4.03.2003 - Trepca.net

Lajme

E marte, 4 mars 2003

 

Pėrmbajtja:

 • Presidenti Rugova priti sot kryetarin e BDI-sė, Ali Ahmeti

 • Presidenti Rugova priti sot njė delegacion tė Kėshillit tė Evropės

 • Tė enjtėn para deputetėve do tė paraqitet njė ekspoze pėr punėn njėvjeēare tė Qeverisė sė Kosovės

 • Presidenti Rugova vendos ta dekorojė Adem Jasharin me dekoratėn mė tė lartė tė Kosovės

 • Kryeministri Rexhepi shkarkon ministrin e Shėndetėsisė Baliq

 • Ali Ahmeti ėshtė takuar me shefin e UNMIK-ut Shtajner

 • Me granatė dore sulmohet njė shtėpi nė veri tė Mitrivicės

 • R.Harnish: Kosova ėshtė nė qendėr tė interesimit pėr krijimin e njė Evrope stabile

 • Nesėr fillon manifestimi treditor "Epopeja e UĒK-sė"

 • Shtajner thotė se bisedimet pėr ēėshtje teknike ndėrmjet Prishtinės dhe Beogradit mund tė fillojnė javėn e ardhshme

 • BE ka pėrshėndetur iniciativėn e Shtajnerit pėr fillimin e dialogut mes Prishtinės dhe Beogradit

 • Statistika e UNHCR-it flasin pėr 200 mijė persona tė zhvendosur nga Kosova

 • Fatmir Limaj ėshtė transferuar nė njėsinė e paraburgimit tė Tribunalit tė Hagės

 • Prokurorėt kėrkuan nga Tribunali i Hagės qė tė zgjatet afati pėr gjykimin e Millosheviqit

 • Nė Prishtinė filloi manifestimi "Java e Dodonės"

 • Nė Kroaci ėshtė arrestuar ish-ministri i Maqedonisė Besnik Fetai

 • Shkup: Bėhet thirrje pėr zbardhjen e rastit tė "Vreshtave tė Rashtakut"

 • Ēoviq thotė se temat e theksuara nga Shtajneri pėr bisedime ndėrmjet Prishtinės dhe Beogradit janė cinike!

 • Sllovakia dhe Shqipėria shprehėn vullnetin pėr bashkėpunimin dypalėsh nė procesin e integrimit evropian

 • Policia maqedonase gjatė fundjavės sė kaluar ka kontrolluar mbi 500 lokale nate pėr tė penguar dhunėn e shtuar

 • Nga njė shėrthim bombe nė Filipine kanė humbur jetėn tė pakten 17 persona

 • Tre fėmijė kanė shpėtuar pas pėrplasjes sė aeroplanit nė malet e Masaēusetsit

 • Ėshtė arrestuar edhe njė i dyshuar pėr sulmet mbi Qendrėn Tregtare Botėrore dhe nė Pentagon

 • Ėshtė arrestuar edhe njė i dyshuar pėr sulmet mbi Qendrėn Tregtare Botėrore dhe nė Pentagon

 • Xhons: Refuzimi i Turqisė nuk do t'i prishė planet pėr Irakun

 • Papandreu: Iraku ende ka gjasa tė holla pėr t'iu shmangur luftės

 • Robertson: Roli i aleancės nė krizėn e Irakut mbetet i kufizuar nė mbrojtjen e Turqisė

 • Bush e ka falėnderuar Musharafin pėr kapjen e terroristit tė Al Kaidės

 • Fleisher: Sadam Huseini nuk do tė lihet nė pushtet nė rast se fillon lufta

 • Uashingtoni thotė se Turqia nuk do tė marrė pjesėn mė tė madhe tė njė pakete ndihmash ekonomike

 • Nato: Kėshillime mbi riorganizimin e sistemit tė bazave tė aleancės


 

Presidenti Rugova priti sot kryetarin e BDI-sė, Ali Ahmeti
 
   
Prishtinė, 4 mars 2003 - Presidenti i Kosovės Ibrahim Rugova priti sot zotin Ali Ahmeti, kryetar i Bashkimit Demokratik pėr Integrim, parti kjo mė e madhe e shqiptarėve nė Maqedoni.

Presidenti Rugova shprehu kėnaqėsinė qė priti Ali Ahmetin, kryetarin e BDI-sė, e cila parti pas zgjedhjeve tė fundit parlamentare nė Maqedoni merr pjesė nė Parlament, nė Qeveri dhe strukturat e tjera shtetėrore.
 
Prishtinė, 4 mars 2003 - Presidenti i Kosovės Ibrahim Rugova priti sot zotin Ali Ahmeti, kryetar i Bashkimit Demokratik pėr Integrim, parti kjo mė e madhe e shqiptarėve nė Maqedoni.

Presidenti Rugova shprehu kėnaqėsinė qė priti Ali Ahmetin, kryetarin e BDI-sė, e cila parti pas zgjedhjeve tė fundit parlamentare nė Maqedoni merr pjesė nė Parlament, nė Qeveri dhe strukturat e tjera shtetėrore.
 
Gjithashtu ai tha se do tė ketė njė bashkėpunim tė ngushtė nė mes tė BDI-sė e institucioneve tė Kosovės, por do tė ketė edhe bashkėpunim e marrėdhėnie fqinjėsore ndėrmjet institucioneve tė Maqedonisė dhe institucioneve tė Kosovės.

Nė kėtė takim ėshtė folur pėr progresin e arritur nė Kosovė, me objektivat qė ka pėr zhvillimin ekonomik, privatizimin.

Presidenti Rugova vlerėsoi me kėtė rast se nė Maqedoni ėshtė vendosur njė bazė e mirė nė bazė tė Marrėveshjes sė Ohrit dhe se pėr kėtė e ka njoftuar zoti Ahmeti pėr angazhimin qė BDI-ja dhe shqiptarėt nė Maqedoni tė marrin sa mė shumė pjesė nė strukturat shtetėrore, ekonomike tė vendit.

