14.03.2003 - Trepca.net

Lajme

E premte, 14 mars 2003

 

Pėrmbajtja:

 • M. Shtajner: Bisedimet mes Prishtinės dhe Beogradit duhet tė shtyhen pėr shkak tė gjendjes sė krijuar me vrasjen e Gjingjiqit

 • Prizren: Xhemail Mustafa, Ekrem Rexha dhe Ukė Bytyēi postmortum u nderuan me mirėnjohjen "Dėshmorėt e Demokracisė"

 • Kryeparlamentari Daci vizitoi sot Gjakovėn

 • Presidenti Rugova emėroi tre kėshilltarė tė rinj

 • AER-i ndihmon Prishtinėn nė infrastrukturė me dy projekte

 • Zona kufitare me Serbinė nė rajonin e Podujevės po kontrollohet intensivisht nga KFOR-i

 • Komandantit tė Zonės III tė TMK-sė dje vetėm i ėshtė bastisur shtėpia

 • R. Pribe: KE synon qė institucionet e Kosovės tė jenė mė afėr standardeve evropiane meqė ardhmėria e Kosovės ėshtė nė Evropė

 • Zyrtarėt e policisė sė OKB-sė thanė se kanė rritur sigurinė nė Kosovė pas vrasjes sė kryeministrit serb

 • Mbrėmė vonė nė njė apartament pėrballė UNNMIK-ut nė Prishtinė ka shpėrthyer njė zjarr

 • Statusi "Dėshmor i Atdheut" u jipet 444 dėshmorėve dhe ju njoh ky status edhe 14 tė rėnėve nė luftė pėr ēlirimin e Kosovės

 • BE diskuton ēėshtje tė sigurimit dhe misionin e ardhshėm paqeruajtės

 • Nėn dyshimin pėr vrasjen e Gjingjiqit janė arrestuar 56 persona

 • Nė Beograd kanė qėndruar zyrtarėt e lartė evropian, Paten e Solana

 • Parlamenti i Shqipėrisė miratoi njėzėrit dėrgimin e njė kompanie shqiptare nė Gjirin Persik

 • Pasaportat e reja tė Maqedonisė do tė jenė nė shqip, maqedonisht dhe anglisht

 • Parlamenti shqiptar mban njė minutė heshtje pėr Gjingjiqin - Nano, Berisha dhe Meta vizituan ambasadėn serbo-malazeze nė Tiranė

 • Nė det tė hapur u shpėtuan 24 emigrantė klandestinė qė rrezikoheshin tė mbyteshin

 • Forcat izraelite kanė vrarė sot tė pakten edhe gjashtė palestinezė

 • Nga njė shperthim nė njė tren nė Indi, humbėn jetėn 11 veta dhe u lėnduan mbi 50 tė tjerė

 • Autoritetet afgane arrestuan 10 anėtarė tė ish-regjimit taliban, tė dyshimtė pėr sulme terroriste

 • Kėshilli i Sigurimit nuk arriti marrėveshje mbi projektrezolutėn pėr Irakun

 • SHBA-tė vazhdojnė dislokimet nė pėrgatitje pėr luftė tė mundshme me Irakun

 • Shtyhet debati pėr rezolutėn e re pėr Irakun

 • SHBA dėrguan bombarduesit B-52 pėr luftėn nė Irak

 • Anan u bėri thirrje anėtarėve tė KS dhe anėtarėve tė KB qė tė gjejnė rrugėzgjidhje pėr Irakun

 • Pauell: Tė gjitha opsionet mbesin tė hapura

 • Vellpen: Franca refuzon "logjikėn e ultimatumeve"

 • Njė inspektor i KB pėr armatimin ka humbur jetėn nė njė aksident trafiku afėr Bagdadit


 

M. Shtajner: Bisedimet mes Prishtinės dhe Beogradit duhet tė shtyhen pėr shkak tė gjendjes sė krijuar me vrasjen e Gjingjiqit
 
Prishtinė, 14 mars 2003 - Nė Kosovė shefi i UNMIK-ut Mihael Shtajner deklaroi se bisedimet mes Prishtinės dhe Beogradit duhet tė shtyhen pėr njė kohė pėr shkak tė gjendjes sė krijuar nė Serbi pas vrasjes sė kryeministrit Zoran Gjingjiq. Ai i bėri kėto komente pas takimit me njė delegacion tė Komisionit Evropian, ekspertė tė cilit kanė filluar takimet e para tė mekanizmit tė BE-sė pėr procesin e stabilizim-asocimit tė Kosovės.
 
Z. Shtajner tha se ky takim po mbahet nė njė periudhė tragjike nė Serbi, duke dėnuar sėrish fuqishėm vrasjen e kryeministrit serb. Kjo vrasje tha ai do tė ndikojė edhe nė bisedimet e paralajmėruar ndėrmjet Prishtinės dhe Beogradit pėr zgjidhjen e ēėshtjeve teknike tė interesit tė ndėrsjellė.
 
