7.03.2003 - Trepca.net

Lajme

E premte, 7 mars 2003

 

Pėrmbajtja:

 • Presidenti Rugova me rastin e 13-vjetorit priti njė delegacion tė Forumit tė Gruas tė LDK-sė

 • Shtajner thotė se ēėshtja Baliq i ėshtė kaluar Gjykatės Supreme tė Kosovės

 • Shtajner ka suspenduar sekretarin e pėrhershėm nė Ministrinė e Shėndetėsisė Pleurat Sejdiun

 • Shėrbimi Dagonor nė vitin e kaluar ka mbledhur rreth 370 milionė euro, qė pėrbėn rreth 80 pėr qind tė buxhetit tė Kosovės

 • Nė kuadėr tė manifestimit tradicional "Epopeja e UĒK-sė" u mbajtė njė akademi pėrkujtimore

 • U bėn homazhe para varrit tė komandantit legjendar Adem Jashari dhe para varreve tė dėshmorėve tė tjerė anembanė Kosovės

 • Udhėheqja e KK tė Prishtinės vuri kurora lulesh nė Kompleksin Memorial tė Jasharajve nė Prekaz

 • B. Bukoshi konstaton se faktori politik shqiptar nuk ėshtė i pėrgatitur pėr bisedime me Beogradin

 • Gjilan: Shoqata humanitare "Bereqeti" ndihmon familjet e dėshmorėve

 • Udhėheqėsit e komunave tė Kosovės u takuan me pėrfaqėsuesit e kompanisė "Nokia" nė Helsinki tė Finlandės

 • Investitorė gjermanė vizituan Kuvendin Komunal tė Prishtinės

 • Gjykata e Qarkut nė Prizren konfirmon se procesi gjyqėsor ndaj vrasėsve tė Ukė Bytyqit pritet tė fillojė nė muajin prill

 • Kryetari i Kuvendit Komunal tė Prishtinės, pėrgėzon mėsimdhėnėsit pėr Ditėn e Mėsuesit

 • KFOR-i instaloi nxehjen qendrore nė Qendrėn rinore tė Podujevės

 • Rrjeti televiziv BBC pėrgatitė dokumentar pėr maskarėn nė familjen Bogujevci dhe Duriqi

 • Fakulteti Juridik i Universitetit tė Minesotės i dhuroi njė fond librash Fakultetit Juridik tė Prishtinės

 • S. Hasellok thotė se dialogu me Beogradin duhet realizuar mbi baza reale

 • Karla Del Ponte thotė se gradualisht po mbyllet rrjeti rreth tė akuzuarėve pėr krime lufte i Karaxhiqit dhe Mlladiqit

 • Persona tė panjohur kanė bėrė atentat ndaj dekanit tė FSH Ylli Pango duke montuar njė granatė nė garazhėn e tij

 • Agjencia Amerikane pėr Zhvillim Ndėrkombėtar i dha Maqedonisė njė ndihmė prej 12 milionė dollarėsh

 • Zėvendėskryeministri i Maqedonisė Musa Xhaferi thotė se BE do tė ndihmojė pėr zbatimin e Marrėveshjes sė Ohrit

 • Nė Kumanovė nėntė gjimnazistė shqiptarė kėrkuan ndihmė mjekėsoare duke shfaqur simptome helmimi

 • Qeveria e Serbisė ka pranuar propozimin e shefit tė UNMIK-ut pėr bisedime nė Prishtinė

 • Pas njė dekade u hap qarkullimi hekurudhor Podgoricė – Shkodėr

 • U formua Komisioni parlamentaro-qeveritar pėr ndriēimin e fatit tė tė zhdukurėve shqiptarė e maqedonas

 • Nga orteku i borės nė Indi kanė humbur jetėn tė pakten 17 persona

 • Forcat izraelite krijojnė zonė tė sigurisė nė Rripin verior tė Gazės

 • Nė njė fatkeqėsi ajrore nė Algjeri kanė humbur jetėn 102 njerėz

 • Pauell: KS i OKB-sė dhe bashkėsia ndėrkombėtare po testohen me Irakun

 • Bush: Nėse do tė na duhet, ne do tė veprojmė pa miratimin e OKB-sė

 • Kufiri i Kuvajtit "pritet pėr luftė"

 • Aspirina kundėr kancerit


 

Presidenti Rugova me rastin e 13-vjetorit priti njė delegacion tė Forumit tė Gruas tė LDK-sė
 
   
Prishtinė, 7 mars 2003 - Presidenti i Kosovės Ibrahim Rugova me rastin e 13-vjetorit tė Forumit tė Gruas tė LDK-sė ka pritur njė delegacion tė kėtij Forumi, tė cilit i printe kryetarja e saj Melihate Tėrmkolli. Nė kėtė takim mori pjesė edhe kryetari i Kuvendit tė Kosovės, Nexhat Daci.

Me kėtė rast Presidenti i Kosovės dr. Ibrahim Rugova ndėr tė tjera tha:

"Deputete tė Kuvendit tė Kosovės, kėshilltare, udhėheqėse tė institucioneve tė Kosovės. Kjo ėshtė njė ditė e shėnaur pėr Forumin e Gruas tė LDK-sė, sepse me kėtė forum filloi organizimi edhe i forumeve tė tjera tė partive, grupeve politike nė Kosovė".

Presidenti Rugova theksoi se LDK-ja ėshtė shembull qė i dha shans gruas qė tė jetė nė tė gjitha strukturat e shtetit tonė, qė e ndėrtuan dhe qė sot bota e njeh si shtet paralel. Pėr ne ishte shtet, por ėshtė edhe njė simbolikė, sepse bota e njeh si pėrvojė tė rezistencės dhe luftės sė njė populli pėr liri, pavarėsi e demokraci. Ai vlerėsoi se ėshtė bėrė avansimi i pozitės e gruas nė Kosovė nė aspektin institucional.

