11.03.2003 - Trepca.net

Lajme

E marte, 11 mars 2003

 

Pėrmbajtja:

 • Presidenti Rugova priti ministrin suedez pėr Bashkėpunim, Zhvillim dhe Politikė tė Azilit, Jan 0.Karlson

 • Bush beson se kur populli i Kosovės kėrkon tė falendėrohet pėr ndaljen e spastrimit etnik nuk mund t'i falenderohet KS-sė

 • Shtajner dhe Karlson nėnshkruan njė marrėveshje pėr sigurinė, ekonominė dhe multietnicitetin nė Kosovė

 • Oda Ekonomike e Sllovenisė hapi sot zyrėn e saj nė Kosovė

 • Forumi i Rinisė sė LDK-sė me njė mbledhje solemne kremtoi 13-vjetorin e themelimit

 • Pasnesėr Kryeministri paraqet raportin nė mbledhjen e radhės sė Kuvendit tė Kosovės

 • Myftiu Rexhep Boja vizitoi Gjilanin

 • Forumi i Rinisė sė LDK-sė sot me njė mbledhje solemne shėnon 13-vjetorin e themelimit

 • KFOR-i ia dorėzon policisė sė UNMIK-ut dy tė arrestuarit lidhur me incidentin e 7 marsit

 • Donatorėt e huaj janė shprehur tė gatshėm ta ndihmojnė Kosovėn me projekte zhvillimore

 • Njė njėsit i TMK-sė udhėtoi pėr njė trajnim dhjetėditorė nė Afrikė tė Jugut

 • Procesi i bisedimeve Prishtinė-Beograd mbetet i bllokuar nė pritje tė ftesės zyrtare nga Qeveria e Serbisė

 • Nė veri tė Mitrovicė ėshtė dhėnė nė pėrdorim trafostacioni pėr furnizim me energji elektrike

 • Prokurorėt ndėrkombėtarė ngritėn padi ndaj 35-vjeēarit Feriz Deliu nėn akuzėn pėr terrorizėm

 • Transferimi i kompetencave pėrfundimisht ēon drejt pavarėsisė sė Kosovės, thotė kėshilltari i kryeministrit tė Serbisė

 • Shqipėri: Parlamenti arrin njė marrėveshje pėr ngritjen e komisionit hetimor

 • Denis Mekshej nė takimin me presidentin Moisiu marrėdhėniet e Britanisė me Shqipėrinė i vlerėsoi si shumė tė mira

 • Miqunoviq thotė se kushti kryesor pėr dialog mes Beogradit dhe Prishtinės ėshtė kthimi i rreth 200 mijė serbėve nė Kosovė

 • Ēoviq thotė se transferimi i pushtetit nė duart e Qeverisė sė Kosovės ēon nė krijimin e shtetit tė pavarur

 • Shrėder bisedon me Putinin pėr krizėn irakiane

 • Shefi i diplomacisė franceze viziton tre shtete afrikane

 • Zbulohen bomba kimike nė Irak

 • Nė Frankfurt dėnohen katėr persona pėr terrorizėm

 • Dėshtojnė bisedimet pėr ribashkimin e Qipros

 • Shirak deklaroi se Franca do tė votojė kundėr projektrezolutės amerikane-britanike nė Kombet e Bashkuara

 • Njė palestinez i armatosur ka vrarė njė ushtar izraelit dhe ka plagosur pesė tė tjerė

 • Ministri saudit: Tregu botėror nuk do tė ndiejė mungesė tė naftės nė rast tė luftės nė Irak

 • Njė person i armatosur ka qėlluar me armė zjarri dy helikopterė qeveritarė dhe ka vrarė tė pesė personat e bordit

 • Bush ka biseduar me disa liderė nė pėrpjekje pėr tė siguruar mbėshtetjen ndaj rezolutės

 • Strou: Ėshtė fjala pėr autoritetin e ardhshėm tė Kombeve tė Bashkuara

 • Pesė diplomatė tė Irakut janė dėbuar nga Bukureshti

 • Britanikėt sjellin propozime tė reja nė Nju Jork

 • Paralajmėrimi i Ananit


 

Presidenti Rugova priti ministrin suedez pėr Bashkėpunim, Zhvillim dhe Politikė tė Azilit, Jan 0.Karlson
 
   
Prishtinė, 11 mars 2003 - Presidenti i Kosovės, Ibrahim Rugova, priti sot ministrin suedez pėr Bashkėpunim, Zhvillim dhe Politikė tė Azilit, zotin Jan 0.Karlson, tė cilin e shoqėronin zyrtarė tė lartė tė Ministrisė sė Punėve tė Jashtme tė kėtij vendi.

Presidenti Rugova tha pas takimit se me ministrin suedez ka biseduar pėr gjendjen nė Kosovė, pėr progresin qė ėshtė bėrė sidomos nė planin e sigurisė e tė stabilitetit dhe tė zhvillimit.
 
Presidenti i Kosovės theksoi se ministrin Karlson e ka njohur me objektivat e institucioneve pėr zhvillimin ekonomik, pėr integrimin e grupeve etnike dhe pėr atė qė ai instiston, sikur dhe institucionet, qė Kosova tė njihet sa mė parė dhe tė integrohet nė Bashkimin Evropian, nė NATO dhe tė jetė nė miqėsi me SHBA-tė.
   
