12.03.2003 - Trepca.net

Deklaratė e PreK-ut lidhur me vrasjen e Kryeministrit serb Zoran Gjingjiq

 
Prishtinė,12 mars 2003 / TN
 
   
Me rastin e vrasjes sė kryeministrit serb Zoran Gjingjiq, Partia e Re e Kosovės sot ka lėshuar njė deklaratė pėr media nė tė cilėn thuhet:
 
"Serbia ka njė traditė tė gjatė nė vrasjen dhe masakrimin e prijėsve dhe udhėheqėsve tė saj qysh nga mesjeta. Vetėm pas dėrgimit tė Millosheviqit nė Hagė atje u vranė mbi njėzetė personalitete tė larta.
 
Edhe ky ėshtė njė indikator se nė Serbi edhe pas Millosheviqit, fryma e Millosheviqit ėshtė dhe do tė vazhdojė tė jetė e gjallė. Asgjė ose fare pakėz ka ndryshuar mendimi politik atje.
 
PReK-u vlerėson se kėsaj radhe vrasja e Gjingjiqit ėshtė njė katastrofė politike pėr Serbinė.
  
Serbisė, por edhe bashkėsisė ndėrkombėtare do t’i duhet njė kohė e gjatė pėr njė partner politik me tė cilin mund tė bisedohet esull. Kosova ka humbur njė partner politik potencial pėr bisedime rreth pavarėsisė sė Kosovės.
 
Gjingjiqi i dha fund logjikės sė luftės dhe donte integrimin e Serbisė nė BE. Mirėpo, ai nuk ishte mik i Kosovės. Pikėrisht nė javėt e fundit ai u angazhua shumė pėr ndarjen e Kosovės dhe i dekurajoi serbėt e Kosovės qė tė integrohen nė institucionet e saj.
 
Mirėpo, me kėtė rast  PReK-u thekson se kjo ėshtė ēėshtje qė ekskluzivisht i pėrket Serbisė. Kosova nuk ėshtė pjesė e zhvillimeve nė Serbi. Prandaj, zhvillimet nė Serbi nuk janė zhvillime tė Kosovės. Ne me insistim ia bėjmė me dije kėtė realitet edhe bashkėsisė ndėrkombėtare.
 
Ne pėrfundimisht nuk kemi tė bėjmė mė me kėtė farė shteti. Kosova insiston nė rrugėn e saj dhe qytetarėt e saj nuk duan ta lidhin tė ardhmen e tyre me zhvillimet nė Serbi. Kosova nuk ia ka borxh askujt tė mbetet peng pėr demokratizimin e Serbisė.
 
Pra, vrasja e Gjingjiqit duhet tė jetė pėrfundimisht njė sinjal pėr njė Kosovė tė pavarur dhe tė pandarė. Ky ėshtė obligim i kosovarėve dhe sfidė e ndėrkombėtarėve.
 
Ne e dimė se nė zhvillimet e ardhėshme edhe Mali i Zi definitivisht do tė ndahet nga Serbia, pasi qė edhe ai i humbi shpresat e fundit me kėtė vrasje.
 
Me kėtė rast ne bėjmė thirrje Fuqive tė Mėdha qė konform kėtyre zhvillimeve tė bėjė konkluzionet dhe tė ēojė nė vend vullnetin politik tė popullit tė Kosovės, pra Kosovėn e pavarur dhe tė pacopėtuar."

 

Copyright©2000-2003 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.