Presidenti i Kosovės theksoi se duhet tė bėhet ēmos se nėse dėshirohet qė tė rejat dhe vashat tė jenė tė pėrgatitura duhet tė krijohen mundėsi qė tė kenė vende pune, tė shkollohen dhe tė inkuadrohen sa mė shpejt nė shoqėrinė dhe nė shtetin e kosovės.
  
Presidenti Rugova me kėtė rast falėnderoi Forumim e Gruas sė LDK-sė pėr punėn qė ka bėrė gjatė 13 vjetėve nė organizimin e jetės sė gruas nė Kosovė.
 
Ai ka shtuar se gruaja duhet ta ketė pozitėn e merituar nė shoqėri dhe se shqiptarėt tradicionalisht gjithmonė i kanė qmuar gratė dhe ajo gjithmonė ėshtė konsultuar, ndonėse nuk kemi pasur shtet, por e kemi pasur jetėn tonė shtetėrore dhe shoqėrore, sepse pėr ndryshe do tė ishin zhdukur.
 
Andaj sot gruaja do tė jetė pjesė e shtetit dhe institucioneve tė kosovės tė cilat si edhe deri mė tash do tė angazhohen pėr lirinė dhe pavarėsisė sė Kosovės.

Presidenti Rugova vlerėsoi se Kosova gjatė kėtyre tri viteve tė fundit ka ecur shumė shpejt nė zhvillimin e saj dhe gjithnjė e mė shumė po integrohet nė institucionet ndėrkombėtare. Ai ka shtuar se Kosova duhet tė integrohet sa mė parė nė NATO, nė BE dhe tė ketė miqėsi tė pėrhershme nė SHBA.

Me kėtė rast presidenti Rugova delegacionit tė Forumit tė Gruas sė LDK-sė ia ditėn ndėrkomėbtare tė gruas 8 Marsin. Ndėrkaq, kryetarja e Forumit tė Gruas tė LDK-sė, Melihate Tėrmkolli pasi e falenderoi Presidentin Rugova pėr kėtė kėtė pritje, veē tjerash theksoi:

"Forumi i Gruas i LDK, si edhe gjithė LDK-ja, ishte faktor i rėndėsishėm nė tė gjitha proceset politike e kombėtare nė Kosovė gjatė gjithė kohės sė veprimtarisė sė vet. Forumi i Gruas, theksoi znj. Tėrmkolli, nė vazhdimėsi u dėshmua dhe po dėshmohet mekanizėm i fuqishėm i LDK nė drejtim tė forcimit dhe stabilitetit tė institucioneve tė Kosovės, tė demokratizimit tė vendit dhe pėr njohjen mė tė shpejtė tė Pavarėsisė sė Kosovės.

Ajo theksoi se avancimi i pozitės sė gruas dhe ngritja e saj nė nivel tė trajtimit institucional e ligjor, forcimi i mėtutjeshėm i rolit tė gruas mbrenda LDK, janė objektiva permanente tė Forumit tė Gruas.
Nė kėtė shėnim tė pėrvjetorit tė punės sė vet, Forumi i Gruas i LDK shpreh falėnderim tė thellė pėr tė gjithė ata qė ndihmuan dhe po ndihmojnė Kosovėn dhe popullin e saj nė ndėrtimin e demokracisė dhe pavarėsisė.

Me kėtė rast znj. Forumi i Gruas i LDK ua uron Ditėn e Mėsuesit tė gjithė punėtorėve tė arsimit dhe poashtu ua uron tė gjitha grave Ditėn Ndėrkombėtare tė Gruas.

Ndėrkaq, kryetari i Kuvendit tė Kosovės akademik Nexhat Daci theksoi se edhe nė vitin 1981, megjithė represionin e madh nga regjimi serb nė konviktet e studenetėve, vajzat shqiptare e kanė bartur njė barrė tė rėndė tė kėtij aktiviteti nė ato rrethana tė rėnda, andaj qė atėherė ekziston njė respekt i fuqishėm i gjithė neve pėr atė ēka mund tė bėje femra shqiptare. Z. Daci ka nėnvizuar se edhe nė Parlament gėzon mė shumė pėrkrahje nga deputetet sesa nga deputetėt.
 
 
Shtajner thotė se ēėshtja Baliq i ėshtė kaluar Gjykatės Supreme tė Kosovės
 
Prishtinė, 7 mars 2003 - Shefi i UNMIK-ut Mihael Shtajner tha se Gjykata e Lartė e Kosovės do tė vendosė lidhur me vendimin e kryeministrit Bajram Rexhepi pėr shkarkimin e Numan Baliqit nga detyra e ministrit tė shėndetėsisė. Z. Shtajner ka thėnė se deri me vendimin e Gjykatės, ushtruese e detyrės do tė jetė Resmie Mumxhiu, e emėruar nė kėtė post nga kryeministri Rexhepi.
 
Ai tha se njė vendim i tillė nga ana e tij ėshtė marrė me qėllim qė tė ruhet qėndrushmėria edhe funksionimi i institucioneve tė Kosovės dhe ka shtuar se vendimi i kryeministrit Rexhepi pėr shkarkimin e ministrit tė shėndetėsisė ishte marrė nė afekt.
 
Ministri Baliq do tė ankohet pėr kėtė vendim nė Gjykatėn Supreme, tha Shtajner, duke, shpjegur involvimin e tij nė kėtė rast. Kėshtu qė tash i mbetet Gjykatės Supreme tė Kosovės qė tė vendosė pėr legalitetin e vendimit tė kryeministrit dhe ēkado qė kjo gjykatė tė vendosė do tė hyjė nė fuqi, do tė implementohet, theksoi Shtajner.
 
 
Shtajner ka suspenduar sekretarin e pėrhershėm nė Ministrinė e Shėndetėsisė Pleurat Sejdiun
 
Prishtinė, 7 mars 2003 - Kryeadministratori i Kosovės, Mihael Shtajner ka suspenduar nga detyra sekretarin e pėrhershėm nė Ministrinė e Shėndetėsisė Pleurat Sejdiun.
 
