4.03.2003 - Trepca.net

R.Harnish: Kosova ėshtė nė qendėr tė interesimit pėr krijimin e njė Evrope stabile

 

Z. Reno Harnish

   
Pragė, 4 mars 2003 - "Ideja pėr formimin e 'Bashkėsisė sė Komunave Serbe' ėshtė propozim i Kėshillave Kombėtarė Serbė, disa prej tė cilave paraqesin anėn radikale tė qytetarėve serbė nė Kosovė", tha Rino Harnish, shef i Misionit amerikan nė Prishtinė.
 
Nė njė intervistė dhėnė radios "Evropa e lirė" Harnish tha se njė ide e kėtillė nuk e ndihmon zhvillimin e Kosovės dhe ėshtė e bazuar nė njėkombėsi dhe qartazi ėshtė pengesė pėr pėrparimin nė kėtė rajon.

Ndėrkaq duke komentuar kėrkesėn serbe pėr kthimin e forcave tė Ushtrisė Jugosllave dhe policisė serbe nė Kosovė, z.Harnish tha se komuniteti ndėrkombėtar ka kėrkuar nga KFOR-i qė tė pėrgjigjet pėr njė ambient tė sigurtė nė Kosovė, dhe KFOR-i vazhdon tė kryejė kėtė funksion nė mėnyrė shumė tė mirė. Nuk ka ardhur koha qė tė flitet pėr kthimin e forcave serbe nė Kosovė, tha ai.
  
Lidhur me prononcimet e kryeministrit serb Zoran Gjingjiq me opsione tė ndryshme pėr Kosovėn, z.Harnish vlerėsoi se se kėto prononcime janė shumė destabilizuese.

"Nė fakt, propozimet e kėtilla janė tė disenjuara qė tė thellojnė edhe mė shumė dallimet nė mes tė reformuesve dhe nacionalistėve nė tėrė Ballkanin. Nuk ėshtė koha qė tė adresohet ēėshtja e statusit pėrfundimtar.
 
Qeveria e Shteteve tė Bashkuara tė Amerikės ėshtė e sigurtė se koha ka ardhur qė tė gjithė nė Kosovė tė pėrqėndrohen nė pėrmbushjen e standardeve tė pėrcaktuara. Prandaj, mendojmė se propozimet e zotit Gjingjiq mbi federalizimin apo ndarjen janė tė gabueshme dhe tė paraqitura nė mėnyrė joadekuate pėr diskutimet mbi statusin e Kosovės", nėnvizoi Harnish.

Zoti Harnish nė vazhdim tha se Qeveria e Shteteve tė Bashkuara pėrkrah shumė idenė e fillimit tė bisedimeve teknike nė mes tė Prishtinės dhe Beogradit. Sipas tij, palėt nė kėto diskutime do tė pėrqėndroheshin nė ēėshtje tė caktuara prej tė cilave do tė pėrfitonin tė dyja anėt qė ndahen nga njė kufi administrativ.
 
Ēėshtjet si ajo e njohjes sė dokumenteve tė UNMIK-ut, ajo e targave tė veturave tė regjistruara nė Kosovė, mund tė ketė bashkėpunim rreth luftės kundėr krimit, rreth furnizimit me energji elektrike dhe ka shumė ēėshtje tė tjera pėr tė cilat do tė mund tė bisedohej, por tė cilat asnjėherė nuk do tė preknin statusin e Kosovės, tha Harnish.

I pyetur se deri nė ē'masė UNMIK-u duhet tė transferojė kompetencat tek autoritetet vendore, Harnish tha se ankesat e udhėheqėsve se nuk kanė pėrgjegjėsi dhe autoritet pėr tė realizuar standardet mė duken tė zbehura. "Dhe unė do tė sfidoja ēdo lider i cili do tė thoshte se institucionet e pėrkohshme kosovare nuk kanė autoritet. Ato kanė autoritet dhe duhet ta ushtrojnė atė", tha ai.

"Pėrfaqėsuesi i Posacėm i Sekretarit tė Pėrgjithshėm ka premtuar se viti 2003 do tė jetė vit i transferimit tė pėrgjegjėsive shtesė tek institucionet e pėrkohshme. Unė shpresoj se kėto institucione janė tė gatshme, kanė vullnet dhe mundėsi qė marrin pėrsipėr disa nga cėshtjet e mėdha ekonomike, pushteti mbi tė cilat do t'u transferohet atyre", theksoi Harnish dhe shtoi se "u takon institucioneve tė pėrkohshme qė tė hartojnė njė program solid mbi objektivat qė ata duan tė realizojnė kėtė vit".

Lidhur me procesin e kthimit tė serbėve tė zhvendosur, Harnish tha se kjo ēėshtje duhet tė zgjidhet nė partneritet ndėrmjet bashkėsisė ndėrkombėtare dhe bashkėsisė qė pranon tė zhvendosurit, e cila nė Kosovė ėshtė e pėrbėrė prej shqiptarėve. "Bashkėsia ndėrkombėtare mund tė sjellė ide, para dhe projekte tė organizatave joqeveritare.
 
Vetė Qeveria ime ėshtė pėrkushtuar mbi kėtė cėshtje me 5 milionė e 500 mijė dollarė qė i kemi sjellė vitin e kaluar pėr procesin e kthimit, ndėrsa kėtė vit kjo shumė ka arritur nė 8 milionė dollarė", theksoi Harnish.

Pyetjes se kosovarėt kanė frikė se SHBA-tė do ta zvogėlojnė praninė amerikane nė Kosovė dhe sa ėshtė e arsyeshme kjo frikė, Harnish iu pėrgjegj: "Pavarėsisht nga zhvillimet e fundit, Shtetet e Bashkuara janė tė angazhuara me prani ushtarake nė Kosovė.
 
Ngjashėm me kėtė, nė kohėn kur po mundohemi qė tė ndihmojnė rindėrtimin e Afganistanit, rindėrtimin e Irakut, Kongresi ka ndarė gati 100 milionė dollarė ndihmė pėr Kosovėn. Duke marrė parasysh se Kosova ka vetėm dy milionė banorė, kjo ndihmė ėshtė e madhe.
 
Dhe sė fundi, mund tė shihni interesimin e Kongresit dhe degėve ekzekutive mbi ēėshtjen e stabilitetit nė Ballkan, kjo cėshtje diskutohet nė NATO, nė Bashkimin Evropian.
 
Prandaj, nuk mendoj se ekziston rreziku qė Kosova tė largohet thėnė figurativisht nga radari. Unė mendoj se ėshtė pikėrisht nė qendėr tė interesimit pėr krijimin e njė Evrope stabile", tha mes tjerash nė kėtė intervistė Rino Harnish.

 

Copyright©2000-2003 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.