"Zotin Kryetar e njoftova me pėr sė afėrmi lidhur me Marrėveshjen e Ohrit, lidhur me procesin qė po zhvillohet nė Maqedoni, veēmas u dakorduam qė ky bashkėpunim duhet tė intesifikohet edhe mė shumė pėr arsye se ėshtė nė tė mirė tė dy vendeve tona, nė tė gjitha drejtimet - kulturore, ekonomike, njė bashkėpunim politik ndėrpartiak dhe mendojmė qė kjo tė realizohet nė njė tė ardhme sa mė tė afėrme", tha Ali Ahmeti pas takimit me presidentin Rugova, duke shprehur dėshirėn qė Presidenti i Kosovės tė jetė mysafir nė Maqedoni.
 
Zoti Ahmeti pėr vizitėn e tij theksoi se gjithė kjo veprimtari shkon nė favor tė popujve fqinjė, duke shtuar se nė kėtė takim ėshtė biseduar pėr shumė ēėshtje, tė cilat premtoi se tė jetėsohen dhe materializohen edhe nė praktikė.
 
 
Presidenti Rugova priti sot njė delegacion tė Kėshillit tė Evropės
 
   
Prishtinė, 4 mars 2003 - Presidenti i Kosovės Ibrahim Rugova priti sot njė delegacion tė Kėshillit tė Evropės, tė kryesuar nga Karlo Ēivileti.
 
Nė kėtė takim ėshtė biseduar pėr reformat e pushtetit lokal nė Kosovė, i cili duhet tė jetė mė funksional, mė afėr qytetarėve dhe qė tė ketė besim mė tė madh tė qytetarėve.
 
Presidenti Rugova tha se ky ėshtė njė proces qė duhet filluar, por i cili edhe do tė zgjasė, sepse edhe nė vendet mė tė mėdha ky ėshtė proces qė zgjat.
 
Prishtinė, 4 mars 2003 - Presidenti i Kosovės Ibrahim Rugova priti sot njė delegacion tė Kėshillit tė Evropės, tė kryesuar nga Karlo Ēivileti. Nė kėtė takim ėshtė biseduar pėr reformat e pushtetit lokal nė Kosovė, i cili duhet tė jetė mė funksional, mė afėr qytetarėve dhe qė tė ketė besim mė tė madh tė qytetarėve.

Presidenti Rugova tha se ky ėshtė njė proces qė duhet filluar, por i cili edhe do tė zgjasė, sepse edhe nė vendet mė tė mėdha ky ėshtė proces qė zgjat.
 
Ai shprehu qėndrimin se duhet tė ketė njė reformė, pėr tė pasur mė shumė kompetenca pėr pushtetin lokal, nėse mund tė quhet edhe decentralizim, kurse njėsitė e pushtetit komunal tė jenė mė funksionale, tha presidenti Rugova dhe felenderoi zotin Ēivileti dhe anėtarėt e delegacionit, tė cilėt nė kėtė drejtim do tė ndihmojnė me sugjerimet e tyre, me pėrvojėn e Kėshillit tė Evropės dhe tė vendeve Evropiane.

Ndėrkaq kryesuesi i delegacionit, zoti Ēivileti tha se si kryesues i kėtij misioni tė Kėshillit tė Evropės pėrpiqet tė kontribuojė me konceptin evropian pėr reformimin e pushtetit vetėqeverisės lokal dhe administratės lokale.

"Ne jemi nė fillim tė misionit tonė dhe nė kėtė fazė ne jemi duke bėrė kontakte, nė mbledhjen e tė dhėnave dhe marrjen e mendimeve, dhe natyrisht ishte kėnaqėsi qė takimin e parė ta bėjmė me Presidentin Rugova", tha zoti Ēivileti.
 
Ai shtoi se duhet pranuar gjendjen reale brenda komunave tė Kosovės dhe dihet se reformimi ėshtė njė proces mjaft i komplikuar, dhe do tė bėhet ēmos qė tė marren parasysh rrethanat e posaēme tė Kosovės, tha zoti Ēivileti.
 
 
Tė enjtėn para deputetėve do tė paraqitet njė ekspoze pėr punėn njėvjeēare tė Qeverisė sė Kosovės
 
Prishtinė, 4 mars 2003 - Kryesia e Kuvendit tė Kosovės, nė mbledhjen e saj tė rregullt, tė kryesuar nga Nexhat Daci, kryetar, pėrcaktoi rendin e punės pėr Seancėn parlamentare tė 6 marsit dhe shqyrtoi njė varg kėrkesash tė grupeve dhe tė komisioneve parlamentare.

Nė mbledhjen e Kryesisė sė Kuvendit u tha se para deputetėve, me njė ekspoze pėr punėn njėvjeēare tė Qeverisė sė Kosovės, do tė paraqitet kryeministri, Bajram Rexhepi.

Kryesia vendosi qė ta nxjerrė pėr shqyrton tė dytė Projektligjin pėr Likuidimin dhe oeganizimin e personave juridikė nė bankrotim.

Nė kėtė mbledhje nuk u arrit pajtimi qė tė nxirret nė seancėn parlamentare kėrkesa e grupit Parlamentar tė AAK-sė pėr tė miratuar Rrezolutėn e mirėnjohjes pėr luftėn shekullore tė qytetarėve tė Kosovės pėr liri dhe pavarėsi.
 
 
Presidenti Rugova vendos ta dekorojė Adem Jasharin me dekoratėn mė tė lartė tė Kosovės
 
Prishtinė, 4 mars 2003 - Me rastin e pesėvjetorit tė rėnies sė Adem Jasharit, heroit tė Kosovės, dhe flijimit tė Familjes Jashari, Presidenti i Kosovės Ibrahim Rugova ka vendosur qė Adem Jasharin ta dekorojė me dekoratėn mė tė lartė tė Kosovės, pėr tė cilėn gjė po punohet nė Zyrėn e Presidentit.