   

Presidenti i Kosovės me kėtė rast falėnderoi ministrin Karlson pėr gjithė atė qė ka bėrė Suedia pėr Kosovėn dhe tash qė ėshtė mjaft prezente me kontigjentin e saj ushtarak, pastaj nė planin administrativ dhe humanitar, duke shtuar se pret edhe nė tė ardhmen njė bashkėpunim nė planin e zhvillimit, nė atė ekonomik e miqėsor me Suedinė, theksoi nė fund Presidenti Rugova.

"U takova me presidentin Rugova qė tė rikonfirmoj angazhimin dhe kėmbėngulėsinė e Qeverise sė Suedisė pėr tė mbetur partner nė zhvillimin e bashkėpunimit, pėr tė pasur siguri dhe stabilitet nė Kosovė”, tha zoti Karlson.

   
Kjo ishte vizita e parė e ministrit tė Suedisė pėr Zhvillim, Migrim dhe Ēėshtje tė Azilit, Jan Karlson nė Kosovė.
 
 
Bush beson se kur populli i Kosovės kėrkon tė falendėrohet pėr ndaljen e spastrimit etnik nuk mund t'i falenderohet KS-sė
 
Uashington, 11 mars 2003 - Votimi kundėr rezolutės pėr intervenimin nė Irak do tė ishte mė tepėr se njė dėshprim, tha zėdhėnėsi i Shtėpisė sė Bardhė Ari Fleisher. Ai shtoi se presidenti Bush do tė ishte shumė i dėshpruar nėse Rusia merr qėndrim kundėr Rezolutės mbi Irakun.
 
Kjo do tė ishte kthim prapa jo vetėm pėr ēarmatosjen e Sadam Huseinit, por edhe pėr paqen dhe lirinė e popullit tė Irakut, tha Fleisher pėr tė shtuar: "Presidenti Bush beson se kur populli i Kosovės kėrkon tė falendėrohet pėr ndaljen e spastrimit etnik, ata nuk mund t'i falenderohen KS tė OKB-sė", tha zėdhėnėsi Fleisher.
  
  
Shtajner dhe Karlson nėnshkruan njė marrėveshje pėr sigurinė, ekonominė dhe multietnicitetin nė Kosovė
 
Prishtinė, 11 mars 2003 - Mihael Shtajne nė emėr tė UNMIK-ut dhe Jan Karlson nė emėr tė Qeverisė sė Suedisė, nėnshkruan sot nė Prishtinė njė marrėveshje bashkėpunimi nė fushėn e sigurisė, nė atė ekonomike dhe nė ndėrtimin e multietnicitetit nė Kosovė.

Ministri i Suedisė pėr Zhvillim, Migrim dhe Ēėshtje tė Azilit, Jan Karlson tha se ėshtė shumė e rėndėsishme qė Bashkimi Evropian dhe vendet e tjera mbėshtesin angazhimin e tyre nė Kosovė nė mėnyrė qė tė pėrfundojė me sukses procesi i nisur.

"Ne nėnshkruam njė marrėveshje mes UNMIK-ut dhe Qeverisė sė Suedisė nė pikat kryesore tė bashkėpunimit tonė. Kjo domethėnė se do tė vazhdojmė tė jemi tė angazhuar aktivisht nė sigurinė e rajonit, zhvillimin ekonomik dhe nė ndėrtimin e vendbanimeve tė minoriteteve pėr tė vendosur shumėkombėsinė nė Kosovė", tha zoti Karlson, i cili mbėshteti politikėn e UNMIK-ut dhe tė kryeadministratorit Shtajner pėr pėrmbushjen e standardeve para statusit dhe qė tė pėrmirėsohen kushtet e jetės si dhe tė krijohet njė shoqėri funksionale demokratike e bazuar nė ligjin e sė drejtės.
 
 
Oda Ekonomike e Sllovenisė hapi sot zyrėn e saj nė Kosovė
 
Prishtinė, 11 mars 2003 - Sllovenia sot hapi nė Prishtinė zyrėn e saj tė Odės Ekonomike, e cila do tė punojė pėr shtimin e bashkėpunimit ekonomik midis dy vendeve. Nė kėtė mėnyrė Kosova do tė jetė nė qendėr tė vėmendjes sė biznesit slloven, u tha nė njė konferencė tė rreth 60 afaristėve e zyrtarėve sllovenė me afaristė e qeveritarė tė Kosovės, qė u mbajt sot nė Prishtinė.

Biznesmenėt sllovenė kanė krijuar tregun e tyre nė Kosovė, pasi njė pjesė e madhe e mallrave tė importuara nė Kosovė vijnė nga Sllovenia. Afaristėt dhe zyrtarėt sllovenė kanė ardhur nė Prishtinė pėr tė parė mundėsitė e investimeve nė Kosovė si edhe pėr tė marrė pjesė nė procesin eventual tė privatizimit. Nė kėtė kuadėr, pėrfaqėsuesit e Agjencisė Kosovare tė Mirėbesimit dhe ata tė Euro Info Qendrės i informuan afaristėt sllovenė pėr mundėsitė e investimeve nė Kosovė.

Zyra e Odės Ekonomike tė Sllovenisė nė Kosovė ėshtė e katėrta zyrė e kėtij lloji qė ka hapur Sllovenia nė rajon.
 
