OPINIONE

   
15.03.2003 - Trepca.net

Habermas, Gjingjiq dhe Kosova

 
Prishtinė, 15 mars 2003 / Dr Enver HASANI*
 
Nuk them tani se vrasja e Gjnigjiqit do tė kėtė pėr rrjedhojė ndryshim radikal tė politikės sė jashtme serbe. Krejt ēka mund tė ndodhė dhe duhet tė ndodhė ka tė bėjė me njė krizė nė lidershipin serb, sepse kkrijimi politik i krymenistrit tanimė tė vrarė serb ka kushtur shumė kohė e mund. Nuk ka ndodhur brenda natės asgjė. Ngritja e tij i referohet njė krajate tė vėretė politke, tipike pėr karrierat politike nė Ballkan: sot je nė krahun politik tė sė djathtės ekstreme, nesėr pėrfundon nė humanist dhe fitues tė ēmimit nobel. Kjo logjikė politike e rajonit, nuk ka asnjė dyshim, ka rrėnjet e veta nė politikat e jashtme tė fuqive tė mėdha, mė shumė se sa nė dinamikat e brendshme tė shoqėrive ballkanike.
 
Vrasja e kryeministrit serb dje nuk ka si mos tė na kujtoj fillimin e shekullit tė njėzetė, afėrsisht kohėn e njėqind viteve mė parė, kur u vra sundimatri serb i dinastisė sė obrenoviqėve, bashk me bashkėshorten.  Vrasja e Gjingjiqit, pėr ēudi, ka koincidon nė motive me vrasjen e njė shekulli mė parė, i cili konsiderohej si shumė proevropian, pėrkatėsisht se kishte lidhur miqėsi tė ngushtė me austrohungarezėt.
 
Vrasja nė fjalė kishte tronditur oborret mbretėrore tė fuqive  tė mėdha, aq sa pėr mė se tri vite nuk njohėn kėtė ndyrshim tė dhunshėm nė regjimin e kohės nė Beograd. Vrasja e obrenoviqėve shėnoi njė kthim radikal nė politikėn serbe tė kohės, duke e bėrė ate haptaz proruse dhe duke e vėnė nė shėrbim tė tėrsishėm tė hegjemonizmit rus. Vrasja e Ferdinantit nė Sarajevė, trashėgimtarit tė frontit austrohunagarez, ka qenė kulmim i politkės sė terrorit shtetror serb. Me fjalė tjera, mbreti Obrenoviq e pagoi me kokė politikėn e tij properėndimore, ashtu si Gjingjiqi, sepse hapja e tij ndaj Perėndimit godiste interesat vitale tė politikėn tradicionale militariste serbe.
 
Nuk them tani se vrasja e Gjnigjiqit do tė kėtė pėr rrjedhojė ndryshim radikal tė politikės sė jashtme serbe. Krejt ēka mund tė ndodhė dhe duhet tė ndodhė ka tė bėjė me njė krizė nė lidershipin serb, sepse kkrijimi politik i krymenistrit tanimė tė vrarė serb ka kushtur shumė kohė e mund. Nuk ka ndodhur brenda natės asgjė. Ngritja e tij i referohet njė krajate tė vėretė politke, tipike pėr karrierat politike nė Ballkan: sot je nė krahun politik tė sė djathtės ekstreme, nesėr pėrfundon nė humanist dhe fitues tė ēmimit nobel. Kjo logjikė politike e rajonit, nuk ka asnjė dyshim, ka rrėnjet e veta nė politikat e jashtme tė fuqive tė mėdha, mė shumė se sa nė dinamikat e brendshme tė shoqėrive ballkanike.
 
Tani kjo kėtu nuk ka rėndėsi. Me rėndėsi ėshtė se asnjė medium nuk dha nė hollėsi kėtė trajtrote tė ngritjes politike tė kryeministrit Gjingjiq. Krejt cka u tha kishte i referohej vendit tė lindjes sė tij, nė Bosanjė-Hercegovinė, nga njė familje me traditė ushtarake, doktrimit tė tij nė njė ndėr vendet mė tė bukura tė Evropės, Konstancėn e barokut tė hershėm gjerman, vendin e Koncilit tė Dytė tė Vatikanit, ku kishte pasur pėr mbikqyrės tė disertacionit tė doktoratės njė ndėr filozofėt mė tė mdhenjė tė dekadave tė fundit, Jurgen Habermasin, themeluesin e “Shkollės sė Franfurtit”, ideatorin e teorisė kritike, siē e quajmė nė marrėdhėniet ndėrkombėtare. Asgjė nuk u tha, megjiathat, pėr Gjingjiqin e kėtyr dhjetė viteve.
 
