12.03.2003 - Trepca.net

Lajme

E mėrkure, 12 mars 2003

 

Pėrmbajtja:

 • Shtajner: UNMIK-u dhe institucionet e Kosovės me qėndrim tė pėrbashkėt nė bisedime

 • Gjilan: Sė shpejti faturat e para tė tatimit nė pronė pėr vitin 2003

 • Program humanitar i ansamblit "Gurra" nga Gjilani nė Strasburg pėr fondin e fėmijėve kosovarė

 • Nė Paris vdiq Abas Ermenji, njėri nga pėrfaqėsuesti mė tė lartė tė Ballit Kombėtar

 • D. Ēepell thotė se policia e UNMIK-ut ende nuk ka fakte pėr ekzistimin e grupeve terroriste nė Kosovė

 • UPSUP shėnoi mbrėmė 22-vjetorin e protestave tė studentėve

 • Meta dhe Shtajner kanė biseduar me telefon pėr fillimin e dialogut midis Beogradit dhe Prishtinės

 • Mizorisht u vra nė qendėr tė Podujevės Alban Paēarada, 21-vjeēar

 • Vdiq kryeministri serb Gjingjiq

 • Studentėt e Universitetit tė Tetovės kėrkojnė largimin e Fadil Sulejmanit dhe kthimin e Ramiz Abdylit

 • Kryeministri serb, Zoran Gjingjiq ėshtė plagosur sot nė Beograd

 • Gjykata Penale Ndėrkombėtare mbajti sesionin e parė

 • Misioni i BE-sė nė Maqedoni do tė fillojė deri nė fund tė kėtij muaji

 • GNK: Nėse nė Shqipėri nuk zgjidhen problemet e thella ekonomike dhe shoqėrore ato mund tė shndėrrohen nė probleme politike

 • A. Moisiu: Para politikės shqiptare janė tri sfida: reformat zgjedhore, zgjidhja e pronave dhe reformat nė drejtėsi

 • Studentėt e UT kėrkojnė kthimin urgjent tė Ramiz Abdylit nė postin e rektorit

 • Deputetėt shqiptarė nė parlamentin maqedonas insistuan qė mos anashkalohen viktimat shqiptare nė konfliktin e kaluar

 • S. Berisha u bėri thirrje forcave politike qė mė 14 mars tė debatojnė rreth ligjit tė sistemit zgjedhor

 • Ushtarėt izraelitė kanė vrarė sot njė palestinez tė armatosur gjatė pėrleshjeve

 • Deklarata e Ramsfeldit shkaktoi konfuzion nė qarqet diplomatike

 • Mbetet ende e paqartė nėse dhe kur do tė votohet nė Kėshillin e Sigurimit pėr rezolutėn e re pėr Irakun

 • Shrėder paralajmėroi pėr konsekuencat e rėnda tė njė lufte tė mundshme nė Irak

 • Ramsfeld e relativizoi shprehjen se SHBA ishin tė gatshme pėr luftė kundėr Irakut edhe pa Britaninė

 • Fleisher: Shtetet e Bashkuara duan qė votimi pėr rezolutėn tė bėhet gjatė kėsaj jave

 • Hiro Ueki: Posedimi nga ana e Irakut tė avionėve pa pilotė mund tė jetė shkelje e rezolutave tė KB-sė

 • SHBA dhe Britania shqyrtojnė mundėsinė e shtyrjes sė afatit tė 17 marsit pėr ēarmatimin e Irakut

 • Pentagoni provon bombėn mė tė fuqishme konvencionale amerikane

 • Qiproja do tė pranohet nė BE

 • Nė njė aksident ajror kanė humbur jetėn 11 ushtarė amerikanė

 • Njė gjeneral indonezian ėshtė dėnuar me pesė vjet burg pėr masakrat nė Timor


 

Shtajner: UNMIK-u dhe institucionet e Kosovės me qėndrim tė pėrbashkėt nė bisedime
 
Prishtinė, 12 mars 2003 - Kryeadminstratori i Kosovės, Mihail Shtajner, tha se UNMIK-u dhe institucionet e Kosovės do tė kenė njė qėndrim tė pėrbashkėt nė bisedimet Prishtinė-Beograd.
 
Shtajner nė njė intervistė ekskluzive dhėnė Radios Blue Sky ka demantuar akuzat e Beogradit se transferi i kompetencave tek insitucionet vendore ėshtė njė provokim pėr Beogradin, duke mos saktėsuar fillimin e kėtij dialogu.

"Nuk kam pėrcaktuar ndonje afat. Mendoj se kjo ėshtė njė ēėshtje shumė me rėndėsi, e paraparė edhe me Rezolutėn 1244 dhe nga komuniteti ndėrkombėtar.
 