Shtajner tha se qeveria nė Beograd tash po pėrballet me njė situatė tė re dhe duhet t'i jepet kohė ngase siē dihet atje ėshtė shpallur gjendje e jashtėzakonshme. Pėr kėtė arsye, tha ai, duhet pritur me durim zhvillimet e ardhshme atje, kurse institucionet ndėrkombėtare dhe vendore nė Kosovė duhet tė jenė tė qeta dhe tė vazhdojnė punėn nė pėrmbushjen e qėllimeve e tyre.
 
Ai e vlerėsoi si shumė tė rėndėsishėm fillimin e procesit tė pėrfshirjes sė Kosovės nė procesin e stabilizim-asociimit nė BE. Shtajner ka theksuar se fillimi i kėtij procesi ėshtė njė shenjė shumė inkurajuese pėr Kosovėn sepse e vė atė nė binarė tė duhur, ndėrkaq standardet e vėna pėr Kosovėn janė tė njėjtat tė cilat Komisioni Evropian i ka dhėnė pėr tė gjitha vendet e rajonit, tha z. Shtajner.
 
 
Prizren: Xhemail Mustafa, Ekrem Rexha dhe Ukė Bytyēi postmortum u nderuan me mirėnjohjen "Dėshmorėt e Demokracisė"
 
Prizren, 14 mars 2003 - Nė njė solemnitet me rastin e 13-vjetorit tė themelimit tė degės sė LDK-sė nė Prizren, Xhemail Mustafa, Ekrem Rexha dhe Ukė Bytyēi postmortum u nderuan me mirėnjohjen "Dėshmorėt e Demokracisė". Nė kėtė manifestim merrnin zyrtarė dhe aktivistė lokalė tė LDK-sė si dhe anėtarėt e famljeve Mustafa, Rexha e Bytyēi.

Kryetari i Asamblesė komunale tė Prizrenit Eqrem Kryeziu, duke folur pėr figurėn e Xhemail Mustafės, Ekrem Rexhės dhe Ukė Bytyēit, tha se ata janė tre kalorės tė dritės. Z.Kryeziu foli me shumė pėrkushtim pėr kėta tre ish-veprimtarėt dhe theksoi se "ata bėnė njė punė tė madhe pėr ne. Ne, bashkėpunėtorėt e tyre, e kemi vėshtirė tė flasim lirshėm pėr ta.
 
Ata ishin luftėtarė kundėr territ". Ndėrkaq pėr etapėn e pasluftės foli nėnkryetari i Degės Fadil Kryeziu, i cili tha se LDK-ja nė realitetin mė tė ri iu pėrkushtua ndėrtimit tė institucioneve dhe tė shtetit tė Kosovės, duke e quajtur ndėr sfidat e punės nė vazhdimėsi ndėrtimin e demokracisė dhe tė pushtetit tė popullit.
 
Nė rrugėtimin e saj 13-vjeēar LDK-nė e kanė goditur edhe nė fatkeqėsi, duke humbur njerėz qė lanė gjurmė tė pashlyeshme nė historinė e Kosovės dhe tė Prizrenit, tha ai.

Mirėnjohjet familjeve Mustafa, Drini dhe Bytyēi ua dorėzoi kryetari i Asamblesė komunale Eqrem Kryeziu.
 
 
Kryeparlamentari Daci vizitoi sot Gjakovėn
 
Gjakovė, 14 mars 2003 - Kryetari i Kevendit tė Kosovės Nexhat Daci qėndroi sot nė Gjakovė dhe fillimisht vizitoi Kuvendin komunal, ku nga kryetari Aqif Shehu u njoh me aktivitetet dhe preokupimet e kėsaj komune.

Kryeparlamentari Daci tha se nga bashkėsia ndėrkombėtare nė Kosovė kanė ardhur ndihma tė mėdha, por tė cilat shpesh nuk janė mexhauar si duhet dhe nuk kanė dhėnė rezultate tė pritura. Prandaj, tha ai, ėshtė njė kėrkesė e tij qė pėrgjegjėsitė pėr zhvillime t'i marrin vendorėt. Ai kėrkoi qė administratorėt ndėrkombėtarė rajonalė tė kryejnė funksionin e kėshilldhėnies.

Duke folur pėr lėvizjen e lirė tė qytetarėve dhe kapitalit nė rajon, zoti Daci tha se nėse nė gjashtė muajt e ardhshėm fqinjėt e Kosovės nuk e respektojnė kėtė parim, atėherė institucionet tona do tė veprojnė me recprocitet.

Daci vizitoi edhe disa ndėrmarrje prodhuese tė Gjakovės nė sektorin privat.
 
 
Presidenti Rugova emėroi tre kėshilltarė tė rinj
 
Prishtinė, 14 mars 2003 - Presidenti i Kosovės, Dr. Ibrahim Rugova, ka emėruar tre kėshilltarė tė rinj. Z. Halit Muharremi emėrohet kėshilltar pėr ēėshtje juridike, z. Berim Ramosaj, kėshilltar pėr ēėshtje ekonomike, ndėrsa z. Sali Cacaj, kėshilltar pėr ēėshtje tė shoqėrisė civile.

