhe luftėtarėve tė lirisė sė UĒK-sė iu dhemb mė sė shumti, ėshtė kolabromi dhe koketimi i disa politikanėve dhe pushtetarėve shqiptare me tė ashtuquajturit "biznismenė" shqiptarė, tė cilėt qe mė se 12 vjet sė bashku me pushtetin racist mafioz tė Sėrbisė, e kanė shkėrryerė, degjeneruar, djegur dhe varfėruar popullin shqiptar nė Kosovė. 
   
Mėpastaj,  shrtohet edhe kjo pyetje, si ėshtė e mundur qė "biznismenėt"-plagkitėsit kryesorė tė shqiptarėve dhe tė Kosovės gjatė sundimit tė terrorit okupacionist tė Sėrbisė, edhe sot qe katėr vjet nė liri, t'i gėzojnė tė njėjtat privilegje politike dhe ekonomike, duke u gjendur nėpėr bordet udhėheqėse tė ekonomisė, tregtisė dhe tė politikės shqiptare kosovare? Kush kėnd e ka mashtruar, dhe po manipulon keq e mė zi nė kėtė rast? E qartė si mėgjesi me diell, prapėseprapė, "mė rrove tė rrova, brisku i berberit", fjalėn kryesore e kanė po tė njėjtit "plaqkėmenė", tė njėjtit reketues tė regjimit sllobodanian sėrbomėdhenj, qė i "mjelshin" dhe mjerisht ende "po i mjelin" klientėt fatzinj tė Nėnės sė Nderuar Tereza . 
  
Ata, tė cilėt, "dikur moti" para katėr vitesh, bashkėpunėtorėt e tyre tė sotshėm, " i vėrvitshėn" nėpėr lista tė zeza tė sigurimit policor  serb, dhe  me etiketimet serbomėdha i njollosshin dhe damkosshin para popullit shqiptar nė Kosovė. Kėtė "rrymė filozofike" tė tradhtisė sė interesit tė pėrgjithshėm kombėtar, nuk mund ta gjesh as nė romanin "Idioti" tė idiotit Fjodor Dostojevski! Nė vend se atyre, t'u konfiskohej e gjithė pasuria e tundshme dhe e patundshme, dhe tk jepnin llogari para popullit, ata u amnistuan dhe u rehabilituan "pa therrė nė kėmbė" nga ata, qė kishin sakrfikuar me dekada pėr lirinė dhe Kosovėn.!
 
Pėr tė mos u keqkuptuar, duhet ta kemi tė qartė, se populli nuk mund tė mashtrohet vazhdimisht. Populli e di shumė mirė se kush e ka shtypur egėrsisht gjatė luftės, dhe kush, dhe pėr qfarė qėllimesh po e shfrytėzon sot nė liri. Ekzistenca e jetesės sė popullit nuk mund tė sigurohet, duke ia verbuar sytė pėrditė me demagogji, hipokrizi dhe me "demokraci", tė rezervuar enkas vetėm pėr "faturėn" e tij. Ky mashtrim i popullit me "plaqkėmenė" dhe mafi nėntokėsore krejt tė pėrzier, nuk ka lidhje me lirinė as demokracinė, por e ka vetėm njė emėr, qė tanimė populli shqiptar nė Kosovė, vėrtet ėshtė lodhur dhe rraskapitur nga kjo "fantazmė", por ende ėshtė i vetėdijshėm kėtė nuk quan bardhė, por vetėm zi! 
  
Plotėsisht ka tė drejtė populli tė shprehet realisht dhe i pafrikėsuar, sepse kolaborimi dhe tregtia e "biznesit" me Sėrbi, kurrė nuk mund tė krahasohet, as tė barazohet me luftėn ēlirimtare tė drejtė tė UĒK-sė, edhe pse prapė me Sėrbinė po mundohen qė fitoren tonė ta dėnojnė dhe burgosin nė Hagė sė bashku me S.Milosheviqin. Kjo ėshtė punė qė nuk do tė bėhet kurrė, tė  barazohet dhe tė gjykohet njėsoj viktima me xhelatin!

 

Copyright©2000-2003 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.