Ajo qė ėshtė kėrkuar unė mėnyrė mandatore me Rezolutėn 1244 dhe nga KS tė KB-sė, ėshtė qė tė kemi njė Qeveri funksionale, prandaj kjo nuk mund tė shihet e as tė kuptohet, nga askush, si provokim, pėrveē nėse ai mendon se edhe Rezoluta 1244 ėshtė njė provokim", thotė kryeadministratori Shtajner nė kėtė intervistė.
 
 
Gjilan: Sė shpejti faturat e para tė tatimit nė pronė pėr vitin 2003
 
Gjilan, 12 mars 2003 - Programi pilot "Tatimi nė pronė" pėr paluajtshmėritė, kryesisht objekte banimi dhe locale afariste,ka hyrė nė fazėn pėrfundimtare. Kanė mbetur vetėm edhe pak prona pėr t'u regjistruar, kryesisht ato objekte qė janė ngritur pas vitit 2000 e tė cilat nuk janė pėrfshirė nėpėr orto-fotot e pėrgatitura nga Agjencioni Kadastral I Kosovės dhe, u kanė munguar numrat kadastral.

Me kėtė, deri nė fund tė kėtij muaji, regjistrimi i punės nė terren pėrmbyllet. Por, pėrpunimi i tė dhėnave dhe pėrgatitja e faturave, vazhdon tė paktėn deri nė qershor kur pritet tė pėrfundojnė edhe punėt finale.

Stafi udhėheqės i programit "Tatimi nė pronė", shpreson se qytetarėt me ndėrgjegje tė lartė do t'i pėrgjigjen edhe kėtij obligimi qytetar, sepse nuk synohet dhe nuk punohet pėr t'u bėrė inkasim i detyrueshėm, anipse kjo metodė nuk pėrjashtohet.
 
 
Program humanitar i ansamblit "Gurra" nga Gjilani nė Strasburg pėr fondin e fėmijėve kosovarė
 
Gjilan, 12 mars 2003 - Ansambli i kėngėve dhe valleve "Gurra" nga Gjilani, me qėllim qė tė ndihmojė shėrimin e fėmijėve kosovare qė vuajnė nga sėmundjet e zemrės, do tė udhėtojė nga mesi i javės sė ardhshme pėr nė Francė, ku do tė shfaq disa programe humanitare nė Strasburg.
 
Bali Sahiti, drejtues i Qendrės pėr rehabilitimin e fėmijėve dhe familjes nė Gjilan thotė se Franca ka marrė pėrsipėr trajtimin mjekėsor tė 250 fėmijėve kosovarė, tė cilėt vuajnė nga sėmundjet e zemrės. Pėrderisa operimi do tė bėhet gratis nga mjekėt e atjeshėm, shpenzimet e tjera tė trajtimit spitalor duhet t`i pėrballojnė familjet e kėtyre fėmijėve.

Nė Strasburg janė paraparė tė mbahen tri koncerte, ndėrsa paralajmėrohet edhe dėrgimi i shpejtė pėr shėrim tė 11 fėmijėve nga Gjilani, tė cilėt kanė nevojė urgjente pėr korrekturė nė zemėr.
 
 
Nė Paris vdiq Abas Ermenji, njėri nga pėrfaqėsuesti mė tė lartė tė Ballit Kombėtar
 
Paris, 12 mars 2003 - Nė Paris nė moshėn 90-vjeēare vdiq Abas Ermenji, njėri nga drejtuesit mė tė lartė tė Ballit Kombėtar. Ai u angazhua fillimisht nė rezistencėn e armatosur ndaj regjimit tė ri komunist tė vendosur nė Shqipėri. Gjatė gjithė periudhės deri nė fillim tė viteve 90-ta ai ka pasur njė aktivitet tė zgjeruar politik nė gjirin e mėrgatės shqiptare.
 
Nė vitin 1993 ai shkoi nė Shqipėri ku rithemeloi partinė e Ballit Kombėtar, duke u zgjedhur kryetar i saj. Dy herė radhazi ai refuzoi mandatin e deputetit nė Parlamentin shqiptar nė shenjė proteste ndaj parregullėsive nė zgjedhje.
 
 
D. Ēepell thotė se policia e UNMIK-ut ende nuk ka fakte pėr ekzistimin e grupeve terroriste nė Kosovė
 
Prishtinė, 12 mars 2003 - Zėdhėnėsi i policisė sė UNMIK-ut Derek Ēepell deklaroi se ekziston dyshimi qė dy personat e arrestuar kohė mė parė janė tė involvuar nė aktivitete terroriste nė Kosovė.
  