 
Forumi i Rinisė sė LDK-sė me njė mbledhje solemne kremtoi 13-vjetorin e themelimit
 
   
Prishtinė, 11 mars 2003 - Me njė mbledhje solemne, sot nė Teatrin Kombėtar tė Prishtinės, Forumi i Rinisė sė LDK-sė kremtoi 13-vjetorin e themelimit.

Duke folur nė kėtė mbledhje Presidenti i Kosovės, Ibrahim Rugova, tha se nė kėtė pėrvjetor "e kujtojmė me krenari punėn e kėtij Forumi, njėra ndėr organizatat e para rinore nė Kosovė, qė shėrbeu si shembull pėr organizatat e tjera rinore tė partive politike".
 
Ky Forum, tha Presidenti, ka qenė fuqia kryesore e LDK-sė dhe ka punuar edhe nė vitet e ēlirimit, pavarėsisė dhe demokracisė sė Kosovės tė cilėn e gėzojmė sot. Forumi i Rinisė do tė jetė mjaft aktiv brenda LDK-sė nė zgjedhjet qė do tė mbahen kėtė vit, me njė integrim e njė pjesėmarrje mė tė madhe tė tė rinjve brenda LDK-sė nė shoqėrinė dhe nė shtetin e Kosovės, tha ai.

"Objektivat tona kryesore dhe tė tė gjitha institucioneve janė zhvillimi ekonomik, privatizimi, qė do tė krijojė mė shumė kushte pėr vende tė reja tė punės. Edhe pse nė fillim do tė jetė restriktiv nė tė ardhmen do tė jetė mė aktiv dhe duhet bėrė ēmos tė krijojmė vende tė punės pėr tė rinjtė qė tė krijojnė familje, tė vazhdojnė jetėn nė Kosovė", tha Presidenti Rugova.
 
Tė rinjtė janė mjaft aktivė nė kėtė plan dhe gjenerata mė e vjetėr duhet t'ua hapė dyert asaj pėr pjesėmarrje dhe aktivitete nė shoqėrinė dhe nė shtetin e Kosovės, pra nė njė Kosovė tė pavarur dhe demokratike e paqėsore, dhe tė integruar nė Bashkimin Evropian, nė NATO dhe nė miqėsi tė pėrhershme me SHBA-tė, tha mes tjerash nė fjalėn e tij Presidenti Rugova, duke premtuar pėrkrahjen e tij pėr gjithė tė rinjtė e Kosovės.

Ndėrkaq, kryetari i Forumit tė Rinisė sė LDK-sė Lulzim Zeneli tha nė fjalėn e tij se sot e 13 vjet mė parė, nė rrethanė krejt tė ndryshme, u themelua Forumi i Rinisė sė LDK-sė, si organizata e parė rinore politike nė kėto hapėsira, qė si synim tė vetin kishte organizimin e rinisė sė Kosovės nė tė gjitha nivelet.

"Dhe tani, nga ky tubim themi me mburrje se nė kėto vite tė veprimtarisė sė vet aktive, Forumi i Rinisė ia ka arritur qėllimit tė tij. Me njė fjalė, synimet tona ne i bėmė realitet. Rinia jonė sot ėshtė mė e avancuar, mė aktive, ėshtė pjesė e pandashme e tė gjitha proceseve qė ndodhin rreth nesh dhe pėr ne", tha Zeneli.

Forumi i Rinisė sė LDK-sė pėrballoi me sukses tė gjitah sfidat e mundshme, tha Lulzim Zeneli, dhe shtoi se tė rinjtė e LDK-sė pėr njė periudhė fare tė shkurtėr ishin bartėsit e organizimit tė fushatave zgjedhore tė LDK-sė dhe ishin promotorė e inicues dhe bartės nė tė gjitha kėto procese.
 
"Ne kemi punuar, punojmė dhe do tė vazhdojmė edhe nė tė ardhmen qė tė rinjtė e LDK-sė tė kenė pozicionin edhe me tė avancuar brenda vetė LDK-sė dhe nė tė gjitha institucionet qeverisėse tė vendit, tha Zeeneli, dhe theksoi se tė rinjtė kanė pėrkrahjen e pakursyer e nė vazhdimėsi tė Presidentit Rugova pėr avancimin e brezit tė ri".

Lulzim Zeneli nė vazhdim foli pėr zgjedhjet e radhės qė do t'i mbajė Forumi i Rinisė sė LDK-sė, nė tė cilat, siē tha, do tė fuqizohet edhe mė tej nė tė gjitha sferat e organizimit dhe tė veprimit.
 
 
Pasnesėr Kryeministri paraqet raportin nė mbledhjen e radhės sė Kuvendit tė Kosovės
 
Prishtinė, 11 mars 2003 - Seanca e ardhshme e Kuvednit tė Kosovės qė do tė mbahet tė enjten, do tė zhvillohet me tė njėjtin rend dite me tė cilin ishte paraparė tė mbahej edhe javėn e kaluar. Pritet qė kėsaj radhe tė paraqitet raporti i kryeministrit Bajram Rexhepi pėr punėn njėvjeēare tė Qeverisė sė Kosovės.

Anėtari i kryesisė sė Parlamentit, Hydajet Hyseni tha se kryeministri Rexhepi sipas tė gjitha gjasave tė enjten do tė raportojė para deputetėve. Ndėrkohė, sipas tij, ende nuk ėshtė e sigurtė nėse nė mbledhjen e ardhshme tė Kuvendit tė Kosovės do tė debatohet rreth bisedimeve tė paralajmėruara midis Prishtinės dhe Beogradit pėr ēėshtje formale.
 