Ceremonia e dekorimit do tė bėhet pasi tė jenė kryer pėrgatitjet meritore pėr njė akt tė tillė mirėnjohjeje dhe nderimi, - thuhet nė njė njoftim tė Zyrės sė Presidentit tė Kosovės.
 
 
Kryeministri Rexhepi shkarkon ministrin e Shėndetėsisė Baliq
 
Prishtinė, 4 mars 2003 - Ministri i Shėndetėsisė Numan Baliq zėvendėsohet nė kėtė post nga zonja Resmie Mumxhiu, dhe ajo cajktohet nė detyrėn e ministrit tė shėndetėsisė nė Qeverinė e Kosovės qė nga data 5 mars 2003, - deklaroi sot kryeministri i Kosovės Bajram Rexhepi.

Ministri Baliq gjatė kryerjes sė detyrės sė tij nė postin e ninistrit tė Shėndetėsisė ka ēuar deri te njė gjendje tejet e rėndė nė shėndetėsinė e Kosovės, tha Rexhepi.

Kryeministri akuzoi Baliqin se me veprimet e tij tė pėrditshme nė mėnyrė tė vazhdueshme ka shkelur rregulloret e ligjet nė fuqi. Sjellja e Baliqit ėshtė karakterizuar me mungesė tė respektit pėr dispozitat ligjore dhe ka sfiduar autoritetin e kryeministrit, tha Bajram Rexhepi, duke shtuar se Baliq ka pasur tendenca pėr ta pėrēarė qeverinė e Kosovės dhe ka synuar bllokimin e punės sė qeverisė.
 
 
Ali Ahmeti ėshtė takuar me shefin e UNMIK-ut Shtajner
 
Prishtinė, 4 mars 2003 - Shefi i UNMIK-ut Mihael Shtajner priti sot kryetarin e Bashkimit Demokratik pėr Intergrim (BDI), Ali Ahmeti.

Nė kėtė takim ėshtė biseduar pėr nromalizimin e marrėdhėnieve ndėrmjet Maqedonisė dhe Kosovės, deklaroi pėr media zoti Ahmeti.
 
Ai tha se ėshtė biseduar pėr ēėshtje konkrete siē ėshtė lėvizja e lirė e njerėzve, ēėshtjet e ndryshme qė kanė tė bėjnė me qytetarėt siē janė taksat me tė cilat ngarkohen ata, lėvizjet pėr transport ekonomik, ēėshtja e njohjes sė diplomave tė studentėve nga Maqedonia qė kanė kryer Universitetin e Kosovės. Lidhur me kėtė ēėshtje, tha ai, duhet tė bėhet njė marrėveshje bilaterale, duke shtuar se e gėzon fakti se kjo ēėshtje ėshtė nė kompetencė edhe tė Ministrisė sė Arsimit tė Kosovės.

Ahmeti tha se me Shtajnerin kishte biseduar edhe lidhur me ēėshtjen e sigurisė e veēanėrisht pėr njė stabilitet tė qėndrueshėm nė rajon qė ėshtė e vetmja rrugė qė ēon nė BE dhe nė strukturat e NATO-s. Ahmeti ėshtė takuar edhe me kryetarin e PDK-sė Hashim Thaēi.
 
 
Me granatė dore sulmohet njė shtėpi nė veri tė Mitrivicės
 
Mitrovicė, 4 mars 2003 - Mbrėmė mė lagjen e Boshnjakėve nė veri tė Mitrovicės nė shtėpinė e njė shqiptari ėshtė hedhur njė granatė dore. Nga shpėrthimi nuk ka pėsuar askush, por janė shkaktuar vetėm dėme materiale. Policia po i zhvillon hetimet, por njoftohet se nuk ėshtė arrestuar askush lidhur me kėtė sulm.
Dy net mė parė njė granatė ishte hedhur nė stacionin e policisė sė UNMIK-ut.
 
 
R.Harnish: Kosova ėshtė nė qendėr tė interesimit pėr krijimin e njė Evrope stabile
 
Pragė, 4 mars 2003 - "Ideja pėr formimin e 'Bashkėsisė sė Komunave Serbe' ėshtė propozim i Kėshillave Kombėtarė Serbė, disa prej tė cilave paraqesin anėn radikale tė qytetarėve serbė nė Kosovė", tha Rino Harnish, shef i Misionit amerikan nė Prishtinė.
 
Nė njė intervistė dhėnė radios "Evropa e lirė" Harnish tha se njė ide e kėtillė nuk e ndihmon zhvillimin e Kosovės dhe ėshtė e bazuar nė njėkombėsi dhe qartazi ėshtė pengesė pėr pėrparimin nė kėtė rajon.

Ndėrkaq duke komentuar kėrkesėn serbe pėr kthimin e forcave tė Ushtrisė Jugosllave dhe policisė serbe nė Kosovė, z.Harnish tha se komuniteti ndėrkombėtar ka kėrkuar nga KFOR-i qė tė pėrgjigjet pėr njė ambient tė sigurtė nė Kosovė, dhe KFOR-i vazhdon tė kryejė kėtė funksion nė mėnyrė shumė tė mirė. Nuk ka ardhur koha qė tė flitet pėr kthimin e forcave serbe nė Kosovė, tha ai.

Lidhur me prononcimet e kryeministrit serb Zoran Gjingjiq me opsione tė ndryshme pėr Kosovėn, z.Harnish vlerėsoi se se kėto prononcime janė shumė destabilizuese.