Shtajner ka thėnė se do tė marrė njė vendim ekzekutiv lidhur me kėtė rast. Por, megjithatė edhe pėr kėtė ēėshtje do tė vendoset nė Gjykatėn Supreme tė Kosovės.
 
 
Shėrbimi Dagonor nė vitin e kaluar ka mbledhur rreth 370 milionė euro, qė pėrbėn rreth 80 pėr qind tė buxhetit tė Kosovės
 
Prishtinė, 7 mars 2003 - Shėrbimi Dagonor i Kosovės nė vitin e kaluar ka mbledhur rreth 370 milionė euro, shumė kjo qė pėrbėn rreth 80 pėr qind tė buxhetit tė Kosovės. Shėrbimi Doganor i Kosovės nė fund tė vitit tė kaluar ka punėsuar 345 punėtorė, prej tė cilėve 3 ndėrkombėtarė dhe 14 pėr qind nga pakicat etnike.

Gjatė kėtij viti pritet miratimi i Ligjit mbi Doganat. Ligji i ri do tė paraqet legjislacionin nė pėrputhje me atė tė Bashkimit Evropian, thuhet nė njė njoftim tė Shėrbimit Doganor tė Kosovės. Kėtė vit pritet tė paraqiten edhe banderolat pėr duhan dhe alkool, por do tė bėhet edhe kompjuterizimi i dokumentacionit.
 
E gjithė kjo mė synim tė pėrfundimit tė procedurave, rritjen e tė hyrave dhe masat e ashpra pėr shkelėsit e ligjit. Pas miratimit tė ligjit tė ri tė doganave nė kėtė vit parashihet njė numėr ekipėsh antikontrabandė, por edhe njėsi bashkėpunimi dhe hulumtimi.
 
 
Nė kuadėr tė manifestimit tradicional "Epopeja e UĒK-sė" u mbajtė njė akademi pėrkujtimore
 
Prishtinė, 7 mars 2003 - Nė kuadėr tė manifestimit tradicional "Epopeja e UĒK-sė" nė sallėn "1 Tetori" nė Prishtinė mbrėmė u mbajtė njė akademi pėrkujtimore. Ky manifestim u hap me himnin kombėtar dhe me njė minut heshtje nė nderim tė gjithė dėshmorėve.

Nė kėtė akademi morėn pjesė drejtuesit mė tė lartė tė vendit, pėrfaqėsues nga mbarė hapėsira shqiptare dhe qindra qytetarė. Fjalėn e rastit e mbajti kryeministri Bajram Rexhepi. Ai veē tjerash, tha se janė dėshmorėt ata qė e vulosėn fitoren mbi armikun dhe se sakrifica e tyre na obligon ta vazhdojmė amanetin e tyre.

Pjesėmarrėsve tė kėsaj akademie iu drejtua edhe kėshilltari i presidentit tė Shqipėrisė, Afrim Krasniqi, i cili pėrcolli pėrshėndetjet dhe respektin e presidentit Moisiu pėr veprėn e madhe tė komandantit legjendar Adem Jashari.
 
Ai tha se populli i Kosovės ėshtė duke bėrė hapa tė sigurtė nė pėrparimin politik, ekonomik dhe social dhe nėnvizoi se tash Kosova ka nevojė pėr ndėrtim tė shtetit dhe integrim nė Evropė.

Ndėrkaq, nė emėr tė familjes Jashari kėtė akademi e ka pėrshėndetur Bekim Jashari. Akademia ka pėrfunduar me ekzekutimin e disa veprave orkestrale nga Filharmonia e Kosovės.

Kjo akademi u mbajt nėn patronatin e kryeministrit tė Kosovės Bajram Rexhepi.
 
 
U bėn homazhe para varrit tė komandantit legjendar Adem Jashari dhe para varreve tė dėshmorėve tė tjerė anembanė Kosovės
 
Prishtinė, 7 mars 2003 - Nė ditėn e dėshmorėve eprorė tė lartė tė TMK-sė, personalitete tė jetės publike dhe njė numėr i madh i qytetarėve tė Kosovės, kanė bėrė homazhe para varrit tė komandantit legjendar Adem Jasharit nė Prekaz dhe nė varrezat e dėshmorėve nė gjithė Kosovėn.

Nė kuadėr tė manifestimit tashmė tradicional "Epopeja e UĒK-sė", njė delegacion i SHP tė TMK-sė dhe Zona e Pestė e TMK-sė bėnė homazhe edhe pranė varrit tė Zahir Pajazitit nė fshatin Orllan tė Komunės sė Podujevės.
 
Homazhe janė bėrė edhe tek varri i dėshmorit Hakif Zejnullahu, pastaj pranė varrezave tė dėshmorėve nė Gllogjan tė Deēanit, si dhe nė varrezat e dėshmorėve tjerė anembanė Kosovės.
 
 
 
Udhėheqja e KK tė Prishtinės vuri kurora lulesh nė Kompleksin Memorial tė Jasharajve nė Prekaz
 
Prishtinė, 7 mars 2003 – Njė delegacion i Kuvendit Komunal tė Prishtinės i pėrbėrė nga Shefki Gashi, nėnkryetar dhe kol. Zaim Berisha, drejtor i Drejtoratit pėr Mbrojtje Civile dhe Emergjencė nė KK tė Prishtinės, vizituan dje Kompleksin Memorial tė Jasharajve nė Prekaz tė Skėnderajt dhe vunė kurora lulesh, me rastin e pesė vjetorit tė rėnies sė komandantit legjendar tė Ushtrisė Ēlirimtare tė Kosovės, Adem Jasharit dhe tė dėshmorėve tė tjerė tė familjes Jashari.