Mė herėt, Presidenti Rugova kishte emėruar z. Skender Hyseni kėshilltar tė lartė politik, ndėrsa z. Muhamet Hamitin kėshilltar pėr informim dhe zėdhėnės.

Me kėtė po plotėsohet ekipi i tė emėruarve politikė nė Zyrėn e Presidentit, ndėrsa po vazhdon kompletimi i shėrbimit civil nė kėtė Zyrė.
 
 
AER-i ndihmon Prishtinėn nė infrastrukturė me dy projekte
 
Prishtinė, 14 mars 2003 – Kryetari i Kuvendit Komunal tė Prishtinės, Ismet Beqiri bisedoi me z. Alan Braun, pėrgjegjės i Departamentit pėr ujė e ambient tė Agjencisė Evropiane pėr Rindėrtim nė Prishtinė, tė cilin e njoftoi pėr punėt dhe aktivitetet e Komunės sė Prishtinės.
 
Zoti Beqiri kėrkoi nga Agjencia Evropiane pėr Rindėrtim qė komuna e Prishtinės tė vazhdojė tė ndihmohet nga AER-i, pasi komuna ka njė buxhet simbolik dhe nuk mund t'i pėrballojė shpenzimet nė sanimin e infrastrukturės sė Prishtinės.

Zoti Bruan tha se AER-i ndodhet nė fazėn e realizimit tė dy projekteve - ndėrtimin e deponisė rajonale tė mbeturinave nė Minierėn e Mirashit, si dhe sanimin e deponisė ekzistuese nė Prishtinė. Por ai tha se gjatė kryerjes sė punimeve kanė hasur nė pengesa nga ana e pronarėve tė tokave qė gjenden pėrreth deponisė.
 
Fillimi i punėve nė ngritjen e deponisė nga AER-i ka nisur para dy vjetėsh, por pėr shkak tė kėsaj vonese janė detyruar tė bėjnė ridisajnimin e punimeve qė ka kushtuar 20 mijė euro, ndėrkohė qė projekti pėr deponinė e re kushton 500 mijė euro, tha z. Braun.

Kryetari i KK tė prishtinės, Ismet Beqiri theksoi se “gjatė javės sė ardhshme nga Administrata e Komunės sė Prishtinės do tė kryehet procedura e pronės nė deponinė e Prishtinės, si dhe do tė bėhet marrėveshja me pronarėt e tokės, nė mėnyrė qė tė mos ndėrpriten punėt pėr realizimin e kėtij projekti.
 
 
Zona kufitare me Serbinė nė rajonin e Podujevės po kontrollohet intensivisht nga KFOR-i
 
Podujevė, 14 mars 2003 – Nė konferencėn e sotme pėr gazetarė pos KFOR-it ēek dhe policisė sė UNMIK-ut morėn pjesė edhe pėrfaqėsues Brigadės shumėkombėshe dhe tė KFOR-it suedez. Majori Kollarik i KFOR-it ēek e sllovak tha se pos kontrollimeve rutinore ėshtė zhvilluar edhe njė operacion i gjerė nė Podujevė dhe rrethinė nė tė cilin kanė marrė pjesė edhe brigadat tjera tė MNB(C).
 
Gjatė njė kontrolli nė Podujevė janė zbuluar 16 mina kundėrnjerėzore, eksploziv, 2 revole, rreth 1 mijė plumba municion pėr kallashnikov, libra tė taktikave luftarake, uniforma serbe, rrjeta maskuese, etj., tha majori Kollarik duke njoftuar edhe pėr gjetjen e njė vule tė Ministrisė serbe tė Mbrojtjes. Mirėpo, majori Kollarik pohoi se pėrgjithėsisht situata ėshtė e qetė nė rajonin e Podujevės.

Ndėrkaq duke u ndėrlidhur pėr aksionin gjithėpėrfshirės tė KFOR-it komandanti i Batalionit ēeko-sllovak koloneli Prohaska tha se qėllimi ishte qė t'u tregohet atyre qė me veprime kriminale dėshirojnė ta prishin qetėsinė dhe sigurinė nė komunėn e Podujevės se KFOR-i nė bazė tė Rezolutės 1244 tė OKB-sė ka pėr detyrė vendosjen dhe mbajtjen e njė mjedisi tė sigurtė nė Kosovė.
 
Zona kufitare po kontrollohet intensivisht dhe mė shumė pėr shkak tė gjendjes sė jashtėzakonshme nė Serbi, pohoi koloneli Prohaska. Nė kėtė kuadėr KFOR-i ēek apelon qytetarėt e Podujevės qė tė kenė kujdes e tė mos afrohen afėr kufirit dhe as tė prejnė dru.

Komandanti i ri i policisė sė UNMIK-ut z. Uallas Skullion (Wallace Scullion) njoftoi pėr rastin e vrasjes sė tė riut i cili u qėllua nė veturė derisa ishte me tė dashurėn e tij, por kryesi i krimit nuk ėshtė zbuluar ende. Ai tha se gjatė aksioneve tė KFOR-it janė arrestuar mbi 10 persona disa nga tė cilėt po mbahen nė burgun e Prishtinės.
 