"Nė fakt, propozimet e kėtilla janė tė disenjuara qė tė thellojnė edhe mė shumė dallimet nė mes tė reformuesve dhe nacionalistėve nė tėrė Ballkanin. Nuk ėshtė koha qė tė adresohet ēėshtja e statusit pėrfundimtar.
 
Qeveria e Shteteve tė Bashkuara tė Amerikės ėshtė e sigurtė se koha ka ardhur qė tė gjithė nė Kosovė tė pėrqėndrohen nė pėrmbushjen e standardeve tė pėrcaktuara. Prandaj, mendojmė se propozimet e zotit Gjingjiq mbi federalizimin apo ndarjen janė tė gabueshme dhe tė paraqitura nė mėnyrė joadekuate pėr diskutimet mbi statusin e Kosovės", nėnvizoi Harnish.

Zoti Harnish nė vazhdim tha se Qeveria e Shteteve tė Bashkuara pėrkrah shumė idenė e fillimit tė bisedimeve teknike nė mes tė Prishtinės dhe Beogradit. Sipas tij, palėt nė kėto diskutime do tė pėrqėndroheshin nė ēėshtje tė caktuara prej tė cilave do tė pėrfitonin tė dyja anėt qė ndahen nga njė kufi administrativ.
 
Ēėshtjet si ajo e njohjes sė dokumenteve tė UNMIK-ut, ajo e targave tė veturave tė regjistruara nė Kosovė, mund tė ketė bashkėpunim rreth luftės kundėr krimit, rreth furnizimit me energji elektrike dhe ka shumė ēėshtje tė tjera pėr tė cilat do tė mund tė bisedohej, por tė cilat asnjėherė nuk do tė preknin statusin e Kosovės, tha Harnish.

I pyetur se deri nė ē'masė UNMIK-u duhet tė transferojė kompetencat tek autoritetet vendore, Harnish tha se ankesat e udhėheqėsve se nuk kanė pėrgjegjėsi dhe autoritet pėr tė realizuar standardet mė duken tė zbehura. "Dhe unė do tė sfidoja ēdo lider i cili do tė thoshte se institucionet e pėrkohshme kosovare nuk kanė autoritet. Ato kanė autoritet dhe duhet ta ushtrojnė atė", tha ai.

"Pėrfaqėsuesi i Posacėm i Sekretarit tė Pėrgjithshėm ka premtuar se viti 2003 do tė jetė vit i transferimit tė pėrgjegjėsive shtesė tek institucionet e pėrkohshme. Unė shpresoj se kėto institucione janė tė gatshme, kanė vullnet dhe mundėsi qė marrin pėrsipėr disa nga cėshtjet e mėdha ekonomike, pushteti mbi tė cilat do t'u transferohet atyre", theksoi Harnish dhe shtoi se "u takon institucioneve tė pėrkohshme qė tė hartojnė njė program solid mbi objektivat qė ata duan tė realizojnė kėtė vit".

Lidhur me procesin e kthimit tė serbėve tė zhvendosur, Harnish tha se kjo ēėshtje duhet tė zgjidhet nė partneritet ndėrmjet bashkėsisė ndėrkombėtare dhe bashkėsisė qė pranon tė zhvendosurit, e cila nė Kosovė ėshtė e pėrbėrė prej shqiptarėve. "Bashkėsia ndėrkombėtare mund tė sjellė ide, para dhe projekte tė organizatave joqeveritare.
 
Vetė Qeveria ime ėshtė pėrkushtuar mbi kėtė cėshtje me 5 milionė e 500 mijė dollarė qė i kemi sjellė vitin e kaluar pėr procesin e kthimit, ndėrsa kėtė vit kjo shumė ka arritur nė 8 milionė dollarė", theksoi Harnish.

Pyetjes se kosovarėt kanė frikė se SHBA-tė do ta zvogėlojnė praninė amerikane nė Kosovė dhe sa ėshtė e arsyeshme kjo frikė, Harnish iu pėrgjegj: "Pavarėsisht nga zhvillimet e fundit, Shtetet e Bashkuara janė tė angazhuara me prani ushtarake nė Kosovė.
 
Ngjashėm me kėtė, nė kohėn kur po mundohemi qė tė ndihmojnė rindėrtimin e Afganistanit, rindėrtimin e Irakut, Kongresi ka ndarė gati 100 milionė dollarė ndihmė pėr Kosovėn. Duke marrė parasysh se Kosova ka vetėm dy milionė banorė, kjo ndihmė ėshtė e madhe.
 
Dhe sė fundi, mund tė shihni interesimin e Kongresit dhe degėve ekzekutive mbi ēėshtjen e stabilitetit nė Ballkan, kjo cėshtje diskutohet nė NATO, nė Bashkimin Evropian.
 
Prandaj, nuk mendoj se ekziston rreziku qė Kosova tė largohet thėnė figurativisht nga radari. Unė mendoj se ėshtė pikėrisht nė qendėr tė interesimit pėr krijimin e njė Evrope stabile", tha mes tjerash nė kėtė intervistė Rino Harnish.
 
 
Nesėr fillon manifestimi treditor "Epopeja e UĒK-sė"
 
Prishtinė, 4 mars 2003 - Nesėr fillon manifestimi tradicional pėrkujtimor "Epopeja e UĒK-sė", i cili sivjet mbahet nėn patronazhin e kryeministrit Bajram Rexhepi, kurse organizatorė janė Trupat Mbrojtėse tė Kosovės.
Manifestimi pėr epopenė e UĒK-sė dhe 5-vjetorin e rėnies sė komandantit legjendar Adem Jashari mbahet prej 5 deri mė 7 mars. Kėshilli Organizues i manifestimit, sipas kolonel Arif Muēolli, pret njė pjesėmarrje masive e qytetarėve tė Kosovės dhe tė trojeve tjera shqiptare.