Ndėrkaq, duke u pėrgjigjur nė pyetjen se pėr ēfarė aktivitetesh ėshtė fjala dhe se a ekzistojnė grupe terroriste nė Kosovė, konkretisht a ėshtė duke vepruar Armata Kombėtare Shqiptare nė Kosovė, zėdhėnėsi Ēepell tha se policia ėshtė ende duke i vazhduar hetimet rreth kėtij rasti dhe nuk mund tė thuhet se ata pėrfaqėsojnė grupe terroriste.
 
Policia e UNMIK-ut ende nuk ka fakte pėr ekzistimin e grupeve terroriste, tė cilat veprojnė nė Kosovė, duke e kuptuar kėtu edhe Armatėn Kombėtare Shqiptare.
 
 
UPSUP shėnoi mbrėmė 22-vjetorin e protestave tė studentėve
 
Prishtinė, 12 mars 2003 - Unioni i Pavarur i Studentėve tė Universitetit tė Prishtinės shėnoi mbrėmė 22-vjetorin e protestave tė studentėve nė prani tė disa mijėra studentėve dhe pėrfaqėsuesve tė organeve tė vetėqeverisjes dhe partive politike. Shėnimi i kėtij pėrvjetori u mbajt nė qendrėn e studentėve "1 Tetori" nė Prishtinė.

Tė pranishmėve sė pari iu drejtuar Gani Morina, kryetar i UPS tė UT, i cili ndėr tė tjera tha se pranvera e vitit 1981 ishte finalizim i mobilizimit tė brendshėm dhe aspiratė pėr vetėvendosje. Nė kėtė pėrvjetor foli edhe Abdullah Prapashtica njė nga organizatorėt e kėtyre demonstratave. Mė pas u mbajt njė program i begatshėm kulturor e artistik.
 
 
Meta dhe Shtajner kanė biseduar me telefon pėr fillimin e dialogut midis Beogradit dhe Prishtinės
 
Tiranė, 12 mars 2003 - Ministri shqiptar i Punėve tė Jashtme Ilir Meta ka zhvilluar dje pasdite njė bisedė telefonike me shefin e UNMIK-ut Mihael Shtajner dhe nė mėnyrė tė veēantė pėr iniciativėn e fundit tė zotit Shtajner pėr fillimin e dialogut midis Beogradit dhe Prishtinės, pėr ēėshtje konkrete bashkėpunimi, si dhe pėr pėrfshirjen e Kosovės nė proceset integruese evropiane.

Shtajner ka theksuar rėndėsinė e fillimit tė njė dialogu tė tillė, si njė domosdoshmėri, jo vetėm pėr zgjidhjen e problemeve qė ekzistojnė, por edhe pėr krijimin e njė klime konstruktive dhe dialogu.

Mdėrkaq, Ilir Meta ėshtė shprehur se fryma e dialogut ėshtė kėrkesė e zhvillimeve tė reja nė rajon dhe tregues emancipimi dhe demokratizimi. Ndėrtimi i marrėdhėnieve direkte dhe konstruktive nėpėrmjet dialogut ėshtė nė interes tė zhvillimit dhe stabilitetit tė tė gjithė rajonit, ka thėnė ai.

Gjatė bisedės telefonike Meta dhe Shtajner, kanė biseduar edhe rreth domosdoshmėrisė sė pėrfshirjes sė Kosovės nė proēesin e integrimit evropian tė rajonit dhe konkretisht nė atė tė Stabilizim-Asociimit.

Zoti Meta ka theksuar se statusi aktual i Kosovės nuk duhet tė ndikojė pėr lėnien e saj jashtė kėtyre proēeseve dhe se Bashkimi Evropian duhet t'i ofrojė tė gjithė qytetarėve tė Kosovės njė perspektivė tė qartė evropiane.

Gjatė bisedės telefonike zoti Meta dhe zoti Shtainer kan rėnė dakord pėr fillimin e negociatave sė shpejti tė Marrėveshjes sė Tregtisė sė Lirė mes Shqipėrisė dhe Kosovės, thuhet nė njė njoftim tė Ministrisė Punėve tė Jashtme tė Shqipėrisė.
 
 
Mizorisht u vra nė qendėr tė Podujevės Alban Paēarada, 21-vjeēar
 
Podujevė, 12 mars 2003 – Mbrėmė rreth orės 19.35 nė Podujevė, pas postės sė qytetit, u vra mizorisht i riu Alban Paēarada, i lindur mė 1982.

Informacionet nga shėrbimi i emergjencės nė Shtėpinė e shėndetit primar nė Podujevė pohojnė se mbrėmė rreth orės 19.45 kanė pranuar njė rast vrasjeje. Fjala ėshtė pėr 21 vjeēarin Alban Lutfi Paēarada nga Podujeva qė ishte goditur 6 herė dhe si pasojė e kėsaj ka vdekur nė vend, pohuan nė shėrbimin e emergjencės.