 
Komandantit tė Zonės III tė TMK-sė dje vetėm i ėshtė bastisur shtėpia
 
Gjakovė, 14 mars 2003 - Nė njė njoftim tė Zyrės pėr inforimim tė Zonės III tė TMK-sė thuhet se dje nė orėt e hershme njėsitė e karabinierisė dhe tė KFOR-it kanė bastisur shtėpinė e komandantit tė Zonės III tė TMK-sė, gjeneral-brigade Nazmi Brahimajt nė Gjakovė.
 
Bastisja ka zgjatur tri orė nė praninė e vetė gjeneralit Brahimaj. Pjesėtarėt e KFOR-it kanė marrė me vete disa gjėsende dhe materiale qė mbaheshin nė shtėpi, por nuk ėshtė gjetur asgjė e jashtėligjshme. Me kėtė rast vetėm ėshtė konfiskuar njė pushke gjuetie me leje.
 
Komandanti Brahimaj ka qėndruar deri nė orėt e pasdrekės nė bazėn e KFOR-it nė Gjakovė nė kėrkim tė informacionit lidhur me bastisjen dhe nė kėrkim tė kthimit tė gjėsendeve tė marra nga shtėpia e tij. Nė kėtė njoftim saktėsohet se gjenerali Brahimaj nuk ėshtė arrestuar, por atij vetėm i ėshtė bastisur shtėpia.
 
 
R. Pribe: KE synon qė institucionet e Kosovės tė jenė mė afėr standardeve evropiane meqė ardhmėria e Kosovės ėshtė nė Evropė
 
Prishtinė, 14 mars 2003 - Pėrfaqėsuesit e lartė ndėrkombėtarė dhe vendorė nė Kosovė kanė zhvilluar dje takimin e parė me ekspertėt e Komisionit Evropian mbi pėrfshirjen e Kosovės nė procesin e stabilizim-asociimit.
Pas kėtij takimi kryeministri i Kosovės Bajram Rexhepi tha se fillimi i kėtij procesi dėshmon qė Kosova nė bashkėpunim me Komisionin Evropian synon realizimin e kriterieve qė kėrkohen nga Bashkimi Evropian.
 
Ai shtoi se pavarėsisht nga statusi i pazgjidhur Kosova nuk do tė mbetet pikė e zezė nė mes Evropės, sepse Ballkani Perėndimor ėshtė pjesė e Evropės gjeografikisht dhe duhet tė jetė edhe pjesė e BE-sė. Prandaj pavarėsisht nga ēėshtjet statusore qė nuk janė tė definuara, kjo ėshtė njė mundėsi e mirė e Kosovės qė tė mos lihet anash dhe e izoluar.

Ndėrkaq, Rajnhard Pribe, drejtor pėr Ballkanin Pėrendimor nė Komisionin Evropian tha se organizata e tij synon qė institucionet e Kosovės tė jenė mė afėr standardeve evropiane meqė ardhmėria e Kosovės ėshtė nė Evropė. Ai nėnvizoi se BE nuk dėshiron qė Kosova pėr shkak tė ēėshtjeve tė pazgjidhura tė lėrė me njė anė procesin e integrimit tha z. Pribe.

Zyrtarėt thanė se bisedimet e para kanė pėrfshirė rolin dhe metodat e punės sė kėtij mekanizmi si dhe respektimin e kriterieve politike dhe ekonomike tė BE-sė ku pėrfshihen parimet themelore tė demokracisė: sundimi i ligjit, tė drejtat e njeriut dhe tė pakicave dhe reformat nė ekonominė e tregut.
 
 
Zyrtarėt e policisė sė OKB-sė thanė se kanė rritur sigurinė nė Kosovė pas vrasjes sė kryeministrit serb
 
Prishtinė, 14 mars 2003 - KFOR-i dhe policia ndėrkombėtare nė Kosovė kanė rritur shkallėn e gatishmėrisė dhe tė vigjilencės sė tyre pėr tė qenė tė gatshėm t'u pėrgjigjen situatave eventuale tė bartjes nė Kosovė tė trazirave qė kanė mundur tė krijohen nė Serbi pas vrasjes sė kryeministrit tė Serbisė Zoran Gjingjiq. Kėshtu kanė pohuar zyrtarė tė strukturave ndėrkombėtare pėrgjegjėse pėr sigurinė nė Kosovė.

Megjithatė, zyrtarė tė KFOR-it dhe tė policisė theksojnė se se nuk ka nevojė pėr pėrforcim trupash pėrgjatė kufirit me Serbinė.

Zėdhėnėsi i policisė sė UNMIK-ut Beri Fleēėr tha se shkalla e gatishmėrisė ishte rritur menjėherė pas njoftimit pėr vrasjen e kryeministrit Gjingjiq pėr t'u relaksuar mė vonė pas njoftimeve zyrtare nga Beogradi se vrasja kishte tė bėnte me rrjetet e krimit tė organizuar qė veprojnė nė Serbi.
 