  
Vizita nė Pale te Karagjiqi
 
Natėn e 21 shkurtit tė vitit tani tė largėt 1994, Gjingjiq kishte kaluar nė Pale, me mikun e vet Karagjigj, tė cilit i kishte shkuar, siē tha vetė nė publiik atėbotė, pėr t'i treguar se "soilidarizohej me popullin e Republika Sprska”. Fjala ėshtė pėr ultimiatumin e parė tė NATO-s, pas maskarės nė qendėr tė Sarajevės kur u vranė 68 civilė, dhėnė serbėve tė Karagjiqit pėr tė mėnjanuar aramatimin e rėndė nga rrethinat e Sarajevės. Nė kėtė kohė, Karagjiqi ishte i akuzuari i parė i Hagės pėr gjencid, gjė qė tregon se Gjingjiq nuk ka poasur aspak qėndrimim kritik, siē do tė duhej tė kishte nėse merret parasyėh shkola ku kishte mbaruar doktoratėn.
 
Pėrkundėrazi, vizita e tij ishte bėrė nė funksion tė pėrkrahjes sė bashkimit tė Republika Srpska me RFJ (Serbi dhe Mali i Zi), pra pėr krijimin e Serbisė sė Madhe. Dallimi i tij me Millosheviqin mė shumė i referohej qasjes dhe metodologjisė sė krimit serb dhe vetė projektit politik pėr Serbinė e Madhe. Nuk ka pasur ndonjė dallim kualitativ, i cili do tė reflektonte humanizėm apo vizion pėr bashkjetesė tė kulturave dhe popujve tė ndryshėm tė rajonit.
 
 
“Zajedno '96”
 
Nė vijim tė kėsaj duhet tė shikohet edhe ngritja e tij politike nė kuadėr tė koalicionit “Sė Bashku” tė vitit 1996, kur Gjingjiq doli nė sipėrfaqe si njė lider me projekt tė njejėt si Millosheviqi,  por me njė retorikė fare tė re pėr Serbinė, qė fliste nė favor tė demokracisė, tė drejtave tė njeriut, sundimit tė ligjit, shkurt pėr njė Serbi evropaine. Nė fakt, kėto lėvizje pėr herė tė parė dridhėn dhe sfiduan seriozisht diktatorin Millosheviq, duke shėnuar paraqitjen e parė tė fytyres sė vėrtetė prej pragmatisti tė kryeministrit tė ardhshėm serb. Nė ndėrkohė qė po zhvilloheshin kėto demostrata nė Serbi (me “pipa nė gojė”), Gjingjiq nuk harronte tė kthehej kah Karagjiqi pėr t’i dhėnė pėrkrahje partisė sė tij nė zgjedhjet e shtatorit tė vitit nė fjalė. Kjo ishte nė natyrėn e tij prej pragmatisti.
 
Vetė Gjingjiq kishte pranuar transofrimin e shpejtė tė tij qė prej vitve ’70 tė shekullit njėzetė, kur pėrfaqsonte anarkistin, pastaj liberalin nacionalsit serb tė fundit tė viteve ‘70 , demokratin e viteve tė pasmbarimit tė Luftės sė Ftohėt, me disa pėrjashtime kur bėhej fjalė pėr Karagjiqin dhe rrėnimin e vendit ku kishte lindur. Ky pragmatizėm i liderit tė ardhshėm serb ka dalė nė shesh edhe me rastin e Kosovės. Nė fakt, nė rastin e Kosovės, Gjingjiq mė shumė se ēdo kush tjetėr kishte vėrejtur tragjedinė nacionale serbe qė po afrohej.
 
 
Kosova, burim i pashterrshėm i represionit
 
Pas ardhjes sė Millosheviqit nė pushtet, Gjingjiq duhet tė ketė qenė i vetmi lider serb qė ka qenė kundėr humbjes sė statusit autonom tė Kosovės, sėrish pėr shkaqe pragmatike dhe tė njė vizioni tė rrallė pėr interesin nacional serb. Nėse Kosova aneksohet nga Serbia me rrėnim tė autonomisė sė saj, citohet tė ketė thėnė Gjingjiq nė mesin e vitit 1988,  “atėherė mė njė siguri tė madhe mund tė themi se pėr secilin regjim nė Serbi, Kosova do tė jetė burim i pashterrshėm i represionit”.
 