Pas vėnies sė kurorės mbi varret e dėshmorėve, delegacioni i Kuvendit Komunal tė Prishtinės, nė Kullėn e Jasharajve u prit edhe nga Rifat Shaban Jashari. Gjatė bisedės, Rifat Jashari e falėnderoi delegacionin e KK tė Prishtinės pėr vizitėn, e cila kaloi nė njė atmosferė tė pėrzemėrt, njofton Zyra pėr Informim e KK tė Prishtinės.
 
 
 
B. Bukoshi konstaton se faktori politik shqiptar nuk ėshtė i pėrgatitur pėr bisedime me Beogradin
 
Prishtinė, 7 mars 2003 - Partia e Re e Kosovės nė njė konferencė pėr gazetarė ka vlerėsuar deklaratėn e pėrbashkėt tė pėrfaqėsuesve tė lartė tė institucioneve tė Kosovės me kryeadministratorin Shtajner pėr fillimin e bisedimeve pėr ēėshtje teknike mes Prishtinės dhe Beogradit.
 
Nė kėtė takim me gazetarė, kryetari i kėsaj partie Bujar Bukoshi ka konstatuar se "bisedimet nė kėto rrethana janė kompensim i dėshtimit tė klasės politike tė Kosovės dhe i mos-suksesit tė administrimit ndėrkombėtar nė Kosovė".
 
Sipas tij faktori politik Qeveria aktuale nuk ka idenė as konceptin si tė qeverisin Kosovėn. Z. Bukoshi ėshtė i mendimit se kryeministri as qė ėshtė duke ditur se ēfarė bėn patroni i partisė sė tij. Ministrat e tij informohen nga gazetat pėr fillimin e bisedimeve.
 
Shqiptarėt, thotė z. Bukoshi nuk i ka penguar askush, as z. Steiner pėr tu pregaditur pėr bisedime, prandej nuk kemi tė drejtė qė atė ta akuzojmė pėr mangėsitė tona. Mirėpo, ne kemi tė drejtė dhe duhet tė kėrkojmė nga UNMIK-u dhe z. Steiner qė ata tė qeverisin tėrė territorin e Kosovės dhe tė mos tolerojnė sistemin paralel tė shtetit serb nė veriun e Kosovės.
 
 
Gjilan: Shoqata humanitare "Bereqeti" ndihmon familjet e dėshmorėve
 
Gjilan, 7 mars 2003 - Shoqata humanitare "Bereqeti" nė Gjilan, pėr nder tė pesėvjetorit tė Epopesė sė Prekazit dhe luftės pėr ēlirimin e Kosovės ka ndarė sot pėr tė gjitha familjet e dėshmorėve nga njė pako ushqimore, pėrkatėsisht nga 12 kilogramė suxhuk.

Njė sasi e kėtyre ndihmave do t`u shpėrndahet edhe familjeve me jetimė dhe tė tjerėve, qė kanė nevojė mė tė madhe pėr to, thotė koordinatori Agim Hyseni.

Duke qenė dorė e ndihmės pėr skamnorėt, "Bereqeti" ka ndihmuar disa herė edhe tė zhvendosurit nga Lugina e Preshevės dhe IRJM.
 
 
Udhėheqėsit e komunave tė Kosovės u takuan me pėrfaqėsuesit e kompanisė "Nokia" nė Helsinki tė Finlandės
 
Prishtinė, 7 mars 2003 – Kryetari i Kuvendit Komunal tė Prishtinės, Ismet Beqiri, si dhe disa kryetarė tė tjerė tė komunave tė Kosovės Faruk Spahija, kryetar i KK tė Mitrovicės, Aqif Shehu, kryetar i KK tė Gjakovės, Adem Salihaj, kryetar i KK tė Ferizajt, Agim Veliu, kryetar i KK tė Podujevės e Ali Lajēi, kryetar i KK tė Pejės, u takuan sot me z. Mati Peltola dhe Hans Holmberg, pėrfaqėsues tė kompanisė sė njohur tė telefonisė "Nokia" nė kryeqytetin e Finlandės nė Helsinki.

Gjatė takimit tė sotėm, udhėheqėsit e pushtetit lokalė dhe pėrfaqėsuesit e kėsaj kompanie biseduan lidhur me funksionimin sa mė tė suksesshėm tė sistemit tė telefonisė, si dhe me qėllim tė kėmbimit tė pėrvojave nė kėtė fushė, sidomos kur dihet se kompania "Nokia" deri tash ėshtė e shtrirė nė mbi 100 shtete tė botės.

Gjatė ditės sė sotme, kryetari KK tė Prishtinės, Ismet Beqiri dhe kryetarėt tjerė tė komunave tė Kosovės patėn njė takim edhe me kompaninė e njohur "Jakopori" nė Helsinki. Kjo kompani e cila ka tė punėsuar mbi 5 mijė punėtorė ėshtė e pėrqėndruar kryesisht nė tri segmente kryesore: nė ekonominė pyjore, nė energjetikė, si dhe nė ambient e infrastrukturė.
 
 
Investitorė gjermanė vizituan Kuvendin Komunal tė Prishtinės
 
Prishtinė, 7 mars 2003 – Njė grup investitorėsh gjermanė tė prirė nga z.Helmut Penc kanė vizituar sot Kuvendin Komunal tė Prishtinės dhe u pritėn nga nga Sami Hamiti, ushtrues detyre i kryeshefit te Ekzekutivit dhe Shefki Gashi, zėvendėskryetar i KK tė Prishtinės.

Mysafirėt nga Gjermania kane shfaqur para nikoēirėve interesimin e tyre pėr investime tė ndryshme nė qytetin e Prishtinės dhe nė Kosovė nė fushėn e ndėrtimtarisė, tė planifikimit hapėsinor nė sferen e rregullimit te hapėsirės pėr parkingje kolektive, pastaj mbledhjen dhe riciklimin e mbeturinave, nė hotelieri e fusha tė tjera.