 
Myftiu Rexhep Boja vizitoi Gjilanin
 
Gjilan, 11 mars 2003 - Kryetari i Bashkėsisė Islame tė Kosovės, myftiu Rexhep Boja me bashkėpunėtorė po qėndron sot nė Gjilan ku bisedoi edhe me kryetarin e komunės, Lutfi Haziri rreth ēėshtjeve tė pėrbashkėta. Rexhep Boja i ka vlerėsuar tė mira raportet e bashkėsisė islame me komunat dhe institucionet tjera tė Kosovės.

Bashkėsia Islame aktualisht po ballafaqohet me mungesėn e faltoreve, meqė njė numėr tė tyre i shkatėrroi lufta, ndėrsa nė komunėn e Gjilanit, xhamitė kanė pėsuar dėmtime edhe nga tėrmeti i vitit tė kaluar, tha z. Boja, duke kėrkuar nga z. Haziri ndihmėn e mundshme tė komunės nė pjesėn e saj tė punės rreth projektit pėr rindėrtimin e xhamisė sė madhe nė qytet.

"Ne mund tė presim pėr njė kohė, por kam frikė se koha nuk na pret neve pėr ta rindėrtuar kėtė xhami, sepse donatorėt qė sot jenė kėtu, nesėr mund tė mos jenė", theksoi Rexhep Boja.

Lutfi Haziri tha se ekspertėt e Fakultetit Teknik nė Prishtinė janė duke e punuar projektin pėr ridizajnimin e qendrės sė qytetit dhe vendi i xhamisė sė madhe do tė jetė aty ku ndodhet tani, ndėrsa projekti i bashkėsisė islame do t`i nėnshtrohet konkurrencės me projektet e tjera nė tenderin qė do tė shpallet. Trualli ėshtė i garantuar, xhamia do tė ndėrtohet, por sipas njė infrastrukture tė pranueshme pėr tė gjithė, pa lejuar nė emėr tė saj veprimtari biznesi.
 
 
Forumi i Rinisė sė LDK-sė sot me njė mbledhje solemne shėnon 13-vjetorin e themelimit
 
Prishtinė, 11 mars 2003 - Me rastin e 13-vjetorit tė themelimit tė Forumit tė Rinisė tė LDK-sė, Kryesia e kėsaj organizate rinore sot organizon njė mbledhje solemne.

Mbledhja mbahet nė Teatrin Kombėtar nė Prishtinė nė orėn 12:00, ku do tė marrė pjesė edhe Presidenti i Kosovės, Ibrahim Rugova. Gjithashtu janė ftuar edhe pėrfaqėsuesit e institucioneve vendore dhe ndėrkombėtare.
 
 
KFOR-i ia dorėzon policisė sė UNMIK-ut dy tė arrestuarit lidhur me incidentin e 7 marsit
 
Gjilan, 11 mars 2003 - Dy tė baraburgosurit nga KFOR-i, Fatmir Lakna dhe Asllan Bajrami, i janė dorėzuar policisė sė UNMIK-ut. Kėtė e ka bėrė tė ditur Nik Bush, kapiten nė kampin ushtarak amerikan nė Bondstill.
 
Fatmir Lakna ishte paraburgosur nė fshatin Kranidell, tė komunės sė Dardanės pėr armėmbajtje pa leje. Ndėrkaq i arrestuari tjetėr Asllan Bajrami ishte ndaluar nė njė pikė kontrolli nė Miresh (ish-Dobėrēani) tė Gjilanit dhe ishte paraburgosur nėn dyshimin e pėrfshirjes sė mundshme nė incidentin qė ndodhi mė 7 mars nė gjatė vijės kufitare mes Kosovės e Serbisė.
 
 
Donatorėt e huaj janė shprehur tė gatshėm ta ndihmojnė Kosovėn me projekte zhvillimore
 
Prishtinė, 11 mars 2003 - Nė Prishtinė nėn organizimin e Ministrisė sė Ambientit dhe Planifikimit Hapėsinor po mbahet njė konferencė me donatorėt e huaj. Nė ditėn e parė pėrfaqėsuesit e disa organizatave qeveritare dhe joqeveritare, treguan ku dhe nė ēfarė mėnyre kanė investuar tash tre vjet nė Kosovė.
 
Ata thanė se kanė ndihmuar shumė edhe sektorėt e bujqėsisė, qė ishin tė pėrfshirė nė kuadėr tė programit tė tyre pėr rindėrtim. Kėshtu HABITAT-i deri tash i ka realizuar tri programe: i pari ka pasur tė bėjė me regjistrimin e pronave, tė cilat u janė marrė shqiptarėve me ligjet diskriminuese serbe, programi i dytė ėshtė lidhur me mbledhjen e shėnimeve mbi patundshmėritė, ndėrkaq programi i tretė ka pasur tė bėjė me asistencėn nėpėr komuna.

Donatorėt e huaj janė shprehur tė gatshėm ta ndihmojnė Kosovėn me projekte zhvillimore edhe nė tė ardhmen. Ata nėnvizuan se qė nga pėrfundimi i luftės edhe 30 mijė familje nuk e kanė tė zgjedhur problemin e strehimit. Nė Kosovė gjatė konfliktit ishinė rrėnuar tėrėsisht rreth 120 mijė shtėpi.
Konferenca vazhdon punimet edhe gjatė ditės sė sotme.
 