Policia e UNMIK-ut nuk ka raportuar ende pėr rastin, kurse njė pjestar i SHPK-sė njoftoi se dorasi ka ikur dhe se po hetohen motivet dhe shkaqet e kėtij akti tragjik.
 
 
Vdiq kryeministri serb Gjingjiq
 
Beograd, 12 mars 2003 - Kryeministri serb Zoran Gjingjiq vdiq nė njė spital tė Beogradit, pas njė atentati tė kryer sot nė mesditė kundėr tij para ndėrtesės sė qeverisė serbe. Rojter citon njė zyrtar tė Partisė Demokratike tė Gjingjiqit tė ketė thėnė: "Ai ka vdekur".

Gjingjiq ishte qėlluar me dy plumba nga dy atentatorė, tė cilėt janė arrestuar nė vendin e ngjarjes.
 
 
Studentėt e Universitetit tė Tetovės kėrkojnė largimin e Fadil Sulejmanit dhe kthimin e Ramiz Abdylit
 
Tetovė, 12 mars 2003 - Me moton "Marsi i studentėve", Kėshilli organizativ i studentėve tė Universitetit tė Tetovės sot organizoi njė protestė nė shenjė revolte pėr shkak tė shkarkimit tė rektorit tė ri tė UT, Ramiz Abdyli.
 
Studentėt thanė se janė kundėr tė gjithė atyre qė pengojnė procesin i cili ēon drejt legalizimit tė kėtij universiteti. Studentėt brohoritėn edhe parulla kundėr ish-rektorit Fadil Sulejmani dhe u vunė nė mbrojtje tė universitetit.

Studentėt shtruana edhe disa kėrkesa qė kanė tė bėjnė me largimin me ēdo kusht tė Fadil Sulejmanit nga UT, kthimin e Ramiz Abdylit nė krye tė universitetit, duke e mbėshtetur atė nė procesin e filluar pėr zyrtarizimin e Universitetit tė Tetovės.

Prorektori Hysni Hoxha tha para studentėve se kėtė protestė e kanė organizuar "armiqtė e kėtij universiteti".
 
 
Kryeministri serb, Zoran Gjingjiq ėshtė plagosur sot nė Beograd
 
Beograd, 12 mars 2003 - Kryeministri serb, Zoran Gjingjiq, ėshtė qėlluar me armė zjarri dhe ėshtė plagosur pėrballė ndėrtesės qeveritare nė Beograd, kanė bėrė tė ditur burimet policore, njofton Rojter.
 
Mediat lokale kanė njoftuar sot se ėshtė qėlluar me armė zjarri nė oborrin e ndėrtesės nė Beograd dhe me kėtė rast kanė thėnė se ėshtė plagosur njė person, pa dhėnė detaje. Gjingjiqi i plagosur ėshtė dėrguar nė spital dhe ende nuk janė dhėnė informacione tė tjera.
 
 
Gjykata Penale Ndėrkombėtare mbajti sesionin e parė
 
Hagė, 12 mars 2003 - Gjykata Penale Ndėrkombėtare mbajti sesionin e parė duke shėnuar hyrjen nė fuqi tė Gjykatės sė pėrherėshme botėrore pėr krimet e luftės. Nė ceremoninė e mbajtur nė Hagė, ku ishte edhe sekretari i pėrgjithshėm i OKB-sė, u betuan 18 gjykatės.

Kryetari i Asamblesė Parlamentare tė Kėshillit tė Evropės, Peter Shajder tha se themelimi i Gjykatės ėshtė njė mesazh pėr dikatatorėt se do tė mbahen pėrgjegjės pėr aksionet e tyre.
 
 
Misioni i BE-sė nė Maqedoni do tė fillojė deri nė fund tė kėtij muaji
 
Bruksel, 12 mars 2003 - Nė njė takim tė mbajtur nė Bruksel ndėrmjet Komitetit Politik tė Bashkimit Evropian dhe Kėshillit tė Pėrhershėm tė NATO-s, ku ishin tė pranishėm edhe lordi Xhorxh Robertson dhe pėrfaqėsuesi i lartė i BE-sė Havier Solana, parimisht ėshtė arritur marrėveshja qė Misioni nė Maqedoni tė fillojė nga ana e BE-sė deri nė fund tė kėtij muaji.

Shefi i diplomacisė evropiane, Havier Solana u shpreh optimist se deri nė fund tė kėtij muaji BE do tė jetė nė gjendje tė marrė pėrsipėr Misionin nė Maqedoni ku ushtarėt e BE-sė do ta ruajnė paqen dhe stabilitetin e kėtij shteti.