Mė 6 mars TMK-ja do tė bėjė homazhe te varrezat e dėshmorėve si dhe do tė vizitojnė familjet e tyre, Po kėtė ditė, nė orėt e mbrėmjes, nė sallėn e sporteve "1 Tetori" nė Prishtinė do tė mbahet njė akademi pėrkujtimore.
 
 
Shtajner thotė se bisedimet pėr ēėshtje teknike ndėrmjet Prishtinės dhe Beogradit mund tė fillojnė javėn e ardhshme
 
Prishtinė, 4 mars 2003 - Shefi i UNMIK-ut Mihael Shtajner tha se bisedimet e para tė drejtpėrdrejta ndėrmjet Prishtinės dhe Beogradit pėr ēėshtje teknike me interes tė pėrbashkėt mund tė fillojnė qysh javėn e ardhshme.
 
Shtajner kėtė e bėri tė ditur nė njė takim me gazetarėt, duke thėnė se kryeministrit tė Serbisė Zoran Gjingjiq dhe zėvendėsit tė tij Nebojsha Ēoviq u ka dėrguar njė letėr nėpėrmjet sė cilės ka kėrkuar prej tyre qė tė dėrgojė njė delegacion ministror nė Prishtinė pėr tė biseduar me pėrfaqėsuesit e Misionit tė UNMIK-ut dhe institucioneve tė Kosovės pėr ēėshtje teknike.

Z. Shtajner ka tha se i ka propozuar shtatė pika tė diskutimeve ku do tė pėrfshiheshin energjia elektrike, tregtia, bashkėpunimi nė transport, njohja e tabelave tė veturave, njohja e dokumentave, pasaportave, letėrnjoftimeve dhe patentė-shoferėve, detyrimet sociale dhe kthimi i tė dhėnave kadastrale.
 
Mirėpo, Shtajner ka pėrjashtuar mundėsinė qė nė kėto bisedime tė diskutohet pėr statusin politik tė Kosovės dhe shtoi se bisedimet e tilla do tė zhvillohen kur tė vie koha dhe se pėr kėtė nuk e ka mandatin e KS pėr kėtė ēėshtje.
 
 
BE ka pėrshėndetur iniciativėn e Shtajnerit pėr fillimin e dialogut mes Prishtinės dhe Beogradit
 
Bruksel, 4 mars 2003 - Bashkimi Evropian e ka pėrshėndetur iniciativėn e kryeadministratorit Shtajner pėr fillimin e dialogut mes Prishtinės dhe Beogradit, duke rikujtuar se BE-ja qėndron fuqishėm pranė kėsaj iniciative dhe se kjo ishte edhe kėrkesė e Kėshillit tė Ministrave njė javė mė parė.
 
"Ēėshtjet qė janė propozuar pėr bisedime janė mu ato ēėshtje tė cilat janė tė rėndėsishme pėr jetėn e kosovarėve", thotė Kristina Galak, zėdhėnėse e Solanės. Ajo ka shtuar se tė gjitha palėt e involvuara duhet pozitivisht t'i pėrgjigjen kėsaj ftese, duke shpjeguar se kjo ėshtė mėnyra mė e mirė qė tė preken ēėshtjet me interes pėr Prishtinėn dhe Beogradin.

Nisma e bisedave nė relacionin Prishtinė-Beograd ka ngarkuar menjėherė agjendėn e BE-sė.
 
 
Statistika e UNHCR-it flasin pėr 200 mijė persona tė zhvendosur nga Kosova
 
Prishtinė, 4 mars 2003 - Statistika e Komesariatit tė Lartė pėr Refugjatė tė OKB-sė (UNHCR) flasin pėr 200 mijė persona tė zhvendosur nga Kosova, pėrfshirė kėtu serbėt, romėt, boshnjakėt dhe ashkalinjt. Nga ky numėr i pėrgjithshėm 180 mijė janė serbė, qė aktualisht ndodhen nė Serbi.
 
Shefi i Zyrės sė UNHCR-it nė Kosovė Uolter Irvin u shpreh se sė shpejti do tė fillojė kthimi vullnetar i tė zhvendosurėve nė Kosovė. Sipas tij situata aktuale nė Kosovė ka filluar tė pėrmirėsohet dhe se kthimi i tė zhvendosurėve do tė bėhet gradualisht.

Pėrfaqėsuesit e UNMIK-ut dhe ata tė UNHCR-sė theksuan se pas pėrfundimit tė konfliktit nė Kosovė janė kthyer mbi 3500 serbė. Ata i bėn kėto komente gjatė promovimit tė njė udhėzuesi pėr kthim tė qėndrueshėm synimi i tė cilit ėshtė tė kėshillojė dhe bashkėrėndojė punėn e tė gjitha organizatave qeveritare e joqeveritare, tė cilat merren me projekte tė kthimit.
 
Po ashtu u theksua se pėr realizimin e procesit tė kthimit gjatė vitit 2003 janė ndarė 37 milionė euro.
 
 
Fatmir Limaj ėshtė transferuar nė njėsinė e paraburgimit tė Tribunalit tė Hagės
 
Hagė, 4 mars 2003 - Tribunali Penal Ndėrkombėtar pėr ish-Jugosllavi (TPNJ) konfirmoi se Fatmir Limaj ėshtė transferuar nga Sllovenia pėr nė njėsinė e paraburgimit tė TPNJ-sė tė marten, mė 4 mars 2003.
 
Nė mėnyrė qė tė akuzuarit t'i lejohet deklarimi ndaj akuzave, ėshtė caktuar seanca e paraqitjes sė parė e cila do tė mbahet tė mėrkurėn, mė 5 mars, nė ora 15:30, para gjykatėsit Liu.

Fatmir Limaj ėshtė akuzuar mė 27 janar 2003.
 