 
Mbrėmė vonė nė njė apartament pėrballė UNNMIK-ut nė Prishtinė ka shpėrthyer njė zjarr
 
Prishtinė, 14 mars 2003 - Mbrėmė vonė nė njė apartament pėrballė UNNMIK-ut nė Prishtinė ka shpėrthyer njė zjarrė. Zjarrfikėsit kanė intervenuar shpejt dhe e kanė lokalizuar atė. Nuk ka tė lėnduar, por vetėm dėme materiale. Nė nė kohėn kur kishte ndodhur ky zjarr nė apartment nuk gjendej askush.
 
Njoftohet se nė kėtė apartman kishte banuar njė shtetas nga Shqipėria. Tash pėr tash nuk dihen shkaqet e shpėrthimit tė kėtij zjarri. Policia ka dalė nė vendin e ngjarjes dhe po i zhvillon hetimet lidhur me kėtė rast.
 
 
Statusi "Dėshmor i Atdheut" u jipet 444 dėshmorėve dhe ju njoh ky status edhe 14 tė rėnėve nė luftė pėr ēlirimin e Kosovės
 
Tiranė, 14 mars 2003 - Nėn drejtimin e zėvendeskryeministrit Ilir Meta, u mblodh Komisioni Qėndror i Statusit "Dėshmorit tė Atdheut".

Nė kėtė mbledhje u miratua dhėnia e Statusit "Dėshmor i Atdheut" 444 dėshmorėve si dhe ju njoh ky status edhe 14 tė rėnėve ne luftė pėr ēlirimin e Kosovės.

Bazuar nė legjislacionin nė fuqi, komisioni vendosi qė t’u japė kėtyre familjeve simbolin “familje te dėshmorit te atdheut” dhe njė shperblim prej 5000 lekė tė reja nė muaj.

Kryetari i Komisionit, Zoti Ilir Meta kėrkoi tė pėrshpejtohet puna nė mėnyrė qė dėshmorėt e atdheut tė marrin statusin qė meritojnė dhe familjet e tyre tė perfitojnė titullin e lartė tė familjes se dėshmorit.

Simboli "Familje e Dėshmorit tė Atdheut" pėrbėhet nga njė copė e kuqe me thekė, me pėrmasa 30 x 50 cm, nė tė cilėn ėshtė stamposur nė ngjyrė ari pėrmendorja "Nėnė Shqipėri" dhe shkruan anash "Familje e Dėshmorit tė Atdheut".
 
 
BE diskuton ēėshtje tė sigurimit dhe misionin e ardhshėm paqeruajtės
 
Athinė, 14 mars 2003 - Sot ministrat e Mbrojtjes tė Bashkimit Evropian do tė mblidhen nė Greqi pėr tė diskutuar mbi njė numėr ēėshtjesh qė lidhen me sigurimin, duke pėrfshirė edhe misionin e parė paqeruajtės nė historinė e Bashkimit Evropian.
 
Blloku evropian po pėrgatitet tė zėvendėsojė forcėn paqeruajtėse tė Natos nė Maqedoni nga fundi i marsit. Ministrat e Bashkimit Evropian pritet tė diskutojnė gjithashtu edhe pėr zėvendėsimin e Forcės Stabilizuese tė Natos nė Bosnjė-Hercegovinė.
 
Gjendja nė Ballkan do tė jetė gjithashtu nė krye tė rendit zyrtar tė ditės tė takimit, pas vrasjes kėtė javė tė kryeministrit tė Serbisė, Zoran Gjingjiq.
 
 
Nėn dyshimin pėr vrasjen e Gjingjiqit janė arrestuar 56 persona
 
Beograd, 14 mars 2003 - Shefi i policisė sė Beogradit Millan Obradoviq ka njoftuar se deri mė tash nėn dyshimin pėr vrasjen e kryeministrit serb Zoran Gjingjiq janė arrestuar 56 persona. Ai ka bėrė tė ditur se 8 prej tyren janė pjesėtarė tė grupit tė quajtuar "Klani i Zemunit", kurse shumica e tyre pėr momentin gjenden nė arrati.
 
Obradoviq ka thėnė se kėrkimi i tyre po bėhet intensivisht nė mbarė territorin e Serbisė dhe nė Mal tė Zi. Nė kėtė paraqitje tė parė tė policisė nga vrasja e kryeministrit serb, Obradoviq ka thėnė se nė vrasjen e Gjingjiqit kanė marrė pjesė 3 persona pėr momentin tė panjohur tė cilėt kanė qenė tė veshur kombinizone tė kaltra dhe me aplikacione tė verdha.
 
Njėri nga ata nė dorė ka pasur pushkėn me snajper, kurse dy tė tjerė kanė pasur pistoleta dhe pas vrasjes janė larguar nga godina prej nga kanė shtėnė. Obradoviq vrasjen e ka cilėsuar si akt terrorist dhe ka njoftuar se tė gjitha strukturat e sigurimit nė Serbi e Mal tė Zi janė tė angazhuara nė gjetjen dhe arrestimin e kryesve tė kėtij akti terrorist.