Ushtruesi i detyrės sė kryeshefit ekzekutiv z. Sami Hamiti, u ka ofruar pėrkrahje dhe gatishmėri mysafirėve gjermanė pėr investime nė Prishtinė duke pasur parasysh interesin e dyanshėm. Pėr bashkėpunim ėshtė shprehur edhe zevendėskryetari i KK z.Shefki Gashi, duke insistuar qė kėso pėrkrahje tė afrojnė edhe institucionet qendrore tė Kosovės, sidomos nė planin e infrastrukturės ligjore.
 
 
Gjykata e Qarkut nė Prizren konfirmon se procesi gjyqėsor ndaj vrasėsve tė Ukė Bytyqit pritet tė fillojė nė muajin prill
 
Therandė, 7 mars 2003 - Burimet e Gjykatės sė Qarkut nė Prizren kanė bėrė tė ditur se procesi gjyqėsor ndaj vrasėsve tė ish-kryetarit tė Kuvendit Komunal tė Therandės, Ukė Bytyqit, pritet tė fillojė nga mesi i muajit prill tė kėtij viti.

Avokati i tė arrestuarėve, Rexhep Hasani ka deklaruar se procesi i hetimeve ėshtė nė pėrfundim e sipėr dhe nga fundi i marsit pritet qė lėnda t'i pėrcillet prokurorisė, e cila do tė ngrejė aktakuzėn.
 
 
Kryetari i Kuvendit Komunal tė Prishtinės, pėrgėzon mėsimdhėnėsit pėr Ditėn e Mėsuesit
 
Prishtinė, 7 mars 2003 – Kryetari i Kuvendit Komunal tė Prishtinės, Ismet Beqiri me rastin e 7 Marsit - Ditės sė Mėsuesit ka pėrgėzuar mėsimdhėnėsit e Komunės sė Prishtinės.
 
Nė pėrgėzimin e kryetarit Beqiri, theksohet se mėsimdhėnėsit ishin shtylla e shtetėsisė sė Kosovės, jo vetėm gjatė dekadės qė e lamė pas nėn kushtet e regjimit serb. Ai beson pėr njė tė ardhme mė tė ndritur tė mėsimdhėnėsve, si dhe nė njė mbėshtetje mė tė theksuar institucionale nė fushėn e arsimit.

Po ashtu kryetari i KK tė Prishtinės, Ismet Beqiri pėrgėzon edhe nėnat, me ē'rast atyre ua uron 8 Marsin – Ditėn e Gruas, ka bėrė tė ditur, Zyra pėr Informim e KK tė Prishtinės.
 
 
KFOR-i instaloi nxehjen qendrore nė Qendrėn rinore tė Podujevės
 
Podujevė, 7 mars 2003 (QIK) – Dy km nė verilindje tė Podujevės janė gjetur 2 raketa klasike antitank tė prodhimit rus tė cilat do tė shkatėrrohen nesėr, ka njoftuar Kollarik duke pohuar se ato janė gjetur afėr rrugės nė fshatin Shtedim. Nė pyetjen e gazetarėve se a janė ato raketa qė kanė mbetur nga lufta, Kollarik mohoi duke thėnė se ato mund tė jenė lėnė nė atė vend kohėt e fundit.

Situata e pėrgjithshme nė rajonin e Podujevės ėshtė e qetė dhe njė situatė e tillė po mbretėron edhe nė kufirin e Kosovės me Serbinė, ka theksuar nė konferencėn e sotme pėr gazetarė zėvendėskomandanti i Batalionit tė Dytė Ēeko-Sllovak, oficeri Kollarik.
 
Ai ka theksuar se KFOR-i po vazhdon me patrullimet rutinore dhe operacionet, qė kanė pėr qėllim ruajtjen e sigurisė pėr tė gjithė qytetarėt e Podujevės. Shefi i CIMIC-ut, mbitogeri Pavel Mraz, njoftoi se ėshtė duke vazhduar ndihma pėr familjet e varfėra tė Podujevės nga kontigjenti i ndihmave humanitare tė orgnizatės ēeke ADRA.

"Ka pėrfunduar edhe projekti i instalimit tė ngrohjes qendrore nė Qendrėn Rinore nė Podujevė i cili ka kushtuar 5 mijė euro", tha z. Mraz. Ai ka theksuar se KFOR-i ēek me rastin e ditės sė mėsuesit po ndihmon shkollėn e mesme teknike "Fan S. Noli" pėr rregullimin e ambientit dhe se nė bashkėpunim me DMPD-nė po pėrgatitė ekspozitėn e punimeve dhe tė fotografive nga vizita e nxėnėsve tė Podujevės bėrė Republikės ēeke.
 
 
Rrjeti televiziv BBC pėrgatitė dokumentar pėr maskarėn nė familjen Bogujevci dhe Duriqi
 
Podujevė, 7 mars 2003 (QIK) – Qėllimi i dokumentarit qė ne po pėrgatisim ėshtė qė tė hedhet dritė mbi masakrėn e 28 marsit 1999 mbi familjet Bogujevci dhe Duriqi, ka pohuar producenti Paresh Patel i cili bashkė me producentin tjetėr Ian Hunter dhe kamermanin Will Edwards pėr katėr ditė bėri gjirime nė Podujevė dhe Prishtinė.
 
Z. Patel dhe ekipi i BBC-sė ka takuar familjarėt e familjes Bogujevci dhe familjarin Enver Duriqi i cili humbi familjen; gruan me katėr fėmijėt dhe nėnėn e babain e tij. I njėjti ekip ka bėrė gjirime edhe me fėmijėt Bogujevci tė cilėt i shpėtuan masakrės e qė gjenden pėr trajtim shėndetėsor nė Manēester tė Anglisė.
 
Kurse gjatė qėndrimit nė Kosovė ky ekip ka takuar edhe disa nga dėshmitarėt qė mund tė hedhin dritė nė procesin gjyqėsor qė pritet tė zhvillohet nė Serbi.

Prej 3 marsit deri tė enjten njė ekip i rrjetit televiziv BBC nga Londra qėndroi nė Kosovė pėr tė pėrgatitur njė film dokumentar pėr masakrėn nė familjet Bogujevci dhe Duriqi, ka njoftuar sot Drejtoria pėr marrėdhėnie me publikun dhe demokratizim e Podujevės.