Aktakuza e ngarkon atė me 4 pika pėr krime kundėr njerėzimit dhe me 5 pika pėr shkelje tė ligjeve dhe zakoneve tė luftės qė thuhet se janė bėrė mė 1998 nė kampin burg tė Ushtrisė Ēlirimtare tė Kosovės (UĒK) nė Llapushnik qė gjendet nė komunėn e Gllogocit, nė Kosovė, thuhet nė njė njoftim tė Tribunalit tė Hagės.
 
 
Prokurorėt kėrkuan nga Tribunali i Hagės qė tė zgjatet afati pėr gjykimin e Millosheviqit
 
Hagė, 4 mars 2003 - Prokurorėt kėrkuan nga Tribunali i Hagės qė tė zgjatet afati pėr gjykimin e ish-presidentit jugosllav Sllobodan Millosheviq.
 
Prokurori Xhebri Najs tha se prokurorisė i duhen edhe 200 ditė pėr tė paraqitur akuzat kundėr Millosheviqit, i cili akuzohet pėr krimet e luftės gjatė konfliktit nė Kosovė, Bosnje dhe Kroaci. Nė gjykimin qė filloi mė 12 shkurt tė vitit tė kaluar deri mė tash janė mbajtur 160 seanca.
 
 
Nė Prishtinė filloi manifestimi "Java e Dodonės"
 
Prishtinė, 4 mars 2003 - Nė Prishtinė filloi manifestimi "Java e Dodonės", manifestim ku qė organizohet me rastin e 10-vjetorit tė themelimit tė kėtij teatri, i cili nisi me njė ekspozitė me 130 fotografi dokumentare nga puna 10-vjeēare e teatrit dhe galerisė Dodona.

"Kjo retrospektivė tregon se teatri Dodona nuk ishte vetėm pėrpjekje pėr tė mbijetuar nė kohėn e egėr, mirėpo ishte njė lėvizje e rezistencės artistike”, tha mė kėtė rast shkrimtari Eqrem Basha.
 
Ndėrsa aktori Xhevdet Doda duke folur pėr punėn 10-vjeēare tė ekzistencės sė kėtij teatri tha se janė realizuar dramat e mbi 15 autorėve shqiptarė dhe shfaqjet e tyre i kanė realizuar mbi 15 regjisorė, ndėrsa mbi 100 aktorė kanė luajtur nga njė deri nė 30 shfaqje.
 
 
Nė Kroaci ėshtė arrestuar ish-ministri i Maqedonisė Besnik Fetai
 
Shkup, 4 mars 2003 - Ministri i mėparshėm i Ekonomisė, Besnik Fetai, pėr tė cilin ishte shpallur urdhėrarresti ndėrkombėtar dje ėshtė zbuluar nga autoritetet kroate gjatė kontrollimit tė njė veture tė udhėtarėve nė kufirin me Bosnjė e Hercegovinėn.

Ndėrkohė po bėhen kontrollime dhe po pėrgatiten dokumentet pėr njė arrest ekstradues, njoftohet nė Ministrinė e Punėve tė Brendshme tė Maqedonisė.

Ndryshe Fetai nga autoritetet e Shkupit akuzohet pėr abuzimin e detyrės zyrtare.
 
 
Shkup: Bėhet thirrje pėr zbardhjen e rastit tė "Vreshtave tė Rashtakut"
 
Shkup, 4 mars 2003 - Fondacioni Instituti Shoqėria e Hapur - Maqedoni (FISHHM) dhe Grupi Ndėrkombėtar i Krizės (GNK) i kanė bėrė thirrje Qeverisė sė Maqedonisė qė tė zbardhė rastin e "Vreshtave tė Rashtakut" dhe t'i bėjė publike rezultatet e hetimeve.

Drejtori ekzekutiv i FISHHM-sė Vladimir Millēin ka theksuar se "ky rast bėn thirrje te ndėrgjegja e tė gjitha qytetarėve tė Maqedonisė, pa dallim pėrkatėsie etnike apo religjionit", ndėrkaq drejtori i GNK-sė Eduard Xhozef thotė se qytetarėt e Maqedonisė kanė tė drejtė ta dinė tė vėrtetėn pėr atė se ē'ndodhi nė "Vreshtat e Rashtakut" para njė viti.

Nė njė komunikatė tė pėrbashkėt, Milēin e Xhozef u bėnė thirrje tė gjitha organizatave pėr mbrojtjen e tė drejtave tė njeriut dhe misioneve nė Maqedoni tė inkuadrohen nė zbardhjen e kėtij rasti, qė tė kuptohet se ēfarė ndodhi me tė vėrtetė nė lokalitetin "Vreshtat e Rashtakut" kur u vranė gjashtė pakistanezė dhe njė indian.
 
 
Ēoviq thotė se temat e theksuara nga Shtajneri pėr bisedime ndėrmjet Prishtinės dhe Beogradit janė cinike!
 
Beograd, 4 shkurt - Zėvendėskryeministri serb, Nebojsha Ēoviq lidhur me ftesėn pėr bisedime me pėrfaqėsuesit e UNMIK-ut dhe tė institucioneve tė pėrkohshme tė Kosovės. Ai citohet tė ketė thėnė se se "temat e theksuara nga ana e z. Shtajner duken cinike", ngase sipas tij ka probleme mė urgjente se ato qė i pėrmend Shtajneri.
 
Natyrisht se duhet tė bisedohet pėr njė varg ēėshtjes teknike, por sė pari duhet tė flitet pėr kthimin e njė numri mė tė madh tė njerėzve tė zhvendosur, pėr lirinė dhe sigurinė e tyre nė Kosovė, por edhe pėr ēėshtjen e decentralizimit, thotė Ēoviq. Sipas tij duhet tė bisedohet lidhur me marrėveshjen pėr Mitrovicėn e veriut, e cila nuk ėshtė zbatuar.
 