 
Njė njėsit i TMK-sė udhėtoi pėr njė trajnim dhjetėditorė nė Afrikė tė Jugut
 
Prishtinė, 11 mars 2003 - Njė njėsit i TMK-sė prej 27 anėtarėsh tė Zonės sė Tretė tė TMK-sė udhėtoi pėr njė trajnim dhjetditorė nė Afrikė tė Jugut. Sipas pjesėmarrėsve tė TMK-sė zhvillimi i operacioneve pėr reagime tė shpejta nė terrenet e Afrikės sė Jugut do t'u mundėsojė atyre pėrvetėsimin e pėrvojave tė reja pėr detyrat qė i presin Trupat Mbrojtėse tė Kosovės nė tė ardhmen.
 
 
Procesi i bisedimeve Prishtinė-Beograd mbetet i bllokuar nė pritje tė ftesės zyrtare nga Qeveria e Serbisė
 
Prishtinė, 11 mars 2003 - Zyrtarė tė UNMIK-ut thonė se procesi lidhur me fillimin e bisedimeve pėr ēėshtje teknike mes Prishtinės dhe Beogradit mbetet i bllokuar nė pritje tė ftesės zyrtare nga Qeveria e Serbisė. Zėdhėnėsi i UNMIK-ut Xhorxhi Kakuk rikujtoi se letra pėr kėto bisedime i ėshtė dėrguar shefit tė Qeverisė sė Serbisė njė javė mė parė dhe deri mė tash ata nuk kanė kthyer pėrgjigje zyrtare rreth ofertės pėr dialog. "Ne aktulisht po presim pėr njė pėrgjigjje tė tillė qė mė pas tė krijojmė delegacionin e Kosovės", tha zėdhėnėsi Kakuk. Ai shtoi se zyrtarisht as Qeveria e Kosovės nuk e ka konfirmuar pjesėmarrjen nė kėto bisedime. Madje as ekipi negociator nuk ėshtė caktuar ende.
 
 
Nė veri tė Mitrovicė ėshtė dhėnė nė pėrdorim trafostacioni pėr furnizim me energji elektrike
 
Mitrovicė, 11 mars 2003 - Nė pjesėn veriore tė Mitrovicė ėshtė dhėnė nė pėrdorim trafostacioni pėr furnizimin e banorėve me energji elektrike, i cili ėshtė financuar nga Qeveria Japoneze dhe ėshtė ndihmuar nga Programi pėr Zhvillim i OKB-sė.
 
Ambasadori i Japopnisė nė Beograd Joshiki Mine dhe shefi i UNMIK-ut Mihael Shtajner nė pėrurimin e kėtij trafostacioni theksuan se me lėshimin nė punė tė kėtij trafostacioni do tė pėrmirėsohet furnizimi me energji elektrike nė kėtė rajon.

Ambasadori japonez tha se ēdo herė qė vjen nė Koosvė sheh pėrmirėsime dhe shtoi se ėshtė shumė i kėnaqur me pėrfundimin e kėtij projekti.

Sipas zyrtarėve tė UNDP-sė dy trafostacione tė tilla njė nė Mitrovicėn jugore dhe njė tjetėr nė Skėnderaj do tė hapen sė shpejti. Ndėrkohė qė nė veri tė Mitrovicės ėshtė inaugurua ky trafostacion serbėt nė kėtė pjesė tė qyetetit pohojnė se nuk e paguajnė energjinė elektrike.
 
 
Prokurorėt ndėrkombėtarė ngritėn padi ndaj 35-vjeēarit Feriz Deliu nėn akuzėn pėr terrorizėm
 
Prishtinė, 11 mars 2003 - Prokurorėt ndėrkombėtarė ngritėn padi ndaj njė shqiptari tė Kosovės nėn akuzėn pėr terrorizėm dhe armėmbajtje pa leje. Zėdhėnėsi i UNNIK-ut tha dje se 35-vjeēari Feriz Deliu pėrballet me akuzėn pėr planifikime dhe pėrgatitje e sulmeve terroriste.
 
Paqeruajtėsit e NATO-s arrestuan z. Deliu nė pjesėn veriore tė Kosovės nė muajin janar tė kėtij viti. Ai tha se z. Deliu do tė dalė nė gjyq nė muajin tjetėr sė bashku me dy shqiptarė tė tjerė tė Kosovės tė akuzuar pėr terrorizėm dhe rekrutimin e anėtarėve tė grupit terrorist.
 
 
Transferimi i kompetencave pėrfundimisht ēon drejt pavarėsisė sė Kosovės, thotė kėshilltari i kryeministrit tė Serbisė
 
Beograd, 11 mars 2003 - Kėshilltari i kryeministrit tė Serbisė, Branko Radujko, ka konfirmuar se mund tė bėhet shtyrja e bisedimeve ndėrmjet Beogradit e Prishtinės, meqenėse shefi i UNMIK-ut Mihael Shtajner ka publikuar planin pėr transferimin e kompetencave tek institucionet e pėrkohshme vetėqeverisėse tė Kosovės.
 
"Tani ēėshtja ėshtė shumė hipokrite. Nė njė anė jemi ftuar pėr bisedime pėr temat, e nga ana tjetėr miratohet plani pėr transferimin e kompetencave, i cili ėshtė katastrofik pėr Serbinė dhe bashkėsinė serbe nė Kosovė", thotė Radujko.
 