Do theksuar se me ekipin e BBC-sė nė Kosovė qėndroi edhe drejtoresha e Fondit pėr tė drejtėn humanitare z. Natasha Kandiē.
 
 
Fakulteti Juridik i Universitetit tė Minesotės i dhuroi njė fond librash Fakultetit Juridik tė Prishtinės
 
Prishtinė, 7 mars 2003 - Fakulteti Juridik i Universitetit tė Minesotės ka dhuruar mė se 500 kilogramė libra pėr Fakultetin Juridik tė Universitetit tė Prishtinės. Ky donacion ka rezultuar nga vizita e njė delegacioni tė Fakultetit Juridik nė Shtetet e Bashkuara nė tetor tė vitit 2000, vizitė kjo e cila qe organizuar nga Zyra e SHBA-ve nė Prishtinė.

Nė njė letėr dėrguar nga profesorėt dhe studentėt e Fakultetit Juridik, Z. Tracy Fisher, njėra nga organizatoret e mbledhjes sė librave, e cila u takua me delegacionin nga Kosova, thotė: "Shpresojmė se materialet qė u kemi dėrguar do t’i ndihmojnė fakultetit dhe studentėve tė Fakultetit Juridik tė Universitetit tė Prishtinės qė t’i arrijnė mė lehtė qėllimet e tyre"
 
 
S. Hasellok thotė se dialogu me Beogradin duhet realizuar mbi baza reale
 
Prishtinė, 7 mars 2003 - Dialogu me Beogradin duhet realizuar mbi baza reale, thotė shefi pėr informim i Misionit tė UNMIK-ut nė Prishtinė Sejmon Hasellok. Sipas tij, ky do tė jetė njė dialog ekspertėsh qė do tė bisedojnė me homologėt respektiv nė baza tė barabarta.

Z. Hasellok i bėri kėto prononcime nė radion "Evropa e lirė".

Ai ka shtuar se krerėt e partive mė tė mėdha politike nė Kosovė kanė mbėshtetur nismėn e kryeadministratorit Shtajner pėr kėtė dialog, pėrfshirė kėtu edhe kryeministrin.
 
Pėr kėtė ēėshtje thotė Haselok tashmė ekziston njė koncensus i pėrgjithshėm, ndonėse ėshtė e vėrtetė se mbretėron njė atmosferė nervoze, veēanėrisht pasa asaj ēfarė ka ndodhur pas takimit qė ėshtė zhvilluar nė Zvicėr vitin e kaluar, thotė Hasellok.

Ai ka shtuar se Misioni i UNMIK-ut do tė jetė pjesė pėrbėrėse e delegacionit nga Kosova. Pra delegacioni i Kosovės do tė jetė i pėrbashkėt ndėrmjet nesh si administratė ndėrkombėtare dhe institucioneve tė pėrkohshme.
 
 
Karla Del Ponte thotė se gradualisht po mbyllet rrjeti rreth tė akuzuarėve pėr krime lufte i Karaxhiqit dhe Mlladiqit
 
Bruksel, 7 mars 2003 - Kryeprokurorja e Tribunalit tė Hagės Karla Del Ponte ka deklaruar nė Bruksel se gradualisht po mbyllet rrjeti rreth tė akuzuarėve pėr krime lufte i Radovan Karaxhiqit dhe Ratko Mlladiqit, duke shtuar se nė Serbi dhe Mal tė Zi mungon dėshira pėr kapjen e tyre. Ajo ka theksuar se ėshtė nė dijeni se ku gjenden tė arratisurit mė tė njohur ndėrkombėtar.
 
Ajo ka bėrė tė ditur se gjenerali i ushtrisė serbe tė Bosnjes Ratko Mlladiq gjendet nė Serbi, pėrkatėsisht nė Beograd, tė cilin e ruajnė pjesėtarėt e ushtrisė, thotė Karla Del Ponte, duke shtuar se ėshtė shumė i lehtė arrestimi i tij nėse ekziston vullneti pėr kėtė.
 
Ajo gjithashtu dha edhe adresėn e ish-liderit tė serbėve tė Bosnjes Radovan Karaxhiqit, i cili sipas saj sillet nė relacionin mes Republikės serbe dhe Malit tė Zi.

"E dimė se ka qenė dhe ndoshta Karaxhiq ende ėshtė nė Manastirin Ostrok nė Mal tė Zi", - deklaroi zonja Del Ponte.

Nė takimin me Havier Solanėn bėhet e ditur jozyrtarisht se Karla Del Ponte, veē tjerash e ka informuar atė rreth arrestimeve tė fundit nė Kosovė dhe se Gjykata Ndėrkombėtare pėr Krimet e Luftės vazhdon me hetime pėr raste tė ndryshme tė krimeve qė kanė ndodhur nė Kosovė gjatė periudhės sė luftės.
 
 
Persona tė panjohur kanė bėrė atentat ndaj dekanit tė FSH Ylli Pango duke montuar njė granatė nė garazhėn e tij
 
Tiranė, 7 mars 2003 - Atentati i ndodhur nė ditėn e enjte rreth orės tetė tė mėngjesit ndaj dekanit tė Fakultetit tė Shkencave Ylli Pango, ishte padyshim i organizuar dhe i menduar qė mė parė, njoftuan masmediat e Tiranės. Granata e vendosur nė garazhėn e banesės sė tij nė qytetin "Studenti" tė Tiranės ka shpėrthyer sapo ėshtė hapur dera.
 
Z. Pango duket se e ka evituar valėn e drejtepėrdrejtė tė goditjes, pasi e ka vėrejtur granatėn vetėm pak ēaste para shpėrthimit dhe ėshtė shtrirė menjėherė nė tokė. Si pasojė e kėtij shpėrthimi z. Pango ėshtė plagosur nė disa pjesė tė trupit dhe ėshtė ndihmuar nga fqinjėt, tė cilėt e kanė dėrguar nė spitalin ushtarak. Mjekėt e kėsaj qendre spitalore kanė deklaruar se jeta e tij nuk ėshtė nė rrezik.