Nė anėn tjetėr, lordi Robertson u tha gazetarėve nė Bruksel se detajet e marrėveshjes qė autorizon ndryshimin e forcave nė Maqedoni pothuajse kanė pėrfunduar. Ai e vlerėsoi takimin e djeshėm si njė hap tė madh pėrpara nė marrėdhėniet ndėrmjet BE-sė dhe NATO-s. Marrėveshja do tė lejojė BE-nė tė dėrgojė njė personel prej 320 vetėsh nė Maqedoni.
 
 
GNK: Nėse nė Shqipėri nuk zgjidhen problemet e thella ekonomike dhe shoqėrore ato mund tė shndėrrohen nė probleme politike
 
Nju-Jork, 12 mars 2003 - Grupi Ndėrkombėtar i Krizave nė raportin e tij mė tė ri pėr gjendjen nė Shqipėri paralajmėroi se problemet e thella ekonomike dhe shoqėrore nė kėtė vend mund tė shndėrrohen nė probleme politike nėse lihen pa u zgjidhur.
 
Nė raport theksohet se ndėrsa klima politike ėshtė mė e qetė dhe nė shumicėn e vendit ėshtė vendosur stabiliteti, pak pėrparim ėshtė bėrė nė drejtim tė reformave institucionale, tė cilat vazhdojnė tė pengohen nga korrupsioni i thellė dhe nga paaftėsia e sektorit publik.
 
Qeveria e Shqipėrisė, thuhet nė kėtė raport, nuk po tregon asnjė shenjė se po e lufton me seriozitet korrupsionin. Koncensusi politik i arritur midis partive po prishet dhe tensionet priten tė shtohe me afrimin e zgjedhjeve lokale nė tetor tė kėtij vit.
 
Grupi ndėrkombėtar i krizave thekson se qėndrimi gjithnjė e mė konfrontues i Qeverisė me shtypin ka bėrė qė shumica e organeve tė shtypit tė mbajė njė qėndrim proqeveritar.
 
Nė Shqipėri, thuhet nė kėtė raport, shkalla e krimit ėshtė ngadalėsuar, sistemi i drejtėsisė vazhdon tė jetė i dobėt, papunėsia ėshtė e lartė, rendimenti i ulėt dhe kriza energjetike vazhdon. Varfėria e thellė veēanėrisht nė pjesėn veriore tė vendit ka quar nė rritjen e emigracionit dhe tė trafikut njerėzor.

GNK rekomandon qė qeveria tė pėrmbushė angazhimin e saj para opozitės dhe komunitetit ndėrkombėtar pėr reformat zgjedhore, tė luftojė mė me ashpėrsi korrupsionin dhe krimin e organizuar, tė heqė dorė nga presioni ndaj shtypit dhe tė marrė masa qė Shqipėria tė pėrmbushė detyrimet e saj ndėrkombėtare pėr lirinė e tė shprehurit.
 
 
A. Moisiu: Para politikės shqiptare janė tri sfida: reformat zgjedhore, zgjidhja e pronave dhe reformat nė drejtėsi
 
Londėr, 12 mars 2003 - Presidenti i Shqipėrisė Alfred Moisiu i cili po qėndron nė njė vizitė zyrtare nė Londėr ka thėnė se tri janė sfidat kryesore para politikės shqiptare nė kėto momente: reformat zgjedhore, zgjidhja e ēėshtjes sė pronave dhe reformat e thella nė drejtėsi. Ai i bėri kėto komente nė Institutin Mbretėror tė Shėrbimeve tė Bashkuara pėr Studimet e Mbrojtjes.

Presidenti Moisiu klimėn e tanishme tė politikės koncesuale nė Shqipėri e vlerėsoi mė tė volitshme dhe shprehu besimin se ajo do tė vazhdojė. Ai shtoi se pas njė tranzicioni tė gjatė e tė vėshtirė forcat politike kanė gjetur gjuhėn e pėrbashkėt pėr t'i zgjidhur problemet kryesore tė vendit dhe theksoi se zgjedhja e tij ishte hapi i parė i madh nė drejtim tė politikės koncesuale dhe stabilitetit e qetėsisė nė vend si dhe pėrmėrėsimi i imazhit tė Shqipėrisė.

Presidenti i Shqipėrisė do tė pritet sot nga Mbretėresha Elizabeta e Dytė, kur edhe do tė pėrfundojė vizitėn e tij triditėshe nė Britani tė Madhe.
 
 
Studentėt e UT kėrkojnė kthimin urgjent tė Ramiz Abdylit nė postin e rektorit
 
Tetovė, 12 mars 2003 - Studentėt e Universitetit tė Tetovės janė ngritur nė protesta kundėr ish-rektorit Fadil Sylejmani. Ata kanė formuar njė kėshill i cili kėrkon largimin e tij nga Universiteti dhe kthimin e rektorit tė shkarkura z. Ramiz Abdyli.
 