"Transferimi i kompetencave pėrfundimisht ēon drejt pavarėsisė sė Kosovės, e kjo pėr shtetin e Serbisė ėshtė absolutisht e papranueshme dhe nėse ndodh, ajo do tė insistojė nė reagimin e Kėshillit tė Sigurimit", thotė kėshilltari i kryeministrit tė Serbisė.
 
 
Shqipėri: Parlamenti arrin njė marrėveshje pėr ngritjen e komisionit hetimor
 
Tiranė, 11 mars 2003 - Socialistėt dhe opozita gjetėn mbrėmė njė marrėveshje pėr ngritjen e komisionit hetimor. Parlamenti votoi nė favor tė hetimit ndaj pėrdorimit tė fondeve nė Ministrinė e Kulturės, nė Bashkinė e Tiranės dhe zbatimin e ligjshmėrisė nė zhvillimin urbanistik pėr kryeqytetin nga viti 1992 deri nė vitin 2002.
 
Komisioni do tė ketė 11 anėtarė dhe kohėzgjatja e tij do tė jetė tre muaj. Vendimi u mor pas disa seancash pėrplasjesh tė ashpra, veēanėrisht mes kryetarit demokrat Sali Berisha dhe kryeministrit Fato Nano.
 
 
Denis Mekshej nė takimin me presidentin Moisiu marrėdhėniet e Britanisė me Shqipėrinė i vlerėsoi si shumė tė mira
 
Londėr, 11 mars 2003 - Presidenti i Shqipėrisė, Alfred Moisiu i cili ndodhet nė njė vizitė triditėshe nė Britani tė Madhe pati njė takim me ministrin e Ministrisė sė Jashtme britanike, Denis Mekshejn. Njoftohet se nė kėtė takim janė diskutur tri ēėshtje kryesore: ajo e Irakut, ēėshtja e investimeve ekonomike dhe nevoja pėr zhvillimin e turizmit, si dhe e treta dėshira e Shqipėrisė, tė cilėn, sipas z. Mekshejn, Britania e Madhe e mbėshtet pėr anėtarėsimin nė BE dhe nė NATO.
 
Zėvendėsministri i Jashtėm britanik i deklaroi BBC-sė se Londra e mirėpret mbėshtetjen shumė tė qartė tė qeverisė shqiptare pėr ēėshtjen e Irakut pėr njė rezolutė tė qartė tė OPKB-sė dhe qė Sadam Huseini tė zbatojė kėtė rezolutė.
 
Z. Mekshej i cilėsoi marrėdhėniet e Shqipėrisė me Britaninė e Madhe si shumė tė mira. Ai shtoi se hapja e negociatave pėr marrėveshjen e stabilizim - asociimit mes Bashkimit Evropian dhe Shqipėrisė ėshtė njė hap i mirė i parė.

Mekshej i bėri thirrje Shqipėrisė qė tė vazhdojė me ritmin e reformave nė vend. Ai tha gjithashtu se Britania e mirėpret pėrkushtimin e Shqipėrisė pėr tė luftuar krimin e organizuar dhe pret me padurim rezultate konkrete.

Po dje presidenti Moisiu u takua edhe me sekretarin britanik tė Mbrojtjes Xhef Hun. Nė kėtė takim u diskutuan ēėshtjet dypalėshe dhe ato tė mbrojtjes.

Presidenti Alfred Moisiu po qėndron nė Londėr me ftesė tė mbretėreshės Elizabeta e Dytė, e cila tė mėrkurėn ka rezervuar njė pritje pėr tė.
 
 
Miqunoviq thotė se kushti kryesor pėr dialog mes Beogradit dhe Prishtinės ėshtė kthimi i rreth 200 mijė serbėve nė Kosovė
 
Beograd, 11 mars 2003 - Kryetari i Parlamentit tė Serbisė dhe Malit tė Zi Dragolub Miqunoviq deklaroi se kushti kryesor pėr dialog mes Beogradit dhe Prishtinės ėshtė kthimi i rreth 200 mijė serbėve tė zhvendosur nė Serbi.
 
Pas takimit nė Beograd me shefin e Misionit amerikan tė OSBE-sė Shtefan Minikes Miqunoviq tha se dialogu ka pėr synim parandalimin e ēfarėdo lloj konflikti dhe vendosjen e bashkėpunimit edhe mė tė ngushtė me UNMIK-un, KFOR-in dhe OSBE-nė.
 
 
Ēoviq thotė se transferimi i pushtetit nė duart e Qeverisė sė Kosovės ēon nė krijimin e shtetit tė pavarur
 
Beograd, 11 mars 2003 - Zėvendėskryeministri serb Nebojsha Ēoviq deklaroi se transferimi i pushtetit nė duart e Qeverisė sė Kosovės kinse ėshtė njė provokim shumė i rrezikshėm qė pėr pasojė mund tė ketė destabilizimin e rajonit.
 
Sipas tij mėnyra e transferimit tė piushtetit ēon nė konkluzion se po krijohet shteti i pavarur i Kosovės dhe njė sistem krejt tjetėr nga ai i Serbisė dhe Malit tė Zi, theksoi Ēoviq, duke shtuar se ky ėshtė njė provokim i hapur kryeadministratorit Mihael Shtajner, i cili sipas Ēoviqit do tė largohet nga Kosova nė kohėn e pushimeve verore.
 