Sipas vetė z. Pango ky atentat ka ndodhur si pasojė e shfaqjes sė qėndrimeve tė tij nė opinion dhe deklaratave tė ashpra qė i ka bėrė lidhur me zhvillimet e fundit nė kėtė vend. Ai ėshtė shprehur se ka pasur shpeshherė telefonata kėrcėneuse.

Policia tashmė ka filluar hetime lidhur me kėtė rast pėr tė zbuluar motivet e kėtij atentati.
Pėr kėtė ngjarje kanė reaguar edhe pėrfaqėsuesit e partive kryesore politike nė Parlament, duke i bėrė thirrje policisė dhe drejtėsisė tė angazhohen pėr gjetjen sa mė tė shpejt tė autorėve dhe vėnien e tyre para ligjit.
 
 
Agjencia Amerikane pėr Zhvillim Ndėrkombėtar i dha Maqedonisė njė ndihmė prej 12 milionė dollarėsh
 
Shkup, 7 mars 2003 - Agjencia Amerikane pėr Zhvillim Ndėrkombėtar i dha dje Maqedonisė njė ndihmė prej 12 milionė dollarėsh, si pjesė e marrėveshjes midis kėtij vendi dhe Fondit Monetar Ndėrkombėtar. Kjo marrėveshje pėr kėtė ndihmė u nėnshkrua ndėrmjet ambasadorit amerikan nė Shkup, Llorens Batler dhe ministrit tė financave tė Maqedonisė, Petar Goshev.

Ambasadori Batler tha se ky ėshtė njė hap jetik pėr finalizimin e marrėveshjes me Fondin Monentar Ndėrkombėtar qė Maqedonia e ka nėnshkruar para pak javėsh. Ai ka theksur se i ka thėnė qysh javėn e kaluar ministrit Goshev se Shtetet e Bashkuara kanė 12 milionė arsye pėr ta mbėshtetur kėtė vend tė rajonit.
 
Ambasadori Batler bėri me dije se priten edhe katėr-pesė milionė dollarė tė tjerė brenda njė ose dy muajsh ndihmė Maqedonisė nga Shtetet e Bashkuara.
 
 
Zėvendėskryeministri i Maqedonisė Musa Xhaferi thotė se BE do tė ndihmojė pėr zbatimin e Marrėveshjes sė Ohrit
 
Shkup, 7 mars 2003 - Zėvendėskryeministri i Maqedonisė, Musa Xhaferi deklaroi se Bashkimi Evropian do tė ndihmojė pėr zbatimin e Marrėveshjes sė Ohrit, por ndihma do tė mvaret nga nevojat konkrete.
 
Pėrveē pėrkrahjes politike dhe marrjes sė pėrgjegjėsisė pėr realizimin e saj njė pjesė e ndihmės qė ofron bashkėsia evropiane ėshtė ndihmė materiale pėr realizimin e dokumentit tė Ohrit, citohet tė ketė thėnė z. Xhaferi.
 
 
Nė Kumanovė nėntė gjimnazistė shqiptarė kėrkuan ndihmė mjekėsoare duke shfaqur simptome helmimi
 
Kumanovė, 7 mars 2003 - Nė qytetin e Kumanovės, nėntė gjimnazistė shqiptarė, qė i ndjekin mėsimet nė dy shkollat fillore "Bajram Shabani" dhe "Naim Frashėri" kanė kėrkuar ndihmė mjekėsore, duke shfaqur simptome tė ngjashme me ato qė para disa muajsh u quajtėn helmime, tė cilat deri tash nuk u ndriēuan.
 
Njė pėrgjegjės i shkollės i tha BBC-sė se nuk ėshtė e qartė nėse fjala ėshtė pėr helmime. Kėta gjimnazistė kishin marramendje dhe dhembje nė stomak.
 
 
Qeveria e Serbisė ka pranuar propozimin e shefit tė UNMIK-ut pėr bisedime nė Prishtinė
 
Beograd, 7 mars 2003 - Qeveria e Serbisė e ka pranuar propozimin e shefit tė UNMIK-ut, Mihael Shtajner pėr bisedime nė Prishtinė lidhur me ēėshtjet praktike me interes tė dyanshėm. Njoftohet se kėtė delegacion do ta udhėheq ministrja pėr punė sociale Gordana Matkoviq.
 
 
Pas njė dekade u hap qarkullimi hekurudhor Podgoricė – Shkodėr
 
Podgoricė, 7 mars 2003 - Me hapjen solemne tė hekurudhės Podgoricė - Shkodėr pas njė pauze dhjetėvjeēare sėrish ėshtė vendosur qarkullimi hekurudhor midis Malit tė Zi dhe Shqipėrisė, njoftuan mbrėmė burimet nė Tiranė dhe nė Podgoricė.
 
 
U formua Komisioni parlamentaro-qeveritar pėr ndriēimin e fatit tė tė zhdukurėve shqiptarė e maqedonas
 
Shkup, 7 mars 2003 - Pėr fatin e gjashtė shqiptarėve tė zhdukur dhe 13 maqedonasve gjatė konfliktit tė vitit 2001 ėshtė formuar njė komision parlamentaro-qeveritar, i cili mė nė fund familijarėve tė tė zhdukurėve do t'ua prezentojnė tė vėrtetėn. Derisa deputetėt shqiptarė kanė shprehur gatishmėrinė pėr tė bashkėpunuar me kėtė komision, ish-ministri i punėve tė brendshme Lube Boshkovski kategorikisht ka refuzuar pjesėmarrjen nė tė.

Kėtė komision e ka formuar Kėshilli Kombėtar i Sigurisė sė Maqedonisė.
 