 
Sllovakia dhe Shqipėria shprehėn vullnetin pėr bashkėpunimin dypalėsh nė procesin e integrimit evropian
 
Tiranė, 4 mars 2003 - Sllovakia dhe Shqipėria shprehėn vullnetin e tyre tė pėrbashkėt pėr zgjerimin e bashkėpunimit dypalėsh nė procesin e integrimit evropian. Ky mesazh vjen pas vizitės zyrtare tė Ministrisė tė Shtetit pėr Integrim Sokol Nako nė Sllovaki me ftesėn e ministrit tė punėve tė jashtme tė Republikės sllovake Eduard Kuka.
 
 
Policia maqedonase gjatė fundjavės sė kaluar ka kontrolluar mbi 500 lokale nate pėr tė penguar dhunėn e shtuar
 
Shkup, 4 mars 2003 - Policia maqedonase gjatė fundjavės sė kaluar ka kontrolluar mbi 500 lokale nate dhe hotele dhe se ėshtė konstatuar se nė disa prej tyre nuk zbatohet ligji as ai pėr orarin e punės dhe as ai pėr shėrbimin e alkoolit. Aksioni i fundit i policisė u bė pasi nė kėtė vend janė shtuar rastet e dhunės nga tė rinjtė.

Zėdhėnėsja e Ministrisė maqedonase tė punėve tė brendshme Mirijana Kortevska thotė se pėr t'u arritur qėllimi i vėrtetė ėshtė e domosdoshme qė nė kėto aksione tė pėrfshihen edhe ministritė tjera si ajo e drejtėsisė, arsimit, transportit qė tė pengohet dhuna e shtuar nė mesin e tė rinjėve nė kėtė vend.
 
 
Nga njė shėrthim bombe nė Filipine kanė humbur jetėn tė pakten 17 persona
 
Manila, 4 mars 2003 – Tė pakten 17 persona kanė humbur jetėn dhe 100 tė tjerė janė plagosur, 20 syresh rėndė, nga njė shėrthim bombe nė aeroportin e qytetit Davao tė Filipineve, njofton Rojter. Zyra e presidentes e ka dėnuar fuqishėm kėtė shpėrthim bombe si akt terrorist, i cili, siē thuhet, nuk do tė kalojė pa u ndėshkuar.
 
Po kėshtu njoftohet se fill pas shpėrthimit nė aeroportin e Davaos, nga njė sulm me granatė janė plagosur dy persona nė qytetin e afėrm Tagum, ka bėrė tė ditur policia e rajonit, i cili me dekada po pėrballet me kryengritje muslimane.
 
 
Tre fėmijė kanė shpėtuar pas pėrplasjes sė aeroplanit nė malet e Masaēusetsit
 
Boston, 4 mars 2003 – Tre fėmijė tė vegjėl, tė moshės 2, 5 dhe 10-vjeēare kanė shpėtuar mrekullisht pas pėrplasjes sė aeroplanit nė malet e Masaēusetsit, ndėrsa nėna dhe dy vėllezėrit e tyre kanė humbur jetėn, njofton Rojter.
 
Ata pastaj kanė pėrballuar edhe acarin e madh gjatė natės para se tė shpėtoheshin. Ndėrkaq, babai i tyre, Ron Ferris, qė po pilotonte aeroplanin dhe po kthente familjen e vet nga pushimet, ndonėse mbijetoi fatkeqėsinė, ka vdekur tė nesėrmen nga hipotermia e rėndė nė Qendrėn Mjekėsore nė Nju Jork pasi ishte transferuar atje me helikopter.
 
 
Ėshtė arrestuar edhe njė i dyshuar pėr sulmet mbi Qendrėn Tregtare Botėrore dhe nė Pentagon
 
Uashington, 4 mars 2003 – Zyrtarėt amerikanė kanė deklaruar se ėshtė zėnė dhe ėshtė arrestuar edhe njė tjetėr aktivist i lartė i Al Kaidės, i cili dyshohet tė ketė financuar sulmet nė Qendrėn Tregtare Botėrore dhe nė Pentagon, njofton AP.
 
Ky i arrestuar ėshtė Mohamed Omar Abdel Rahman, qė ėshtė biri i sheikut tė verbėr egjiptian, i akuzuar pėr inspirimin e bombardimit tė Qendrės Tregtare Botėrore mė 1993. Abdel Rahman ėshtė zėnė para disa javėsh nė Kueta tė Pakistanit, kanė thėnė zyrtarėt me kusht anonimiteti.
 
Zyrtarėt pakistanez kanė sugjeruar se arrestimi i tij ka ndihmuar nė kapjen e Khalid Sheik Mohamedit, ndonėse burimet amerikane e kundėrshtojnė kėtė dhe thonė se Mohamedi ėshtė zbuluar nė njė mėnyrė tjetėr.
 
 
Ėshtė arrestuar edhe njė i dyshuar pėr sulmet mbi Qendrėn Tregtare Botėrore dhe nė Pentagon
 
Uashington, 4 mars 2003 – Zyrtarėt amerikanė kanė deklaruar se ėshtė zėnė dhe ėshtė arrestuar edhe njė tjetėr aktivist i lartė i Al Kaidės, i cili dyshohet tė ketė financuar sulmet nė Qendrėn Tregtare Botėrore dhe nė Pentagon, njofton AP.
 
Ky i arrestuar ėshtė Mohamed Omar Abdel Rahman, qė ėshtė biri i sheikut tė verbėr egjiptian, i akuzuar pėr inspirimin e bombardimit tė Qendrės Tregtare Botėrore mė 1993.
 
Abdel Rahman ėshtė zėnė para disa javėsh nė Kueta tė Pakistanit, kanė thėnė zyrtarėt me kusht anonimiteti. Zyrtarėt pakistanez kanė sugjeruar se arrestimi i tij ka ndihmuar nė kapjen e Khalid Sheik Mohamedit, ndonėse burimet amerikane e kundėrshtojnė kėtė dhe thonė se Mohamedi ėshtė zbuluar nė njė mėnyrė tjetėr.
 