 
Shrėder bisedon me Putinin pėr krizėn irakiane
 
Berlin, 11 mars 2003 - Kancelari federal gjerman Gerhard Shrėder u konsultua me presidentin rus Vladimir Putin pėr veprimet e mėtejshme nė krizėn e Irakut. Zėdhėnėsi i qeverisė Bela Anda njoftoi se nė njė bisedė telefonike tė dy burrėshetasit kanė rėnė dakord qė tė vazhdohet edhe mė tej me inspektimet e armėve nė Irak.

Rusia tashmė ka thėnė se do tė votojė kundėr nė Kėshillin e igurimit pėr njė ndėrhyrje ushtarake kudnėr Irakut.
 
 
Shefi i diplomacisė franceze viziton tre shtete afrikane
 
Luanda, 11 mars 2003 - Pėr tė diskutuar rreth Rezolutės sė re pėr Irakun nė Kėshillin e Sigurimit, shefi i diplomacisė franceze Dominik dė Vilpen ka mbėrritur nė Angolė. Nė agjendėn e vizitės sė tij ėshtė paraparė edhe njė takim me presidentin Hoze Eduardo dos Santos.
 
Pėrfundimisht Dė Vilpen do tė udhėtojė edhe pėr nė Kamerun dhe Guine, dy shtete tjera afrikane anėtare tė Kėshillit tė Sigurimit. Tė tri kėto shtete nuk kanė marrė ende qėndrim tė qartė sa i pėrket njė rezolute tjetėr pėr Irakun dhe po vizitohen pandėrprerė nga kundėrshtarėt dhe ithtarėt e njė Rezolute tė dytė.
 
 
Zbulohen bomba kimike nė Irak
 
Uashington, 11 mars 2003 - Sipas njė njoftimi tė shtypit inspektorėt e Kombeve tė Bashkuara pėr armatimin kanė zbuluar nė Irak raketa dhe bomba tė dedikuara pėr pėrhapjen e mjeteve luftarake kimike dhe biologjike.
 
Duke u thirrur nė burime qeveritare nė Uashington gazeta "Nju Jork tajms" shkruan se udhėheqja irakiane fillimisht ka pohuar se bėhet fjalė pėr bomba konvencionale. Megjithatė mė vonė ajo ka pranuar se ėshtė fjala pėr pėrdorimin e tyre si armė kimike.
 
 
Nė Frankfurt dėnohen katėr persona pėr terrorizėm
 
Frankfurt, 11 mars 2003 - Nė procesin gjyqėsor tė Frankfurtit, i njohur ndryshe edhe si procesi kundėr terrorizmit, janė dėnuar katėr tė akuzuarit me prejardhje nga Algjeria. Gjykata e lartė e landit nė Frankfurt dėnoi ata prej 10 deri nė 12 vjet heqje lirie nėn akuzėn se nė dhjetor tė vitit 2000 kanė pėrgaditur njė sulm nė Strasburg.
 
Megjithatė nuk ėshtė arritur tė dėshmohet njė lidhje e tyre me rrjetin terrorist tė El Kaidės. I akuzuari Aerobi Beandali ėshtė dėnuar me dhjetė vjet burgim, Salim Boukhari me 12, Fuad Sabour me 11 vjet e gjashtė muaj dhe Lamine Maroni, i cili ka heshtur gjatė gjithė procesit ėshtė dėnuar me 11 vjet heqje lirie.
 
 
Dėshtojnė bisedimet pėr ribashkimin e Qipros
 
Hagė, 11 mars 2003 - Presidenti greko-qipriot Tasos Papadopulos ka sqaruar se kanė dėshtuar bisedimet me qipriotėt turk pėr ribashkimin e ishullit tė ndarė tė Qipros. Kjo u deklarua nga ai nė mėngjesin e ditės sė sotme pas bisedimeve maratonike qė u zhvilluan nė Hagė me ndėrmjetėsimin e Kombeve tė Bashkuara.
 
 
Shirak deklaroi se Franca do tė votojė kundėr projektrezolutės amerikane-britanike nė Kombet e Bashkuara
 
Paris, 11 mars 2003 - Presidenti francez Zhak Shirak deklaroi se Franca gjithsesi do tė votojė kundėr projektrezolutės amerikane-britanike nė Kombet e Bashkuara, e cila i hap dyert luftės kundėr Irakut.

"Qėndrimi im ėshtė qė Franca, pa marrė parasysh rrethanat, do tė votojė kundėr, pėr shkak se ėshtė e bindur se nė kėtė moment nuk ka nevojė qė me luftė tė realizohet qėllimi qė e kemi vėnė - e ky ėshtė ēarmatimi i Irakut", tha Shirak.

Nė njė intervistė pėr televizionin francez, presidenti Shirak mbrėmė shprehu bindjen se kėtė do ta bėjė edhe Rusia e Kina.

Moska tashmė njė bindje tė tillė tė Shirakut e ka konfirmuar.
 
 
Njė palestinez i armatosur ka vrarė njė ushtar izraelit dhe ka plagosur pesė tė tjerė
 
Hebron, 11 mars 2003 – Gjatė njė shkėmbimi tė ashpėr zjarri me trupat izraelite, njė palestinez i armatosur ka vrarė njė ushtar izraelit dhe ka plagosur pesė tė tjerė gjatė njė sulmi tė armatosur nė Bregun Perendimor, njofton Rojter.
 