Pėrfaqėsuesja e Kėshillit tė Studentėve Mimoza Bajrami thekson se vendimi i Senatit tė UT pėr shkarkimin e rektorit Abdyli ėshtė arbitrar dhe i pamatur.
 
Ajo shtoi se Kėshillit i Studentėve ka paraqitur tri kėrkesa nė tė cilat pėrfshihet pėrkrahja e plotė e rektorit prof. dr. Ramiz Abdylit dhe kthimi urgjent i tij nė postin e rektorit. Studentėt po ashtu mbėshtesin fuqishmisht procesin e reformave tė ndėrmarra nga prof.
 
Abdyli pėr zyrtarizimin e Universitetit tė Tetovės dhe largimin me ēdo kusht tė ish-rektorit Fadil Sylejmani nga Universiteti i Tetovės, si dhe garniturės sė tij.
 
 
Deputetėt shqiptarė nė parlamentin maqedonas insistuan qė mos anashkalohen viktimat shqiptare nė konfliktin e kaluar
 
Shkup, 12 mars 2003 - Deputetėt e Parlamentit tė Maqedonisė zhvilluan dje nė Shkup diskutime tė ashpra me tone ofenduese rreth projektligjit pėr tė drejta tė veēanta tė pjesėtarėve dhe tė afėrmve tė viktimave tė konfliktit tė vitit 2001.
 
Qeveria maqedonase kishte propozuar qė nė kėtė ligj tė pėrfshihen vetėm familijarėt maqedonas, ndėrsa deputetėt shqiptarė insistuan qė mos anashkalohen viktimat shqiptarė nė atė konflikt.

Deputeti i Bashkimit Demokratik pėr Integrim Talat Xhaferi ka kėrkuar qė nė kėtė ligj tė pėrfshihen edhe viktimat shqiptare. Ai ka theksuar si absurdin mė tė madh tė kėtij ligji sipas tė cilit nuk mund tė fitojė edhe familja Zyberi nga Sllupēani i Likovės e cila ka humbur 7 anėtarė tė saj pėrfshirė kėtu edhe njė fėmijė.
 
 
S. Berisha u bėri thirrje forcave politike qė mė 14 mars tė debatojnė rreth ligjit tė sistemit zgjedhor
 
Tiranė, 12 mars 2003 - Lideri opozitar Sali Berisha ka bėrė thirrje qė me 14 mars tė mbahet njė tryezė e rrumbullakėt e tė githa forcave politike relevante tė Shqipėrisė me synim debatimin e ligjit tė sistemit zgjedhor nė nė vend. Z. Berisha shfaqi besimin e tij se nė kėtė tryezė do tė marrin pjesė tė gjithė faktorėt relevantė politik.
 
 
Ushtarėt izraelitė kanė vrarė sot njė palestinez tė armatosur gjatė pėrleshjeve
 
Jerusalem, 12 mars 2003 – Ushtarėt izraelitė kanė vrarė sot (tė merkurėn) njė palestinez tė armatosur gjatė pėrleshjeve me militantėt e armatosur afėr qytetit Tulkarem tė Bregut Perendimor, ka bėrė tė ditur njė zyrtar ushtarak izraelit, njofton Rojter.
 
I armatosuri ėshtė vrarė gjatė shkėmbimit tė zjarrit me trupat izraelite pas njė pėrpjekjeje tė sulmojė nė pritė ushtarėt nė njė fushė nė fshatin Saida, ka thėnė zyrtari nė fjalė. Dy tė armatosurit e tjerė janė zėnė nga forcat izraelite.
 
 
Deklarata e Ramsfeldit shkaktoi konfuzion nė qarqet diplomatike
 
Londėr, 12 mars 2003 - Me shpalljen e luftės vetėm disa ditė larg, tensionet mes Uashingtonit dhe Londrės kanė filluar tė dalin nė sipėrfaqe. Sekretari amerikan i Mbrojtjes, Donald Ramsfeld shkaktoi konfuzion nė qarqet diplomatike kur sygjeroi se Shtetet e Bashkuara kishin njė plan alternativ nėse nuk do tė ketė njė rezolutė tė dytė dhe Britania vendos qė tė mos shkojė nė luftė. Por kėto vėrejtje shkaktuan shok dhe surprizė nė Dauning Strit, qė ėshtė fokusuar nė pėrpjekjet pėr tė siguruar njė rezolutė tė dytė tė Kėshillit tė Sigurimit.

Sekretari britanik Hun tha pėr BBC-nė se zoti Ramsfeld i ishte referuar njė 'mundėsie teorike', siē u shpreh ai, qė trupat britanike tė mos pėrfshihen nė luftė.