Ndėrkaq, ministri i Punėve tė Brendshme tė Serbisė Dushan Mihailloviq ka deklaruar se policia do t'i arrestojė tė gjithė tė dyshuarit pėr vrasjen e kryeministrit Gjingjiq dhe do ta likuidojė secilin qė e rreziston policinė.

Po ashtu ėshtė bėrė e ditur se nė biseda informative janė marrė edhe ish-shefi i Shėrbimit tė sigurimit tė shtetit Jovica Stanishiq dhe komandanti i parė i njėsive pėr operacione speciale tė policisė serbe Frenki Simatoviq, tė cilat nė kėto funksione kanė qenė nė kohėn e sundimit tė Millosheviqit.
 
 
Nė Beograd kanė qėndruar zyrtarėt e lartė evropian, Paten e Solana
 
Beograd, 14 mars 2003 - Nė Beograd dje kanė qėndruar zyrtarė tė lartė tė BE-sė Kris Paten e Havier Solana nė shenjė tė mbėshtetjes sė institucioneve demokratike tė Serbisė e Malit tė Zi pas vrasjes sė kryeministrit Gjingjiq. Ata kanė biseduar me zyrtarė mė tė lartė tė Serbisė dhe tė Unionit serbo-malazez.
 
Paten e Solana kanė shprehur tmerrin dhe keqardhje pėr vrasjen e kryeministrit serb me mesazhin se nuk guxon tė lejohet qė ky krim makabėr ta ngadalėsojė pėrparimin qė ka bėrė Serbia drejt inkuadrimit nė integrimet evropiane.
 
 
Parlamenti i Shqipėrisė miratoi njėzėrit dėrgimin e njė kompanie shqiptare nė Gjirin Persik
 
Tiranė, 14 mars 2003 - Parlamenti i Shqipėrisė miratoi njė akt normativ tė paraqitur nga Qeveria lidhur me dėrgimin e njė kompanie shqiptare nė Gjirin Persik, si dhe pėr vėnien nė dispozicion tė hapėsirės toksore, ajrore dhe detare.
 
Deputetėt e tė gjitha forcave politike mbėshtetėn njėzėrit dhe deklaruan votat e tyre pro-dokumentit tė paraqitur nga Kėshilli i Ministrave. Oratorė tė ndryshėm nė parlament deklaruan se kjo ėshtė njė shenjė e kontributit tė Shqipėrisė pėr paqe nė botė dhe nė aleancė jo vetėm me NATO-n, por edhe me SHBA-tė.

Kryeministri Nano deklaroi nė seancė se qeveria shqiptare dhe parlamenti po e marrin kėtė vendim nė pėrputhje edhe me ambiciet e Shqipėrisė pėr integrim nė strukturat evroatlantike.

Ndėrkaq, drejtuesi i opozitės Sali Berisha thekso se kthimi i Shqipėrisė pėrkrah SHBA-ve pėr njė luftė tė mundshme nė Irak ėshtė nderim pėr atė ēka amerikanėt kanė bėrė dhe po bėjnė pėr popullin shqiptar, veēanėrisht pėr ēlirimin e Kosovės.
 
 
Pasaportat e reja tė Maqedonisė do tė jenė nė shqip, maqedonisht dhe anglisht
 
Shkup, 14 mars 2003 - Kryetari BDI-sė Ali Ahmeti, kryeministri Branko Cėrvenkovski dhe lideri i Partisė Liberaldemokrate Risto Penov nė njė takim tė veēantė arritėn njė marrėveshje, qė pasaportat e reja tė Maqedonisė tė jenė nė shqip, maqedonisht dhe anglisht, pėr qytetarėt qė dėshirojnė t'i kenė kėto nė kėto gjuhė dhe nė maqedonisht dhe anglisht pėr ata qė i duan nė kėto gjuhė.

Seancat nė parlament do tė zhvillohen nė maqedonisht, ndėrkohė qė do tė transmetohen me pėrkthim nė gjuhėn shqipe nė kanalin e tretė tė Televizionit shtetėror tė Maqedonisė.

Sipas njė komunikate pėr opinion tė dalė pas takimit, theksohet se BDI ka mbėshtetur emrin kushtetues tė Maqedonisė, sovranitetin dhe integritetin e saj, karakterin unitar tė shtetit, si dhe simbolet shtetėrore, pėrfshirė kėtu edhe flamurin shtetėror.

Tė tre udhėheqėsit e koalicionit qeveritar nė Maqedoni nė dokumentin e miratuar thuhet se qeveria e Maqedonisė fton UNMIK-un dhe institucionet e pėrkohshme tė autoriteteve vetėqeverisėse nė Kosovė qė tė pranojnė faktin pėr mosndryshimin e kufijve ekzistues me ēka do tė krijoheshin parakushtet pėr respekt dhe bashkėpunim tė ndėrsjellė nė rajon.
 