Tensionet janė ngritur lart nė zonėn e Hebronit qėkur palestinezėt e maskuar si hebraikė religjiozė patėn infiltruar nė koloninė Kirjat Arba, ku patėn vrarė njė burrė dhe gruan e tij kurse pastaj edhe ata qenė vrarė nga ushtarėt izraelitė.
 
 
Ministri saudit: Tregu botėror nuk do tė ndiejė mungesė tė naftės nė rast tė luftės nė Irak
 
Vjenė, 11 mars 2003 - Ministri saudit i naftės Ali al-Naimi ka deklaruar sot (tė martėn) se vendi i tij ka kapacietet prodhimi rezervė dhe ka premtuar se tregu botėror nuk do tė ndiejė mungesė tė naftės nė rast tė luftės nė Irak, njofton Rojter.
 
Por Naimi, duke iu referuar kuotave nėse shpėrthen lufta, ka thėnė nė takimin e sotėm (tė sė martės) se nuk sheh arsye tė pezullohen kufizimet e prodhimit tė OPEC-ut, ngase, siē ka thėnė ai, pa kuota mund tė krijohet "kaos".
 
 
Njė person i armatosur ka qėlluar me armė zjarri dy helikopterė qeveritarė dhe ka vrarė tė pesė personat e bordit
 
Meksiko, 11 mars 2003 – Derisa po sperkatnin tė mbjellat ilegale tė opiumit nė shtetin Guerrero, njė person i armatosur ka qėlluar me armė zjarri dy helikopterė qeveritarė dhe kėshtu ka vrarė tė pesė personat e bordit. Prokurori vendor pėr krime tė drogės ka thėnė se po zhvillohen hetimet nė vendngjarje.
 
 
Bush ka biseduar me disa liderė nė pėrpjekje pėr tė siguruar mbėshtetjen ndaj rezolutės
 
Uashington, 11 mars 2003 - Presidenti i Shteteve tė Bashkuara Xhorxh Bush ka biseduar me telefon me disa liderė tė huaj, nė pėrpjekje pėr tė siguruar mbėshtetjen ndaj rezolutės, e cila do ta sanksiononte luftėn kundėr Irakut.

Ndėrkohė sekretari i Shtetit Kolin Pauell bisedoi nė Uashington me Fransoa Fall, ministrin e jashtėm tė Guinesė, njėrit nga tre vendet afrikane anėtare tė Kėshillit tė Sigurimit. "Mendoj se tė gjithė jemi tė pėrkushtuar pėr gjetjen e zgjidhjes paqėsore, por zgjidhje qė do ta pėrfshinte ēarmatimin e Irakut nga armėt e shkatėrrimit nė masė", tha Pauell.
 
 
Strou: Ėshtė fjala pėr autoritetin e ardhshėm tė Kombeve tė Bashkuara
 
Londėr, 11 mars 2003 - Nuk bėhet fjalė vetėm pėr ardhmėrinė e Lindjes sė Mesme, por pėr autoritetin e ardhshėm tė Kombeve tė Bashkuara, tha sekretari i jashtėm Xhekk Strou nė fjalimin nė parlamentin britanik kushtuar zhvillimeve rreth Irakut.

"Plotėsisht besoj qė inspektorėt punojnė dhe se u duhet mė shumė kohė. Por Saddam Husseini ėshtė mjeshtėr pėr tė fituar kohė", tha Straė, duke shtuar se zgjidhja e vetme paqėsore do tė ishte qė lideri i Irakut tė largohet nga vendi.
 
 
Pesė diplomatė tė Irakut janė dėbuar nga Bukureshti
 
Bukuresht, 11 mars 2003 - Pesė diplomatė tė Irakut janė dėbuar nga Bukureshti pėr shkak "aktiviteteve tė papajtueshme me statusin e tyre", tha Ministria e Jashtme e Rumanisė. Rumania ėshtė njė nga 10 vendet e Evropės Lindore qė e mbėshtetėn qėndrimin e Shteteve tė Bashkuara ndaj Irakut. Nė qytetin Konstanca nė brigjet e Detit tė Zi, aktualisht janė pėrqėndruar rreth 4 mijė trupa amerikane.
 
 
Britanikėt sjellin propozime tė reja nė Nju Jork
 
Nju Jork, 11 mars 2003 - Diplomatėt britanikė nė Kombet e Bashkuara kanė bėrė propozime tė reja, nė pėrpjekje pėr tė fituar mbėshtetje pėr rezolutėn qė i kėrkon Irakut tė ēarmatoset deri tė hėnėn e ardhshme. Britania e Madhe po sygjeron njė sėrė provash qė Bagdadi duhet tė japė deri nė kohėn e caktuar si afat i fundit qė tė provojė se ėshtė duke bashkėpunuar.
 
 
Paralajmėrimi i Ananit
 
Hagė, 11 mars 2003 - Shtetet e Bashkuara e kanė refuzuar paralajmėrimin e Sekretarit tė Pėrgjithshėm, Kofi Anan se njė luftė pa mbėshtetjen e OKB-sė do tė thotė thyerje tė rregullores sė organizmit ndėrkombėtar. Duke folur nė Hagė, ku po zhvilloheshin bisedime pėr bashkimin e Qipros, zoti Anan tha se legjitimiteti i luftės pa mbėshtetjen e Kėshillit tė Sigurimit do tė ishte i dėmshėm.

 

Copyright©2000-2003 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.