Por shtoi se zyrtari i lartė amerikan i ka tė gjitha mundėsitė tė besojė Britania do tė kontribuojė ushtarakisht.
 
 
Mbetet ende e paqartė nėse dhe kur do tė votohet nė Kėshillin e Sigurimit pėr rezolutėn e re pėr Irakun
 
Nju Jork, 12 mars 2003 - Nėse dhe kur do tė votohet nė Kėshillin e Sigurimit tė OKB-sė pėr rezolutėn e re pėr Irakun mbetet ende e paqartė. SHBA e refuzojnė zgjatjen e ultimatumit ndaj Irakut pas 17 marsit dhe duan tė hedhin pėr votim deri nė fund tė javės projektrezolutėn e dytė.
 
Nė ditėn e parė tė debatit mbi veprimet e mėtejshme nė konfliktin e Irakut shumica e folėsve u shpreh kundėr luftės. Nga 28 shtete vetėm dy, Kuvajti dhe Australia, e mbėshtetėn kursin e ashpėr tė SHBA-ės. Ambasadori i Irakut nė OKB Mohamed el Duri theksoi gatishmėrinė e vendit tė tij pėr ēarmatim.
 
 
Shrėder paralajmėroi pėr konsekuencat e rėnda tė njė lufte tė mundshme nė Irak
 
Hanover, 12 mars 2003 - Kancelari gjerman Gerhard Shrėder paralajmėroi pėr konsekuencat e rėnda tė njė lufte tė mundshme nė Irak. Gjendja pėrreth Irakut ndikon mbi klimėn edhe kėshtu tė ngarkuar tė ekonomisė botėrore, tha Shrėder gjatė hapjes sė panairit mė tė madh tė kompjuterėve nė Hanover.

Gjatė njė vizite nė Sllovaki edhe ministri i Jashtėm gjerman Joshka Fisher u shpreh sėrish pėr vazhdimin e inspektimeve tė armėve nė Irak. Ai tha se nuk besonte se kishin shterur tė gjitha mjetet joushtarake.
 
 
Ramsfeld e relativizoi shprehjen se SHBA ishin tė gatshme pėr luftė kundėr Irakut edhe pa Britaninė
 
Uashington, 12 mars 2003 - Ministri amerikan i Mbrojtjes Donald Ramsfeld e relativizoi shprehjen e tij se SHBA ishin tė gatshme pėr luftė kundėr Irakut edhe pa aleaten Britaninė e Madhe. Nuk ka dyshime pėr pėrfshirjen e rėndėsishme tė britanikėve, tha Ramsfeld pas kritikės nga ana e Londrės ndaj deklaratės sė tij.
 
 
Fleisher: Shtetet e Bashkuara duan qė votimi pėr rezolutėn tė bėhet gjatė kėsaj jave
 
Uashington, 12 mars 2003 - Zėdhėnėsi i presidentit tė Shteteve tė Bashkuara, Xhorxh Bush ka thėnė se ka pak hapėsirė pėr ca diplomaci pėr njė rezolutė tė Kėshillit tė Sigurimit pėr ēarmatosjen e Irakut.
 
Por zėdhėnėsi Ari Fleisher tha se Shtetet e Bashkuara duan qė votimi pėr rezolutėn tė bėhet gjatė kėsaj jave duke theksuar se Bush nuk do tė mbėshtesė njė zhagitje tė afatit tė fundit pėr ēarmatosjen e Sadam Husein qė do tė zgjaste njė muaj apo mė gjatė.

"Presidenti beson se Iraku ėshtė kėrcėnimi drejtpėrdrejtė ndaj Shteteve tė Bashkuara si rezultat i posedimit nga ana e tij tė armėve pėr shkatėrrim nė masė, dhe veēanėrisht tė armėve kimike apo biologjike", ka thėnė zėdhėnėsi Ari Fleisher.
 
 
Hiro Ueki: Posedimi nga ana e Irakut tė avionėve pa pilotė mund tė jetė shkelje e rezolutave tė KB-sė
 
Bagdad, 12 mars 2003 - Zyrtari i Kombeve tė Bashkuara, Hiro Ueki ka thėnė se posedimi nga ana e Irakut tė avionėve pa pilotė mund tė jetė shkelje e rezolutave tė Kombeve tė Bashkuara. Zėdhėnėsi ka thėnė nė konferencė pėr shtypin nė Bagdad se Kombet e Bashkuara nuk i dinė aftėsitė e avionit pa pilot.
 
"Akoma ka njė numėr ēėshtjesh tė pasqaruara dhe Iraku duhet tė paraqesė dokumente plotėsuese, prova, sqarime pėr t,i adresuar dhe pėrgjigjur kėtyre ēėshtjeve," ka thėnė zyrtari i OKB-sė.
 