 
Parlamenti shqiptar mban njė minutė heshtje pėr Gjingjiqin - Nano, Berisha dhe Meta vizituan ambasadėn serbo-malazeze nė Tiranė
 
Tiranė, 14 mars 2003 - Kryeministri i Shqipėrisė Fatos Nano, kryetari i Partisė Demokratike Sali Berisha dhe ministri i jashtėm Ilir Meta kanė vizituar dje pėrfaqėsinė diplomatike Serbi-Mali i Zi nė Tiranė pėr t'i shprehur ngushėllimet e tyre ambasadorit Kapetanoviq pėr vrasjen e kryeministrit serb Zoran Gjingjiq. Ata u nėnshkruan nė librin e zisė qė ėshtė hapur nė kėtė ambasadė.

Dje edhe parlamenti i shqiptar nderoi me njė minutė heshtje kryeministrin e ndjerė serb Gjingjiq. Ndėrkaq mediat e Tiranės njoftojnė gjerėsisht pėr zhvillimet nė Beograd pas vrasjes sė kryeministrit serb. Kėshtu nė lajmet qendrore mbrėmė TVSH i kushtoi kėtyre ngjarjeve 15 minuta.
 
 
Nė det tė hapur u shpėtuan 24 emigrantė klandestinė qė rrezikoheshin tė mbyteshin
 
Tiranė, 14 mars 2003 - Policia shqiptare me ndihmėn e policisė italiane dhe tė njė helikopteri tė Misionit tė NATO-s nė Shqipėri arriti tė shpėtojė dje pasdite njė gomone me 24 emigrantė klandestinė e cila rrezikohej tė mbytej nė det pėr shkak tė njė defekti nė motora.
 
Mjeti lundrues qė ishte nisur drejt Italisė dhe kishte mbetur i bllokuar nė afėrsi tė derdhjes sė lumit Fema nė zonėn e Fierit. Po dje u kapėn nė zonėn e Vlorės dy gomone tė tjera.
 
 
Forcat izraelite kanė vrarė sot tė pakten edhe gjashtė palestinezė
 
Xhenin, 14 mars 2003 – Forcat izraelite kanė vrarė sot (tė premten) tė pakten edhe gjashtė palestinezė tė armatosur gjatė njė sulmi nė vendstrehimet e militantėve palestinezė nė kampin e refugjatėve tė Xheninit nė Bregun Perendimor, ka bėrė tė ditur njė burim ushtarak izraelit, njofton Rojter.
 
Kėshtu, numri i tė vrarėve palestinez nė operacionet izraelite nė dhe rreth qytetit Xhenin, nė 24 orėt e fundit ėshtė ngritur nė 11 sish, thotė ky burim.
 
 
Nga njė shperthim nė njė tren nė Indi, humbėn jetėn 11 veta dhe u lėnduan mbi 50 tė tjerė
 
Bombaj, 14 mars 2003 – Masat tė rrepta sigurimi janė ndėrmarrė nė gjithė kryeqytetin indian komercial Bombaj pasi nga njė shpėrthim nė njė tren udhėtarėsh humbėn jetėn 11 persona dhe u lėnduan mbi 50 tė tjerė, njofton BBCWorld. Shpėrthimi ka ndodhur nė njė vagon tė rezervuar pėr gra e fėmijė, ėshtė shkaktuar me bombė, por ende nuk dihet kush e ka kryer kėtė sulm. Ky ėshtė sulmi i katėrt me bombė nė Bombaj nė muajt e fundit, ka thėnė policia.
 
 
Autoritetet afgane arrestuan 10 anėtarė tė ish-regjimit taliban, tė dyshimtė pėr sulme terroriste
 
Kandahar, Afganistan, 14 mars 2003 – Autoritetet afgane kanė deklaruar tė premten se kanė arrestuar 10 anėtarė tė ish-regjimit taliban, tė dyshimtė se kanė organizuar sulme terroriste, njofton Rojter.
 
Policia ka thėnė gjithashtu se gjatė operacionit tė arrestimeve nė njė shtėpi nė pjesėn jugore tė qytetit Kandahar ka zėnė armė, lėndė shpėrthyese, mina tokėsore dhe dokumente, ka thėnė njė ofiicer i lartė policor.
 
 
Kėshilli i Sigurimit nuk arriti marrėveshje mbi projektrezolutėn pėr Irakun
 
Nju Jork, 14 mars 2003 - Kėshilli i Sigurimit prej 15 anėtarėsh nuk mundi tė arrijė njė marrėveshje lidhur me njė propozim britanik, pas disa orė bisedimesh. Nė kompromis pėrfshiheshin 6 kushte specifike qė Iraku duhet tė plotėsonte pėr tė provuar se ėshtė duke u ēarmatosur.

Diplomatė amerikanė e britanikė thonė se vendet e tyre nuk do tė bėjnė thirrje qė tė hidhet nė votė rezoluta e tyre deri tė shtunėn. Rezoluta e mbėshtetur nga Shtetet e Bashkuara dhe Britania i jep Irakut afat deri mė 17 mars pėr tė provuar se i ka asgjėsuar armėt e tij tė shkatėrrimit nė masė, pėrndryshe do tė pėrballet me veprime ushtarake.
 
Por Franca thotė se do t'i vėrė veton ēdo rezolute qė do tė pėrmbante njė ultimatum ushtarak. Rusia, Kina dhe Gjermania, mbajnė tė njėjtin qendrim.
 