Kjo ėshtė esenca e filozofisė sė tij politike. Kjo nė asnjė mėnyrė nuk don tė thotė se ai i ka dalur nė mbrojtje Kosovės dhe popullit shumicė tė saj. Gjingjiq ka vlerėsuar me njė saktėsi tė madhe se Kosova do tė jetė nė tė ardhmėn burim represioni, dhe i karrierave politike, tipike pėr Ballkanin, por edhe vendi ku do tė ushqehej pa ndėrprerė filozofia politike e provincės, ajo qė R. Konstandinoviq, njė mendimtar i njohur serb, me tė drejtė e ka uajtur “filozofia e Pallankės”, me kutpim strukturėn fshatare serbe dhe filozofinė e saj.
 
Kėsaj bote Gjingjiq nuk i takonte dhe ėshtė kjo botė qė e vrau dje, bota qė kur pėrkthehet nė terma tė pushtetit del se fokusohet nė strukturat ushtarake serbe, tė kėsaj strukture me traditė province prej fillimit, tė traditės qė vrau dinastinė obrenoviqeve dhe ndezi Luftėn e Parė Botėrore. Kėtu ka qenė rreziku pėr Gjingjiqin, i cili ishte eksponent i njė nacionalzimi urban serb qė lehtėsisht u pranua si evropian dhe perėndimor, i njė nacionalzimi i cil i nuk reflekton strukturėn reale tė shoqėrisė serbe , atė fshatare.
 
Kjo, megjithatė, nuk e radhitė Gjingjqin nė rrymėn liberale serbe tė fillimit tė viteve ’70 tė shekullit tė kaluar, sado qė sinqerisht ka synuar reformimin e shpoqrisė serbe dhe integrimin e sajh nė struktuyrat evro-atlantike, pėrfhsirė nėe renbd tė parė ushtrinė serbe dhe futjen e saj nė Partenritetin pėr Paqe tė NATO-s. Kjo nė fakt i ka kushtuar shtrenjėt sepse ushtria serbe duket ta ketė pasur vazhdimisht nė mendje momention e dorėzimit tė befasishėm dhe tė paprituyr tė Milosheviqit nė Hagė.
 
Nė kėtė kohė, pra nė fillim tė viteve '70 tė shekullit tė  kaluar, lideri taniėm i vdekur serb ka qenė njė anarkist i devotshėm dhe vetėm vonė, pas arritjes sė Marrėvshjes sė Dejtonit, Gjingjiq arriti tė bėhet eksponent i rrymės nacionalsite serbe, i njė rryme mė tė pranueshme nga evropianėt dhe  Perėndimi, i asaj rryme qė krejt nė mėnyrė pragmatike lėvizjejn “e Ravna Gorės” diti ta fus nėn ombrellėn e modernitetit dhe tė trendit evropian, me Kosovėn brenda. Marrėvshja pėr Unionin Serbi-Mali i Zi e marsit tė vitit 2002, qė pėrfshinė edhe Kosovėn, e lidhur nėn patronatin ekskluziv tė Unionit Evropian, dėshmon qartė pėr kėtė.
 
Kjo ėshtė nė fakt korniza brenda sė cilės do tė lėvizė edhe dialgu shqiptaro-serb nė tė ardhmėn. Vrasja e Gjingjiqit vetėm sa e vonon kėtė dialog dhe e ndryshon modalitetet e realizmit tė tij, por nė asnjė mėnyrė nuk mund tė lėvizė kuadrin e pėrcaktuar nė Marrėveshjen pėr Union. Kjo don tė thotė se vrasja e Gjingjiqit vis-a-vis Kosovės ėshtė vrasje e pandikim kur ėshtė fjala pėr esencėn e raportit shqiptaro-serb, por jo edhe pėr formėn. Vrasjen e Gjingjqit mė shumė do ta ndiej Serbia, e cila tani ėshtė futur nė krizėn e lidershipit. Kursi properėndimor i Serbisė dhe i Malit tė Zi, pėr dallim nga koha e vrasjes sė dinasitisė sė obrenoviqėve, as qė vihet nė dyshim. Kėtė duhet ta kėne shumė parasyshė kosovarėt. Dialoguesit nga Kosova mund tė mos kenė mė pėrpara njė ish student tė Habermasit. Kjo mbase edhe ėshtė e vėrtete, nė ndėrkohė qė ėshėt jasht ēdo dyshimi se pėrpara do ta kenė Evropėn e Habermasit.
 
*Autori ėshtė profesor i sė drejtės ndėrkombėtare nė Universitetin e Prishtinės

 

Copyright©2000-2003 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.