 
Xhons: Refuzimi i Turqisė nuk do t'i prishė planet pėr Irakun
 
Shtutgart, 4 mars 2003 - Kryekomandanti i forcave amerikane nė Evropė, gjenerali Xhejms Xhons, tha se refuzimi i Turqisė pėr moslejimin e vendosjes sė 62 mijė trupave amerikane nė territorin e Turqisė, nuk do t'i prishė planet ushtarake pėr Irakun.
 
"Dėshira jonė ka qenė tė formojmė frontin verior, dhe ky mbetet qėllimi ynė. Nuk ishte e njė rėndėsie kritike, por mendoj se ishte pjesė e rėndėsishme", tha Xhons, pėr tė shtuar se kreu i Komandės Qendrore amerikane, gjenerali Tomi Franks i shqyrton edhe opcionet tjera.
 
 
Papandreu: Iraku ende ka gjasa tė holla pėr t'iu shmangur luftės
 
Doha, 4 mars 2003 - Takimi i zyrtarėve tė Gjirit pėrfundoi dje pa nėnshkrimin e propozimit tė Emirateve tė Bashkuara, qė i bėn thirrje pėr largim presidentit tė Irakut Sadam Husein. Ministri i jashtėm i Greqisė Papandreu, i cili nė Doha e kryesonte delegacionin e Bashkimit Evropian, tha se Iraku ende ka gjasa tė holla pėr t'iu shmangur luftės.

"Ende ka njė mundėsi qė Sadam Huseini ta bėjė hapin dramatik pėr t'iu bindur rezolutave tė Kombeve tė Bashkuara pėr ēarmatimin", tha Papandreu.
 
 
Robertson: Roli i aleancės nė krizėn e Irakut mbetet i kufizuar nė mbrojtjen e Turqisė
 
Bukuresht, 4 mars 2003 - Sekretari i pėrgjithshėm i NATO-s Xhorxh Robertson tha se roli i Aleancės nė krizėn e Irakut mbetet i kufizuar nė mbrojtjen e Turqisė si vend anėtar.

Gjatė njė vizite nė Rumani, Robertson tha se aktualisht nga NATO-ja janė kėrkuar vetėm masat specifike pėr mbrojtjen e Turqisė.
 
 
Bush e ka falėnderuar Musharafin pėr kapjen e terroristit tė Al Kaidės
 
Ushington, 4 mars 2003 - Presidenti i Shteteve tė Bashkuara Xhorxh Bush i ėshtė falėnderuar presidentit tė Pakistanit Pervez Musharaf pėr kapjen e terroristit tė dyshuar tė Al Kaidės.Khalid Sheikh Mohammed, i dyshuar pėr orkestrimin e sulmeve terroriste tė 11 shtatorit, u arrestua tė shtunėn nė Pakistan.
 
Sheikh Mohammed konsiderohet tė jetė numri 3. i rrjetit terrorist Al Kaida, pas Osama bin Ladenit dhe zėvendėsit tė tij nga Egjipti, Ajman Zavahiri, ndėrsa gjendej nė listėn e 22 terroristėve mė tė kėrkuar tė Amerikės.
 
 
Fleisher: Sadam Huseini nuk do tė lihet nė pushtet nė rast se fillon lufta
 
Uashington, 4 mars 2003 - Administrata e presidentit Bush thotė se udhėheqėsi irakian Sadam Husein do tė pėrmbyset nga pushteti nė qoftė se Shtetet e Bashkuara vendosin tė ndėrmarrin njė sulm ushtarak pėr tė ēarmatosur Bagdadin.
 
Zėdhėnėsi i Shtėpisė sė Bardhė, Ari Fleisher, tha tė hėnėn se presidenti Sadam Husein nuk do tė lihet nė pushtet nė rast se fillon lufta. Por ai e la tė hapur mundėsinė qė udhėheqėsi irakian mund ta mbajė postin e tij nė qoftė se Iraku ēarmatoset plotėsisht.
 
 
Uashingtoni thotė se Turqia nuk do tė marrė pjesėn mė tė madhe tė njė pakete ndihmash ekonomike
 
Uashington, 4 mars 2003 - Administrata e presidentit Bush tha se Turqia nuk duhet tė presė tė marrė pjesėn mė tė madhe tė njė pakete ndihmash ekonomike shumė miliarda dollarėshe pasi parlamenti hodhi poshtė kėrkesėn e Uashingtonit pėr dislokimin e trupave amerikane nė tokėn turke.
 
 
Nato: Kėshillime mbi riorganizimin e sistemit tė bazave tė aleancės
 
Shtutgart, 4 mars 2003 - Kryekomandanti i forcave aleate nė Evropė tha se vendet anėtare tė Natos po zhvillojnė kėshillime intensive mbi riorganizimin e sistemit tė bazave tė aleancės. Gjenerali amerikan, Xhejms Xhons, u tha gazetarėve nė Shtutgart tė Gjermanisė, se propozimet pėrfshijnė pakėsimin e pranisė sė madhe ushtarake amerikane nė Gjermani dhe nė pjesė tė tjera tė Evropės Perėndimore, nė favor tė krjimit tė njė rrjeti mė tė vogėl bazash.

Gjenerali nuk pėrmendi nė mėnyrė specifike zonat e instalimeve tė reja, por pranoi se vendet anėtare tė aleancės po shqyrtojnė zona nė Evropėn lindore. Gjenerali Xhons tha se planet pėr pakėsimin e pranisė ushtarake nė Gjermani janė nė njė mėnyrė tė lidhura me kundėrshtimet e forta tė kėtij vendi ndaj njė lufte tė mundshme tė udhėhequr nga Shtetet e Bashkuara kundėr Irakut.

 

Copyright©2000-2003 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.