 
SHBA-tė vazhdojnė dislokimet nė pėrgatitje pėr luftė tė mundshme me Irakun
 
Uashington, 14 mars 2003 - Shtetet e Bashkuara kanė dislokuar njė numėr tė paraportuar avionėsh bombardues tė tipit B-2, tė pakapshėm nga radarėt, nė kuadėr tė pėrqėndrimit tė forcave pėr njė luftė tė mundshme kundėr Irakut. Avionėt e fuqishėm besohet se janė nisur pėr nė Angli dhe nė ishullin Diego Garcia nė Oqeanin Indian.
 
Analistėt thonė se kėto avionė do tė jenė ndėr mjetet e para qė do tė pėrdoren nė sulmet amerikane pėr tė ēarmatosur Irakun. Zyrtarėt ushtarakė amerikanė thonė se anije tė pajisura me raketa kruz po largohen nga Deti Mesdhe nė drejtim tė Detit tė Kuq pėr veprime tė mundshme kundėr Irakut.
 
 
Shtyhet debati pėr rezolutėn e re pėr Irakun
 
Nju Jork, 14 mars 2003 - Diplomatėt nė Kėshillin e Sigurimit tė Kombeve tė Bashkuara kanė shtyrė debatin pėr njė propozim tė Britanisė pėr miratimin e njė rezolute tė re pėr Irakun.
 
Shtetet e Bashkuara, tė cilat kishin kėmbėngulur pėr zhvillimin e debatit dhe votimin nė Kėshillin e Sigurimit brenda kėsaj jave, kanė rėnė dakord me kėrkesėn e Britanisė qė negociatat tė vazhdojnė edhe gjatė fundjavės, madje edhe javėn e ardhshme po tė jetė e nevojshme.
 
 
SHBA dėrguan bombarduesit B-52 pėr luftėn nė Irak
 
Uashington, 14 mars 2003 - Shtetet e Bashkuara filluan tė dėrgojnė bombarduesit B-52 pėr luftėn e mundshme tė prirė nga SHBA-tė nė Irak. Zėdhėnėsi i ushtrisė amerikane tha se avionėt u nisėn nga baza nė Misuri, por nuk ėshtė e qartė se sa aeroplanė janė nisur. Zyrtarė ushtarak amerikan kanė rrefuzuar tė thonė se ku do tė bazohen avionėt.
 
 
Anan u bėri thirrje anėtarėve tė KS dhe anėtarėve tė KB qė tė gjejnė rrugėzgjidhje pėr Irakun
 
Nju Jork, 14 mars 2003 - Sekretari i pėrgjithshėm i Kombeve tė Bashkuara, Kofi Anan, u bėri thirrje anėtarėve tė Kėshillit tė Sigurimit dhe anėtarėve tė tjerė tė Kombeve tė Bashkuara qė tė gjejnė rrugėn pėr tė dalė nga qorrsokaku dhe tė zgjidhin krizėn irakiane lidhur me ēarmatosjen.

Anan tha se shpreson qė ndarjet e thella midis anėtarėve tė Kėshillit tė Sigurimit nuk do tė pengojnė Kėshillin pėr t’u marrė me ēėshtjet tjera tė vėshtira.
 
 
Pauell: Tė gjitha opsionet mbesin tė hapura
 
Uashington, 14 mars 2003 - Sekretari amerikan i Shtetit, Kolin Pauell ka deklaruar se rezoluta e propozuar qė autorizon njė luftė tė prirė nga Shtetet e Bashkuara nė Irak mund tė mos shkojė pėr votim nė Kėshillin e Sigurimit tė Kombeve tė Bashkuara. Pauell ka thėnė se tė gjitha opsionet mbesin tė hapura derisa anėtarėt e Kėshillit tė Sigurimit punojnė pėr arritjen e njė marrėveshje qė nuk do tė tėrhiqte veto.
 
 
Vellpen: Franca refuzon "logjikėn e ultimatumeve"
 
Paris, 14 mars 2003 - Franca tha se ndryshimet e propozuara nė projektrezolutėn qė kėrkon autorizim nga Kombet e Bashkuara pėr ēarmatosjen e Irakut me forcė, tė bėra nga Britania, nuk adresojnė ēėshtjen kyēe pėr zgjidhje paqėsore tė krizės. Ministri i Jashtėm francez, Dominik dė Velpen tha se Franca refuzon "logjikėn e ultimatumeve".
 
 
Njė inspektor i KB pėr armatimin ka humbur jetėn nė njė aksident trafiku afėr Bagdadit
 
Bagdad, 14 mars 2003 - Zyrtarėt irakian njoftuan se njė inspektor i Kombeve tė Bashkuara pėr armatimin ėshtė vrarė nė njė aksident trafiku afėr Bagdadit kurse njė tjetėr ka marrė lėndime tė rėnda. Nė komunikatė thuhet se inspektorėt ktheheshin me veturėn e tyre pasi kishin inspektuar njė fabrikė pėr pėrpunimin e domateve 50 kilometra nė jug tė kryeqytetit irakian.

 

Copyright©2000-2003 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.