 
SHBA dhe Britania shqyrtojnė mundėsinė e shtyrjes sė afatit tė 17 marsit pėr ēarmatimin e Irakut
 
Uashington, 12 mars 2003 - Shtetet e Bashkuara dhe Britania po sugjerojnė se mund tė jenė dakord t'i japin Irakut mė shumė kohė tė ēarmatoset, mbas datės 17 mars, afat ky i propozuar nė njė projektrezolutė tė Kombeve tė Bashkura.
 
Projektdokumenti rrezikohet tė mos miratohet pėr shkak tė vetos sė Rusisė dhe Francės, tė cilat kundėrshtojnė qė Iraku tė sulmohet ushtarakisht me qė nuk pranon tė zhdukė armėt e shkatėrrimit nė masė.

Ndėrkohė qė mė shumė se 250 mijė trupa amerikane dhe britanike ndodhen nė rajonin e Gjirit Persik, administrata e Presidentit Bush thotė se kėtė javė nė Kėshillin e Sigurimit do tė votohet pėr njė projekt-rezolutė, e cila do tė jepte nė fakt mbėshtetjen e Kombeve tė Bashkuara pėr njė luftė pėr ēarmatosjen e Irakut.
 
 
Pentagoni provon bombėn mė tė fuqishme konvencionale amerikane
 
Uashington, 12 mars 2003 - Pentagoni bėri njė provė, me atė qė thuhet se ėshtė bomba mė e fuqishme konvencionale nė arsenalin ushtarak amerikan. Bomba e njohur me inicialet MOAB peshon 9 tonė e gjysmė, rreth 3 tonė mė shumė se bombat mė tė mėdha qė u pėrdorėn nė luftėn e Vietnamit nė vitet ’60.
 
Prova u krye nė poligonin e forcave ushtarake Eglin nė shtetin e Floridės. Zhurma nga shpėrthimi ishte aq e fuqishme sa zyrtarėt i paralajmėruan qė mė parė banorėt aty pranė.
 
 
Qiproja do tė pranohet nė BE
 
Nikozi, 12 mars 2003 - Qiproja do tė pranohet nė BE, pėrkundėr dėshtimit tė negociatave mes grekėve dhe turqve pėr bashkimin e vendit. Kėtė ritheksoi njė zėdhėnės i BE nė Bruksel, pas dėshtimit tė pėrpjekjeve tė sekretarit tė pėrgjithėshėm tė OKB Kofi Anan pėr afrimin e pozicioneve tė palėve nė konflikt.
 
Anan u ka lėnė palėve njė afat deri me 30 mars pėr marrjen e vendimit pėr ribashkimin e vendit. BE ka planifikuar nėnshkrimin e marrveshjes pėr anėtarėsimin e Qipros me 16 prill. Greqia dhe Turqia kanė paralajmėruar vazhdimin e angazhimit tė tyre pėr gjetjen e njė zgjidhje tė pranueshme pėr tė dyja palėt.
 
 
Nė njė aksident ajror kanė humbur jetėn 11 ushtarė amerikanė
 
Nju Jork, 12 mars 2003 – Njė helikopter ushtarak amerikan i tipit "Black Hawk" ("Petriti i zi") me 13 ushtarė tė bordit ėshtė rrėzuar gjatė njė stėrvitjeje rutinore nė Fort Drum tė shtetit tė Nju Jorkut dhe nė kėtė aksident ajror kanė humbur jetėn 11 syresh, njofton Rojter.
 
Zėdhėnėsi ushtarak, major Daniel Bor, ka thėnė se dy ushtarė qė e kanė mbijetuar aksidentin janė dėrguar nė Qendrėn mjekėsore samaritane afėr Uatertaunit, kurse ekipet e shpėtimkėrkimit po e vazhdojnė punėn e tyre. Gjendja e tė lėnduarve nuk ėshtė zbuluar.
 
 
Njė gjeneral indonezian ėshtė dėnuar me pesė vjet burg pėr masakrat nė Timor
 
Xhakartė, 12 mars 2003 – Njė gjeneral indonezian ėshtė dėnuar me pesė vjet burg, ngase ka dėshtuar tė pengojė masakrat gjatė shkėputjes sė Timorit nga Indonezia, mė 1999, njofton BBCWorld.
 
Gjykata e Xhakartės e ka dėnuar gjeneralin Noer Muis pėr shkak se nuk i ka ndaluar dy sulme tė pėrgjakshme mbi civilėt. Ai ėshtė oficeri indonezian me rangun mė tė lartė qė ėshtė dėnuar. Tė pakten 1,000 njerėz qenė vrarė kur policia proindoneziane kishte sulmuar e tėrbuar nga votimi i timorasve pėr shkėputje nga Indonezia.

 

Copyright©2000-2003 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.