 
Nga orteku i borės nė Indi kanė humbur jetėn tė pakten 17 persona
 
Nju-Delhi, 7 mars 2003 - Mė shumė se 17 ushtarė indianė e humbėn jetėn nga orteku i borės nė shtetin indian Xhamu dhe Kashmir. Kufomat e pesė viktimave janė nxjerrė nga ekipet shpėtimtare, tė cilat kanė arritur me helikopterė nė vendin e kapluar me ortekun e borės.

Zėdhėnėsi i trupave tė Indisė tregoi se dhjetėra ushtarė kanė shpėtuar. Sipas tij, mbi 30 ushtarė e humbėn jetėn nė orteqet dhe moti i lig me borė nė muajin e fundit nė rajonin e Himalajeve nė Indi
 
 
Forcat izraelite krijojnė zonė tė sigurisė nė Rripin verior tė Gazės
 
Gaza, 7 mars 2003 – Forcat izraelite kanė okupuar sot (tė premten) njė pjesė tė territorit nė Rripin verior tė Gazės, qė sipas njė zyrtari tė lartė ėshtė njė vend tejet i pėrshtatshėnm, prej nga palestinezėt do tė sulmonin me raketa Izraelin jugor, njofton Rojter.
 
Krijimi i kėsaj zone tė sigurisė, siē e ka quajtur Radioja izraelite, bėhet pas gjakderdhjeve tė ditėve tė kaluara kur humben jetėn 11 palestinezė nė sulmet izraelite dhe 15 izralelitė nė sulmet vetėvrasėse palestineze.
 
 
Nė njė fatkeqėsi ajrore nė Algjeri kanė humbur jetėn 102 njerėz
 
Algjer, 7 mars 2003 - Nė fatkeqėsinė e aeroplanit tė Algjerisė qė ishte nisur nga qyteti Tamarnaset nė shkretėtirė nė derjtim tė kryeqytetit tė vendit, kanė humbur jetėn 102 njerėz, kurse vetėm njė udhėtar ka mbijetuar me plagė tė rėnda.
 
 
Pauell: KS i OKB-sė dhe bashkėsia ndėrkombėtare po testohen me Irakun
 
Uashington, 7 mars 2003 - Sekretari amerikan i shtetit, Kolin Pauell ka tėrhequr vėrejtjen se bashkėsia ndėrkomėtare po ballafaqohet me njė testim kur duhet tė merret me Irakun.
 
"Momenti nė tė cilin u gjendėm tash ėshtė moment kritik, kur ne po testohemi dhe kur Kėshilli i Sigurimit, Kombet e Bashkuara dhe bashkėsia ndėrkombėtare po testohet", ka thėnė sekretari amerikan i shtetit.

Shtetet e Bashkuara dhe Britania ballafaqohen me kundėrshtim tė fortė nga Rusia, Kina dhe Franca ndaj ēfarėdo rezolute tė re pėr Irakun. Edhe Kina tha se nuk neovijitet rezolutė e re.
 
 
Bush: Nėse do tė na duhet, ne do tė veprojmė pa miratimin e OKB-sė
 
Uashington, 7 mars 2003 - Presidenti Bush thotė se bota ėshtė disa ditė larg vendimit lidhur me mėnyrėn se si do tė veprohet me armėt e dyshimta irakiane tė shkatėrrimit nė masė. Franca, Rusia dhe Kina duan qė inspektimet e armėve nga ana e OKB-sė tė vazhdojnė.
 
Presidenti Bush kėrkon qė Kėshilli i Sigurimit tė vendosė tė zbatohen me forcė paralajmėrimet e mėparshme pėr pasoja tė rėnda, nė se Iraku nuk ēarmatoset. “ Nėse do tė na duhet tė veprojmė, ne do tė veprojmė dhe nė tė vėrtetė nuk na duhet miratimi i OKB-sė pėr ta bėrė njė gjė tė tillė”, thotė presidenti Bush.
 
 
Kufiri i Kuvajtit "pritet pėr luftė"
 
Kuvajt, 7 mars 2003 - Nė njė dokument tė brendshėm tė Kombeve tė Bashkuara, i cili ka rėnė nė dorė tė BBC-sė, thuhet se ka pasur njė inkursion tė paautorizuar tė trupave amerikane nė zonėn e ēmilitarizuar mes Irakut dhe Kuvajtit.
 
Vėzhguesit e OKB-sė nė rajon kishin zbuluar tri tė ēara tė mėdha, secila nga 25 metra, nė rrjetin elektrik qė ndan kėto dy vende. Vėzhguesit thanė se disa minuta mė herėt, kishin parė disa burra tė veshur me rroba civile, tė cilėt kishin thėnė se ishin marinsa amerikanė. Ata u kishin thėnė vėzhguesve se kishin leje nga autoritetet kuvajtiane pėr tė vizituar zonėn e ēmilitarizuar.
 
 
Aspirina kundėr kancerit
 
Nju Hampshir, SHBA, 7 mars 2003 - Njė ditė pasi shkencėtarėt nė Itali njoftuan se aspirina mund tė ndihmojė nė parandalimin e kancerit tė gojė dhe grykė, studime amerikane tregojnė se ky medikament mund tė ndihmojė shumė nė uljen e mundėsisė qė njerėzit tė marrin kancerin e zorrės sė trashė, qė ėshtė shkaku i dytė kryesor nė vdekjet nga kanceri nė Shtetet e Bashkuara.
 
Shkencėtarėt nė Nju Hampshir dhe Ēikago thonė se studimet e tyre tregojnė se pėrdorimi i rregullt i aspirinės mund tė ulė rrezikun e rritjes sė substancave parakanceroze nė zorrėn e trashė qė shpesh ēon nė kancer nė zorrė.
 
Megjithatė, kėrkuesit shkencorė paralajmėruan se do tė nevojitet mė shumė punė pėr tė vlerėsuar pasojat e mundshme anėsore tė pėrdorimit tė aspirinės pėr njė kohė tė gjatė.

 

Copyright©2000-2003 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.